„Woningbouwcorporatie die niet vervroegd aflost is dief van woonconsumenten" Vreemde figuren in de binnenstad van Zierikzee Commissie negatief over verzoek van Vereniging Eigen Huis Reisburo Van Oeveren verhuisd naar de Dam Bromfiets schampt tractor Aanrijding bromfietsen MIDDEN MIDDENSTAND ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 16 april 1987 Nr. 24118 5 lug. Ph. H. van Doorne van Beter Wonen: ZIERIKZEE - Meer en meer gaan de woningbouwcor poraties in den lande over tot het vervroegd aflossen van met name oude staatsleningen. Dit vervroegd aflossen van deze relatief dure staatsleningen heeft de woning bouwcorporaties vorig jaar een rentevoordeel van 450 gulden miljoen opgeleverd. „Ook de woningbouwvereni ging Beter Wonen is eind vorig jaar begonnen met het vervroegd aflossen in de hoop hiermee een voordeel van 5,5 tot 7 miljoen in de wacht te slepen". Dit zegt ing Ph. H. van Doorne, directeur van deze Schouwen- Duivelandse woningbouwcorporatie. ZIERIKZEE - De commissie financiën voelt er niets voor om het verzoek van de Vereniging Eigen Huis om in het vervolg gemeentegarantie te weigeren aan instellin gen die een boete opleggen bij vervroegde aflossing, met een positief advies te voorzien. Dit kwam naar voren tij dens een gedeeltelijk besloten vergadering van deze commissie in het stadhuis van Zierikzec. Dat massaal vervroegd aflossen heeft ertoe geleid dat de woning bouwcorporaties vorig jaar door het aflossen van in totaal 13 miljard een rentevoordeel van circa 450 miljoen gulden hebben geboekt. De rijksover heid daarentegen heeft hierdoor ech ter een renteverlies van 1,4 miljard geleden. Dit renteverlies is voor mi nister Ruding aanleiding geweest om boven de geplande bezuinigingen nog eens een extra bezuiniging van enke le honderden miljoenen voor te stel len. Dit schepje er bovenop heeft bin nen de wereld van de woningbouwcorporaties voor de no dige beroering gezorgd. De reacties waren dan ook niet mis: harde kri tiek zoals onaanvaardbaar en een frontale aanval op de positie van de zwakkeren op de woningmarkt was dan ook te horen. Dergelijke „gespierde taal" bezigt Van Doorne niet. Hij stelt zich wat die extra bezuinigingen betreft genu anceerd op. „Het is best mogelijk dat het niet meer dan een visuele bezuini ging inhoudt", motiveert hij zijn vrij laconieke houding, die hij nader ver klaart door een uiteenzetting van de zijns inziens merkwaardige wijze waarop het rijk de staatsboekhou- ding regelt. Geen uitgave De leningen die de woningbouw verenigingen via het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke orde ning en milieubeheer (VROM) bij het rijk afsluiten worden door dit minis terie als een uitgave beschouwd. Een vreemde zaak, want een lening wordt immers in termijnen terugbetaald. Die aflossingen en de rente komen echter terug bij het ministerie van fi nanciën. Een regel waartegen de wo ningbouwcorporaties al een decenni um lang regelmatig protest aanteke nen. Nu de rijksoverheid meer en meer de buikriem aan moet halen om het huishoudboekje van de staat nog enigszins kloppend te krijgen heeft het ministerie van volkshuisvesting twee jaar geleden als bezuinigings maatregel gekozen voor het terug draaien van de leningen voor woning verbetering. Een woningbouwvereni ging die een renovatieprogramma uit wil voeren moet hiervoor geld lenen op de kapitaalmarkt. Dat kan al naar gelang de rentestand voor- dan wel nadelig uitwerken. Een woning bouwvereniging als Beter Wonen ver keert in de gelukkige omstandigheid te kunnen putten uit een algemene reserve, zodat Beter Wonen niet hele maal overgeleverd is aan de grillen van de kapitaalmarkt bij het uitvoe ren van renovatieplannen. Door de aanzienlijke rentedalingen van de afgelopen jaren en de wat zui