Bundeling van muzikale krachten in De Schutse S# ~4^ Liefde en boerentrots Textielwerken Epilepsie: je laat je medemens toch niet vallen...? Concert per bus Premie voor draaien molen f Inspraakavond herinrichtings plannen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 27 april 1987 Nr. 24123 5 ZIERIKZEE - Het concertseizoen Ars Musica is afgesloten met een nieuw fenomeen aan de Ars Musica- hemel, de concertreis. Het doel van dit experiment was om enerzijds de onderlinge band tussen de vrienden van Ars Musica te verstevigen, maar tevens aan een ieder de gelegenheid te bieden een cultureel evenement mee te maken dat op eigen bodem niet mogelijk is. De muzikale bus bracht de deelnemers eerst naar het historische Delfshaven waar een be zoek werd gebracht aan de Oude Kerk. De organist van deze kerk, Geert Bierling, hield een causerie over het ontstaan van deze kerk en in het bijzonder de geschiedenis van het Witte-orgel. Aan de hand van een dia serie gaf hij een duidelijk beeld van de orgelbouw in de vorige eeuw en het klankideaal dat men toen voor ogen had. Hij gaf tevens een indruk van de or gelliteratuur die in die tijd gespeeld werd, muziek die geïnspireerd was op de Duitse traditie en met name op de componist J. S. Bach. Om dit te verduidelijken gaf Geert Bierling een uitgebreide stijlimprovisatie over het lied Jesu meine Freude waarin men in kort bestek de speci fieke kenmerken van het orgelspel uit de negentiende eeuw kon horen. Na een breedvoerige inleiding met ais tweede thema de melodie van het koraal kwam er een zeer fraai lang zaam deel, waarbij als versierde uit komende stem gebruik werd ge maakt van het Dulciaan-register. Het derder deel vormde een terugblik over wat er was geweest waarna de improvisatie uitmondde in een virtu oos gespeelde finale waarin de volle klank van dit Witte-orgel geheel tot zijn recht kwam. Het tweede deel van dit busconcert werd gegeven in het Gemeentemu seum in Den Haag. In de afdeling Eu ropese muziekinstrumenten bevindt zich een indrukwekkende verzame ling historische muziekinstrumenten uit diverse tijden. Gast vrouwe was nu de claviciniste Olga Dickhoff die op boeiende en inspirerende wijze net een en ander vertelde over de in strumenten die zij ging bespelen. Zij nam de deelnemers mee in een muzi kale reis door de tijd en schetste in woord en klank de ontwikkeling van af het clavecimbel naar de heden daagse vleugel. Het eerste instrument was het ver stilde clavichord, een veelvoorko mend huisinstrument uit de 18e eeuw. Olga Dickhoff vertolkte o.a. een Menuet van Bach en demon streerde de Bebung een trilling van het geluid die alleen mogelijk was op dit instrument. Verrassend was ook het claveciterium, een schitterend ge bouwd rank instrument waarbij de snaren niet op horizontale wijze maar op verticale wijze boven het toetsenbord waren aangebracht. De volle klank van dit instrument met zijn fraaie bastonen kwam uit in een serie dansen van de Franse compo nist Rameau. Hoe anders werken van Mozart, Beethoven en Schubert klin ken op een origineel instrument bleek uit het vervolg van dit concert. Op hèt harrimerklavier vertolkte Ol ga Dibkhoff 'eeri sprankelende jeugd- sonate- van Mozart, in die tijd met vèel durf en muzikale humor geschre ven. Een zeer fraaie klank had ook de vleugelpiano die eens eigendom was van de vrouw van koning Lodewijk Napoleon en die nu in bruikleen aan het museum is afgestaan door de ko ninklijke familie. Op dit kunstig uit gevoerde instrument dat maar liefst vier pedalen bezit (waaronder een luitregister) klonk ook Schubert ge heel anders dan men in onze dagen gewend is. Na dit officiële gedeelte van het concert volgde een informeel gedeel te waarin vragen gesteld konden wor den, een tweetal leden van Ars Musi