Nieuwe methode mesttransport Schouwse automonteuses gaan ondanks de vooroordelen door Eerste veldbijeenkomst voor boeren is geslaagd .QtrpplrnienTATR Provinciale wedstrijd eilandelijke brandweer korpsen Diefstal surfartikelen Inwoner Dreischor rijdt door na aanrijding 4 BROUWERSHAVEN - Bij veel landbouwers is het bekend dat natte mest, dat bestaat uit 927o water en 8% droge stof, duur is om te transporteren. Door een nieuwe methode kan het nu veel goedkoper vervoerd worden. De natte mest wordt ingedikt. Het bedrijf van J. Beeke uit Brouwershaven, dat onder meer in mest handelt, liet de ingedikte mest naar Brouwershaven brengen, zodat iedere landbouwer het resultaat kan bekijken. De ingedikte, droge drij'fmest kan een voudig per afzet-container over de weg vervoerd worden. De opslag is goedkoop en er is geen secundair weg transport meer nodig. Door het indikken kan de mest ook gemakkelijk over grotere afstand getransporteerd worden, hetgeen belangrijk is voor de afzet van het produkt. Doordat vrachtauto's bij het leegkiepen van de containers op het bouwland verzakken, gebeurt dit met een vierassige, knikgestuurde containercarrier. Dit voertuig, voorzien van brede lagedrukbanden, pakt de container van de auto en kan deze onder alle weersomstandigheden leegkiepen op het land. Hetzelfde voertuig kan de mest ook over het land verspreiden. De multifunctionele wagen heeft Beeke zich ontwikkeld en verbouwd en er is daarmee weer een nieuwe ontwikkeling in de landbouw gaande. De proefpartij is gestort op een perceel bij Den Osse langs de Schouwse dijk. Beeke is de mening toegedaan dat met de nieuwe methode het. mestprobleem in Nederland is opgelost. ,,In Oost-Brabant en Zuid-Limburg is teveel mest en in Zeeland te weinig. Zo kan de mest zonder subsidie toch vervoerd worden en nog goedkoper ook", aldus Beeke. SIRJANSLAND - Ook voor de boeren was het de afgelopen dagen mooi weer. Dat bepaalde tevens de opkomst en de onderwerpen tijdens de eerste voorlichtingsveldbijeenkomst bij akkerbouwer Boonman in Sirjansland. Centraal figuur tijdens de bijeenkomst, die de komende periode iedere dins dag wordt gehouden, was akkerbouwvoorlichter ing W. in 't Veld. Naast nog een aantal voorlichters in dienst van handel en industrie was er een vijftiental boeren, dat het werk even liet voor wat het was. In 't Veld gaf in het kort de bedoeling van de activiteiten aan. Geen lange dis cussies, maar kort en zakelijk praten over de op het moment geldende actu aliteiten. De deelnemers konden met vragen over de eigen gewassen te recht bij de voorlichters. Een van de bezoekers bracht de eerste keer bij voorbeeld een kever mee, die hem on bekend voorkwam. Muizen Ook het door muizen verorberen van suikerbietenzaadjes kwam aan de orde. Ook de vrij geringe schade door trips kwam ter sprake. De voor lichter wees erop, dat de bietenkever plaatselijk al aardig wat schade had aangericht. Vanaf de dam werd een erwtenperceel bekeken, waarin de bladrandkever voorkwam. Het resul taat: flink aangevreten randen van de bladeren.De grootste schade ontstaat door de larven van de kever in de grond. Deze verstoren namelijk de ei gen stikstofvoorziening van planten. Interessant was ook een aardappel perceel van Boonman, dat zonder voorbewerking over de ploegsneden was beplant. In een tarweperceel bleek duidelijk het verschil in schade door de vorst en de verschillende ras sen. Veldbijeenkomsten worden voor lopig iedere dinsdag gehouden vanaf 09.30 uur. Vijf mei is het bedrijf van L. J. Klompe in Dreischor aan de beurt. Een