Gewelddadigheden doen afbreuk een vreedzame actie Borssele Stichting Vluchteling 999 Nieuwe veiligheidsmaatregelen veerboten Towsend Thoresen agenda Nieuwe bergingspoging van gezonken veerboot WATERSTANDEN Autoriteiten niet te tolerant Rechter 'onbevoegd' in Doel Rijkswaterstaat vraagt steun binnenschippers 2 BORSSELE - Burgemeester G. van den Heuvel van Borssele vindt niet dat de autoriteiten te tolerant zijn geweest door blokkade-acties bij de kerncentrale toe te staan. Volgens hem heeft de plaatselijke overheid besloten de blokkades in combinatie met de demonstratie te gedogen om dat anders veel meer politie had moeten worden ingezet en er een gro tere kans op escalatie van geweld zou zijn geweest. De burgemeester zei dit na afloop van de blokkade en de de monstratie bij de kerncentrale in zijn gemeente. Van den Heuvel betreurt dat het ac tiecomité onvoldoende rekening heeft gehouden met de groep Autono men. ,,Het bleek voor de organisatie niet mogelijk om mensen die op ge weld uit zijn onder controle te hou den." De burgemeester vindt dat de genen die tegen kernenergie zijn beter geen demonstratie kunnen hou den omdat daar ..ongewenste rad draaiers" op afkpmen. De eigenlijke boodschap verdwijnt daardoor naar de achtergrond, aldus de burgemees ter. De districtscommandant van de rijkspolitie in Middelburg. J. Veenstra zegt terugblikkend op de ac ties dat de politie niet te vreden is. ,,Met al die gewonden kun je dat nooit zijn." Onder politiemensen vie len tijdens de twee botsingen in to taal 36 gewonden. Zij hadden zondag avond na behandeling allen het ziekenhuis verlaten. Assistentie De politie was verrast door ,,de enorme mate van agressiviteit" die de Autonomen in de nacht van zater dag op zondag tentoon hebben ge spreid. bovendien heeft het te lang geduurd voor er uit Vlissingen vol doende assistentie was gearriveerd. ,,Voor de nacht hadden we een in schattingsfout gemaakt", aldus Veenstra. Dat er toen geen aanhou dingen zijn verricht weet hij aan de duisternis. ,,Bij een aanhouding moet je weten wie wat heeft gedaan en dat was niet te overzien in het don ker. Zeker niet als er allerlei projec tielen worden gegooid die je niet ziet aankomen." De aanhouding van zondagmiddag werd volgens de commandant ver richt op de openbare weg nadat een agent in burger daar dreigde te wor den gemolesteerd. De Middelburgse hoofdofficier van justitie, mr. J. M. Huijgen, zei zon dagmiddag dat de videobeelden die overdag konden worden gemaakt van de gewelddadigheden nauwgezet zul len worden bekeken. Bij voldoende bewijs zullen alsnog arrestaties vol gen. De politie schat het totaal aantal mensen dat op het tentenkamp is ge weest op 800 en het aantal mensen dat met de demonstratie meeliep op on geveer 1000. CHOOZ - De 20 jaar oude kerncen trale in Chooz in de Franse Ardennen is voorlopig buiten werking gesteld. De directie deelde mee dat een derde van de splijtstofstaven opnieuw wordt geladen en de reactor wordt ge reviseerd. Als er geen reparaties no dig zijn, wordt de centrale eind juni weer in gebruik genomen. Autonomen voeren spanning op BORSSELE - Het begon uiterst vreedzaam, vrijdagmiddag', met de aankomst van honderden vrolijk gestemde actievoerders op het zonovergoten station van Goes. Het eindigde zondag al even vreedzaam met een nagenoeg vlekkeloos verlopen demonstra tie van meer dan 2.000 mensen langs de kerncentrale in Borssele. Maar veel van wat er in de tussenliggende 28 uren is gebeurd, wil een meerderheid van de actievoerders maar liever vergeten. Geweld overschaduwde afgelopen weekeinde de door het organi serend comité „Nooit meer Tsjernobyl, Borssele dicht" uitdrukkelijk als vreedzaam opgezette blokkade-acties tegen de Zeeuwse kerncentrale. De ..totale confrontatie" vond plaats in de nacht van zaterdag op zondag. Tben vielen er aan de kant van de politie bijna 30 gewonden tij