ca in de gelegenheid gesteld werden het claveciterium en een historisch kabinetorgel te bespelen en een be zoek gebracht kon worden aan ande re delen van het museum, o.a. schilde rijen van Mondriaan. Gezien het gebodene tijdens deze reis en het enthousiasme van de deel nemers, een reis waarbij naast alle muzikale activiteiten voldoende gele genheid was voor ontmoeting en ont spanning, mag dit experiment het predikaat 'geslaagd' krijgen. Wel licht zal er ook het komende seizoen een nieuwe Ars Musicabus naar een muzikale bestemming rijden. MvdV MIDDELBURG - De eigenaren van molens in Zeeland kunnen bij de pro vincie een beroep doen op een draai- premieregeling. De premie is één gulden per driehonderd omwentelin gen. Het provinciaal bestuur heeft de regeling met ingang van 1 januari 1987 ingesteld. Doel ervan is, dat meer aandacht wordt besteed aan het onderhoud van de molens. Bovendien worden de mo lenaars gestimuleerd de molens veel te laten draaien, wat het aanzien van het landschap verlevendigt. Aan de moleneigenaren is gevraagd voor 1 juli aan de provincie te melden of zij voor de premie in aanmerking willen komen. Als dat het geval is, wordt een tel ler op de molen geïnstalleerd en ver volgens wordt de teller verzegeld. De stichting Monumentenwacht Zeeland zal dat karwei uitvoeren. Een half jaar na de installatie wordt de stand opgenomen. Doordat de tellers pas half 1987 kunnen wor den gemonteerd, wordt de stand met twee vermenigvuldigd om zo de, jaarstand te kunnen bepalen. De molenaars wordt erop gewezen, dat als het zegel bij het opnemen van de tellcrstand is verbroken, er geen premie wordt uitbetaald. Volgens de inventarisatie zijn er in Zeeland 73 molens. In de provinciale begroting - het deelprogramma kunst en cultuurbehoud - is voor de instal latie van de tellers en de uitbetaling van de premie een bedrag van twintig duizend gulden opgenomen. BURGH-HAAMSTEDE - „Kun je nog' zingen, zing dan mee". Met een soortgelijk verzoek had de de zangvereni ging Nu met Hope uit Burgh-Haamstede de andere plaatselijke muziek- en zangverenigingen uitgenodigd om een bijdrage te leveren aan het voorjaarsconcert dat in dorpshuis De Schutse in Burgh-Haamstede werd ge houden. Dit gezamenlijke voorjaarsoptre den, werd deze keer onder haast tro pische omstandigheden afgewerkt. Het weerhield de dorpsgenoten, fa milieleden en kennissen van de koor leden en de muzikanten er niet van om eens te komen luisteren naar de vocale en muzikale prestaties van de medewerkenden aan dit tweede voor- jaarsconcért. De grote zaal van de Schutse was in ieder geval behoorlijk vol. Na een kort welkomstwoord van mevrouw M. Geleijnse van de organi serende vereniging Nu met Hope opende het ouderehkoor Westelijk Schouwen het muziekgebeuren met het lied „Zingen is de lust van 't le ven". Een toepasselijker opening had den de zangers en zangeressen op leeftijd niet kunnen bedenken. Naast het wat lichtere werk was er in het programma ook een aantal klassieke stukken en religieuze stukken opge nomen. Zo bracht het koor van de Ne derlandse Vereniging van huisvrou wen werken van Mozart en Mendels sohn ten gehore. Nu met Hope had bij de samenstelling van haar optreden gekozen voor het slavenkoor uit Na- bucco van Verdi. „Een evergreen uit de wereld van opera, die voor velen de moeite van het beluisteren dubbel en dwars waard is. Het optreden van het interkerke lijk koor Haamstede had een reli gieus tintje. Zo zongen de koorleden een gedeelte uit de Deutsche Messe van F. Schubert. De koninklijke mu ziekvereniging Witte van Haemstede, die het vocale gebeuren afwisselde met wat vrolijke noten speelde onder meer een pittige stukje marsmuziek. Dit jaarlijkse gezamenlijke optreden dat bedoeld is om het muzikale ver enigingsleven in