Jubileum-korendag valt bij leden in goede aarde Liefde en boerentrots dit biedt de beeldbuis streeknieuws Videoteam De Wieken verzorgt eerste televisie-uitzending 4 Alle drukte en inspanning tijdens de repetities voor de muzikale avond in Zierikzee. Matige publieke belangstelling ZIERIKZEE - De Korengemeenschap Schouwen-Dui- veland vierde zaterdag haar 15-jarig bestaan met een ko renmiddag en avond in het gebouw van de Christelijke Gereformeerde Kerk aan de Zevengetijstraat in Zierik- zee. Een evenement dat bij de leden zeer in de smaak viel. De publieke belangstelling was matig. Zo'n 375 koorleden, van verschillende koren, brachten onder lei ding van dirigent Jan Eelkema uit Veenendaal gezamen lijk een aantal werken ten gehore. ,,YVe houden ieder jaar een koren dag. Het verschil tussen die 'gewone' korendagen en die van dit jaar is dat normaal gesproken ieder koor een aantal liederen uit eigen repertoire zingt. Op deze jubileum-korendag zingen we gezamenlijk een aantal lie deren, onder leiding van een beroeps dirigent", aldus mevrouw H. M. Pan- nekoek, voorzitter van de Korenge meenschap Schouwen-Duiveland. Volgens haar is het de eerste keer dat een dergelijke happening in Zeeland plaatsvindt. ..Eerder is het wel in Friesland gedaan", aldus mevrouw Pannekoek. De Korengemeenschap Schouwen- Duiveland werd 15 jaar geleden opge richt op initiatief van P. van Iwaar- den met als doel van elkaar te leren. Overigens begon men toen met 5 6 koren terwijl er nu 17 koren bij de ko rengemeenschap aangesloten zijn. „En dat zijn koren uit verschillende kerken, maar ook neutrale koren", al dus P. Verploeg, secretaris van de ko rengemeenschap. ,,Het gaat er niet al leen om dat je van elkaar leert, maar ook dat er onderlinge banden ont staan en verstevigd worden". Eén geheel Aan dirigent Jan Eelkema de taak om de 15 deelnemende koren tot een geheel te smeden. Eelkema: ,,Ik heb dergelijke dingen eerder bij de hand gehad. In Friesland ging het om 740 koorleden, hier om 375". Zaterdag middag werden de koorleden onder verdeeld in sopranen, alten, tenoren en bassen. Iedere groep ging vervol gens onder leiding van een dirigent de te zingen liederen instuderen. Na een broodmaaltijd werd 's avonds nog ruim een uur gezamenlijk gere peteerd alvorens over te gaan tot het uiteindelijke jubileumconcert. Een concert dat ook voor publiek toegan kelijk was. Jubileumcanon Speciaal voor deze dag schreef me vrouw Pannekoek een jubileumca non, in het Zeeuws gesteld. „Ons bin blie vandaege, oe komt tat za jie we vraege, 't ziengen brieng ons bie me- kaore, ja 't is echt waer, vuuftien jaer, vuuftien jaer". Klapstuk van de avond was het zingen door de verza melde koren van het Paternoster van Liszt. Het idee om ter gelegenheid van het jubileum iets speciaals te doen ontstond op een vergadering in sep tember vorig jaar. „We wilden eerst een concert geven samen met het Zeeuws Orkest, maar dat werd toch een beetje te duur. Toen is het idee ge boren om met alle koorleden geza menlijk iets te doen", aldus Verploeg. „En dat idee is van lieverlee verder gegroeid en werd besloten om een professioneel dirigent uit te nodigen om de leiding op zich te nemen". De jaarlijkse korendagen van de Koren gemeenschap Schouwen-Duiveland werden tot nu elk jaar op een andere lokatie gehouden. Men hoopt binnen afzienbare tijd een vast punt te vin den voor de korendagen. „Volgend jaar misschien in de Grote Kerk in Zierikzee", aldus mevrouw Panne koek. „Zierikzee is toch een centraal punt wat