Bewoners tegen opofferen groen voor parkeerplaats ]0fHOLTYMODF| Plannen aan- en verbouw gemeentehuis Scharendijke nemen vaste vormen aan Raad Middenschouwen bestemt financiële meevaller voor aanschaf computerapparatuur Auto tegen lantaarnpaal Botsing auto en motorfiets Doorgereden na aanrijding Hond tegen auto aan Inbraak boot Brouwershaven Auto tegen verkeersborden Franse camper stopt midden op kruispunt Diefstal fietsen Diefstal naaimachines a 22.000 gulden Start project vandalisme nee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 1 mei 1987 Nr.,24125 3 Hoorzitting herinrichting Bruse binnenstad BRUINISSE - „Waarom niet meer groen in het cen trum in plaats van meer parkeerplaatsen. Toeristen par keren toch niet op die parkeerplaatsen, die zetten hun auto toch op de stoep bij de winkel waar ze moeten zijn", aldus R. S. Louw uit Bruinisse op de hoorzitting over de onlangs gepresenteerde plannen voor herinrichting van de Bruse binnenstad. Naast kritiek op de geplande par keerruimte ook kritiek op de geplande nieuwe muziek tent, en dan met name de lokatie bij de kerk. Advertentie Vrije buitenmode. Begin uw vrijheid bij In zijn inleiding ging burgemeester T. C. Hekman in op de gebeurtenissen die in feite geleid hebben tot de plan nen voor herinrichting. Bruinisse was van oorsprong een fraai dorp met een mooie ring. In 1945 werd dat hart weggebombardeerd. Na de tweede wereldoorlog was er een grote drang tot wederopbouw. Men richtte zich vooral op woningbouw. In de jaren 70 kwam de gemeente met plannen voor een grondige herziening van de Bruse binnenstad. In het voorjaar van 1971 werd een inspraakavond gehouden en kreeg de gemeente veel, opbouwende, kritiek op haar plannen". Het was het begin van een lange weg. Er werd pla nologisch onderzoek verricht en in september 1985 kwam men tot de vaststelling van een bestemmings plan voor de binnenstad. Een bestem mingsplan dat in 1985 goedgekeurd werd door gedeputeerde staten. Hek man: ,,En wat we toen hadden was een soort casco, ruwe richtlijnevvn die nader ingevuld moeten worden. We staan nu voor de taak om tot een com pleet produkt te komen". De gemeen te had inmiddels 2 ton gereserveerd. Voor herinrichting van de binnenstad stelde het rijk ook nog eens twee ton beschikbaar. Aan die subsidie werd wel de voorwaarde verbonden dat uiterlijk september 1987 daadwerke ZIERIKZEE - Omdat hij teveel aan Bacchus zou hebben geofferd kwam W. d. R. uit Nieuwerkerk donderdag avond met zijn personenauto tegen een lantaarnpaal aan de trambaan te Zierikzee tot stilstand. De voorzijde van zijn auto werd zwaar beschadigd en de van de lantaarnpaal die eigen dom is van de PZEM is de gehele bo venzijde af. W. d. R. kreeg een rijver bod. ZIERIKZEE - Op de kruising Lam mermarkt /Slabberswerf te Zierikzee vond een aanrijding plaats tussen een personenauto bestuurd door me vrouw P. G. uit Zierikzee en een mo torfiets bestuurd door W. S. uit Goe dereede. P. G. reed vanaf de Slabberswerf de Lammermarkt in en zou daarbij W. S. niet hebben zien aankomen vanaf de Lammermarkt. De auto werd zo zwaar beschadigd dat hij meost worden weggesleept. Ook de motor werd beschadigd. ZIERIKZEE - A. v. d. L. uit Zierik zee deed aangifte van schade die werd toegebracht aan zijn personen auto. Het voertuig stond voor zijn huis in de bagijnestraat geparkeerd. Door een aanrijding werd het linker portier gedeukt en gekrast en de spie gel afgebroken maar de daders lieten geen visitekaartje achter. SCHARENDIJKE - Het was voor mevrouw C. T. - R. uit Rotterdam een hele schrik toen donderdagmiddag plotseling een loslopende hond voor haar auto de weg overstak. Zij reed over de Schendersweg en kon het dier van de familie uit Scharendijke niet meer ontwijken. De auto werd aan de voorzijde geheel beschadigd. De hond werd met verwondingen naar de dierenarts gebracht. BROUWERSHAVEN - C. H. uit Schiedam deed aangifte van diefstal van acht zeehengels, molens, regen pakken en gereedschap uit zijn mo torsleepboot die in de jachthaven van Brouwershaven