Honderden waterbouwkundige werkers sluiten Philipsdam Nederland wrijft in handen met grote stroom toeristen agenda WATERSTANDEN Veel doden bij rellen Ruim 120.000 toeristen zorgen voor topdrukte Ramp Britse veerboot Smit-Kroes wil aantal verkeersdoden terugdringen Mobiliteit arbeidsmarkt neemt toe Zon en drukte activiteiten ondernemers Mol/Melkmarkt 2 BEEK - Het baby lijk je dat in een hotelkamer op het vliegveld Zuid- Limburg in Beek door hotelpersoneel werd aangetroffen, is ter wereld ge bracht door de 17-jarige Amerikaan se S. A. R. uit Unioncity in de staat California. KARACHI - Bij de gevechten tus sen Pathans en Islamitische Mujahi- rin zijn de afgelopen drie dagen in de Pakistaanse havenstad Karachi 17 doden en meer dan 80 gewonden ge vallen. Dit blijkt uit de cijfers die dinsdag door de ziekenhuis werden bekendgemaakt. Nog een persoon kwam om het leven tijdens rellen tussen dezelfde groepen in Hydera bad. De politie zei dinsdag dat er meer dan 125 arrestaties zijn verricht en de situatie in Karachi onder controle te hebben. Er zijn militairen geplaatst op strategische punten in de stad om nieuwe omgeregelheden te voorko men. Maandag zag de politie zich ge dwongen het vuur te openen en met traangasgranaten te schieten om ge wapende jongeren te verspreiden die winkels plunderend door Karachi trokken, auto's in brand staken en vochten in de stegen in het noordelijk gedeelte van de stad. De Pathans, die afkomstig zijn uit het noorden van het land en Afghanistan, staan van ouds vijandig tegenover de Islamiti sche „Mujaharin" (vluchtelingen) die na de delig van India in 1947 naar Pa kistan zijn gekomen. Alles volgens schema verlopen BRUINISSE - Vrijdagavond om vijf over half elf zijn honderden waterbouwkundige werkers er samen met technici van Rijkswaterstaat in geslaagd de Philipsdam in de Oosterschelde met zand te sluiten. Dat ging ge paard met sirenegeloei en het afsteken van vele vuurpij len. Met deze sluiting is het laatste grote karwei van de Oosterscheldewerken voltooid. Vervolg van pagina 1 eens in gezelschap was van een vriend, H. S. uit Duisberg, werd daarover zo boos dat hij de Nederlan der enkele rake klappen gaf. Naar aanleiding daarvan ontstond een vechtpartijtje tussen de vier mannen. •Hoewel de toedracht van het incident voor de politie duidelijk werd via ge tuigenverklaringen weet men niet welke verwondingen de Nederlan ders opliepen en wie zij zijn. Zij gin gen namelijk weg en deden geen aan gifte. De Duitsers werden op het bureau verhoord. Het stralende weer op paaszater dag zorgde ook voor een grote drukte bij de Roompotsluis in de Storm vloedkering. Volgens sluiswachter Jan Dooge passeerden ruim 20U zeil boten en sportvissers in kleine speedbootjes de sluis om de Noord zee op te gaan. ,,Het was erg rustig weer en dan willen ze wel". Dat laat ste was zondag aanzienlijk minder het geval doordat het regende en waaide. Desondanks gingen ook toen nog vooral veel zeiljachten de Noord zee op. De toeristen die hun vermaak op het eiland zochten deden dat voor al door het bezoekên van horeca gelegenheden en de enkele slecht- weervoorzieningen die open waren zoals de Sint Lievensmonstertoren in Zierikzee en de Delta-Expo op de Neeltje Jans. „Het was gigantisch druk hier", aldus Ank de Regt van de afdeling voorlichting van de tentoon stelling. „Normaal gesproken heb ben we hier zo'n 1000 a 1500 bezoe kers per dag. Op eerste paasdag waren het er ruim 2400. En vanaf vrijdag hebben we in totaal al 4500 mensen ontvangen". Zij schreef die belangstelling toe aan het wat tegen vallende weer en aan het feit dat veel mensen zich nog de opening van de pijlerdam op 4 oktober herinneren en het nu wel eens 'in het echt' willen zien. Toen op eerste paasdag de regen op hield en aan het eind van de middag zelfs de zon doorbrak werd het op het strand, in de bossen en op de terras jes druk met toeristen die een frisse