makkelijk te bereiken is". Volgend jaar houdt de korengemeen schap weer een 'gewone' korendag. „Maar over 5 jaar, bij ons 20-jarig ju bileum, is het beslist niet uitgesloten dat we weer net zoiets als vandaag doen", aldus mevrouw Pannekoek. Het jubileumconcert werd traditiege trouw afgesloten met het zingen van het Zeeuwse Volkslied. „De publieke belangstelling viel ons tegen, maar het was wel erg gezellig. En de leden waren erg enthousiast", aldus me vrouw Pannekoek. Dinsdag 12 mei Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.30 uur Marco Polo, vijfdelige serie. 16.05 uur AVRO Service, gevarieerd informatief magazine gepresenteerd door Catherine Keijl en Amanda Spoel. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Toppop, met o.a. de nieuwe Toppop 20, rtv-tip, video primeurs en live artiesten. Presentatie: Bas Wes terweel en Léonie Sazias. 18.30 uur Structuur in Basic, les 9. 19.00 uur Fabeltjeskrant, kinderpro gramma. 19.05 uur Wordt vervolgd, stripmaga zine met Han Peekei. 19.30 uur AVRO's sportpanorama. Presentatie: Jack van der Voorn. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur AVRO's wedden dat...? Hoogtepunten van de 10 Wedden dat...?-shows van het afgelopen sei zoen. 21.42 uur AVRO's Televizier. 22.30 uur Jonge mensen op het con certpodium. 23.15 uur Ontdek je plekje, filmim pressie van Nederland's mooiste plaatsen. Vandaag: Bourtange. 23.30 uur Journaal. 23.35 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 10.30 uur Dichters op school, les 1. 11.00 uur Het bos, les 1. 11.30 uur Lief en leed, les 6. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.40 uur Open Universiteit. Afl. De Verenigde Naties. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Dagmar, eerste deel van een Duitse speelfilm van Frank Strecker. 19.37 uur Kenmerk, actualiteitenru briek. 20.00 uur Moordkuil, televisie ter dis cussie. 20.20 uur Voor niks gaat de zon op, in formatieve rubriek over consumen tenzaken. 21.00 uur Panoramiek, achtergrond informatie bij actuele ontwikkelin gen in de internationale politiek. 21.30 uur Maria, 4-tal programma's waarin Maria centraal staat. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 23.05 uur Gezond sporten. Les 4. BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie 17.55 uur Nieuws 18.00 uur Tik Tak, kinderprogram ma. 18.05 uur Plons. Kinderprogramma. 18.10 uur Jacobus en Corneel. Af].: De droom van Corneel. 18.25 uur Comedy Capers, serie slapsticks. 18.35 uur Juke Box. 18.45 uur Madieken, Zweedse jeugd serie van Göran Graffman naar het verhaal van Astrid Lindgren. Afl. 5. Met: o.a. Joanna Lisa Liljedahl, Liv Asterlund, Monica Nordkist e.a. 19.10 uur Sociaal huren. Afl. 3. 19.40 uur Lotto-winnaars, medede lingen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur I.Q., kwis met denk- en weetvragen, gepresenteerd door Her man van Molle. 20.50 uur Flanders Technology- nieuws. 21.00 uur Labyrint: Discretie verze kerd. Zijn de jaren '80 de jaren van eenzaamheid, contactarmoede? 21.50 uur Uitzending door derden: Programma van de Socialistische Omroepvereniging. 22.25 uur Nieuws met aansl. Coda: Nyack, van D. Friedman, uitgevoerd door het Percussie-ensemble van de Muziekacademie van Lanaken. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and Daughters), Australische serie. Afl.: 315. Met: Rowena Wallace, Pat McDonald, Peter Phelps e.a. 19.23 uur Intermezzo. 19.25 uur Oshin, Japanse serie. