Natuur- en Vogelwacht start eigen gidsencursus PZEM leidt over 1986 verlies van ruim 20 miljoen gulden deurloo mode /fk - WATERSTANDEN Succesvol weekeinde van musea Duidelijkheid gewenst over verleden van Kurt Waldheim Drukbezochte receptie ds. Van den Ban 2 In 1985 nog winst van 9 miljoen ZIERIKZEE - Uit het jaarverslag over 1986 blijkt dat de nv Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij de PZEM vorig jaar een verlies heeft geleden op de produk- tie en verkoop van gas en elektriciteit. In 1985 behaalde het bedrijf nog een winst van 9 miljoen. De daling van het resultaat over 1986 is volgens de PZEM vrijwel ge heel veroorzaakt door de sterke daling van de prijzen van kolen, olie en gas. Deze werkte voor de PZEM nade lig uit omdat het overschot aan nucleair opgewekte ener gie nu tegen de lagere confentionele brandstofprijzen moest worden verkocht. ZIERIKZEE - Het museum- weekeinde 1987 is een groot succes geworden. Dat meldde de Stichting Museum Jaar kaart zondagmiddag. „Hon derdduizenden meer dan nor maal hebben dit weekeinde een museum bezocht", aldus de verheugde woordvoerder van de stichting. Ook op Schouwen-Duiveland konden bezoekers terecht. Het museumweekeinde, waarin ruim 400 musea in den lande gratis hun deuren voor het publiek openen, is bedoeld om het museumbezoek te be vorderen. Voorts probeert de stichting dat publiek warm te maken voor de museumjaar kaart. Beide doeleinden kwa men de laatste jaren uit de verf. Het museumbezoek ver toonde een stijgende lijn en het aantal jaarkaarten steeg van 180.000 in 1985 naar 260.000 vo rig jaar. Dit jaar hoopt de stich ting minstens 300.000 jaarkaar ten aan de man te kunnen brengen. Over de toeloop tot de musea zei de woordvoerder nog dat sommige musea 50 tot 100 pro cent meer bezoekers kregen. ,,Het Rijksmuseum bijvoor beeld, .anders goed voor zo'n vier- a vijfduizend mensen, kreeg dit weekeinde het dubbe le aantal te verwerken. En en kele kleinere musea, waar an ders ongeveer vijftig bezoekers in een weekeinde komen, mel den ons dat ze achthonderd man hadden binnen gekregen". BAARN - Het Interkerkelijk Comi té Tweezijdige Ontwapening (ICTO) wil dat de geestelijke verzorging de militairen beter motiveert voor hun vredestaak. Het verwijt de legeraal moezeniers en -predikanten dat zij vrijwel geen contact met de militai ren hebben en dat zij niets doen tegen de ongemotiveerdheid van vele mili tairen. Verder wil het ICTO dat de kerken optreden tegen de „pacifisti sche geest" die onder aalmoezeniers en legerpredikanten zou heersen. ROTTERDAM - De politie heeft een 12-jarige jongen uit Rotterdam aan gehouden die wordt verdacht van brandstichting als gevolg waarvan op Koninginnedag twee loodsen -waarin papier en textiel lagen opgeslagen- in de buurt van het Feyenoord-stadion in Rotterdam uitbrandden. DEN HAAG - Premier Lubbers en minister Van den Broek hebben de Oostenrijkse bondskanselier, Franz Vranitsky, laten weten dat Neder land graag zou zien dat er duidelijk heid komt over president Waldheim. Zij hebben hierover een gesprek ge voerd met de Oostenrijkse rege ringsleider die een privébezoek aan Nederland bracht om de opening van het Joods historisch museum in Am sterdam te kunnen bijwonen. Bij dit gesprek waren geen ambtenaren aan wezig. Vranitzky heeft zich zondag in Am sterdam positief uitgelaten over het voorstel van