neus kwamen halen en ook op tweede paasdag werd er veel gewandeld, ge zeild, gesurfd en gevist. De Brou- wersdam was, vooral wat die laatste twee sporten betreft, weer een geliefd plekje waar men 'hutje bij mutje' stond. Goede Pasen Door al dat publiek deden de eige naars van strandtenten, winkels en horeca-bedrijven goede zaken. Men kon dan ook her en der horen dat men nog nooit zo'n goede Pasen had ge had. Het weer dat met af en toe be wolking en de regen van eerste paas dag toch wat minder mooi uitviel dan menigeen had gehoopt was de oor zaak van een vloeiende en geleidelij ke aftocht van de toeristen van het ei land. Do Philipsdam vormt do verbin ding tussen St. Philipsland en do Grevelingendam, do dam tussen Schouwen-Duiveland en O ver Hak koe. Samen mot do vorig jaar op gespoten Oesterdam vormt de Phi lipsdam de afsluiting van een deel van de Oosterschelde. dat daardoor get ij vrij wordt. Volgens ir. L. Battcrink, projectlei der van Rijkswaterstaat, zal er on danks het feit dat alles voorspoedig is verlopen de komende weken nog hard gewerkt moeten worden om de Philipsdam, die vrijdagavond boven water kwam, tot vijf meter boven NAP te brengen. In totaal is er bij dit werk acht mil joen kubieke meter zand gebruikt. De afgelopen weck is er continue 24 uur aan de dam gewerkt. Rijkswater staat heeft door het met zand opspui ten van deze comp&rtimenterings- dammen, in plaats van door ze door middel van stenen op te hogen, 80 miljoen gulden bespaard op de com- partimenteringswerken die in totaal 1,2 miljard hebben gekost. De stormvloedkering in de mon ding van de Oosterschelde die vrij dag voor 100 procent gesloten is ge weest om het opspuiten van de dam mogelijk te maken, ging zaterdag morgen om negen uur voor 100 pro cent open. Vogels De milieudienst van Rijkswater staat heeft de afgelopen weken inten sief gewaakt over de vogels en de on derwaterdieren in de Oosterschelde. Volgens het hoofd van de milieu dienst, ir. J. Leentvaar, heeft het ma nipuleren met de dam weinig schade toegebracht aan het milieu. Vrijdagmiddag rond half drie was nog een stuk van 150 meter breed en 4 meter diepte te overbruggen. Dat gebeurde door middel van het op spuiten van zand dat uit de Ooster schelde wordt opgezogen. Ingenieur L. Battcrink, projectlei der van Rijkswaterstaat voor deze dam, zei vrijdagmiddag te verwach ten dat de sluiting in de loop van de- avond tussen zes en negen uur een feit zou zijn, hetgeen gelukt is. De waterbouwers die met inzet van alle materieel bezig waren de dam te dichten (er zijn tien waterbouwkun dige aannemersbedrijven uit Neder land bij dit werk betrokken) onder vonden nogal wat hinder van de stroming, ondanks het volledig dicht draaien van de stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde. Volgens Battcrink is de dam niet volledig waterdicht, maar de stroom word vrijdag ook veroorzaakt door dat het water van het Volkerak iets hoger stond dan op de Ooste.schelde, zodat het water zich een weg zoekt naar het lage gedeelte. Een deel van de Oosterschelde is nu getijvrij ge worden. Op de zeer druk bevaren Schelde-Rijn-verbinding tussen Ant werpen en Rotterdam staat ook geen stroming meer, zodat de problemen die de binnenscheepvaart de afgelo pen zes maanden heeft ondervonden in verband met de hoge stroomsnel- hedon voorgoed tot het verleden be horen. De Philipsdam zal evenals de Oesterdam, de tweede compartimen- teringsdam in de Oosterschelde die vorig jaar werd opgespoten, pas me dio 1988 voor het verkeer worden opengesteld. T LEIDSCHENDAM Tijdens de Paasdagen hebben 650.000 toeristen ons land bezocht. Dit blijkt uit tellin gen van het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT). A. Huininga van dit bureau heeft een en ander aan het eind van het Paasweekeinde bekendgemaakt. Vorig jaar bezochten 450.000 toe risten ons land. Toen viel Pasen ech ter vroeg en was er sprake van