Liefde en boerentrots Goudse Margreet Scholten toont werk in de Burght Klassiek toneel slaat aan in Brouwershaven Stichting wil concessie voor aantal VOC-wrakken Gratis popblad Fonds van Kazernering ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 4 mei 1987 Nr. 24126 5 HILVERSUM - Een expositie van zogenoemde droomauto's bezorgde de politie in Hilversum zondag nacht merries. ,,Geen auto kan Hilversum in of uit, het is hier een compleet gek kenhuis", aldus een politiewoord voerder. ,,Alle aanvoerwegen staan stampvol en een parkeerplekje is ner gens meer te vinden. Het lijkt wel of half Nederland naar Hilversum is ge komen". ROTTERDAM - In Rotterdam is de 28-jarige W. K. aangehouden die wordt verdacht van brandstichting waardoor een sporthal en vier nabij gelegen renovatiepanden vlam vat ten. De schade beloopt enkele ton nen, aldus een woordvoerder van de Rotterdamse politie. NIJMEGEN - Ouderenbeleid, dat moest ik van de grond tillen, overal gekeken of daar een links antwoord op was gegeven. Maar nee, ik mocht het helemaal zelf bedenken". De leid- se wethouder Han de la Mar vatte het probleem waarvoor circa 45 radikaal- linkse gemeenteraadsleden, wethou ders en statenleden in Nijmegen bij een waren gekomen, in een notedop samen. ZIERIKZEE - Doordat er bij de aspirant-bezoekers altjjd veel vra gen bestaan over de aanvangstijd, de bereikbaarheid van het terrein en de overnachting- en kaïnpeermogelijk- heden in de buurt van een concert hebben de medewerkers van Mojo Concerts en het tweewekelijkse blad Oor de koppen bij elkaar gestoken. Het resultaat van dit overleg is het blad Live '87, dat begin mei in een oplage van 170.000 exemplaren ver schijnt. Live '87 heeft een omvang van 48 pagina's, is voor het grootste gedeelte uitgevoerd in kleuren-druk. Het be vat behalve de antwoorden op voor noemde vragen ook interviews mét en verhalen over de artiesten, com pleet met bijbehorende discogra fieën. Het blad is voor iedereen gratis te verkrijgen. Een andere aanleiding voor de oprichting was, dat het dit jaar storm loopt met de concerten. Binnen een periode van zes weken komen klinkende namen als: Tina Turner, Prince, David Bowie, UB40, U2, Genesis, Paul Young, The Com munards, Iggy Pop en Simply Red naar Nederland. Naar verwachting komen daar 500.000 mensen op af. Het blad is af te halen bij de VVV- kantoren, theaterbespreekbureaus, platenzaken en bij diverse festivals. De abonnees van Oor krijgen het thuisgestuurd. Dinsdag 5 mei Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.30 uur Splendor, Amerikaanse speelfilm uit 1953. 15.45 uur AVRO Service, gevarieerd informatief magazine gepresenteerd door Catherine Keijl en Amanda Spoel. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Toppop, met o.a. de nieuwe Toppop 20, rtv-tip, video primeurs en live artiesten. Presentatie: Bas Wes terweel en Léonie Sazias. 18.30 uur Structuur in Basic, les 8. 19.00 uur Fabeltjeskrant, kinderpro gramma. 19.05 uur Wordt vervolgd, stripmaga zine met Han Peekei. 19.30 uur AVRO's sportpanorama. Presentatie: Jack van der Voorn. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur In de hoofdrol, programma waarin Mies Bouwman een bekende Nederlander confronteert met perso nen en momenten uit zijn of haar le ven. 21.47 uur AVRO's Televizier. 22.35 uur Pia Beek: 'The grand lady of entertainment'. Piano/zang: Pia Beek. 23.20 uur Ontdek je plekje, filmim pressie van Nederland's mooiste plaatsen. Vandaag: Rotterdam/Delfs- haven. 23.35 uur Journaal. 23.40 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.00 uur Nationale viering bevrij dingsdag vanuit Wageningen met de- filé. 17.40 uur Open Universiteit. Afl. Aardolie. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Een lesje in democratie, jeugdfilm. 19.37 uur Kenmerk, actualiteitenru briek. 20.00 uur Moordkuil, televisie ter dis cussie. 20.20 uur Horizon, wetenschappelijk magazine. 21.00 uur Panoramiek, achtergrond informatie bij actuele ontwikkelin gen in de internationale politiek. 21.30 uur Maria, 4-tal programma's waarin Maria centraal staat. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 22.50 uur Gezond sporten. Les 3. 23.20 uur Studio Sport extra: voet bal: halve finale KNVB-beker. BRT 1 14.00 en 17.00 uur Schooltelevisie 17.55 uur Nieuws 18.00 uur Tik Tak, kinderprogram ma. 18.05 uur Plons. Afl.: Plons en de wa terrat. 18.10 uur Jacobus en Corneel. Afl.: Veilig werken. 18.25 uur Comedy Capers, serie slapsticks. 18.40 uur Juke Box. 18.45 uur Madicken, Zweedse jeugd serie van Göran Graffman naar het verhaal van Astrid Lindgren. Afl. 4. Met: o.a. Joanna Lisa Liljedahl, Liv Asterlund, Monica Nordkist e.a. 19.10 uur Sociaal huren. Afl. 2. 19.40 uur Lotto-winnaars, medede lingen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur I.Q., kwis met denk- en weetvragen, gepresenteerd door Her man van Molle. 20.55 uur Ommekeer. Vandaag: We duwschap. 21.45 uur Uitzending door derden: Programma van de Vlaamse Nationa le Omroepstichting. 22.20 uur Nieuws met aansl. Coda: De mei is daar, van Herman Meule- mans, uitgevoerd door het BRT- omroepkoor o.l.v. Vic Nees. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and Daughters), Australische serie. Afl.: 306. Met: Rowena Wallace, Pat McDonald, Peter Phelps e.a. 19.23 uur Intermezzo. 19.25 uur Oshin, Japanse serie. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.20 uur Argus, praatprogramma waarin Jan van Rompaey de media doorlicht. Gastvrouw is Jessie de Ca- lu wé. 21.35 uur Dempsey Makepeace, En gelse serie met Michael Brandon, Glynnis Barber, Ray Smith e.a. Afl. 6: De val. Gehele maand mei BURGH-HAAMSTEDE - De mei-expositie in Christelijk Cultureel Centrum De Burght in Burgh-Haamstede bestaat uit textiele „schilderijen" van Margreet Scholten uit Gouda. In het algemeen kan gezegd worden dat iedere kunstenaar uniek is omdat, wat uit zijn/haar handen komt, altijd anders is dan hetgeen hij of zij eerder maakte, of dan wat anderen maken. Maar hier gaat ook op: sommigen zijn 'meer uniek' dan an deren. De vorm waarin en de manier waarop gewerkt wordt, daarin zit het verschil. Het is uiteraard ook niet al leen wat handen maken, maar ook vooral wat het hoofd bedenkt. Het is de combinatie en coördinatie van die twee componenten, die tot unieke en vaak bijzondere prestaties leidt. De werkstukken van Margreet Scholten kunnen worden geschaard in de categorie verrassend. Voor het ontwerp werkt zij met zeefdrukken op textiel. Vervolgens maakt zij ge bruik van de applicatietechniek, waarbij stukken textiel worden ver knipt en in verschillende lagen op de geverfde ondergrond aangebracht. Voor fijne details komt de naaimachi ne eraan te pas, voor het overige is het handwerk. Haar onderwerpen betreffen vaak de natuur: bos/bomen, vogels, pol derlandschappen. Veel terugkerende kleuren: groen, grijs, bruin, blauw. Meestal herkenbare vormen, een en kele keer abstract, maar altijd een sterke compositie, doortrokken van sfeer, in een knappe techniek met ver antwoord en subtiel kleurgebruik in kader geplaatst. Margreet Scholten volgde eerst de Docenten Opleiding Tekenen en Tex tiele Werkvormen in Utrecht. Daar ontwikkelde zij de technische kant van de beeldende