Simon Wiesenthal, een internationaal onderzoek naar het oorlogsverleden van het Oostenrijkse staatshoofd in te stellen. Volgens Wiesenthal heeft Waldheim, die be trokken zou zijn geweest bij de moord op verzetsstrijders en Joden in de Balkan, verklaard te zullen aftre den als de beschuldigingen zouden worden bewezen. Prematuur Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag verklaarde dat Nederland ken nis heeft genomen van het Ameri kaanse besluit om de Oostenrijker Kurt Waldheim niet tot de VS toe te laten. Maar omdat Nederland niet be schikt over de gegevens die aan dit besluit ten grondslag liggen, en deze niet heeft kunnen bestuderen, zijn verdere uitspraken prematuur. De Nederlandse regering acht het wel gewenst dat er in deze kwestie al gehele duidelijkheid komt. Overi gens worden de betrekkingen tussen Nederland en Oostenrijk door meer bepaald dan door de persoon van het Oostenrijkse staatshoofd. Premier Lubbers heeft na Waldheim's verkie zing verklaard dat de contacten met hem „sober" zullen zijn. Tot die so berheid behoort het niet expliciet uit nodigen van Waldheim. Datum Zierikzee 5 mei Oosterscheldemond 5 mei Philipsdam West 5 mei Wemeldinge 5 mei Het behoorlijke verlies over 1986 kwam voor de PZEM niet als een ver rassing. Reéds in april 1986 en bij het uitbrengen van de begroting voor 1987 was deze tendens voorzien. „Het verlies valt ten opzichte van de eerder verstrekte cijfers nog mee", aldus de leiding van het bedrijf. Zij verwach ten dat over 1987 weer een redelijk Vervolg van pagina 1 Namens de Classicale Zendings commissie en de Hervormd Gerefor meerde werkgroep voor de zending voerde de heer Braber het woord. Hij ging kort in op de perikelen, die zich hebben voorgedaan rond het zen dingsechtpaar Coy en Margriet van Overbeeke „maar nu wordt er toch weer een goede koers gevaren". „U heeft een warm hart voor de zending en ik heb inmiddels al begrepen, dat ze U op Walcheren al te pakken heb ben". Oud-studievriend prof. dr. Van Doorn ging terug naar de studenten tijd in de crisisjaren. Op speelse wij ze typeerde hij zijn vriend als „ie mand, die ergens aan begint en het ook volhoudt. Ze zeggen weieens één procent inspiratie en 99 procent transpiratie". De broer van Van den Ban's echtgenote, H. te Velde, wenste zijn zwager ook alle goeds in de toe komst en memoreerde kort de stand plaatsen van zijn zwager; Scharen- dijke, Kamperland, Heenvliet, Slo ten en Nieuwerkerk. C. J. P. Lips, oom van de scheidende dominee, maakte de aanwezigen dui delijk, dat de dominee ,,zo vreselijk slecht schreef vroeger". „Voor boek houden haalde hij een negen en ik zei hem meteen, dat hij, accountant moest worden. Toen hij zei, dat hij dominee wilde worden, viel ik bijna van mijn stoel", aldus Lips. Als oud- hoofd kerkeraadschool in Kamper land, maar op titre personel, noemde de heer Koopman Van den Ban „op het gebied van de kerkorde een vraagbaak voor collega's op Schouwen-Duiveland". Hij ontleende deze stellingname aan opmerkingen uit de tijd 'Scharendijke'. Typemachine Alvorens Van den Ban in de gele genheid werd gesteld een en ander te zeggen, overhandigde Van Mourik hem een nieuwe type-machine (bij gaande foto is het bewijs van de nood zaak - red) en kreeg diens echtgenote een boeket bloemen. Zij werd overi gens meteen hierna verrast met een cadeau van haar man. „Mijn vrouw moet ook