slecht weer. Het NBT heeft becijferd dat de 650.000 toeristen in totaal circa hon derd miljoen gulden in Nederland hebben uitgegeven. De grote attrac- tie's in Nederland trokken deze Pasen 300 procent meer bezoekers dan vorig jaar. De extra toeloop van vooral Duitse toeristen begon donderdag en vrijdag al toen de weersvooruitzichten uit zonderlijk gunstig waren. Het drukst was het aan de kust en in de bol lenstreek. De Keukenhof trok meer dan 100.000 bezoekers. Tijden en standen volgens getijdctafcl Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Bruinisse Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 22 april 11.35 116 05.00 -136 18.05 -110 23 april 00.10 81 06.30 -141 13.10 123 19.40 -113 22 april 10.15 113 03.40 -130 23.05 75 17.15 -102 23 april 11.45 122 05.50 -133 18.35 -106 22 april 05.15 -150 12.10 132 18.20 -123 23 april 00.40 95 06.55 -154 13.40 140 19.55 -127 22 april 11.40 128 05.05 -146 18.10 -119 23 april 00.15 92 06.40 -149 13.15 136 19.40 -122 Doodtij: 22 april Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 In Noord- en Zuid-Holland waren vrijdagmiddag vrijwel alle hotels en pensions volgeboekt. Ook de rest van de hotels in ons land waren goed be zet, variërend van zeventig tot meer dan negentig procent, van Groningen tot Limburg, aldus Huininga. Ook de Nederlanders trokken er massaal op uit. Tegen de verwachtin gen in was er op de kampeerterreinen sprake van een redelijke toeloop: de camping Duinrcll noteerde bij voor beeld een topdrukte met 21.000 gas ten (Duitsers, Nederlanders en Scan- dinaviërs). Musea Dierenparken en musea kijken te rug op een zeer druk Paasweekeinde. Dierenparken trokken honderd pro cent meer bezoekers dan vorig jaar Pasen en musea vijftig procent meer. Topper was de Keukenhof, maar uit zonderlijk hoog waren in vergelij king met vorig jaar ook de bezoekcij fers van de Eftcling, Madurodam, Blijdorp en het Openluchtmuseum. Hoewel vergeleken niet vorig jaar (1986: 450.000) aanzienlijk moer bui tenlandse toeristen dit jaar in het Paasweckeinde ons land bezochten, heeft dit relatief tot weinig ver keersproblemen geleid. Alleen maan dag ontstond een groot aantal files. Dit heeft een woordvoerder van do vcrkoersccntrale in Driebergen mee gedeeld. De paasdrukte op de wegen kwam donderdagavond op gang met do komst van veel Duitsers, waaronder opvallend veel caravans. Meer files of ongevallen had dit niet tot gevolg. Op vrijdagochtend was het drukker op de wegen dan normaal, maar veel problemen leverde dit niet op. Met name bij de grenspost Bergen pas seerde een groot aantal Duitse toe risten de Nederlandse grens. Zowel zaterdag als zondag was het zeer rustig op de wegen. Maandag echter zorgden met name terugkeren de buitenlandse toeristen voor veel verkeersproblemen. Files In de ochtenduren vormden zich bij Waalwijk en Kaatsheuvel files door verkeer voor de Eftcling. 's Middags ontstonden onder meer files op de A-2 tussen Den Bosch-Maastricht voor het knooppunt De Hogt bij Eindho ven, 4 kilometer, aan beide zijden van de Velsertunnel, .4 en 6 kilometer, op de A-12 tussen Ut recht-Oberhauson voor het knooppunt Velperbroek, 5 kilometer, op de N-59 tussen Den Bosch-Rnamsdonk veer ter hoogte van Waspik, 7 kilometer. Langzaam rijdend en stilstaand verkeer was er in de middaguren on der meer tussen Hazerswoude-Loi- den, Zwolle-Arnhem, Gouda-Bos- koop, Woubrugge-Lciderdorp, Ti 1- burg-Waalwijk. ZEEBRUGGE - De Belgische be scherming bevolking heeft dinsdag het lijk van een slachtoffer van de ramp met de Britse veerboot Herald of Free Enterprise geborgen, zo is van de autoriteiten van Wcst- Vlaanderen vernomen, liet lijk, dat voor de kust van Knokke werd ge vonden, is nog niet geïdentificeerd. Tot nog toe zijn in totaal 175 slacht offers van de ramp mot do veerboot geborgen. Vermoed wordt dot in hot onderste ruim van het wrak nog 20 tot 30 lijken liggen. Volgens de autoriteiten