Liefde en boerentrots streeknieuws Veel bezoekers muziekfestival Muziekagenda Feest op Saxen- Fluiteland Sounds of Soweto ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 5 mei 1987 Nr. 24127 5 ZIERIKZEE - Tijdens de voorronde van het Rhythm and Booze festival in jeugdsoos Brogum waren ruim tweehon derdvijftig jongeren op de been. Ondanks dat Dreams die first niet op het podium kon verschijnen was het publiek zeer tevreden en enthousiast. In de tweede voorronde dongen de bands The Juke Joints, Dig the Graves, Fixit en Pur ple Qube mee. De vijfman-sterke jury had een zware taak om de punten te verdelen. Zij maken op 17 juli bekend wel ke vijf van de 29 deelnemende groepen op 30 juli in de finale mogen spelen. De volgende voorrondes worden zaterdag 16 mei in het Ledel theater te Oostburg, zaterdag 30 mei in het open jongerencentrum NV in Hulst, zaterdag 13 juni in De Klomp te Ovezande en in de Pluub op donderdag 18 juni in Middelburg gehouden, waarna de finale van het R&B-festival op 30 juli in het Nollenbos te Vlissingen volgt. (Een muzikaal sprookje, vrij naar verhaal 'Piccolo en Saxo') Op een eiland, niet ver hier van daan, leefden eens in het stadje Strij kershaven violen die zo mooi van klank waren dat ze besloten een koor van violen op te richten. Elke week kwamen ze bij elkaar en ze streken en ze zongen dat het een lieve lust was. Eerst dachten ze dat ze het enige instrumentenkoor op Saxen- Fluiteland waren maar op een dag ontdekte altviool Viola dat er in het dorp Saxendijke ook een koor be stond, het koor der saxofoons. Het duurde niet lang of de ene ontdek king kwam na de andere. In het wes ten bleek het dorp Klarenesse te lig gen alwaar een koor van klarinetten was en daar vlakbij lag weer het dorp Hoomstede met een koor van koperen hoorns. Wat waren de instrumentenkoren nieuwsgierig naar elkaar. Ze wilden elkaar dolgraag horen. Op een dag werd in de stad Zitherzee een grote vergadering gehouden waarnaar elk koor een instrument had gezonden. Iedereen was het ermee eens dat er elk jaar een groot muziekfeest zou worden gehouden waarop ieder in strumentenkoor zichzelf kon laten horen. Er kwam ook een voorzitter en dat werd niemand minder dan me vrouw Hubrien Harp. Al weken van tevoren leefde men naar het eerste muziekfeest toe. Men oefende extra hard, de strijkers waren van de zenu wen zelfs aardig gespannen. Ieder een wilde graag het beste en zeker niet het slechtste koor zijn. Het leek wel een wedstrijd, maar dat mocht je alleen maar denken. De dag voor het muziekfeest lieten de violen hun krul goed verzorgen en wreven ze hun halzen met kostbare olie in zo dat de kappers en de cosmeticawin- kels dankzij het muziekfeest goede zaken deden. Toen het feest aanbrak was iedereen present. Elk instru mentenkoor wilde zo goed mogelijk voor de dag komen. Voor het eerst zag men ook de kleurige kledij van de instrumentenkoren. Telkens als de instrumenten naar voren liepen ging er een geroezemoes door de zaal over de donkre fagotten, de bruine contrabassen of de goudkleurige trombones. Zo werd het eerste mu ziekfeest een groot succes. Iedereen vond zichzelf beter zingen dan de rest dus wat wil je als instrument nog meer? Aldus ging het jaar na jaar totdat mevrouw Hubrien Harp met een heel nieuw idee kwam. De instrumenten moesten wat over hebben voor het noodlijdende instrumentendom. De naaste in nood was in dit geval een heel groot orgel uit Zitherzee dat no dig naar het ziekenhuis moest om ge opereerd te worden, maar er was in Zitherzee geen geld genoeg voor de operatie. Mevrouw Harp stelde voor om een concert te geven in een echte concertzaal, ver weg in Trommel- dam. Het was wel ver weg, maar een echte concertzaal moest wel het ideaal van elk