ligt. De dieven kwa men in de boot door het doorzagen van het hangslot en het vernielen van de deur. De inbraak werd woensdag ontdekt maar waarschijnlijk eerder gepleegd want C. H. was vanaf begin april niet op zijn boot geweest. OOSTERLAND - De personenauto van C. B. uit Nieuwerkerk aan de voorzijde geheel beschadigd en twee vernielde verkeersborden was de ba lans van een uitwijkmanoeuvre die C. B. donderdagavond moest maken. Hij reed over de parallelweg van rijksweg 18 nabij de afslag Ooster- land en werd verrast door B. uit Oos- terland die plotseling de weg opreed. Het voertuig van B. bleef onbescha digd. lijk met de plannen begonnen wordt. Daarom was dus haast geboden bij het nader uitwerken van de plannen. Burgemeester Hekman legde er nog eens de nadruk op dat het hier een initiatief betreft van de plaatselijke middenstand. ,,Wij als overheid kun nen alleen voorwaardenscheppend werken", aldus de burgervader. J. H. Treur, adviseur van het Coördinerend Instituut voor het Midden- en Klein bedrijf (CIMK), het orgaan dat de plannen ontwikkeld heeft, gaf op de hoorzitting nog een korte toelichting op de plannen. De plannen nog even in een notedop: middels andere bestrating en het planten van bomen sfeerverbetering wat betreft Ou destraat en Nieuwst raat. Een betere entree voor het dorp gecombineerd met eenrichtingsverkeer richting cen trum. In het hart van Bruinisse wil men een woon/winkel ei'f-achtigc sfeer creeeren. Treur: ,,De Korte Ring is geknipt voor de functie van voet gangersgebied". Verder wil men mid dels verkeersmaatregelen automobi listen dwingen hun auto niet meer ergens op de stoep te parkeren, maar op 20 nieuw aan te leggen parkeer plaatsen langs de Lange Ring tegen over de kerk. Een onderdeel van het plan waar veel kritiek op kwam. Het plan om de huidige muziektent te slo ,,Er zijn nog zoveel andere zaken die onze aandacht verdienen. Wij zijn niet tegen automatisering maar vin den 80.000 gulden een te hoog be drag", aldus R W. Berrevoets - Ringel-, berg (CDA). Zij stelde de helft van dat bedrag voor en wilde de overblijven de 40.000 gulden benutten voor ver nieuwing en verbetering van de we gen in de gemeente. J. L. F. Bolleman (SGP/RPF) stelde voor om het be drag naar de reserve openbare gebou wen over te hevelen. „Dan kunnen we toch een gehandicaptenlift in het ge meentehuis laten maken". Uit een toelichting van gemeentesecretaris F. Kuyper bleek dat de computerappa ratuur is bedoeld om de finaniële ad ministratie en het belastingenpakket van de gemeente in onder te brengen. Er zit wat haast achter omdat vanaf volgend jaar de onderdelen van de apparatuur die nu in het gemeente huis wordt gebruikt uit de markt worden genomen. De gemeentesecre taris was van mening dat die aan- pen en een muziekplatcau tegen de kerk aan tc bouwen stuitte ook op de nodige weerstand. Afblijven Nog voor de eigenlijke hoorzitting liet S. A. Jumelet Azn weten dat de plannen wat betreft de muziektent dan slechts 'over zijn lijk' uitgevoerd zouden kunnen worden. ,,Van de kerk blijven jullie af", aldus Jumelet. Van de kant van Jumelet ook kritiek op het idee om de huidige parkeergele genheid bij Café Storm te vervangen door parkeerplaatsen aan de over kant. ,,Die parkeerplaatsen zijn pas voor veel geld aangelegd, en nu moe ten ze weer weg. Waar ben je dan mee bezig?". Op vragen uit het publiek ant woordde Treur dat men een toename van de verkeersintensiteit verwacht op de straten naar het centrum toe, en minder verkeer in het centrum zelf. Een inwoonster van de Oudestraat had zo haar bedenkingen tegen de te planten bomen in de straat: „Er komt een boom vlak voor mijn huis. Zo raak ik wel een heleboel licht kwijt En ik heb net nieuwe luxaflex". Reaktie van een andere Oudestraat- bcwoonstcr; ,,Zet die boom dan maar voor mijn huis, dan hoef ik geen nieu we luxaflex te kopen". Inspraak Los van dc kritiek op het plan /.cll kwam er ook kritiek op de procedure. Louw: „Wij moeten nu in heel korte tijd ons oordeel vellen over de plan nen, terwijl de