Welkom in Duiveland kq_ C Maritieme functie Zierikzee met ingebruikname mijnenjager in nieuw perspectief geplaatst Bejaardencentra willen enkele dagen per week alleenwonende ouderen opvangen en verzorgen t DE ZIERIKZEESCHE COURANT Sfeervolle fietsdag in Westhoek 61 Lr ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Majoretten Diabetes Bezwaar Dammen De Brouwse majoretten van Apollonia timme- Het is mooi meegenomen als mensen weten q6 Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duive- Een groots damtoernooi in Nieuwerkerk. (Pag. ren weer hard aan de weg. (Pag. 4). wat diabetes inhoudt. Dat is ook de ervaring |ancj heeft na een bezwaar tegen de proef- 6). van een Bruse scholiere. (Pag. 4). golfbaan nu ook de plannen voor een definitie ve baan verworpen. (Pag. 5). VRIJDAG 8 MEI 1987 143ste jaargang Nr. 24129 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Ouderdom is een zaak van gevoel, niet van jaren. George William Curtis RENESSE - Vanaf de VVV in Renesse en molen de Graan halm in Burgh-Haamstede start morgen - zaterdag 9 mei - om 09.00 uur voor de veertien de keer de landelijke fietsdag. Tot 13.00 uur kunnen belang stellenden vanaf deze plaatsen op de fiets stappen. Het is te vens nationale molendag. De ongeveer dertig kilometer lange fietsroute voert de deel nemers van Renesse via het nieuwe fietspad naar de dui nen. In Renesse kan een maal derij van de familie Krijger be zocht worden, terwijl in Haamstede een brooddeegde monstratie gegeven wordt met een kleine expositie. Vanzelf sprekend is ook molen de Graanhalm weer open en daar worden tevens bolussen en koekjes gebakken. Via de Oosterscheldedijk en Seroos- kerke komen de fietsers in Noordwelle aan, waar een fruitteeltbedrijf bezocht kan worden. Deelnemers maken zelf de starttijd uit, maar om 17.00 uur moet een ieder 'bin nen' zijn. Burgemeester Asselbergs in Concertsaal: Bloemsnijden in de Wieken te Zierikzee. maand, per Zierikzee - 14951 Auto Louis Goedbloed LANDAU - Ter nagedachtenis aan Anne Frank en de deportatie van de jode onder Hitler is in Landau in de Westduitse deelstaat Rheinland- Pfalz het Frank Loeb huis geopend. Personenauto's Bestelauto's Personen vervoer persoonlijk betoog, waaruit haar be langstelling voor de persoon van de marineman bleek. De doopster legde in haar toespraak een verband tussen de wapenspreuk van de mijnen- dienst- opdat de zee veilig zij- en de woorden Zeeland veilig, die koningin Beatrix tijdens de ingebruik name van de Stormvloedkering sprak. Zo wel de mijnendienst als de Storm vloedkering bewijzen hun functie en nut in tijden dat het erop aankomt" lichtte zij deze link toe. Evenals burgemeester Asselbergs die schertsend het mannenwereldje van de marine nog eens naar voren bracht, ging ook Bij de Vaate- Rozendaal in op het verschijnsel dat er nog relatief weinig vrouwen tot dit mannenbastion zijn doorgedron gen. „Het vrouw-zijn wordt bij het dopen van een schip benadrukt. ZIERIKZEE - „Het verleden van Zierikzee blijft een maritieme functie behouden, waaraan vandaag nieuw perspectief wordt gegeven. We zijn er dan ook trots op dat u onze naam zult uitdragen over de wereld zeeën...Zierikzee rules the waves". Deze woorden, die bij de aanwezigen de nodige hilariteit opwekten sprak bur gemeester mr J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee tijdens een receptie, die na afloop van het officieel in dienst stel len van de mijnenjager De Zierikzee in de Concertzaal werd gehouden. Asselbergs ging in zijn rede nog eens kort in op de band die Zierikzee door de eeuwen heen met het water heeft gehad. Zo verklaarde Assel bergs het rijke verleden van het stad je door te wijzen op de bijzondere ge ografische en strategische ligging van het stadje. „Rond 1200 toen Zierikzee zijn eerste stadsrechten kreeg, be hoorde het tot de machtigste steden van Zeeland en Holland. Die wel vaart heeft de stad soms met geweld moeten verdedigen". Asselbergs noemde in dit verband de strijd tegen de Vlamingen in 1304 en de perikelen ten tijde van de tachtigjarige oorlog, toen de stad negen maanden belegerd werd door kolonel Christobal de