Zierikzee en Bruinisse grote winnaars provinciale wedstrijd eilandelijke brandweerkorpsen Ds Van den Ban valt druk bezochte receptie ten deel DE ZIERIKZEESCHE COURANT Kampeerboer op de vuist Twee zwaar gewonden bij ontploffing i\ O ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Kinderboerderij Automonteuses Probleemloos Niet alert Op vrijdag 20 juni opent de Zierikzeese wet- Jarenlang waren automonteuses een taboe. Zierikzee had in de laatste thuiswedstrij weinig Brouwershaven slaagde er op het eigen sport- houder R de Rijke de na lange tijd gerealiseer- Dat is geleidelijkaan doorbroken. Op Schou- problemen om een positief resultaat te boeken park Onder de Molen niet in om het kampioen- de kinderboerderij De Punt in Plan West. wen-Duiveland zijn drie automonteuses in op- tegen het weinig gemotiveerde NOAD. schap in de tweede klas binnen te halen. (Pag- 3). leiding. (Pag. 4). (Pag. 6). (Pag. 8). MAANDAG 4 MEI 1987 143ste jaargang Nr. 24126 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De duivel alleen weet het aantal branden, dat de as surantie heeft veroorzaakt. H. Ihine Teleurstelling over wegblijven gemeentebestuurders ZIERIKZEE - Tijdens de provinciale brandweerwedstrijden op het terrein van de Koninklijke Zeelandia H. J. Doeleman bv in de Zierikzeese Zuidhoek hebben de beide ploegen van de plaatselijke vuurbestrijders zich gekwalificeerd voor de gewestelijke wedstrijden. Een derde plaats (en dus ook aangewezen voor de volgende ronde) viel het korps van Bruinisse ten deel. Voor de eerste keer waren alle twaalf korpsen van Schouwen-Duiveland present. De bedrijfsbrandweer van Zeelandia namelijk, die nor maliter in de tweede klasse uitkomt, speelde nu op eigen terrein in de eerste klasse mee. Zij liet echter alleen Dreischor achter zich, dat met de laatste plaats genoegen moest nemen. Ds Van den Ban heeft samen met zijn echtgenote afscheid genomen van de Hervormde Gemeente Nieuwerkerk. In Ons Dorpshuis te Nieuwerkerk Tijdens de prijsuitreiking door Zeelandia-directeur drs P. Schotte sprak wedstrijdleider C. Schout uit Vlissingen zijn teleurstelling uit over het feit, dat de gemeentebestuurders het hadden laten afweten. Hoewel al le korpsen van het voormalige eiland aanwezig waren, kon tijdens de prijs uitreiking alleen burgemeester W. den Boer van Middenschouwen be groet worden en had de Zierikzeese wethouder L. J. van Gastel zich over- NIEUWERKERK - Na een ambtsperiode van ruim zes endertig jaar met als laatste predikplaats Nieuwerkerk is ds Alb. van den Ban emeritaat verleend wegens vrij willig vervroegde uittreding. In Ons Dorpshuis te Nieu werkerk kwamen velen bijeen om hem na zijn laatste dienst voor de Hervormde Gemeente Nieuwerkerk toe te spreken en de hand te drukken. Samen met zijn echtge note verhuist Van den Ban naar Middelburg. Na een welkomstwoord door de president van de kerkeraad, S. van Mourik, die ook in de kerk al had ge sproken, klom ds T. Rinkema op het spreekgestoelte. Namens de Provin ciale Kerken Vergadering (PKV) dichtte hij Van den Ban een brede belangstelling voor de theologiestu die" toe. Rinkema zei hiervoor een enorm respect te hebben. Ds O. C. Kerssen sprak namens de Ring Her vormde Predikanten, de classis en het Interkerkelijk Pastor Convent. Anjer ,,Je kunt mensen vaak typeren aan de hand van voorwerpen. Als je een witte anjer ziet liggen, dan is prins Bernhard voorbij gekomen. Zie je een oude versleten bruine schooltas, dan is de kans zeer wel aanwezig, dat ds Van den Ban langs geweest is", al dus Kerssen. ,,Ik zie die tas als een symbool voor zijn trouw bezoek aan de kerkvergaderingen". Duiveland's loco-burgemeester J. Op 't Hof roemde de positieve besprekingen tussen het gemeente bestuur en de dominee. „Uw over dracht van kennis was voor velen een grote ervaring. Ik dank U voor Uw inzet in Nieuwerkerk op zowel ker kelijk als maatschappelijk terrein", aldus de bestuurder, die gevolgd werd door ds A. ten Hove van de Ge reformeerde Kerk. Ten Hove sprak van een „wonderlijk ambt, waarbij vreugde en verdriet zo dicht naast el kaar kunnen liggen". Vreugde, om dat Van den Ban kan gaan genieten van een welverdiende rust en ver driet, omdat de banden met de ge meente als het ware worden doorge sneden. Ten Hove zei gelukkig te zijn met de steeds nauwer wordende samen werking tussen beide kerken. Hij noemde Van den Ban een „stuwende kracht". Missionair toeruster van de zending, A. P. Kort, noemde de domi nee een „zendingsvriend". Iemand, die het verkondigen van het evange lie een vanzelfsprekendheid vindt, iemand, die weet wat dat voor een ie der kan betekenen en iemand met een warm hart. „Maar er had geen toe komstig adres op de kaart mogen staan. Nu weten we je zeker te'vin- den". vervolg pagina 2 dag laten zien. Schotte onderschreef de stellingname van Schout, die met applaus van de brandweerlieden werd ontvangen. 