'Ik zeg met veel nadruk dat het ziekenhuis Zierikzee blijft bestaan' 4 Het Zweedse Rode Kruisziekenhuis anno 1987. Zweedse Rode Kruisziekenhuis dertig jaar In totaal werd de stichting 385 bed den toegewezen die werden verdeeld over de drie gebouwen. Zierikzee be hield daarbij zijn 80 bedden. Bouw man sluit niet uit dat daar in de toe komst onder invloed verandering in komt onder invloed van de nieuwe re geringsplannen in de gezondheids zorg. ,,We hebben nu in Zeeland 3,7 ziekenhuisbedden per duizend inwo ners ter beschikking. Volgens het plan Dekker zou dat 3 per duizend moeten worden". Bouman denkt dat in dat geval ook het ziekenhuis van Zierikzee een aantal bedden zal moe ten inleveren. „Maar we houden voor Zierikzee een ondergrens aan van 60 a 70 bedden. Minder mogen het er nooit worden anders zijn de bijbeho rende medische voorzieningen niet meer rendabel. Dan moeten er in Goes maar een paar bedden minder komen". Bouman benadrukt hierbij opnieuw dat het ziekenhuis in Zierik zee sowieso blijft en dat de Nationale Ziekenhuisraad heeft geadviseerd om die plannen voorlopig op te schui ven naar 1990/199,5. Toekomstplannen Bouman ziet in de toekomst geen uitbreiding van het aantal bedden en ook geen uitbreiding van het aantal specialismen. In het klinische gedeel te van het ziekenhuis, de afdelingen waar de mensen worden opgenomen, zijn drie specialismen; interne ge neeskunde, chirurgie en gynaecolo gie/verloskunde. In de polikliniek zijn alle 17 specialismen uit Goes ver tegenwoordigd. Bouman ziet in de toekomst wel een 'verdieping' van de handelingen die deze specialismen met zich mee kunnen brengen. Met andere woorden: Er zullen hier be handelingen mogelijk worden waar voor men nu nog naar Goes moet. Bouman noemt daarbij met name urologie en orthopedie. „Bijvoor beeld operaties voor versleten heu pen leidden soms tot lange opnames buiten het eiland terwijl de mensen niet echt ziek zijn. Ze missen dan het sociale contact met de eilandbewo ners dat toch heel belangrijk is. Dat willen we hiermee veranderen". Ver der streeft de stichting ernaar om (in het kader van het regeringsbeleid) het aantal verpleegdagen terug te brengen door kleine ingrepen en in gewikkelde onderzoeken via polikli nische dagopnames uit te voeren. „Tot nu toe werden de mensen 3 a 5 dagen opgenomen". Men denkt daar voor drie dagverblijfbedden te creë ren ten koste van 6 ziekenhuisbed den. „Dit voorstel is opgenomen in het beleidsplan dat nu ter goedkeu ring bij gs ligt". Renovatie Als onderdeel van de ingrijpende renovatie van het ziekenhuis die in 1980 een aanvang nam, zal naar ver wachting begin 1988 worden begon nen met de nieuwbouw van de opera tie-afdeling die twee operatiekamers omvat. Dat aantal blijft zo, maar ze worden beter geoutilleerd. Er komt een ï'ecoverykamer waar patiënten uit narcose kunnen ontwaken en een medium care-afdeling waar een in tensieve bewaking en verpleging van operatie-patienten plaatsvindt. Ver der omvat de renovatie het bouwen van een centrale sterilisatieruimte, een scopiekamer en een telefooncen trale. Bouman verwacht dat dit alles zes a acht miljoen gulden gaat kos ten. Dat bedrag wordt door de parti culiere non-profitorganisatie die de stichting is in zijn geheel geleend en over veertig jaar afgeschreven. Brandende boog Naar aanleiding van het afronden van het eerste deel van de renovatie, dat de nieuwbouw van de röntgenka- mer, een gedeelte van het laboratori um, de dien- en spoelkeukens op de