Zomerse gedachte /i^C n Steeds meer meisjes worden automonteur Gedrag automobilist bepaalt succes maatregelen Stolpweg Bruse raad geeft groen licht voor uitbreiding postkantoor DE ZIERIKZEESCHE COURANT Schade bij aanrijding Diefstal geld uit auto CITROEN Fiets gestolen Koebel gestolen Vakantiegangers mishandeld Sloot ernstig vervuild Ernstig letsel door val Benoeming burgemeester in Duiveland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vandalisme Neeltje Jans Bowlingzege In het stadhuis van Zierikzee wordt op maan- Neeltje Jans houdt de gemoederen danig be- Jaarlijks is er een stedenontmoeting tussen Oosterland In onze serie over Schouwen-Duivelandse ker nen bracht de redactie van de Zierikzeesche dag 11 mei het project Vandalisme nee gepre- zig. Deze week laat VCB-voorzitter H. P. van bowlingploegen van Renesse en Biggekerke. senteerd. In onze editie van vandaag wat voor- Oost zijn licht schijnen over de toekomstmoge- Voor het eerst leverde de ontmoeting een Re- informatie. (Pag. 5). lijkheden. (Pag. 6). nesser zege op. (Pag. 11). Nieuwsbode dit keer een bezoek aan Ooster land. (Pag. 4). VRIJDAG 24 APRIL 1987 143ste jaargang Nr. 24122 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) De verdienste benijdt het succes, en het succes houdt zich voor verdienste. J." Rostand ZIERIKZEE - Steeds meer meisjes kiezen voor het vak van automonteur. Via de vakopleiding van de VAM volgen dit jaar 58 meisjes een opleiding tot „automonteuze" in het kader van het leerlingwezen. Dat is nog maar een pro cent van het totaal aantal leerlingen, maar er is sprake van een stijgende lijn. De VAM werft sinds twee jaar actief meisjes voor dit vak. Dit zegt emancipa tiemedewerkster E. de Fijter van de VAM. „Af en toe een bekeuring is beste remedie'1'' Dit nummer bestaat uit 12 pagina's WAh Wf PE 81W De VAM wil meisjes in het vak om dat over drie jaar een tekort aan vak krachten wordt verwacht. Meisjes blijken volgens De Fijter uitstekend te voldoen aan de eisen. Vaktechnisch 2ijn er volgens haar geen problemen. De aanvankelijke achterstand van meisjes ten opzichte van jongens - wat betreft kennis van gereedschap pen bijvoorbeeld - is snel bijgespij kerd omdat zij goed gemotiveerd de opleiding beginnen. Ook hun lichamelijke kracht blijkt voldoende, er zijn bovendien genoeg hulpmiddelen. Sociaal geeft een vrouw in de werkplaats wel proble men. Het komt voor dat ze worden lastig gevallen of beetgepakt. Ook zijn er klanten die een meisje aan hun auto niet vertrouwen. De VAM wil de ze ervaringen inventariseren om er in de toekomst beter op voorbereid te zijn. Zes vrouwen, echtgenotes van gara gehouders, volgens voor de VAM de meisjes in de werkplaats. Knalpot Al langer is in Amsterdam de Stichting Vrouwensleutelwerkplaats ,,De Knalpot" bezig vrouwen weg wijs te maken in de automobiel. Be halve voor basis- en vervolgcursussen in autotechniek stelt De Knalpot haar werkplaats beschikbaar als doe- het-zelfruimte. Enige tientallen vrou wen hebben sinds begin 1984 een tien weken durende cursus bij De Knalpot gevolgd. De belangstelling ervoor is groot. De Knalpot heeft een lange wachtlijst. De stichting publiceert vandaag, vrijdag, het autosleutelboek ,,Van bumper tot bumper". Daarin wordt op eenvoudige wijze de techniek van het sleutelen op een rijtje gezet. De Knalpot constateerde dat er welis waar verschillende goede autohand boeken in omloop zijn maar het taal gebruik ziet vaak de a-technische opvoeding van vrouwen over het hoofd. Het boek heeft dan ook het ka rakter van een inleiding in de ba sisprincipes en de meest voorkomen de termen van een auto. Bovendien staat het uitvoerig stil bij het gebruik van gereedschap. De opbouw van het boekje volgt het schema van de door De Knalpot gegeven basiscursus