ondernemers er steeds bij betrokken zijn geweest. Hoe zit het met de inspraak? Blijft het bij de ze avond?" schaf (plus de onderhoudskosten die jaarlijks terugkeren) de gemeente ze ker 200.000 gulden of meer zal kosten. De reserve automatisering bedroeg tot nu toe 53.000 gulden. Omdat de alternatieve voorstellen van Berrevoets en Bolleman geen meerderheid kregen komt daar nu via het raadsbesluit 80.000 gulden bij. Hoewel het CDA de voorgestelde 12.000 gulden voor de nieuwe alarm ontvangers van do brandweer in eer ste instantie liever aan onderhoud voor gebouwen wilde besteden ging de raad in zijn geheel accoord met de bestemming voor dit gedeelte van de financiële meevaller. Flaauwers Met vier stemmen (PvdA en VVD) voor en drie stemmen (CDA en SGP/ RPF) tegen werd besloten 12.000 gul den extra ter beschikking te stellen Louw pleitte voor het instellen van een bewonerscommissie die mee kan praten bij de verdere uitwerking van de plannen. Van de kant van de ge meente werd daarop geantwoord dat het goed denkbaar is dat er een bewo- nersgroep mee gaat praten in de ver dere procedure. Concrete toezeggin gen werden Van gemeentezijde niet gedaan. Wel werd naar voren gebracht dat het hier om een ontwerp gaat. „Er kan nog van alles aan bijgesteld wor den", aldus burgemeester Hekman. Treur op zijn beurt ontkende dat bij het opstellen van het plan geen reke ning zou zijn gehouden met de wen sen van de bewoners. Parkeerplaatsen De geplande parkeergelegenheid langs de Lange Ring tegenover de kerk bleek bij verschillende mensen een doorn in het oog. Dit ondanks het feit dat het oorspronkelijk aantal van 32 al teruggebracht is naar 20 par keerplaatsen. Treur over de motiva tie om juist daar parkeergelegenheid te creeeren: „Parkeerplaatsen moe ten zo dicht mogelijk bij de winkels gerealiseerd worden. Anders neemt men de moeite niet de auto fatsoen lijk te parkeren op een plaats die er voor bedoeld is. Dat luistert echt ht -el nauw". Treur kon een aantal bewoners met deze argumenten niet overtuigen. „Hier vlakbij in de Deestraat kun nen ze hun auto ook kwijt. En bij de christelijke school is ook een par keerplaats. Als dat al te ver is", aldus iemand uit het publiek. Louw bena drukte nog eens dat hij, en hij niet al leen, liever meer groen dan meer par keergelegenheid in het centrum zou willen zien". Haven Tenslotte nog een suggestie uit het publiek om dc haven wat meer bij het centrum te betrekken. „Van een ha ven gaat tenslotte altijd een bepaalde zuigkracht uit". „Een belangrijk punt", reageerde Treur. Hij deed de toezegging dit punt nog eens nader onder de loep te nemen. Alle raadsfracties stelden zich posi tief op ten aanzien van de plannen. CDA-er C. W. Boot en VVD-er J. M. van Langeraad drongen erop aan het gebouw ook voldoende aan te passen voor rolstoelgebruikers. Daar is bij de plannen al rekening mee gehou den via brede deuren en aangepaste drempels. Maar vooral Van Lange raad drong erop aan ook een stoeltje- slift langs de trap aan te brengen. „Dat kan beter gelijk met de bouw gebeuren want wanneer we het later alsnog willen doen is het weer veel duurder". „Wie vertegenwoordigt de alterna tieve artsen", wilde P. W. Berrevoets- Ringelberg (CDA) weten toen de ge meenschappelijke regeling ter spra ke kwam, die de gezamelijke ge meenten aangaan in verband met het nieuwe vestigingsbesluit huisartsen. „Die zijn er niet op Schouwen- Duiveland en dus worden ze ook niet vertegenwoordigd, was het antwoord van wethouder W. G. Renden (PvdA). Burgemeester W. den Boer was van mening dat via intergemeentelijk voor onderhoud aan de haven Flaa- wers. In mei 1986 werd reeds 43.000 gulden beschikbaar gesteld voor dat doel. Rijkswaterstaat liet echter we ten bezwaren tc hebben tegen het stralen en teren van de damwand om dat daardoor afval in het oppervlak tewater terecht zou komen. Het colle gevoorstel had daarom betrekkingop een andere methode van onderhoud waarbij alle verontreinigingen wor den opgevangen. Het college wilde de extra kosten dekken door