dens ernstige ongeregeldheden bij een van de blokkades rond het ter rein van de kerncentrale. Ook onder actievoerders vielen meerdere gewon den. "Een halve dag eerder was het ook al raak bij een verrassing-blokkade" van de aluminiumfabriek Pechiney MIDDELBURG - De president van de rechtbank in Middelburg mr. G. Andre de la Porte, heeft zich onbe voegd verklaard kennis te nemen van de vordering die vier Nederland se milieuorganisaties afgelopen dinsdag tegen de eigenaresse van de kerncentrales in het Belgische Doel hadden ingesteld. In kort geding hadden de Stichting Natuur en Milieu, de Stichting Bra bantse Milieufederatie, de Vereniging Zeeuwse Milieufederatie en de Ver eniging Benegora van de EBES, de Vereniging Energiebedrijven van het Scheldeland, geëist dat er uiterlijk 29 april een onafhankelijk deskundi genrapport moest zijn opgesteld. Daarin moesten eisen staan waaraan EBES zich diende te houden zolang de staking van het personeel van de kerncentrales in Doel voortduurde. De stakers zijn vrijdagmorgen weer aan het werk gegaan. De advocaat van EBES, mr. Diele- man, meende afgelopen dinsdag al dat een Nederlandse rechter niet be voegd is een uitspraak te doen over zaken die een aander land aangaan. De vier milieu -organisaties vinden het verontrustend dat in geval van dreigende milieuschade afkomstig uit andere landen geen ingrijpen door de Nederlandse rechter moge lijk is. Om die reden verklaarde de president van de Middelburgse recht bank zich vrijdag niet bevoegd ken nis te nemen van de eis. Deze opvat ting vloeit met name voort uit het zogenoemde EG-executieverdrag. Binnen Nederland zelf is dat al lang algemeen aanvaard, zo verklaar den de organisaties vrijdagmiddag in een reactie. Daarom bezinnen zij zich op het instellen van hoger beroep. in Vlissingen. De twee confrontaties tussen actievoerders en politie leid den tot geweld van beide kanten. Platte petten" werden verruild voor het ME-tenue en vriendelijke woor den over en weer maakten plaats voor straatklinkers en wapenstok ken. Afspraken tussen politie, gemeente en actievoerders lagen al wekenlang vast. „Geen geweld", zo had het comi té beloofd. De autoriteiten zegden op hun beurt toe, een menselijke blok kade to zullen gedogen. De ruim 650 man extra politie, die vanaf vrijdag in Borssele en omgeving verbleef, had dan ook vooral de opdracht om regelend en de-escalerend op te tre den probleemloos ging vrijdagmid dag het opzetten van het „actie-dorp", een tentenkamp voor ruim 1.000 ac tievoerders onder de rook van de kerncentrale. Probleemloos verliep zaterdagmorgen ook het begin van do blokkades van de tien toegangen tot de kerncentrale op het terrein van de Provinciale Zeeuwse Elektriciteits maatschappij (PZEM) in Borssele. Extra De PZEM had in verband met de ac ties vroegtijdig extra personeel bin nengebracht. De acties van het afge lopen weekeinde waren voor de elektriciteitsmaatschappij dan ook nauwelijks een probleem. Zaterdag middag ging het mis. De autoriteiten achtten de blokkade van het in Vlis singen gevestigde aluminium- smeltbcdrijf Pechiney, de grootste klant van de kerncentrale in Borssele en daardoor in 1969 mede aanleiding om die centrale te bouwen, tegen de afspraken. Het politie-optrcden te gen de ongeveer 80 actievoerders ging gepaard met schermutselingen. In de nacht van zaterdag op zondag ging het opnieuw mis toen vele tien tallen actievoerders die zich „de au tonomen" noemen, hun te blokkeren toegangspoort sloopten en daarmee ongehinderd toegang kregen tot het centrale-terrein. Drie pelotons mo biele eenheid, ruim 100 man, poog den de actievoerders met enkele felle charges te verdrijven. Dat leidde in de vroege zondagoch tend tot ernstige ongeregeldheden, waarbij de mobiele eenheid de wa penstok hanteerde en de actievoer ders zich weerden met een regen van stenen en flessen. Drie politiemensen raakten