Mondragon en zijn leger. Deze uitput tingsslag resulteerde in een zege van De Mondragon, „een vijand die res pect afdwong", aldus Asselbergs, die zijn gehoor er verder op wees dat deze zich in het schouwburgcomplex, dat naar deze Spaanse kolonel is ge noemd, in het hol van de leeuw be vonden. Dat er nu een schip met de naam Zierikzee rondvaart is geen pri meur, want uit het verhaal van de eer ste burger bleek dat dit in het verle den reeds meerdere keren het geval was geweest. Trots Asselbergs beperkte zich tijdens zijn speech niet tot het verleden van de stad. „Ook nu nog is Zierikzee een plaats die leeft en die nog immer nauw verbonden is met het water". In dit verband vond de spreker het dan ook een hele eer dat de Koninklijke Marine de naam Zierikzee over de wereldzeeën uit draagt. Zijn woord speling „Zierikzee rules the waves" sloeg bij de genodigden in als een mijn. Uiteraard bleef het optreden van de gastheer niet beperkt tot een staaltje van verbaal kunnen. Namens de gemeente Zierikzee overhandigde hij de commandant van het schip, lui tenant ter zee eerste klasse M. A. van Maanen een door Ad Braat vervaar digd bronzen silhouet van de stad. Bescherming „Daar sta je dan, van de een op de andere dag krijg je een schip met be manning. Vanaf vandaag ben je van ons en dat zul je weten ook". Deze woorden sprak mevrouw M. A. Bij de Vaate die 4 oktober vorig jaar de doop van de Zierikzee verrichtte. Een Daartegenover staat wel dat De Zie rikzee nog steeds wordt bemand", stelde zij vast. Positief bleek de spreekster te zijn over de eenheid en goede sfeer aan boord. „Daarvoor verdient de bemanning alle lof. Uit de woorden van de doopster bleek dat deze traditie meer voor haar in houdt dan het kapotslaan van een fles champagne. „Het betekent ook een stukje aandacht, zorg en bescher ming voor het schip en de beman ning, kortom een band van medele ven". Om die vriendschapsband te onderstrepen overhandigde zij com mandant Van Maanen een Delfts blauw bord met de spreuk „Als vrienden je vergezellen dan is geen vaart te lang" Weet, zo besloot zij haar rede, „dat we in moeilijke tij den met jullie meevaren". Die affec tie bleek overigens van beide kanten, want ook Van Maanen richtte in zijn dankwoord een woord van waarde ring aan het adres van de doopster „Met uw optreden heeft ons aller hart gestolen, vooral ook door uw be langstelling met het wel en wee van de bemanning" motiveerde Van Maa nen het geschenk (een koperen scheepsbel met inscriptie) dat hij na mens de bemanning aan de „peet moeder" van het schip overhandigde. Namens de directie van Van der Giessen-de Noord Marinebouw sprak ir J. W. T. Wenneke enige woorden rond de standaarduitdrukking „Een vrouw en een kip, zijn de pest op een vervolg pagina 2 NIEUWERKERK - Gisteren was het dan toch eindelijk zover. Duiveland kon na ruim zes maanden haar nieuwe burgemeester binnenhalen. Omstreeks twee uur werd A. Bergshoeff met zijn gezin door vertegen woordigers van het gemeentebestuur afgehaald op de gemeentegrens. Ojj de foto PvdA-raadslid C. J. Hille- brand, mevrouw G. van den Ouden-Zwart (VVD) en het gezin Bergshoeff. Gezamenlijke subsidie-aanvrage naar provinciaal bestuur r7TT7TI T X7~ rTTlT!! A A „7 -i- I n IVi i ïin'lÏAn rïö «riiïf fn nnfio rïo ZIERIKZEE - „Als ik alsmaar thuis moet zitten, dat is ook niks. Dan heb ik niks te doen en ik wil me graag ver dienstelijk maken". Tevreden glunderend zit de 76-jarige W. van Nieuwenhuizen in de activiteitenruimte van be jaardencentrum De Wieken. Hij is bezig om van halve wasknijpers een droogbloemenbakje te maken. Van Nieuwenhuizen is geen bewoner van De Wieken maar sinds oktober vorig jaar wel een vaste bezoeker. In het kader van een experimenteel dagverzorgingsproject komt de Zierikzeeënaar, die thuis wordt verzorgd door zijn bejaarde echtgenote, twee dagen per week naar De Wieken waar hij wordt opgevangen en verzorgd door het personeel. „Wij willen de wijkfunctie van de bejaardencentra uitbreiden. Er is een aantal zelfstandig wonende ouderen dat te goed is voor een tehuis maar die toch extra aandacht nodig hebben omdat ze om wat voor reden dan