Leden/donateursbestand Brouwse VW groeit met vijftig procent Expositie eindexamenwerk textiele werkvormen ZDASG Overdracht rijksscholen naar gemeenten via tussenstation ZOC tegen wijziging maatregelen voor het voetgangersgebied DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bezwaar Stad en Lande golfbaan Diefstal bromfiets Diefstal buitenboord motor ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Circus Ziekenhuis Live-muziek Zeeland Cup Het circus is weer op Schouwen-Duiveland. Het Zweedse Rode Kruisziekenhuis neemt een In twee eilandelijke jeugdsosen verzorgen De zwemploeg van niet-startvergunninghou- Gedurende twee dagen verzorgt Circus Renz belangrijke plaats in op Schouwen-Duiveland. groepen zaterdagavond live-optredens. Big S ders van zv Onderdak ging als underdog naar voorstellingen in Brouwershaven en Bruinisse. Een dezer dagen werd het dertigjarig bestaan in Burgh-Haamstede heeft TVC 15 en Brogum de finale om de Zeeland Cup, maar kwam er (Pag. 3). gevierd. (Pag. 4). Zierikzee Nalarai. (Pag 7). als trotse winnaar uit. (Pag. 11). DONDERDAG 14 MEI 1987 143ste jaargang Nr. 24132 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Tot de domste maatregelen behoren de verstandigste maatregelen, die te vroeg of te laat worden geno men. Otto Weiss ZIERIKZEE - De Zierikzeese Ondernemers Centrale is tegen de aan passing van de verkeersmaatregelen voor het voetgangersgebied, zoals die nu worden voorgesteld. Dat schrijft de organisatie in een brief aan burgemeester en wethouders, die een en ander maandag 18 mei aan de gemeente raad willen gaan voorstellen. Het voorstel omhelst een verrui ming van de mogelijkheid om in het loopstratengebied van Zierik zee met de auto en de fiets te rij den. Momenteel geldt er een ver bod tussen 10.00 uur en 17.30 uur. Het college wil op advies van de politie de ochtendgrens verleggen naar 12.00 uur. Het verleden heeft duidelijk gemaakt, dat vooral fietsers zich weinig aantrekken van het inrijverbod. Juist in een tijd, waarin moeite wordt gedaan om het winkelcen trum meer clientvriendelijk te doen zijn, is het terugdraaien van eerder genohien maatregelen ter beperking van het rijverkeer on- zes inziens niet verstandig", aldus de brief aan het gemeentebestuur. De ZOC is derhalve 'unaniem' van mening, dat de huidige regeling onverkort gehandhaafd dient te blijven en verzoeken U vriende lijk ons punt ter kennis van de ge meenteraad te brengen". Politie In de brief vraagt de onderne merscentrale het college ook om bij de politie aan te dringen op een intensivering van de controle op overtredingen. ,,Wij zijn namelijk van mening, dat daarvan een pre ventieve werking uitgaat, waar door het aantal overtredingen zal worden beperkt". De gemeente raad komt maandag 18 mei vanaf 19.30 uur bijeen in openbaarheid. In 1988 info-sehermen langs gemeentegrens Dit nummer bestaat uit 12 pagina's NOORDGOUWE - „Achteraf gezien hebben we de pressie van het gemeentebestuur toch wel als een pré er varen". Het was met duidelijk genoegen dat interum- voorzitter van de WV-Brouwershaven C. van Velzen melding maakte van een flinke groei van het aantal WV-leden. Hij deed dat ten overstaan van 15 (nieuwe en oude) VVV-leden die, ondanks de voetbalwedstrijd op te levisie, bijeen kwamen in hotel Van der Weijde in Noord- gouwe. De ledenwerfactie van het VVV- bestuur kwam op gang na een weige ring van het Brouwse gemeentebe stuur om de jaarlijkse subsidie voor een langere periode te verhogen om dat te weinig mensen lid zouden zijn van de VW terwijl zij wel van de werkzaamheden profiteren. Het VVV-bestuur stuurde een brief naar potentiële leden en stak vele avonden werk in bezoeken aan huis. Het resul taat was dat het aantal donateurs in enkele maanden tijd groeide van 19 naar 24 en het aantal leden van 68 naar 107. Bij elkaar een- groei van Tot en niet 2 juni in De Stolpe ZIERIKZEE - Sprookjesachtig, de wereld van en te genstellingen. Drie onderwerpen die via de fantasie en creativiteit van 16 leerlingen van de Zeeuwse Dag- en Avond Scholen Gemeenschap (ZDASG) tot de meest uit eenlopende en dus verrassende werkstukken leidden. Tot en met 2 juni kan iedere belangstellende daarvan