in dit festijn betrokken worden. Een huisvrouw heeft een zwaar beroep, maar voor eén predi kantsvrouw komt daar nogeens wat bij. Er wordt immers van verwacht, dat zij ook een partijtje meeblaast in de gemeente", aldus de dominee. In zijn afscheidsrede noemde hij nogeens kort de verschraling van de contacten tussen overheid en kerk „al zijn mijn contacten met de Duive- landse bestuurders plezierig ge weest". Ook hield hij een kort plei dooi om in het kader van Samen op weg tot een hechtere samenwerking tussen de verschillende kerkrichtin- gen te komen. „Ik heb weieens uitge rekend, dat de mensen in Nieuwer kerk op de zondagmorgen zo'n acht tot tien verschillende richtingen uit lopen. Er moet echt wat gebeuren". Over het zendingswerk tenslotte zei Van den Ban, dat hij anderen hoopt te 'injecteren, want dan komt het verder wel vanzelf'. Na liet offi ciële gedeelte was een ieder in de ge legenheid het paar alle goeds toe te wensen. NEW YORK - De meeste Amerika nen die ingingen op een opiniepeiling over Irangate, vermoeden dat presi dent Reagan er meer bij betrokken is dan hij doet voorkomen. Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 08.45 113 02.35 -142 20.50 90 15.00 -109 07.50 102 01.50 -131 20.10 80 14.35 - 99 08.55 123 02.35 -150 21.05 99 14.55 -116 08.50 128 02.35 -153 21.05 103 15.05 -119 positief resultaat zal worden ge haald. Vanaf januari 1987 is een nieu we overeenkomst van samenwerking tussen de elektriciteitsbedrijven van de nv SEP in werking getreden waar door ondermeer de directe produlctie- kosten gezamenlijk worden gedra gen. Voor de PZEM heeft dit tot gevolg dat de financiële co#nsequen- i W f P J i I) De opzet van de cursus is eenvou dig. Twee avonden meelopen met er varen gidsen en een evaluatie op de derde avond. Van Berchum: „Dan kunnen we kijken hoe het gelopen is en er eventueel nog een vierde avond aan vastplakken". De aspirant-gidsen krijgen ook schriftelijk materiaal over bijvoorbeeld het ontstaan van duinen en de functie van dieren in de natuur. „Ieder haalt daar zo zijn ei gen dingen uit. Iedere rondleiding is weer anders", aldus Van Berchum. De cursus is erg praktijkgericht. Voor wie door deze korte cursus enthou siast raakt bestaat de mogelijkheid in te schrijven voor de tweejarige IVN-opleiding voor natuurgids. Voeling „Het is mij weieens opgevallen dat ties van de bedrijfsvoering van de kernenergiecentrale in relatie met een grootafnemer nu landelijk wor den gedragen. Tarieven Terwijl het resultaat op de produk- tie en verkoop van elektriciteit in 1986 daalde met 42 miljoen, verbeter de het resultaat op de verkoop van gas met 3 miljoen. Mede daardoor zal ook in 1987 de gasprijs voor kleinver bruikers drie cent onder het landelijk gemiddelde blijven zoals dat ook vo rig jaar het geval was. Deze korting leidde ertoe dat de PZEM in 1986 12 miljoen gulden minder aan aardgas opbrengsten heeft ontvangen. Ondanks het verlies is de afzet van elektriciteit in 1986 met 0,5 procent toegenomen. De stijging deed zich met name voor bij de kleine en mid delgrote bedrijven. De afzet van gas daalde enigszinds door de voortgaan- Advertentie stedelingen vaak weinig voeling meer hebben met de natuur. Tijdens een rondleiding laat ik het gezel schap weieens stilstaan. Ik vertel dan niets, maar vraag alleen of iedereen even stil kan zijn. De natuur op zich in wil laten