nige houding van de rijksoverheid nemen de woningbouwcorporaties meer en meer hun toevlucht tot de ka pitaalmarkt. Met het geld dat ze hier op dit moment vrij goedkoop kunnen lenen zijn de woningbouwcorporaties massaal overgegaan tot het ver vroegd aflossen van oude en duurde re staatsleningen. Het rentepercenta ge van deze leningen wordt elke tien jaar bijgesteld. Voor de woningbouw corporaties is het dan ook zaak om op dit moment zoveel mogelijk af te los sen. Afgelopen jaar werd voor maar liefst 13 miljard gulden vervroegd af gelost. Voordeel Ook het bestuur van "Beter Wonen heeft eind vorig jaar besloten dat het een verstandige zet zou zijn een aan tal dure staatsleningen met een loop tijd van 25 tot 50 jaar en een renteper centage tussen de 9 en 12, 25%, vervroegd af te lossen. Van de 140 miljoen die Beter Wonen via het rijk heeft geleend wil deze eilandelijke woningbouwvereniging 28% (39 mil joen) vervroegd aflossen. „Dat bete kent dat we over een periode van een jaar of tien een rentevoordeel van cir ca 5,5 miljoen hebben. Werkt dat ren tevoordeel ook na 1997 nog een jaar of twintig, vijfentwintig door dan zou die totale rentewinst wel eens 1,5 mil joen hoger kunnen uitkomen", rekent Van Doorne voor. Een voordeel dat meer dan welkom is. „Door het dicht draaien van de rijkssubsidies wordt het steeds moeilijker om middelen te vinden voor het groot onderhoud en de woningverbetering. Voor de perio de 1988-1993 heeft Beter Wonen een bedrag van 26,5 miljoen ongedekt voor het uitvoeren van groot onder houd en woningverbetering." Een wo ningbouwvereniging die geen ge bruik maakt van de voordelen van vervroegd aflossen is in feite een dief van de woonconsument", aldus Van Doorne, die in eerste instantie niet af wijzend staat tegenover het delege ren van rijkstaken naar de woning bouwcorporatie, mits dit niet ge-; paard gaat met het op de helling zet ten van divei-se regelingen. Hoewel Van Doorne zich over de ex tra bezuinigingsplannen van Neer- lands schatbewaarder Ruding niet di rect zorgen maakt, ziet hij de toekomst somber in wanneer voort gegaan wordt op de ingeslagen weg. „Het toekomstbeeld vor de eerstko mende vijf jaren is alle hens aan dek". Het beperken van de staatsle ningen, het onder de loep nemen van de individuele huursubsidie maken dat de woningbouwcorporaties een zware tijd tegemoet gaan. De bezuini gingen op de volkshuisvesting, die al leen al dit jaar 700 miljoen bedragen, zijn vooral merkbaar op de aanvangs- huren in de nieuwbouw. „In de afge lopen vijf jaar hebben die bezuinigin gen tot gevolg gehad dat de aanvangs- huren gemiddeld honderd gulden ho ger liggen, dan zonder dit regeerak koord het geval zou zijn geweest. De ze verslechtering wordt echter gecamoufleerd door de grotere con currentie in de bouwwereld., waar door de bouwkosten gezakt zijn en de kleinere wooneenheden die worden gebouwd. Op Schouwen-Duiveland worden op dit moment voornamelijk driekamerwoningen gebouwd. De ge zinsverdunning waarvan op dit mo ment sprake is sluit hierbij mooi aan. Wanneer echter over een x-aantal ja ren weer meer behoefte bestaat aan grote woningen dan is het maar zeer de vraag wie dergelijke huren op kan brengen", filosofeert Van Doorne. Ronduit zorgwekkend is de toe stand van het onderhoud van de wo ningen. Nu reeds blijkt dat mensen het onderhoud van hun woning laten versloffen. Mocht het kabinet de in geslagen weg blijven volgen dan zul len meer en meer mensen hun toe vlucht nemen in sloopwoningen. Dit verschijnsel is niet direct op Schouwen-Duiveland te verwachten, waar van vooroorlogse woningen niet of nauwelijks sprake is. Dit ver schijnsel dat mensen zich in sloopwo- ningen en krotten vestigen mani- testeert zich nu reeds in de grote' steden. „Een slechte zaak, vindt