Commissie welzijn positief over werkplan basiseducatie Financiën Culturele Vereniging lopen terug bij handhaven van de gebruikelijke activiteiten Vijfenvijftig jaar getrouwd ORGELLIEFHEBBERS Muziek in Brogum 995,- Deurloo Intermeubel Inbraak woning Dreischor Op Drift vergadert op podium Omegan 8200, 8700 en 9000 6 ,Goed dat eigen gezicht behouden is ZIERIKZEE - Het werkplan basiseducatie dat het Re gionaal Educatief Centrum De Bevelanden/Tholen (REC) onlangs op tafel heeft gelegd, is door de commissie welzijn goed ontvangen. Het plan biedt, zo werd tijdens een „rookvrije" vergadering van deze commissie naar voren gebracht, voldoende uitgangspunten om mee te werken. KERKWERVE - In huiselijke kring vierde het echtpaar Adriaan Smalheer en Cornelia Antje Smalheer-van de Panne uit Kerkwerve zijn 55-jarige huwe lijksfeest. Daarbij waren negentien familieleden aanwezig, waaronder hun zoon en vier dochters. Vooral de vrouw des huizes is veel met de klein- en ach terkleinkinderen bezig. Dus ook die waren aanwezig op de feestdag. De elf kleinkinderen en hun ouders gingen eerst met hun opa en oma uit eten. 's Avonds werd het feest met achterkleinkinderen verder gevierd. De tachtigja rige echtgenote werd op 1 augustus 1906 in Scharendijke geboren en heeft voor haar huwelijk als huishoudster in verschillende huizen gewerkt. Haar echtgenoot werd 26 maart 1909 in Nieuwerkerk geboren en heeft vanaf zijn veertiende jaar als landarbeider gewerkt. Sinds 23 jaar wonen ze in Kerkwer ve aan de Vloedstraat. Nil houdt Smalheer zich veel bezig met vissen en af en toe fietsen om bij zijn kinderen op bezoek te gaan. Zijn vrouw heeft haar han den vol aan het huishouden. Alvorens over te gaan tot de agenda deed wethouder J. Groen het dringen de verzoek om gedurende de zitting niet te roken. Een verzoek dat dooi de commissieleden grif werd ingewil ligd. Met het oog op de invoering van de ze basiseducatie per 1 augustus heb ben de gemeenten het in Goes geves tigde REC gevraagd de voorbereiden de werkzaamheden op zich te nemen. Na overleg met de desbetreffende wethouders van onderwijs en andere belanghebbenden, heeft dit educatie- ve centrum haar bevindingen in een werkplan met begroting neergelegd. In dit plan wordt melding gemaakt van een viertal activiteiten in de pe riode augustus tot en met december. Zo is geld gereserveerd voor twee al fabetiseringscursussen en een twee tal groepen (culturele minderheden) voor zogenaamde tweede taalverwer ving, beiden in Zierikzee. Verder is voor dit jaar een korte budgetterings cursus en een opstapcursus naar hot dag-onderwijs in het programma op genomen. Wethouder Groen verklaarde in zijn uiteenzetting dat er tot dusverre nog geen gemeente is geweest die zich aan dit gemeenschappelijke initiatief heeft onttrokken. Een punt dat door hem extra aandacht kreeg was het in stellen van een zogenaamd educatief beraad. Hiervoor is er contact ge weest met de werkgroep ,,Mag het een onsje meer zijn". Over de precieze invulling van dit beraad, dat door de gemeenten moet worden ingesteld, moet binenkort nader overleg wor den gevoerd. Commissielid J. L. Bil- Roskam vroeg of er behalve organisa ties als het Vrouwenontmoetingscen trum, de stichting Vrouwenemanci patie Schouwen-Duiveland, die on der andere op de nominatie staan ook een plaats weggelegd is voor de meer traditionele vrouwengroepen?. Ook de ouderenorganisaties, in het bijzon