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.20 uur Argus, praatprogramma waarin Jan van Rompaey de media doorlicht. Gastvrouw is Jessie de Ca- luwé. 21.35 uur Dempsey Makepeace, En gelse serie met Michael Brandon, Glynnis Barber, Ray Smith e.a. Afl. 7: De infiltrant. Elke eerste zaterdag van de maand 'in de lucht staan in totaal ruim honderd televi sietoestellen. Het ziet er naar uit dat die voortaan op de eerste zaterdag middag van de maand op hun eigen studio, kanaal 6 worden afgesteld. Van 14.30 tot 17.00 uur is daar het nieuws verzorgd door videoteam De Wieken. Nederlands Hervormde Kerk Beroepen te streekgemeente Marne-Ambt T. Buurma te Rheden. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te 's-Gravenzande A. Bac te Bodegraven. Bedankt voor Apeldoorn Chr. van de Poel te Yerseke. Tweetal te Den Haag-zuid. A. Bac te Bodegraven en C. G. Vreugdenhil, 1.1. miss. pred. te Indonesië, wonende te Vlissingen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Albany voor het werk op Papua New Guinea, voor Brunssum-Treebeek en voor Heemse A. P. Feijen te Roodeschool. Oud Gereformeerde Gemeente in Nederland OOSTERLAND - Dinsdag 12 mei 19.30 uur ds. A. P. van der Meer. ZIERIKZEE - Vele bewoners van bejaardencentrum De Wieken zaten voor hun televisietoestel of vodr het grote beeldscherm in de recreatiezaal toen daarop voor de eer ste keer een huisuitzending van het videoteam De Wie ken was te zien. „Het is mij een groot genoegen om als eerste op uw beeldscherm te verschijnen". Met deze woorden van directeur P. D. Markesteijn werd een ander half uur durende uitzending met lokaal nieuws ingeleid. De historische uitzending vond plaats tweeëneenhalf jaar nadat enkele personeelsleden met het idee kwamen om in hun vrije tijd video-opnames van regionale ge beurtenissen te maken om die aan de bewoners te kun nen tonen. Advertentie Videoteam De Wieken wordt ge vormd door de technische man van het bejaardencentrum Joop van Don gen, inwoner Koos van Maaren en be jaardenverzorgster Mietz Berrevoets. Geflankeerd door bloemstukjes die door de bewoners zelf werden ge maakt was Mietz 'live' in beeld om het eerste programma aan te kondi gen. De uitzending werd ingeleid door een speciaal lied over De Wieken dat werd geschreven door videoman Van Dongen en zijn echtgenote Lenie. Het zal als tune fungeren aan het be gin en eind van de uitzendingen die vanaf nu elke eerste zaterdag van de maand de lucht in gaan. Markesteijn gebruikte zijn televi sie-optreden om het videoteam te fe liciteren met deze prestatie. „Het is een ideaal van enkele personeelsle den dat werkelijkheid werd met fi nanciële hulp van de bewoners". Hij dankte ook het bestuur van het be jaardencentrum voor zijn medewer king. In de anderhalf uur durende uitzending die tevoren op band was opgenomen werden beelden getoond van het straofeest te Scharendijke. De geboorte van lammetjes op boer derij Levensstrijd aan de Zeedijk bij Zierikzee waar de zoon van een van de bewoonsters woont. Een huwelijk en een zilveren huwelijk van twee personeelsleden van De Wieken. Het overdragen van het Hervormd kerk centrum in Zierikzee. Een rondvaart van de boot van de Zonnebloem bij Zierikzee en een toneelstuk opge voerd door de personeelsvereniging van de PTT dat vele bewoners van De Wieken bijwoonden. „Wij streven er naar om bewoners het onderwerp van een aantal uitzen dingen te laten zijn. En daarnaast ge beurtenissen te filmen waar de men sen niet naar toe kunnen", aldus Joop van Dongen. Hij vertelde dat het team veertig uur werk heeft aan een uitzending van anderhalf uur zo als