E22ZZZ1 streeknieuws Een verfranste Zierikzeeënaar of een Zierikzeese Fransoos itform Tussen visser en scheepsbouwer soms wel generaties lange band DE VELE GEZICHTEN VAN HET rSHIRT. GEZOND ZITTEN VOORKOMT KLACHTEN 4 Co Lokker uit Zierikzee: ZIERIKZEE - !t Is een moeilijk te beantwoorden vraag. Is Co de Bakker zoals Co Lokker nu een ver franste Zierikzeeënaar of meer een Zierikzeese Fran soos? Feit is dat deze gemoedelijke bakker in ruste een warm plekje in zijn hart heeft voor het land van Marian ne en zijn bevolking. Acht jaren lang was hij Frans met de Fransen. Een periode waarover hij nu tweeëneenhalf jaar later nog steeds lyrisch kan worden. Dat lyrische komt ook om de hoek kijken wanneer de 55-jarige Lokker over zijn grote passie vertelt: het am bachtelijke bakkersbedrijf uit vroe ger jaren vertelt. Uit zijn woorden blijkt dat hij reeds als jongetje hele maal in de ban raakte van het bakke- rijgebeuren. „Als jongetje kon ik het nooit laten om op weg naar school een blik te werpen in de toenmalige bakkerij van Eikema in de Schutters hofstraat. Daar lagen de deegrollen opgestapeld voor het raam". Een leuk gezicht, dat de aandacht van de jonge Lokker trok. „Als ik dat zag dan dacht ik dat is het helemaal". der tot het genoegen van de 90 huwe- lijksgasten die in afwachting van hun diner waren. De zaak van patroon Lokker was een echt familiegebeuren. Lokker zelf bakte en kookte in zijn uppie complete diners bij elkaar, zonder daar ooit voor opgeleid te zijn. „Ik heb ontiegelijk veel gelezen. In feite haalde ik alles uit diverse kookboe ken. Voor de bediening zorgde een serveerster. Zo een met gouden han den aan wie je alles kon overlaten", stelt francofiel Lokker vast. Knechtje Als vijftienjarige besloot hij dan ook om zich de fijne kneepjes van het bakkersvak eigen te maken. Dat ge beurde bij de inmiddels verdwenen bakker Hamelink aan de Sint Joost- meet. Voor bakkersknechtje Lokker betekende dat werken, werken en nog eens werken. In die naoorlogse jaren was het bakkersgebeuren nog een ambachtelijke aangelegenheid, waarbij flink, zo niet onmenselijk flink moest worden aangepakt. „Bij na dag en nacht", geeft hij nu toe, maar, zo vervolgt hij „het was er ge zellig". I Na verloop van tijd hield Lokker het voor gézien'en trad hij in dienst van de inmiddels eveneens vertrok ken bakker Koomans aan de Varre- markt. Uit deze tijd stamt zijn bij naam Co de fluitende of de tromme lende bakker. Zijn opgeruimde aard en zijn liefhebberij voor een fikse tromroffel, die hij tijdens zijn bezorg- ronde aan de dag legde vormen een goede verklaring voor deze bijnaam, die ook nu nog wordt gehoord. Na die tien jaar zocht bakker Lok ker zijn heil bij Zeelandia, waar hij na jarenlange werkzaamheden in de spijs- en poederbakkerij bij de BB- bakkerij verzeild raakte. Wanneer dat precies geweest is kan Lokker zich zo een twee drie niet herinneren. Wel weet hij als de dag van gisteren dat hij vanaf die tijd nog een andere naam erbij kreeg: Co met de rode bakkerskar. Een vehikel waarmee Lokker in de buurten waar hij het brood terugbracht een bekende per soonlijkheid werd. „Bij 95% van de mensen liep ik gewoon naar binnen. Die hadden gewoon vreemd staan kij ken wanneer ik hun halfje wit of Zeeuws tarwe aan de voordeur zou hebben afgeleverd". Verleiding Lokker zelf stond tijdens die toch ten aan fikse verleidingen bloot. Wie weieens de geur van een nog warm brood heeft geroken of een knapperig bolletje tussen zijn kiezen heeft gestoken of zijn culinaire driften heeft bevredigd met een ovenvers pa lingbroodje weet aan welke verlei dingen Lokker bloot stond. Als die aanlokkelijkheden wat al te verleide lijk waren dan gebeurde het wel dat de rondtrekkende bakker een onder deel van zijn bakkerskar soldaat maakte. Er trokken zich echter donkere wol ken boven de rode bakkerskar van Lokker samen. Steeds meer kleine bakkers legden het af tegen de stunt prijzen van de supermarkten. Steeds meer ook raakte de