der de ANBO, hebben reeds de wens te kennen gegeven om ook in dit be raad zitting te nemen. Een aanzienlij ke lijst van gegadigden dus, die ech ter om praktische redenen niet allemaal een plaatsje toebedeeld kunnen krijgen. ,,Je kunt niet alle groepen opnemen" stelde commissie voorzitter Groen vast. Handhaven Zoals de plannen er nu uitzien blijft het huidige cursusaanbod ge handhaafd In de toekomst is het ech ter niet uitgesloten dat het educatieve aanbod verbreed wordt met een open- schoolachtige activiteit en in bepaal de gevallen ook een vrouwenleerjaar, mits het educatieve element hier overheerst. Volgens secretaris van de commissie J. Lagendijk is het echter niet zo dat activiteiten met een eman cipatorisch karakter binnen deze ba siseducatie vallen. Mevrouw M. A. Bij dc Vaatc-Rozendaal (CDA) vond in dit verband dat dc basiseducatie een zaak voor iedereen moest blijven. ,,Voor emancipaticzaken zijn andere gelden beschikbaar", aldus Bij de Vaate-Rozendaal. Voordat de invoering van de basis educatie op Schouwen-Duiveland een feit is moet er evenwel nog het een en ander worden geregeld. Op de vragen yan commissielid L. van der Veer over de gevolgen van de feitelijke op heffing van de Huishoudelijke voor lichtingsdienst en de lokatie waar de basiseducatie kan worden onderge bracht antwoordde Groen dat het ver uit de voorkeur geniet dat niet alles via Goes loopt, maar dat er hier op het eiland naar een passende huis vesting wordt gezocht. Deze moet echter wel voldoen aan de voorwaar de dat de beschikbare ruimte tot dus verre onvoldoende is benut. In dit verband kwam als mogelijk onderko men het pand in de Manhuisstraat aan de orde. De centrale administra tie blijft echter in Goes. Personeel De commissie bleek verheugd te zijn over het feit dat de invoering van de basiseducatie geen gevolgen heeft gehad voor de leerkrachten die be trokken zijn bij de huidige educatie ve activiteiten. Het REC is bereid om deze leerkrachten aan te stellen, mits deze hiermee in kunnen stemmen. Zo bleek het plan te zijn om de medewer kers van de Huishoudelijke Voorlich tingsdienst in te schakelen bij deze nieuwe vorm van educatie. Wie doet wat De commissie bleek weinig proble men te hebben met de in het werk plan voorgestelde activiteiten, waar voor een rijksbudget van 26.082,- beschikbaar wordt gesteld. Een an der punt dat aan de orde kwam was de reeds eerder gestelde vraag in wel ke commissie de basiseducatie moet worden ondergebracht. De commissie onderwijs liet hierover geen enkele twijfel bestaan: de basiseducatie zou behoren tot het werkveld van de deze commissie. De welzij nscommissie reageerde op dit punt wat voorzichti ger. Alleen als het echt niet anders kon, zou de welzijnscommissie in- ZIERIKZEE - Het publiek van jeugdsoos Brogum staat de komende tijd nog heel wat te wachten. Voordat het Anywave-festival voor de deur staat, komen er nog twee bands en ook de tweede voorronde van het Rhythem en Booze-festival wordt in Brogum gehouden. Met dat festival begint Brogum de meimaand. Zaterdag 2 mei om 20.00 uur staat de eerste band op het po dium klaar om door de voorronde van het Rhythm en Booze-festival te komen, dat in Vlissingen wordt ge houden. Op die avond komen de bands The Juke Joints, Dreams die First, Dig the Graves, Fixit en nog een onbekende groep. Eerst had New Gate zich daar voor opgegeven, maar die hebben afgebeld. De hardrock, band