instrument zijn! In het begin was er bij de instrumenten geen eenstemmigheid. Waarom moesten de instrumenten uit Klare nesse werken voor een instrument uit Zitherzee? Je kon toch ook in Strijkershaven spelen? Bovendien mochten de instrumentenkoren in Trommeldam niet alleen spelen. Men zou worden verdeeld in grote groe pen, hobo's speelden samen met kla rinetten en fluiten en de strijkers die graag de eerste viool spelen moesten er echt wel aan wennen om samen te spelen met die harde hoorns uit Hoomstede. Maar mevrouw Harp tokkelde rustig door en het werd een onverge telijke avond die werd besloten met het samen spelen van het volkslied van Saxen-Fluiteland. Helaas kwa men er nog te weinig centjes binnen om het orgel uit Zitherzee te laten opereren. Nog jaren daarna wachtte het orgel op een oproep van het zie kenhuis. Een paar jaar later zou het vijftien jaar geleden zijn dat er voor het eerst een muziekfeest werd gehouden. Op de jaarlijkse vergadering was elk in strument het erover eens dat er nu wel iets heel bijzonders zou moeten gebeuren. Op dit jubileum zouden al le instrumentenkoren alleen maar samen zingen. Het zou een heel groot orkest worden. Een hele dag zouden ze met elkaar gaan oefenen en 's avonds zou het een geweldige uitvoe ring worden. Als speciale gast zou er een dirigent komen die in Trommel- dam heel beroemd was. Hij zou een heleboel aan de instrumenten van Saxen-Fluiteland kunnen leren. Toen gebeurde er iets vreemd. Als de violen niet alleen spelen hoef ik ook niet mijn krul te laten verzor gen' riep een viool uit, alsof dat het belangrijkste van zingen was. Een dwarsfluit kon opeens geen oppas meer voor haar kleine piccolootjes vinden, maar het droevigste was wel dat een aantal instrumenten zichzelf niet nodig acht. 'In zo'n groot orkest horen ze mij toch niet' riep de één, 'er zijn er genoeg', riep de ander. Mij zullen ze niet missen' riep een viool die aan sopranitus leed, want deze ziekte komt vooral bij sopranen voor. Maar gelukkig lieten de meeste instrumenten zich niet van de wijs brengen. Na vijftien jaar werd er op negen mei weer een groots muziek feest gehouden. Er waren wat min der instrumenten dan de eerste keer, want in de loop der jaren hadden een paar instrumentenkoren het niet meer zo belangrijk gevonden om naar de andere instrumenten te luisteren. Het deed aan het feest niets af. Het werd een heel ander feest, vol met verrassingen. Het ging er niet meer om wie het beste instru mentenkoor was maar nu ging het.er- om samen het beste te geven wat je kunt. Een hele dag werd er hard ge werkt en in de etenspauze gingen voor het eerst de violen eens met de fagotten praten en de fluiten met de altviolen. Men voelde zich als instru menten van Saxen-Fluiteland echt verbonden en het grote orkest dat 's avonds gevormd was speelde zo mooi dat niemand dat nog óóit zou verge ten. En zo speelden en zongen ze op dat eiland, niet ver hier vandaan, nog lang en gelukkig. MARZAS UTRECHT - Zeven ziekenhuizen kunnen volgende week al beginnen met de behandeling van 70 Aids-pa- tiënten met het Aids-remmende mid del retrovir (AZT). Daarnaast stelt de fabrikant, het Britse bedrijf Wellco me, voldoende van het nog schaarse middel beschikbaar voor 30 patiën ten die worden betrokken bij klini sche proeven met AZT. SINT-MAARTENSDIJK Sint Maartenshof Het bejaardenverzorgingshuis Sint Maartenshof bestaat dinsdag 2 juni vijftien jaar. Rond deze datum is een uitgebreid feestprogramma opgezet Het begint vrijdag 29 mei met een reünie voor oud-medewerkers, maar ook het huidige personeel wordt uit genodigd. De officiële opening van de feestweek wordt zaterdag 30 mei ver richt op het terrein van Sint Maar tenshof om 14.00 uur. Het feestdiner voor