bezorging in het gedrang. Lokker die zijn boterham in gevaar zag komen keek naarstig uit naar een andere baan. Frankrijk Die nieuwe toekomst bleek in Saint Hilaire te liggen. Zijn relatie met een Frangaise plus de mogelijkheid om daar zonder officiële diploma's een horecazaak (café/hotel/restaurant) te beginnen zorgden ervoor dat Lokker in 1976 Zierikzee de rug toekeerde om Fransman met de Fransman te zijn. Dat viel in het begin niet mee. De Fransen bleken even de kat uit de boom te willen kijken. Dat was wel even wennen voor Lokker. Eenmaal dat het ijs gebroken was, kon de verhouding Hollander-Fran sen niet meer stuk, te meer ook daar deze Nederlandse patroon steeds be ter en rapper Frans ging spreken. „Een heerlijke tijd, zalig", omschrijft de Zierikzeese francofiel zijn verblijf in Saint Hilaire, een klein vriende lijk plaatsje, waarmee Zierikzee nau we banden onderhoudt. Ook Lokker hield contact met het thuisfront, of liever gezegd het thuisfront wist het onderkomen van Lokker goed te vin den. „Ik geloof dat ongeveer half Zie rikzee op bezoek is geweest", grin nikt Lokker. Optreden Ook zijn vroegere muziekmakkers van Kunst en Eer lieten hem niet los. Het gezelschap dat in het kader van de jumelage-uitwisseling in Saint Hi laire verbleef deed een beroep op de oud-tamboer van het korps om nog een roffel ten beste te geven. Hoewel Lokker jarenlang geen stok tussen zijn vingers had gehad slaagde hij er wonderwel in er fiks op los te roffe len. Tbt groot genoegen van de Kunst en Eer mannen, maar wellicht min- Hard werken Die jaren betekende wel flink aan pakken, want er moest brood op de plank komen voor het gezin dat in middels uit vier -kinderen bestond. De vaak aangehaalde uitdrukking „leven als god in Frankrijk" gaat er bij Lokker dan ook niet in. Hoewel het leven in Frankrijk er vrijer is dan hier gaat de uitdrukking volgens de horeca-eigenaar in ruste dan ook te ver en niet alleen op grond van reli gieuze motieven. Wat wel opgaat is de Franse slag. Het gemak waarmee de Fransman zijn leven inricht, de sterke familie banden en de speciale gastvrijheid maken het voor Lokker moeilijk om te bepalen wat gevoelsmatig nu zijn eerste vaderland is. Is het Frankrijk of Nederland? „Ik zou het antwoord niet zo een twee drie durven zeggen" stelt hij glimlachend vast. Hoog scoort bij hem de bereidheid van de mensen om elkaar, zonder veel om haal van woorden te helpen als dat nodig is. „Een tantetje dat in haar eentje op een boerderij woonde moest onverwacht in het ziekenhuis worden opgenomen. Het aanwezige beesten spul bleef echter niet onverzorgd ach ter. De buren zorgden ervoor dat het de beesten aan niets ontbrak". Gemis Die naastehulp en gastvrijheid mist Lokker hier in Nederland wel een beetje. We zullen dit ook nooit kunnen evenaren, ook al willen we nog zo graag. We hebben niet dat zui delijke bloed, kortom we zijn te nuch ter voor dergelijke zaken en daar is niets aan te doen", filosofeert Co de Fransoos, die met weemoed terug denkt aan het echte Franse stok brood. Hoewel de ondernemende Zierik zeeënaar het in Saint Hilaire best naar zijn zin had en met name genoot van de Franse taal, „een charmante taal", zoals hij het zelf zegt, miste hij daar toch iets. Dat iets had te maken met zijn levensbeschouwing. Als jon gere had hij zich altijd aangetrokken gevoeld tot het Leger des Heils." De manier waarop deze de boodschap uitdraagt is voor mij de meest begrij pelijke en pakkende manier. De mo gelijkheden om in Frankrijk dien sten van het Leger bij te wonen zijn echter op een hand te tellen, daarvoor moet je naar grote plaatsen als Parijs en Marseille gaan. Verder fungeert l'Armée du Salut daar meer als een maatschappelijke dienst, die zich be kommert om in de steek gelaten en verwaarloosde kinderen". Terugkeer Het gevoel dat het daar in het land van Marianne welletjes was plus de mogelijkheid om de zaak voor een be hoorlijke prijs van de hand te doen zorgden ervoor dat Co de