Nataraj be treedt zaterdag 16 mei het podium van de jeugdsoos. De vijfmansforma tie, die sinds haar oprichting in 1986 stevig haar best doet om in de publi citeit te komen, begint omi 22.00 uur. Met de melodieuze hardrock, die ze brengt, heeft de band in de loop van de jaren een grote aanhang gekregen. Met recht, zegt 'Brogum', want Nata raj boeit van het begin tot het eind en verzorgt een prima podiumact. De laatste band, die Zierikzee voor het Anywave-festival bezoekt, is 'De Wanda's; zaterdag 30 mei. De band, die dit moment nog toert door Scan dinavië begint waarschijnlijk rond 22.00 uur. De Wanda's, dat vergeleken kan worden met garagerock, heeft veel gemeen met collega Claw Boys Claw. Gezien de successen heeft de groep een even glansrijke carriere achter de rug als Claw Boys Claw; di verse platen gemaakt, televisie optre dens en succes in het buitenland. ZIERIKZEE Dansen Wie graag over de dansvloer zweeft kan vandaag (vrijdag 1 mei) zijn hart ophalen. Vanaf 20.30 uur bestaat de gelegenheid om in de Graanbeurs in Zierikzee een dansje te wagen en wel op de muziek van Mengelmoes. In september krijgt dit dansgebeuren een vervolg, dan wordt staat een Ker- misbal op het programma. Homofilie De werkgroep Homofilie Schou wen-Duiveland komt zaterdag 2 mei om 20.00 uur bijeen. De samenkomst wordt gehouden in het UVV-gebouw. Bazar Het bestuur van de afdeling Zee land van de Algemene Nederlandse Vrouwenvereniging Tesselschade-Ar- beid Adelt heeft voor donderdag 7 mei een bazar georganiseerd. Deze wordt gehouden tussen 13.30 en 15.00 uur in de regentenkamer van het Bur gerweeshuis te Zierikzee. KERKWERVE Optreden countrygroep Calyx In verband met de heropening van café de Jonge aan de Kerkweg te Kerkwerve treedt daar morgenavond (zaterdag) de countrygroep Calyx op. Calyx bestaat al vijftien jaar en is daarmee de oudste countrygroep in ons land. Zij treedt voor het eerst in Schouwen-Duiveland op. Vorige maand bracht ze een nieuwe LP uit die de titel Still there meekreeg. Het optreden in Kerkwerve begint om 21.00 uur. WESTERSCHOUWEN Ledenvergadering VOO De afdeling Westerschouwen van de Vereniging voor Openbaar Onder wijs (VOO) houdt op woensdagavond 6 mei om 20.00 uur haar ledenverga dering in het Dorpshuis te Renessc. Bij het zakelijk gedeelte komt naast notulen en financieelverslag de be stuursverkiezing aan de orde. Aftre-. dend en herkiesbaar zijn de heer J. L. v. d. Klooster en mevrouw L. P. Ku- zee. Na de pauze volgt een uiteenzet ting over. het nieuwe financie ringsstelsel in het basisonderwijs. Dit onderwerp zal worden uiteenge zet door de heer W. Bitter, hoofd Alge mene Zaken op de gemeentesecreta rie van Westerschouwen. BROUWERSHAVEN Concertprogramma St.Nicolaaskerk Op 7 juli wordt in de St.Nicolaas kerk de eerste van een reeks van 6 concerten gegeven. Die dag geeft de Maria Magdalena Cantorij uit Goes, onder leiding van Kees van Eersel, een concert. Dinsdag 21 juli is het de beurt aan organist Charles de Wolff uit Vierhouten. Gerard Dekker uit Son geeft dinsdag 4 augustus een con cert. Hij bespeelt orgel en clavecim- bel. Op dinsdag 18 augustus komt or ganist Arie Keijzer uit Dordrecht naar de St.Nicolaaskerk voor een concert. Op zaterdag 29 augustus houdt men een Jan Zwart-herden- king. Aan dit concert werken mee or- Advertentie Eiken draaifauteuil met kuip- kussen in luxe rundleer Draaibaar frame. Hanngvlietplein 4. 