Huidig visserijbeleid veroorzaakt scheiding grote en kleine vissers R. van Ommeren geridderd bij afscheid als Statenlid Oude veldnamen door Stad en Lande in kaart gebracht DE ZIERIKZEESCHE COURANT Oefengolf baan in Wester- schouwen Zierikzeese politie actief in Borssele ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Demonstratie Afscheid Overrompeld Biljartzege Een serie gewelddadigheden deed afbreuk In het voorsorteercentrum van de PTT in Zierik- Bruse Boys leek via een zege op SC Everstein Rinus Lems prolongeerde de zege in het jaar- aan de vreedzame acties bij de kerncentrale zee nam directeur C. Karremans afscheid. Hij oen eerste aanzet te kunnen gaan geven aan lijkse invitatietoernooi van de Noordgouwse bil- van Borssele. Er werd een groot aantal beto- maakt gebruik van de VUT-regeling. (Pag. 3). klassebehoud, maar de ploeg werd totaal over- jartvereniging KVL. Hij bleef Ger Monster en gers gewond. (Pag. 2). rompeld. (Pag 6). Paul Bodbijl voor. (Pag. 8). MAANDAG 27 APRIL 1987 143ste jaargang Nr. 24123 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Hoe vaak heeft de ziel al afscheid genomen, eer nog de lippen het laatst vaarwel uitspreken. El is von 1 ley king Dreisclior.Zonnemaire en de Gouwepolders Dit nummer bestaat uit 10 pagina's WA> U6> pe ZIERIKZEE - De Schouwen-Duivelanders, die van daag de dag nog in staat zijn om plaatsen als de Galge polder, de Verbrande Manpolder en de Lettaerdcpolder aan te wijzen, zijn op één hand te tellen. Heel wat ge makkelijker wordt het voor de bezitters van het eerste exemplaar van de vierdelige serie Oude veldnamen van Schouwen-Duiveland. Deze uitgave van de Vereniging Stad en Lande van Schouwen-Duiveland werd aan voor zitter J. D. de Kam overhandigd door de voorzitter van de betreffende werkgroep M. K. Buth. De heer Van Langeraad met het Veldnamenboekje in de hand. Al sinds 1983 is de werkgroep veld- namononderzoek druk bezig met het verzamelen van de vele namen en het localiseren hiervan. Na de waters noodramp in februari 1953 werd een aanvang gemaakt met de herverkave ling van Schouwen-Duiveland. Het verbrokkelde land werd opnieuw in gedeeld en strakke percelen werden geboren. Met het pittoreske land schap verdwenen ook de authentieke namen van de polders en velden. Vele tientallen informanten hebben de werkgroep geholpen bij de eei-ste puzzel,waarmee het gebied Drei- schor, Zonnemaire en de Gouwepol ders in kaart kon worden gebracht Voorzitter Zevibel J. van den Bos BRXJINISSE - Ondanks de goede financiële resultaten gaat met name de kleine zeevisserij een wankele toe komst tegemoet. De vangstbeperkingen verlammen in toenemende mate het visserijbedrijf en het opsporings beleid, dat het ministerie van justitie uitvoert legt een benauwende druk op de bedrijfswerkzaamheden. Boven dien bevordert het huidige overheidsbeleid de tweede ling tussen de grote en kleine vissers. Deze kritiek op het overheidsbeleid uitte J. van den Bos, voorzitter van de Vereniging tot Bevordering der Zeeuwse Visserijbelan- gen tijdens de jaarvergadering in het Dorpshuis in Brui- nisse. Ook zijn voorganger, W. Okkerse, voorzitter van de Bruse vissersver eniging Algemeen Vissersbelang, die deze keer gastheer was liet in zijn welkomstwoord weinig heel van het Nederlandse visserijbeleid, zoals dat is neergelegd in de Visserijnota.Ma ritiem beschouwd betekent die koers een rampkoers voor het mosselbe- drijf. Ook de bezuinigingen bij ver keer en waterstaat, waardoor er op het siuispersoneel wordt beknibbeld ontlokte de nodige kritiek. De lange wachttijden voor het schutten doen een vers product geen goed voerde Okkerse aan. Opsporing Zevibel-voorzitter Van den Bos zet te in zijn jaarrede de kritische teneur van zijn voortganger voort. Aller eerst kaartte hij het strakke opspo ringsbeleid van het ministerie van justitie aan. Naast de vangstbeper kingen heeft ook dit beleid een ver stikkende invloed op de visserijsec tor. Het verscherpt de verhoudingen en veroorzaakt alom onrust en onze kerheid. ,.Je kunt je afvragen of het Op donderdag 30 april a.s. (Koninginnedag) zal het kantoor van de ,,Zierikzee- sche Nieuwsbode" gesloten zijn. Advertenties voor de editie van vrijdag 1 mei dienen uiterlijk woensdag 2.9 april vóór 11.30 uur in ons bezit te zijn. verstandig is om in een overgangsfase naar nieuwe maatregelen een derge lijk beleid zo strak uit te voeren", al dus Van den Bos. Ook het door de overheid gesuggereerde verschijnsel van overbevissing werd door Van den Bos bekritiseerd. In de praktijk blijkt dat de visser niets merkt van dit