kunst. Daarna meldde zij zich aan bij de Vrije Aca demie in Den Haag, waar de creatieve kant de kans kreeg zich te ontplooi en. Ze doceert het vak Textiele Werk vormen aan de LHNO in Waddinx- veen en maakt verder zoveel mogelijk tijd vrij om talent om te zet ten in creaties, die zij zelf omschrijft als textiele schilderijen". Textiel: Vogels. Haar werk is al meerdere malen onderwerp van een tentoonstelling' geweest en zal nu tot eind mei te zien zijn in een benedenzaal van De Burght. Bertolt Brecht in Tonnenmagazijn veer drie kwartier toneelplezier opleverde. Burgermansbruiloft is een aanval op het burgerfatsoen, dat soms de lachlust opwekt. Maar het is eveneens een schrijnende weergave van een door de crisisjaren uitgehold bestaan van mensen die wellicht ont vankelijk zijn voor ideeën die hoop bieden op een betere toekomst. Dit alles ging gepaard met situaties, zo als het zakken door de bank en het stuk gooien van een vaas tegen de muur. Kortom hoe een bruidegom klein kan worden gemaakt. Toneelgroep De Roode Lelie heeft aan het stuk een half jaar gewerkt. Elke week weer om het zo goed moge lijk te kunnen presenteren. Met het optreden hoopt de toneelgroep meer uitnodigingen te krijgen, zoals optre dens op scholen. Enkele contacten zijn al gelegd. Het is het vijfde to neelstuk dat De Roode Lelie op de planken brengt. Deze keer deden van de twaalf leden acht leden aan Bur germansbruiloft mee. Drie leden vol gen momenteel een regie-opleiding in Middelburg. Deze opleiding is sinds kort van start gegaan. De opleiding gaat drie jaar in beslag nemen. ,,We vinden het leuker om de regisseurs af en toe te wisselen en ik denk dat dat voor de tonelisten ook beter is", legt Clementine Oostdijck uit. Zij ver zorgde de regie bij de twee stukken. De personen, die de avond op het toneel verzorgden waren de drie eer der genoemde personen en Karen Ver- seput, Marja Andernach, Hans Baris, Frans Jonkers, Maaike Limburg en Joop de Koeier. Achter het toneel werd het werk gedaan door Möhl- mann, Baris, Verseput, Elly Möhl- mann en Nellie Rijk. BRUINISSE - De Zeeuwse Stich ting Behoud Onderwaterschatten, die als doel heeft het veilig stellen van Zeeuws erfgoed onder water, heeft Domeinen gevraagd haar con cessie te verlenen voor in totaal twaalf wrakken van VOC-schepen in de Scheldemonding waaronder 't Vliegend Hart en de Anna Cathari- na. Beide schepen vergaan in 1735, en de Woestduin vergaan in 1779. Het schip waarvan de loods Frans Naere- bout 86 personen van de 129 schip breukelingen redde. Het eerst genoemde schip 't Vlie gend Hart is echter in concessie gege ven aan het North Sea Archeological Group (N.S.A.G.). In 1984 werd een grote hoeveelheid gouden en zilveren munten naar bo ven gebracht, in 1985 werden de po gingen gestaakt en in 1986 werd in het geheel niet naar het wrak gedo ken. De Zeeuwse Stichting vindt dat de concessie voor kapitein Rex Co- wan en zijn NSAG moet worden inge trokken, iets wat door Cowan en de zijnen met kracht van de hand wordt gewezen. Ze zijn van plan om binnen enkele weken de werkzaamheden te hervatten. Volgens artikel 9 van het contract met de NSAG moet het con tract worden ontbonden als deze groep niet meer duikt. Afgewacht wordt nu wat Domeinen gaat doen. Het gaat de Stichting Be houd Onderwaterschatten Zeeland erom de wrakken veilig te stellen en te voorkomen dat naderen de wrak ken leeg plunderen. ZIERIKZEE - Het Fonds van Ka zernering stelt jaarlijks een bedrag ter beschikking voor sociale en cul turele doeleinden of activiteiten bin nen de Gemeente Zierikzee en/of ten behoeve van inwoners van