Van Doorne omdat het voorbeeld van Li verpool en andere oude Engelse in dustriesteden een waar spookbeeld is." Gaten Door het huidige beleid op het ge bied van volkshuisvesting voorziet Van Doorne dat ook de stadsvernieu wing vroeg of laat het kind van de re kening gaat worden. Wat dat betreft is Beter Wonen halverwege de jaren '70 precies op tijd begonnen met het verbeteren van de woningen in het hartje van Zierikzee. Alleen op het terrein van Van der Wekken en in de buurt van de Raamstraat moeten nog wat woningen voor ouderen en al leenstaanden komen. Dan zijn er wei nig gaten" meer. Ook wat betreft de Realisering van de 46 wooneenheden in het voormali ge pand van de Corneliastichting zul len de extra bezuinigingen van Ru ding, die overigens nog in het kabinet besproken moeten worden, geen ge volgen hebben. Hoewel het nog niet honderd procent zeker is dat het rijk financiële steun verleent bij het pro ject gaan de werkzaamheden zeker van start. Als mocht blijken dat het rijk nul op rekest geeft dan zal Beter Wonen met een gemeente garantie van Zierikzee op de kapitaalmarkt moeten lenen. Van Doorne verwacht echter „geen rariteiten" zoals hij be weert. Wat hem meer zorgen baart is de grote hoeveelheid circulaires en re gelwijzigingen op het gebied van de volkshuisvesting. „Hierdoor wordt het contact met de woonconsument in toenemende mate bemoeilijkt en komt er steeds meer inventiviteit aan te pas om via de verschillende rege lingen projecten uit te kunnen voe ren". ZIERIKZEE - Het slechte uitzicht door de bosjes langs de Lange Blok- weg zou de oorzaak zijn geweest van een aanrijding tussen een tractor en een bromfiets die woensdagmiddag plaatsvond. J. P. S. S. uit Dreischor werd daarbij licht gewond. Hij reed met zijn bromfiets over het fietspad in de richting Noordgouwe toen A. L. v. d. V. uit Noorgouwe met zijn land- bouwtractor het fietspad 'overstak om een bouwland te bereiken. Hij zou daarbij de jeugdige bromfietser niet tijdig hebben opgemerkt. J. P. S. S. raakte de tractor niet zijn elleboog zodat hij zich nog net overeind kon houden. Zijn arm werd .verwond en zijn jas beschadigd. Bromfiets en tractor liepen geen schade op. OOSTERLAND - Op de kruising Van der Havestraat-Noordstraat te Oosterland vond woensdag een aan rijding plaats waarbij twee jongens licht werden gewond en hun brom fietsen aanzienlijk werden bescha digd. L. v. d. H. uit Oosterland wilde J. M. B. uit Oosterland inhalen die evenals hij in de Van der Havestraat reed. Hij zou dat hebben gedaan vlak voor het kruispunt terwijl J, M. B. linksaf sloeg. Door de botsing kwa men beiden met hun voertuig ten val. L. v. d. H. werd overgebracht naar het- Rode Kruisziekenhuis maar kon na behandeling weer naar huis. HULST - In het overdekte zwem bad De Driehoek te Hulst is de 9- jarige Marco Ivens uit Clinge ver dronken. Het jongetje werd door de badmeester levenloos op de bodem van het zwembad aangetroffen, aldus de politie. De reden van dit alles was gelegen in het feit dat het gisteren de laatste schooldag was voor ongeveer 260 leer lingen van de Rijksscholengemeen schap Professor Zeeman. Een afvaar diging vrijwilligers bestaande uit zeven eindexamenkandidaten van MAVO, HAVO en Atheneum verenig de zich in het LSD ofwel Laatste School Dag comité. Toen zij hun crea tiviteit de vrije teugel lieten kwam daaruit een laatste schooldag-pro gramma voort bestaande uit een vos senjacht in de binnenstad van Zierik zee, een popconcert op het school plein en een estafette op het sport veld bij de school waarin de ex-scho lieren een laatste krachtmeting kon den aangaan met de leraren. Popconcert Zes van de leraren en leraressen waren reeds de pineut doordat zij vriendelijk doch dringend werden verzocht zich als vos beschikbaar