ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 1 n.ei 1987 Nr. 24125 5 met kinderen drukdoende met een puzzeltocht. Fietsenparade Ouders en verzorgers beleven deze dag genoeglijke momenten wanneer hun'kroost met versierde fiets zich opstelt voor de versierde fietsenpara de. Die creatieve uitspattingen met oranje-rood-wit-blauw crepepapier maken het soms moeilijk om de nog jeugdige bestuurders te ontwaren. De markt in Oosterland is dan ook een ware kleurenzee, die pas enige orde krijgt wanneer Oosterlands fanfare zich al trommelende aankondigt. Te gelijkertijd worden naast de Rabo bank aan de andere zijde van de markt pogingen ondernomen om de vlag in top te krijgen. Een niet alle daagse bezigheid die enige moeite kost. Het blijft overigens niet tot feestelijk vertoon beperkt want na de optocht kunnen de kinderen hun krachten meten met traditionele spelletjes als zaklopen en balgooien, die jaar in jaar uit voor veel vermaak zorgen. Het dorp viert dubbel feest; de Oranjevereniging uit Oosterland bestaat dit jaar precies een halve eeuw. Voor haar inzet om van Koning innedag in Oosterland ook feest voor iedereen te maken heeft deze vereni ging namens koningin Beatrix een wimpel ontvangen. Ook Zierikzee krijgt er deze dag één. In een onbewaakt ogenblik houdt een van de allerjongsten het voor ge zien en poetst de plaat door ergens een tuin in te schieten. Zijn gezicht staat op storm. Zijn actie heeft echter weinig resultaat want met enige over redingskracht weet een oudere de peuter te bewegen rechtsomkeert te maken. Spelletjes Niet zozeer water naar zee dragen, m-aar meer water met een soeplepel naar een fles toe brengen. Dat secyre werkje moeten de leerlingen van de basisschool op het schoolplein van de Dobbelsteen in Nieuwerkerk uitvoe ren. Ze amuseren zich best, het zonne tje schijnt en een morgentje in de bui tenlucht valt altijd wel in de smaak. Evenals de houten clown die voor het ringwerpen staat opgesteld. Een kleintje gaapt het gevaarte met grote ogen aan. Jeu de Boule met gebreide ballen blijkt moeilijker dan ver wacht. In een hoekje op het school plein doen leerlingen verwoede po gingen om die misbaksels zo dicht mogelijk bij elkaar te krijgen". Een hele klus, want de ballen vertonen de meest onverwachte afwijkingen. Wat dat betreft gaat het hindernislopen over enkele banken beter, dat gaat tenminste recht-toe-recht-aan. Poppenkast Kinderstemmen, die tezamen voor een fiks aantal decibellen zorgen ver raden dat het dorpshuis in Ouwer- kerk „bezet is door het kindervolkje. De kinderschaar blijkt zich rond de poppenkast geschaard te hebben, waar Marjon de Bruin en Jannie Wan del het enthousiaste publiek op een oranjespel „trakteert". Zo te horen een dankbaar publiek want het ge luid verstomt wanneer de gordijntjes van de poppenkast langzaam open gaan en dc kinderen kennis maken met de hoodrolspelers. Springen Aanmerkelijk minder luidruchtig gaat het eraan toe in Zierikzee wa^r onder de Beuze een aantal schaaklief hebbers zich tegoed doet aan een schaakpartij in de openlucht. Een eindje verderop springen liefhebbers een gat in de lucht op een felgeel ge kleurd springbed. Eerder deze mor gen ging het er luidruchtiger aan toe. De muziekverenigingen Kunst en Eer en Rust Roest bezorgden de Zierik- zeeënaars en de aanwezige toeristen een muzikaal begin van de dag, door vrolijk musicerend door de stad te marcheren, terwijl in de middaguren de brandweer vor de nodige spanning en sensatie zorgde. De Or&njemarkt trok bijzonder veel belangstellenden. gedemonstreerd. Terwijl de ruiters hun best deden, werden zij aange moedigd door de spreker, die het pu bliek via de geluidsinstallatie op