week later gaan de boeren naar J. A. Gaanderse in Scharendijke en vervolgens weer naar Boonman in Sirjansland. ZIERIKZEE Koninginnedag 4 De Zierikzeese jury heeft zich te leurgesteld uitgelaten over de tegen gevallen deelname aan de wedstrijd voor de versierde straten. Zegge en schrijve drie buurtverenigingen (Dik- ke Toren, Waterpoort en de Maltezers) hebben zich aangemeld, zodat de jury heeft besloten niet per straat maar per buurtvereniging te beoordelen. Hoewel de jury blij is met hetgeen ge daan is, ,,moet geconstateerd worden, dat Zierikzee met haar talrijke fraaie straten, zowel in het historisch ge deelte als in de nieuwbouwwijken, veel massaler en uitbundiger naar buiten zou kunnen treden". De eerste prijs is de Waterpoort ten deel geval len. Vooral de boompyramiden vielen in goede smaak bij de juryleden. Een tweede plaats was voor de Maltezers, waar 'bijzonder aardige ideetjes' wa ren uitgewerkt, zoals de versierde bo men en de fleurige zonnebloemen langs de balkons en tuinhekken. Een derde plaats dus voor de Dikke To ren. De jury spreekt van een goede poging. ,,Hier en daar had echter aan zienlijk meer versiering aangebracht kunnen worden, met name in de hoogte". Tijdrede In het kerkgebouw van de Oud Gere formeerde Gemeente wordt woens dag 6 mei op 19.30 uur een tijdrede ge houden voor de SGP. Een en ander wordt gedaan door ds. L. W. van der Meij, Christelijk Gereformeerd pre dikant te Alphen aan de Rijn. Zomerzegels De verkoop van zomerzegels en kaarten heeft 4112,15 gulden opge bracht. In de stand in het Zierikzeese postkantoor werd voor 3511,15 gulden aan postzegels verkocht en voor 601 gulden aan kaarten. Het comité zo merzegels dankt de verkoopsters en de PTT-medewerkers voor hun inzet. CNV De CNV-subdistrictsraad Schou- wen-Duiveland vergadert maandag 11 mei in de Gereformeerde kerk te Zierikzee. De bijeenkomst, die om 19.30 uur begint, wordt bezocht door districtsbestuurder Leon Q. Pher- nambucq, die spreekt over de toe komst van de arbeidsvoorzienin- genstructuur. Ook de positie van de CNV 'toekomstverkenning' en de familie-avond van 16 oktober van dit jaar komen onder meer aan bod. Jubileum De Gereformeerde Vrouwenbond viert haar vijftigjarig bestaan met een jubileumontmoetingsdag in de Rijnhal te Arnhem. Dr J. Hendriks, socioloog aan de Vrije Universiteit, spreekt over dé ontwikkelingen in kerk en maatschappij over de afgelo pen vijftig jaar. Jeltien Kraaijeveld- Wouters, oud-voorzitter van de vrou wenbond, heeft het over het functio neren van de bond in kerk en maat schappij. Verder is er ondermeer cabaret, muziek en een liturgische viering. Een en ander begint om 10.30 uur en informatie is te verkrijgen bij mevrouw M. G. den Boer-Minnaard in Zierikzee (01110-14628). Gebruikte boekenmarkt Zaterdag 9 mei wordt op het Bedde- weegpleintje een gebruikte boeken markt gehouden. Een initiatief van de ondernemersvereniging Mol- Melkmarkt. Op Mol en Melkmarkt worden die dag tevens demonstraties verzorgd door de middenstand. U kunt terecht op de gebruikte boeken markt van 10.00 tot 16.00 uur. RENESSE Koninginnedag 1 De kinderspelen in het Renesser dorpshuis hebben tijdens de viering van Koninginnedag enkele winnaars opgeleverd. Bij groep drie was de eer ste plaats voor Carlo Paardekoper. Robbin Gilijamse behaalde bij groep vier de hoogste score, terwijl Vanessa in groep 5, Marthe de Bel (groep 6), JÖrg Frank (groep 7) en Rob van Oost (groep 8) de lijsten aanvoerden. Bij de versierde fietsen kwamen de kinde ren Pandsoen als beste uit de bus, ter wijl. Vincent