Liefde en boerentrots dit biedt de beeldbuis musicolumn Muziekagenda Weinig publiek bij mime-speler Brogum Geslaagde uitvoering kerkkoor van Renesse En dan is er pauze Kinderen vinden menselijk overblijfselen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag: 21 april 1987 Nr. 24120 5 Het laatste akkoord heeft geklon ken. Dus zijn de eerste mensen al op weg naar de koffie. Uit ervaring weet ik dat er na de muzikale ont spanning enige lichamelijke inspafi ning vereist is om de felbegeerde drank te verkrijgen. Tussen twee ou de dames gezeten verkeer ik in een nadelige strategische positie en als ik eindelijk de wandelgangen bereik hoor ik in gedachten de stem van de telefoonjuffrouw 'Er zijn nog tien tallen wachtenden voor u'. Er zit niets anders op dan me op gewillige wijze bij de koffiekudde aan te slui ten die in vijf rijen dik staat opge steld voor een tafel waar het bruine vocht verstrekt wordt. 'Als ik dat ge weten had zou ik een thermosfles meegenomen hebben' blaat een schaap naast me en ik mekker diep zinnig terug 'Zeg dat wel!' Tussen de schapen door zien we in de verte het vertrouwde beeld van twee mensen die met roodaangelopen gezichten in een nerveuze vaart koffie schenken, flesjes openen en geld wisselen ten aanschouwen van vele ongeduldigen die vinden dat het best vlugger kan. Als je nog jong was kon je lekker gaan dringen of met je ellebogen werken maar hier zijn we natuurlijk allemaal beschaafde mensen die wel dezelfde gedachten hebben maar toch vriendelijk blijven kijken. Af en toe breekt de rij open en komt er een angstig kijkend schepsel in te gengestelde richting zigzaggen met in iedere hand twee op elkaar gesta pelde kopjes koffie die net zo gevaar lijk trillen als de kopjes in een zes kampspel. Als de rij zich weer sluit moet je opletten want ook al ben je beschaafd, op deze momenten kun je door een handige manoeuvre terrein winst boeken. Inmiddels worden er hele systemen opgebouwd. Er staat een persoon in de voorhoede die maar liefst tien koffie bestelt. De in- gèschonken kopjes worden door gespeeld naar een middenvelder die op zijn beurt de kopjes doorgeeft aan de achterhoede alwaar de kopjes hun doel bereiken. 'Het idee van een thermosfles is zo gek nog niet' ver zucht ik. Je hebt gelijk een zitplaats in de pauze, voor de prijs van één heb je zelfs drie kopjes en je hoeft niet een kwartier in de rij te gaan staan. Maar ja, het 'hoort' niet. Als be schaafd persoon hoor je in de rij te gaan staan en je kunt het niet maken om je thermosfles aan een ander voor te houden: 'Ook nog een bakkie mevrouw?' Eindelijk heb ik de voorste gelede ren bereikt. Het geeft een gevoel van bevrijding. Maar we zijn er nog niet. Het gaat er nu om wie het hardst kan blaten, want inschenkdames zien geen schapen maar schimmen. Tot twee keer toe haal ik diep adem, maar twee keer winnen er twee ram men met een bredere borst en een groot volume. Dan lukt het. 'Eén kof fie!' blaat ik uit het diepst van mijn ziel. 'Dat is dan twee gulden'. Twee gulden! Wat een schijntje. En dan mag je er zelf gratis melk en suiker bijdoen en ook nog proberen om het kopje heelhuids tussen de massa door te loodsen. Met het kopje hoog boven me roep ik tot de aanwezigen 'Vergeef me, vergeef me' ofwel in be schaafd Frans: 'Pardon, pardon' en begin vol goede moed mijn weg door de menselijke doolhof. Uiteindelijk krijg ik slechts één onverwachte duw waardoor een flinke golf uit m'n kopje op het schoteltje terecht komt, maar het meeste bleef er toch in en dat is weer mooi meegenomen. Met een tempo van vijftig cent per slok is het kopje gauw leeg en aange zien wij als stervelingen vocht tot ons nemen