van West- Vlaandercn zal het wrak van de veer boot. die op 6 maart buiten de haven van Zccbruggc kapscidc, komende vrijdag of zaterdag naar Zecbrugge worden gesleept. Aanvankelijk zou dit maandag gebeuren, maar de ope ratic moest wegens technische pro blemen worden uitgesteld. DEN HAAG - Minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat wil het aantal doden in het verkeer nog in deze kabinetsperiode met 200 per jaar terug dringen. Zij heeft hiervoor een aantal „speerpunten" geformu leerd in een nieuw meerjarenplan verkeersveiligheid dat zij aan de Tweede Kamer heeft gestuurd. Smit- Kroes wil dat de Nederlandse bevol king zich meer om de verkeersveilig heid gaat bekommeren. „De taak stelling door de bevolking als een na tionale taakstelling te doen aanvaar den, is een speerpunt op zichzelf", al dus minister Smit-Kroes in haar brief aan de Tweede Kamer. Behalve daling van het aantal do den wil de minister ook het aantal ziekenhuisgewonden terugdringen met 1500 per jaar. De doelstelling van het kabinet is om in het jaar 2000 in totaal 25 procent minder verkeers slachtoffers te hebben. Het meerja renplan is aangepast omdat bleek dat er vorig jaar 7 procent meer doden in het verkeer zijn gevallen dan in het jaar daarvoor. Het aantal ziekenhuis gewonden steeg met 4 procent. Het meerjarenplan voorziet in een aantal maatregelen dat 30 miljoen ex tra gaat kosten, bovenop de gewone begrotingsgeldcn. Volgens het plan zal geprobeerd worden het theoreti sche gedeelte van het rijexamen op school af te laten leggen. De lesstof zou opgenomen moeten worden in de informatica lessen op middelbare scholen. Verder moet de ademanalyse apparatuur, voor controle op alcohol gebruik, binnen twee jaar volledig ingevoerd zijn. Limiet Op de wegen met een snelheidsli miet van 50 en 80 kilometer per uur zal strenger worden gelet op overtre ding van de snelheidslimiet. De plaatselijke verhoging van de maxi mumsnelheid op snelwegen naar 120 kilometer per uur wordt in het meer jarenplan niet genoemd. Minister Smit-Kroes wil versneld beginnen met de installatie van re gionale organen voor de verkeersvei ligheid in de provincie. Hierdoor zou de samenwerking tussen regionale overheden en particuliere organisa ties worden versneld en geïntensi veerd. Verder vindt de minister dat de rij opleidingen integraal moeten worden herzien, zij zouden niet voldoen aan de eisen van het moderne verkeer. Voorts wil zij acht miljoen gulden ex tra steken in het opheffen van gevaar lijke verkeerslocaties. Het nieuwe meerjarenplan zal wor den ondersteund door landelijke en regionale voorlichtingscampagnes die erop gericht zijn de burger meer bij het beleid te betrekken. DEN HAAG - De mobiliteit op de arbeidsmarkt is sinds 1984 weer aan het toenemen. Met name doordat mensen met een baan naar een ande re doorstromen. Ook de mobiliteit vanuit een situatie van werkloosheid is wat toegenomen. Maar voor deze groep (evenals voor mensen die niet op de arbeidsmarkt komen, zoals huisvrouwen) is de toenemende be weging van de arbeidsmarkt van veel minder betekenis. Dat staat in een rapport met actue le informatie over de arbeidsmarkt van de Organisatie voor Strategisch Arbeidsmarktonderzoek (OSA). Te genover de toegenomen beweging op de arbeidsmarkt staat dat de proces sen vari toe- en uittreding sinds 1984 niet evenredig zijn toegenomen. In 1984 bestond de arbeidsmobiliteit naar een baan voor ongeveer 45 pro cent uit van baan-naar-baan- mobllitcit. In 1986 was dat 55 pro cent. In dezelfde periode is de mobili teit vanuit werkloosheid als deel van de tptale mobiliteit teruggegaan van 20 naar 15 procent. De OSA-onderzoekers constateren dan ook dat voor werklozen en dcgc- ncnen die buiten de arbeidsmarkt staan de ontwikkelingen van minder betekenis zijn. De werving voor ba nen vindt immers slechts in beperkte mate plaats uit de groep werklozen en nog minder uit de