die werd getoond. „Het maken van de video-opnames, muziek opne men en tekst erbij opnemen". Hoe wel het door de teamleden pro deo en in hun vrije tijd wordt gedaan vin den ze dat geen enkel punt. Van Don gen: „Ik ben er bezeten van. En juist ook voor de bewoners is het zo leuk. We verzorgen de uitzendingen expres op zaterdagmiddag omdat de mensen dan familie kunnen uitnodigen om samen te kijken". In De Wieken ïwTTTTT t t i i o «L ZIERIKZEE Diploma's De leerlingen van groep acht van de basisschool Binnen de Veste in Zie rikzee volgden een EHBO-cursus, die werd verzorgd door de dames Berre voets en Hoekman van de plaatselij ke Rode Kruis Colonne. Kaderin structeur J. Kloet nam de examens af. De volgende leerlingen slaagden: Mi chael Dalebout, Kenneth van Geer, Paul de Graaf, Robbert Jan Hanse, Martin Klein, Ivo de Klerk, Robbert Roggeband, Driss Surig, Angelique den Boer, Corina van Dienst, Miran da Flock. Lisa Ippel, Henriëtte van der Linde, Nicole Schot, Cathalijne Schot, Carolien Stoutjesdijk en Yvet- te van de Vorm. Stichting Weizijn Ouderen De Stichting Welzijn Ouderen die de coördinatie verzorgt van oudere- norganisaties op het eiland, is ook nauw betrokken bij de opzet van dag- verzorgingsprojecten in de bejaar dencentra van Schouwen-Duiveland. In samenwerking met de besturen van de vier bejaardencentra verzorg de men de subsidie-aanvrage bij gs voor een beroepskracht die de oude ren kan opvangen. Een en ander in het kader van het flankerend oude renbeleid. Bij deze dagverzorgings- projecten heeft de Stichting Welzijn Ouderen een controlerende en bege leidende taak. NS informatie-auto Donderdag 14 mei staat van 10.00 tot 16.00 uur een informatie-auto van de Nederlandse Spoorwegen voor de Rabobank aan het Havenpark. „Voor veel mensen blijkt het uitzoeken van het aantrekkelijkste kaartje toch een ingewikkelde zaak. Dat is de reden waarom NS met een aantal informa tie-auto's diverse plaatsen in het land bezoekt om iedereen die dat wenst te informeren over het reizen per trein in binnen- en buitenland", aldus NS in een persbericht. BURGH-HAAMSTEDE Solistenconcours De Koninklijke muziekvereniging de Witte van Haemstede houdt zater dag 16 mei haar jaarlijkse onderlinge solistenconcours in de Schutse. Het begint om 19.30 uur en omvat onge veer negentien optredens. Jurylid A. N. van Overbeeke uit Wilhelmina- dorp beoordeelt een en ander, terwijl mevrouw E. Vos-Simons de muzikan ten met de piano begeleidt. Dirigent Jaap Knuist en secretaris F. Slager hebben de organisatie in handen van het muzikale gebeuren. Heropening gemeentehuis door Boertien Woensdag 20 mei om 15.30 uur wordt het gerenoveerde gemeente huis aan de Kloosterweg heropend. .De heropeningshandeling wordt ver richt door dr. C. Boertien, Commissa ris van de Koningin in Zeeland. Dit tijdens zijn werkbezoek aan de ge meente Westerschouwen. NOORDGOUWE Vergadering VVV Brouwershaven Woensdag 13 mei houdt de VVV Brouwershaven een algemene leden vergadering in hotel café restaurant Van der Weijde in Noordgouwe. De vergadering begint om 20.00 uur. Qp de agenda naast financieel verslag van de kascommissie bespreking van de evenementen in 1987 en de plannen van de VVV voor 1988. Tbr vergade ring wordt ook de nieuwe in format ri ce voorgesteld. 