de bewoners en het personeel valt op dinsdag 2 juni. Ook start de zelfde dag de wandeltweedaagse bij de jubilerende instelling. Op die dag is er een kerkdienst in samenwerking met de Pinksterketen. De basisscho len in Sint-Maartensdijk ontplooien donderdag 4 juni diverse aktiviteiten in het verzorgingshuis. Het vervolg is vrijdag 5 juni met een jubileumrecep tie tussen 15.30 en 18.00 uur en dan staat de hele week nog de tentoon stelling 15 jaar Sint Maartenshof op gesteld. Tenslotte wordt er woensdag 2 september een fancy-fair gehouden. Mensen die materiaal hebben voor de tentoonstelling worden gevraagd dat tijdelijk beschikbaar te stellen en de mensen die zich nog niet hebben op gegeven voor de reünie kunnen dat als nog doen via het telefoonnummer 01666-2952. 9 mei: Chr. Gereformeerde kerk, Zierikzee. Jubileum eilandelijke koren. (14.00-21.30 uur). 15 mei: Rooms Katholieke kerk, Zierikzee Mendelssohn Concert (o.a. Psalm 42), Zierikzees Kamer koor, Gereformeerd Kerkkoor, orkest en solisten. 20 mei: Chr. Gereformeerde kerk, Zierikzee. Zangavond 'Vervolgd Christendom'. 22 mei: Ned. Hervormde kerk, Dreischor. Zang- en muziekavond m.m.v. Heusdens mannenkoor, Brassband Apollo Brouwershaven en Ned. Herv. Kerk koor Dreischor (20.00 uur). 30 mei: Ned. Herv. kerk, Dreischor. C.S.H.G.-zangavond o.l.v. Jan v. d. Driest m.m.v. een koe rier. 6 juni: Ned. Herv. kerk, Kerkwerve Een lied van oord tot oord. 20 juni: Ned. Hervormde kerk, Bruinisse. Zangavond 'Laus Deo', dubbelmannenkwartet 'Vocaal ensemble St. Laurens' en Titia Dijkstra, mezzo-sopraan. 28 juni: Grote- of St. Nicolaaskerk, Brouwershaven. Zangavond Groot I.J.E.-koor. 7 juli: Grote- of St. Nicolaaskerk, Brouwershaven. Maria Magdalena Cantorij (Goes). 21 juli: Grote- of St. Nicolaaskerk, Brouwershaven Charles de Wolff, orgel. 23 juli: Ned. Herv. kerk, Dreischor. Dirk Janszn. Zwart, orgel. (Iedere donderdag t/m 27 augustus.) 4 augustus: Grote- of St. Nicolaaskerk, Brouwershaven. Gerard Dekker, orgel en clavecimbel. 29 augustus: Grote- of St. Nicolaaskerk, Brouwershaven. Jan Zwart-herdenking m.m.v. Jaap Zwart, vocaal ensem ble, gemengd koor en kinderkoor. 12 september: Grote- of St. Nicolaaskerk. Brouwershaven. Programma uit de Pruikentijd (in woord, klank en beeld). 19 september: Chr. Gereformeerde kerk, Zierikzee. Zangavond t.b.v. Woord en Daad m.m.v. Mannenkoor IJs- selmuiden Grafhorst en kinderkoor Melodia, Ooster- land. Voor correspondentie over deze rubriek en/of eventuele aanvullingen: M. van der Veer, 01110-14585. Woensdag 6 mei Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.00 uur Het werk neemt je mee, 3- delige serie over de consequenties van een reizend bestaan, afl. 3. 14.30 uur Seabert, tekenfilmserie, 14.45 uur Kuifje, tekenfilmserie. 14.55 uur De grote meneer Kaktus show, kinderprogramma. 15.20 uur Ghostbusters, tekenfilm. 15.40 uur De tik van..., Annette van Trigt gaat op zoek naar eigenaardig heden van landgenoten. 15.50 uur Rambo, tekenfilmserie. 16.15 uur Dynasty, Amerikaanse se rie. 17.00 uur New Wilderness, natuurse rie. Vandaag: De kamhagedis. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Veronica sport 18.08 uur Family Ties, Amerikaanse comedy-serie. Afl.: Geslaagd. 18.30 uur Rockschool. Les 7, herh. 19.00 uur Countdown, popprogram ma met Adam Curry. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Bevrijdingsweek - Vluchte- iingenweek. 20.33 uur Tineke, praatprogramma van Tineke de Nooij. 21.32 uur Newhart, Amerikaanse se rie. 21.55 uur Overzicht Meimaand Film- maand. 22.00 uur Nieuwslijn, actualiteiten magazine. 22.35 uur Het Bittere Kruid, Neder landse speelfilm uit 1985 van Kees van Oostrum. 