deze kern nieuw elan te geven, werd door Nu met Ho pe afgesloten met de topper You'll ne ver walk alone van R. Rodgers. AMSTERDAM - De belangenorga nisatie van homoseksuele mannen en vrouwen, het COC, en de Gay Krant hebben in totaal ruim 40.000 gulden aangiften binnengekregen. Met dit bedrag is het COC in ieder geval uit de kosten van het kort geding tegen kardinaal Simonis. De rechtbank in Utrecht stelde het COC in maart in het ongelijk. De rechtbank achtte de stelling van de vereniging dat de rooms-katholieke leer discrimine rend is en daarom niet meer mag wor den verkondigd, onjuist. BRENTWOOD, CALIFORNIË - On danks verbitterde tegenstand van mi lieubeschermers heeft een Ameri kaans chemisch bedrijf voor het eerst een met genetische manipulatie ge kweekte bacterie in de openlucht uit geprobeerd. De plaats van de proef, waarvoor het Californische ministe rie van landbouw en het officiële bu reau voor milieubescherming toe stemming hadden verleend, was een aardbeienveld ter grootte van 800 vierkante meter bij Brentford, in Ca lifornia yjyr ijl 1 j ff Dinsdag 28 april Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws vour doven en sleehthorenden. 14.30 uur Barbary Coast, Ameri kaanse speelfilm uit 1935. 16.10 uur AVRO Serviee, gevarieerd informatief magazine gepresenteerd door Catherine Keijl on Amanda Spoel. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Toppop, met o.a. de nieuwe Toppop 20, rtv-tip, video primeurs en live artiesten. Presentatie: Bas Wes terweel en Léonie Sazias. 18.30 uur Structuur in Basic, los 7. 19.00 uur Fabeltjeskrant, kinderpro gramma. 19.05 uur Wordt vervolgd, stripmaga zine met Han Peekei. 19.30 uur AVRO's sportpanorama. Presentatie: Jack van der Voorn. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur North and south, 12-delige Amerikaanse serie naar de roman van John Jakes. 22.10 uur AVRO's Televizier. 22.55 uur Emmy Verhey - 25 jaar vio liste, filmportret door Hans Citroen, Job Maarse en Dick Kool. 23.40 uur Ontdek je plekje, filmim pressie van Nederland's mooiste plaatsen. Vandaag: Bronkhorst. 23.55 uur Journaal. 00.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur Skoalle-teleboerd: It Frys- ke lanskip 5 - De greide (gr. 5/6). 17.40 uur Open Universiteit. Afl. Bestuurlijke Informatiesystemen en automatisering. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal. 19.12 uur My blood, your blood, ver slag van een Pools popfestival. Afl. 2. 19.37 uur Kenmerk, actualiteitenru briek. 20.00 uur Moordkuil, televisie ter dis cussie. 20.20 uur Rok en Rol, informatieve serie met vandaag: werk - onderne men, de keuze en de afwas. 21.00 uur Panoramiek, achtergrond informatie bij actuele ontwikkelin gen in de internationale politiek. 21.30 uur Nieuws uit de ruimte, we tenschappelijk programma met als thema: Speurtocht door het zon nestelsel. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 23.05 uur Gezond sporten. Les 2. BRT 1 17.00 uur Schooltelevisie 17.55 uur Nieuws 18.00 uur Tik Tak, kinderprogram ma. 18.05 uur Plons. Afl.: Plons en de ope razangeres. 18.10 uur Jacobus en Corneel. Afl.: Corneel is verkouden. 18.25 uur Mik, Mak Mon. Afl.: 15. 18.35 uur Konijntje Ruitoor, teken filmserie. 18.40 uur Madicken, Zweedse jeugd serie van Göran Graffman naar het verhaal van Astrid Lindgren. Afl. 3. Met: o.a. Joanna Lisa Liljedahl, Liv Asterlund, Monica Nordkist e.a. 19.05 uur Sociaal huren. Afl. 1. 19.40 uur Lotto-winnaars, medede lingen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur I.Q., kwis met denk- en weetvragen, gepresenteerd door Her man van Molle. 20.55 uur Labyrint. Hun leven, ons le ven, programma over mensen die de geschiedenis van de eigen familie proberen te achterhalen. 21.45 uur Uitzending door derden: Programma van de Liberale Radio en Tfelevisie-Omroep. 