en Jelle beslag legden op de tweede plaats. Kenneth Horst werd derde. Marcel Verberk en Se- bastiaan Everaers kregen beiden een vierde prijs, terwijl er voor de vijfde plaats vier kinderen werden aange wezen: Carlo Paardekoper, Arjan Louwen, Cynthia de Feiter en Jeroen Dudok. In de categorie volkssporten spellen behaalde Gerard Goedege- buure de eerste plaats. Luctor et Emergo kwam als beste vereniging uit de bus. SCHARENDIJKE Koninginnedag 3 In Scharendijke werd tijdens Ko ninginnedag gestreden om de eerste plaats voor de oriënteringsrit voor automobilisten. D. de Wilde werd eer ste, terwijl P. Bakx en L. F. van Wijck tevreden moesten zijn met een twee de en derde plaats. KERKWERVE, NOORDGOUWE, SCHUDDEBEURS Oud papier Zaterdag 9 mei haalt sportvereniging WIK oud papier op in Kerkwerve, Noordgouwe en Schuddebeurs. Ver zocht wordt het oud papier gebun deld gereed te zetten. BROUWERSHAVEN Wandeltocht Vanaf het sportpark Onder de Mo len in Brouwershaven begint zater dag 23 mei om 14.00 uur de wandel tocht van ASV. De vijf, tien en vijftien kilometer-liefhebbers geven zich op bij Anneke van der Bijl (01119- 1837). Verzamelen De schoolkinderen van de openbare basischool De Schoener uit Brou wershaven gaan woensdag 6 mei tus sen 13.00 en 15.30 uur langs de plaat selijke huisdeuren om materialen voor de rommelmarkt op te halen. Mensen die nog wat bij hun laatste schoonmaak tevoorschijn hebben ge haald en dat weg willen doen, kun nen de school opbellen (telefoon 01119-1945). BRUINISSE Keverdag Zondag 17 mei wordt er weer een ke verdag gehouden bij Recradelta te Bruinisse. Vanaf 10.00 uur kunnen de liefhebbers van de Volkswagens tus sen de 60 en 200 Kevers bewonderen. Een en ander duurt tot ongeveer 17.00 uur. Koninginnedag 2 Tijdens Koninginnedag in Bruinis se is er een groots opgezet sportevene ment afgewerkt. De uitslag was als volgt: 1 Bru Tén, 2 Kwiek Volley, 3 de Pul, 4 Aquasprint, 5 Kwiek Gym, 6 ijsvereniging Nooitgedacht, 7 Bruse boys en 8 Netovertnet. De open Bruse sjoelkampioenschappen zijn gewon nen door Jacob Muller, die werd ge vold door Philip Steketee en Han Muller. GOES Hart- en vaatziekten De groep voor weduwen en wedu- wenaars Goes houdt op 7 mei een bij eenkomst waarop een inleiding zal worden gehouden over preventie van hart- en vaatziekten. De heer Bouche- rie van de Nederlandse Hartstichting houdt hierover een inleiding. De bij eenkomst begint om 20.00 uur in de Villa aan de Van de Spiegelstraat te Goes. Vervolg van pagina 1 Schelde en J. Knuist) was er een pre sentje. Voor Zeelandia-directeur Schotte was er een oorkonde. Tijdens de prijsuitreiking zei Schotte nog nooit zoveel brandweer lieden op het terrein te hebben gezien ,,en op deze manier is dat een groot genoegen. Als bedrijfsbrandweer proberen we graag een rolletje mee te spelen". Het was hem opgevallen, dat er veel jonge korpsen aanwezig wa ren en dat een aantal oud-brandweer lieden in burger iet wat onderuitge zakt" langs de kant toekeken. Uitslag En dan de precieze uitslag. Zierik zee 1 (826 pnt), Zierikzee 2 (825 pnt) en Bruinisse (795 pnt). Deze drie korp sen gaan verder naar de gewestelijke wedstrijden. Een vierde plaats was voor Westerschouwen 1 (793 pnt) ge volgd door Duiveland 1 (791 pnt), Brouwershaven (787 pnt), Wester schouwen 2 (772 pnt), Duiveland 2 (765 pnt), Middenschouwen 2 (740 pnt), Middenschouwen 1 (726 pnt), Zeelandia (650 pnt) en hekkesluiter Dreischor (649 pnt). SCHARENDIJKE - Uit de perso nenauto van J. W. uit Maastricht die stond geparkeerd aan de Brouwers- dam werden