streeknieuws Jongeren vieren jubileum feest met spel en disco „Zoet water onmisbaar voor verdere ontwikkeling landbouw" Aanvraag subsidie van gedeputeerde staten voor openluchtrecreatie Wandeltocht Brouwershaven 4 Dijkgraaf M. J. Steur over zoetwatervoorziening: ZIER1KZEE - „Zoet water is onmisbaar voor de vere- was niet alleen te duur, maar er wa- w*. ren ook de nodige twijfels over duur dere ontwikkeling van de landbouw op Schouwen-Dui- zaamheid van een dergelijke voorzie veland" stelt dijkgraaf M. J. Steur. De boeren op "mg- et e,e!' £<°tc"; diameter pijp r kon ook voldoende doorspoeling ge- Schouwen-Duiveland beleven spannende tijden. Kortge- garandeerd worden". leden maakte minister Smit-Kroes van verkeer en water- Qp d0 vraag of de zoetwatervoor- staat bekend dat zij weigert meer dan 15 miljoen gulden ziening wellicht de negatieve gevoi- gen ondervindt van de enorme bud- te geven voor het realiseren van een goede zoetwater- getoverschrijdingen wat betreft, de voorziening voor Schouwen-Duiveland. Dat terwijl deze ^óVsLur o^kend^.Dat idee operatie, zoals de zaken er nu voor staan, tussen de 23 en is meer naar voren gebracht. Bij de oe -.J i i i ingebruikstelling van de stormvloed- 25 miljoen gulden zal gaan kosten. Volgens de berichten kering waren ook dergelijke geluiden kan de provincie onmogelijk de benodigde 10 miljoen te horen. Maar het belangrijkste is dat we nu 15 miljoen voor de aanleg gulden op tafel brengen. Toch zal het geld ergens van- van de zoetwaterpijp kunnen krijgen daan moeten komen volgens Steur. „We kunnen nu in ie- d" kostemVunneJfkrijge^voo/dc der geval 15 miljoen voor de aanleg en nog eens 10 mil- aanleg van een distributiesysteem op Schouwen-Duiveland. En die kans joen voor de distributie op het eiland zelf krijgen. Die kunnen we niet laten lopen". mogelijkheid moeten we vasthouden. Anders komt van uitstel afstel". Geschotsverhoging Om uit de impasse te geraken zijn er verschillende mogelijkheden. Of zodanig bezuinigen dat men een en ander toch voor 15 miljoen kan reali seren, of alsnog 10 miljoen extra van de overheid zien los te peuteren. Op dat laatste is weinig hoop. Smit- Kroes wil de zaak zelfs niet opnieuw bespreekbaar maken. Het begon allemaal in 1958 toen de Deltawet van kracht werd. Zeearmen zouden worden afgesloten en zoete binnenmeren zouden ontstaan van waaruit de landbouw op Schouwen- Duiveland zoet water zou kunnen be trekken. In 1974 viel echter de politie ke beslissing om de Oosterschelde zout te laten. Men koos vooreen door laatbare peilerdam. Er was nog niets aan de hand omdat men dacht vol doende zoet water te kunnen halen uit de Grevelingen. Maar in de 15 jaar geleden afgesloten zeearm bleek zich zo'n uniek zoutwatermilieu te ont wikkelen dat in 1986 besloten werd ook de Grevelingen zout te houden. De boeren op Schouwen-Duiveland zouden zoet water krijgen via een pijpleiding vanuit het zoete Zoom meer. Totdat de kosten ter sprake kwamen. Van meet af aan werd van verschillende kanten gezegd dat er Op de eerste plaats wordt het tref fen van openbare voorzieningen op Neeltje Jans genoemd. De gemeente Veere wil op het daar aan te leggen strand een aantal douches en toilet ten plaatsen. Verder moet er een weg naar het strand en enkele duinover gangen worden aangelegd en moet er ook een reddingsboot plus berging daarvoor komen. Ten einde dit te kunnen realiseren is een subsidie van 100.000,- aangevraagd. Mocht er na het uitkeren van de subsidies nog geld overblijven, dan stelt het dage lijks bestuur van Zeeland voor om nog een 1,5 ton uit te trekken voor dit project. zierikzee Brogum De rythm en soul formatie The Sce ne treedt donderdag 30 april vanaf 22. 