Liefde en boerentrots Braks wil meer boeren voor beheer natuur en landschap Field of Honor draait om ervaringen Korea-soldaat Bibliotheek filiaal De Zaete geopend J aarvergadering Hoeehst Gelden voor flankerend ouderenbeleid onevenredig verdeeld ZIERIKZEESCHE NIEWSBODE Donderdag 7 mei 1987 Nr. 24128 Mevrouw Jumelet verricht de ple:htige onthulling van De Zaete. Vervolg van pagina 1 meentefinanciën. De politiek da men de burgers niet redelijk laa meebetalen in de door de overheit getroffen voorzieningen, hebben ei mede toe bijgedragen dat de over heidsfinanciën in de knel zijn geko men en steeds meer wordt geroepen dat er meer door vrijwilligers moet worden gedaan wil alles nog betaal baar blijven", aldus Hekman. Hij vervolgde: „Dit signalerende hoop ik dat het bestuur van de ge meenschappelijke bibliotheekvoor ziening nog eens ernstig overweegt de bijdrage van de burgers voor het ge bruik van de bibliotheek wat op te' trekken. Dat lijkt mij niet meer dan redelijk. Ook tegenover de vrijwilli gers". Steunvlak Namens de Zeeuwse bibliotheek voerde de heer De Visser het woord. Hij ging niet in op de suggestie van Hekman om de bibliotheekgelden voor de gebruikers te verhogen. Wel sprak hij over de gekozen naam: De Zaete. Zaete zou ligplaats van een schip betekenen volgens het woor denboek. Maar er zijn meer beteke nissen. En die zijn ook aardig. Zo wordt het woord Zaete onder meer vertaald met steunvlak. En ik denk dat dat een goede omschrijving is". Voorlaatste spreker was mevrouw Bovenberg van het NBLC. Zij had nog een verrassing voor Jumelet en De Koning, de grondleggers van de Bru- se bibliotheek, in petto. Zij overhan digde Jumelet een gouden bladwij zer, Helaas was De Koning niet persoonlijk aanwezig om dit ge schenk in ontvangst te nemen. Het laatste woord was voor Jume let: „Er wordt weieens gezegd dat drie maal scheepsrecht is. Voor mij is zeven maal scheepsrecht Sinds De Koning en ik 50 jaar geleden begon nen in de consistorie van de kerk zijn er nogal wat veranderingen geweest. Dit is welgeteld de zevende. Maar de bibliotheek ligt nu in een vaste zae te". Na al dit verbale geweld wandel den de aanwezigen van het dorpshuis naar De Zaete waar mevrouw Jumelet-Padmos de officiële opening verrichtte door de naam te onthullen. Eenieder werd vervolgens in de gele genheid gesteld de bibliotheek nader te bestuderen. Vereenvoudiging bestaande regels ZIEKIKZEE - Minister Braks van landbouw en visserij wil in versneld tempo meer boeren betrekken bij het be heren van natuur en landschap. Door het vereenvoudigen van bestaande regels en snellere besluitvorming wil hij in het midden van de jaren negentig voor ongeveer 30.000 hectare overeenkomsten hebben gesloten met boeren die, tegen een bepaalde vergoeding, bij hun bedrijfsvoering rekening houden met natuur en landschap. Braks heeft dit gezegd. Ons land telt nu 71 van dergelijke beheergebieden. De duizend boeren die een overeenkomst met het minis terie heben beheren in totaal onge veer 7.000 hectare van de in totaal 25.000, inclusief 14.000 hectare reser- vaatgronden, die deze gebieden tel len. In de in 1975 door het toenmalige kabinet uitgebrachte relatienota is de beheerovereenkomst als een van de instrumenten aangewezen om de ver dere achteruitgang van cultuurland schappen in ons land te voorkomen. Die achteruitgang was mede het ge volg van de snelle ontwikkelingen in de landbouw na de Tweede Wereld oorlog, In de huidige situatie in de land bouw (overschotten) snijdt het mes volgens Braks aan twee kanten. Advertentie „Enerzijds kunnen we een situatie met meer marktevenwicht bereiken. Anderzijds ontstaan er nieuwe kan sen voor de waarden van natuur en landschap