te stellen. Twee uur lang liepen ze in de meest vreemde uitmonsteringen dooi de stad als onderdeel van een speur tocht voor de eindexamenkandida ten. Het popconcert op het school plein was voor alle leerlingen van de RSG bestemd. Voor hen was het wel iswaar niet de allerlaatste schooldag maar wel de laatste schooldag voor de paasvakantie. Mede door het' fraaie zonnige weer vermaakten ze zich goed bij het optreden van Diffe rent Style, een popgroep die wordt gevormd door een aantal leerlingen en oud-leerlingen van de RSG. Hier na volgde de krachtmeting op het sportveld in de vorm van een estafet te waarbij vele leraren en eindexa menkandidaten zich uitsloofden. Men kwam weer terug op krachten tijdens een gezamenlijk etentje in de aula en de laatste schooldag werd be sloten met een feestavond in jeugd soos Brogum waaraan 170 van de 260 kinderen deelnamen. Volgens het or ganiserende LSD-comitc had men de laatste schooldag het thema kinder tijd meegegeven omdat dat het meeste aansprak bij de betreffende jongeren. Zij waren van mening dat de medewerking aan de voorberei dingen van de andere scholieren wel wat summier was en toonden zich verheugd dat zij de RSG na al die schooljaren konden verlaten. „Op den duur wordt het een sleur. Vooral als je het laatste jaar voor de tweede keer hebt moeten doen", aldus Mi chel, Paul en Elvira die allen (voor de tweede keer) eindexamen doen voor het HAVO-dipIoma. Ook Willem die zal trachten het Atheneum-diploma te behalen was die mening toege daan. Na deze maffe laatste school dag wachten hen nog een paar span nende examenweken voor ze eind mei zekerheid krijgen over het al dan niet verkrijgen van het diploma. Deze vereniging die opkomt voor de belangen van de huisbezitter had een verzoek ingediend om in het ver volg gemeentegarantie te weigeren aan instanties, die boetes eisen bij vervroegde aflossing van hypothecai re geldleningen. Volgens het liberale raadslid J. J. Geleijnse is het aangaan van een hypotheek een zaak van vrij heid-blijheid. „Iemand die een hypo theek afsluit moet zelf bepalen onder welke voorwaarden hij dat doet", mo tiveerde Geleijnse zijn afwijzende houding. Hij stond daarin niet alleen, want ook de andere commissieleden plus wethouder L. J. van Gastel bleken niet positief tegenover het verzoek te staan. CDA-raadslid C. Bij de Vaate merkte in dit verband op dat er aan de zaak zowel pro's als contra's zitten. ,,'t Is een keuze tussen een variabele rente, die meestal wel wat hoger uitv valt, maar waarbij geen sprake is van een boetebeding of een lening tegen lagere rente waarbij wel boete staat op het vervroegd aflossen". Ook bedrijfsleider L. van den Ouden toont zich tevreden over de nieuwe huisvesting. Achter de bre de balie zijn rekken geïnstalleerd, waar de vakantiegangers in één oogopslag de reisgidsen kan uit kiezen. Een speciaal rek huisvest de informatiemappen, waarin de jongste informatie over de vele bestemmingen staat. Het reisburo is speciaal voor de individuele rei zigers bedoeld. Voor de groepsar- rangementen blijft het vertrouw de adres aan de Watermolen ge opend. ANVR Tben het touringcarbedrijf in 1978 met de nieuwe vestiging in de passage besloot meteen een offi cieel reisburo te worden, heeft Van Oeveren zich meteen aangemeld bij de ANVR (Algemeen Neder landse Vereniging Reisbureaus). Deze organisatie beoordeelt de be langstellende reisbureaus op tal van zaken, waaronder de omzet. Ieder ANVR-lid dient immers kwaliteit te leveren en daarom zijn de eisen hoog. Het reisburo is tevens lid van de Stichting Garan tiefonds Reisgelden, dat de toerist garandeert, dat bij een eventueel faillissement van of het reisburo of de touroperator hij zijn vakan tie ongestoord kan afmaken. „Dat zijn natuurlijk geruststel lende