00 uur op in jongerencentrum Bro gum in Zierikzee. The Scene is een drie man en een vrouw sterke dans- band die hoofdzakelijk werk van ei gen hand speelt. De muziek is het beste te omschrijven als rythm en soul en de teksten zijn zowel nederlands- als engelstalig. The Sce^ ne was te zien en vooral te horen in het VARA-programma Adrenaline. Hun single S.E.X krijgt het predi kaat beste single van het jaar. Ook in het NOS-radioprogramma Boven bouw kon men werk van deze groep beluisteren. burgh-haamstede Jubileumbal Ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van dans- en balletschool Kramer uit Zierikzee is er zaterdag 9 mei een jubileumbal in De Schutse in Burgh-Haamstede. Dit dansgebeuren begint om 20.00 uur. Het Rotterdamse orkest the Jumping Stars zorgt ver zorgt het muzikale gedeelte van deze balavond. renesse Koekoek De eerste Koekoek-roep is aan de redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld. De Koekoek is gesignaleerd in Bet Watergat te Re- nesse; zondag jongstleden. zoet water moest komen en dat de kosten niet afgewenteld mochten worden op de boeren. Zwart op wit zijn er echter nooit dergelijke uit spraken vastgelegd. Dijkgraaf Steur: ,,Zo kwam men zo'n vier jaar geleden met de mededeling dat een en ander niet door het rijk betaald zou wor den. Daar is nogal wat over te doen geweest. Voorzover er toezeggingen waren werden die glashard ontkend". Uiteindelijk kwam uit de bus dat het ministerie van landbouw 7,5 miljoen op tafel zou leggen terwijl het minis terie van verkeer en waterstaat een zelfde bedrag ter beschikking zou stellen. Kwelschermen Om de invloed van het zoute water op de Schouwse landbouwgrond zo veel mogelijk terug te brengen werd onderzocht in hoeverre kwelscher men uitkomst zouden kunnen bie den. Steur: ,,Het aanleggen van kwel schermen ijleek duurder dan het gebruik van een grotere diameter pijp. Een kwelscherm is een soort ke ring die tot veertig meter diep de grond ingaat en de zoute kwel tegen gaat. Het gebruik van kwelschermen Andere projecten die op het subsi- die-verlanglijstje van gs voorkomen zijn onder meer de herinrichting van recreatiegebied De Piet, het Bolwer- kenplan in Middelburg en een plan om de recreatieve mogelijkheden langs en op het Veerse Meer te vergro ten. Verder heeft de provincie Zee land een kanoroute opgesteld dat in fasen moet worden uitgevoerd. Met de uitvoering van dit plan wordt in Zeeuws Vlaanderen een begin ge maakt. Randstad In totaal is er bij de provincie voor vijftig miljoen gulden aan projecten ingediend. Voor Zeeland heeft minis ter Braks echter voor volgend jaar 1,1 miljoen beschikbaar. Gs zijn dan ook van mening dat de bewindsman te veel zijn aandacht richt op het aan brengen en in stand houden van groenvoorzieningen in de Randstad. Daar het aanbod van projecten de beschikbare middelen verre overtrof heeft het dagelijks bestuur van de provincie een keuze moeten maken. Als criteria bij dit wikken en wegen werden de toeristisch-recreatieve be langen plus de planologische en de fi nanciële haalbaarheid gehanteerd. brouwershaven Oud papier De Algemene Sportvereniging uit Brouwershaven haalt zaterdag 2 mei weer oud papier op. Het is ook moge lijk om er vodden en oud ijzer bij te zetten. Er wordt verzocht om de spul len voor 9.00 uur op de stoep te zetten. sirjansland Verkoping In de kantine van de firma van Dijk wordt op zaterdag 2 mei een verko ping gehouden die is georganiseerd door de Hervormde Vrouwenvereni ging Sirjansland. Het evenement wordt om 14.00 uur geopend door ds. H. J- Boer. Daarna begint de verkoop van huishoudelijke artikelen, ge naaide en geborduurde stukken en boeken. Voor de kinderen is er een grabbelton. De verkoping vindt ook 's avonds plaats vanaf 19.00 uur. GOES Export-info Staatssecretaris voor buitenlandse handel, mevrouw mr Y. van Rooy