streeknieuws Op Drift komend seizoen met drie eenacters op de planken Je kunt air brush zien als een zeer verfijnde vorm van graffiti I Bouw school op Gereformeerde grondslag Bruinisse begonnen 4 H. J. Smith overleden ZIERIKZEE Jubileum De Korengemeenschap Schouwen- Duiveland viert zaterdag 9 mei het vijftienjarig bestaan met een koren middag in de Christelijke Gerefor meerde kerk in Zierikzee. Deze mid dag begint om 14.30 uur. Onder leiding van dirigent Jan Eelkema worden gezamenlijk enkele liederen ingestudeerd. Deze worden 's avonds gezongen tijdens een bijeenkomst die om 20.30 uur begint. De middag is al leen bestemd voor leden, de avond is echter voor iedereen toegankelijk. VVD De WD heeft voor maandag 11 mei een algemene ledenvergadering op de agenda staan in restaurant Mondra- gon te Zierikzee. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. Atletiek Tijdens een goed bezochte atletiek wedstrijd op de Neonijto kunststof- baan in Rotterdam zorgde Robert Be- gemann van atletiekvereniging Delta Sport voor een goede prestatie. Hij won de 400 meter in een tijd van 50,5 seconden, waarmee hij tevens een nieuw persoonlijk record noteerde en maar een tiende seconde van het club- record verwijderd bleef. Dat record staan met een tijd van 50,4 seconden op naam van Jan Konijnenburg. Ook Hans Saman maakte een sterke in druk op de 1500 meter. Hij wist in de snelste serie tot een zesde plaats te komen in een goede tijd van 4.09,6 minuten. Jacolies van Gastel startte op de drie atletiekonderdelen tijdens deze avondwedstrijden, die door AVR werden georganiseerd. Op de 100 me ter werd ze derde in de serie met 13,0 seconden. Op de 400 meter was ze de snelste dame met 61,6 seconden en bij het verspringen kwam de Delta Sport-atlete tot een sprong van 5,23 meter. Aanwezig Naar aanleiding van het artikel in de krant van maandag jl. waarin brandweerbevelvoerder C. Schout zijn teleurstelling uitsprak over het wegblijven van gemeentebestuurders bij de wedstrijden is een aantal reac ties binnengekomen. Naast Zierikzee en Middenschouwen," zouden ook in ieder geval Bruinisse en Duiveland acte de présence hebben gegeven. RENESSE Concours De muziekvereniging Luctor et Emergo uit Renesse houdt zaterdag 9 mei een onderling solistenconcours. Dit concours, dat voor de veertiende keer wordt gehouden begint om 19.00 uur in het Dorpshuis van Renesse. Tien solisten, drie duo's en één kwar tet nemen aan dit muziekgebeuren deel in de categorieën junioren, seni oren en tamboers. De inzet hierbij is de wisselbeker. Bij de junioren is de strijd geheel open, doordat een aan tal winnaars van vorig jaar naar de senioren is ge weest. Bij de tamboers zal er heel wui moeten gebeuren om de winnaar van vorig jaar, Kees Kraayenbrink van de eerste plaats te houden, terwijl Agnes Blom en Kees van Klooster die vorig jaar beiden als winnaars uit de bus kwamen ook dit jaar weer hun beste muzikale beentje voorzetten om ook dit jaar weer met de wisselbeker naar huis te gaan. De muzikale prestaties worden beoor deeld door N. van Oudheusden. Me vrouw E. Vos-Simons neemt de pia nobegeleiding voor haar rekening. Renessedag Met het oog op de Renessedag die zaterdag 30 mei wordt gehouden wordt zaterdag 9 mei de tweede en te vens laatste ophaalronde gehouden. Vanaf 9.00 uur rijdt een aantal wa gens door Renesse om de spullen te verzamelen en deze bij de inmiddels aanzienlijke voorraad te voegen, die momenteel bij O. van der Hoek is op geslagen. SEROOSKERKE Koninginnedag Volop activiteiten ook dit jaar weer op Koninginnedag in Serooskerke. Na het vlaghijsen 's ochtends waren er diverse spelletjes voor de kinde ren. Ingedeeld in zo'n 20 groepjes van 3 a 4 personen ging men 's middags op pad voor de vossenjacht. Om 18.00 uur was er een groot