ook in een isolement zijn terechtgeko men. Waarvoor het goed is om af en toe onder de mensen te zijn". De di recteur van De Wieken P. D. Mar- kesteijn is ervan overtuigd dat het een goede zaak zou zijn wanneer de bejaardencentra op het eiland hun deuren één of meerdere dagen per week zouden openstellen om die ou deren voor dagverzorging te ontvan gen. „De vier bejaardencentra op Schouwen-Duiveland werken daarin samen. We hebben gezamenlijk een aanvraag ingediend bij het provin ciaal bestuur. Het is de bedoeling dat per week elk huis zich een dag openstelt voor de dagverzorging". Beroepskracht De aanvraag bij de provincie be helst een subsidie waarmee de vier bejaardencentra gezamenlijk een be roepskracht in dienst kunnen nemen die zich bezig houdt met de mensen die in de dagverzorging komen. „Dat is nodig omdat anders de druk op het personeel te groot zou worden. We zijn toch al onderbezet". Aan de kos ten voor de dagverzorging moeten de mensen zelf een tientje per dag beta len. „Dat is een van de voorwaarden om subsidie te krijgen voor een be roepskracht". Blijven over de ver voerskosten. In de vergoeding daar voor wordt niet voorzien in het flankerend bejaardenbeleid van de regering. „Het vervoer willen we re gelen via vrijwilligere die dat tegen een kleine vergoeding willen doen". De vier bejaardencentra van het ei land spelen met huil initiatief in op het regeringsbeleid dat erop is ge richt om ouderen met behulp van aangepaste voorzieningen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen. „Ik hoop dat het provinciaal bestuur op korte termijn zijn toestemming zal geven. Tenslotte zijn er potjes be schikbaar om het flankerend beleid ten uitvoer te brengen", aldus Mar- kesteijn die bet ook belangrijk vindt dat met het initiatief een nieuwe ar beidsplaats wordt geschapen. „Ze weten dat het nodig is en ze weten dat er geld voor is. Waarom laten ze ons dan niet vast beginnen?", vraagt hij zich af. Tot het zover is doet men in De Wie ken ervaring op met dagverzorging door wekelijks gedurende twee da gen Van Nieuwenhuizen op tc van gen. De vrolijke heer wordt thuis door zijn vrouw verzorgd vanwege enkele lichamelijke ongemakken. Om die zware taak tc verlichten en om de contacten en bezigheden van de bejaarde Zierikzeeënaar wat uit te breiden komt hij naar het bejaarden centrum. „Ik heb hel hier goed naar mijn zin hoor. Ik zit al geregeld te kicken of hij al komt", zegt hij op een van zijn vrienden wijzend die hij in De Wieken leerde kennen. „En hot vervolg pagina 4 Advertentie Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Mist In de vroege ochtend plaatselijk mist. Overigens zonnige .perioden. Middagtemperatuur 17 graden. Een zwakke tot matige zuidwestenwind 2 tot 3 Beaufort. Minimumtempera tuur komende nacht. 5 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 12 mei: Zondag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 50%. Min.tcmp.: 5 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: noordwest 3 Maandag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 50% Min.tcmp.: 4 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: west 3 Dinsdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 3 graden Middagtemp.. 12 graden Windkracht: noordwest 3 ZON- EN MAANSTANDEN 9 mei Zon op 05.56, onder 21.18 Maan op 16.20, onder 04.31 10 mei Zon op 05.54, onder 21.20 Maan op 17.39, onder 04.41 11 mei Zon op 05.52, onder 21.21 Maan op 19.02, onder 04.52 Volle Maan: 13 mei (14.51) Temperatuur kustwater: 10 graden HET WEEROVERZICHT DE BILT - Zaterdag begint de dag met n I en toe zon, maar in de loop van de middag neemt de bewolking toe. I)o/o bewolking vormt de voorste be grenzing van koude lucht, die via Schot land naar onze omgeving wordt getransporteerd. Zaterdag wordt hieruit nog geen regen van betekenis verwacht, maar in de koude lucht vormen zich buien, die in het begin van volgende weck bij ons voor neer slag zorgen. Zaterdag loopt de mid dagtemperatuur nog op tot ongeveer 16 graden, maar volgende week ko men de temperaturen nauwelijks bo ven de 12 graden. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1