groep die hele maal niet deelneemt aan de ar beidsmarkt. Volgens de OSA komt deze ontwikkeling op de ar beidsmarkt sterk tegemoet aan do ambities van werkenen, die mobili teit zien als mogelijkheid vooruit te komen. De onderzoekers sluiten niet uit dat de huidige beweging op de ar beidsmarkt voor een dool is toe te schrijven aan een inhaaleffect, dat volgt op risicomijdend gedrag van werknemers tijdens de economische neergang van begin jaren tachtig. Vervolg van pagina 1 tevreden niet hol verloop van het eve nement. „Hel gaat prima". Zij bena drukte dat het initiatief niet automa tisch een vervolg 1 ïooft te krijgen volgend jaar. Voor dit jaar staat cr nog ccn antiek- cn curiosamarkl op het programma die op dezelfde lokn- tic wordt gehouden op zaterdag 6 ju ni. De aanvankelijk ook geplande oudc-bockcnmarkt is komen te ver vallen. April, dagelijks Bruinisse Hal van het gemeentehuis. Expositie (spoor)modelbouw. Exposant is J. H. Hilgen uit Brouwershaven. Maandag 27 april tot en met zondag 3 mei Zierikzee/Brouwershaven/ Bruinisse/Duiveland/ Middenschouwen Collecteweek van het Nationaal Epi- lepsiefonds. 11 tot en met 17 mei Zierikzee Jaarlijkse astma-collecte. Opbrengst bestemd voor bestrijding astma en aanverwante aandoeningen. Woensdag 22 april Zierikzee Raadzaal van het stadhuis. Commis sievergadering jeugd. 16.30 uur. Blocmenactie kv All Ready. Tussen 18.30 en 20.00 uur. Goes Bedrijfsrestaurant GAK. Afscheid districtsdirecteur GAK. Receptie om 14.00 uur. Donderdag 23 april Nieuwerkerk Gemeentehuis. Raadsvergadering ge meente Duiveland. 20.00 uur. Vrijdag 24 april Zierikzee Concertzaal. Jaarvergadering Vereni ging Stad en Lande van Schouwen- Duiveland. 19.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Kaart- en spelavond PJZ. Aanvang 20.00 uur. Zaterdag 25 april Zierikzee Onder de Beuze aan het Havenplein. Stiltekring voor de vrede. "Rissen 14.30 en 15.00 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Voorjaarsconcert zang vereniging Nu met Hope en muziek vereniging Witte van Haemstede. 19.45 uur. Brouwershaven Vanaf cafetaria 't Seepaerd aan de Markt. Wandeltocht afdeling Brou wershaven van Nederlandse Rode Kruis. Start 14.00 uur. Nieuwerkerk Ophalen van spullen voor de rommel markt op 13 juni door jeugdsoos De Kêêtc. Oosterland Kern Oosterland. Ophalen tweede hands artikelen voor rommelmarkt Hervormde Gemeente. Zondag 26 april Zierikzee Gereformeerde kerk. Kerkdienst In terkerkelijke Werkgroep. 17.00 uur. Maandag 27 april Dreischor Dorpshuis. Openbare raadsvergade ring. 19.30 uur. Dinsdag 28 april Nieuwerkerk Dorpshuis. Vergadering Stichting Welzijn Ouderen Schouwen-Duive land. 14.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Jaarvergadering culture le vereniging Ouwerkerk. 20.00 uur. Woensdag 29 april Zierikzee Bovenzaal van de Gereformeerde kerk. Informatie-avond over demen tie. 19.45 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Oranjebal. Aanvang 20.00 Vrijdag 1 mei Zierikzee Graanbcurs Huis van Nassau. Dans avond met dansorkest Trio Mengel moes. 20.30 uur. Zaterdag 2 mei Zierikzee Terrein Zcclandia Zuidhoek. Provin ciale brandweerwedstrijd. 08.30 uur. Brogum. Voorronde Rhythm and Boozo festival, 's Avonds. Woensdag 6 mei Zierikzee Bovenzaal van de Gereformeerde kerk. Informatie-avond over demen tie. 19.45 uur. Dreischor Bogcrdstraat. Vertrek busreis NBvP. 8.30 uur. Zaterdag 9 mei Zierikzee Sporthal Onderdak. PJZ-Volleybal- toernooi. Aanvang 9.00 uur. Dinsdag 12 mei Scrooskcrke Afsluiting winterseizoen ouderen- soos met middag voor leden. Woensdag 13 mei Zierikzee Bovenzaal van dc Gereformeerde kerk. Informatie avond over demen tie. 19.45 uur. Zonncmairc Café De Smidse. Kunstkring Schouwen-Duiveland; Dirk de Ko ning. gitaar. Vanaf 21.00 uur. Donderdag 14 mei Burgh Bcjaardenreisje naar Zuid-Limburg, vertrek 7.30 uur uit Burgh.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2