barbecuefeest op het schoolplein. Dat was tevens de af sluiting van het Koninginnefeest. SCHARENDIJKE Ontmoetingsdag In de Putmeet te Scharendijke wordt op donderdag 14 mei een ont moetingsdag gehouden die is georga niseerd door de afdeling Schouwen- Duiveland van de Christelijke Platte landsvrouwenbond. De bijeenkomst is bedoeld voor leden van de verschil lende afdelingen uit Zeeland. De avond wordt ingevuld met een inlei ding over Troost en verdriet door me vrouw Van de Veen-Schenkelveld die predikante is in een verpleegtehuis. De afdeling Schouwen-Duiveland voert een mini-musical op genaamd Vrouwen op weg. Na de lunch is er vanuit Scharendijke een rondvaart over het Grevelingenmeer. De bijeen komst duurt van 10.15 tot ongeveer 16.00 uur. BROUWERSHAVEN Bejaardenreisje Het Textielmuseum is het einddoel wanneer de bejaarden van Brouwers haven op reis naar Tilburg gaan. Dinsdag 12 mei vertrekt* de bus om 12.00 uur van .de Brouwse markt om zo op tijd in Tilburg aan te komen. Naast de rondleiding in het Textiel museum wordt er nog gedineerd in de Wouwse Tol. Het reisje is georgani seerd door de plaatselijke bejaarden- Aanvrage voor raamregisseur nieuwe school komen kinderen af komstig van reformatorische gezind ten. Een en ander is tot stand geko men in goed overleg met de ds. Joh. Bogermanschool in Oosterland. Daar kreeg men te kampen met ruimtege brek door een stijging van het aantal leerlingen". BRUINISSE - Als het weer geen roet in het eten gooit kan op 24 augustus de nieuwe basisschool op Gereformeerde grondslag in Bruinis se geopend worden. Deze week is be gonnen met de heiwerkzaamheden. De school gaat van start met 66 leer lingen. Voor een deel leerlingen uit Bruinisse die voorheen de christelij ke ds. Joh. Bogermanschool in Oos terland bezochten. De nieuw te bouwen basisschool op Gereformeerde grondslag in Bruinis se verschilt duidelijk van de bestaan de christelijke basisschool in Brui nisse. A. J. Deurloo, lid van het bestuur van de nieuwe school: ,,Op de RENESSE - Het was geen toneelstuk maar wel een gea nimeerde ledenvergadering van de toneelvereniging Op Drift die plaatsvond op het podium van het Dorpshuis te Renesse. In deze toepasselijke lokatie besloten de bijna twintig aanwezige leden akkoord te gaan riiet het be stuursvoorstel om voor het komende winterseizoen een" avondvullend programma in te studeren dat bestaat uit drie eenacters. Voorzitster Annemaric van der Wiel-Jansen legde uit dat een derge lijke opzet, die voor Op Drift nieuw is, meer mogelijkheden biedt. Er kunnen meer spelers bij het optreden worden betrokken en men kan beter inspelen op eventuele vragen van ver enigingen naar korte optredens. Een van de drie eenacters draagt de titel Aardbeien met slagroom. De beide andere worden in de komende maan den uitgezocht door een keuzecom missie. Na uitvoerig overleg werd be- De spelers van toneelvereniging Op Drift willen graag een raam-regisseur. De eerder opgevoerde stukkenzoals bij gaande foto toont, werden met eigen regisseurs opgevoerd. paald dat die zal bestaan uit Karin Koster, Els Verseput, Adrie Schaleven en Marco Holm. Op Drift brengt de nieuwe eenacters begin november van dit jaar en eind januari/begin fe bruari 1988 op de planken. Raamregisseur Een ander nieuw initiatief van de toneelvereniging is het aanvragen van een zogenaamde raamregisseur bij het ZCA (Zeeuws Centrum Ama teurtoneel). Wanneer de aanvrage wordt gehonoreerd wordt Op Drift bij het instuderen van de nieuwe stukken gedurende zes avonden bege leid door een professionele regisseur. Hij bekijkt hoe men de repetities aanpakt en geeft adviezen. Een en an der kost de toneelvereniging niets want het is een initiatief dat wordt gesubsidieerd door het provinciaal bestuur. Op Drift telt momenteel ongeveer