kennis nemen tijdens de openingstijden in de Zierikzee se bibliotheek De Stolpe. De werkstukken aan de wand en in de vitrines van de bibliotheek vor men het resultaat van een jaar wer ken tijdens de lessen textiele werk vormen die aan de ZDASG worden dedoceerd-door Marjo Verburg. Het is zowel werk van de tweede klassen naar aanleiding van het aanleren van een aantal basistechnieken als eind examenwerk van de derde klas. De lessen werden gegeven op MAVO- niveau. ,,Het gemiddelde niveau ligt heel hoog", vindt Marjo Verburg. Als oorzaak daarvan ziet ze het gegeven me. Uitgevoerd in combinaties van verschillende technieken die regel matig professioneel overkomen. „Ie dereen die ervoor open staat en het leuk vindt om met textiel te werken kan deze dingen maken", vindt do cente Marjo Verburg. De uitslag van het examen komt eind mei maar ge zien het hoge peil van werkstukken is zij van mening dat de deelnemers niet kunnen zakken. Iedereen die van hun werk wil meegenieten kan vanaf vandaag, donderdag, in De Stolpe terecht. BURGH-HAAMSTEDE Ook de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duive land heeft nu bezwaar aange tekend tegen de komst van de golfbaan in de gemeente Wes- terschouwen. Stad en Lande vreest voornamelijk voor ega- lisering van het terrein, waar bij mogelijk ook bomen 'slachtoffer' zullen worden. Eerder al gaven particulieren en de Natuur- en Vogelwacht te kennen problemen met de golf baan te hebben. In het bezwaarschrift schrijft de vereniging, dat haar doel stelling het bevorderen en be houd van landschappelijke schoonheid in de meest uitge breide zin is. ,,Het betreffende gebied bevat veel landschappe lijk schoon: bomen, grazige weiden, heggen en een bijpas sende boerderij. Het is een ka rakteristiek licht glooiend overgangsgebied tussen duin en polder. Niet voor niets is dit stuk Hogezoom op de ANWB- kaart als schilderachtige route aangegeven". Aantasting Stad en Lande heeft ernstige bezwaren tegen iedere verdere aantasting van het landschap door kunstmatige ingrepen. In het bijzonder, waar een gebied zo'n waardevolle bijdrage aan schoonheid van de Westhoek levert. „Met name tegen het egaliseren van terreingedeel ten en het kappen van bomen hebben wij concrete bezwa ren". In de Stolpe is momenteel een expositie van textiele werkvormen aan de gang. dat de lessen meestal worden gevolgd door leerlingen die hun hele leven ei genlijk al belangstelling hadden voor het werken met textiel. „Anders had den ze deze lessen niet gekozen. En ze stimuleren elkaar ontzettend". Thema's In het tweede leerjaar kregen de leerlingen onder andere les in mate- lassé(doorstikwerk), sieraden ma ken, weven, borduren, batikken, ap plicatie, breien/haken, stof verwer ken en textielverftechnieken. Al deze technieken 2ijn terug te vinden op de expositie in De Stolpe. De eindexa menkandidaten maakten drie werk stukken. Een vlakke compositie met als thema sprookjesachtig, een ruim telijk werkstuk op het thema tegen stellingen en een vrij werkstuk met als titel: de wereld vanDat laat ste woord mochten de examenkandi daten zelf invullen. „Een opdracht waarin ieder zich zelf kan vinden", lichtte Marjo Ver- hurg toe. En dat blijkt ook overdui delijk uit de resultaten aan de wanden van De Stolpe. De 'werelden' variëren van verschillende gods diensten tot muziek, vrede en recla- vijftig procent. Van Velzen verwacht na dit resultaat geen grote groei meer. „Een paar proeent is nog wel haalbaar maar dan hebben we het wel gehad". Informatiekasten ,,Dat houdt niet in dat we klaar zijn. We moeten die leden wel behou den", onderkende hij. Na de drukke werkzaamheden die het nieuwe be stuur het afgelopen jaar had met het realiseren van een nieuwe lokatie voor de VVV (dat werd gevonden in museum De Vergulde Garnaal) en de ledenwerfactie lanceerde men tijdens de vergadering de plannen voor 1988. Die bestaan uit het opstellen van in formatiekasten aan de toevoerwegen van de gemeente Brouwershaven. Hiermee beschikt de toerist over een 24-uurs service waarbij men met één druk op de knop actuele informatie krijgt over de nog vrije plaatsen in hotels, campings en pensions. Tevens kunnen in de informatiekasten ande