4301 XG Zierikzee Tel. 01110-12946. 's Maandags gesloten Donderdagavond koopavond. ,We hebben meer subsidie nodig'''' OUWERKERK - „Wanneer we de activiteiten zoals we die jaarlijks in Ouwerkerk organiseren handhaven gaan we er per jaar enkele honderden guldens op achteruit". Na enige toelichting en discussie over de begroting 1987/1988 kwam het bestuur van de Culturele Vereniging Ouwerkerk tijdens de algemene jaarvergadering samen met de leden tot deze weinig rooskleurige conclusie. Men was unaniem van mening dat het schrappen van enkele evenementen of het verhogen van de contributie geen perspectief bood. De hoop is daarom gevestigd op een verhoging van de gemeentelijke subsidie, die momenteel 250 gulden per jaar bedraagt. De animo om de jaarvergadering te bezoeken dat onder de ruim 200 leden traditioneel al niet groot is bereikte een record-dieptepunt doordat behal ve het bestuur slechts zes mensen kwamen opdagen. Maar voorzitster C. Steutel - Schellings benadrukte dat de belangstelling voor de activi teiten, die de Culturele Vereniging jaarlijks organiseert wel groot is. Uit het jaarverslag bleek dat die onder meer bestaan uit cursussen, toneela vonden. een midzomernachtfeest en wandeltochten onder leiding van een gids door de Inlagen van Ouwerkerk. Een bijzondere activiteit die sinds vier jaar wordt gedaan door me vrouw L. E. M. Veltman en sinds kort ook door mevrouw M. Kuyper is het vastleggen van het vroegere Ouwer kerk. Zij doen dat door het maken van dia's van oude foto's die zij even in bruikleen hopen te krijgen van particulieren en het optekenen van de herinneringen van de bewoners van het rustieke ringdorp. Zoals ook tijdens de vergadering bleek gaat een groot gedeelte van dc gemeentelijke subsidie alleen al op aan de kosten voor documentatie en diamateriaal die dat met zich mee brengt. Men heeft inmiddels bijna 400 dias van tussen 1900 en 1950 ver zameld en alle hierbij horende we tenswaardigheden in rubrieken geor dend. Beide Ouwerkerkse dames worden geholpen door diverse dorp bewoners waaronder M. Romijn voor het maken van de dia's. Hun nieuw ste activiteiten bestaan uit het ma ken van een inventarisatie van de ve le winkeltjes en bedrijfjes die zich vroeger in Ouwerkerk bevonden. En men heeft dc beschikking gekregen over een serie geveltckeningcn die een vroegere inwoner van het dorp, M. A. Hage, maakte van de Ring zo als die er in 1937 uitzag. Hage, die momenteel in Domburg woont, deed dat zo precies mogelijk aan dc hand van foto's en platen. Hij wil graag van de bewoners weten of alles klopt en daarom is de Culturele Vereniging van plan om dc tekeningen voor de inwoners van het dorp te exposeren. Er bestaan plannen de gcveltckenin- gen van Hage uit te geven op een poster. Ook de minder cultureel gerichte activiteiten van de vereniging, zoals het jaarlijkse kaarsen maken met Kerstmis, blijken wel veel respons op te leveren maar ook financieel ver lies. Uit het financieel verslag bleek dat de vereniging er ten opzichte van vorig jaar ruim 1100 gulden op achter uit is gegaan. Er rest nog een batig saldo van bijna 1650 gulden. Maar men verwacht dat bij het onvermin derd blijven organiseren van de acti viteiten zoals dat tot nu toe gebeurt hiervan nog eens 600 gulden af zal gaan Paard achter de wagen Een verhoging van de contrubutie werd unaniem verworpen. ,,Dat is het paard achter de wagen spannen. Dat zal ons ongetwijfeld leden kos