Noordwelle. Hier wonen? Even bellen" Imposante dodenherdenking bij monument Oude Moolweg Renesse DE ZIERÏKZEESCHE COURANT ZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE VVV Dodenherdenking Scheepswerf Co Lokker De VVV in Brouwershaven heeft in de persoon Ook in Zierikzee werden de doden van de Maaskant in Bruinisse en Stellendam heeft Co Lokker, een verfranste Zierikzeeënaar of van Mattie Bakker een nieuwe informatrice ge- Tweede Wereldoorlog herdacht. (Pag. 3). met de vissers een soms generaties lange een Zierikzeese Fransoos. (Pag, 4). vonden. (Pag. 3). hand weten op te bouwen. (Pag. 4). DINSDAG 5 MEI 1987 143ste jaargang Nr. 24127 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Vrijheid is het recht om alles te doen wat wetten ver oorloven. Montesquieu deratie en door twee Engelse gasten eveneens bloemen werden gelegd bij het monument. Ongeveer 200 mensen waren getui ge van de dodenherdenking. De helft hiervan kwam vooraf bijeen in het dorpshuis, waar vanuit het gezel schap naar de Oude Moolweg ging. Het monument daar is geadopteerd door de leerlingen van 't Staepel'of om zo de herinnnering aan de trieste oorlogsjaren levendig te houden. Bloemstukje Vandaar ook de voorname plaats WARSCHAU - De Poolse pers ver wijt de media in West-Duitsland een vijandige en ongastvrije behandeling van paus Johannes Paulus II en het vaticaan. ..Trybuna Ludu", de krant van de Poolse communistische partij, noemt de kritiek op de in Polen gebo ren paus in de weekbladen Stern en Spiegel, schoolvoorbeelden van de chauvinistische arrogantie" waar mee een representatief deel van de Westduitse pers het bezoek behan delt. voor de scholieren tijdens de plech tigheid, waarbij steeds twee leerlin gen beiden een bloemstukje in de krans staken. Toen het gezelschap aankwam bij de herdenkingsplaats, was daar inmiddels een gelijk aantal mensen verzameld om de herdenking bij te wonen. Onder de aanwezigen bevond zich een aantal verzetsmen sen, die gedecoreerd getuige waren van het samenzijn. Na de twee minuten stilte toog de groep naar het naastgelegen kerkhof om daar een stille rondgang langs de graven te maken. Het monument - een vrouwenfiguur met Schouwse kap, die één van de slachtoffers draagt - symboliseert de ophanging van tien inwoners van Renesse op 10 mei 1944. Dat waren Menke Koos van der Beek, Iman Marinus van der Bijl, Willem Maarten Boot, Marcus Pieter Machiel van der Klooster, Joost Pie ter Jonker, Leendert Marie Jonker, Co melis Lazonder, Johannes Oud- kerk, Adriaan Padmos en Jan An dreas Verhoeff. Zij werden opgehan gen in de Slotlaan van kasteel Moermond. Bewoners-werkgroep actief met promotie dorp NOORDWELLE - „Ver weg van alle drukte maar toch dichtbij strand en duin. Ou derwets klein en knus maar toch alle moderne voorzieningen". Deze regels zijn wat ze lijken: een tekst uit een promotiefolder. Ze werden echter niet opgesteld door een re clameschrijver van een commercieel bedrijf maar door inwoners van Noordwelle. De ruim 200 inwoners tellende kern in de gemeente Westerschouwen die op een steenworp afstand van Renesse ligt. „Een hechte dorpsgemeenschap waar men samen leeft en sa men feest", volgens de leden van de werkgroep Noordwelle Leefbaar die vorig jaar werd opgericht. Zij vormen een 'open' onderdeel van de Dorpsgemeenschap waarvan 98 procent van de inwoners van het rustieke ringdorp lid is. Het is hun doel om Noord welle op een positieve manier te promoten zodat met name meer jonge gezinnen hun intrek in Noordwelle nemen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Fris Aanhoudend fris maar overwegend droog met af en toe zon. De noordelij ke wind neemt af tot matig 3 tot 4 Beaufort. Minimumtemperatuur ko mende nacht 6 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 9 mei: Donderdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 5 graden Middagtcmp.: 14 graden Windkracht: noord 3 Vrijdag: Zonnig Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 6 graden Middagtcmp.: 16 graden Windkracht: noord 3 Zaterdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 7 graden Middagtcmp.: 17 graden Windkracht: oost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 6 mei Zon op 06.01, onder 21.13 Maan op 12.33, onder 03.55 7 mei Zon op 06.00. onder 21.14 Maan op 13.48, onder 04.09 Volle Maan: 13 mei (14.51) Temperatuur kustwater: 9 graden HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Morgen is het droog weer. Naast wolkenvelden komen er ook perioden met zon voor. De tempe ratuur is ongeveer gelijk aan die van vandaag, rond 12 graden. De wind neemt af tot matig, maar waait nog steeds uit noordelijke richtingen. Deze stabilisatie van het weer is te danken aan het wat dichterbij komen van het hogedrukgobicd bij Ierland. De komende dagen zet deze trend zich voort, waarbij aan het eind van de week het centrum van het dan wat af gezwakte hogedrukgebied boven ons land komt te liggen. De