maar het ook weer moe ten afstaan spoedde ik mij naar de ruimte voor heren waar een derge lijk vochtverlies plaats vindt. Links en rechts zie ik mannen in de beken de licht gebogen houding staan met de rug naar me toegekeerd. Er is ook nog een normaal toilet. De deur gaat open en een in het zwart geklede man loopt me voorbij terwijl hij nog eni ge handelingen verricht die door gaans achter gesloten deuren plaats vinden zoals het omhooghalen van een rits om maar verdere details te verzwijgen. In die zwarte gestalte herken ik de violist die voor de pau ze op zo'n fijnzinnige wijze aan het musiceren was. Ergens knapt er iets. De man die op zo'n aardse wijze het toilet verlaat is dezelfde man die voor de pauze vol overgave bijna he melse muziek speelde. Bepaalde mensen hebben soms een aureool van waardigheid en verhevenheid om zich heen. Wie dezelfde mensen als gewoon mens tegenkomt krijgt het soms moeilijk. Zo herinner ik me het verhaal van iemand die het als jon getje meemaakte dat een gevierd prediker bij zijn ouders zou komen logeren. De kerk zat 's avonds bom vol en met verheven stem bracht de gewijde spreker de gemeente tot die pe ontroering. Maar toen hetzelfde jongetje per ongeluk de kamer bin nen liep waar de weleerwaarde heer zou slapen zag hij in plaats van een bovenaards figuur in ambtsgewaad een man in zijn hemd staan die pro beerde met één hand op zijn rug te krabben. Opeens stortte een stand beeld in. Godfried Bomans vertelde dat hij als kind een jongen op school had die vertelde dat de paus niet naar de w.c. ging. Hij was de enige op de wereld die daar geen gebruik van maakte. 'Ik, geloofde hem direct. Ik heb daar nog moeite mee. Het zich voorstellen van dergelijke figuren in badonder de douche of op het toilet is zozeer in tegenspraak met de faca de die zij ons toewenden dat we als het ware over iets heen moeten stap pen om die gewoon menselijke gebie den door te dringen'. De gong luidt. Ik ga de zaal weer in. Daar zie ik de violist weer. Nog even en dan zal hij weer de aarde ont stijgen. De rechter in zijn toga, de pastoor in zijn liturgische kledij, de burgemeester met zijn ketting, de musicus in het zwart. Als ze in func tie zijn is er iets wat hen even anders maakt. Zo hoort het ook. Maar als de toga in de kast hangt en de ketting in een la ligt zijn het weer heel gewone mensen zoals u en ik. Gelukkig maar. en dat allemaal in een pauze.... MARZAS 25 april: Concertreis Ars Musica (Rotterdam-Den Haag). m.m.v. Geert Bierling, orgel en Olga Dickhoff, div. instr. (9.00-17.00 uur). Dorpshuis De Schutse, Haamstede Voorjaarsconcert plaatselijke koren en muziekvereni ging Witte van Haemstede (19.45 uur). Ned. Herv. kerk, Zonnemaire. Een lied van oord tot oord (19.00-20.00 uur). 2 mei: 9 mei: 15 mei: 20 mei: 22 mei; Chr. Gereformeerde kerk, Zierikzee. Jubileum eilandelijke koren. (14.00-21.30 uur). Rooms Katholieke kerk, Zierikzee Mendelssohn Concert (o.a. Psalm 42), Zierikzees Kamer koor, Gereformeerd Kerkkoor, orkest en solisten. Chr. Gereformeerde kerk, Zierikzee. Zangavond 'Vervolgd Christendom'. Ned. Hervormde kerk, Dreischor. Zang- en muziekavond m.m.v. Heusdens mannenkoor, Brassband Apollo Brouwershaven en Ned. Herv. Kerk koor Dreischor (20.00 uur). 30 mei: Ned. Herv. kerk, Dreischor. C.S.H.G.-zangavond o.l.v. Jan v. d. Driest m.m.v. een koe rier. 6 juni: 20 juni: 28 juni: 23 juli: Ned. Herv. kerk, Kerkwerve Een lied van oord tot oord. Ned. Hervormde kerk, Bruinisse. Zangavond 'Laus Deo', dubbelmannenkwartet 'Vocaal ensemble St. Laurens' enTitia Dijkstra, mezzo-sopraan. Ned. Hervormde kerk, Brouwershaven. Zangavond Groot I.J.E.