'In de muziek ben je nooit klaar, je moet altijd blijven oefenen' Plattelandsvrouwen showen kleding Stamboom van familie Van der Wekken uitgegeven in boekvorm ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 16 april 1987 Nr. 24118 M. Pipping uil Zierikzee zestig jaar muzikant ZIERIKZEE - „De meeste mensen denken dat muziek maken vanzelf gaat. Maar dat is niet zo, je moet er veel tijd aan opofferen. Een beetje muzikant is nooit volleerd. Je moet blijven oefenen 0111 een bepaald niveau te halen of te handhaven". De 72-jarige M. Pipping uit Zierikzee kan spreken uit ondervinding. Vorige week werd hij onder scheiden met de gouden KNF-speld met bijbehorende oorkonde vanwege het feit dat hij zestig jaar muzikant is. In plaats van tijdens de jaaruitvoering van de harmonie Kunst en Eer in de Concertzaal werd de onderscheiding hem in besloten kring, tijdens een repetitie, uitgereikt door voorzitter H. Asma. De muzikant Pipping houdt niet van huldigingen. „Ik hoef niet in de schijnwerpers te staan. Ik maak muziek voor mijn ei gen plezier, het is geen verdienste". Het maken van muziek is altijd een belangrijk element geweest in het le ven van de Zierikzeeönaar. ,,Ja het is mijn hobby. Ik vind het heel leuk en kan er helemaal in opgaan. Het is voor mij een combinatie van presta tie; zo goed mogelijk spelen dus en ontspanning". Om een en ander mo gelijk te maken vindt hij twee dingen van groot belang. Regelmatig oefe nen en de meelevendheid van zijn vrouw. Aan beide heeft het bij Pip ping niet ontbroken. ,,lk was altijd wel zoveel muzikant dat ik geen repe titie oversloeg". De muzikant was daarin zo consequent dat hij zelfs tij delijk zijn actief lidmaatschap van Kunst en Eer opgaf toen hij indertijd in het buitenland werkzaam was. Daardoor kon hij alleen'in de wee kends in Zierikzee zijn en eventueel musiceren bij de harmonie. ,,Het was voor mij onmogelijk om op die ma nier het peil waarop we toen speelden te handhaven. We kwamen uit in de ere-afdeling". Voor de houding die zijn vrouw in al die jaren ten opzichte van zijn hobby innam heeft Pipping alle lof. ,,Ik was dikwijls weg en het was voor haar natuurlijk een hele op gave om daar nooit over te klagen". Met de muziek eens ergens komen Tot op de dag van vandaag is de mu zikant actief bezig met zijn hobby. El ke dag oefent hij thuis minstens twee uur op zijn tenor-saxofoon. Daar naast bezoekt hij wekelijks de repeti ties van Kunst en Eer in Zierikzee en het Seniorenorkest in Kapelle. Pip ping begon zijn muzikale activiteiten op zijn elfde jaar bij de Oud-Vosse- meerse muziekvereniging in het Thoolse dorp waar hij werd geboren. Doordat zijn vader accordeon speelde Een foto uit het album van M. Pipping van het huisorkest van Oud-Vossemeer dat tijdens de oorlog werd opgericht. Pipping is de tweede van links met klarinet. ..Ik maak muziek voor mijn eigen plezier. Het is geen ver kreeg hij dc muzikale belangstelling van huis uit mee en het was dan ook vanzelfsprekend dat hij en zijn drie broers bij dc Oud-Vossemcersc fanfa re kwamen. In die tijd was er an ders niets in een dorp en als je bij dc muziek zat kwam je nog eens ergens", aldus de muzikant die zich een uit stapje naar Den Haag herinnert waarmee hij op zijn twaalfde voor het eerst van het dorp af ging. Pipping begon zijn muzikale car rière met het bespelen van een bugel. Het notenschrift werd hem bijge bracht door dirigent/postmeester Dubois. Na twee jaar ging hij over op het bespelen van een bariton. ,,Ik vond de tegenpartij altijd zo mooi". Op