werken. Stedelingen heb ben daar vaak de grootste moeite mee". Zo'n zes jaar geleden beschikte men nog over rond de 40 natuurgidsen. Daar zijn er nog zo'n 15 van overge bleven. Een aantal mensen verhuisde, anderen gingen studeren, weer ande ren haakten af door gebrek aan tijd. Van Berchum: „Dat is ook de reden dat we in plaats van twee avonden per week nu teruggaan naar één avond per week waarop we rondwan delingen door de meeuwenbroedko- de energiebesparing bij kleinver bruikers en de iets mildere weersom standigheden. Kernenergie In 1986 haalde de kernenergiecen trale een zeer hoge bedrijfstijd. Bijna 90 procent tegenover bijna 82 procent in 1985. Tengevolge van de kernramp bij Tsjernobyl is in opdracht van het ministerie van Economische Zaken onder auspiciën van het IAEA te We nen een onderzoek ingesteld in de kerncentrale. De aanvullende maat regelen die naaf aanleiding van de uitslag werden genomen kosten per jaar ongeveer 5 miljoen gulden extra. Een nieuw onderzoek heeft volgens de PZEM-Ieiding een tot volle tevre denheid stemmende uitslag gegeven. Investeringen In 1986 werd bijna 260 miljoen uit gegeven aan investeringen. Dat is ruim 45 miljoen meer dan in 1985. Ruim 200 miljoen hiervan had be trekking op de ombouw van centrale Borssele naar kolenstoken. De Raad van Bestuur van de nv PZEM zal de algemene vergadering van Aandeel houders voorstellen het verlies over 1986 in mindering te brengen op de al gemene reserve en ten laste van de di vidend reserve een dividend van 8 'procent over het gestorte aandelenka pitaal uit te keren. lonie verzorgen". Naast rondleidin gen door de meeuwenbroedkolonie verzorgt de Natuur- en Vogelwacht ook rondwandelingen door de Zeepe- duinen en het slotbos. De meeuwenbroedkolonie kan zich verheugen in een grote belangstelling van vooral ook scholengroepen. Van Berchum: „Kinderen kijken daar echt }run ogen uit. Het is ook een heel interessant gebied waar veel over te vertellen valt. Over de Zilvermeeuw en de Kleine Mantelmeeuw, hun le venswijze, manier van voedsel zoe ken, en natuurlijk de kuikens. Maar ook over het gebied zelf. Het naald hout hoort daar oorspronkelijk niet thuis. Dat is in de dertiger jaren ge plant tegen het verstuiven van de dui nen. In dat gebied is de ontwikkeling en de opbouw van de duinen ook heel goed te 2ien". Met de start van de gidsencursus op 12 mei starten ook de rondleidingen door de meeuwenbroedkolonie. De laatste rondleiding is op 14 juli. Wie belangstelling heeft voor de gidsen cursus kan zich opgeven bij M. van Berchum (01I10-I5513). Men kan zich ook vrijblijvend melden bij de eerste meeuwenduinen-rondleiding. Deze start op 12 mei om 18.45 bij pompsta tion De Blinkert aan de Adriaan van der Weideweg in Haamstede. Maandag 4 mei Zierikzee Grachtweg. Kranslegging bij Joods monument. 18.30 uur. Dinsdag 5 mei Dreisehor L. J. Klompe, Platteweg 1. Veldbij- eenkomst akkerbouwvoorlichting. Aanvang 9.30 uur. Woensdag 6 mei Zierikzee Vierschaar Stadhuis. Start project Vandalisme Nee. Uitreiking eerste exemplaren werkmap door wethou der J. Groen. 10.00 uur. Corneliastichting. Verkoop van ei gengemaakte handwerkspullen. Tus sen 14.00 en 16.00 uur. Kerk Oud Gereformeerde Gemeente. Tijdrede voor de SGP. 19.30 uur. Bovenzaal van de Gereformeerde kerk. Informatie-avond over demen tie. 19.45 uur. Renesse Dorpshuis. Ledenvergadering Op Drift. 