en is voor iedere leek toegankelijk. Het boekje is ge schreven door twee Knalpot- vrouwen, Annemieke Pels en Rita Verpalen. De uitgave is mede moge lijk gemaakt door een subsidie van het ministerie van onderwijs en we tenschappen. NIEUWERKERK. - Een goede zaak dat er iets gebeurt. Maar of het ook voldoende is, wordt in grote mate be paald door het gedrag van de weggebruiker. Woorden van deze strekking waren te horen tijdens de maande lijkse vergadering van de raad Duiveland in het gemeen tehuis in Nieuwerkerk en wel naar aanleiding van de nieuwe verkeersmaatregelen op de Stolpweg. Deze nieuwe verkeersmaatregelen zijn niet alleen noodzakelijk omdat na de reconstructie van de Stolpweg een aantal van deze voorschriften niet langer rechtsgeldig blijkt te zijn maar ook omdat de veiligheid van al le weggebruikers hiermee gediend zou zijn. Achter dat laatste motief werd overigens door de raadsleden een vraagteken geplaatst. VVD- raadslid mevrouw G. van den Ouden- Zwart sprak niet alleen haar waarde ring uit voor de voorgestelde maatre gelen die van de Stolpweg op vele splitsingen een voorrangskruising maakt. In een adem voegde zij eraan toe dat zij hoopte dat ook iedereen zich aan die nieuwe voorschiften zou houden. Ook K. Hendrikse (SGP) toonde enige verontusting over de si tuatie bij de Loensweg en Weststraat. ,,We moeten de zaak daar kritisch Gemeenteraadsvergadering Bruinisse BRUINISSE - De gemeenteraad van Bruinisse besloot gisteravond, donderdag, het benodigde krediet beschik baar te stellen voor uitbreiding van het postkantoor. Eerder stelde de raad hiervoor een voorbereidingskre diet ter beschikking. Het is de bedoeling dat de geplande twintig vierkante meter extra in november in gebruik kan worden genomen. Hoewel de Bruse raad bijna drie kwartier nodig had om zich door de ingekomen stukken heen te worste len werden andere, wellicht belang rijker, agendapunten met een ha merslag afgedaan. Zo werd zonder verdere discussie besloten een kre diet beschikbaar te stellen voor een akoestisch onderzoek op het Haven- ZIERIKZEE - Gistermorgen, don derdag, vond om 9.50 uur een aanrij ding plaats op het Kraanplein. H.vD en J. S., beiden uit Zierikzee, reden achter elkaar in dezelfde richting over het Kraanplein. H. v. D. stopte vooreen achteruitrijdende vrachtwa gen, probeerde ruimte te maken en reed toen achteruit tegen de auto van J. S. De auto van v. D. werd aan de achterzijde beschadigd terwijl de auto van J. S. schade aan de linkerzij kant opliep. ZIERIKZEE - B v S uit Rotterdam ging gisteren, donderdag, even naar de Rabo-bank aan het Havenpark. Hij verzuimde daarbij zijn auto op slot te doen. Bij terugkomst bleek een polstasje met daarin 2400 gulden en een Eurocheque uit de auto te zijn ontvreemd. In het polstasje ook nog eens 1900 gulden van derden. Advertentie Auto Louis Goedbloed Zierikzee - 14951 industrieterrein. Al in de aanbie dingsbrief bij de begroting voor 1987 wees het college van b en w erop dat er bij meerdere gevels van woningen bij de haven sprake is van een te hoge geluidsbelasting. Overigens wordt voor het onderzoek door het rijk een subsidie verstrekt van 26.906 gulden. De uitgaven belopen volgens b en w eenzelfde bedrag. Milieu Naar aanleiding van een verzoek, om subsidie van de Zeeuwse Milieu federatie, bij de ingekomen stukken, kwam er een geanimeerde discussie in de Bruse gemeenteraad op gang. CDA-er J. Huizer bracht naar voren dat het gemeentelijk beleid wellicht op sommige punten strijdig is met de belangen van de Milieufederatie, maar dat steun aan de Milieufedera tie toch wel op z'n plaats zou zijn. M. Houkamp viel hem bij: ,,We hebben terdege belang bij een schoon milieu. Uit SGP/RPF-hoek kwam een heel ander geluid. G. E. Houtekamer: ,,De Zeeuwse Milieufederatie