temperatuur is dan opgelopen tot omstreeks 16 graden ZIERIKZEE - Het klinkt wat cryptisch, maar toch is het werkelijkheid...sinds gisteravond, maandag, even na achten ligt de mijnenjager De Zierikzee voor een kleine week aan de kade bij 't Luitje in Zierikzee. Het kostte overigens nog wel enkele zweetdruppeltjes om dit dertiende schip uit de Alkmaar-klasse door de smalle sluis heen te loodsen. Temeer daar het schip achterste voren de haven werd binnengetrokken door de sleper Willem B. Voor deze^Jbat merkwaardige binnenkomst bestond-^verigens geen grote belangstelling. Voornamelijk jongeren en een enkele oudere vonden de aankomst de moeite (en de koude) waard om naar 't Luitje te gaan om het schip, met aan boord onder andere de burgemeester van Zierikzee, mr J. J. P. M. As- selbergs en echtgenote, de gemeentesecretaris A. Izeboud en doopster mevrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal binnen te zien lopen. In verband met het gebeuren rond de mijnenjager De Zierikzee is met ingang van woensdag 6 mei in de bibliotheek aan het Haringvlietplein een fototentoonstelling over de mijnendienst, waarvan ook de Zierik zee een onderdeel is, ingericht. Deze expositie is tot en met zaterdag 10 mei gedurende de openingstijden van de bibliotheek voor het publiek te zien. teerlingen van 't Staepel'of leggen een bloemstuk bij de krans. Grote belangstelling voor plechtigheid RENESSE - Tijdens een plechtig samenzijn zijn bij het Renesser monument aan de Oudé Moolweg de doden van de Tweede Wereldoorlog herdacht. Een groep leerlingen van de openbare basisschool 't Staepel'of stak bloemen in een krans, terwijl een afvaardiging van Luctor et Emergo passende muziek verzorgde. Ook burgemeester J. L. Niemantsverdriet, de Brouwse burgemeester C. Slabbekoorn en de Zierikzeese wethouder J. Groen leg den gezamenlijk een krans, waarna namens de verzetsfe- 't Staepel'of heeft het monument als het ware geadopteerd en onder houdt het ook. Dfe gemeente heeft enige weken geleden gezorgd, dat er een nieuwe sokkel onder het monu ment kwam. Het project Adopteer een monument is een initiatief ge weest van de Stichting Februari 1941 in Amsterdam. Op tal van plaatsen in den lande hebben scholen inmid dels een oorlogsherdenkingspunt on der hun hoede genomen. Vier leden van de werkgroep: J. A. C. Smallegange, Rens Vermeer, Ma rian de Jonge-Dalebout en Els Vrij dag-van Duyn vertelden het waarom en hoe van dit initiatief. „Het leerlin genaantal van de basisschool geeft hier in het dorp al vanaf 1972 een con stante daling te zien. In dat jaar wa ren er nog dertig en nu in 1987 zijn er zeventien leerlingen", vertelde basis schooldirecteur Smallegange. Naar aanleiding van prognoses denkt hij dat dit aantal nu wel constant zal blijven. „Via acties van de werkgroep willen we trachten weer een stijging te bewerkstelligen". Men wil daar mee de herstructurering van het ba sisonderwijs voor zijn die het minis terie over drie jaar heeft gepland. „De bezuinigingen gaan voort en men gaat er dan misschien van uit wat zo'n schooltje per leerling kost". Hoewel de onderwijzer verwacht dat de laatste en enige school in een kern niet alleen op die gronden zal worden opgeheven acht hij het van groot be lang dat „de getalletjes worden ver beterd". De andere werkgroepleden zijn het met hem eens. Rens Vermeer: „De verdwijning van een school bete kent de ontzieling van een gemeen schap". Marian de Jonge: „Als een school verdwijnt komt er nooit meer een voor terug". het hart ligt. Een jaar nadat tijdens de voorjaarsvergadering van de Dorpsgemeenschap de werkgroep Noordwelle Leefbaar werd opgericht heeft men dan ook al een map met pa perassen die herinnert aan de activi teiten die men ondernam om het dorp onder de aandacht van bestuurders en potentiële bewoners te brengen. Grondprijs Men sprak met het college van b en w en adviseerde hen de grondprijs in Noordwelle te verlagen. „Die is hier hetzelfde als in Renesse en Haamste de terwijl hier toch minder voorzie ningen zijn". Het college heeft over de eventuele mogelijkheden hiervan ad vies gevraagd aan de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Leden van de werkgroep wonen allo commissie- en raadsvergaderingen bij waarin za ken van hun dorp op de agenda staan. In december deden zij dat op een zeer ludieke wijze door verkleed als Sin terklaas tijdens de raad aandacht te vragen voor hun dorp. Op hun ver zoek hebben zij een werknemer van de gemeentesecretarie als vaste con tactpersoon aangewezen gekregen die hen kan informeren over het reilen en zeilen binnen de gemeente. Actiegroep Leefbaarheid Noordwelle wil uitbreiding aantal woningen in het dorp. Paperassen Aan alles is te merken dat de leef baarheid van het dorp hen nauw aan „Het essentiële punt is de woning bouw. Huurwoningen of koopwonin gen in de sociale of vrije sector. Het vervolg pagina 3

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1