dertig leden. En tijdens de vergade ring bleek dat velen van hen zich nauw betrokken voelen bij hun to neelvereniging. Het kostte het be stuur weinig moeite om vrijwilligers te vinden die wilden meewerken aan de Renesse Ouverture. Een muziek- avopd die op een juli in de kerk van Renesse wordt gehouden en waaraan Op Drift traditiegetrouw een bijdra ge levert via het voordragen van ge dichten. Iets minder animo was er om te collecteren voor het Anjer fonds. Annemarie van der Wiel en Corrie Hoogerhuis werden herkozen in het bestuur. Ook in het komende seizoen doen weer enkele leden van de vereniging mee aan een toneelcur sus in Zierikzee. DEN HAAG - De Tweede Kamer is unaniem akkoord gegaan met het voorstel van VVD-er Joekes om een zilveren dukaat in het leven te roe pen. Die zilveren dukaat komt naast de gouden dukaat en de dubbele gou den dukaat uit de nieuwe Muntwet die de Kamer woensdag heeft aan vaard. De dukaten zijn geen wettig betaalmiddel. Zij dienen meer als verzamelaarsgoed ROTTERDAM - De gemeente Rot terdam vindt dat het rijk 157 miljoen gulden moet bijdragen in de ver plaatsing van het vliegveld Zestien hoven naar een nieuwe locatie in de Schieveenpolder ten noorden van het huidige vliegveld. Met dat bedrag zou het rijk 90 procent van de infrastruc tuur (kosten 174 miljoen gulden) voor zijn rekening nemen. Wellicht zullen ook enkele leerlin gen afkomstig zijn van de christelijke basisschool De Dreef-te Bruinisse. „Maar dat zullen er hooguit een paar zijn", aldus Deurloo. Het onderwij zend personeel gaat bestaan uit 3 full-time leerkrachten en één part time leei-kracht. Het heien is begonnen. In augustus hoopt men de school in gebruik te kunnen nemen. OOSTERLAND Collecte De opbrengst van de collecte ten ba te van de epilepsiebestrijding onder leiding van mevrouw Poelman-Van Leeuwen heeft in Oosterland 1046,05 gulden opgebracht. Collectanten en gevers wordt hiervoor dank gezegd. BRUINISSE Soos Het idee om de bejaardensoos van mevrouw IJzelenberg en de soos uit Oosterland eens gezamenlijk te hou den was een prima idee. Meer nog, het draaide uit op een uitermate ge zellige middag die duidelijk voor herhaling vatbaar bleek. Maar niet alleen het gezelligheidsaspect maak te de bijeenkomst zo succesvol. Ook vonden beide sosen elkaar in de vie ring van het Oranjefeest. Leo IJzelen- berg bracht gezellige accoorden met de accordeon. Twee dames hielden een samenspraak Herinnering en een kip met kiespijn. Mevrouw De Graaf bracht een gedicht „Succes" terwijl een gedicht van mevrouw Wiebrens- Beekman over oorlog en bevrijding handelde. Tot slot van de middag werd het Wilhelmus gezongen en keerde men huiswaarts maar niet voordat beide voorzitsters beloofden de banden tussen Bru en Oosterland meer aan te halen. Opbrengst collecte De collecte voor de Epilepstie- bestrijding, de Macht van 't kleine, heeft in Bruinièse 1249,15 opge bracht. Alle gevers-en collectanten hartelijk dank. GOES Fiom De groep voor weduwen en weduw naars in Goes heeft voor donderdag 14 mei Lucy Vebart, magnetiseuse te Goes, uitgenodigd om te komen pra ten over haar werk. Belangstellenden zijn vanaf 20.00 uur in De Villa aan de Van de Spiegelstraat te Goes welkom. Prima Donna Prima Donna, de werkgroep van lesbische vrouwen in Zeeland, houdt zondag 17 mei een muzikale thema middag in Goes. Om 16.00 uur treedt Hennie van Kesteren op. Zij zingt en speelt gitaar. De bijeenkomst wordt gehouden in het vrouwenontmoe tingscentrum Jet aan de Zusterstraat te Goes. Het centrum is om 15.00 uur geopend. NUNS PEET - Op 64-jarige leeftijd overleed, na een ernstige ziekte in Nunspeet, waar hij tot vorig jaar bur gemeester was, H. J. Smith. De heer Smith, geboren te Genemuiden, was achtereenvolgens burgemeester in het Zeeuwse Sint Annaland (1963- 1966), in Goedereede van 1966-1972 en van 1972 tot 1986 van Nunspeet. Hij begon zijn ambtelijke loopbaan als ambtenaar in Nieuw Beijerland. 