'Misleidend' Volgens Schout was de wedstrijd niet de allermoeilijkste, maar wel „redelijk misleidend". Bij aankomst kregen de korpsen een korte instruc tie op papier. „Normaal staat er na tuurlijk niets op papier, maar bij aankomst zijn er altijd wel mensen, die de vuurbestrijders de eerste in formatie kunnen verschaffen", aldus de wedstrijdleider. Door onderhoudswerkzaamheden aan de CV-installatie was er brand ontstaan in poederfabriek 2 van Zee landia aan het industrieterrein. De monteurs (pas later zou blijken, dat het er twee betrof) werden nog ver mist. Over de behandelng van de werklieden behoefden de brandweer lieden zich geen zorgen te maken, want het bedrijf had al voor een EHBO-post gezorgd. „De eerste prio riteit ligt natuurlijk bij het redden van de mensen. Daarna pas komt het bestrijden van de brand". De korpsen hadden hiervoor maximaal 25 minu ten; een tijd waarbinnen alle korpsen het karwei klaarden. De brand was vrij gecompliceerd. Bij binnenkomst in de fabriekshal troffen de vuurbestrijders een brandhaard aan, die geblust moest worden. Brandsimulatoren en vuur- borden gaven de vuurhaard aan. Maar de eerste monteur zou boven aan de trap liggen. Een donkere ruimte, waar de brandweermannen op de tast aan het werk moesten. Lantaarns waren uit den boze, want bij zware rook hebben die geen enkel effect. De tweede monteur bevond zich op een andere locatie; in de CV-ruimte. Deze man had zijn lasapparatuur achteloos weggelegd om nog een klusje in de voornoemde ruimte t.e klaren. Dit met alle gevolgen van dien. De korpsen moesten eerst een waterstraal op de entree zetten om de monteur uit zijn penibele situatie te redden. Een ander probleem was het gegeven, dat de waterwinning buiten het terrein moest geschieden; name lijk vanuit een ondergrondse brand- kraan rechts voor de ingang van het bedrijfsterrein. Tevreden Wedstrijdleider Schout toonde zich na afloop tevreden over de resulta ten, al „zal Zierikzee wel kwaad op me zijn". Hij had het korps namelijk een strafpunt gegeven, omdat de vuurbestrijders zich bedienden van een fiets. „Hoe leuk U dit ook heeft bedacht, het reglement laat dit niet toe. We maken er geen kermisattrac tie van". Het puntverlies kon Zierik zee echter niet van de overwinning af houden. Schout benadrukte in zijn toe- BROUWERSHAVEN - De rijkspo litie moest eraan te pas komen om een uit de hand gelopen ruzie te beëindigen tussen C. v. S. uit Brou wershaven en E. V. uit Rotterdam. C. v. S. die op zijn boerderij nabij Brou wershaven een mini-camping beheert kreeg het zaterdagavond aan de stok met een van zijn kampeergasten en ongeveer twintig van diens familie leden die op bezoek waren. De aanlei ding zou het uitvallen van het licht zijn geweest. E. V. meende dat C. v. S. daarin opzettelijk de hand had. De woordenwisseling liep uit in een handgemeen waarbij rake klappen vielen. De politie maakte hieraan een eind en stelt een onderzoek in naar de toedracht. OOSTERLAND - Het illegaal vul len van campinggasflessen was de vermoedelijke oorzaak van een ont ploffing waarbij twee mannen zwaar gewond werden en een auto en een LPG-pomp totaal uitbrandden. De 26-jarige H. D. G. uit Bruinisse reed zondagavond om ongeveer zes uur met zijn Citroën BX naar het benzi nestation bij de Blauwe Keet langs de Rijksweg 18 nabij Oosteriand. Naast hem in de auto zat J. D. uit Bruinisse. Hoewel de Citroën op die selolie reed tankten zij LPG-gas. Hoewel die brandstof de auto bin nenging via een aansluiting zoals die gebruikelijk zit op auto's die op LPG rijden bleek hij bestemd te zijn voor drie losse gastanks. Die waren onder ling verbonden en lagen in de koffer ruimte van het voertuig, zo bleek uit onderzoek van de politie. Tijdens het tanken, dat J. D. zelf