00.05 uur Journaal 00.10 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 00.15 uur De Heilige Koran, korte do cumentaire. Nederland 2 09.00 uur Boekenbuis, les 4. 09.30 uur Industriële chemie, les 1-3. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.'30 uur Batman, jeugdserie. 15.55 uur De zingende dokter, mu ziekprogramma 16.05 uur De kat, de beer en de getap te hond, kinderprogramma. 16.15 uur Laurel Hardy, slapstick. 16.35 uur Achterwerk in de kast, kin deren zeggen wat ze denken vanuit een reizend meubelstuk. 16.50 uur Ijzervreter Fred en het on tembare paard, Australische anima tiefilm. 17.00 uur De Charlie Brown Snoo py Show, tekenfilmserie. 17.10 uur De mus met de lange poten, kinderserie. 17.20 uur The babysitters, kinderse rie. 17.40 uur Meer culturen in één land, 8-delige serie over de gevolgen van migratie voor onze samenleving. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.12 uur Uitzending van de Partij van de Arbeid (PvdA). 19.22 uur Van Gewest tot gewest, re gionaal programma. 20.00 uur Wie, wat, waar en hoe laat? Rubriek op het gebied van kunst, cul tuur, recreatie en toerisme. 20.20 uur Avondvoorstelling: Napoli - De visser en zjjn bruid, ballet van August, Bournonville. 21.50 uur Studio Sport 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag é3.00 uur Nederland C, actualiteiten en achtergronden op het gebied van kunst en cultuur in binnen- en bui tenland, m.m.v. Berend Boudewijn, Cees van Ede e.v.a. 23.30 uur Studio Sport 23.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 15.15 uur Speel op sport, serie jeugd programma's waarin op speelse wijze een bepaalde sporttak wordt toege licht. Vandaag: Ponysport. 16.05 uur Nils Holgersson, Duitse animatieserie naar het boek van Sel- ma Lagerlöff. 16.45 uur Sprookjestheater, serie van Shelley Duvall. 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, tekenfilmserie 18.05 uur Plons, kinderserie. 18.10 uur Zeppelin, informatief kin derprogramma. 18.35 uur De wonderwinkel, 13-delige tekenfilmserie, afl. 10. 19.00 uur Comedy Capers, serie slapsticks. 19.10 uur Uitzending door derden: Programma van de Katholieke Televisie- en Radio-Omroep. 19.40 uur Paardekoersen, mededelin gen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal 20.10 uur Pak de poen - De show van 1 miljoen, lotterijshow vanuit het Amerikaans Theater. 21.45 uur Eiland, maandelijks kunst> magazine. 22.45 uur Nieuws en aansl. Coda: Smaakt God zichzelf in alle dingen?, van Herwig Hensen. BRT 2 19.00 uur Zonen pn dochters, Austra lische serie. Met: Rowena Wallace, Pat McDonald, Peter Phelps, e.a. 19.23 uur Intermezzo. 19.25 uur Oshin, Japanse serie van Yukiko Okamoto en Sugako Hashi- da. Met: Ayako Kobayashi en Shiro Ito. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kwidam, videospelletje. 20.20 uur Een man voor alle seizoe nen, Engelse speelfilm uit 1966 van Fred Zinneman. Donderdag 7 mei Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Vrouw zijn: Sleur of fleur, gespreksprogramma over creativi teit. 16.10 uur Daktari, Amerikaanse se rie. Afl. Het luipaard-experiment. 17.00 uur D'r kan nog meer bij, kleu terprogramma. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Tijdsein buitenland, actua liteiten. 18.30 uur Cursus kinderboeken, les 3. 19.00 uur Nathalie, tekenfilmserie. 19.24 uur Metterdaad: Bangladesh- vergeten land?, documentaire over hoe de mensen in Bangladesh leven en wat u voor hun kunt betekenen. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Het einde van een tijdperk, Engelse documentaire uit 1984 over het laatste vliegtuig van de Royal Airforce dat was uitgerust van zui germotoren. 21.10 uur Tijdsein 21.47 uur God verandert mensen. Mensen vertellen over bijzondere er varingen, waardoor hun leven radi caal werd veranderd. 