-koor. Ned. Herv. kerk, Dreischor. Orgelconcert Dirk Janszn. Zwart. (Iedere donderdag t/m 27 augustus.) 19 september: Chr. Gereformeerde kerk, Zierikzee. Zangavond t.b.v. Woord en Daad m.m.v. Mannenkoor IJs- selmuiden Grafhorst en kinderkoor Melodia, Ooster- land. 26 september: Ned. Hervormde kerk, Dreischor. Muziek en Zangavond. Voor correspondentie over deze rubriek en/of eventuele aanvullingen: M. van der Veer, 01110-14585. Dit jaar nog vijf mime-voorstellingen ZIERIKZEE - De mime-speler Mark Kingsford en zijn muzikale begeleider Auke Hofstra wisten met hun op treden op eerste paasdag in de jeugdsoos Brogum groot enthousiasme op te wekken bij het publiek. Maar tot te leurstelling van het soos-bestuur was dat publiek niet zo groot als zij hadden gehoopt. De voorstelling werd bijge woond door ongeveer dertig belangstellenden. ,,Dat viel erg tegen. Blijkbaar is men er een beetje bang voor. Ze den ken dat het heel stom is maar dat is juist niet het geval", aldus Brogum- voorzitteFWim Klippel. Hij vertelde dat er in het verleden vaker mime- voorstellingen waren in Brogum waarvoor altijd weinig belangstel ling was. ,,Maar de mensen die wel komen zijn altijd heel enthousiast. Ze zeggen dan altijd: zulke dingen moet je vaker doen. Dat moet iedereen UTRECHT - Het zelf controleren van het bloedsuikergehalte en het zelfstandig aanpassen van de medica tie daarvoor is voor lang niet iedere diabetespatiënt even goed. Vooral jonge patiënten, die de ziekte nog niet zo lang hebben, maken er soms een potje van. Zij maken zich niet zo druk over hun ziekte en beschouwen zelfcontrole waarschijnlijk als een rechtvaardiging voor een te „losse" levensstijl. Dat schrijven onderzoe kers van de Utrechtse universiteit in het Nederlands tijdschrift voor ge neeskunde. zien". Klippel is dan ook van plan om door te gaan met het organiseren van dergelijke optredens. „Het is gewoon een kwestie van wennen. Er moet voor zulke dingen toch plaats zijn .in Brogum". Kennis maken Hij heeft de indruk dat ook in dit geval geldt: wat een boer niet kent eet hij niet. Daarom zullen tijdens het Anywave-festival opnieuw twee mime-voorstellingen worden georga niseerd. „Dan kunnen de mensen die er dan toch zijn gelijk kennis maken met deze voorstellingsvorm". Klippel is van mening dat vooral ook de wat oudere soos-bezoekers die optredens leuk zullen vinden. Brogum ontvangt van het provinciaal bestuur subsidie voor het organiseren van de mime- voorstellingen. Dat geldt tot een maximum van zes per jaar'en gezien het enthousiasme van degenen die de ze andere vorm van theater in Bro gum bijwoonden is het soos-bestuur van plan dit jaar zeker dat aantal van zes voorstellingen te organiseren. Kleine Matthaus Passion RENESSE - In de goed gevulde kerk van Renesse verzorgde het Hervormd Kerkkoor Renesse een uitstekende uitvoering van de kleine Matthaus Passi on. Dit muziekstuk dat het koor een aantal jaren geleden door een der leden kreeg aangeboden, is het enige echt bekende werk van de componist Johan nes Georg Kühnhausen. Kühnhausen was min of meer een tijdgenoot van de grote Johann Sebastian Bach. Het was de derde keer dat dit stuk door het kerkkoor Renesse werd opgevoerd. In tegenstelling tot de andere opvoerin gen, toen de solisten op de piano werden begeleid, werd dit keer van de clave- cimbel gebruik gemaakt voor de begeleiding. Ellengard Jense kweet zich van de ze taak op geroutineerde wijze. De authentieke klank van dit instru ment was zeker een aanwinst en deed het geheel tot zijn recht komen. Prosper Sevestre, sinds januari de vaste organist in de Renesser kerk, tekende voor de orgelbegeleiding. De ongeveer 180 belangstellenden werden verwelkomd