Bakker in 1984 terugkeerde op het oude nest, Zierikzee. Hier werd hij kort na zijn terugkeer door luitenant Trix Krui- singa herkend, waarmee het contact met het Zierikzeese korps van het Le ger des Heils weer was gelegd. Elke zondag is Lokker dan ook present bij de diensten. „Ik sla geen enkele over", stelt hij vast. Maar ook zijn ou de liefde heeft Co Lokker, die vorig jaar als tolgaarder bij de Zeeland- brug in dienst trad, niet opgegeven. „Vijf tot acht keer per jaar bezoek ik La Douce France om kennissen en vrienden te zien om te genieten van de Franse slag". Een oude liefde die altijd in hem sluimert en af en toe even fel oplaait. Dan wordt het hem even te veel en laat hij zijn makkers, die hij in alle toonaarden prijst voor hun kameraadschap bij de tol even voor wat ze zijn om weer even in de huid van een Fransoos te kruipen. Advertentie T-shirts met tropische blad- en bloemdessins Luchtige T-shirts met ruime mouwen. En T-shirts met aan geknipte mouwtjes of Amerikaanse armsgaten. De mode kiest voor variatie. Omdat u graag uw eigen mode kiest. S I G° N A T U U R 8 7 'N PERS-OONLIJoKE ZAAK DREISCHOR Oud papier Muziekvereniging Crescendo haalt vrijdagmiddag 8 mei oud papier op in Dreischor en omgeving. Graag ge bundeld klaarzetten. NOORDGOUWE Collecte De collecte ten bate van de epilep- siebestrijding gehouden van 27 april tot 3 mei heeft in Noordgouwe 180,95 gulden opgebracht. Gevers en collec tanten hartelijk dank. OOSTERLAND Koninginnedag Uit handen van de loco burgemeester J. op 't Hof ontving de Oranjevereniging Oosterland een speciale wimpel. De wimpel werd toegekend ter gelegenheid van het 50- jarig huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard. Een groot aantal kinderen deed mee aan de optocht met versierde vervoermiddelen. On der wie de nationale driekleur had uitgehangen werd een drietal taarten verloot. De familie Bolle en de fami lie Stoutjesdijk ontvingen een taart, 's Morgens waren er kinderspelen en 's middags touwtrekwedstrijden. Hieraan deden elf teams mee. De ploegen van Neffen d'Eule bleken de sterkste. Verder waren er nog brand weerwedstrijden en een auto-gezel- ligheidsrit en voor de kinderen nog een verrassings-zoekwedstrij d Rommelmarkt Zaterdag 9 mei wordt in de kern van Oosterland weer rommel opge haald ten behoeve van de op 15 augus tus rond de Nederlands Hervormde kerk te houden rommelmarkt. Wie buiten de kern woont en spullen kwijt wil kan bellen: 01114-1464 of 01114-1638. Woord en Daad Woensdag 13 mei houdt de Stich ting Woord en Daad een verkoopmid dag in de Oosterhof van 14.00 tot 17.00 uur. Te koop zijn artikelen uit de Derde Wreld, lappen stof, schilder werk. Ook voor kinderen zijn er al lerlei activiteiten: bingo, kleur- wedstrijd en enveloptrekken. De opbrengst komt ten goede aan het ontwikkelingswerk. BRUINISSE Vogelruilbeurs Voor de laatste keer dit seizoen houdt de vogelvereniging De Nachte gaal uit Bruinisse een vogelruil beurs. De beurs is op zaterdag 9 mei van een tot drie uur in het clubge bouw aan de Molenweg en is voor ie der met of zonder vogels vrij toegan kelijk. Er zijn opkopers aanwezig. Jaarvergadering postzegelvereniging De Bruse postzegelvei-eniging G. J. Peelen houdt op vrijdag 8 mei de jaarlijkse ledenvergadering in het NH-verenigingsgebouw aan de Deestraat. Aanvang acht uur. Na het huishoudelijk gedeelte zal de heer Snodijk uit Vlissingen een dia-lezing houden over het verzamelgebied Ne derlands Indië. De jeugd is reeds om zeven uur welkom. Geslaagde proefvaarten Bij Padmos machinefabriek Brui nisse hebben twee schepen met succes proefgevaren. In beide gevallen be trof het Mitsubishi scheepsmotoren die Padmos inbouwde als kracht bron. Padmos bouwde in opdracht van reder Zijlstra uit Louwersoog de LO 7, een Eurokotter met een lengte van 23 meter, breedte 6 meter en een diepgang van 2.25 meter. Naast de 300 pk sterke hoofdmotor kwam er van het zelfde merk een hulpset in de ma chinekamer. De Eurokotter