Veel rituelen bij in- dienststelling van mijnenjager Zierikzee agenaa WATERSTANDEN installatiebedrijf 2 Indienststelling marineschip CNV: Scholing uit WIR financieren DEURLOO BU Financiering vaste oeververbinding Westerschelde Politie houdt bende aan wegens autodiefstallen Drugs- voorlichting op MAVO onvoldoende Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Philipsdam West Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 9 mei 00.50 92 07.05 -139 13.30 125 19.45 -125 10 mei 01.50 112 08.10 -150 14.25 143 20.40 -135 11 mei 02.40 129 08.55 -155 15.15 155 21.20 -139 9 mei 00.10 80 06.35 -128 12.35 117 18.50 -113 10 mei 00.55 104 07.35 -137 13.15 140 19.35 -123 11 mei 01.25 126 07.50 -143 13.50 160 19.55 -131 9 mei 01.05 100 07.10 -149 13.40 138 19.45 -134 10 mei 02.05 125 08.15 -159 14.35 157 20.40 -145 11 mei 02.50 142 09.00 -165 15.20 168 21.25 -150 9 mei 01.00 105 07.10 -149 13.45 141 19.45 -136 10 mei 02.05 128 - 08.10 -160 14.40 163 20.40 -147 11 mei 02.55 148 '08.55 -167 15.25 177 21.20 -154 Springtij: 15 mei Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 BRUSSEL - In de twaalf landen van de EG komen elk jaar 20.000 kin deren om het leven door ongelukken thuis en bij bezigheden in hun vrije tijd. Van de 20 miljoen jongeren die jaarlijks door een ongelukje in het ziekenhuis belanden blijven er 30.000 levenslag gehandicapt. Vervolg van pagina 1 schip". Daarbij wees hij Van Maanen nog eens op zijn uitlating die hij ver moedelijk bij de aankomst heeft ge sproken. ,,Je vindt het een eng haven tje, bij slecht weer. Je zult echter hier nog weieens terugkeren maar doe dat dan bij voorkeur na de garantieperio de", stelde Wenneke schertsend vast. Geheel volgens traditie van de mari ne overhandigde de in Zierikzee ge boren en getogen waarnemend vloot- predikant ds L. Verseput de commandant een Bijbel met daarop de naam van het schip. ,,In de hoop dat deze ook daadwerkelijk wordt opengeslagen". Volgens Van Maanen behoeft de geestelijk verzorger van de vloot zich daarover geen zorgen te maken. In zijn dankwoord zei hij toe van dit boek der boeken gebruik te maken om aan boord in goede harmo nie en als gelijkwaardigen samen te werken". UTRECHT - De Christelijke Vak centrale CNV vindt dat een deel van de scholingsvoorzieningen voor werknemers moet worden betaald uit het geld dat beschikbaar is in het kader van de Wet op de Invcsterings Rekening (WIR). ,,Nu vergoedt de WIR alleen investeringen in vaste ac tiva. Het scholen van mensen is ook een investering en kan daarom zon der enig bezwaar onder de werkings- fecr van deze wet worden gebracht", aldus het CNV in een vrijdag gepre senteerde notitie over het voorjaars overleg tussen kabinet en Stichting van de Arbeid op 2 juni. De Christelijke Werkgeversorgani satie NCW liet deze week al weten een gedeeltelijk andere besteding van de WIR-premies (jaarlijks zo'n 5 miljard gulden) bespreekbaar te ach ten. De grootste werkgeversorganisa tie, het VNO, is fel gekant tegen een andere besteding van WIR-gelden. Het CNV pleit er nu voor om bepaal de scholingskosten als investeringen in personen te beschouwen. Een in vesterende onderneming zou dan via de belastingheffing een nader te be palen percentage van de kosten kun nen terugkrijgen, aldus het CNV. Advertentie weekend servicedienst Telefoon (01110) 16255 DEN HAAG - Een vaste oeverver binding over de Westerschelde zal binnen afzienbare tijd niet door het rijk zelf worden gerealiseerd omdat dit project in de landelijke afweging geen hoge prioriteit heeft. De moge lijkheid van particulier initiatief dient echter nadrukkelijk open te worden gehouden. Dit blijkt uit een brief die minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat aan de Tweede Kamer heeft gezonden. In oktober 1986 stemde minister Smit-Kroes in met de instelling van een stuurgroep van provincie en rijk onder voorzitterschap van gedepu teerde drs. Barbé. Deze stuurgroep heeft de particuliere initiatieven ten aanzien van een vaste oeververbin ding op hun haalbaarheid getoetst en daarover in februari van dit jaar een eindrapport aan de minister aange boden. Thans onderzoekt deze stuurgroep welke