re gegevens worden geprogrammeerd die interessant zijn voor de toeristen, zoals slecht weervoorzieningen. Be stuurslid H. Zuiderent rekende voor dat deze aanvulling op de informatie verstrekking via het VVV-kantoor mogelijk is wanneer 50 deelnemers worden gevonden die bereid zijn per kast 30 gulden per jaar te betalen. „In de informatiekasten wordt uiteraard alleen melding gemaakt van gege vens van middenstanders die lid zijn van de VW", benadrukte hij. De reacties van de aanwezigen op het plan waren overwegend positief. Er werden zelfs drie mensen bereid ge vonden om de plannen in een werk groepje verder uit te werken. Het vakantiegebied gemeente Brouwershaven zal door de plaatse lijke VVV nadrukkelijker worden gepromoot via een folder met totaal- informatie over de recreatieve moge lijkheden en folders waarin groepjes bedrijven met een zelfde opzet zich gezamenlijk presenteren. Bijvoor beeld alle campings, alle restaurants uit de gemeente in een folder. Een van de VVV-leden, A. van den Hoek, hield een pleidooi om bij deze activi teiten de eilandelijke promotie niet uit het oog te verliezen. „Brouwers haven is een onderdeeltje van Schou wen-Duiveland en te klein om de toe rist alles te bieden wat hij wenst". Hij kreeg hierin bijval van gemeen teraadslid M. C. J. Mol die de verga dering als belangstellende bijwoon de en nog enkele leden. Uit de woorden van Van den Hoek bleek dat de promotie-commissie De Schouwse Kust via de Kamer van Koophandel het aanbod zal doen om de toeristi sche mogelijkheden op het hele ei land aan de toeristen te presenteren. „Onze plannen zijn daarbij best in pasbaar", vond Zuiderent. „Eerst moet de kwaliteit van de WV-promo- tie Brouwershaven omhoog dan kun nen we meedoen aan eilandelijke promotie", aldus Van Velzen. Uit het financieel overzicht bleek dat men naar verwachting in 1988 eén gemeen telijke subsidie nodig zal hebben van ruim 31.000 gulden. Zuiderent werd in het bestuur herkozen en als nieuw bestuurslid werd met algemene stem men R. de Groot uit Zonnemaire ge kozen. Zomermarkten In de vergadering bleek verder dat fiets- en wandelroutes zullen worden samengesteld die in en rondom elke kern zijn gesitueerd. Achterop de rou tekaarten komen coupons met voor- deelaanbiedingen van de horeca bedrijven waar men langs komt. De Brouwse middenstandsvereniging heeft plannen om dit seizoen drie zo mermarkten te houden. Men heeft de ze gedacht op vrijdagen, Wanneer de ze nieuwe opzet goed bevalt hoopt men er een jaarlijkse traditie van te maken. Uit de voorlopige evenemen- tenlijst die door de VVV werd uitge geven blijkt dat het zomerseizoen wordt ingevuld met veel zeilwedstrij den, orgelconcerten en hoogtepunten zoals ook in vorige jaren: De Brouw se Dag, 't Oude Vlasdorp in Drei- schor, het toeristentafeltennistoer- nooi en enkele kindermarkten. WA> Wf DE BILT* 2? K Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Buien Eerst veel bewolking en regen. Morgen opklaringen en enkele buien. De wind draait vannacht naar noord west en neemt tot krachtig toe. Mini mumtemperatuur komende nacht 7 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 18 mei: Zaterdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: noordwest 5 Zondag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: west 3 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30%- Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: west 3 ZON- EN MAANSTANDEN 15 mei Zon op 05.46, onder 21.27 Maan op onder 06.21 Laatste Kwartier: 20 mei (06.04) Temperatuur kustwater 10 graden HET WEEROVERZICHT DE BILT - Morgen ligt de kern van een depressie, die thans Engeland passeert, boven ons land. Bij een der gelijke toestand is de kans op mooi weer gering. Voor morgen wordt dan ook veel bewolking verwacht met nu en dan regen. De temperatuur blijft laag, on geveer 11 graden. Dat is ongeveer 7 graden beneden de voor de tijd van het jaar gemiddelde middagtempera- tuur. De wind is morgen overwegend matig en draait naar het noord westen. In de nacht is er eerst weinig wind, aan de kust neemt de wind morgen toe tot krachtig. Ook zaterdag vallen er nog buien. Vanaf zondag is er beter weer op komst en het wordt