Wethouder Groen reikt eerste werkboeken van vandalisme-project uit Welkome uitbreiding- algemeen voorzieningenpakket maar ook afsluiting stuk gemeenschapszin" Bezichtiging marineschip I 4 DE ZIERIKZEESCHE COURANT Brandje op erf Z1ER1KZEESCHE NIEUWSBODE Dubbelfeest Boeren Air brush Toneel Zowel de bank in Oosterland als Bruinisse wor- Minister Braks wil de boeren meer betrekken Air brush is eigenlijk een verfijnde vorm van Toneelvereniging Op Drift in Renesse wil met den vrijdag geopend. Dubbelfeest dus voor de bij de natuur- en landschapszorg. (Pag 5). graffiti, volgens René Roon. (Pag. 4). drie eenacters de planken op. (Pag. 4). Rabo-bank. (Pag. 3). DONDERDAG 7 MEI 1987 143ste jaargang Nr. 24128 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Velen lezen, maar weinigen kunnen lezen. MME de Warens Zierikzees project begint maandag 11 mei ZIERIKZEE - „Een goed stuk werk van de werkgroep, dat naar ik hoop resulteert in minder vernielingen in on ze mooie gemeente". Deze wens sprak wethouder J. Groen bij de officiële presentatie van het project Vanda lisme Nee in het stadhuis van Zierikzee. Hier werden de eerste werkboeken uitgereikt aan de leerlingen van de basisschool, die maandag 11 mei het project beginnen. In aanwezigheid van burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs, wethouder P. de Rijke, leerlingen van de basis scholen die aan het project meedoen en andere betrokkenen ging Groen nader in op de totstandkoming van dit project. Uit de woorden van de wethouder bleek dat ook Zierikzee niet gevrijwaard blijft van het spook dat vandalisme heet. „Jaarlijks moet de gemeente een bedrag van om en nabij de 14.000,- op tafel leggen om de aangerichte schade aan openbare gebouwen, telefooncellen en groen voorzieningen te herstellen. Een vrij hoog bedrag", constateerde Groen, die als voorbeeld het vernielen van de kerstverlichting aan de kerstbomen in Malta en Poortambacht aanhaalde. „In enkele dagen tijd was er voor 1300,-vernield". Daarnaast blijken ook scholen een dankbaar toevluchtsoord voor van dalen te zijn. „Het geldt zeker niet voor alle scholen, maar vernielingen aan een school levert al gauw een schadepost van 7500,- op. Kortom het vandalisme kost de gemeente ve le tienduizenden guldens per jaar", aldus de wethouder van onderwijs. Dit gegeven was voor de commissie onderwijs reden om zich te beraden over maatregelen om deze nutteloze vernieling van andermans eigendom men tegen te gaan. Ook de rijkspoli tie werd hierbij om advies gevraagd. Uit deze besprekingen bleek dat van een preventief beleid het meeste re sultaat werd verwacht. In het bijzon der door de aandacht te richten op de basis, de leerlingen van de basis school. „Dit houdt overigens niet in dat de wat oudere jeugd op dit punt altijd vrijuit gaat." Bovendien zou ook de houding van sommige volwas senen wat kritischer beoordeeld mo gen worden volgens Groen die in dit verband het probleem van de honde- poep aan de kaak stelde. Medewerking Het idee van de commissie om zoals elders in het land dit maatschappe lijk kwaad via een onderwijsleerpro- ject aan te pakken kreeg vanuit het onderwijs bijval. Dit bleek uit ge sprekken met vertegenwoordigers van de verschillende basisscholen, de Beatrixschool en twee scholen voor voortgezet onderwijs. Deze toonden zich bereid om zitting te nemen in een werkgroep, waarvan Maaike Speel man als coördinator optrad. Grapje Die inzet die de leerkrachten hier bij aan de dag hadden gelegd ontlok te bij Groen een grapje over de vakan tie van de onderwijsmensen. „Er wordt vaak wat gegniffeld over de lange vakantie die je binnen het on derwijs hebt". Het werk dat binnen vrij korte tijd door de werkgroep is verzet geeft volgens de wethouder een ander beeld te zien, dat van men sen die zich na hun dagtaak nog eens buigen over zaken