de hoogte hield van de prestaties. Op hetzelfde moment waren groepjes Grappig Het blijft een grappig gezicht; een volledig gesminkte clown met zwarte baard een een rode pruik. Het was een van de vele verklede mensen in Serooskerke, die zich bij de school hadden verzameld. Vlaggen rond de school en versierde ramen maakten het overduidelijk; er werd iets ge vierd. Voor het plaatselijke café in Kerkwerve zorgde een bandje voor de muzikale ondersteuning van de acti viteiten. En van de dingen was het met een brandweerslang volspuiten van emmers. Ook het ballengooien hoorde er vanzelfsprekend bij. In Noordgouwe was een rommelmarkt- je aan de Ring ingericht en domineer de voor één keer een fleurige muziek tent het hart van het dorp. Om de hoek van het gemeentehuis in Bruinisse verschijnt heel voorzich tig een gekleurd voertuig om de hoek. Bij een nadere inspectie blij ken er in dit met crepepapier aange klede kindertrekkertje met aanhang wagen twee peuters verscholen te gaan. Wat er precies te vieren valt de ze dag begrijpen ze nog wel niet alle maal, maar in zo'n fraai opgetuigd karretje te mogen rijden, dat is toch iets om apetrots op te zijn. Dat zijn zij overigens niet alleen, want de ouders die ernaast lopen kijken voldaan naar de resultaten van acht uren ver sieren. De kinderen in het vrolijk versier de Sirjansland hebben er een ware wedstrijd van gemaakt om met hun fiets of voertuig de show te stelen. Zo fietst er een ware bloementuin voor bij. De jeugdige bestuurster ontvangt niet alleen eencomplimentje voor haar tot in de topjes versierde vehikel maar oogst ook met haar nieuwe jurk veel succes. De kleuter naast haar laat het allemaal maar gelaten over zich heengaan. In zijn versierde wa gentje kijkt hij vanonder een kolos sale zonnepet met enige scepsis naar het vrolijk kakelende kindervolkje naast hem. Wat die gelatenheid aan gaat blijkt hij nog een medestander te hebben. gezelschap van 'chinezen' toe. Niet de allerkleinsten waren in Oosterse kle dij gestoken, ook enkele volwassenen voelden zich prima in een Chineese outfit. Een dagje China Town dus in Brouwershaven, waar de scouts de vlag hesen. In Scharendijke liep muziekver eniging Nieuw Leven uit Ouwerkerk voorop in de stoet. Anders dan op de andere locaties lag hier het accent op het gouden paar. Kleine kinderen waren gestoken in trouwkledij en een heuse gouden koets maakte het feest compleet. Of wat te denken van een jongetje in een karretje, waarop de veelzeggende tekst 'Lekka lekka' stond. Wellicht echte boter (maar dan ook echt). Een politieman op de fiets was voldoende op een en ander in goede banen te leiden. In de Deensestraat te Ellemeet vormde een met Barclay-reclame vol geplakte stand het middelpunt van de festiviteiten, waar ook de kinde ren het-middelpunt vormden met ver sierde fietsen en een kinderbingo. Al vanaf de provinciale weg was de vlag in de kerktoren van Noordwelle te zien. Ook feest dus. De ouderwetse lantaarnpalen deden dienst als steun punten voor de lange reeks vlaggetjes aan de Ring. Bij het schooltje waren de- verklede kinderen bijeengeko men. Een gezellig klein terras en mu ziek completeerden de sfeer. In Renesse wemelde het van de 'oranjepetjes', die vooral in het dorps huis in grote getalen bijeen waren ge komen. De winkels waren open en de terrasje waren gezellig bezet. Luctor et Emergo verzorgde de rondgang, nadat in de vroege ochtenduren al herauten door de plaats waren geto gen. Ook aan de volwassenen was ge dacht door het organiseren van tal van spelen. In Burgh-Haamstede bleek de Slotlaan een publiekstrek ker. Daar werd het oude ringsteken

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5