zaterdagmiddag surfar tikelen en een radio gestolen ter waarde van 1500 gulden. Terwijl de Maastrichtenaar aan het recreëren was forceerden de dieven het portier van zijn voertuig. DREISCHOR - Op de kruising Wel- leweg/Oostweg/Molenweg/Ocker sestraat te Dreischor vond zaterdag avond een aanrijding plaats waarbij twee personenauto's werden bescha digd. Daarbij was A. d. R. uit Drei schor betrokken die na de botsing aanvankelijk doorreed maar na politie-onderzoek zondag kon wor den aangehouden. A. d. R. zou op de kruising nogal aan de linkerzijde van de weg hebben gereden. Hij kwam in botsing met een personenauto van een tegenligger, mevrouw V. d. W. - v. d. W. uit Brouwershaven, ramde een paaltje langs de weg om daarna op nieuw tegen de auto bestuurd door de Brouwse te botsen. A. d. R. stopte eerst maar reed daarna snel door. De personenauto die de Brouwse had ge leend van J. B. uit Brouwershaven werd aan de achterzijde en de gehele linkerzijde beschadigd. Ook de auto van A. d. R. werd beschadigd. De po litie kon hem mede aan de hand van laksporen aanhouden. Hij bekende de aanrijding. „Goh, jij lijkt wel een meisje ZIERIKZEE - Terwijl het taboe dat meisjes het vak au tomonteur kiezen langzaam verbroken wordt gaan Mi randa Berrevoets, Coby van der Velde en Anita Hartman ongestoord door met de opleiding Automonteuse. Het is bekend dat als meisjes de technische vakken kiezen veel al de keuze op de opleiding motorvoertuigen valt. „Als wij na de praktijkuren met de klas moeten gaan oprui men en wij maken de wasbakken schoon, krijgen we vaak de opmerking: „eindelijk doen ze werk waar ze voor zijn", te horen, aldus de vrouwelijke automonteurs. Later vertelt leraar autovoertuigentechniek R. Kostense dat zo'n grapje in de klas meestal in een goede ontspan nen sfeer terecht komt. Miranda Berrevoets is 17 jaar en doet de klassen drie en vier in één jaar. Eerst deed ze een opleiding in de verzorging, ondanks dat ze het vak automonteuse altijd al een leuk vak vond. Ze is dan ook na één jaar gestopt met die opleiding en vervol gens de opleiding motorvoertuigen techniek op de Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland gaan volgen. Bij de vijftienjarige Coby ging het heel anders. Vanaf de derde klas (nu groep vijf red.) lagere school wilde zij al in het vak. Zij doet nu de motor voertuigentechniek in drie jaar en zit in de derde klas. Anita doet het weer anders. Binnen twee jaar wil zij de opeleiding voltooien. Doordat mijn vader vrachtwagenchauffeur is wilde ik ook het vak in", aldus Anita. Positieve discriminatie In 1966 kreeg de school, die toen nog LTS heette, voor het eerst te ma ken met een meisje dat eerst de metaal-opleiding volgde en vervol gens voor het vak motorvoertuigen techniek koos. De drie automonteu ses hebben daarover een keer een ko misch voorval gehoord. De toenmali ge directeur van de school zei tegen die eerste automonteuse in spé ,,Goh jij lijkt wel een meisje". Menig mens bedenkt zich vandaag de dag eerst wel voordat ze een dergelijke uit spraak in een LTS doen. ,,Het is meestal verschillend. Eerst hoor je er niet bij en later wel", vertelt Anita. ,,Je moet eigenlijk heel goed tegen pesterijtjes en treiterijtjes kunen. Er zijn nou eenmaal jongens die negatie ve opmerkingen maken", laat Coby weten. Coby vertelt dat er leraren zijn, die de meisjes positief discrimi neren, en dat technische studie voor meisjes moeilijk is. Daar zijn Miran da, Coby en Anita het niet zo mee eens. .Waarom zouden wij het niet kunnen. Meisjes kunnen het soms nog beter", menen