zal in hoofdzaak garnalen vissen voor de afslag van Louwersoog maar daar naast rondvis. De oude LO 7 wordt bij de Bruse vestiging weer bedrijfs klaar gemaakt. Ook vond op de Oos- terschelde de geslaagde technische proefvaart plaats van het binnen vaartschip Brio van schipper v. d. Vliet uit Oude Tonge. Padmos bouw de in dit schip een nieuwe 8 SM Mit subishi van 600 pk waarna de Brio weer aan het internationale vracht verkeer deelnam. GOES Jaarvergadering CDA-Vrouwenberaad Woensdag 20 mei houdt het CDA- Vrouwenberaad Zeeland haar alge mene jaarvergadering in de Prins van Oranje. Aan de orde komt onder an dere een bestuursverkiezing. Me vrouw drs. Hanneke Luiten-Möchen uit Eersel spreekt over het CDA- Vrouwenberaad op weg naar 2000. Zij is voorzitter van de CDA kaderschool en lid van de provinciale staten van Noord-Brabant. Advertentie Omdat het zitmeubel vrijwel nooit is afgestemd op de persoonlijke lichaamsvorm, zitten we bijna allemaal slecht. Daarmee plegen we een aanslag op onze gezondheid. Op basis van jarenlang wetenschappelijk onderzoek heeft Fitform het verantwoorde zitmeubel ontwikkeld. Op maat en passend in elk wooninterieur. Dit zijn de Fitform kenmerken: O luiste ondersteuning wervelkolom O Juiste ondersteuning van de armen O luiste stand van het zitvlak O luiste zithoogte. DE GEZÓNDE MANIER VAN ZITTEN HARINGVLIETPLtZIN 4 ZIERIKZEE Tel. 01110-12946 Womens Aglow Fellowship Woensdag 13 mei houdt de afdeling Zeeland van de Womens Aglow Fel lowship een bijeenkomst in hotel Ter minus in Goes. Gerda Hayer uit Dor drecht spreekt over 'Vertrouwelijke omgang met God in je eigen leven'. De bijeenkomst begint om 9.45 uur. Bijeenkomst Ypsilon Woensdag 13 mei wordt er aan de Vlasmarkt 6 in Goes een bijeenkomst van Ypsilon gehouden. Een bijeen komst voor ouders, partners en fami lieleden van chronisch psychotisch of schizofrene mensen. De bijeenkomst begint om 19.45 uur. Maaskant investeert in toekomst BRUINISSE/STELLENDAM - „Ieder z'n vak" schrijft Aart Maaskant steevast bij iedere nieuwbouwkotter die aan de opdrachtgever wordt overgedragen. En dat vak van scheepsbouwer verstaan ze bij Maaskant Shipyards in zowel Stellendam als Bruinisse, de beide vestigingen van het bedrijf. Dat blijkt wel uit de soms generaties lange band die er bestaat tussen bouwer en vissers die telkens weer resulteert in de opdracht tot weer een nieu we kotter. Een band die zo'n oorsprong heeft in de dege lijke en betrouwbare schepen die onder de zwaarst denk bare omstandigheden moeten opereren, en optimale service en een persoonlijke benadering. Een bedrijf ook dat investeert in de toekomst met innoverende technie ken. Die specifieke vertrouwensrelatie tussen bouwer en reder bleek ook weer uit de opdracht die Maaskant kreeg van de rederij Bakker en zonen uit Den Helder. Na al eerder de HD 21, HD 22, HD 23 en de HD 27 voor de ze vissersfamilië te hebben gebouwd, leverde recentelijk Maaskant de splinternieuwe kotter HD 21 Jacob Senior af. j\ja <je eerste weken vissen bleken de vistechnische beproevin gen tot volle tevredenheid van bou wer en reder te zijn verlopen. De Ja cob Senior is van het gesloten achterdek type en is 40,20 meter lang, 9 meter breed en heeft een holte van 5,10 meter. De voortstuwing wordt verzorgd door een 9 cylinder Stork SW 280 met een vermogen van 2400 pk. In de machinekamer werden twee Daf-hulpsets gebouwd met een ver mogen van 115 Kw. De kotter werd De HD Jacob Senior recentelijk afgeleverd. voorzien van een acht-trommelige vislier die evenals de visverwer kingsinstallatie door Maaskant zelf ontworpen is. Geheel nieuw in de kotterbouw van deze 40-meter klasse is het idee dat Maaskant lanceert in de volgende twee nieuwbouwopdrachten, de kot ters uit te rusten met een bulbsteven. De VLI 27 en de GO 31 worden hier mee uitgerust. Het idee van een bulbsteven is niet nieuw in de zee vaart. Zeeboten, coasters en de grote re vrietrawlers varen daar al jaren mee maar Maaskant zag hier