afdelingen omvatte. Plus een nieuwe ambulance, de aanleg van een teletra- cerinstallatie en brandpreventieve maatregelen, hield men op de jubi leumdag een korte plechtigheid bij het ziekenhuis. Als symbool werd een ereboog in brand gestoken en daarna geblust door de Zierikzeese brand weer. Behalve het ziekenhuisbestuur en personeel waren bij de plechtig heid bestuurders van alle gemeenten op het eiland aanwezig. Namens hen benadrukte burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs de betrokkenheid van de gemeentebestuurders bij het zie kenhuis. Die kwam al in 1954 tot uiting via de gemeenschappelijke re geling waarmee de gemeenten beloof den te voorzien in eventuele tekorten in de exploitatie. „In de beginfase werd soms 10 a 15 gulden per inwoner per jaar bijgepast". Dat is nu terugge lopen tot 4 gulden per inwoner, een bedrag dat in een reservepot wordt opgeslagen. Algemeen directeur Bou man benadrukte dat de activiteiten van de Stichting Oosterscheldezie- kenhuizen met de bouw van een nieuw ziekenhuis in Goes en het gro te renovatieprogramma in Zierikzee niet gering zijn. „In een tijd dat alles wat minder moet". Hij wees op het belang van een duidelijke standpunt bepaling van de Stichting Ooster scheldeziekenhuizen ten aanzien van de toekomst. De Stichting Oosterscheldczickcn- huizen heeft een samenwerkings overeenkomst niet alle verpleeghui zen in haar gebied die volgens Bouman steeds belangrijker zal wor den. „Dat vraagt de overheid". In Zierikzee kan daar met de bouw van de nieuwe Corncliastichting op een goede manier op worden ingespeeld. De algemeen directeur denkt daarbij onder andere aan de fysiotherapie en laboratoriumvoorzieningen. „Onze fysiotherapie-afdeling is beperkt terwijl die van het nieuwe verpleeg huis juist zeer uitgebreid en modern is. Wij zoeken contact met het be stuur van de Cornelia om hierin tot een nauwere samenwerking te ko men. Omgekeerd zou men van ons la boratorium gebruik kunnen maken". Het is de algemeen directeur be kend dat het verplegend personeel van het Rode Kruisziekenhuis van mening is dat zij met te weinig men sen zijn om de patiënten een adequa te verpleging te geven. „Dat is zo maar als ik naar de koele cijfers kijk en een vergelijking maak met andere instellingen moet ik vaststellen dat we in Zierikzee wat dat betreft nog goed in onze jas zitten. Dat doet na tuurlijk niets af aan de gevoelens daarover van mensen die er recht streeks mee worden geconfronteerd". Bouman ziet in de toekomst nog geen verbetering van die situatie ontstaan. Hij staat positief tegenover het idee om vrijwilligers in te zetten voor een aantal 'extra's' waar het personeel niet aan toekomt. „Een eindje wan delen met de patiënten, de begelei ding van kerkbezoek of het verzorgen van bloemen en fruit". De algemeen directeur benadrukt dat het niet de bedoeling is dat ze het essentiële werk van het personeel overnemen. De bezetting van de ziekenhuisbed den in het Rode Kruisziekenhuis schommelt de laatste jaren constant tussen de 85 en 90 procent. Feestelijkheden Naar aanleiding van het dertig jarig jubileum van het ziekenhuis is er vrijdag een personeelsfeest dat wordt gehouden aan boord van de rondvaartboot Christiaan B. Zater dag wordt hot jubileum gevierd met een sportief evenement op het gras veld achter het ziekenhuis dat werd georganiseerd door het zieken huispersoneel in samenwerking met vertegenwoordigers van De Wieken en de rijkspolitie. De 15 deelnemende ploegen worden gevormd