ze. Met de opmerking van Coby, over positieve discriminatie is Kostense het niet eens. Ik stel alle leerlingen centraal en ga dan niet de een voor trekken, omdat die dan misschien zwakker zou zijn", aldus de leraar. „In onze klas hangt een goeie ont spannen sfeer en die is er altijd ge weest". Kostense vindt het een goede zaak dat er een stijgende lijn in het aantal vrouwelijke automonteurs zit. „Waarom zou een vrouw het niet kunnen?". „Vrouwen op deze manier in de techniek? prima!". Ondanks hier en daar eens een ne gatieve opmerking van een leerling, accepteren de meeste jongens hun vrouwelijke klasgenoten wel. De vier meisjes die de bewuste opleiding vol gen moeten veel met hun mannelijke collega's samenwerken. Dit doet de leraar ook bewust, zodat ze gewoon in de klas worden opgenomen. Of de „dames" ook zo snel worden opgeno men als ze naar een baan solliciteren is nog af te wachten. „Het kan best moeilijk zijn om als vrouwelijke chauffeur te gaan solliciteren", legt Anita uit. Ze wil eigenlijk heel graag dat vak in. Ook wil ze misschien een extra jaar op de school gaan doen, waar ze nu op zit. „Dan in de metaal, ik vind namelijk lassen wel leuk". Coby, die auto's altijd interessant vond, wil ook nog één of twee jaar ex tra doen. „Waarschijnlijk ga ik nog een jaar electro-techniek doen, maar eerst een jaar metaal". Later wil Co by plaatwerker in bijvoorbeeld de havens worden, of automonteur. Mi randa wil geen automonteur worden: „Waarschijnlijk dat ik iets in de bran che van autoverkoopster ga doen, dat lijkt me wel leuk". Solliciteren Coby heeft al één keer gesollici teerd. zonder succes. „Het gebeurde dat mijn zus bij een benzinestation solliciteerde, waarop de eigenaar een antwoord gaf dat pompbediende geen werk voor meisjes is. Later ben ik gaan solliciteren en werd toen ook afgewezen. Ik heb hem gezegd dat ik de opleiding motorvoertuigentech niek volg. Dat vond hij niks voor meisjes", doet Coby uit de doeken. Zo erg blijkt het op school gelukkig niet te zijn. „Daar helpen ze ons wel als we iets te vragen hebben", meent Ani ta. De automonteuzes komen toch tot de conclusie dat het voor de beide partijen in de klas geven en nemen is. Coby heeft naast haar wat minder goede ervaring ook weer een leuke ervaring. Zij helpt elke vrijdagmid dag bij het Zierikzeese autobedrijf Goedbloed. „Ik kijk dan een beetje, en help dan ook mee. Dat vind ik erg leuk om te doen", legt Coby uit. Goedbloed heeft een vrouwelijke magazijnbediende in dienst. Deson danks heeft hij zijn bedenkingen het woord automonteuzes. „Het woord bestaat niet. Ik vind het leuk dat meisjes die opleiding doen. Ze weten in ieder geval als ze bij de receptie staan wat ze verkopen, maar ik zet mijn vraagtekens achter een vrouw die de auto repareert", aldus de gara gehouder. Het blijkt toch dat iedereen een verschillende mening over de vrou wen in het autovak heeft. Ondanks tegenstrijdige berichten kiezen steeds meer meisjes voor het vak au tomonteur. De één vindt het gewoon een leuk vak en de ^nder is er mee op gegroeid. Op de Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland zijn ook steeds meer meisjes te vinden bij de oplei ding automonteuzes, hoewel sommi ge mensen nog vreemd tegen het woord aankijken. Hoelang gaat het nog duren voordat jongens wat meer de „meisjes-vakken" gaan volgen...? Dat taboe moet toch langzamerhand ook doorbroken worden. Misschien dat het voor de jongens nu wat ge makkelijker is. omdat de LHNO en de LTS gefuseerd zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4