een verho ging van de huurprijs van de haven. „Ik ben heel blij rt.at er eindelijk eens wat door de gemeente aan Flaauwers wordt gedaan maar ik vind het zeer onelegant om daarbij dc huurder al tevoren met een huur verhoging te confronteren", vond J. M. van Langeraad (VVD). Ook de CDA-fractie was die mening toege daan. Zij hadden bovendien hun ZIERIKZEE - Het rijgedrag van een Fransman met een camper zou de oorzaak zijn geweest van een bescha diging aan de personenauto van F. S. uit Kapelle: Beide voertuigen reden woensdagmorgen vanaf de Zeeland- 'brug over de kruising Tol. Nadat de Fransman de kruising opdraaide, stopte hij en reed terug achteruit om op de verkeersborden te kunnen kij ken. Hij botste daarbij op de auto van F. S. die achter hem reed. De frans man is doorgereden. overleg altijd wijzigingen in de com missiesamenstelling kunnen worden aangebracht ais daaraan behoefte is. De raadsleden hadden verder geen moeite met een verklaring van geen bezwaar. Men stelde een krediet van 4.800 gulden beschikbaar voor het aan brengen van een nieuwe toplaag op de dakbedekking van de brandweer- .garage Kerkwerve en besloot tot een wijziging van de legesverordening. Dat laatste houdt in dat de bewoners van ae gemeente voortaan de helft van de procedurekosten moeten beta len wanneer naar aanleiding van een aangevraagde bouwvergunning vrij stelling nodig is in verband met de Wet op de Ruimtelijke Ordening. De kosten bedragen (zowel voor gemeen te als aanvrager) 50 gulden en bij een artikel 19 procedure 250 gulden. Een voorstel van Boot (CDA) om dit al leen bij artikel 19 toe te passen en dan 300 inplaats van 250 gulden vond geen gehoor. De CDA-fractie stemde tegen dit college-voorstel. Door het vaststellen van een plan voor doelmatig gebruik van de gym- nastiekaccomodaties in de gemeente wist de raad een plan van de rijks overheid te omzeilen waardoor geen financiële bijdrage meer zou wórden verleend aan dc gymzalen. Aan me vrouw J. van den Berg werd ontsalg verleend als ambtenaar van de bur gerlijke stand en gaf het groene licht aan de vestiging van een surfschool aan de Kuyerdamseweg 60 door het in gang zetten van een artikel 19 pro cedure. Ook de heer J. van Oeveren kan zijn woning aan de Baken te Scharendijke vergroten omdat de raad een voorbereidingsbesluit nam waarmee een artikel 19 procedure in gang gezet kan worden. twijfels over de effectiviteit van de opknapbeurt. „We kunnen beter eerst de toestand van de damwand laten onderzoeken om te bepalen of opknappen wel zinvol is". G. A. M. Cobusscn (PvdA) stelde kritische vragen over de onderhoudstoestand. „Is er wel een toekomst voor de ha ven als er niet regèlmatig wordt ge baggerd Wethouder W. G. Renden verzekerde hem dat dat baggeren tot de taak van de huurder behoort. Hij wees dc CDA en VVD-fractie erop dat de gemeente weliswaar jaren lang weinig heeft gedaan aan het ha ventje maar dat de huurder er in die tijd ook voor weinig geld heeft geze ten. Verder wees hij erop dat de ver betering die zal worden aangebracht zeker twintig jaar goed zal blijven. De CDA-fractie liet zich echter niet overtuigen en stemde tegen evenals Bolleman (SGP/RPF). Nieuwe vrachtauto De gemeenteraad besloot 36.000 gulden uit de post onvoorziene uitga ven ter beschikking te stellen tföor de aanschaf van een nieuwe vrachtauto voor de dienst gemeentewerken. De oorspronkelijke auto werd door de verzekering total loss verklaard na een ongeluk op de Heuvelsweg op 3 april. De totale kosten van het nieu we voertuig (hetzelfde type) bedra gen 66.000 gulden. De verzekering be taalt een dagwaarde van 30.000 gulden uit. „Een spoedeisende zaak. De gemeente kan een dergelijk voer tuig niet missen", benadrukte wet houder Renden. Hij voelde dan ook weinig voor de suggestie van Cobus- sen (PvdA) die liever prijsopgaven van diverse auto's had gezien. Via een hoofdelijke stemming besloot de raad unaniem het bedrag beschik baar te stellen. Dat laatste was nodig omdat men niet op de goedkeuring van het raadsbesluit door gs zal