in cultuurlandschappen", aldus de bewindsman. Het op een goede wijze inpassen van een beheer overeenkomst in de bedrijfvoering verdient volgens hem evenveel waar dering als het tijdig inspelen door boeren op nieuwe afzetmogelijkhe den. Inkomen Een overeenkomst is naar zijn me ning ook een reële mogelijkheid om inkomen te verwerven „door als het ware natuur en landschap te produce ren". Uit analyse van al gesloten over eenkomsten is gebleken dat het doorsnee-boeren zijn die aan de rege ling meedoen. Het sluiten van een overeenkomst is niet voorbehouden aan boeren met aflopende of exten sieve bedrijven. De eerste werkelijke beheerplan- nen, die worden opgesteld voor een periode van zes jaar, dateren van 1981. In de eerste jaren was er onder de boeren weinig animo voor het slui ten van een overeenkomst. Dit is ver anderd sinds de boeren meer zijn be trokken bij het opstellen van de plannen, meer'keuze en vrijheid heb ben gekregen in het beheer en over eenkomsten na een jaar weer kunnen „opzeggen. De hoogte van de vergoeding die de boer krijgt, die kan variëren van een paar honderd tot meer dan duizend gulden per hectare, is afhankelijk van het pakket. Tot het beheer kun nen onder andere worden gerekend het later maaien, geen gebruik van kunstmest of het genoegen nemen met een vanuit landbouwkundig oogpunt minder gunstig waterpeil. De 1.000 beheerovereenkomst is af gesloten met een landbouwer in het Reestdal, een gebied in Drenthe/ Overijssel. In dit gebied is 841 hecta re aangewezen als beheergebied en 66 als reservaat. (In reservaatsgebieden in te passen. De overheid koopt deze gronden daarom.) De Reest is een laaglandbeek, die zijn oorspronkelij ke loop grotendeels heeft behouden. Het beheer is gericht op behoud van het landschap dat 'afwisselend be staat uit graslanden, bos en heideter- rein met kenmerkende plantenbc- groeiing en weidevogelpopulaties. Tbt nu toe hebben ongeveer 45 land bouwers met in totaal ongeveer 140 hectare een aanvraag ingediend voor een beheerovereenkomst. MILAAN - Een gratis popconcert van de Amerikaanse zanger Neil Young in Milaan is uitgelopen op ern stige rellen. De oproerpolitie moest optreden tegen stenengooiende fans. die niet meer in de concertzaal kon den. Bij de ongeregeldheden werden twintig personen gewond en zijn zes arrestaties verricht. ZIEKIKZEE - Als in Nederland de toevoeging van fosfaten aan wasmid delen verboden wordt zou dat aanlei ding kunnen zijn tot sluiting van de Hoechst-vestiging in Vlissingen Oost en achthonderd arbeidsplaatsen ko men daarmee direct op de tocht te staan, bij de toeleveringsbedrijven nog eens een kleine duizend. Deze waarschuwing liet ir. B. Ne- derveen horen op de jaarvergadering van Hoeehst Holland in Amsterdam, waar het jaarverslag 1986 werd gepre senteerd. Verbod van fosfaten in wasmiddelen lost weinig op, een groot deel van het met fosfaten ver ontreinigde water komt uit het bui tenland. Overigens wordt hard ge werkt aan een methode om fosfaten uit het afvalwater te kunnen verwij deren, in Westerbork (Drente) wordt daarvoor een praktijkinstallatie ge bouwd. De werkloos geworden werk nemers door sluiting van een van de vier fosfaatfabrieken kan worden op gevangen in de nieuwe Taed-fabriek. ZIEKIKZEE - De laatste jaren zijn mede dank zij het zogeheten flanke rend bejaardenbeleid, dat in 1983 is ingezet door het ministerie van wel zijn, volksgezondheid en cultuur, veel initiatieven tot stand gekomen die zijn gericht op het langer zelf standig blijven wonen door ouderen. De beschikbare gelden voor dit be leid zijn echter onevenredig verdeeld over de sectoren zorg, emancipatie en preventie. Zo heeft de sector zorg te veel aandacht