voorwaarden door de overheid aan exploitanten gesteld moeten worden teneinde het de initiatiefne mers mogelijk te maken definitief vast te stellen of zij tot bouw en ex ploitatie van een vaste oeververbin ding kunnen overgaan. Vóór de zo mer zal hierover rapport worden uitgebracht. Hoewel realisering door het rijk van de oeververbinding voorlopig niet valt te verwachten, sluit de mi nister een eerdere realisering niet uit als anderen daartoe initiatieven on dernemen en voor de financiering zorg dragen. Bij de recente particulie re initiatieven op dit gebied lijken de financiële risico's voor de overheid te kunnen worden uitgesloten. Deze ini tiatieven, gebaseerd op risicodragen de private financiering, sluiten goed aan op het in het regeerakkoord neer gelegde rijksbeleid om in financiële samenwerking met het bedrijfsleven tot extra investeringen te komen. DEN HAAG - Een rechercheteam van de Haagse politie en de rijkspoli tie heeft de afgelopen maand in to taal negen mensen aangehouden we gens georganiseerde diefstal van auto's ter waarde van een miljoen gulden. Dit heeft een woordvoerder van de politie in Den Haag vrijdag meegedeeld. De 26-jarige R. W. was de opdracht gever van de groep en bepaalde aan de hand van kentekens van sloopau to's het merk, het bouwjaar en de kleur van de auto's die gestolen moes ten worden. De 25-jarige H. A. R. ging dan met een groep op diefstal uit. Per „afgeleverde" auto betaalde W. 700 gulden. „Verkeerd" gestolen auto's werden in brand gestoken. In totaal werden in Den Haag en Rotter dam en omgeving 75 auto's gestolen. Een 22-jarige vrouw en een 59- jarige man worden verdacht van he ling van de gestolen auto's. De leef-' tijd van de negen verdachten varieert van 19 tot 25 jaar. Een van hen is af komstig uit Rijswijk, de andere acht zijn Hagenaars. Het rechercheteam kwam de groep op het spoor nadat in februari en maart 19 mensen aangehouden waren wegens diefstal en heling in groepjes van wisselende samenstelling. Deze hadden onder meer 60 auto's gestolen ter waarde van 300.000 gulden. Ver der werd bij inbraken in winkels en bedrijfspanden voor een half miljoen gulden buitgemaakt. UTRECHT - Meer dan zestig procent van de MAVO-lcraren geeft voorlich ting over alcohol en drugs. De kwali teit van de voorlichting laat echter sterk tc wensen over. Tot deze conclu sie komt de federatie van Instellin gen voor Alcohol en Drugs (FZA) op grond van een onderzoek dat de Uni versiteit van Limburg in opdracht van de FZA onder tweehonderd MAVO-lcraren heeft uitgevoerd. Zes van de tien leraren besteden een of meer lessen aan het onderwerp alcohol en drugs. De FZA vindt dat te weinig. Bijna alle docenten maat schappijleer geven voorlichting. On geveer een kwart van de biologie- en godsdienstleraren besteden aandacht aan alcohol en drugs. De meeste leraren achten deze voor lichting een taak van de school. Als zij geen voorlichting geven noemen zij als reden dat het probleem op hun school niet speelt. Zaterdag 16 tot en mei zaterdag 30 mei Burgh-Haamstede .De Bewaerschole. Expositie beelden, tekeningen, fotografie. Dagelijks van 13.30 tot 16.30 uur. Zondags gesloten. Vrijdag 8 mei Zierikzee Corneliastichting. Verkoop van ei gengemaakte handwerkspullen. Tus sen 14.00 en 16.00 uur. Bruinisse N.H. verenigingsgebouw. Ledenver gadering postz. G. J. Peelen. 20.00 uur. Dreischor Muziekvereniging Crescendo haalt oud papier op. Bruinisse Nederlands Hervormd Verenigings gebouw. Jaarvergadering G. J. Pee len. 20.00 uur (jeugd vanaf 19.00 uur). Zaterdag 9 mei Zierikzee Sporthal Onderdak. PJZ-Volleybal- toernooi. Aanvang 9.00 uur. Beddeweegpleintje. Gebruikte boe kenmarkt. Van 10.00 tot 16.00 uur. Christelijk Gereformeerde kerk. Ko renmiddag van Korengemeenschap Schouwen-Duiveland, 14.30 uur. Mu ziekuitvoering 20.30 uur. Kerkwerve, Noordgouwe, Schuddebeurs Ophalen oud papier door sportver eniging WIK. Graag gebundeld klaarzetten. Burgh-Haamstede De Schutse. Jubileumbal dansschool Kramer. 20.00 uur. Renesse Tweede ophaalronde voor Renesse- dag van 30 mei. Vanaf 9.00 uur. Dorpshuis. Solistenconcours Luctor et Emergo. 19.00 uur. Zonnemaire Muziektent I. M. van de Bijlstraat. Concert Nut en Uitspanning. 