ver richt Woensdag 29 april om 14.00 uur de officiële opening van de export informatiemarkt. Dit informatieve i was niet alleen te duur, maar er wa ren ook de nodige twijfels over duur zaamheid van een dergelijke voorzie ning. Met een grotere diameter pijp kon ook voldoende doorspoeling ge garandeerd worden". Op de vraag of de zoetwatervoor ziening wellicht de negatieve gevol gen ondervindt van de enorme bud getoverschrijdingen wat betreft, de bouw van de stormvloedkering ant woordt Steur ontwijkend. ,,Dat idee is meer naar voren gebracht. Bij de ingebruikstelling van de stormvloed kering waren ook dergelijke geluiden te horen. Maar het belangrijkste is dat we nu 15 miljoen voor de aanleg van de zoetwaterpijp kunnen krijgen en nog eens 10 miljoen, de helft van de kosten, kunnen krijgen voor de aanleg van een distributiesysteem op Schouwen-Duiveland. En die kans kunnen we niet laten lopen". Geschotsverhoging Zoals de zaken er nu voor staan gaat het de grondeigenaren, niet al tijd noodzakelijkerwijs de boeren, geld kosten. De aanleg van een distri butiesysteem voor het zoete water kost 20 miljoen. De helft van dat be drag wordt door hot rijk op tafel ge legd. Blijft over 10 miljoen dat door anderen opgebracht dient te worden. Daarom besloot het water-schap hot geschot met 130 gulden per hectare te verhogen. Een forse verhoging, waar ook de nodige protesten tegen zijn ge rezen. Steur: „De belangenorganisa ties gingen akkoord met die geschots verhoging, ook al vonden verschillen den binnen hun gelederen het te duur. Ik wil voorop stellen dat die verho ging van het geschot in geen geval nog hoger mag worden". Naast die eenmalige uitgave van 20 miljoen voor de zoetwaterdistributie op Schouwen-Duiveland moet overi gens per jaar nog eens gerekend wor den met 2 miljoen gulden exploitatie kosten. Voor de distributie moeten immers diverse gemalen gebouwd, en onderhouden, worden. Produktiemogelijkheden Zoet water is noodzakelijk voor uit- marktgebeuren dat wordt gehouden in hotel Goes, biedt ondernemers in Midden- en Noord-Zeeland de moge lijkheid om contacten te leggen met de belangrijkste Nederlandse organi saties op het gebied van de exportbe vordering. MIDDELBURG Pastels In galerie De Wijnstock in Middel burg is tot 30 mei een aantal pastels van de kunstenaar Onno Boerwinkel te zien. Deze collectie van woensdag tot en met zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur voor het publiek te bezichtigen. ...28 mei is de galerie gesloten. MIDDELBURG Open avond Het Overlegorgaan van Joden en Christenen in Nederland (OJEC) houdt 7 mei een open avond in kerk- DijkgruaJ M. .1. Steur. breiding van de produktiemogelijk- heden volgens Steur. „Zoet water biedt meer mogelijkheden voor de landbouw. In bepaalde delen van Schouwen-Duiveland kunnen nu be paalde produkten niet geteeld wor den omdat het zoete water ont breekt". Ook hier geldt het aloude 'Stilstand is achteruitgang'. Hoewel er in het geval van de boeren wat vreemd tegenaan gekeken worden als gesproken wordt over de noodzaak van het uitbreiden van de produktie- mogelijkheden. Want hoe zit het dan met die Boterberg en die melkplas? Terwijl dat juist de reden is dat de boeren hun heil zoeken in het speuren naar nieuwe mogelijkheden. Nieuwe gewassen. Steur: „Als er niet naar nieuwe mogelijkheden gezocht wordt kan de landbouw op Schouwen-Dui- gebouw De Hoeksteen in Middel burg. Het thema van deze avond, die om 20.00 uur begint is: Dezen joden en christenen dezelfde bijbel? Zowel van christelijke als joodse zijde zijnwer- tegenwoordigers uitgenodigd om in een forum zitting te nemen. Op de lijst forumleden komen namen voor als rabbijn H. Rodrigues Pereira, vi ce voorzitter van het OJEC, prof. dr G. Bouwman, oud hoogleraar Nieu