bracht eer der het blad Gouden Delta uit. Dat blad was aanstootgevend en godslas terlijk". Burgemeester T. C. Hekman wees Houtekamer op het feit dat het gewraakte blad niet meer bestaat. Geen reden voor SGP/RPF om de raad aan te sporen de Zeeuwse Mi lieufederatie te steunen. Aan de Bond tegen het Vloeken werd overigens, evenals in vorige jaren, een bedrag van 25 gulden beschikbaar gesteld als subsidie. Bij de ingekomen stukken ook een verzoek om subsidie van de Stichting Ds. G. H. Korstenonderwijscentrum. Dit onderwijscentrum zou de te stich ten tweede basisschool-met-de-bijbcl moeten gaan begeleiden. Verschillen de raadsleden vroegen zich af waar om de instantie die dc huidige christelijke basisschool begeleidt, de BGS, blijkbaar niet meer voldoet. Dat werd niet duidelijk. Wel werd van verschillende kanten gewezen op het feit dat er een vrije schoolkeuze is die gerespecteerd dient te worden. Op de raadsvergadering werd ver der besloten tot verkoop 'van een per ceel grond aan J. P. van Gilst. De op pervlakte van de kavel bedraagt 297 vierkante meter. Het levert dc ge meente Bruinisse 13.450,54 gulden op. Ook werd een plan voor doelmatig gebruik van de gymnastieklokaties in de gemeente vastgesteld. Hoewel CDA-fractievoorzitter J. Huizer cer- blijven volgen, want er wordt daar vaak hard gereden". Bekeuring Uit de woorden van loco-burge meester J. Op 't Hof viel op te maken dat ook het college van b en w dc si tuatie op de Stolpweg met een frons op het voorhoofd gadeslaat. ,,Het is een gegeven dat bekenden daar vaak te hard rijden. Of dat met de nieuwe maatregelen te voorkomen is weet ik niet. Ik denk dat er slechts een reme die is en dat is om af en toe wat be keuringen uit te delen. Wethouder A. van Klinken (SGP) zei de door Rijks waterstaat voorgestelde maatregelen geen verbetering te vinden. ,,Het ver- keerdat uit noordelijke richting aan komt zal naar alle waarschijnlijk heid snelheden ontwikkelen die der, in de vergadering van de commis sie financiën, voorstelde om het per soneel van de afdeling burgerzaken ter secretarie lange onderbroeken te vemtrekken besloot de raad een kre diet beschikbaar te stellen voor het aanbrengen van tochtwering, een gla zen wandconstruetie met schuifra men, op de afdeling burgerzaken. ZIERIKZEE - Y. van M. deed aan gifte van diefstal van haar fiets. Zij stalde gisteravond, donderdag, haar rijwiel bij Concordia neer. Toen ze la ter terugkwam bleek de tweewieler weg. De fiets, van het merk Gazelle, stond wel op slot. BURGH-HAAMSTEDE - W. O uit Delft deed aangifte van diefstal van een koebel van de gevel van haar va kantiewoning aan de Torenweg. De diefstal is vermoedelijk rond 9 april gepleegd. SCHARENDIJKE - Twee Duitse vakantiegangers, O. B. uit Bonn en M. S uit Neuwied, werden vannacht, donderdagnacht, door onbekenden mishandeld. De Duitsers kregen in een bar in Renesse onenigheid. Op de terugweg naar hun vakantieverblijf plaats werden zij door hun opponen ten achtervolgd en op de Kuijerdam- seweg bij Scharendijke tot stoppen gedwongen. De belagers beschadig den de auto van de Duitsers en een knokpartij volgde. OOSTERLAND - In de Grote Vaart in Oosterland is ernstige vervuiling geconstateerd, vermoedelijk als ge volg van gierlozingen. De politie stelt, in samenwerking met het wa terschap. een onderzoek in naar de mogelijke dader(s). BRUINISSE - A. M. uit Bruinisse liep ernstig letsel op toen hij van een landbouwschuur een val van drieme ter maakte. Hij werd met een heup fractuur vervoerd naar het Zweeds Rode Kruis-ziekenhuis in Zierikzee. Loco-burgemeester J. Op Hof: „Af en toe een bekeuring is de beste re medie". hoger liggen dan 50 km per uur. Het is een weg die gewoon uitnodigt tot hard rijden", aldus Van Klinken. Voorrang De nieuwe verkeersmaatregelen