door voorzitter van het koor Janny Moerland-Visser. Zij richtte zich in het bijzonder tot burgemeester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer en de zangpedagoge Els Kioos, die de solisten van het Renes ser koor had begeleid op het gebied der stemvorming. Daarna volgde de ongeveer ander half uur durende opvoering. Evenals de zo bekende Matthaus Passion van Bach handelt het muziekstuk over de lijdensweg van Christus zoals be schreven door de evangelist Mat thaus. Voor de vertolking van de twee hoofdrollen had men zich verzekerd van de medewerking van twee profes sionele zangers. De partij van de evangelist werd vertolkt door Peter Melis. Deze zanger verloor bij de lan ge passages wat van zijn stemvolume. John Ram, die beschikt over een ge weldig stemvolume, zong de Chris tuspartij. Naast de beroepskrachten waren eveneens verschillende leden van het koor solistisch te beluisteren. Woensdag 22 april Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.00 uur Het werk neemt je mee, 3- dolige serie ov.er de consequenties van een reizend bestaan, afl. 1. 14.30 uur Seabert, tekenfilmserie. 14.45 uur Kuifje, tekenfilmserie. 14.55 uur De grote meneer Kaktus show, kinderprogramma. 15.20 uur Ghostbusters, tekenfilm. Vandaag: Het Vrijheidsbeeld. 15.40 uur De tik van...Annette van Trigt gaat op zoek naar de tik van een bekende Nederlander. 15.50 uur Rambo, tekenfilmserie. 16.15 uur Dynasty, Amerikaanse se rie. 17.00 uur New Wilderness, natuurse rie. Vandaag: De vleermuis. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Veronica sport 18.08 uur Family Ties, Amerikaanse comedy-serie. Afl.: Elyse doet audi tie. 18.30 uur Rockschool. Les 5, herh. 19.00 uur Countdown, popprogram ma met Adam Curry. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Emmablocm-collccte: Tuberculose-bestrijding en kruis werk toen en nu. 20.33 uur Villa valuta, live-trekking van dc Staatsloterij, gepresenteerd door de Belg Bart Peeters. 21.32 uur Nieuwslijn, actualiteiten magazine. 21.50 uur Overzicht Meimaand- filinmaand 21.55 uur Looking for Mr. Goodbar, Amerikaanse speelfilm uit 1977. 00.15 uur Journaal 00.20 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Batman, jeugdserie. 15.55 uur De zingende dokter, mu ziekprogramma 16.05 uur Van hier tot Tokyo, portret ten van kinderen in verre landen. 16.30 uur Laurel Hardy. Film van de dikke en dc dunne uit 1935. 16.50 uur Achterwerk in de kast. Kin deren zeggen wat ze denken vanuit de kleinste studio ter wereld. 17.05 uur De Charlie Brown Snoo py Show, tekenfilmserie. 17.10 uur De mus met de lange poten, kinderserie. 17.25 uur De babysitter, kinderserie. 17.40 uur Meer culturen in één land, 8-delige serie over de gevolgen van migratie voor onze samenleving. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.12 uur Uitzending van de Politieke Partij Radikalen (PPR). 19.22 uur Van Gewest tot gewesi, re gionaal programma. Onderwerpen: 1. Vogels op Schouwen-Duiveland. 2. Bunkers op monumentenlijst. 3. Ver eniging van Utrechtse schrijvers. 20.00 uur Wie, wat, waar en hoe laat? Rubriek op het gebied van kunst, cul tuur, recreatie en toerisme. 20.10 uur Studio Sport. Rechtstreeks verslag van de voetbalwedstrijd Ajax-Zaragoz. (In de pauze: Socutera: Emmabloem- collecte: Tuberculose-bestrijding en kruiswerk toen en nu. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Nederland C', actualiteiten en achtergronden op het gebied van kunst en cultuur in binnen- en bui tenland, m.m.v. Berend Boudewijn, Ceos van Ede e.v.a. 23.15 uur Studio Sport 23.