ten. De mensen hebben nu gratis toe gang tot do evenementen wanneer zij lid zijn. Als de contributie 7,50 per gezin por jaar plus 5,00 voor kinde ren van 16 jaar of ouder) hoger wordt zullen ze uit bozuinigingsovcrwegin- gen opzeggen. Het wordt dan op den duur goedkoper om losse kaarten te kopen, wanneer men toch al van plan enkele activiteiten over te slaan". On danks do zorgelijke financiële wol ken heeft dc vereniging voor het ko mende jaar een voortgang van de gebruikelijke activiteiten gepland. Men vindt dat de Culturele Vereni ging die al meer dan dertig jaar in het dorp Ouwerkerk bestaat en geheel draait op vrijwilligers met zijn huidi ge activiteiten toch heel sterk is ver groeid met het dorp en van belang is voor de binding tussen de bewoners onderling. Bestuur Tijdens een bestuursverkiezing werden voorzitster Steutel en pen ningmeester P. B. Versteeg herkozen. Hot bestuur zal verder worden ver sterkt door cle heer J. A. A. Jansen die nieuw in het bestuur werd geko zen. De jaarvergadering werd beslo ten met een inleiding door A. T. Hu- ges over het houden van bijen. ganist Jaap Zwart, een vocaal ensem ble, een kinderkoor en een groot koor. De reeks concerten wordt afgesloten op zaterdag 12 september. Thema van dit concert is: Van Bachpruik tot Haydn-staartje. Alle concerten begin nen om 20.00 uur NOORDWELLE Reis NBvP De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen afdeling Noordwelle en omstreken maakte met vijftig da mes haar jaarlijkse reisje. De reis had paleis Het Loo als doel. Per bus vertrok het gezelschap 's ochtends vanaf Slot Moermond te Renesse. In Meteren werd een koffiestop gehou den, waarna de reis dwars door de fraai bloeiende Betuwe voerde. In Apeldoorn werd een bezoek gebracht aan paleis Het Loo. Ieder kon daar naar eigen inzicht de stallen, het pa leis en de fraaie collectie porselein bezichtigen. Er was een videofilm die daarvan een overzicht gaf. Rondom half vier werd de thuisreis aanvaard. In Renesse werd de zeer geslaagde dag afgesloten met een diner in Slot Moermond. De volgende bijeenkomst van de af deling is gepland op 22 mei. In de Bowling Renesse zal dan een bow lingavond worden gehouden. /OW KM AIRE Muzikaal in tic Hervormde kerk in Zonne- inaire wordt zaterdag 2 mei een muzi kaal kei kepad gehouden. Van 19.00 tot 20.00 uur met de medewerking van enkele leden van het Gerefor meerd kerkkoor van Zierikzee, onder leiding van Mar van het Veer. BRUINISSE Geen oud papier Zaterdag wordt er in Bruinisse geen oud papier opgehaald voor mu ziekvereniging Nu met Hope. Dit door gebrek aan mankracht. MIDDELBURG Praatgroep voor tienermoeders Donderdag 7 mei start Fiom-Zec- land een gespreksgroep voor tiener moeders. In totaal zijn acht bijeen komsten gepland, In de groep praten jonge alleenstaande moeders, tot 25 jaar, met elkaar over het 'moederen in je eentje'. De bijeenkomst begint stemmen met het overhevelen van de ze vorm van educatie naar onderwijs. Het standpunt van het college b en w inzake deze overheveling" liet geen enkele ruimte tot twijfel bestaan. Burgemeester en Wethouders bleken unaniem te kiezen voor de oplossing waarbij basiseducatie bij welzijn zou blijven. Wethouder Groen deed hier bij de concessie dat mocht het nood zakelijk zijn, bepaalde zaken door gespeeld kunnen worden naar de onderwijscommissie. Mevrouw M. A. Bij de Vaate- Roozendaal, die als plaatsver vangster voor CDA-voorman