als vandalisme. Ook de kosten van het project wer den door Groen nog eens onder de loep genomen. „Aanvankelijk waren vervolg pagina 2 £)c» Zierikzeese wethouder J. Groen reikt enkele kinderen materiaal uit in het kader van het Vandalisme Nee project. Burgemeester Hekman bij officiële opening De Zaete: BRUINISSE - „De opening van het bibliotheekfiliaal De Zaete betekent voor onze Bruse gemeenschap een welko me uitbreiding van ons algemeen voorzieningenpakket", aldus burgemeester T. C. Hekman in zijn toespraak bij de officiële opening van bibliotheekfiliaal De Zaete in Bruinisse. „Anderzijds is dit moment ook grotendeels een af sluiting van een stuk vrijwilligerswerk en gemeenschapszin dat met ere genoemd moet worden", aldus de burge meester. De officiële opening werd verricht door mevrouw J. C. Jumelet-Padmos. „In Bru beter bekend als ons aller Jannekee", aldus Hekman. NIEUWERKERK - De felle aan wakkerende wind zou de oorzaak zijn geweest van een brandje op het erf van A. v. K. aan de Magnoli astraat te Nieuwerkerk op dinsdag morgen. A. v. K. was bezig wat rom mel te verbranden op zijn erf toen het vuur zich verspreidde naar enkele boompjes die in de buurt stonden. De brandweer van Duiveland was snel ter plaatse om het vuur te blussen. Dit nummer bestaat uit 12 pkgina's Verschillende sprekers haalden het aan: Er is op bibliotheekgebied de laatste jaren' veel gebeurd op Schou wen-Duiveland. „In betrekkelijk korte tijd is een drietal bibliotheken op ons eiland gereed gekomen", aldus burgemeester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer in haar openingswoord op ZIERIKZEE - De belangstelling voor het marineschip de hr ms Zierikzee aan 't Luitje is groot te noemen. Automobilisten rijden wat langzamer voorbij en menig voetganger blijft even staan. De grote tribune heeft inmiddels gestalte gekregen en menig opvarende loopt getogen in uniform door de stad. De belangstellen den moeten echter nog even wachten, alvorens het schip voor een ieder toegankelijk is. Vrijdag, zaterdag en zondag kan een ieder tussen 13.30~16.30 uur nader kennis maken met de bemanning en het schip. de bijeenkomst voorafgaande aan de officiële opening. Op de bijeenkomst voerde de burgermoeder van Wester- schouwen het woord in haar hoeda nigheid van voorzitter van het Stich tingsbestuur. Zoals al eerder in deze krant te lezen stond is Bruinisse de laatste geweest die toegetreden is tot de Stichting Gemeenschappelijke Bi bliotheekvoorziening Schouwen-Dui- veland, kortweg SGBSD. Mevrouw Niemantsverdriet: „Nog geen ander half jaar geleden werd het nieuwe on derkomen van de hoofdvestiging in Zierikzee geopend. Vorig jaar juni volgde het filiaal in Burgh-Haamste- de en nu wordt dan het filiaal in Brui nisse officieel geopend. De Stolpe, De Schutse, en vandaag De Zaete". Me vrouw Niemantsverdriet ging vervol gens kort in op de voorgeschiedenis van een en ander en sprak haar dank uit aan het gemeentebestuur van Bruinisse en het Provinciaal Bestuur. De laatste stelde twintigduizend gul den beschikbaar ten behoeve van het geautomatiseerde uitleensysteem. „Een fantastisch bedrag waarvoor wij als bibliotheekbestuur gs zeer er kentelijk zijn". Veel werk Veel werk is verzet voordat de ruimten in het gebouw aan de Molen straat, waarin ook het VVV-kantoor en het Visserijmuseum gevestigd zijn, omgetoverd waren tot functione le bibliotheekruimten. Mevrouw Nie mantsverdriet stak de loftrompet over allen die aan dit werk hun steen tje hebben bijgedragen; wethouder Van Licre, de dienst gemeentewer ken, de heer Jumelet, schilder L. Ren tier, mevrouw Loth, mevrouw Van Dixhoorn. En niet te vergeten de 25 30 vrijwilligere. Mevrouw Niemants verdriet stelde dat met name hun hulp ook in de toekomst van onschat bare waarde zal blijken. Wat betreft de personeelssterkte sprak zij ten