22.15 uur Nieuws met aansl. Coda: Klarinetkwartet, van Peter Cabus, uitgevoerd door het Belgisch klari netkwartet. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and Daughters), Australische serie. Afl.: 306. Met: Rowena Wallace, Pat McDonald, Peter Phelps e.a. 19.23 uur Intermezzo. 19.25 uur Oshin, Japanse serie. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.20 uur Argus, praatprogramma waarin Jan van Rompaey de media doorlicht. Gastvrouw is Jessie de Ca- luwé. 21.35 uur Dempsey Makepeace, En gelse serie met Michael Brandon, Glynnis Barber, Ray Smith e.a. Afl. 6: Het vooroordeel. BRUINISSE - Morgenavond, dins dag wordt in het dorpshuis in Brui- nisse een inspraakavond gehouden over de onlangs gepresenteerde her inrichtingsplannen voor het Bruse centrum. De inspraakavond begint om 20.00 uur. „Ons dorp is, en daarover zijn wij het als inwoners eens, een goed dorp. De familie en vriendschapsbanden zijn er hecht en de sfeer is er prettig en vertrouwd. Wat ons goede Bru ont breekt is nochtans een duidelijk dorpshart. Een gemakkelijk als zoda nig te herkennen centrum", aldus b en w in de uitnodiging aan de inwoners van Bruinisse. „Daarom is in goed overleg met de middenstand gesleu teld aan een ambitieus herinrich tingsplan voor Oudestraat, Kerk plein en Nieuwstraat. Nu gaat het om de vraag of de deskundigen inder daad een plan hebben gemaakt dat tegemoet komt aan de bestaande ver langens en wensen." Campagne 1987: Epilepsie en Onderwijs Bij 50% van de patiënten treedt de eerste epilepsie- aanval op vóór hun 20ste jaar. Juist op school wordt dat duidelijk. Vele mede leerlingen, leerkrachten en gezinnen krijgen elk jaar on verwachts te maken met epilepsie. Daarom worden in 1987 alle scholen benaderd. Steun ons werk. NATIONAAL EPILEPSIE FONDS/ DE MACHT VAN HET KLEINE Achterweg 5, £103 SW Heemstede 44 door J. VISSER-ROOSENDAAL Hoofdstuk XI BURGH-HAAMSTEDE - Het zijn geen schilderijen en ook geen wandkleden, maar taferelen in textiel, die Jacqueline de Vries met engelengeduld heeft sa mengesteld uit vaak tere pasteltinten. Iele sneeuwklokjes, een wijds polder landschap of een idyllisch dorpstafereeltje, abstracte blokvormen en vazen met weelderige boeketten, het kan allemaal voor deze Bredase kunstenares, die zich twee jaar geleden serieus ging verdiepen in deze bijzondere vorm van schilderkunst. Het bijzondere van haar werk is niet alleen de manier waarop zij sfeer en warmte in haar werk brengt, maar ook het feit dat zij zelf alle ma terialen met zijdeverf en ecoline verft. Uit die lappen knipt zij dan de motie ven voor haar werkstukken, die hier en daar de invloed van de zogenaamde primitieven verraden. Dat Jaqueline de Vries, die momenteel vakantie houdt in Burgh-Haamstede, gevoel voor kleur heeft komt met name in haar abstrac te werk naar voren. Tegen een witte achtergrond komen de kleurschakerin gen goed tot uiting. Het zijn niet alleen schilderijen die deze Bredase schoon heidsspecialiste maakt. Ook ansichtkaarten en broches behoren tot haar werkveld. De iverken van Jacqueline de Vries, die reeds eerder in het Cultu reel Centrum in Zevenbergen en de Grote Kerk in Breda tentoongesteld wa ren. zijn tot D mei te zien in de Bewaerschole in Burgh-Haamstede. Deze expo sitie is dagelijks, van 13.30 tot 16.30 uur voor het publiek geopend. Zondag is De Bewaerschole de gehele dag gesloten. Ratelend liep de wekker op het nachtkastje af en haar hard en schel geraas dwong Brand om de ogen te openen. Het was dus al weer melk tijd. Even rekte hij zich nog behaag lijk uit en tastte met gesloten ogen naar zijn dikke wollen sokken. Toen rees hij overeind en keek verbaasd in de slaapkamer rond. Die leek hem hol en leeg in de grijze morgensche mering. En