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 15.15 uur Speel op sport, serie jeugd programma's waarin op speelse wijze een bepaalde sporttak wordt toege licht. Vandaag: Tbnnis, herh. 16.05 uur Nils Holgersson, Duitse animatieserie naar het boek van Sel- ma Lagerlöff. 16.30 uur Vrouwtje Theelepel, teken filmserie. 16.45 uur Sprookjestheater, serie van Shelley Duvall. 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, tekenfilmserie 18.05 uur Plons, kinderserie. 18.10 uur Zeppelin, informatief kin derprogramma. 18.35 uur De wonderwinkel, 13-delige tekenfilmserie, afl. 8. 19.00 uur Uitzending door derden: Programma van de Katholieke Tfele- visie en radio Omroep. 19.40 uur Paardekoersen, mededelin gen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal 20.10 uur Paul Daniels' Magic Show: Show met de bekende Britse illusio nist Paul Daniels. 21.00 uur Allemaal beestjes: De zee helpt een handje. 21.30 uur Charbon velours, filmma gazine. 22.30 uur Nieuws voorafgegaan door Nationale Loterij-uitslagen met aan- sl. Coda: Woordeloos, Adriaan Ma- german. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Met: Rowena Wallace, Pat McDonald, Peter Phelps, e.a. 19.23 uur Intermezzo. 19.25 uur Oshin, Japanse serie van Yukiko Okamoto en Sugako Hashi- da. Met: Ayako Kobayashi en Shiro Ito. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kwidam, videospelletje. 20.20 uur Sunset Boulevard, Ameri kaanse speelfilm uit 1950 van Billy Wilder. Donderdag- 23 april Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Over rassen en gewassen, documentaire over het veredelen van bepaalde landbouwgewassen en dier soorten in Israël. 15.48 uur Het geheim van het kreu- pelbos, Amerikaanse speelfilm uit 1980. 17.00 uur D'r kan nog meer bij, kin derprogramma 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Tijdsein buitenland, actua liteiten. 18.15 uur Ramadan. 18.30 uur Cursus kinderboeken, les I: Vertellen. 19.00 uur Nathalie, tekenfilmserie. 19.23 uur Pablo, educatieve kinderse rie. Vandaag: Pablo duikt in de kern. 19.28 uur Op kleine rails, serie over modelspoorwegbouw, deel 2. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Eerlijk duurt het langst, Amerikaanse tv-film uit 1979. 21.15 uur De bergrede, bijbelstudic.se- rie gepresenteerd dooi Ilenk Binnen dijk. Thema: keuzes en consequen ties. 21.52 uur Muziek motief, muziekpro gramma m.m.v. het Oeral Kozakken- koor, Charlotte Höglund en het tv- orkest Psalter o.l.v. Harry Govers. 22.27 uur Tijdsein, actualiteitenma gazine. 22.57 uur De ruimtearm, Canadese documentaire over satallieten in de ruimte. 23.32 uur Journaal 23.37 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. Nederland 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.45 uur Paspoort voor Turken. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Joegoslaven. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Linda, praatprogramma met Linda de Mol. 20.00 uur Kieskeurig, consumenten magazine. 20.25 uur TROS Tele-Thriller: Der- riek, misdaadserie. 21.25 uur Win de Wondere Wereld, slotkwis van het programma Wonde re Wereld met Chriet Titulaer. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 16.00 uur 60-plus en zilver in 60-plus, deel 1. Presentatie: Connie Neefs, Wilfried Haesen, Mark Herregodts. 17.00 uur De geesten van Motley Hall, Engelse komische serie van Quentin Lawrence. 17.25 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. 18.05 uur Anderwereld, Science- fictionserie van Roderick Taylor. 18.50 uur Comedy Capers, korte slapstick film. 19.05 uur Kwizien, tips voor koken en lekker eten. 19.25 uur Uitzending door derden: Programma van de Agrarische- Televisie- en Radio-Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Hoger Lager, spelprogram- ma met speelkaarten en twee kop pels. Presentatie: Walter Capiau. 