gewond. Ze werden in ME- busjes weggevoerd omdat een voor de gewonden opgeroepen ziekenauto twee banden lek reed op door actie voerders rongestrooide kraaiepoten. De geweldadigheden verrasten het organiserende comité en schokten het grootste deel van de aan de blokka des deelnemende actievoerders, zo bleek zondag tijdens een landelijk actieoverleg. Er werd zelfs overwo gen om de acties maar te staken. De „autonomen" vonden hun „provoca tieve optreden" logisch. Volgens een woordvoerder heeft de geschiedenis geleerd dat geweldloze acties tegen kernenergie geen effect sorteren. Geslaagd De organisatoren van de acties spraken zondag, ondanks de geweld dadigheden, van „een redelijk ge slaagd actie-weekeinde met een goe de opkomst". Over het optreden van de „autonomen" in de nacht van za terdag op zondag lagen de meningen uiteen, maar als officieel standpunt bracht het comité naar buiten, dat op treden „niet te betreuren". Zowel mo biele eenheid als actievoerders heb ben zich volgens de organisatie al met al beheerst opgesteld. Justitie, politie en gemeente waren zondag na afloop van de acties een heel andere mening toegedaan. „De organisatie is er niet in geslaagd om mensen, die op geweld uit zijn, onder controle te houden", zo luidde de me ning in het beleidscentrum in Hein- kenszand, „het actiecomité heeft on voldoende rekening gehouden met het geweld van de autonomen". De autoriteiten waren dan ook ver re van tevreden over het verloop van de actie. „Met al deze gewonden kun je nooit tevreden zijn", aldus de dis trictscommandant van de rijkspolitie in Zeeland, J. Veenstra. Een 17-jarige meisje uit Rotterdam, dat speciaal voor de blokkade-acties naar Borssele was gekomen, heeft van alle problemen overigens weinig weet gehad. Zonnen aan het strand langs de Westerschelde trok haar uit eindelijke meer dan blokkeren. „Maar gezwommen heb ik natuurlijk niet, het water schijnt radio-actief te zijn". ZEEBRUGGE - Anderhalve maand na de ramp met de Britse veerboot Her ald of Free Enterprise heeft de Britse rederij Towsend Thoresen, eigenaar van de Herald, enkele veiligheidsmaatregelen voor al haar veerboten genomen. Zo zullen de kapiteins van de veerboten voortaan pas de haven mogen uitva ren nadat zij ervan zijn verwittigd dat alle boegdeuren zijn gesloten. Voorts komt op alle Ferryboten van Townsend Thoresen een gesloten videocamera systeem, waarmee op de brug „een laatste optische controle" van de stand van de deuren mogelijk is, aldus de rederij. Zij liet ook weten dat het moeder bedrijf P O een speciale functionaris heeft aangesteld om erop toe te zien dat alle veiligheidsregels en voorschriften worden nageleefd. De Herald voer op 6 maart met geo pende deuren uit, waardoor het schip in korte tijd bijzonder veel water maakte. De ramp met de boot heeft tot nu toe 176 mensen het leven ge kost. Townsend Thoresen heeft vol- ZEEBRUGGE - Pas vandaag (maandag) wordt een nieuwe poging onderno men de Herald of Free Enterprise, de Britse veerboot die anderhalve maand geleden voor de Belgische kust kapseisde, de haven van Zeebrugge in te sle pen. Zo is meegedeeld door een woordvoerder van het bergingsbedrijf Smit- Tak nadat de eerste poging was mislukt. Daar kwam volgens Walenkamp bij dat een strop waarmee de Herald aan de Thk-lift 4 was bevestigd onver wachts brak. Daardoor werd het „We hebben het niet juist ingeschat. Verkeerd is teveel gezegd, maar we hadden het beter moeten doen". Dat zei hoofdbergingsinspecteur Walen kamp van Smit-Tak, de leider van de bergingsoperatie, op een persconfe rentie in Zeebrugge. ATHENE - Bij een bomaanslag op een bus van de Griekse luchtmacht zijn in Athene 16 Amerikanen, van wie 12 militairen, een een Griek ge wond geraakt, zo deelde de Ameri kaanse ambassade mee. De explosie deed zich voor toen de bus met 25 in zittenden over een spoorwegovergang bij Athene reed. De