voor de 40-meter kotters ook de voordelen van in, vooral op het gebied van de stabiliteit waarbij een eventueel ver hogen van de snelheid nog buiten be schouwing wordt gelaten. Idee De reders Teun van Dam en Wout Lokker schaarden zich achter dat idee wat resulteerde in de bouwop dracht mét bulbsteven. Onlangs brachten Teun van Dam, Wout Lok ker en Aart Maaskant een bezoek aan de Poolse werf in Gdynia waar de cas co's voor deze kotters worden ge bouwd. Op de foto staan de heren bij cje bulbsteven die voor de GO 31 is be stemd. Een bulbsteven is eep voorste ven die onder de lastlijn een druppel- vorm heeft. Volgens berekeningen van waterbouwkundige laboratoria ontstaat daardoor een vermindering van de waterweerstand en levert de voortstuwingsmotor een hoger ren dement op. Een ander innovatie-project in dc vissêrijwereld dat Maaskant onder handen heeft is de mosscllier die pneumatisch wordt bediend. Met de ze op lucht bediende lier (vandaar in dc volksmond als sis-licr genoemd) komt voor dc mossclschippcrs vooral een stukje bedieningsvricndclijk- hcid om de hoek kijken. Het in Brui nisse gelanceerde en ontwikkelde idee van de pneumatisch bediende mossellicrcn heeft inmiddels gere sulteerd in de bouw en bestelling van tien van deze lieren waardoor gesteld kan worden dat dc mosseik wekers er vertrouwen in hebben en toekomst in Tbekomst ziet Maaskant ook voor dc Bruse vestiging van het bedrijf, de bakermat van het huidige bedrijf. In dc prognose voor de komende jaren ziet Aart Maaskant een aanpassing maar vooral uitbreiding van de hui dige reparatie- en nieuwbouwfacili- teiten. In concreta houdt dat in dat vanaf '88 de schepen zowel boven als onder water behandeld kunnen wor den in Bruinisse waardoor de werk gelegenheid kan meegroeien. In de Bruse vestiging zijn momenteel nog enkele grote vislieren in aanbouw voor kotters die elders op Nederland se erj Engelse werven in aanbouw zijn. De verwachting is dat binnen veertien dagen met de nieuwe Schot se seiner-trawler kan worden proef gevaren. Bij Maaskant Stellendam wordt op 7 mei de KW 34 in gebruik genomen. Deze 45,70 meter lange kotter heeft als voortstuwing een 9 cylinder Stork van 4100 pk maximaal vermogen in gebouwd gekregen. In afbouw zijn nog de VL 27 en de HD 24 terwijl op de Poolse werf op 15 mei de GO 31 van Van Dam als casco te water wordt ge laten. Naast deze industriële vernieu wingen die niet alleen de betrouw baarheid van het produkt verhogen maar ook de visserijwereld econo misch aanspreekt gaat Aart Maas kant ook veel de boer op om nieuwe markten te ontdekken of te continue- Inbreng Zo had het bedrijf een succesvolle inbreng in de Schotse visserijbeurs „Fishing '87" die onlangs in Glasgow werd gehouden en waar tienduizen-' den vissers konden kennismaken met het Hollandse vakmanschap. Middels foto's, schaalmodellen en tekeningen konden de vele vissers, uit alle Euro pese landen en zelfs tot in Japan en China, kennis maken met de know how op scheepsbouwgebied van Zeeuwse bodem. De internationale Fishingbeurs was volledig volgeboekt en de zes Hollandse bedrijven hebben zich meteen weer laten boeken voor de beurs van volgend jaar. Vertrouwen in de toekomst kan Aart Maaskant beslist niet ontzegd worden. De or derportefeuille liegt er dan ook niet ORANJESTAD - De gouverneur van Aruba, F. B. Tromp, vertrekt van daag, dinsdag, voor een werkbezoek naar Nederland. Hij zal ondermeer een werkbespreking hebben met ko ningin Beatrix en het kabinet van de gevolmachtigde minister van Aruba in Den Haag. Gouverneur Tromp wordt tijdens zijn reis vergezeld door de directeur van zijn kabinet, mr L. Hillen, en keert medio mei terug naar Aruba. UTRECHT - In september zullen op initiatief van de Europese Commissie 28 „informatiebureaus" voor het midden- en kleinbedrijf in de EG- lidstaten worden geopend. Zeker een. maar vermoedelijk twee van deze in- foloketten komen in Nederland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4