19.30 uur. Oosterland Inzameling overtollige spullen voor rommelmarkt van 15 augustus. Bruinisse Clubgebouw de Nachtegaal. Vogel ruilbeurs. 13.00-15.00 uur. Maandag 11 mei Zierikzee Gereformeerde kerk. CNV-subdis- trictsraad. 19.30 uur. Mondragon. Algemene ledenvergade ring VVD. 20.00 uur. Dinsdag 12 mei Zierikzee Raadzaal stadhuis. Vergadering com missie van advies en bijstand voor onderwijs. 20.00 uur. Serooskerke Afsluiting winterseizoen ouderen- soos met middag voor leden. Brouwershaven Vertrek vanaf het Marktplein. Be jaardenreisje naar Tilburg. 12.00 uur. Scharendijke Gaanderse, Weelweg 3. Veldbijeen- komst akkerbouwvoorlichting. Aan vang 9.30 uur. Nieuwerkerk Vertrek vanaf Dorpshuis. Reisje P.L.V. 8.00 uur. Oosterland Vertrek vanaf Groene Kruisgebouw. Reisje P.L.V. 8.05 uur. Woensdag 13 mei Zierikzee Bovenzaal van de Gereformeerde kerk. Informatie-avond over demen tie. 19.45 uur. Zonnemaire Café d'Ouwe Smisse. Kunstkring Schouwen-Duiveland; Dik de Ko ning, gitaar. Vanaf 21.00 uur. Oosterland Dorpshuis Oosterhof. Verkoping ten bate van Woord en Daad. 14.00-17.00 Donderdag 14 mei Zierikzee Borrendamme. Bijeenkomst veilig heid in en rond het huis, ANBO. 14.00 uur. Burgh Bejaardenreisje naar Zuid-Limburg, vertrek 7.30 uur uit Burgh. Scharendijke De Putmeet. Ontmoetingsdag Chris telijke Plattelandsvrouwenbond. 10.15 tot 16.00 uur. Goes De Villa, Van de Spiegelstraat. Spreekster voor FIOM-weduwen en - weduwnaars. 20.00 uur. Zaterdag 16 mei Zierikzee Graanbeurs. Computerdag. Tussen 10.00 en 16.00 uur. Lutherse kerk en Lichtboei. Viering 100-jarig bestaan Leger des Heils. 13.30 uur. Goes 't Beest. Rapformatie Urban Dance Squad. 22.00 uur. Zondag 17 mei Bruinisse Keverdag bij Recradelta. 10.00-17.00 uur. Goes Vrouwenontmoetingscentrum Jet. Muzikale thema-middag voor Prima Donna. 15.00 uur. Maandag 18 mei Zierikzee Huis van Nassau. Bijeenkomst Phila- telica. 20.00 uur. kennis te maken". Die supporters toonden tijdens de plechtigheid ove rigens niet bijster veel belangstelling voor het gebeuren. Het stond, wel licht ook dat de schrale wind daar de bet aan was, bepaald niet zwart van de toeschouwers op de Nieuwe Ha ven. Geef acht Nadat de bemanning het gebruike lijke ritueel van geef acht, presenteer geweer had afgewerkt betrad J. Smit als eerste het spreekgestoelte. In zijn speech ging Smit nader in op de naamgeving van de M 862, het der tiende schip uit de Alkmaar-klasse. „Afgaande op het alfabet zou het vijftiende en laatste schip uit de serie éigenlijk de naam Zierikzee moeten hebben ,en zou dit schip eigenlijk de naarh'Veere moeten dragen. Toen de serie werd aanbesteed was er echter reeds een mijnenjager met de naam Veere. Om die reden is toen uiteinde lijk besloten om de M 862 maar Zie rikzee te dopen". Jubileum Tachtig Ook Van der Berg bleek de geschie denisboeken uit de kast te hebben ge haald. In zijn toespraak ging hij nog eens in op de naamgeving van deze mijnenjagers uit de Alkmaar-klasse. „De schepen zijn genoemd naar ste den die ten tijde van de tachtigjarige oorlog (1568-1648) een-rol van beteke nis speelden. Dat getal tachtig komt ook terug in de geschiedenis van de mijnendienst, die deze maand precies acht decennia lang bestaat en die ook in vredestijd een waarborg is voor een veilige zee, met name daar waar het het vrijhouden van de aanvoerlij nen over water betreft". Ceremonieel Met de woorden „in het belang van van de vrede en de veiligheid wens ik het schip en zijn bemanning een be houden vaart toe" leidde Van der Berg het begin in van een serie ritue len, waarmee het schip officieel in dienst werd genomen door de com mandant luitenant ter zee der eerste klasse, ir M. A. van Maanen. Nadat beiden elkaar hadden begroet, draai de de bemanning een kwartslag rich ting achtersteven, waar onder het spelen van het Wilhelmus de Neder landse driekleur de lucht inging. Te gelijkertijd werd op de voorplecht de eveneens roodwitblauwe Geus gehe sen en ging aan de middenmast de oorlogswimpel in top, waarmee de Zierikzee de officiële status van oor logsschip kreeg. Na deze formaliteiten meldde de bevelvoerder van de