21.00 uur Panorama. 21.50 uur Dallas, Amerikaanse serie. 22.40 uur Journaal en Co"da: Pour ri- re, van L. Marischal door het Brus sels saxofoonkwartet. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.23 uur Intermezzo. 19.25 uur Oshin, Japanse serie van Yukiko Okamoto en Sugako Hashi- da. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.20 uur Kouwe voeten, Amerikaan se speelfilm uit 1983 van Bruce Van- dusen. VALKENSWAARD - De directie van Hofnare sigarenfabrieken is be zig met de ontwikkeling van plannen om het produktiegedeelte van het be drijf geheel naar Ierland te verhui zen. Dat heeft directeur P. Ham- merstein medegedeeld. De plannen zijn vertrouwelijk besproken met de vakbonden. Doordat de plannen voortijdig zijn uitgelekt is het perso neel nog niet ingelicht. ROTTERDAM - Op de veerboot „Koningin Beatrix" van Harwich naar Hoek van Holland zijn vijf valse biljetten van honderd gulden opgedo ken. Bij aankomst in Hoek van Hol land arresteerde de Marechaussee twee Britten, die ervan worden ver dacht de valse honderdjes te hebben uitgegeven. Volgens de Rotterdamse politie werd daarmee in de coffee shop en de belastingvrije winkel aan boord betaald. TILBURG - Op een terrein aan de Van Hessen Kasselstraat in Tilburg, waarop onlangs een aantal woningen is gesloopt, hebben spelende kinde ren het paasweekeinde enkele botten en een schedel gevonden. De beende ren zijn vrijwel zeker van een mens. Met een misdrijf wordt ernstig reke ning gehouden. Dat heeft een woord voerder van de Tilburgse politie mee gedeeld. De botten werden zaterdag en zon dag aangetroffen in het zand. Het gaat om een complete schedel met on derkaak, een bovenbeen, een onde rarm, een borstbeen, een aantal rug- gewervels en wat minder duidelijke botjes. De kinderen die de vondst de den wisten later tegenover de politie niet meer exact de vindplaats aan te geven. Daardoor is het nog niet dui delijk of op die plaats een woning heeft gestaan of dat het wellicht gaat om een begraving in een tuin. De technische recherche stelt mo menteel ter plaatse een onderzoek in. Ook wordt nagegaan welke wonin gen op het terrein hebben gestaan en wie daarin hebben gewoond. De beenderen zullen worden overge- bi-acht naar het gerechtelijk laborato rium in Rijswijk. Daar kan worden bekeken hoe oud de botten zijn en hoe lang ze op het terrein hebben ge legen. De sopranen Tjitske van der Puil en Dick de Jonge zongen naast hun soli ook een tweetal aria's in duet. Tbn Kranendonk soleerde in de rol van een valse getuige evenals Hans Boer, die daarnaast ook de rollen voor zijn rekening nam van Judas, Petrus, Caiphas en Pilatus. Uit zijn uitge breid solistisch optreden kwam naar voren dat zijn stem dankzij de stern- vorming o.l.v. Els Kloos duidelijk ge wonnen heeft. Bien Dorreman zong een altsolo in een Choralaria. Het koor vertolkte de stem der gelovigen en Stem des volks. Vooral de passages waarin het volk schreeuwt om de kruisiging: „Lasz ihn kreuzigen", waren indrukwek kend. Over het algemeen reageerde het koor goed op dirigente Jannv Lemsom-Daane en er werd goed en zuiver gezongen. Met elkaar zorgden koor, solisten en begeleiders voor een uitstekende opvoering die de aanwezigen een mu zikale avond bezorgde. Dit kwam tot uiting aan het slot toen de medewer kers werden beloond met een spon taan staai\d applaus. In elk geval verdient het Renesser koor zonder meer een compliment, omdat men het als amateurkoor aan durft een dergelijk moeilijk stuk op het repertoire te nemen en het vervol gens tot een goed einde weet te bren gen. 41 Brand trapte langzamer