51 Traag kroop de winter voorbij. De lange avonden schenen eindeloos voor Brand, die moeilijk lang kon stilzitten. Graag liep hij zo eens door de kamer te ijsberen en hij rookte dan meteen behaaglijk zijn pijp. Hier was het onmogelijk; je kon nauwe lijks een voet verzetten zonder je aan het meubilair te stoten. En zijn har monica was niet te bespelen, die was ontstemd door de vocht. Later had hij haar wel zorgvuldig bij de kachel ge droogd. maar het was te erg geweest, het klonk niet meer. „Ik wou dat we radio hadde," zei hij op een avond van achter zijn krant. „Radio?" Jannie deed verwonderd. „Hoe kom je daar zo ineens bij?" „Nou ineens Dat niet. Ik wil dat allang graag. Maar de rondjes zie je. Zo'n ding kost gauw een honderd gulden. Het is toch gek. dat een arm mens nooit r's wat ken. Je werke alle dagen even hard en je blijve toch ou we knecht." „Honderd gulden," peinsde Jannie halfluid en ze dacht aan het doosje. „Wc konne d'r één op afbetaling ok neme," bedacht Brand. „As wc Dirk nou r's wachte leite van 't jaar en en kel de rente betaalde. Hij zou 'r ge rust niks van zegge en dan hadde we al een mooie cent voor zo'n toestel. Heb je al wat legge voor Dirk?" „Ja. We zulle d'rs kijke." Ze ging naar de kast en greep het doosje. „Maar Dirk eerst 'oor," zei ze beslist. „We moete niet achteruit boere." door J. VISSER-ROOSENDAAL Blij maakte ze het deksel open en ledigde het doosje vóór hem op het ta felkleed. Verbaasd keek hij naar het gespaarde bedrag. „Hoe kom je daaraan?" vroeg hij. „Opgespaard," zei ze blij. „Mijn melkersgeld en dan nog wat ik bij de vrouw verdien en verder wat ik over- houw. Ik wou graag wat geld voor ons eigen spare, maar het gaat zo ellendig zoetjes; eer je wat bij mekaar hewwe ben je te oud om er wat mee te begin nen." „Ja, van werken wordt geen mens rijk," Brand legde het geld op stapel tjes. „Daar moet je het geluk voor mee hewwe en d'rs wat erve. En zo goed as geen kindere krijge Jannie zat weer over hem aan tafel. „Dit moet naar Dirk." Haar vin gers schoven tussen het zilver en leg den een deel opzij. „En de rest is van ons." „Vap ons Brand greep opeens haar handen vast. „Weet je wel," zei hij dan ontroerd, „dat dit hei eerste geld is, dat werkelijk voor ons eigen is? In al die jare? As we eerder wat geld in huis hadde, was het al van te voren voor een aar bestemd. Maar dit Zwijgend bezagen ze hun schat. „Zouwe we dan zo'n radiotoestel kope?" vroeg Jannie zacht. „Ik hew er ok wel zin an. En tot mei ken ik er nog bij verdienen." „Daar moet ik toch eerst nog r's over slape," zei Brand. Hij liet haar handen los en legde het geld weer te rug in het doosje. „Het bcgröót m'n toch om het zo in één golf uit te geven. Je hewwe d'r zo voor ploetcrd." „Jij toch ok. En as je nou graag wil le „We zulle nog wel d'rs zien." Er werd niet meer over gesproken. Tben het Kerstmis werd stuurden ze Dirk het geld toe en de rest bleef in het doosje. Nog zeshonderd, dacht Jannie, toen ze van het postkantoor naar huis fietste. Nog zeshonderd wat duurde het toch lang eer zo'n be drag terugbetaald was. Ze hadden het toen zo gretig aanvaard en konden al le kleine schuldjes betalen en gewoon verder leven. Het leek toen zo gemak kelijk Brand had Jan Scherp al vroeg in de herfst opgezegd en hij keek nu alle weken de advertenties na. Doch dat was niet nodig geweest, want Wouter Prins, die daar verderop, dichtbij de stad woonde, had al van hem gehoord en kwam hen op een zondagmorgen opzoeken. Nou ja. zoveul as Jan Scherp wou 'ie niet geven; maar ze kwame bij hem in een piekfijn nieuwerwets huis en Brand kon een stuk van zijn tuin krijge en er was nog een mooie lap grond om het huis ok heen. En de vrouw molk mee as het nodig was (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4