bus reed, zoals el ke dag, van de stad Elefsina naar de Amerikaanse militare basis Helleni- kon. Volgens de Griekse politie ging het om een aan een spoorrail vastge maakte bom die op ongveer 300 meter afstand tot ontploffing werd ge bracht toen de bus eraan kwam. gens de vrijdag verspreide persver klaring op alle veerboten controle lampen laten installeren waardoor de bemanning op de brug kan zien-of de boogdeuren open of dicht zijn. Kort na zijn aankomst in Zeebrug ge zei Jack Birkett, de commandant van de Britse duikers die meewerken aan de berging van de resterende lij ken aan boord van de boot: „Het is moeilijk werk, maar iemand moet het doen". Het bergen van de reste rende slachtoffers, vermoedelijk 19 volgens Birkett, wordt naar zijn zeg gen bemoeilijkt door de grote hoe veelheid modder in het schip. Daar komt nog bij dat de auto's op de dek ken, waar de duikers aan het werk moeten, zwaar beschadigd zijn, waar door het daar een grote ravage is. „Van sommige auto's is niets over", al dus Birkett. De bergers verwachtten 15.000 ton water uit de Herald moet worden ge pompt, hetgeen ongeveer drie uur zou duren. Daarna zal het schip nog verder worden gestabiliseerd en ver volgens de haven van Zeebrugge bin nengesleept. Het is dan aan de dui kers, zeven Britten van de Royal Navy en twaalf Belgen van de zee macht, om met hun macabere werk te beginnen. BRUINISSE/ZIERIKZEE - De dienstencommissie van Rijkswater staat Zeeland heeft de steun van de binnenschippers gevraagd tegen de voorgenomen afslanking twintig procent van het personeelsbestand van de Krammersluizen, de Room- potsluis, de sluizen te Weineldinge, Hansweert, Kats en Vlissingen. Gevreesd wordt dat als de afslan king doorgaat deze sluizen van 's avonds 22.00 uur tot de andere mor gen zes uur niet meer zullen draaien, hetgeen nadelig is voor het scheep vaartverkeer. aan de gebruikers van de vaarwegen wordt daarom ge vraagd de acties om het personeels bestand op peil te houden te steunen. Bij het leegpompen en het drijvend maken van de rampboot, werk dat vooraf moest gaan aan het binnensle pen, is volgens Walenkamp van alles tegelijk foutgelopen, waardoor de bergers de poging vrijdagavond moesten staken. Het belangrijkste was volgens hem dat de twee drijven de bokken, de Thk-Iift 4 en de Tak-lift 6, niet over hetzelfde trekvermogen beschikken. Hier was wel rekening mee gehouden, maar toch bleek de Thk-lift 4. die de Herald aan de ach terzijde omhoog trok, verhoudings gewijs te hard te trekken. Het nog in de boot aanwezige water liep hier door naar de voorkant, waar de lich tere Tak-lift 6 het toen zeker niet meer kon bolwerken. De voorkant van de boot kwam zelfs niet los van de zeebodem. schip minder stabiel en ging het slag zij maken, enkele minuten zelfs vijf tien graden, maar uiteindelijk der tien. Het water in het rampschip stroomde toen niet alleen naar voren maar ook nog eens naar bakboord. Teleurstelling De bergers kampten volgens Walen kamp bovendien met het probleem dat de pompen die werden gebruikt om het water uit het schip te krijgen alleen aan stuurboord konden wor den ingezet. Daar stroomde het water ook al weg naar bakboord doordat de lading in de boot sedert de ramp aan die kant ligt. Walenkamp: „Het is een teleurstel ling voor ons. We hadden dit niet ver wacht. We hebben ons niet gereali seerd dat het zo nauw luisterde. Bergen is nu eenmaal soms twee stap pen vooruit en dan weer een stap ach teruit. Maar we hebben goede hoop dat het maandag wel lukt". Tijden en standen volgens getijdctafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Bruinisso Wemeldinge Springtij: 30 april Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 28 april 04.55 135 11.15 -145 17.20 138 23.25 -120 28 april 03.00 155 09.15 -157 15.20 164 21.30 -130 28 april 05.30 155 11.30 -161 17.55 158 23.40 -136 28 april 04.50 154 11.10 -157 17.20 156 23.20 -133 ZIERIKZEE - Terwijl Nederland zijn bevrijdingsweek viert, hunkeren honderden miljoenen mensen naar hun bevrij ding. Onder die vele vluchtelingen zijn mensen, die uit angst vooreen vervolging hun land moesten verlaten. Neder land kan deze mensen geen vrijheid geven, maar kan wel proberen om het leven als vluchteling enigzins dragelijk te maken. Stichting VUtchleling 999 helpt vluchtelingen uit de Derde Wereld, Afghane in Pakistaan. Ethiopiërs in Soedan. Cambodjancn in Thailand en Vietnamezen in Hong Kong. Overal in Nederland - dus ook in deze regio - wor den van maandag 4 tot en met 10 mei acties gehouden voor deze vaak vergeten groepen. Giro 999 staat centraal April, dagelijks Bruinisse Hal van het gemeentehuis. Expositie (spoor)modelbouw. Exposant is J. H. Hilgen uit Brouwershaven. Maandag 27 april tot en met zondag 3 mei Zierikzee/Brouwershaven/ Bruinis.se/Duiveland/ Middenschouwen Collecteweek van het Nationaal Epi- lepsiefonds. 11 tot en met 17 mei Zierikzee Jaarlijkse astma-collecte. Opbrengst bestemd voor bestrijding astma en aanverwante aandoeningen. Maandag 27 april Zierikzee Prinses Julianaschool aan het Janne- wekken. Schrijfavond Amnesty. Tus sen 19.00 en 21.00 uur. Haamstede Recreatiezaal aan de Hogezoom 5. Schrijfavond Amnesty. Tussen 19.00 en 21.00 uur. Brouwershaven Kerk aan het Bostonplein. Schrijf avond Amnesty. Tussen 19.00 en 21.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Openbare raadsvergade ring. 19.30 uur. Ouwerkerk Van de Linde, Baalpapenweg 2. Schrijfavond Amnesty. Tussen 19.00 en 21.00 uur. Dinsdag 28 april Burgh-Haamstede Kraayenstein. Bowling- en midget golf Ned. Ver. van Huisvrouwen. 14.00 uur. Scharendijke Kerk aan de Deltastraat 4. Schrijf avond Amnesty. Tussen 19.00 en 21.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Vergadering Stichting Welzijn Ouderen Schouwen-Duive- land. 14.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Jaarvergadering culture le vereniging Ouwerkerk. 20.00 uur. Oosterland MH Jobsweg 7. Veldbijeenkomst ak- kerbouwvoorlichting. Aanvang 9.30 uur. Bruinisse Dorpshuis. Inspraakavond herinrich tingsplan. 20.00 uur. Woensdag 29 april Zierikzee Christelijk Gereformeerde kerk. Bij eenkomst ouderen NCVB. 14.30 uur. Raadzaal van het stadhuis. Commis sievergadering welzijn. 16.30 uur. Bovenzaal van de Gereformeerde kerk. Informatie-avond over demen tie. 19.45 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. 19.30 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Oranjebal. Aanvang 20.00 uur. Bruinisse Leeszaal van de bibliotheek. Schrijf avond Amnesty. Tussen 19.00 en 21.00 uur. Donderdag 30 april Zierikzee Brogum. Optreden The Scene. 22.00 uur. Vrijdag 1 mei Zierikzee Graanbeurs Huis van Nassau. Dans avond met dansorkest Trio Mengel moes. 20.30 uur. Zaterdag 2 mei Zierikzee Terrein Zeelandia Zuidhoek. Provin ciale brandweerwedstrijd. 08.30 uur. Brogum. Voorronde Rhythm and Booze festival, 's Avonds. Scrooskerke Schelphoekwandeltocht afstanden 5, 8, 15 kilometer, start 14.00 uur. Tbcht 40 kilometer start 9.30 uur. Autopuz- zeltocht 19.00 uur. Brouwershaven Oud papier ophalen, ASV. 09.00 uur. Tbnnenmagazijn. Brecht-avond. 20.00 Zondag 3 mei Zierikzee Club- en buurthuis De Lichtboei. Be zoek majoor J. Gcldcrman aan Leger des Heils Zierikzee. 10.00 en 17.00 uur. Maandag 4 mei Zierikzee Grachtweg. Kranslcgging bij Joods monument. 18.30 uur. Dinsdag 5 mei Dreischor Platteweg 1. Veldbijeenkomst akker- bouwvoorlichting. Aanvang 9.30 uur. Woensdag 6 mei Zierikzee Bovenzaal van de Gereformeerde kerk. Informatie-avond over demen tie, 19.45 uur. Dreischor Bogerdstraat. Vertrek busreis NBvP. 8.30 uur. Bruinisse Opening bibliotheekfiliaal De Zaete. Ontvangst in het dorpshuis om 14.30 uur. Opening bijeenkomst om 15.00 uur en officiële opening 16.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2