zijn zeventiende jaar maakte hij kennis met het instrument dat tot op de dag van vandaag zijn grote liefde is: de saxofoon. ,,Dc muzikant die dat instrument in de fanfare bespeel de ging weg en toen moest ik het overnemen". Een en ander hield ook in dat Pipping het instrument van de vertrekkende muzikant kocht. „Voor vijftig gulden. Dat was voor die tijd erg veel want ik verdiende ongeveer twaalf gulden in de week". De aan koop beviel kennelijk goed want tot op lieden heeft Pipping een saxofoon in eigendom. „Dit is inmiddels wel mijn vierde hoor". Tijdens do oorlog, in 1942, kreeg de Qud-Vossemeerso muziekvereniging van de Duitsers opdracht zich aan te sluiten bij de cultuurkamer. „Dat wilden we niet en daarom hebben we de fanfare opgeheven" In dc plaats daarvan ontstond een huisorkestje waarin Pipping klarinet speelde tot hij als vrijwilliger in dienst trad van het leger. „Als soldaat speelde ik weer voo)- het eerst voor de koninklij ke familie toen zij ,door Zaamslag kwamen bij hun terugkomst uit Ca nada". Kunst en Eer Vanwege zijn baan als produktie- manager bij Zcel'andia kwam de mu zikant in 1946 in Zierikzee wonen. Zijn muzikale aspiraties kon hij kwijt in de Zcelandia-band maar na enige tijd werd hij gevraagd in de harmonie Kunst en Eer te komen spe len. „Dat was wel een overgang want de muziek die daar werd gemaakt lag op een hoger niveau. Toen ik erbij kwam speelde Kunst en Eer in de eer ste afdeling". Pipping maakte nog de tijd mee dat de repetities tweemaal per week plaatsvonden. „Dat kan nu niet meer. De jeugd vindt dat een te grote opgave. Ik heb de indruk dat jongeren tegenwoordig door zo veel verschillende dingen worden opge ëist. Vroeger had je alleen de muziek maar nu zijn er allerlei soorten vrije- tijdsmogelijkheden". Pipping be treurt het dat Kunst en Eer vaak jon ge muzikanten kwijtraakt nadat daar enkele jaren veel in is geïn vesteerd aan lessen. „Hier op het ei land is weinig werk en dus gaan ze na hun eindexamen soms met drie tege lijk weg. Dat is jammei want het zijn eigenlijk de bouwstenen waarop we willen bouwen". Hoewel Pipping zijn onderschei ding niet in het openbaar wilde krij gen is hij er toch wel blij mee. „Ik ben er wel mee vereerd maar dat hoeft nog niet aan de grote kiok te worden gehangen. Ik vind de repeti ties erg leuk, ik doe het voor mijn ei gen plezier". De 72-jarige muzikant is dan ook vast van plan om door te gaan zolang dat mogelijk is. „In het Seniorenorkest zit een muzikant van 85 jaar. Ik heb dus nog heel wat jaren te gaan eer ik zover ben. Maar dat heb ik natuurlijk niet in de hand". BROUWERSHAVEN Vergadering De Brouwse afdeling van dc Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen is voorgelicht over de nieuwe huidverzorging van het gezicht: dc Oligodermi PH6 methode. Een lid van de Plattelandsvrouwen leende zich voor een gezichtsbehandeling, die uitgevoerd werd door Barbara Rhoon. Zij is de dochter van Eva Rhoon-van de Stolpe. Eva heeft al ne gen jaar een praktijk en zit al 30 jaar in het vak. Dc nieuwe methode werd eerst bekeken via videobeelden. Daarbij werd uitvoerig vertelt welke fasen de behandeling doormaakt, die zo'n anderhalf uur duurt. Reiniging van de huid, spierbehandeling en de behandeling van de huid zijn enkele zaken die in de nieuwe Franse metho de voorkomen. Zevenentwintig da mes waren hierbij aanwezig. Ook de bingo was voor velen een leuke bezig heid. Deze samenkomst stond onder leiding van een schaduw-bestuur. El ke twee jaar heeft het originele be stuur een