Elma Knop en Dig Vleugel krijgen sportprijzen Bruinisse en 'Actie 88' gaat van start Bruinisse door tijd veranderd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vnidag 1 mei 1987 Nr. 21125 7 als oen soort mascotte koestert, werd allereerst clubkampioene, vooraleer zij op de nationale titelstrijd in haar klasse als tweede eindigde. Tijdens de Europese kampioenschappen ein digde de Bruse als derde en de we reldkampioenschappen in Duitsland leverden haar een elfde positie op. De klasseringen gaven haar de zeker heid, dat zij ook in 1987 weer mag deelnemen aan de wereldtitelstrijd. De prestaties van Elma Knop krijgen nog meer relief, doordat zij de trai ningen voor haar sport voortdurend vele kilometers van huis moet bedrij ven, omdat er in Zeeland geen of nau welijks mogelijkheden daartoe aan wezig zijn. Sportpenning Dig Vleugel is sinds 19(58 woonach tig in Bruinisse. Vanaf zijn vestiging in het vissersdorp was de onderwij zer volop actief in het verenigingsle ven. ,,Hij ontpopte zich al snel als een manusje-van-al les", concludeerde burgemeester Hekman, voordat hij Vleugel de sportpenning van ver dienste uitreikte. Tot 1985 was Dig Vleugel algeheel leider van badmintonverenigingNet- overtnet en van 1970 tot 1980 had hij zitting in het provinciaal bestuur van de CJV. Hierin bekleedde hij di verse functies. In 1979 deed hij zijn intrede in het bestuur van voetbal vereniging Bruse Boys. Sinds een aantal jaren houdt hij zich voorna melijk bezig met het jeugdvoetbal, waarvoor hij een van de grootste, zo niet de grootste Zeeuwse promotor werd. Om zijn streven het jeugdge- beuren nog meer op de voorgrond te krijgen werd Dig Vleugel lid van het bestuur van de regiocommissie Schouwen-Duiveland en vandaaruit belandde hij in de hoofdcommissie jeugdvoetbal van de afdeling Zee land van de KNVB, waarin hij mo menteel drie jaar zitting heeft. Veel initiatieven met betrekkingtot het jeugdvoetbalgebeuren in Zeeland vonden gedurende de voorbije jaren haar oorsprong bij de Bruse onder wijzer, die uiterst verdiend de pen ning van verdienste mocht ontvan gen. Iedereen, die Dig Vleugel kent, weet inmiddels dat hij zijn pogingen tot verbreiding van het jeugdvoetbal bekrachtigt met een omvangrijk be toog. Ook het incasseren van de sportpenning mocht derhalve dan ook niet voorbijgaan zonder een - dit keer korte, maar wel zeer gemeende - toevoeging van zijn kant. ,,Ik ben bij zonder blij met deze sportpenning, maar ik zou nog blijer zijn met een groot aantal vrijwilligers voor de Bruse sport", stelde hij. Dat zal in de toekomst stellig ontonbeerlijk zijn. Direct na de uitreiking van de sport prijzen ging de 'Actie 88' van start. Via de actie gaan negen Bruse vereni gingen gezamenlijk geld inzamelen om de inventaris voor de in 1988 te bouwen sportzaal te bekostigen. Na mens de werkgroep overhandigde Aart de Zeeuw een placquette met de emblemen van de negen deelnemen de verenigingen aan burgemeester Hekman. Voetbalvereniging Bruse Boys, volleybalvereniging Kwiek, badmintonvereniging Netovertnet, tennisvereniging De Bru-Tèn, ijsver- eniging Nooitgedacht, jeugdsoos De Pul, zwemclub Aquasprint, gymnas tiekvereniging Kwiek en kracht sport- en fitnessclub Bru overhandig den via een van de jongere leden elk een startbedrag van minimaal hon derd gulden aan Rabobank-directeur L. Ottens. „Hiermee willen te ken nen geven, dat het ons met z'n allen menens