verschijnsel. De adviezen die bio logen in dit verband geven stroken volgens de praktijkmensen niet met de werkelijkheid. Een goed voor beeld hiervan noemde Van den Bos het gebeuren rond de kabeljauw. ,,Er zit zoveel vis. dat een dubbel quotum toegestaan zou kunnen worden. De beperkende maatregelen die de over heid in dit verband stelt, zoals bij voorbeeld de boomkorverkorting missen dan ook elke feitelijke basis zijn derhalve dan ook kwetsend voor het rechtsgevoel". Mosselpercelen Ook in de mosselbranche zijn er knelpunten te constateren ook al kent deze sector goede bedrijfsresul taten. Door de stormen van maart '86 en '87 maar eens te meer duidelijk ge worden hoe kwetsbaar met name de percelen in de Waddenzee zijn. Alge meen wordt aangenomen dat de ge ringe aanvoer van mosselen in '86/'87 door zal werken in het daaropvolgen de seizoen. En dit terwijl de vraag naar mosselen de laatste jaren be hoorlijk in de lift zit. Deze ontwikke ling waarbij vraag en aanbod steeds verder uit elkaar lopen accentueert volgens de Zevibel-voorzitter het knelpunt in het mosselbedrijf: de verbetering van de cultuurgrond Mosselpercelen De in de ogen van de mosselvissers trage gang van zaken rond de vervan ging van instabiele mosselpercelen veroorzaakt onder hen de nodige irri tatie, stelde Van den Bos. Hij wees er in dit verband op dat het hier niet gaat om een uitbreiding van het areaal-mosselpercelen. Als de over heid ernst maakt met haar stelling- name dat het beleid erop gericht moet zijn om een regelmatige pro- duktie van goede kwaliteit te garan deren dan is die trage besluitvorming maar moeilijk te bevatten. Van den Bos schreef dit verschil tus sen woorden en daden toe aan de zijns inziens „overtrokken" invloed van diverse belangengroepen in het Waddengebied. „Men stelt de mossel cultuur als schadelijk voor het na tuurbehoud. Deze belangentegenstel ling gaat niet op, vanouds vallen natuur en mosselcultuur samen. Dat ook binnen de visserij wereld niet al tijd tot een eensgezinde oplossing van de problemen kan worden geko men werd duidelijk toen Van den Bos een brief van de belangenvereniging van ganralenvissers voorlas. Deze staan afwijzend tegenover de aanleg van mosselpercelen in het oostelijk gedeelte van de Waddenzee. De voorzitter besloot zij rede met erop te wijzen dat het noodzakelijk is juist nu te zorgen voor een goede behartiging van de visserijbelangen door als eenheid naar buiten te tre den. „Het beleid van Zevibel is daar op gebaseerd inet het doel een waar- vervolg pagina 3 Werkgroepvoorzitler Buth toonde zich tijdens de bijeenkomst in de Concertzaal te Zicrikz.ee bijzonder in genomen met de eerste resultaten. Vijf jaar geleden werd hij door de Zierikzeesche archivaris H. Uil en W. P. de Vrieze benaderd met hel idee en al snel werd een werkgroep gevormd; „Een bondgenootschap". Afgespro ken werd, dat het gehele eiland in kaart gebracht moest worden, want zelden had iemand zich deze taak ge steld. „Het bleek, dat de klok voor het onderzoek op vijf voor twaalf stond", aldus Buth. Sommige infor- inaten zijn inmiddels overleden en waar de werkgroep in gebreke moest blijven, zijn blanco delen op de acht bijgevoegde kaarten gekomen. Ieder boekje telt zo'n 600 tot 1000 namen en is gedrukt bij De Vries in Zierikzee. Dopr technische problemen zijn de kaarten echter nog niet klaar, zodat het boekje pas omstreeks half inei 'in de handel' kan komen. Eén van de voornaamste medewer kers aan het boek is de heer P. van Langeraad uit Schuddebeurs en hem viel dan ook een eervolle vermelding ten deei tijdens de Stad en Lande- bijeenkömst. Voorzitter De Kam zei ook blij te zijn met het initiatief. Het bestuderen van de gewoonten en ge bruiken van de mensen uit de regio is een van de doelstellingen van de or ganisatie. Volgens De Karn voldoet het boekje hier helemaal aan. Informatie Inderdaad is er uit de veldnamen heel wat informatie te halen over de gebruiken van de bevolking van vroe ger en zegt een en ander iets over de structuur van het gebied. Gebaseerd op het agrarisch grondgebruik ont stonden de pcreblok, D'n groenen boogerd, notonblok en Potcnbosch. En graasde er vee op de velden dan werd gedacht aan dc namen stierc- wei-je, vcrrekensblok, de zeuge en kaolvcrwci-jel Mr. A Gast heeft zich toegelegd op de oorsprong van dc na men. Bij dc samenstelling van het eerste exemplaar hebben de leden van de werkgroep niet kunnen voorkomen, dat delen van de uitgave zijn opge bouwd uit lange opsommingen. Toch heeft Buth gelijk als hij stelt, dat het geheel „leuk, boeiend en interes