door perso neel van diverse zorginstellingen op het eiland en instellingen als PTT en brandweer. Van 8.00 tot 16.00 uur hou den de 200 deelnemers zich bezig met sportieve activiteiten waaronder vol leybal en een hindernisbaan. Tfen be hoeve van de patiënten en de deelne mers doet de ziekenhuisomroep No men Nescio de gehele dag verslag van de gebeurtenissen. Tbr gelegenheid van het jubileum wordt verder gedu rende enkele maanden een expositie gehouden van werk van 16 Schouwse kunstenaars in de hal en de gangen van het ziekenhuis. Tbkst: Marijke Vael De eerste steen van het Zweedse Rode Kruisziekenhuis werd gelegd op 28 april 1955 door Z. Af. koning Gustaaf Adolf VÏ van Zu>eden. ZIERIKZEE - Gebak bij de koffie, een pasteitje bij de thee en een uitgebreid diner met een glaasje wijn. Daar op werden de patiënten van het Rode Kruisziekenhuis maandag getrakteerd naar aanleiding van het dertigja rig bestaan van deze gezondheidsinstelling. Een kroon jaar dat voor het algemeen bestuur geen aanleiding is voor zeer grote festiviteiten. Maar toch een reden om even bij stil te staan. Temeer omdat het jubileum precies halverwege de renovatie van het ziekenhuis valt die eind 1985 begon en naar verwachting begin 1988 zal worden voortgezet met een nieuwbouw en uitbreiding van de operatie-afdeling. Dertig jaar nadat het Rode Kruiszie kenhuis werd gebouwd naar aanleiding van de noodlot tige gebeurtenissen die voortvloeiden uit de watersnood ramp ziet de toekomst er rooskleurig uit voor het ziekenhuis van Schouwen-Duiveland. Ondanks alle ver anderingen en bezuinigingen in de gezondheidszorg die van regeringswege worden opgelegd of dreigen te wor den opgelegd is algemeen directeur van de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen P. C. Bouman (waar het Zweedse Rode kruisziekenhuis bijhoort) duidelijk in zijn toekomstvisie betreffende het Zierikzeese zieken huis. „Ik zeg zonder meer en met nadruk dat het Zweedse Rode Kruiszieken huis in Zierikzee blijft", aldus de al gemeen directeur. De basis van die uitspraak ligt in de fusie die in 1980 werd aangegaan door het Protestants Christelijke Bergzichtziekéhhuis, het Rooms Katholieke ziekenhuis Joan na, beide in Goes, en het Zweedse Ro de Kruisziekenhuis. Daaruit kwam in 1981 de Stichting Oosterscheldezie kenhuizen voort. Dat betekende één ziekenhuis van algemene signatuur verdeeld over drie gebouwen. „Na de fusie hebben we ons steeds als één or ganisatie aan het ministerie gepre senteerd. Daardoor hebben we één er kenning en één budget gekregen. We kunnen zelf invullen hoe het totale aantal bedden over de drie ziekenhui zen wordt verdeeld. Omdat het Zie rikzeese ziekenhuis een onderdeel is van de Stichting Oosterscheldezie kenhuizen loopt het geen risico bij de plannen van het ministerie om in 1990 een aantal kleine ziekenhuizen af te stoten". De toekomst van het Zierikzeese ziekenhuis ligt dus voor een belangrijk deel in handen van de het bestuur van de Stichting Ooster scheldeziekenhuizen. En aan de uit spraken van Bouman te horen zit dat wel goed. Volwaardige partner „Het Zweedse Rode Kruiszieken huis vormt een wezenlijk onderdeel van de stichting. Het is met zijn 80 bedden wel het kleinste ziekenhuis maar niettemin een volwaardige partner in het hele gebeuren. Het zie kenhuis vormt een belangrijke basis voorziening voor de bevolking op Schouwen-Duiveland waarvan wij zonder meer vinden dat die moet blij ven". Bouman is namelijk van me ning dat de basisvoorzieningen