Jbfön „We organiseren alleen nog de jaarlijkse bejaardenreis" „Positieve ommekeer in leden bestand vasthouden door actief beleid zonder luchtfietserij" Reddingsbrigade in actie C DE ZIERIKZEESCHE COURANT Botsing bus en auto De Herald vandaag in Vlissingen 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Globetrotter Autostalling Excursie Bowlingzege Als een moderne globetrotter is de 61-jarige Ar- De bewaakte fietsenstalling in Renesse was De jaarlijkse excursies van Stad en Lande pas- Wim en Mary Hoekendijk pakten de laatste thur Ponten bezig aan een enorme voettocht het afgelopen jaar geen succes. Nu runt M. met de Rots van Gibraltar als eindpunt. (Pag. van der Have een bewaakte autostalling, die 2). zaterdag open gaat. (Pag. 3). sen volledig in de doelstelling van de vereni ging. Dit jaar werd 's-Hertogenbosch bezocht. (Pag 4). bowlingzege van het seizoen door een voor treffelijke regelmaat tijdens de tien c games. (Pag. 9). DINSDAG 12 MEI 1987 143ste jaargang Nr. 24131 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De cultuur is een voortreffelijk iets, doch voortreffe lijk op dezelfde wijze als een hoge ladder. Men kan er door tot een hoger standpunt en tot schoon uit zicht geraken, doch ook zijn nek breken. P. Wikner CNV-districtsbestuurder L. Q. Phernambucq: ZIERIKZEE - „Er is nu weer een positieve ommekeer te zien in het ledenbestand. Dat moeten we zien vast te houden", aldus districtsbestuurder L. Q. Phernambucq gisteravond, maandag, op de vergadering van de CNV- subdistrictsraad Schouwen-Duiveland. Phernambucq pleitte voor het vasthouden van de leden door wat hij noemde een 'actief beleid zonder luchtfietserij'. Pher nambucq: „We hebben in het verleden te weinig onze ei gen visie gepusht en ons teveel beperkt tot het reageren op plannen". Piet Stouten (links) en Kees Kuyper van de Culturele Vereniging Zonnemaire: ,,Bij het voorstel om de busreis maar eens een jaartje over te slaan kreeg ik behoorlijk op mijn kop". Culturele Vereniging Zonnemaire ZONNEMAIRE - In een koffertje heeft penningmeester Piet Stouten de oude school schriften zitten waarin de notulen van de vergaderingen en de financiële inkomsten en uitgaven van jaren her zorgvuldig staan opgetekend. De Culturele Vereniging Zonne maire. Opgericht op 9 maart 1960 met als doel per seizoen drie culturele avonden te or ganiseren voor de bewoners van Zonnemaire. Anno 1987 bestaan de activiteiten nog uitsluitend uit het jaarlijks organiseren van een busdagreis voor de ouderen uit het dorp. De vereniging telt geen officiële leden meer. Wel een vier man tellend bestuur dat met het organiseren van die ene jaarlijkse culturele activiteit tot volle tevreden heid van de dorpsbewoners functioneert. van het dorp, vroeg het bestuur om deze organisatie over te nemen. Dat vervolg pagina 3 „Zolang we vanuit het dorp geen seinen krijgen dat we iets anders moeten doen gaan we zo door", aldus Kees Kuyper die in 1969 voorzitter werd van de Culturele Vereniging. „Er zijn hier behoorlijk wat vereni gingen op het dorp die allemaal hun eigen activiteiten organiseren. De voetbal, de muziek, de zang, de vrou wenvereniging, de ijsvereniging, de oranjevereniging, twee bejaardenso- sen, de biljart, de volleybal en de badminton", somt penningmeester Stouten zonder moeite op. „Met het organiseren van een toneelavond of een spreker kom je al gauw op hun terrein. Dan wordt het op zo'n klein dorpje al gauw een beetje afsnoepen van elkaar". De Culturele Vereniging houdt het dus al sinds acht jaar bij het organiseren van de jaarlijkse reis voor de 60-plussers van het dorp. Tractor- behendigheidswedstrijden De herinneringen aan de film- en toneelavonden van vroeger zijn nog aanwezig. Maar bij een terugblik op de tractor-behendigheidswedstrijden die in de eerste periode van de vereni ging werden georganiseerd worden beide bestuursleden echt enthou siast. „Op een stuk land werden al lerlei behendigheidsproeven gedaan met een tractor plus vierwielige aan hangwagen. Achteruitrijden, slalom rijden, garage parkeren en met een melkbus erop over hindernissen rij den. Dat is niet gemakkelijk hoor, moet je maar eens proberen". De deel