avond vrij en vangen ande- - re gekozen leden de taken op. Natuurlijk was het bestuur wel aan wezig, alleen ze zaten niet aan de be- -tuurstafel. ZONNEMAIRE Puzzel rit MAC Sparta heeft voor maandag 20 april (tweede paasdag) een puzzelrit georganiseerd. Inschrijven is moge lijk vanaf 13.00 uur bij sponsor Paau- we Meubelen. De start is tussen 13.30 en 14.00 uur. GOES Infomarkt In het kader van de landelijke ac tieweek Honger hoeft niet, die van 10 tot en met 17 oktober wordt gehou den, is er dinsdag 28 april een informatie- en materialen markt voor Midden- en Noord Zeeland. Deze markt, die wordt gehouden in ge bouw De Veste in Goes, begint om 19.30 uur. Dit gebeuren is een initia tief van het Zeeuwse samenwerkings verband, waarin onder andere het Centrum voor Ontwikkelingssamen werking Zeeland, het gewest Zeeland van de wereldwinkels, de consulent natuur- en milieu-educatie en het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt (ZAJK) zitting nemen. Deze info markt is speciaal bestemd voor groe peringen en instellingen die zich wil len oriënteren op deze actie, die door een dertigtal landelijke organisaties opgezet is om aandacht te vragen voor het wereldvoedselvraagstuk en de daarmee verband houdende pro blemen op hetgebied van landbouw, milieu en ontwikkeling. Dit jaar komt het zwaartepunt van de actie te liggen op de positie van de kleine boer, vrouwen en plattelandsontwik keling, bodemvruchtbaarheid en bio technologie. MIDDELBURG Poëziemiddag Het Zeeuws Kunstenaarecentrum houdt in samenwerking met de Am sterdamse stichting Lift een poëzie middag in de Klooveniersdoclen in Middelburg. Tijdens dit gebeuren, dat om 14.00 uur begint, dragen tien mensen voor uit eigen werk. De Stichting Lift organiseert zogeheten Lifttournees voor diegenen die be hoefte hebben aan contact met gelijk gestemde zielen en die graag voor pu bliek optreden. In samenwerking met plaatselijke en regionale literai re instellingen worden om die reden voordrachtsmanifestaties, zoals in de Kloveniersdoelen gehouden. Het is waarschijnlijk dat deze manifestatie in het najaar een vervolg krijgt in de vorm van een soortgelijke middag, die in samenwerking met de Stich ting Opwcnteling uit Eindhoven wordt opgezet en een literaire uitwis selingsmiddag met Belgische en Ne derlandse dichters. Deze middag wordt gehouden in samenwerking met het Poëziecentrum uit Gent. ZIERIKZEE - Enthousiast applaus en waarderende opmerkingen waren niet van de lucht in het Huis van Nassau waar leden van de afdeling Schouwen van de NBvP zelfgemaakte kleding showden. De twaalf dames die hun crea ties lieten zien zorgden dan ook voor verrassende effecten. Zoals bij het pauwblauwe ensemble met zwarte vlekjes dat op het eerste gezicht uit een rok met blouse en jasje leek te bestaan. Toen rok en jasje uitgingen bleek er echter een zwarte jurk onder te zitten waarin een rest stof van het pakje was verwerkt. Er werd verder kleding getoond die was gemaakt van zelfgeweven stoffen of gebreid op de breimachine. De modeshow werd gepresenteerd door de leden T. Wessels-Van Dongen en N. Boers-Dieks. Onder het motto van le den voor leden werden tijdens de bijeenkomst zelfgemaakte en tweede-hands artikelen verkocht ten bate van de eigen kas. De schildersclub vati de afde ling Schouwen hield een mini-tentoonstelling van het werk dat zij de afgelo pen tijd vervaardigde. De club omvat negen leden die individueel thuis wer ken maar regelmatig samen komen. Vanuit Noorse schilderkunst evalueerde de gebruikte schildertechniek