is betreffende de inrichting van de sportzaal", onderstreepte Aart de Zeeuw. De bouw voor de aan het dorpshuis te koppelen sportzaal gaat in het voorjaar van 1988 van start. Elma Knop is reeds een aantal ja ren actief in de fictscrosserij. Zij was onmiddellijk nadat zij met deze sport, startte een 'blijver' en manifesteerde zich het afgelopen jaar niet alleen in verenigingsverband, maar ook natio naal, Europees en in wereldverband. De jeugdige Bruse, die sinds jaar en dag door het fietscrossleventje gaat als 't Konijntje, omdat zij dit diertje Elma Knop werd door de Bruse Sportraad verkozen tot sportvrouw van het jaar 1980. BRUINISSE - Traditio neel werden aan het eind van de festiviteiten van Koninginnedag' in Bruinis se de jaarlijkse sportprij zen van het vissersdorp uitgereikt door burge meester T. C. Hekman. De jeugdige fietscrosster El ma Knop werd door de Bruse Sportraad over het jaar 1986 verkozen tot sportvrouw van het jaar en de sportpenning van ver- dienst kwam terecht bij Dig Vleugel, die zich gedu rende bijna twintig jaar heeft ingezet voor tal van sportieve activiteiten in Bruinisse. Aansluitend aan de dubbele uitreiking ging en passant de 'Actie 88' van start. Negen Bruse vereni gingen gaan via deze actie gelden inzamelen voor de nieuw te bouwen sport zaal. vormde kerk was. Jh. de Waal deed in manufacturen (ellegoed) waar naast in een van de weinige woonhui zen schoolmeester P. J. Okkerse woonde. De slagerij van Piet van As grensde aan de schoenmakerij van Marinus Boone waarnaast weer Kruise woon de, reiziger en vertegenwoordiger in manufacturen. Jacob Padmos was kruidenièr, vrachtrijder en ijsverko per en dreef z'n zaakje naast Leen de Koning-van Ree, houder van een ma nufacturenzaak. Naast het woonhuis van Joh. Capelle woonde Woutrina Zoeter, de eerste Bruse inwoner die met de nieuwe lijkkoets werd begra ven. Daarnaast het wagenmakersbe- drijf van J. M. Krijger waar op een bovenkamer kleermaker Leen West dorp woonde die ook postbode was. Daarnaast had Daniël Jumelct, Wol- fert de Post z'n vader, aan de achter kant een groentewinkeltje. Jacob de Ronde, op het hoekje waar Christi- aan Bolijn nu woont, verkocht klom pen, snoep en rookwaar. Op het Kerk plein had jan de Ronde-Roukema een sigarenhandel en naast hem zat Van Sehendel die de sigaren maakte. Daarnaast de nering van Suzanne Ju- melet die ijs en-zuurballen verkocht. (Jok het Gasthuis, waar armlastige mensen uit de gemeenten woonden, stond op het Kerkplein, naast de par ticuliere bibliotheek van Joh. de Ko ning, de grootvader van Joh. de Ko ning die samen met Jan Jumelet al zoveel jaren de huidige bibliotheek runt. Ook hier herhaald de geschiede nis zich. Verder stond op het Kerk plein nog de viswinkel Noordzee van Joh. de Waal-van Stad die ook patat verkocht en daar 's zaterdagavonds mee langs de café's ging. Puinhoop En dat is alleen nog maar de Korte Ring en het Kerkplein. Ook de Lange Ring, voor de oorlog nog aan twee zij den bebouwd, kende tientallen win keltjes. Maar dë oorlog kende geen pardon voor het vredige vissersdorp De inundatie zorgde er voor dat er na de oorlog praktisch geen groen meer was terwijl wekenlang granaatvuur van de Engelsen in de winter van '44 op '45 (vanaf St. Philipsland) de be bouwing van de kern van hot dorp in een verschrikkelijke puinhoop veran derde. Ook de toen 450 jaar oude Her vormde kerk bleek onherstelbaar be