nemers waren voornamelijk boe renknechten en dat is gelijk de reden waarom het evenement verwaterde. ,,Er zijn steeds minder mensen die in de landbouw werken, de meeste boe renbedrijven worden nu nog gerund door een persoon". Verder noemen beide bestuursleden de televisie als belangrijkste oorzaak voor de terug lopende belangstelling voor de cultu rele evenementen in de jaren zestig. „We hebben nog een poosje samen met andere verenigingen toneelavon den georganiseerd maar acht jaar ge leden gebeurde dat voor het laatst", weet Piet Stouten naar aanleiding van de notulen precies te melden. Het aantal leden dat indertijd zestig be droeg liep terug tot men besloot geen contributie meer op te halen. iVIaar het bestuur bleef en er dien de zich een nieuwe activiteit aan. Het dorpscomité Reis Oude van Da gen, dat jaarlijks via vrijwilligers met personenauto's een rit over het eiland organiseerde voor de ouderen Voor de eerdere teruggang van het ledenbestand voerde Phernambucq een aantal redenen aan: „Vroeger was een vakbond veel meer een eenheid met haar leden. Die persoonlijke band tussen bond en leden is minder geworden. Er bestaat geen collectieve werknemersidentiteit mee. Boven dien is er sprake van een grote ar beidsmobiliteit en zijn er steeds meer deeltijdbanen". „De leden hebben te weinig mate rieel voordeel bij optreden van de bond. ïk ben er zelf een groot voor stander van om de resultaten die de bond behaalt in onderhandelingen meer ten gunste van de leden van de bond te laten komen", aldus Pher nambucq. Phernambucq lichtte die uitspraak toe met een voorbeeld. „In sommige bedrijven bestaat er geen 100% .door betaling bij ziekte. Daar krijgt men in geval van ziekte maar 70 doorbe taald. Als het CNV in zo'n bedrijf voor elkaar krijgt dat het bedrijf overgaat tot het doorbetalen van 100 loon bij ziekte vind ik dat de leden van het CNV daarvan moeten profite ren, en niet de mensen die niet geor ganiseerd zijn". Eerder meldde Pher nambucq overigens dat tussen 1980 en 1986 het aantal georganiseerden, werknemers die bij een vakbond zijn aangesloten, is teruggelopen van 39% naar 29% „Maar nu is er weer een po sitieve ommekeer te zien", aldus de districtsbestuurder. Voorzieningenstructuur Per 1 januari 1988 wil de overheid overgaan tot een wijziging van ar beidsvoorzieningenstructuur. Vol gens het nieuwe model zou de ar beidsbemiddeling wel een taak van ZIERIKZEE - De Zierikzeese reddingsbrigade heeft een dezer dagen een zogenaamde Rescue Junior in huis gekregen. De éénmalige - vrij dure - pop is speciaal ontworpen voor het beoefenen van het reddend zwem men en het reanimeren door de mond-op-mond-beademingDe pop heeft in het water een realistisch geivicht en zinkt op natuurlijke wijze, maar kan ook als bewusteloze drenkeling 'ingezet' worden. De pop is op unie ke wijze geconstrueerd, waardoor de oefeningen de werkelijkheid zo dicht mogelijk benaderen. Op de foto is een groep kinderen in zwembad Onderdak met de pop bezig, terwijl EHBO-man J. W. F. Loubert de foto graaf op het gebeuren attendeert. de gewestelijke arbeidsbureaus blij ven, maar geschieden onder verant woordelijkheid van een tripartite- bestuur. In dat drie-partijen-bestuur zouden dan werkgeversorganisaties, werknemersorganisaties en overheid ieder voor een gelijk deel zitting moeten hebben. ook te proberen eilandelijke vak bondsleden voor deze cursus te inte resseren. Op de vergadering werd verder de op 16 oktober te houden familie avond besproken. Besloten werd deze te houden in de Graanbeurs in Zierik- zee. CNV-voorzitter Henk Hofstee heeft reeds toegezegd die dag naar het Schouwse af te willen reizen om een inleiding te houden. Verder op het programma van de familie-avond een toneeluitvoering en een verlo ting. BRUINISSE - De ZWN-bus be stuurd door P. B. uit Haamstede die vrijdag op de Grevelingendam in bot sing kwam met een personenauto be stuurd door O. B, uit Middelburg kwam vanuit de richting Oude Tonge. Bij het linksaf slaan naar de parallel weg zou de chauffeur niet voldoende de rijbaan hebben vrijgehouden voor O. B. die vanuit de richting Bruinisse kwam aanrijden. De personenauto kon de bus