naar meer vrijer werk. De afdeling Schouwen maakt op 21 mei een dagreisje naar Amsterdam waarvoor nog enige plaatsen beschikbaar zijn in de bus die daarvoor werd gehuurd. Drie jaar stamboomonderzoek door Jaap Huigens uit Kerkwerve KERKWERVE - „De familienaam Van der Wekken is afgeleid van het woord wekken. Een wekken is een dood lopende, niet verharde weg en dient als uitbanning van percelen land of weide die niet aan doorgaande wegen liggen". Met deze regels begint het boek De familie Van der Wekken dat deze week uitkwam dankzij intensief speurwerk van de Kerkwervenaar Jaap Huigens. Al ruim 25 jaar doet Huigens in zijn vrije tijd genealogisch onderzoek waarbij zijn belangstelling in het bijzonder uitgaat naar Schouwse families. Met het volledig uitzoe ken van de stamboom van de Van der Wekkens die terug gaat tot ongeveer 1620 was hij drie jaar bezig. Het boekje omvat 112 bladzijden tekst en (62) foto's uit de oude doos waarop tientallen leden uit de fami lie Van der Wekken voorkomen die zijn geboren tussen 1836 en 1930. Evenals foto's van familieleden van jongere datum die Nederland hebben verlaten. Uit het onderzoek van de schrijver blijkt dat uit de stamboom ongeveer 750 naamdragers zijn ont sproten waarvan momenteel nog 500 personen in leven zijn. Huigens is met zijn onderzoek begonnen vanuit een beknopte stamreeks die in het be zit was van enkele leden van de fami lie Van der Wekken waarmee hij in 1968 in contact kwam. „Deze stam reeks heb ik getracht verder terug te voeren". Huigens verrichtte het on derzoek in twee gedeelten. Nadat hij aanvankelijk vastliep kon hij in een later onderzoek voldoende gegevens verzamelen om tot publicatie van dc genealogie van Van der Wekken over te. gaan. Hij heeft in zijn bock de fa milie Van der Wckke die tegenwoor dig op de Zuid-Hollandse eilanden en Rotterdam woont niet opgenomen. „Tot op heden heb ik geen familiere latie tussen deze twee geslachten kunnen bewijzen", aldus de Kerkwer venaar. Het bock geeft een overzichtelijk en gedetailleerd beeld van alle moge lijke aspecten die verbonden zijn mot het geslacht Van der Wekken. Zoals de beroepen, de godsdienst, het fami liewapen en de drie boerderijen; de Boterhoek te Eikerzee, 't Kruis te Kerkwerve en de Mariahoeve waarin gedurende minimaal honderd jaar le den van de familie Van der Wekken hebben gewoond. Huigens behandelt in zijn boek de verschillende soorten schrijfwijzen van de familienaam zo als Van der Wecken dat in de 17e en de eerste helft van de 18e eeuw werd ge bruikt. Hij vertelt alles wat hij te we ten is gekomen over de vroegste voor ouders van het geslacht waaronder Jan Cornelis Aartsc die in 1659 te Ei kerzee werd geboren en dc stamvader van het geslacht is. Allo voorgenoemde onderwerpen worden behandeld in het eerste ge deelte van het boek over de familie Van der Wekken. Het tweede gedeelte is geheel gewijd aan de genealogie van de familie. Gedurende bijna hon derd bladzijden geeft Huigens een minutieuze omschrijving van alle le den van de familie gedurende tien ge neraties. Een en ander is zeer lees baar gebleven door de overzichtelijke indeling en de vele foto's waarmee de tekst wordt geïllustreerd. De be schrijving van de individuele fami lieleden is bovendien gemakkelijk op te zoeken via een index op achter naam en op geboortejaar. Het boek dat in een beperkte oplage is gedrukt kan alleen worden besteld via de schrijver Jaap Huigens. 1910/1920 Echtpaar Van As-van der Wekken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 9