gekregen in verhou ding tot emancipatie. Deze conclusies trekken de oude renbonden uit een onlangs door de Nederlandse Federatie voor Bejaar denbeleid (NFB) gepubliceerde in ventarisatie van de wijze waarop het departement van WVC en later de verschillende provinciale, overheden de gelden voor het flankerend oude renbeleid verdeeld hebben over de di verse aanvragen. Het flankerend ou derenbeleid is vooral bedoeld voor het zelfstandig blijven wonen van de bejaarden. De ouderenbonden, verenigd in de Cosbo Nederland, hebben het flanke rend bejaardenbeleid indertijd posi tief ontvangen. Er werd namelijk voorrang gegeven aan projecten van ouderen en er werd goede aandacht besteed aan emancipatie en voorlich ting. De uitwerking van dit beleid, zoals beschreven in het reikwijdte- besluit van de wet op de bejaarden oorden, stelde de bonden echter te leur. Het flankerend beleid was verengd tot wijkfunctie van het ver zorgingshuis. Een belangrijk deel van de overige doelstellingen zou al leen nog via experimenten kunnen worden verwezenlijkt. Inzichten De provincies verdeelden in 1985 de gelden voor het flankerend beleid, maar wel volgens eigen inzichten. Daardoor zijn de initiatieven van ou deren en hun bonden nauwelijks ge honoreerd. Volgens de ouderenbon den is gebleken dat vooral i*eeds' bestaande voorzieningen in ruimere mate ter beschikking zijn gekomen. De ouderenbonden wijzen er op dat de nieuwe wettelijke situatie (flanke rend beleid onder de verantwoorde lijkheid van de gemeenten met uit zondering van dag- en nachtopvang, kortdurende opname en dagverzor ging) een bredere interpretatie moge lijk maakt, met meer aandacht voor de oorspronkelijke doelstellingen van het flankerend beleid. De bonden vinden dat hun afdelingen in staat gesteld moeten worden duidelijke in vloed op het gemeentelijke ouderen beleid uit te oefenen. Vrijdag 8 mei Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur Bibliotheken. Afl. 4. 14.30 uur TROS Vrijdagmiddagmati- nee: De IJssalon, Nederlandse speel film uit 1985 van Dimitri Frenkel Frank. 16.00 uur Het circus is weer in de stad!, kinderprogramma met Bassie en Adriaan. 16.45 uur TROS Pop Formule, pop muziek vanuit discotheater Escape te Amsterdam. Presentatie: Linda de Mol en Jeroen Soer. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur TROS Sport, sportmagazi- ne. 18.10 uur Aan de hand van de mees ter...., vijfdelige serie waarin vijf ge- renomeerde Nederlanders informatie geven over hetgeen waarin zij een 'meester' zijn. Afl. 4: Edgar Vos: Al les over mode. 18.30 uur Structuur in Basic, les 8, herh. 19.00 uur Alf, comedy-serie 19.25 uur Mijn geheim, spelprogram- ma. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Mode en muziek zomer 1987. Vanuit De Bonte Wever te Slag haren wordt het mode-straatbeeld van deze zomer getoond. 21.30 uur TROS Aktua, actualiteiten magazine. 22.00 uur Iee station Zebra, Ameri kaanse speelfilm uit 1968 van John Sturges, naar het boek van Alistair MacLean. 00.25 uur Journaal 00.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 09.00 uur De natuur in, les 1. 09.30 'uur Nieuws uit de natuur, les 16. 11.00 uur Schooltv-weekjournaal 11.30 uur Brandpunt in de school, les 8. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur De hoogste versnelling, ma gazine over auto's en autosport. 19.55 uur Prijs je rijk, spelprograma gepresenteerd door Fred Oster. 20.40 uur Marjon Lambriks ontmoet Johann Strauss, fragmenten uit ope ra's en operettes. 21.30 uur AVRO's televisier in de wandelgangen, politiek café vanuit Sociëteit de Witte in Den Haag. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Leven of theater, gedrama tiseerde autobiografie over Charlotte Salomon van Kees Hin. 23.28 uur Een bericht van de Wilde Ganzen. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 23.35 uur In koelen bloede, Ameri kaanse speelfilm uit 1967 van Ri chard Brooks naar de gelijknamige roman van Truman Capote. BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Nieuws 18.00 uur Tik Tak, kinderprogram ma. 18.05 uur De tovenaar van öz, Japan se animatieserie naar de boeken van Frank Baum. 18.30 uur Bingo! Wekelijks hitparade programma met de Bingo-clip van de week; overzicht van de Sibesa top 50; studiogast e.a. 19.15 uur Uitzending door derden: Programma van de Christen democratische Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Weerbericht 20.20 uur Extra time. 20.55 uur Wereldoorlog II: Het Ver zet. Afl. 3: De Vrijmetselarij en de Universiteiten van Brussel tijdens de bezetting. 22.00 uur Stuart Burrows sings. Van daag: Cardiff. 23.00 uur Nieuws. Aansl. Coda: Bloe men, van Leo Vroman. BRT 2 18.45 uur Babel, migrantenmagazine. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.23 uur Intermezzo 19.25 uur Oshin, Japanse serie. 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzieht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht en Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.25 uur Première. 20.55 uur Met de groeten van de au teur, Amerikaanse speelfilm uit 1982 van Arthur Hiller. 22.40 uur Filmspot, achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. ZIEKIKZEE - De ervaring-en van een oorlogsvrijwilli ger, die in Korea gewond raakt is het centrale thema van de film Field of Honor, die zaterdag f> en zondag 10 mei in de Concertzaal in Zierikzee draait. Beide voorstellin gen beginnen om 20.00 uur. Het verhaal speelt zich ten tijde van de schermutselingen tussen Amerikanen en communisten in Ko rea af. Hierbij zijn ook Nederlandse vrijwilligers, onder wie sergeant De Koning betrokken. Deze De Koning heeft zowel tijdens de Tweede Wereld oorlog als gedurende de politionele acties in Indonesië meegevochten. De Koning ziet zichzelf als een bikkel harde, cynische houwdegen. Een re putatie die hij koste wat kost wil be waren, totdat hij zichzelf tegenkomt. Na een doorbraak van Chinese en Noordkoreaanse troepen komt de Ne derlander achter de vijandelijke li nies terecht. Dan moet hij een gevecht op leven en dood leveren tegen de pijn, hongeren dorst, en de wanhoop. Bovendien moet hij zich te weer stel len tegen de plunderende soldaten van de tegenpartij. Tijdens dit overle vingsgevecht ontdekt hij, dat het oor logsdrama ook bij de tegenpartij zijn tol eist. Dit wordt hem duidelijk wanneer hij een Koreaanse boerin ontdekt die vanuit een hol in de grond zichzelf en haar gewonde broertje in leven probeert te houden. 49 „Eén kan!" Jannie lachte bitter. „Daar heb ik immers veul te kort an met dat kleine kind er bij. En die geit, dat is ónze zaak. Maar zoas je zegge, Brand is verhuurd op vrij wo nen; dat betekent dat 'ie werkt voor zijn huishuur. Nou en hoeveel is deu- ze hut waard as je 'm verhure wou? Hoogstens een gulden in de week. Ja, hoogop! Je verdiene er nog op as je het goed uitrekent. Dus mij dunkt ons komt een erf toe. En, as je het goed bekijke is het ok niet in de haak zo. Hoeveul kamers heb je in de plaats? Wel drie zo an 't zien. En het staat niet krap hoeveel land er bij hoort. En nou staat hier, op het uiter ste hoekje er van, zo krap mogelijk afhekt zo'n akelig klein verveloos huisie voor het volk." „Jij benne een brutaal wijf," stoof Jan op. „Je lijke wel zo'n rooie, want je denke enkel maar om je eigen. Je moete niet vergete, dat ik van mijn land ete moet en dat ik dus zoveul as mogelijk is voor mijn eigen hou. En