22.47 uur Monumenten van Geloof. Afl. 6: Grote of St. Lebuïnuskerk te Deventer. 23.32 uur Journaal 23.37 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 10.00 uur De natuur in, les 1. 10.30 ur Telebord 25: Thema uit de groepen, deel 1, 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.45 uur Paspoort voor Turken. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Joegoslaven. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur KRO's tekenfilmfestival. 19.25 uur Een talent voor moord, En gelse tv-film van Alvin Ratkoff uit 1984. 20.50 uur Breekbaar, tv-spel geschre ven door Dick Walda, uitgevoerd door de eindexamenklas van de ac teursopleiding 1986 - Toneelacademie Maastricht. 21.35 uur Er is meer tussen hemel en aarde, maandelijks programma van uit de Domtoren in Utrecht. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT I 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. 18.05 uur Plons, kinderprogramma 18.10 uur Anderwereld, Science- fictionserie van Roderick Ihylor. 19.00 uur Juke Box 19.05 uur Kwizien, tips voor koken en lekker eten. 19.25 uur Uitzending door derden: Programma van de Stichting Syndi cale Omroepvereniging. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Hoger Lager, spelprogram- ma met speelkaarten en twee kop pels. Presentatie: Walter Capiau. 21.00 uur Panorama. 21.50 uur Dallas, Amerikaanse serie. 22.40 uur Journaal en Coda: Roman ce Hachas, van Fernadez Polero en Ruiz de Riboyes, uitgevoerd door Gy- de Krebusch, harp. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.23 uur Intermezzo. 19.25 uur Oshin, Japanse serie van Yukiko Okamoto en Sugako Hashi- da. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.20 uur Een man van alle seizoe nen, Engelse tv-film uit 1966 van Fred Zinneman. Diverse artiesten - Sounds of Sowe to is een dubbel-elpee die niet in veel platenvakken van de platenzaak staat. Er kan wel gesteld worden dat de muziek van het album nooit en te nimmer op de radio te horen is. Wat is het dan voor elpee vraagt menigeen zich af. Des te meer een reden om wat meer te weten te komen over die ron de schijf. Het 'behang' van de hoes vertelt al een heleboel. Vrolijke Afri kaanse mensen, die als het ware dan send op de hoes staan. Het zegt eigen lijk direct wat voor muziek het is: 'Afrikaanse bonga muziek'. Waarin ook een regiment van instrumenten te beluisteren valt. Natuurlijk, de drums horen daar zeker bij. Ze zijn duidelijk op de voorgrond te horen. Of noemen ze het daar de bongo drums. Het instrument is tenslotte geïnspireerd op Afrikaans slagwerk. Daarnaast twijfelen de zangers er ook niet aan. Een onvervalste donke re zware stem, die perfect met de bon godrum wordt vermengd. Het num mer 'Asimbonanga' wijkt een beetje af van de rest. Het is een mengeling van het hedendaagse top 40 genre. Op één kant beginnen enkele songs met geluid van het straatgebeuren in So weto. De muziek is niet echt te verge lijken met andere groepen of arties ten. Het bevat wel een grote dosis vrolijkheid. Ondanks dat het muziek is die nooit op de radio ten gehore wordt gebracht, is en blijft het eerlij ke muziek. Het geeft totaal geen com merciële tint op de plaat weer. Maar om de beide platen achter elkaar te horen, nee. Het is een beetje eentonig. Telkens weer dezelfde dreun, dan wel het nummer 'Asimbonanga' uitgezon derd, want dat is wel iets wat de hit parade zou kunnen beklimmen. De tien artiesten zingen bij elkaar acht tien nummers. De nog onbekende na men zijn (wat niet is kan komen) Lu mumba Featuring Condry Ziquba, Brenda the Big Dudes, Kaputeni, The Winners Featuring Lionel Peter son, rex Rabanye, Theta, Johnny Clegg Savuka, Supa Frika, Sanko- mota en Mara Louw. Met deze langspeler bewijst EMI Bovema toch weer eens dat ze ook andere platen uitbrengt, dan alleen het hedendaag se, zoals Tina Turner, David Bowie, Duran Duran en dergelijke. 