niet meer ontwijken en schoof er aan de achterzijde onder. Daarbij werden de drie inzittenden gewond en was de auto total loss. Dit blijkt uit aanvullende informatie van de Rijkspolitie Schouwen-Duive land. In eerste instantie gaf een poli tiewoordvoerder door dat beide voei-- tuigen achter elkaar vanuit de richting Bruinisse zouden hebben ge reden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's CNV-districtsbestuurder L. Q. Pher nambucq. Wat betreft de precieze invulling van het overheidsvoornemen zijn er verschillende kampen. Phernam bucq; „Arbeidsbureaus, de FNV, en de provincie streven naar zo'n 20 be sturen in Nederland. Werkgevers, het CNV, en de gemeenten willen 40 be sturen. Voor Zeeland zou dat laatste inhouden dat er een verantwoorde lijk bestuur voor Zeeuws-Vlaanderen en een verantwoordelijk bestuur voor de rest van Zeeland zou komen. Op de vergadering gisteravond besloot men de directeur van het ge westelijk arbeidsbureau uit te nodi gen voor de volgende vergadering, op 5 oktober, om over dit onderwerp van gedachten te wisselen. Scholing Binnen het CNV is men druk bezig met scholing. Niet alleen herscho ling, maar ook met een vakbonds- school. Bedoeling hiervan is om nieuw kader te kweken. Een cursus die volgens Phernambucq uitstekend bevalt bij de cursisten. Op aandrin gen van Phernambucq besloot men VLISSINGEN - De Britse veerboot Herald of Free Enterprise die op 6 maart voor de haven van Zeebrugge kapseisde en zonk, zal als het weer dit toelaat vandaag, dinsdag, om 14.00 uur uit de haven van Zecbruggc naar de Sloehaven in Vlissingcn- Oost worden gesleept. Volgens de hoofdverkeersleidcr van de verkeers dienst van DGSM in Vlissingen, die toestemming moet -geven voor dit vervoer over Vlissings grondgebied, mag het dan beslist niet harder waai en dan windkracht zes. Het schip zal onder leiding van een Nederlandse loods met twee sleepbo ten naar de rede van Vlissingen wor den gesleept. Daar zullen nog twee sleepboten vastmaken om het schip naar de reparatiewerf Scheldepoort te verslepen. Daar zal het schip voor lopig drie weken ligplaats krijgen aan kade E. Volgens directeur J. van Hulsbergen van de reparatiewerf Scheldepoort, is nog niet bekend wat er met de veerboot gaat gebeuren. „Wij weten alleen dat het schip weg moet uit de haven van Zeebrugge, Wij zijn de dichtstbijzijnde werf, waar het schip eventueel ook gerepareerd kan worden". WA> Wh PÊ ei Lr Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Zonnige perioden Tussen een depressie boven de Oostzeestaten en een hogedrukgc- bied op de Oceaan staat een noord westelijke stroming. Vanaf de Noord zee wordt dan onstabiele lucht aangevoerd. Mogelijk valt er een en kele bui uit. De temperatuur wordt 13 graden. Overigens zijn er flinke zon nige perioden. De wind is tijdelijk matig uit west maar daarna weer krachtig of hard uit noordwest. Mini mumtemperatuur komende nacht 5 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 16 mei: Donderdag: Wolkenvelden Kans op neerslag. 50% Min.temp.: 5 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: west 3 Vrijdag: Wolkenvelden Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: zuid 2 Zaterdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht; noordwest 2 ZON- EN MAANSTANDEN 13 mei Zon op 05.49, onder 21.24 Maan op 22.02, onder 05.21 14 mei Zon op 05.48, onder 21.26 Maan op 23.34, onder 05.45 Volle Maan: 13 mei (14.51) Temperatuur kustwater: 10 graden HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een storing die veel re gen bracht trok vandaag over het land. Achter deze storing wordt woensdag met een noordwestelijke wind koude en onstabiele lucht aan gevoerd afkomstig van IJsland. In de ze lucht ontstaan gemakkelijk buien, mogelijk met hagel en onweer. Tus sen de buien door komen wat opkla ringen voor. De temperatuur blijft laag. In de middag wordt een waarde van rond 10 graden verwacht Er staat een matige tot vrij krachtige, aan de kust af en toe harde, noordwesten wind. Dit koude weer houdt tot hel week einde aan. Daarna vertonen de tem peraturen een neiging tot een lichte stijging. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1