23-Jarige Zierikzeeënaar bezig met nieuwe verftechniek ZIERIKZEE - Drie zeer kunstzinnige foto's die tegen de muur in de huiskamer van René Roon staan blijken bij nader inzien schilderijen te zijn. Gemaakt met air brush een nieuwe schildertechniek die ontstond in Ame rika. Sinds twee jaar is de 23-jarige Zierikzeeënaar in zijn vrije tijd vele uren per week bezig om zich op deze manier uit te leven. Op de zolder van zijn huis aan de Roggenplaat heeft hij alle materialen bij de hand. Een compressor, een spuitpistool en alle toebehoren: verf, tekenpapier, chablonen en mesjes. Via luchtdruk wordt de verf door het spuitpistool gedreven. „Hoe dichter ik hem bij het papier houd hoe fijner de lijntjes zijn. Ik kan er ook nevel mee maken. Voor schaduwen en het inkleuren van vlakken". René Roon gebruikt als grondstoffen inkt en olieverf en werkt meestal op papier maar af en toe ook op ijzerplaat. De air brush techniek is verwant aan het graffiti dat tegenwoordig op veel mu ren van steden wordt gespoten. Maar het is veel verfijnder en door middel van schaduw- en glimeffecten worden de meest fantastische prenten ge maakt zoals te zien is aan de collectie van Roon. „Ik heb altijd graag getekend vroe ger op school. Maar thuis raakte ik geen potlood aan", herinnert hij zich. Dat veranderde toen René Roon een autobeurs in Den Bosch bezocht en daar werd geconfronteerd met voer tuigen die op de meest fantastische wijze waren beschilderd door middel van airbrush. „Dat was heel mooi. In Amerika rijden auto's ook op deze manier rond. Hier zie je ze meestal al leen nog maar op beurzen. Waar schijnlijk omdat het hier vaker slecht weer is". De belangstelling van de Zierikzeeënaar was gewekt en na eni ge tijd lukte het hem om met behulp van zijn vader de benodigde materia len aan te schaffen. „Bij elke oefe ning leer ik weer dingen bij. Ze wor den steeds beter en dan gooi ik de slechte weg". Uit zijn werkstukken blijkt dat René Roon een voorkeur heeft voor portretten en mensenfigu ren. „Dat vind ik mooi, maar het is ook moeilijk". Hij werkt uitsluitend aan de hand van voorbeelden die hij selecteert uit tijdschriften, ansicht kaarten en foto's. „Die maak ik in het groot na". De jeugdige schilder zegt per werkstuk ongeveer 16 uur bezig te zijn. „Het is een geduldwerkje dat ontzettend veel tijd vergt. Dat ge duld heb ik niet altijd gehad hoor, maar nu wel. Dat heb ik hierdoor ge leerd", vertelt hij. In het begin ging alles nog wel eens 'de kast in' na een mislukking. Maar nadat René Roon in Den Haag een cursus volgde om de techniek onder de knie te krijgen heeft hij doorgezet. En de resultaten zijn ernaar. Met een fotografische precisie prijken de mystieke en kleu rige prenten tegen de muur van zijn zolder. „Binnenkort ga ik voor do eerste keer een auto beschilderen". Roon maakt daarbij gebruik van een grote schildersezel op zijn zolder waar de motorkap rechtop in wordt gezet. „Het wordt een portret van de bou vier van mijn neef. Dat wil hij graag op zijn auto hebben. Tot nu toe heb ik dat nog nooit aangedurft maar nu ga ik het doen". De bewoners uit Brou wershaven konden reeds kennis ma ken met de activiteiten van de Zierik zeeënaar tijdens de afgelopen Konin ginnedag toen hij in een bus op het marktplein met zijn hobby bezig was. „Dat leverde hele goede reacties op. Vooral jougeren zijn enthousiast over deze manier van schilderen". Ook tij dens de Brouwse dag op 11 juli is Re né Roon in Brouwershaven aan het werk te zien. Op zijn zolder maakt Rene Roon prenten door middel van een nieuwe schildertechniek air brush.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4