48 Zelfs de geit kon het eerst niet erg vinden. Die was gewend aan goed en overdadig voedsel en een behoorlijke stal. En hier stond ze met een halfvol le maag in dat afdak. Ze mekkerde klagend en snuffelde rond in het duister, rekkend zover het touw, waaraan ze vaststond, dat toeliet. Eindelijk, daar vond ze iets eetbaars. En haar sterke tanden beten in de biezen zitting van een keukenstoel. Ze vrat en ploos en rukte gretig en eer de wekker weer ging lag ze hoogst te vreden te herkauwen op de planken vloer naast de vernielde stoel. En zij was de enige die tevreden was. Hoofdstuk XII „Een mooie boel," mopperde Brand een paar dagen later onder het eten. „Nou hew ik eerst bij Klaas Wit de boel schoonmaakt en nou ken ik hier weer beginnen. De baas is van plan om maandag zijn koeie te jagen, dus ik ken dinsdag beginnen te smeer schrobben en zo voorts. En d'r is niks waar ik zo'n hekel an hew as an schoonmaken". „Ze benne hier ok puur laat met ja gen zou ik zegge," vond Jannie. „Ik kreeg net een brief van thuis en zoas moeder schreef, liepe vaders koeie al een week buiten en die is toch ok nooit zo voorlijk." „Nou ja, niet zo voorlijk Brand at door en zweeg even. door J. VISSER-ROOSENDAAL „Hier is alles honderd jaar op ach ter," zei hij dan heftig en stak zijn vork dreigend in de hoogte. „De koe gang, mens as je die zien zal je d'r van opkijke, zo'n laag donker gat zie je nergens en een ondiepe groep en be nauwde stalle en op de gang ken je mekaar amper knap passere. En d'r is geen ierkelder, geen jacobslad- der, geen maaimachien, niks. Hij heb enkel een ouderwetse hark en een schudder. Prulle benne het. En ik hew al zoveul begrepen, dat hier is al le jare een aare werkman." „Heb je nog over de geit praat?" vroeg ze om af te leiden. Brand at weer verder. Hij was in nerlijk erger nog dan kwaad. „Nou, en niet zuinig ok," zei hij. „Hij wou ons een stuk van de bogerd verhure weer 'ie dan lope ken. Maar dat gaat niet Zo'n krot van een huis met geen voet grond er bij, niet eens een bleekveld Ik hew er maar niks op terug zeid, want ik wil nou nog geen ruzie." Die middag, toen Jannie bezig was een paar drooglijneh te spannen langs het pad naar de deur, kwam Jan Scherp over de boomgaard op haar toelopen. Ze zag zijn schrale gestalte in de te wijde kiel en broek aanko men tussen de bomen en ze dacht meteen weer aan de bunders land, die bij zijn hoeve hoorden en aan de paar vierkante meters er van die hen wa ren toegewezen. Grimmig wachtte ze hem op. „Nou, ben je al op stel?" vroeg hij en kwam tegen het hek leunen. „Op stel? Daar zeg je wat," spotte ze. „Nou als ons huisraad er staat, kenne we d'r zelf amper bij." „Julle hewwe ok nog al wat," pro testeerde hij. „We hewwe meubele kocht voor een huis en niet voor een veldersboet," antwoordde ze kalm. „En wat ik vra- ge wou, waar is mijn bleekveld?" „De vrouwse van de aare werklui lage de was altijd hier te bleek." Jan wees op een open plek in de boomgaard. „Lopen hier dan nooit schape?" „Dat beurt wel ja, maar niet al tijd." „O." Jannie klemde haar lippen even op elkaar. „En waar ken ik onze geit vastzette?" vroeg ze dan ineens. „Ik wou je man een end van de bo gerd verhure. Heb 'ie dat niet zeid?" „Zeker heb 'ie dat zeid. Maar dat zal niet gaan. Ik durf bij een huis ok een erfje verwachte." „Dat bekijke je toch verkeerd," suste Jan. „Kijk, je man heb zijn ei gen verhuurd op vrij weunen en een kan melk toe. Maar aars ok niks. En ik begrijp ok niet waar je die geit voor nodig hewwe, je man brengt toch alle dage melk thuis." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5