meteen wist hij het weer; het was de eerste mei; ze moesten vandaag verhuizen. Vóór twaalf uur moest dit huis ontruimd zijn. Snel kleedde hij zich aan en zocht stommelend zijn weg langs kisten en rollen zeil naar de kamer, waar op de kale tafel een thermosfles met thee en een boterham gereed stonden. Haastig verorberde hij zijn sober ont bijt en stond dan op. Even keek hij door het oosterraam naar buiten. De lucht zag er somber uit, grijs en dik. Als het in vredesnaam maar niet be gon te regenen, dat gebeurde zo vaak op meidag. Enfin, hij zou eer 'ie ging, Jannie effies roepen en over het weer nog maar niet prate; dat zou ze straks zelf wel zien. „Kom je d'r uit, vrouw. Ik gaan oorJ" Een slaperige stem prevelde een antwoord. Gelukkig, ze vroeg niks. Ze was zeker nog te loof van al dat pakken en zorgen van de leste dage. En dan had ze bij de vrouw ok nog het halve voorhuis schoonmaakt Brand ging de kamer uit en liep de lege koegang door. Nou deed 'ie hier alles voor het laatst. Raar was dat. Maar vooruit, hij most ofmake; de dag was nog niet om; er was nog heel wat te doen eer het middag was. Haastig schoot hij zijn klompen aan en liep naar buiten, 't Was vocht en kil vanochtend; er waren de vorige week al zachter en mooier dage weest. Huiverend liep hij over het bruggetje dat. van zijn erf over de sloot, naar de boenluif achter Klaas Wits boerderij voerde en haalde daar de emmers van het rek. Tben laadde hij die met de melkbussen, de blok ken en de spantouwen op de driewili- ge kar. Het gerammel klonk ver in de ijle morgenlucht. Dan haalde hij het paard van de dors, waar de paarden stal was. De dikke bles snoof gezellig toen hij haar halster vastgreep en volgde hem gewillig naar buiten. Met vlugge gewende gebaren spande hij het dier in. As de baas nou maar kwam die most toch ok zijn nieu we werkman hale. Of zou 'ie een vrachtauto sture? Het was nou nog mooi weer Ja, daar hoorde 'ie al wat. Gelukkig. Brand stapte naast de kar en hield de leidsels al vast. Het paard wachtte reeds met geheven kop op het bekende 'Vort'. Met een korte groet zette Klaas zich even later op de staart voor de kar en nam de leidsels over. Brand wipte er op en toen schoot Bles vooruit over het brede pad in de boomgaard, waar het jonge groen al uitliep en de bloesemknop pen zwollen en verder door de dam het weiland in waar het zachte, malse gras dik en welig opschoot. Zwijgend zaten de mannen daar; de een op het smalle kret en de ander op de staart van de kar. Precies als de vier vorige zomers, toen de koeien achter liepen en het voorste land ge hooid werd. Maar nu was het voor het laatst. Brand keek om zich heen in de grauwe morgen. Zwaar hing de som bere lucht boven het land en over de verre slootjes tussen de weiden, 't Was alles troosteloos. Bij de palen wachtten reeds de koeien, blij dat hun volle uiers ont last zouden worden van de overvloe dige, vette melk. Het jonge gras is zo'n krachtig voedsel Brand maakte ze vast aan de palen en zat even later reeds onder zijn eerste koe. Een zekere weemoed beving hem, toen hij bedacht dat hij dit bedrijf, dit vee, waar hij van hield, dat hem eigen geworden was, ging verlaten en ruilen voor een ander, die hij niet kende, waarvan hij niets wist. Hij drukte zijn wang tegen de flank van de vaars in een strelend gebaar. Dit Marietje, hij had het zien geboren worden, hij had het leren drinke. hij had het 's winters verzorgd en gerost en haar volle, witte staart gewassen; hij had gewaakt toen ze dit voorjaar moest kalven en toen dat niet goed ging was 'ie in die nacht naar Alewijn gereden en hij had gehuiverd van vreugde, toen diens kundige handen het jonge koetje verlosten. Of het mijn eigen is, had hij toen gedacht. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5