sant" is geworden. Oude foto's wisse len de teksten al' en ook anecdotes vullen de lijsten aan. En hoewel het voor alles een belangrijk naslagwm-k is geworden, is het meer dan een aan rader om eens met het boekje en de kaarten in de hand in de auto - of nog beter op de fiets - te stappen. Op ont dekkingsreis dus. ZIERIKZEE - De Vereniging Stad en Lande van Schouwen- Duiveland gaat zich bij de ge meente Westersehouvven infor meren over de geplande aanleg van een oefengolfbaan nabij de Hogezoom te Burgh-Haam- stede. Tijdens de jaarvergade ring in de Concertzaal te Zie rikzee werd hierop door een van de leden aangedrongen. Tijdens de rondvraag vroeg de spreker zich af of Stad en Lande niet juist dc aangewezen organisatie is om zich over der gelijke zaken te. informeren. „Het betreft een agrarisch ge bied met hoge landschappelij ke waarde". Voorzitter J. D. de Kam zegde toe een en ander te /uilen bezien. Op dc aanleg van de oefenbaan zijn bezwa ren gekomen van een omwo nend echtpaar on de Natuur en vogelwacht Schouwen-Duive land. Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Warmer De temperaturen gaan weer om hoog. Dat is te danken aan een hogc- drukgebied boven Duitsland en ons eigen land. Het wordt een zonnige dag met later op de dag een frisse wind van noordoost twee tot drie Beaufort, toenemend noord- noordoost drie tot vier Beaufort. Er is goed zicht met enkele mistbanken op zee. Het wordt zo'n 19 graden een aan de kust 16 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 1 mei: Woensdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 407 Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: zuid 4 Donderdag: Zonnig Kans op neerslag: 307 Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 19 graden Windkracht: zuidwest 4 Vrijdag: Af en toe zon Kan op neerslag: 507 Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: zuidwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 28 april Zon op 06.16, onder 21.00 Maan op 06.10, onder 21.59 Nieuwe Maan: 28 april (03.36) HET WEEKOVERZICHT DE BILT - Een hogedrukgebied bo ven onze omgeving zorgt voor droog, zonnig en bestendig weer. In dc ko mende heldere nacht koelt de aanwe zige droge lucht, bij weinig wind. sterk af. Hier en daar zou het in het oosten van het land op daarvoor gun stige plaatsen aan de grond licht kun nen vriezen. Door aanwarming van dc.uit het oosten aangevoerde lucht worden de temperaturen overdag ho ger dan die van vandaag. De middag- temperatuur loopt op tot 18 graden in de kop van Noord-Holland en op de Waddeneilanden tot 23 graden plaat selijk in het zuidoosten. Woensdag dreigt echter een storing uit het zuiden het weer te verandoren. In de middag en avond is er kans op een regen- of onweersbui. De tempe ratuur komt daarna op een wat lager niveau. Ook dan behoort een regen bui tot de mogelijkheden. BORSSELE - Vijftien mensen van de rijkspolitie Schouwen-Duiveland zijn van vrijdagmorgen tot zondag avond ingezet in Borssele vanwege de demonstratie tegen kernenergie die daar plaatsvond. Zij vormden een on derdeel van de groep van in totaal 650 agenten die vanwege de demonstratie in touw waren. Zeven van hen waren ingedeeld bij de mobiele eenheid ter wijl de overige acht politiemensen van Schouwen-Duiveland werden be last met surveillance en rechercheta ken. Volgens groepscommandant M. P. Lenselink zijn er ondanks de onge regeldheden die plaatsvonden bij de vijftien politiemensen van het Schouwen-Duiveland geen slachtof fers gevallen. MIDDELBURG - Bi) zijn afscheid van Provinciale Staten iverd R. van Ommeren uit Zierikzee benoemd Ridder in de orde wan Oranje Nassau. Dc ridderorde werd hem opgespeld door C. Boertien. commissaris der koningin van Zeeland. ..Het afscheid van de heer Van Ommeren van provinciale staten betekent een groot verlies. We hebben hem leren ken nen als een kundig en loyaal man en zijn optreden werd gekenmerkt door een grote mate van zorgvuldigheid" .aldus Boertien. Zeeland is hem heel veel dank verschuldigd". Van Ommeren zat voor de SGP 21 jaar in de Staten, waarvan vier jaar in het college van gedeputeerde staten. Op de laatste vergadering van de periode 1982 - 1987 van provinciale staten werd in de Statenzaal van het Middelburgse Abdijcomplex afscheid genomen van 14 statenleden. Van Omme ren bleek degene met de meeste dienstjaren, op de voet gevolgd door CDAer Van den Bosse. De laatste werd eveneens benoemd tot Ridder in de orde van Oranje Nassau. Beiden kregen een staand applaus van de Statenleden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1