Zierikzee, Van Maanen, het commando van het schip in dank te hebben aanvaard. Ook hij wees op het belang van het openhou den van de vrije wateren, de zoge naamde sealines of communication. Ook hij ging terug in de tijd, door er op te wijzen dat de geschiedenis van Zierikzee nauw verbonden is met het water. „In het verleden hebben de Zierikzeeënaars enkele keren slag moeten leveren om de waterwegen vrij te houden en zodoende verzekerd te zijn van een regelmatige aanvoer. Zaken die ook tegenwoordig nog van vitaal belang zijn", aldus Van Maa nen. Ook de indienststelling van deze dertiende mijnenjager, een gegeven dat Van Maanen later in de Concert zaal nog eens zou accentueren, ging gepaard met een oud marinegebruik, het joelen waarbij zowel bemanning als marinemensen op de tribune een driemaal hoezee en leve de koningin aanhieven ter afsluiting van het ge beuren op 't Luitje. - Smit vergeleek in zijn toespraak de mijnendienst die 14 mei tachtig jaar bestaat met een „zeer jong ogende 80- De tribune van waaraf de genodigden de overdracht konden gadeslaan. ZIERIKZEE - Met de nodige rituelen is de mijnenjager M 862, beter bekend als de Zierikzee door de werf Van der Giessen-de Noord Marinebouw officieel overgedragen aan de Koninklijke Marine. Onder toeziend oog van circa 320 genodigden, onder wie de bevelhebber der zeestrijdkrachten, admiraal Brainich von Brainich Felth en leden van het gemeentebestuur werden door de directeur materieel schout bij nacht ir. C. R. van der Berg op 't Luitje in Zierikzee de overdrachtsprotocollen getekend, waarna de Zierikzee door commandant luitenant ter zee der eerste klasse» M. A. van Maanen in dienst werd gesteld. pen jaren duidelijk aan de lijn ge daan. Van de zeventig schepen die in 1967 deel uit maakten van de Konink lijke Marine resteren er nu nog 28. „Een intensieve afslankingsoperatie, die vergezeld is gegaan van een waar devolle verjongingsoperatie", consta teerde de scheepsbouwer, die verder de nauwe banden tussen de mijnen dienst en deze in marineschepen gespecialiseerde' werf aanhaalde. Smit bleek bovendien aardig thuis te zijn in het verleden van de stad, Zo gaf hij de huidige burgemeester een hint door de eenmansactie van een van Asselbergs' voorgangers te me moreren. Deze waarschijnlijk goed bij kas zittende burgervader in vesteerde in 1835 met privé kapitaal in het bouwen van een aantal schepen in de hoop dat andere plaatselijke ka pitaalkrachtigen zijn voorbeeld zou den volgen. Smit bleef overigens niet in het verleden steken. Ter afsluiting van zijn relaas wees hij er nog eens op dat de scheepsbouw nog steeds een zorgenkindje is, dat slechts gezond te maken en te houden is door alle zei len bij te zetten. Overdracht De overdracht wordt getekend. Een uur voordat de plechtigheid op 't Luitje begon verzamelden de geno digden zich in de Concertzaal. Hier vandaan wandelde een deel van het gezelschap via de Oude en Nieuwe Haven richting haven waar de be manning van het schip stram in de houding gereedstond en waar de Ma rinierskapel zich warmblies. Het wachten was vervolgens op het gezel schap genodigden dat enkele minu ten later per bus arriveerde. In dit ge zelschap bevonden zich burgemeester mr J. J. R M. Asselbergs en echtgeno te plus de wethouders L. J. van Gastel en P. de Rijke, eveneens vergezeld door hun wederhelft, wethouder P. Groen en J. Smit van Van der Giessen de Noord Marinebouw. jarige die gezien mag worden". Die „grand old lady" heeft ip ,de afgelo- Nadat directeur materieel schout bij nacht ir C. R. van der Berg onder toeziend oog van Smit het over drachtsprotocol had ondertekend leg de Van der Berg beslag op de micro foon om enkele dankwoorden te richten aan de doopster van het schip, mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozen- daal en het Zierikzeese gemeentebe stuur. De marineman zei het een goe de zaak te vinden dat de banden tussen het schip en de plaats waar naar het is genoemd te onderhouden. „Het doet me plezier dat het schip voor haar supporters opengesteld is zodat deze de gelegenheid hebben om met hun schip en zijn bemanning

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2