slotte de hoop uit dat men in de toe komst zal besluiten tot uitbreiding van het personeel. Namens het Stich tingsbestuur bood mevrouw Nie mantsverdriet aan Lydia Verbart een envelop met inhoud aan. Dichterlijk Burgemeester T. C. Hekman was bepaald dichterlijk in zijn toespraak. Hij begon zijn toespraak met een ci taat van dichter A. Roland-Holst: „Hoe zou het mensdom zonder druk pers wezen. Waarschijnlijk minder ziek van angst en vrezen. Leven en la ten leven werd weer leus; nu rest ons: Lezen maar en laten lezen". Het feit dat Bruinisse op Schouwen-Duive- land de laatste was die is toegetreden tot de SGBSD verwoordde de burge meester middels een vergelijking. Hij gebruikte daarbij het grazend hert uit het Bruse gemeentewapen: Een hert heeft nogal eens de neiging snel weg te springen, op een afstand te blijven, en laat zich ook niet zo snel vangen. Met dat beeld voor ogen zou ik willen zeggen dat het na veel moeite gelukt is dat moeilijk te van gen hert binnen de omheining van de provinciale bibliotheekweide te brengen, waarbinnen het nu tracht zijn voedsel te vinden". Hekman beperkte zich in zijn toe spraak tot een korte beschrijving van de voorgeschiedenis. „Ik wil slechts memoreren dat het biblio theekwerk in Bruinisse sedert 1945 is verricht door het CJV, en in dat ka der wil ik op dit moment nog eens met ere de namen noemen van het echtpaar Jumelet-Padmos, J. de Ko ning, en wijlen J. van den Berge. Zij hebben voor Bruinisse op dit gebied baanbrekend werk verricht en met veel inzet, opoffering van vrije tijd en met zeer geringe financiële mid delen in Bruinisse een bibliotheek opgebouwd die er zijn mocht". „En als mevrouw Jumelet-Padmos straks de officiële opening verricht dan is zij op dat moment de verper soonlijking van al die vrijwilligers die sedert 1945 het bibliotheekwerk in Bruinisse hebben verricht. Alle hulde en lof aan deze mensen", aldus Hekman. Financiën Hekman stelde dat het vrijwilli gerswerk van de overheid en de poli tieke organen niet die waardering en dat begrip heeft ontvangen waarop zij qua inzet en motivatie recht heeft. „Om deze voorziening voor Brui nisse van de grond te krijgen is er een zware aanslag gepleegd op de ge- Vervolg pagina 5 WA> Wh PE 81 tr Verwachting Deltagebied tot vrij dagavond: Afnemende wind Rustig weer. Na een koude nacht met plaatselijk vórst aan de grond volgen overdag zonnige perioden. Een zwak afnemende wind het eerst uit noord, overdag variabel. Middag- temperatuur 16 graden. Minimum temperatuur komende nacht 4 gra den. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 11 mei: Zaterdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 40% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 15 graden Windkracht: west 3 Zondag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 6 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: noordwest 3 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: noordwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 8 mei Zon op 05.58, onder 21.16 Maan op 15.04, onder 04.21 Volle Maan: 13 mei (14.51) Temperatuur kustwater 9 a 10 graden HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer wordt tijdelijk iets vriendelijker. De temperatuur loopt in de middag plaatselijk op tot 18 graden. Aan de kust waar de wind van zee komt blijft de temperatuur bij een graad of 12 steken. Er komen flinke zonnige perioden tot ontwik keling. de neerelagkansen zijn dan ook erg klein. Dit heeft echter wel tot gevolg dat in de nacht bij flinke op klaringen de temperatuur flink kan dalen. Op waarncmingshoogte koelt het af tot een graad of 4. Vanaf zondag wordt het echter weer kouder. Er komt meer bewolking waaruit af en toe een bui kan vallen. De middagtemperatuur daalt daarbij tot ongeveer 12 graden. 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1