we Testament aan de theologische fa culteit in Tilburg, mevrouw M. Th. Wolff-Kunstenaar, secretaris van ge noemd overlegorgaan en dr S. Schoon, voorzitter van het OJEC. Als forumleider fungeert mr. H. M. Gelderblom-Lankhout MELISKERKE Foto- en diawedstrijd Met het doel om de aandacht voor de Zeeuwse molens te bevorderen start de vereniging De Zeeuwse Mo len 7 mei een foto- en diawedstrijd. Voorzitter van deze vereniging J. C. veland in de toekomst weieens ach terop raken. En daar moet te allen tij de voor gewaakt worden" intussen zijn het spannende tijden voor de boeren op Schouwen-Duive land. Steur: „Als het geld er niet komt, of als er onvoldoende bezui nigd kan worden, houdt alles op." Als het aan Steur ligt zal het niet zover komen. Er moet een oplossing ko men. „Het gaat tenslotte om een in vestering in de toekomst" .aldus Steur. Het is de bedoeling dal er voor 1 juli duidelijkheid komt in deze. „Van de politiek verwacht ik niet veel' aldus Steur. Het is dus afwach ten wat er uit de oiiderhandelingen met de provincie komt. Th. van der Doef geeft tijdens de offi ciële ingebruikstelling van de ge restaureerde molen in Meliskerke het startsein voor deze wedstrijd door zelf een foto te maken van de opge knapte stenen bovenkruier van deze molen. Deelnemers aan deze wed strijd kunnen hun inzending, een foto of dia van een molen of een onderdeel daarvan, tot 31 oktober zenden naar het secretariaat van deze vereniging, Ten Ankerweg 43, 4691 GV Tholen. Een deskundige jury bestaande uit B. van Gils, cineast en fotograaf, A. A. van der Sluis, journalist en J.P. Zuur deeg, secretaris van de vereniging zal de inzendingen beoordelen. Met deze wedstrijd zijn diverse prijzen varië rende van 250,- (eerste prijs) tot een aantal boekenbonnen van 25,- te winnen. LEEUWARDEN - Het keramiek museum het Princessehof in Leeu warden heeft van do J. Paul Getty Trust een gift gekregen van 58.000 dollar (117.000 gulden). GENEVE - Eind december 1986 wa ren 4.529 gevalen van aids geregi streerd in de 27 Europese landen die meedoen aan het rnedlingssysteen van de Wereldgezondheidsorganisa tie (WHO). Dit staat in de jongste uit gave van het weekblad van de WHO. BROUWERSHAVEN - On der muzikale begeleiding ver trokken 176 mensen voor een acht- of vijftien kilometer lan ge wandeltocht. Voor de aeh- tiende keer organiseerde het Brouwse bestuur van het Ne derlandse Rode Kruis een wandeltocht. De opzet van de ze tocht was het promoten van het Rode Kruis. De meesten die zich opgegeven hadden lie pen acht kilometer (152). Voordat zo'n wandeltocht ge lopen kan worden moet er wel wat voorbereid worden. s'Och- tends hadden de bestuursleden het draaiboek gemaakt, door ondermeer de route op papier te zetten. Die begon bij eaféta- ria 't Seepaerd in Brouwersha ven. Vele mensen gaven zich daar nog op het laatste mo ment op. De tocht kon toen be ginnen. Nadat voorziter K. Mandemaker zich nog even tot de wandelaars gericht had kon de tocht beginnen met eerst twee rondjes over het plaatse lijk marktplein. Iedereen zette zich toen voort richting Zonne- maire, waar de route naar uit- gestipeld was. De acht kilome terlopers konden in de laatst genoemde plaats nog een rond je over de Ring lopen en vervol gens terugkeren naar het start punt. Dat was niet het geval bij de 24 andere lopers. Zij moes ten, om de vijftien kilometer te voltooien, nog richting Zeedijk lopen en toen pas naar de thuishaven terugkeren. Alle wandelaars kregen daar een speciaal gemaakte medaille, met de kleuren van het Rode Kruis erop. Colonne Naast de wandelaars liep ook nog een colonne van het Rode Kruis mee. Die was er voor de eventuele blaren onder de voeten van de sportieve wandelaars. Bij zo'n wandel tocht is er meestal ook politie aanwezig. Dit