en keek peinzend naar het kerkhof naast de kerk waar hij juist langs reed. Na Corries ongeluk was het mis ze was nou soms net as 'r moeder, zo stil en zo aars. Ze deed dan net of je d'r niet was. Nou was Corrie ok een kind, dat je altijd nog miste, as je thuis kwam. Ze wist veul d'rs wat te vertellen en ze was zo heenenwerzig; ze liep geregeld in en uit. Hij was er wel d'rs mee an weest Ja, as ie 't vooruit weten had, was Truusie nooit de deur uitgaan; maar wie wist alles nou vooruit; dan kwam er ruzie van zelf en dan die zeuvenhonderd gul den ze konne van 't jaar al niks aflosse en de rente kwam er ok wel niet. En dan de baas en vrouw ophe- den Ten eerste kon Jannie dit voorjaar niet helpe met de schoon maak en de leste tijd kwam ze ok niet meer te werk en te wassen. En nou, in de hooitijd kon ze niet meer melke ok Nou ja, ze hadde het wel niet rondweg zeid; maar zo bij de kantjes om voelde je toch best dat 't ze niet erg zinde. En de boerderij was ok niet zo best opheden en zijn loon was hier het hoogst op het dorp Brand zuchtte toen hij het raadhuis binnenging. „Cornelis," zei hij, in antwoord op de vraag van de ambtenaar naar de naam van het kind. door J. VISSER-ROOSENDAAL De jongen moest nog heel wat bij komen eer hij op zijn oom zou lijken, bedacht hij en riep zich het beeld van Kees Smit voor de geest, zoals hij hem gekend had. Zwaar, golvend haar, een smal gezicht en lichte, zoe kende ogen had die. Een fel, rusteloos mens. Als jongen had hij hem bewon derd om het vele dat Kees zag en be leefde en om het ongewone in hem. Tben Brand later aan tafel haastig zat te eten, keek Jannie vanuit de slaapkamer naar hem, zoals hij daar zat in het zonlicht, dat de hele kamer in gulden gloed zette. Ze zag hoe zijn sterke handen, met de ruwe bruine huid, snel vork en lepel hanteerden en hoe zijn bezweet, zongebrand ge zicht telkens gretig iets naar voren boog. Uit het opengeslagen overhemd was een gedeelte van zijn brede, ruige borst zichtbaar. Brand werd mager, dacht ze met schrik, toen ze zijn hals zag en de lijnen in zijn gezicht. En - haar adem stokte even - zijn haar werd al grijs bij de oren. De jaren wa ren aan hem dus ook niet zo maar voorbijgaan, al leek het soms zo. Vreemd, dat ze dit niet eerder had ge zien. Misschien dacht ze de laatste tijd wel teveel aan zichzelf. En je moest het toch samen zoeken in goede en slechte dagen. Goeie hew we we al zoveul had, peinsde ze. Ze leke toe en kel maar slecht omdat we geen geld hadde. De slechte kwame nadat Truus weg was en nou vooral, na Cor rie Niet huile nou, dacht ze dan ineens. Er waren nog drie jongetjes en Brand, die mager werd en grijs Na de komst van het tere Keesje leefde het hele gezin weer op, doordat Jannie weer vrolijker werd. Een zachte vrolijkheid, minder uitbundig dan tevoren; maar ze kreeg een glim lach rond haar mond, die haar een ze kere bekoorlijkheid verleende. Haar slank figuur was iets breder gewor den en ook dat gaf haar iets gezelligs, iets echt moederlijks. Brand leefde ook weer op en eens nam hij zijn har monica weer op. Eén, twee wijsjes vulden de hoge ruimten, toen lagen zijn vingers stil Hij miste iets. Twee ogen, die stralend in de zijne blikten onder het spel en een smal. warm handje dat zijn hand tot rusten dwong als ze vroeg en even speel de hij zacht een weemoedig 'Vaarwel lief Holland'. Tben borg hij het instrument weer weg. Eerst weken later begon hij op nieuw, doch toen speelde hij andere muziek. Die eenvoudige melodietjes, dat ging niet meer. Tben Truus in de kerstvakantie kwam logeren scheen de oude sfeer weer geheel te herleven. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5