het loon van je man staat ver boven dat van alle aare boerewerklui. En je janke nou wel over je huis, maar het is toch zeker overal zo." „Nou, overal zei Jannie kalm. „D'r benne er die erop lijke. Maar zoas dit Ze haalde haar schouders op. En nou moest 'ie 'r nog wel te werk vrage, want dat was eigenlijk zijn boodschap hier. Jan keek haar eens aandachtig aan. Dit was een mansvelder, dat had 'ie guster al ontdekt, 't Was wel een knap wijf en ze leek niet dom. Ze kon 't net jes vertelle. „Maar wat ik zegge wou," begon hij op heel andere toon. „Ik kwam hier eigenlijk niet om met jou te bekvech- door J. VISSER-ROOSENDAAL ten. Ik hoorde guster dat je oftig bij Klaas Wits vrouw te werk kwamme. Zou je dat bij ons ok wille?" Jannie keek peinzend tussen de donkere boomstammen door naar het zonovergoten weiland er achter. Wer ken! Dat betekende geld verdienen. En dat wou ze immers? En dan hoefde ze niet geregeld in dit benauwende huisje te zijn. „Dat zal wel gaan," zei ze lang zaam. „Maar vóór wat hóórt wat. Ik wil dat doen as onze geit hier op de bogerd graze mag." Jan lachte even. „Nou vooruit, jij ok je zin. Kom dan vanmiddag maar effies bij mijn vrouw om alles of te spreken." „Best." Jannie liep terug naar het schuurtje. „Waarom zei je man het vanochtend niet van die geit?" vroeg Jan snel. „Die wist toch ok wel, dat jullie niet van m'n hure wou?" „Brand is driftig en die wou deuze eerste week geen ruzie," zei ze strak. „Daar worre de aare eenenvijftig zo lelijk door." Jan sjokte weer naar huis terug. Dus deuze lui wiste nou al, dat ze over een jaar weer wegginge, dacht hij triest. Dat was toch wat; alle jarc een aar. Je was net an mekaar wend, of ze vertrokke weer. Hij meende het deuze keer toch zo goed voor mekaar te hewwen. Eerst kwam er niks op zijn advertentie an en toe zomaar op een avond die Gerbrand Ploeger. Hij had 'm toe direct maar flink geld bo den, want de tijd schoot op en je moste toch volk hew we. En liefst goed volk. Later had het 'm wel effies nöóst, maar enfin, 't was beurd Ja, met die vrachtauto was het al dadelijk mis weest. Als 'ie dat weten had, zou 'ie toch maar één stuurt hew- we om ze te halen; maar de eerste die 'ie vroeg kon al niet en zuk ken je im mers best zelf verdiene. Auto's benne duur en wie prakkezeerde d'r nou over regen en hij had nooit docht, dat ze zoveul en zuk verlegen mooi huis raad hadde. Zukke meubele hadde ze zelf geen eens in de binnenkamer. Maar het werkmanshuis, dat bleef het ergste. Jan keek nog eens naar het kleine huisje, dat daar zo gezellig achter de bomen stond. De heldere was die Jan nie juist had uitgehangen hing in het zachte zonlicht en het vaalrode dak. met de alge schoorsteen, verscholen zich reeds half achter de voller wor dende boomkruinen. Ja, de bladeren werd al zo groot als een kwartje; het vee kon dus buiten, dacht Jan en bleef even staan. Wat mankeerde er eigenlijk an dat huis, peinsde hij ver der. Het stond er al jare en het was al tijd zo weest. Zijn vaders werklui weunde er vroeger in en nou de zijne. Vader had er één maar liefst zeuven tien jaar had, tot de man niet meer kon, maar een klacht over het huis nooit. Nou ja, in zijn tijd wel. Er was geen slaapkamer en er was geen aanrecht en de verf was er zo lelijk maar verder toch niet; het bleef bij wat gemopper. Wat wou die vrouw nou eigenlijk? Dat 'ie dut hele huis omgooide en een nieuw zet te liet misschien? Zo'n met een slaap kamer en een plee met waterspoeling en van die grote rame? En een tuintje er voor en een erfie er achter? Ja ze ker! Het zat er nogal an met de boer derij opheden en al zat het er wél an het stond niet opschept (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5