C. Bij de Vaate optrad had aanvankelijk wat bedenkingen. Zij wees erop dat de basiseducatie per 1 januari een zaak van het ministerie van onder wijs en wetenschappen is geworden. Alle informatie gaat derhalve dan ook rechtstreeks naar de leden van de onderwijscommissie. ,,Je kunt nu wel tegenstribbelen, maar vroeg of laat komt het toch bij de commissie onderwijsl terecht" aldus Bij de Vaate-Rozendaal. Onder de toezeg ging dat de leden van de commissie welzijn in de nabije toekomst ook be langrijke informatie over onderwijs zaken in handen zullen krijgen, kon zij zich wel aansluiten bij de overige commissieleden, die unaniem van menig bleken te zijn, dat de basis educatie een taak van de welzijns commissie is. om 10.15 en wordt gehouden in Var- kensmarkt 1 in Middelburg Rondwandelingen door de Abdij Vrijdag 1 mei start de VVV- Middelburg in samenwerking met de provincie Zeeland, het Zeeuws Mu seum en de Rijksgebouwendienst voor het tweede jaar met de rondwan delingen door de Abdij. Vorig jaar hebben ongeveer 12.000 mensen de Abdij bezocht, rondgeleid door spe ciaal daarvoor opgeleide gidsen. De tarieven zijn enigzins gewijzigd. Er is één tarief gekomen voor jonge ren tot 16 jaar, houders CJP, Pas-65, Museumjaarkaart en groepsdeelna- me: 3,50. Een individuele kaart voor een volwassene kost 5,-; het ge zinstarief is 10,-. Kaarten kunnen worden gekocht in het nieuwe voorlichtingscentrum van de provincie (Abdijplein 9/Klooster- gang) of bij de Middelburgse VVV. Evenals vorig jaar is een kaart voor een rondwandeling door de Abdij in clusief een toeganskaart voor het Zeeuws Museum dat men desgewenst in aansluiting op de rondleiding kan bezoeken. Het seizoen duurt van 1 mei tot 1 november. Dit is een maand langer dan vorig jaar. Rondleidingen zijn dagelijks (maandag tot en met vrijdag) om 10.30 en 13.30 uur. In ver band met de zomerdrukte is in de maanden juli en,augustus dagelijks een extra rondleiding om 15.00 uur. NEELTJE JANS ZLM-Manifestatie Op 23, 24 en 25 juni houdt de ZLM een manifestatie. Deze keer is geko zen voor de lokatie Neeltje Jans. Een manifestsatiecommissie werkt de or ganisatie van het evenement verder uit. DREISCHOR - Vermoedelijk in de nacht van maandag op dinsdag werd ingebroken in de tweede woning van dc familie v. d. P uit Den Haag aan dc Daniël Lobse Hockeweg tc Drei schor. De dieven braken een raam open en namen ccn radio mee. Het te levisietoestel werd in de tuin aange troffen. De eigenaar was niet aanwe zig. RENESSE - Het evenement Renes se Ouverture op één juli aanstaande, het opruimen van materialen en de collecte Anjerfonds 1987. Dat zijn en kele van de agendapunten die aan de orde komen tijdens dc ledenvergade ring van de toneelvereniging Op Drift uit Renesse die wordt gehou den op woensdag 6 mei in het dorps huis te Renesse. Als lokatie in het Dorpshuis heeft de toneelvereniging heel toepasselijk het podium van de grote zaal uitgeko zen om de vergadering te houden. Dc bijeenkomst begint om 20.00 uur en bij de overige huishoudelijke agenda punten is ook een bestuursverkie zing. Annemarie van de Wiel en Cor- rie Hoogerhuis zijn aftredend en herkiesbaar. Advertentie D.V. zaterdag 2 mei bespeeld Wim van der Panne de nieuwe in onze showroom van 10.00 tot 16.00 uur. Hartelijk welkom! uiman MUZIEKCENTRUM BRUINISSE Kerkstraat 14, Bruinisse, tel. 01113-1379 i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 6