schadigd. De stenen uit de gesloopte kerk zouden zijn gebruikt bij de restauratie van de Abdij in Middel burg. De oorlog had hard toegeslagen in Bru. In het kader van de wederopbouw werd zo snel mogelijk begonnen met het bouwen van huizen om de mensen die terug kwamen weer een woning te bezorgen. De kleinere winkeltjes moesten het veld ruimen. Schaalvergroting was het devies. Ook de branche- vorvreemding speelde daarin een rol, klompen kon je ook bij de melkman kopen terwijl een nieuw fenomeen in de ondernemers wereld z'n intrede deed, winkelen in het weiland, ofte wel grote supermarkten net buiten het dorp. De mens werd mobieler. Een ander punt is dat bepaalde voor zieningen uit de kern wegtrokken naar de rand van het dorp waardoor het hart nog verder werd ontzield. Het gemeentehuis, vroeger nog in de Oudestraat, daarna via Poststraat naar het zuiden verplaatst in de Mo- Puinhopen en wederopbouw Een oud panorama van Bruinisse. De korte Ring. lenst raat. Een nieuw postkantoor zou gebouwd worden tussen firma Bra- ber en de Hervormde kerk maar en kele ondernemers waren daar op te gen omdat het zicht op hun winkel zou verminderen. En recentelijk nog werd het VVV-kantoor verplaatst vanuit de Korte Ring naar de Dreef, inpandig bij bibliotheek en visserij museum Kern verplaatst De kern van het dorp verplaatste zich meer naar het gebied rondom de Molenstraat waar het gemeentehuis, het Dorpshuis, de Christelijke- en de Openbare Basisschool (en straks de bijzondere Christelijke school), het postkantoor, jeugdsoos De Pul cn de tennisbanen bevinden. Architecto nisch goede bouwwerken maar pla nologisch met verschillende vraagte kens. Want een jeugdsoos met harde discomuziek naast een tennisbaan en een Christelijke school lijkt tegen strijdig en uit oogmerk van pïteit lijkt een tennisbaan naast de be graafplaats ook niet de beste plaats. Maar het zijn historisch gegroeide BRUINISSE - „In het hart bloeit het leven, in het hart is de muziek der wereld", zei de Spaanse dichter Marti nez Sierra aan het begin van deze eeuw. Ook het hart van een dorp of stad moet kloppen, niet alleen van levenslust en bedrijvigheid, maar ook bouwkundig in een estheti sche vormgeving. Als sociale ontmoetingsplaats en win kelcentrum herkenbaar voor autochtoon en bezoeker. Dat kloppende hart van een plaats is een ideaal-situatie waar Bruinisse helaas niet meer aan voldoet. Wereldoor log II schoot een verwoestende pijl in het zo sfeervolle hart van Bruinisse. klopt" hebben enkele Bruënarern op een wandbord staan onder het ge meentehuis welke toen nog in de Poststraat gevestigd was. Maar het werkelijke hart van de vissersplaats klopte toen aan de haven en in het verlengde daarvan de dorpskern Lan ge en Korte Ring en Kerkplein, met de tussenliggende Oudestraat. De| Korte Ring begon met de bakkerij an nex café van Gabriël Padmos, Hen drik Roukema dreef een manufactu renzaak terwijl Hein Okkerse fietsenmaker was (eerder Willemse en M. en J. de Waal). Jo Huibers was waterfitter en ook de eerste erkende elect riciën. Bruinisse, ontstaan in 1467 door het indijken van de schorren die grens den aan Duiveland (vandaar de vroe gere naam Oostduiveland), groeide op tot een welvarend dorp. De stich ting van het dorp en de inpoldering werden bewerkstelligd door Philips de Goede, de vader van de oorlogs zuchtige Karei de Stoute. Maar de daadwerkelijke bouw werd uitge voerd (gefinancierd) door Adolf van Kleef die gehuwd was met Anna van Bourgondië. Zoals gebruikelijk in die dagen werd een straat aangelegd van af de haven naar de kerk met aan weerszijden huizen, de huidige Ou destraat. In 1470 kreeg men van de abt van Middelburg, heer Jan van 's- Gravesande, toestemming om een kerk te bouwen. Ondanks rampen, zoals in 1570 de St. Felixvloed en oor logen, de Spaanse furie teisterde heel Schouwen-Duiveland nadat ze lo pend bij laag water het Zijpe waren overgestoken, breidde het dorp zich in de loop der eeuwen uit. Landbouw (o.m. meekrapteelt) en visserij (oes ters en mosselen) brachten welvaart en dat uitte zich onder andere in de bouw van twee molens, een bierbrou werij, een pottenbakkerij en fraaie huizen. Bedrijvigheid De haven, als het ware één geheel vormend met het dorp, kende grote bedrijvigheid door de visserij, de beurtvaart en het aanvoeren van bouwmaterialen en afvoeren van landbouwprodukten. Maar vooral was tot voor de Tweede Wereldoorlog het aantal neringdoenden groot. Het Kerkplein, de Lange en Korte Ring was één groot winkelcentrum. Wie aan een van die straten een raam had richtte dat in als etalage en had een winkeltje waar vaak niet meer dan één produkt werd verkocht, zoals pol kabroeken of klompen. „Waar het hart van Bruinisse Daarnaast had Koos Haeck- Vijverberg een grote (voor die tijd) kruidenierswinkel die weer aansloot op het timmermansbedrijf van H. L. Schilperoort. Het meel- en grutters bedrijf van Lambertus de Waal leun de tegen het pand van Joh. Le Due, fototgraaf, drukker en verkoper van ansichten en rookwaar. Op de andere hoek de smederij van Piet Meerman, later overgenomen door Hendrik Braber. Aan de andere kant van de Korte Ring was Marinus Okkerse kleermaker en barbier en vormde te vens een belangrijk punt van samen komst voor de jeugd. Daarnaast zat Thomas van Peer, vrachtrijder op Zierikzee en bezat Hendrik Hooger- werf-v. d. Bos een klein winkeltje in groente en levensmiddelen die hij met een kruiwagen langs de boerde rijen ventte, tot in Sirjansland toe. Daarnaast had Clement den Engels man een logement en klein cafeetje wat weer werd opgevolgd door de scheerwinkel van Dingeman van Po- pering die tevens koster van de Her bouwplaatsen die slechts mot een groot stuk kapitaalsvernietiging ver plaatst zouden kunnen worden. Daar wordt straks dc sportzaal nog aan toegevoegd. Ook het op Delta hoogte brengen van de dijk langs het dorp heeft en zekere inbreuk gepleegd Voor die ingrepen was do haven on verbrekelijk verbonden met het dorp. De Oudestraat liep als het ware tot in de haven. Nu is daar een zware dijk voor gekomen en is het bedrijvige ha ven gebeuren meer gescheiden van het dorpsleven. Maar Bru zou Bru niet zijn of tegenslag en ramp sterkt juist het gevoel tot het krommen der ruggen om samen tot een sterker ge heel en wederopbouw te komen. Mis schien dat het plan tot herinrichting van de kom (het nog steeds warm kloppende hart) een stukje kan reali seren om te komen tot gezellig cen trum waar het prettig wonen en win kelen is voor bevolking en bezoekende gast. „Het ligt in 's men sen aard, het oude te beminnen, en wil hij ooit met het nieuwe op goede voet komen, dan moet men hem niet te veel van het oude ontnemen", is een spreuk van Raupach cn die geldt ze ker voor de vissersplaats Bruinisse JAAP HUIZER

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 7