deed, volgde door nog onbekende oorzaak een enorme steekvlam en een ontploffing waarbij de auto en het gasstation in lichterlaaie gingen. In de auto be vond zich nog H. D. G. uit Bruinisse. Beide mannen liepen zware brand wonden op aan hoofd en bovenlijf. Ze werden per ambulance overgebracht naar het Rode Kruisziekenhuis in Zierikzee. H. D. G. is van daaruit ver voerd naar het brandwondencentrum in het Zuiderziekenhuis in Rotter dam. De brandweer van Duiveland was snel ter plaatse om pomp en auto te blussen zodat ergere schade kon worden voorkomen. De oorzaak van de ontploffing wordt nader onderzocht door de Rijkspolitie Schouwen-Duiveland en de Tbchnische Recherche Middelburg. Zij spraken het vermoeden uit dat men de tanks kwam vullen voor ge bruik op een camping en wezen er met nadruk op dat een dergelijke constructie niet is toegestaan. „Het is bekend dat het op deze wijze meer ge beurt. Er wordt veel voor gewaar schuwd. De gevolgen zijn nu door dit ongeval erg duidelijk naar voren ge komen", aldus de politiewoordvoer der. Naar aanleiding van het ongeval moest het verkeer enige tijd worden omgeleid en uit voorzorg werd het na bij gelegen restaurant ontruimd in verband met ontploffings- en brand gevaar. spraak (na de broodmaaltijd bij Zee landia) het belang van een goede sa menwerking tussen de bedrijfsbrand weer en de gemeentelijke korpsen. „Op andere plaatsen is gebleken, dat samenwerking tussen beide korpsen goed mogelijk is. Dit zonder je nu meteen af te vragen welk korps de leiding moet hebben". Volgens de wedstrijdleider kan de bedrijfs brandweer het gemeentelijke korps zeker van dienst zijn en andersom. Jury-voorzitter ing. D. de Kok uit 's-Heer Arendskerke ging dieper in op de technische aspecten van de wedstrijd. Ook hij noemde het „geen gemakkelijke opgave" en zei dat het meegevallen is, dat alle korpsen bin nen de gestelde limiet hun werk had den kunnen doen. Wel hadden som mige korpsen moeite met het vinden van de poederfabriek „terwijl het naambord er toch duidelijk opstaat". Volgens hem was baancommissaris M. G. Brasser uit Oost-Souburg te vreden over het materieel en werd ook de kleding door bijna iedereen goed gedragen. Op de details na dus alom tevre denheid bij de wedstrijdleiding. Eer der al tijdens de bijeenkomst had de voorzitter van de Vereniging van Brandweerbevelvoerders op Schou wen-Duiveland, J. de Jonge uit Drei schor, een ieder bedankt voor de in zet. De jury-leden werden bedankt en voor de administratie (mevrouw W. Staal-van Sluijters, A. van der vervolg pagina 4 Dit nummer bestaat uit 14 pagina': WAt 1£6Ï P& Een Westerschouwse brandweerman ontrafelt een brandslang, terwijl juryleden op de achtergrond toekijken. Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Koud Aanhoudend koud maar afnemend buiig en meer opklaringen. De noor denwind neemt ook af tot matig of vrij krachtig 4 tot 5 Beaufort. Mini mumtemperatuur komende nacht 6 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 8 mei: Woensdag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 30% Min.temp.: 6 graden Middagtcmp.: 13 graden Windkracht: noord 5 Donderdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 10% Min.temp.: 6 graden Middagtcmp.: 14 graden Windkracht: noord 4 Vrijdag: Zonnige perioden Kan op neerslag: 10% Min.temp.: 6 graden Middagtcmp.: 15 graden Windkracht: noordoost 3 ZON- EN MAANSTANDEN 5 mei Zon op 06.03, onder 21.12 Maan op 11.18, onder 03.36 Eerste Kwartier: 6 mei (04.26) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Met een sterke noordelij ke stroming wordt koude lucht aan gevoerd waarin gemakkelijk buien kunnen ontstaan. Deze stroming wordt in stand gehouden door een krachtig hogodrukgebied ten westen van Ierland en een goed ontwikkelde depressie van het Oostzecgebicd tot in Zuid-Italië. Door het dichterbij ko men van het hogedrukgebied neemt de buiigheid geleidelijk af en is er wat meer zon. Daardoor wordt het morgen iets minder koud. De tempe ratuur loopt op tot ongeveer 12 gra den. De gevolgen van het naderbij ko men van het hogedrukgebied doen zich ook de daaropvolgende dagen gelden. Er komt meer zon en de neer slagkansen worden klein. Er treedt een temperatuurstijging op tot onge veer 16 graden aan het eind van de week.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1