Zierikzee. Ditmaal waren tien aanvragen bin nengekomen. Besloten werd daarvan vijf te honoreren. De Evangelisch-Lutherse gemeente kreeg 900 gulden toegezegd voor de restauratie en/of aanschaf van enkele objecten in haar monumentale kerk gebouw. De Stichting Unie van Vrij willigers, afdeling Zierikzee, ont vangt een tegemoetkoming van 750 gulden voor de aankoop van tien stoelen ten behoeve van haar gebouw. De Peuterspeelzaal Harlekijn krijgt 316,20 voor buitenspeelmateriaal. Een bedrag van 1000 gulden werd toe gekend aan Kinderboerderij De Punt voor de inrichting van de keuken en het toilet van het beheerdersgebouw. Tbt slot werd een garantiebedrag uit getrokken van 710 gulden ten behoe ve van een speelweek voor leerlingen van de ZMLK-school. 47 Ze reden langs de hoeve. Een groot, oud huis met veel kamers. En toen toen slaakte Jannie een kreet van af keer. Op de uiterste rand van de boomgaard, naast de boerderij, stond een heel klein huisje, zonder voordeur, zonder tuintje en zonder erf. Een hou ten hek sloot het van de boomgaard af. Al wat ze gedacht had, dit niet. ,,Is dat het?" riep ze heftig. ,,Ja," zei de man. ..Maar dat is geen huis, dat is een boetje," zei ze fel. ..Daar hewwe aars al meer dan der tig jaar en ok nog wel langer de wer klui van Jan Scherp en van zijn vader in weund." De buurman keek haar afkeurend aan. Maar eer ze verder haar gedachten kon uitspreken gebeurde er iets an ders. Pietje had trouw met zijn natte, koude handen de rand van de spiegel vastgehouden. Maar toen de wagen stilstond wilde hij even de rand van het kret vastgrijpen en liet de spiegel dus een moment los, met het gevolg dat die naar beneden tuimelde en te gen de kant van het voorwiel bleef lig gen. Tbgelijkertijd kwam er van de achterste wagen een rinkelend geraas. Moeilijk klom ze, met het kind dicht tegen zich aan, van de wagen af en zag meteen reeds de gaargekookte bruine bonen over de weg verspreid liggen, terwijl pan en deksel een stuk verder lagen. Een goed begin, dacht ze bitter. Piet je raapte de spiegel op en kwam verle gen naast haar staan. ,,Kijk moe," zei hij zachtjes. Ze zag de barst in het glas en de ge havende omlijsting. „Het hindert niet 'oor manje," zei ze zachtjes. Niks hinderde hier meer. dacht ze en keek met starre ogen naar de twee kale. holle vensters van het kleine, zonloze huis. „Eerst de wieg maar," riep ze dan te gen Brand en liep alvast over het bruggetje naar de achterdeur; de eni ge deur in het gebouwtje Tbt haar ver lichting zag ze dat er nog als een soort afdak, een heel klein schuurtje bij het huisje hoorde. Ze deed de deur open en ging naar binnen. Twee vertrekjes wist ze met een. Een keukentje en een kamertje. Snel keek ze achter de open deuren. Drie kasten en twee bedsteden. Alles verveloos en uitgewoond. En een klein keldertje. Geen trap7 Er moest toch een zolder zijn? Ja, toch, een klein lad dertje, hard rose geverfd net als het keukentje zelf en even kaal. Tben de wieg er was legde ze Keesje daarin en klom naar boven. Gelukkig, het dak zag er behoorlijk uit. Als Brand haar hielp om wat karton tegen de spanten te spijkeren kon dit een soort slaapka mer worden. Maar hoe moest het met hun meubelen? Hoe kreeg ze alles ge plaatst? Moedeloos kwam ze weer in de keuken terug. Juist brak de zon door en zette de natgeregende boom- door J. VISSER-ROOSENDAAL gaard in kleur en gloed. Elk druppel tje werd een diamant. „Nou kan het meeste goed ten minste voorlopig buiten blijve," zei ze praktisch. „Ik moet eerst gauw schoonmake en het zeil legge." En ze deed haar natte mantel uit, hing die onder het afdak