zo dicht mogelijk bij de bevolking moe ten liggen. Een ander belangrijk as pect voor het voortbestaan van het ziekenhuis in Zierikzee is het toe risme op Schouwen-Duiveland. „De bevolking op het eiland is in het zo merseizoen verveelvoudigd. Het is een essentieel onderdeel van onze taak om ook al deze mensen zonodig op te vangen met medische hulp. Dat houdt weer in dat er voldoende voor zieningen moeten zijn. Als derde re den voor het in stand houden van het ziekenhuis in Zierikzee noemt Bou man de aard van een groot deel van de bevolking van het voormalige ei land. „Men is vaak sterk gebonden aan zijn omgeving. De mensen willen liever niet van het eiland als zij naar het ziekenhuis moeten. Daar willen we rekening mee houden". Geschiedenis De binding van de eilandbevolking met het Rode Kruisziekenhuis is van af het begin van de bouw in 1955 zeer hecht geweest. De plannen voor een nieuw ziekenhuis op Schouwen-Dui veland bestonden al geruime tijd voor de watersnoodramp in 1953. Aanvankelijk leek de ramp alle illu sies de grond te hebben ingeboord maar uiteindelijk bleek het toch de reden dat het ziekenhuis er inder daad kwam. Het Zweedse Rode Kruis stelde uit zijn fondsen en via giften van de Zweedse bevolking 13 miljoen kronen ter beschikking voor hulpver lening, herstel en wederopbouw. Overleg tussen het Nederlandse en Zweedse Rode Kruis leidde tot de be slissing dat vier miljoen kronen hier van zouden worden bestemd als bij drage aan de bouw van een nieuw ziekenhuis. „Naar wij hopen zal het ziekenhuis niet alleen een waardig monument van grote symphatie van het Zweedse volk aan het Nederland se volk zijn doch ook een symbool van hechte vriendschapsbanden tus sen de Rode Kruisorganisaties van beide landen". Deze woorden sprak de consul-generaal van Zweden en ge delegeerde van het Zweedse Rode Kruis in Nederland W. E. W. Ekman indertijd. De toenmalige burgemees ter van Zierikzee en voorzitter van het dagelijks bestuur van de Raad van Bestuur van de Stichting Rode Kruisziekenhuis Schouwen-Duive land had daar de volgende mening over: „Het merkwaardige feit dat Schouwen-Duiveland toen het in nood verkeerde een ziekenhuis ten geschenke kreeg van een ander volk, doet ons eens te meer beseffen dat wij ook op dit eiland deel uitmaken van een gemeenschap die zich niet aan grenzen stoort. Het is zeker treffend dat de wereldwijde organisatie die het Rode Kruis is haar goede dien sten bij dit alles heeft verleend. Moge wij ons steeds opnieuw herinneren dat ons nieuwe Zweedse Rode Kruis ziekenhuis niet alleen wortelt in Schouwse bodem maar evenzeer ver daarbuiten". Het ziekenhuis werd op 11 mei 1957 geopend door prinses Beatrix en in gebruik genomen. Het telde ook toen al 80 bedden waaronder vier kinder boxen en twee couveuses. „Tot het eind van de zeventiger jaren was er een grote rust", aldus Bouman. Toen kwam het adviescollege Ziekenhuis voorzieningen van het ministerie van volksgezondheid met de uitspraak dat het wenselijk zou zijn dat een zie kenhuis minstens 250'bedden heeft. De ziekenhuizen die daaronder ble ven zouden in 1990 worden gesloten. In samenspraak met de bevolking en de bestuurders van de gemeenten op het eiland werd de samenwerking met de ziekenhuizen op de Bevelan- den intensiever. Dat leidde tot de fu sie en het oprichten van de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen die het behoud van het ziekenhuis bleek te zijn. Minder bedden?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4