houden in dat de gemeentegrens 40 meter noordelijker komt te liggen. Hierdoor komt de uitrit van het par keerterrein aan de Stolpweg nog bin nen de bebouwde kom te liggen, waardoor ook hier de limiet van 50 kilometer per uur van kracht is. Ver der wil de gemeente door het aan brengen van aanduidingsborden een snelheidslimiet voor het gedeelte van de Stolpweg dat binnen de bebouwde kom ligt invoeren. Bovendien wordt 1 de Stolpweg op een aantal splitsin gen zowel binnen als buiten de be bouwde kom een voorrangskruising. Dit geldt voor de kruising van de Stolpweg met de Deltastraat, Burge meester Boumanstraat, Weststraat en Loensweg. De veiligheid van de wan delaar moet worden vergroot door het gedeelte van het pad aan de oost zijde van deze weg aan te wijzen als voetpad. Deze maatregelen gelden binnen de bebouwde kom. Gedepu teerde staten hebben inmiddels op voorstel van het waterschap een aan tal maatregelen getroffen voor het ge deelte van de Stolpweg dat buiten de bebouwde kom ligt. Ook hier wordt de Stolpweg op de splitsing met de Paardeweg, Nieuweweg, Steenzwaan- waag en Velddamseweg een voor- rangskruising. NIEUWERKERK - Tijdens een bui tengewone openbare vergadering wordt A. Bergshocff donderdag 7 mei geïnstalleerd als burgemeester van de gemeente Duiveland. De bij eenkomst in Ons Dorpshuis begint om 14.30 uur. Na afloop van de vergadering is er gelegenheid de nieuw benoemde bur gemeester toe te spreken. n wm Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Vrij warm Vannacht weinig bewolking. Mor gen overdag zonnige perioden en vrij warm. In de namiddag een verspreide onweersbui. Een oostenwind 2 a 3, in de middag draaiend zuidwest 2 tot 3 Beaufort. Minimumtemperatuur ko mende nacht 10 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 28 april: Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag:' I07r Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 18 graden Windkracht: var-2 Maandag: Zonnig Kans op neerslag: 109r Min.temp.: 7 graden Middagtemp.: 21 graden Windkracht, zuidoost 3 Dinsdag: Zonnig Kans op neerslag: Wr/'r Min.temp.: 10 graden Middagtemp.: 23 graden Windkracht: zuidoost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 25 april Zon op 06.22, onder 20.54 Maan op 05.36, onder 17.58 26 april Zon op 06.20, onder 20.56 Maan op 05.46, onder 19.18 27 april Zon op 06.18, onder 20.58 Maan op 05.57, onder 20.38 Nieuwe Maan: 28 april (03.36) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een boven Midden- Europa aanwezig hogedrukgebied verandert het komende etmaal wei nig van plaats. Een boven de Golf van Biscaje aanwezige storing trekt sterk in betekenis afnemend in onze richtingen. In eerste instantie resul teert dit in een weertype dat nauwe lijks van dat op vrijdag zal afwijken. Er blijft weinig bewolking. Bij een matige, 's nachts in het binnenland tot zwak afnemende zuidoosten wind, daalt de temperatuur in de na nacht tot rond 8 graden. Overdag warmt het aan tot tussen de 18 gra den in het Waddengebied en 23 gra den in het oosten en zuiden. In de na middag kan het vooral in het zuidwesten van het land bij wind van zee wat afkoelen. Zondag passeren mogelijk enkele wolkenvelden. Tij delijk is het dan iets koeler. Maan dag en dinsdag wordt echter een zo mers weertype verwacht. ZIERIKZEE - Niemand kan er nog langer omheen. Nu heeft de zomerse gedachte echt toegeslagen en maakt menigeen dankbaar gebruik van de zonuren, die de dagen zoveel plezieriger maken. Nog maar even niet den ken aan de weersverwachtingen, die er voor later in de week stukken slechter uitzien. Voorlopig zijn de ter rassen vol, zijn de avondwandelingen niet van de lucht en lijkt iedereen tevreden met het zomerse april weer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1