jaar had het be stuur de politie gevraagd of ze wilde helpen om bij de moeilij ke kruispunten de lopers te la ten oversteken. Aan die vraag kon de politie dit jaar niet vol doen, omdat vele agenten naar Borssele waren gegaan. Verder konden wandelaars, die aan veel tochten mee doen weer een aantekening in hun boekje la ten zetten. Hiervoor was een vertegenwoordiger van de Zeeuwse Wandelsportbond aanwezig. Voor het eerst dit jaar is de afdeling Brouwers haven in zee gegaan met die bond. Die bond komt elke keer bij een wandeltocht kijken en maakt dan een aantekening in de wandelboekjes. Om de hele wandeltocht een muzikaal tint je te geven was drumband Nut en Uitspanning uit Zonnemai- re gekomen. Samen met de Brouwse marjorettes Appolo- nia werd er het een en ander uitgevoerd. feestprogramma werd in de middag uren nog een keer afgedraaid voor de schooljeugd uit Burgh-Haamstede, Noordwelle en Serooskerke. Voor deze feestdag had de jubile rende bankinstelling Thijssen recrea- tiespelen uit Malden uitgenodigd. Deze had voor de leerlingen een ruim aanbod van spelen meegenomen. Zo konden de leerlingen zich uitleven in het koemeiken, muis meppen, kruis boog schieten en het stok -vangspel. Hierbij waren de leerlingen in twee categorieën onderverdeeld. Voor de hoogste groepen 6 tot en met 8) wa ren de spelen soms wat moeilijker ge maakt. De leerlingen moesten een pro gramma van 18 spelletjes afwerken. Dit gebeurde individueel. Zowel in de eerste als de tweede categorie rol den tien winnaars uit de bus, die als beloning voor hun prestaties een ca deautje mochten uitkiezen uit de vol le prijzentafel, waarop onder andere een fototoestel, een koptelefoon, pop pen en auto's uitgestald lagen. Dit zelfde ritueel werd in de middagurfen nog eens herhaald. Als winnaars kwamen Arjan Hanson, Marcel Lou- werse (ochtend) en Guido Willemse en Dennis Aerts (middag) uit de bus. Drive-in show Tbrwijl de jeugd bezig was om via de diverse spelletjes zoveel mogelijk punten voor het eindklassement te vergaren zorgde de drive in show ATG voor een achtergrondmuziekje van moderne popmuziek. Vrijwilli ger en medewerkers van de bank zorgden ervoor dat alles vlekkeloos verliep. Zo werden de leerlingen, dankzij het gebruik van een compu ter nauwkeurig op de hoogte gehou den van de stand. Na afloop van deze feestdag gingen ook diegenen die niet in de prijzen waren gevallen met een aardigheidje naar huis. Disco In de avonduren veranderde De Schutse in een discotheek toen de Avro's toppop Disco-Olympics een drive-in- show verzorgde voor de leer lingen van het voortgezet onderwjs. Ook zij waren met een bus opge haald. Hoewel het begin van deze disco-avond niet geheel vlekkeloos verliep, doordat er storing optrad in de geluid- en lichtinstallatie hadden de bezoekers het best naar hun zin. BURGH-HAAMSTEDE - Ruim vierhonderd leerlin gen van de basisscholen op Schouwen-Duiveland hebben zich uit kunnen leven tijdens een spelletjesdag, die ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de Rabo-bank in De Schutse in Burgh-Haamstede werd gehouden. Op een voor vakantiebegrippen vroeg tijdstip (omstreeks 8.30 uur) waren leerlingen uit Brouwershaven, Scharendijke, Renesse en Ellemeet per bus of taxi naar het dorpshuis in Burgh-Haamstede gebracht waar om klokslag 9.00 uur het startsein werd gegeven voor het feestgebeuren. Dit De kinderen hadden het prima naar de zin MIDDELBURG - Het college van gedeputeerde staten van Zeeland hebben bij de minister van lanbouw en vis serij een subsidieverzoek van ruim 1, 1 miljoen gulden ingediend voor een tiental projecten binnen de open luchtrecreatie. Deze projecten zijn in ingediend op basis van de wenselijkheid van uitvoering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4