aan een spij ker op en stroopte haar mouwen om hoog. Van tussen het uitgeladen goed zocht ze wat ze nodig had om te begin nen en nog geen uur later werkte ze als een bezetene om het hutje schoon te krijgen eer het avond was. Brand help mee tot melktijd en daama be legden ze samen de vloeren en droe gen de meubelen naar binnen in het overvolle huisje en wat er nog over schoot werd bij de geit in het schuur tje geborgen. Het werd een onaangename nacht; Keesje was onrustig en huilde telkens en Arie klaagde over buikpijn. Jannie liep van de één naar de ander. Brand zag met zorg het komende jaar tege moet; dit bedrijf stond hem niks aan en Pietje Pietje huilde stiekem in de bedstee naast zijn woelend broer tje. De jongens hier waren naarlingen; ze hielden je voor de gek en ze pro beerden je te schoppen en te slaan en je stond er helemaal alleen tegenover. Wat deden pa en moe ok te verhuizen, dacht hij, ze hadde het daar toch veul echter en hij ook. (wordt vervolgd) BROUWERSHAVEN - Dat klassieke toneelstukken op Schouwen-Duiveland nog steeds aanslaan, bleek in Brouwershaven. Toneelgroep De Roode Lelie bracht sa men met muziekgroep Krach uit Nijmegen een program ma omtrent Bertolt Brecht op de planken. Ruim honderd mensen kwamen een avondje uit hun huis om de to neelstukken De Joodse vrouw en Burgermansbruiloft bij te wonen. Tussen de bedrijven door speelde de mu ziekgroep, dat zo'n drie kwartier in beslag nam. De Roode Lelie mag tevreden zijn over de opkomst van het publiek, ge zien het laatste toneelstuk, dat op verzoek van De Roode Lelie op de planken werd uitgevoerd. Daar was een gering aantal belangstellenden aanwezig. Een ovatie betekende een grote waardering voor de manier waarop het stuk De Joodse vrouw op het toneel tot zijn recht kwam. Lies Hanse vertolkte hierbij de hoofdrol, waarbij Cees Möhlmann een kleine bijrol had. Het eerste optreden speel de zich af in Duitsland in 1935. Judith is een Joodse vrouw, die leeft tussen de mensen uit de hogere kringen. Doordat de Jodenvervolging lang zaam nadert wil ze vluchten naar Amsterdam, waar ze bij haar vrien den wil gaan wonen. Tenminste ze be weert dat ze daar vrienden heeft. Ze wil ontkomen aan het onheil van Hitler-Duitsland, dat net de macht in handen heeft. In een wanhopige si tuatie laat ze zien hoe ze afscheid van haar vrienden en echtgenoot neemt. De manier waarop ze dat doet brengt een grote stilte in de zaal, dat op het eind van het stuk werd beëindigd met een waarderend applaus. Voordat de pauze werd ingelast liet de Nijmeegse muziekgroep Krach zich horen. Bij het eerste nummer haakte de muziekgroep direct op het toneelstuk in. Het ging over Duitse vrouwen, die geen Joodse vrienden mochten hebben. Elf onvervalste songs bracht Krach ten gehore, die ook door het publiek elf keer met een applaus werden gewaardeerd. De be zetting bestaat uit drie personen. Ir ma Bogers liet zich horen door het zingen van de liederen. Wil Dreks, die van 1980 tot 1984 klassiek gitaar stu deerde aan het Arnhemse conservato rium liet zijn vingers bewegen over de gitaar. Truus Litjens is aan haar laatste solistenstudie hoorn bezig. Vanuit een gemeenschappelijke be langstelling voor de gedichten en het epische theater van Bertolt Brecht vormden de drie Nijmeegse muzikan ten de muziekgroep Krach. Naast het werk bij toneelstukken van Brecht treden ze ook op bij politieke en cul turele manifestaties. Het laatste onderwerp van de bij eenkomst was de eenacter Burger mansbruiloft. Een stuk, dat onge Een fragment uit het stuk van Brecht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5