20.00 uur. Dorpshuis. Ledenvergadering VOO. 20.00 uur. Brouwershaven Spullen ophalen voor de rommel markt van de school. Tussen 13.00 en 15.30 uur. Dreisehor Bogerdstraat. Vertrek busreis NBvP. 8.30 uur. Bruinisse Opening bibliotheekfiliaal De Zaete. Ontvangst in het dorpshuis om 14.30 uur. Opening bijeenkomst om 15.00 uur en officiële opening 16.00 uur. Donderdag 7 mei Zierikzee Regentenkamer van het Burgerwees huis. Bazar vrouwenvereniging TAA. Tussen 13.30 en 15.30 uur. Corneliastichting. Verkoop van ei gengemaakte handwerkspullen. Tus sen 14.00 en 16.00 uur. Nieuwe Haven 129. Vergadering CDA- vrouwenberaad. Onderwerp: volks gezondheid en maatschappelijke dienstverlening. 19.30 uur. Nieuwerkerk Gebouw Salem. Verkoop van zelfge maakte goederen door vrouwenver eniging Debora. Om 14.30 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Ons Dorpshuis. Installatie burge meester Bergshoeff. 14.30 uur. Goes Villa. Preventie hart- en vaatziekten. 20.00 uur. Vrijdag 8 mei Zierikzee Corneliastichting. Verkoop van ei gengemaakte handwerkspullen. Tus sen 14.00 en 16.00 uur. Zaterdag 9 mei Zierikzee Sporthal Onderdak. PJZ-Volleybal- toernooi. Aanvang 9.00 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Jubileumbal dansschool Kramer. 20.00 uur. Oosterland Inzameling overtollige spullen voor rommelmarkt van 15 augustus. Maandag 11 mei Zierikzee Gereformeerde kerk. CNV-subdis- trictsraad. 19.30 uur. Dinsdag 12 mei Zierikzee Raadzaal stadhuis. Vergadering com missie van advies en bijstand voor onderwijs. 20.00 uur. Serooskerke Afsluiting winterseizoen ouderen- soos met middag voor leden. Scharendijke Gaanderse, Weelweg 3. Veldbijeen- komst akkerbouwvoorlichting. Aan vang 9.30 uur. Woensdag 13 mei Zierikzee Bovenzaal van de Gereformeerde kerk. Informatie-avond over demen tie. 19.45 uur. Zonnemaire Café d'Ouwe Smisse. Kunstkring Schouwen-Duiveland; Dik de Ko ning, gitaar. Vanaf 21.00 uur. Donderdag 14 mei Burgh Bejaardenreisje naar Zuid-Limburg, vertrek 7.30 uur uit Burgh. Zaterdag 16 mei Zierikzee Lutherse kerk en Lichtboei. Viering 100-jarig bestaan Leger des Heils. 13.30 uur. Dinsdag 19 mei Zierikzee De Driehoek. Jaarvergadering Rode Kruis, afdeling Zierikzee 20.00 uur. Vierschaar van stadhuis. Hoorzitting over plannen voor reconstructie Lan ge Nobelstraat. 20.00 uur. Sirjansland Bij Boonman, MH Jobsweg 7. Veld- bijeenkomst akkerbouwvoorlich ting. Aanvang 19.30 uur. Woensdag 20 mei Middelburg Concert- en gehoorzaal. Lezing psy chokinese en poltergeists. 20.00 uur. Zaterdag 21 mei Brouwershaven Wandeltocht vanaf sportpark Onder de Molen. 14.00 uur. Vrijdag 22 mei Noordwelle Bowling Renesse. Bijeenkomst NBvP Noordwelle en omstreken. Tijden en standen volgens getijdetafcl Deltadienst t.o.v. NAP. Steeds meer belangstelling voor rondleidingen ZIERIKZEE - De Natuur- en Vogelwacht Schouwen- Duiveland start 12 mei een gidsencursus. Voor de rond leidingen in de meeuwenbroedkolonie bestaat veel be langstelling. Het aantal gidsen daarentegen is teruggelo pen. Daarom start men een korte gidsencursus. M. van Berchum van de Natuur- en Vogelwacht: „Die rondlei dingen hebben een educatieve functie. We proberen de mensen deelgenoot te maken van de schoonheid van de natuur en hen ook duidelijk te maken hoe belangrijk na tuurbehoud is". Selected dealer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2