wachten om tot de aanschaf over te gaan. GRONINGEN - Commissaris J. Dijkstra van de Groninger gemeente politie heeft gepleit voor een andere aanpak van het drugsprobleem. Vol gens Dijkstra leidt de huidige aan pak tot niets. Het drugsgebruik zou volgens hem 'uit de criminele sfeer' getrokken moeten worden. ZIERIKZEE - In Zierikzee werden twee fietsen gestolen. Dinsdag het blauwe damesrijwiel van C. d. B. dat afgesloten bij het busstation aan de gi-achtweg stond. In de nacht van woensdag op donderdag de zwarte damesfiets van E. S. dat in de Sint Domusstraat stond. ZIERIKZEE - Uit een naai- centrum aan de Verrenieu- westraat te Zierikzee werd in de nacht van dinsdag op woens dag voor een waarde van onge veer 22.000 gulden aan naaima chines ontvreemd. De dieven kwamen binnen door het force- i*en van de deur. De benadeelde is J. C. v. V. uit Goes. De politie stelt een onderzoek in. ZIERIKZEE - Dinsdag 12 mei ver gadert de commissie van advies en bijstand voor onderwijs van de ge meente Zierikzee vanaf 20.00 uur in de raadszaal van het stadhuis. Aan de orde komt onder andere het be schikbaar stellen van een krediet van 18.754,20 gulden voor de aan schaf van nieuw meubilair voor openbare basisschool 't Kofschip. Een werkgroep onder leiding van mevrouw M. Speelman-Nooijen heeft het voorbereidende werk verricht. Met hot materiaal dat de leerlingen maken naar aanleiding van het pro ject wordt vanaf 17 juni een tentoon stelling ingericht in do Vierschaar. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L van 't Leven. Chef-redactie: M. Kaat. Waarnemend chef-redactie: A van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1. 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruifbelaling) 1 41,00; per jaar 1 156,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm, „succesjes" (t/m 4 regels) 1 6,60, Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% BTW. Begin bouw naar verwachting in oktober SCHARENDIJKE - De plannen om het gemeentehuis in Scharendijke uit te breiden zijn tijdens de gemeente raadsvergadering van Middenschouwen weer een be langrijke stap dichterbij gekomen. De raadsleden beslo ten unaniem om uit de reserve openbare gebouwen een bedrag van ruim 56.000 gulden beschikbaar te stellen om door een architektenbureau een definitief plan met ge detailleerde begroting te laten maken. Een gedeelte van die 56.000 gulden is bedoeld om het plan aanbestedings- gereed te laten maken. Het gemeentebestuur zet er dus architektenbureau was opgesteld haast achter. Men sprak de verwach- naar aanleiding van een aantal eisen, ting uit dat in oktober van dit jaar met de bouw zou kunnen worden be- De reden van de uitbreiding en aan- gonnen. De plannen betreffen een uit- passing van het gemeentehuis is een breiding van het gemeentehuis aan fors ruimtegebrek waar men mee de rechterzijde op de plaats waar nu kampt. Het college kon nog niet zeg- nog een parkeerplaats is. Tevens zal gen wat de kosten van de bouw zullen het huidige gebouw van binnen ge- zijn. Het is de bedoeling dat een ge deeltelijk worden aangepast. De deelte daarvan rechtstreeks zal wor- raadsleden gingen bij hun besluit uit den betaald uit de reserve bestaande van een suggestieplan dat door een gebouwen. CDA-fractie stemt tegen SCHARENDIJKE - Het heugelijke feit dat van de jaarrekening 1985 een bedrag van ruim 94.000 gulden is overgebleven zorgde tijdens de gemeenteraadsvergadering van Middenschouwen voor een discussie over de bestemming van dit extraatje. Het college van b en w stelde voor om 12.000 gulden te bestemmen voor de vervanging van tien alarmontvangers van de vrijwillige brandweer en 80.000 gulden voor een reserve die wordt opgebouwd voor de verdere aanschaf van automatiseringsapparatuur in het ge meentehuis. Hoewel er vanuit de raad verschillende kritische vragen en alternatieve mogelijkheden naar voren kwamen stemde alleen de CDA-fractie tegen zodat het ex tra geld conform het collegevoorstel zal worden besteed.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3