geleidelijk min der koud. Gemeentelijk overleg met coördinator met betrekking tot overdracht ZIERIKZEE - De bromfiets van C. J. K. uit Zierikzee werd in de nacht van maandag op dinsdag gestolen achter zijn woning aan de Scheepstimmerdijk. Het betreft een donkerrode Puch met verzekerings nummer LXP-045. ZONNEMAIRE - Uit een loods van Staatsbosbeheer die nabij het haven tje van Bommenede staat werd maan dagavond omstreeks 19.00 uur een buitenboordmotor met een waarde van ongeveer 3000 gulden gestolen. De dieven braken het slot van de loods open om binnen te komen en hebben de motor gedeeltelijk gede monteerd om hem mee te kunnen ne men. De rijkspolitie verzoekt even tuele getuigen die zich op dat tijdstip in het haventje bevonden contact op te nemen. Tblefoon 01110-14055. ZIERIKZEE - Het ziet er naar uit dat de wetswijziging voor de overdracht van de rijksscholen aan de gemeenten de steun van een brede kamermeerderheid krijgt. Deze mening huldigden zowel wethouder J. Groen als onder- wijsambtenaar J. de Back naar aanleiding van een ver zoek van de commissie onderwijs van de gemeente Zie rikzee om over de stand van zaken op dit vlak te worden ingelicht. Wethouder Groen gaf tijdens de bij- zou kunnen besturen. Op dit moment eenkomst in de raadzaal van het stad- kon wethouder Groen niet meer dui- huis dan ook volledige opening van delijkheid verschaffen daar de gehele zaken. Op de vraag van commissielid operatie zich nog in een zeer pril sta J. Syswerda-Bos (VVD) of het defini- dium bevindt, tief vaststaat dat de rijksscholen on der gemeentelijk toezicht komen, antwoordde de wethouder, dat er op dit punt nog geen definitieve beslis sing is genomen. „De wetswijziging die hiervoor nodig is moet nog door het parlement worden goedgekeurd. Naar alle waarschijnlijkheid kan dit plan rekenen op een ruime meerder heid in de Tweede Kamer", aldus Groen en De Back. Met het oog op het omzetten van rijksscholen in gemeentescholen heeft de gemeente Zierikzee inmid dels contact gehad met dr Oskamp, aangesteld door het ministerie van onderwijs en wetenschappen om deze overdracht te coördineren. Uit het ge sprek met deze deskundige is geble ken dat het niet de bedoeling is dat de gemeenten van de een op de andere dag belast worden met het beheer van deze rijksscholen. Het ministerie heeft dan ook min of meer als tus senstation het idee gelanceerd om voor de provincies Limburg, Zeeland en Noord-Brabant een overkoepelen de organisatie op te richten, die deze veelal grote scholengemeenschappen Wethouder van onderwijs J Groen Commissielid D. van der Wekken (PvdA) vroeg zich af wat het nut van een dergelijk orgaan is. „Van de ene logge constructie -en zo mag de ver houding ministerie van onderwijs en wetenschappen en gemeente mijns in ziens worden gekarakteriseerd- gaan we naar oen wellicht iets minder log ge constructie". Van der Wekken vroeg zich evenals mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozendaal (CDA) dan ook af wat het werkelijke uitgangspunt van deze ingrijpende operatie is. „Is dit werkelijk een poging om de school dichter bij de mensen te brengen of spelen hierbij ook bezuinigingsover- wegingen een rol"?, vroegen beide commissieleden zich af. Van der Wek ken bleek op dit punt wat sceptisch te zijn. „De school dichter bij de men sen brengen, da's een mooi sausje, maar gezien de optiek van dit minis terie zal het bezuinigingselement ze ker een rol spelen. Denk alleen maar aan het idee om tien ambtenaren van dit ministerie naar Bergen op Zoom over te plaatsen om daar het idee na der uit te werken. Met het oog op de inkrimping van het ambtenarenap paraat een welkome oplossing", al dus de sociaaldemocraat. Op dit moment bleef er voor de commissie niet veel anders over om eerst de gesprekken hierover af te wachten. Volgens de commissie moe ten ook de contacten met de Rijks scholengemeenschap in Zierikzee worden aangehaald en verdient het aanbeveling om de voorbereidingen met een kritisch oog te volgen. Basiseducatie De basiseducatie die in augustus ingevoerd wordt blijkt inmiddels een vaste prik op de agenda van de com- vervolg pagina 2

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1