zaken voor onze klanten", legt Van den Ouden uit, die een greep uit het aanbod van het be drijf doet. Van Oeveren is agent van tal van touroperators - de rei sorganisaties. Het reisburo brengt met haar vestiging de reizen dich ter bij de consument en verkoopt ze aan hen. Dat kan gaan van een korte busreis tot een verre vlieg- of bootreis. De beide medewerk sters dragen er zorg voor, dat het de vakantieganger aan niets ont breekt. Reis- en annuleringsverze keringen kunnen worden afgeslo ten en elke persoonlijke wens kan in principe worden ingevuld. Omdat Eline en Maaike dag in dag uit alleen met het boeken en De commissie bewoog zich tijdens deze bijeenkomst hoofdzakelijk op het gebied van huisvesting. Behalve het verzoek van Beter Wonen tot ver vroegde aflossing en herfinanciering, dat achter gesloten deuren werd be handeld, moesten de commissieleden ook een oordeel uitspreken over het verzoek van de huidige huurder van het pand Noordhavenpoort 2, drs J. H. de Wilde, om een aantal door hem aangebrachte voorzieningen over te nemen. Volgens het liberale raadslid Geleijnse een merkwaardige zaak dat dit in een commissie ter sprake komt, een dag nadat de raad zich una niem akkoord heeft verklaard met de verhuur van dit pand aan burgemees ter mr J. J. R M Asselbergs Volgens Geleijnse stemde de raad ook in met het aanhangsel van aanwezige attri buten, dat ook in het seniorenconvent van de raad ter sprake is gebracht. Formeel gezien niet helemaal correct concludeerde de liberaal. Deson danks kon hij evenals de andere com missieleden wel akkoord gaan met de overname van een aantal voorzienin gen. verzorgen van reizen te maken hebben, heeft het reisburo inmid dels de nodige ervaring in huis. Maar niemand weet alles. Van daar dat er de nodige informatie mappen beschikbaar zijn, die de klant die informatie bieden, die in de gidsen niet altijd is terug te vinden. „Iemand boekt niet zo maar een vakantie. Daar wordt goed over nagedacht. Een reisburo moet zorgen, dat de consument ook alle informatie krijgt, die zij vraagt", aldus de bedrijfsleider. Des Ingles In de vele naslagwerken staat overzichtelijk te lezen wat de rei zigers te wachten staat. Wie bij voorbeeld naar Playa des Ingles wil om daar het beroemde Parque las Palomas te bezoeken doet er handig aan om het reisburo te vra gen welk hotel het beste gekozen kan worden. Overzichtelijke plat tegronden geven duidelijkheid. Wie als onervaren skiër op win tersport wil moet niet per ongeluk op een piste terecht komen, waar zelfs de meest ervaren skiërs pro blemen kunnen hebben. Al die in formatie is uit de zogenaamde Tburistieken te halen. Van den Ouden onderscheidt in grote lijnen drie soorten vakantie gangers. Tfen eerste zijn er de jon geren, die vaak in groepsverband de hort op willen. Van Oeveren is ingesprongen op die groeiende be langstelling en heeft inmiddels een uitgebreid assortiment jonge renreizen ter beschiking. De twee de groep bestaat uit de gezinnen, die vaak op zoek zijn naar de ap partementen; deels verzorgd, deels vrij. De ouderen sluiten dc rij af. Van den Ouden weet dot juist deze mensen vaak prijs stel len op een geheel verzorgde trip. Als deze mensen bij de eind bestemming aankomen, moet dc tafel als het ware gedekt zijn. Wie heeft deelgenomen aan de reizen van de Zierikzeesche Nieuwsbode en Van Oeveren weet als geen an der, dat het reisburo weet wat haar klanten wil. Laatste schooldag voor 260 RSG-leerlingen ZIERIKZEE - Tientallen uit de kluiten gewassen, overjarige baby's en kleuters, in vele gevallen compleet met luiers, korte bloesjes en rolschaatsen, beheersten woens dagmiddag gedurende enkele uren luidruchtig het straatbeeld in de binnenstad van Zierikzee. Het winkelende publiek werd echter met nog meer vreemde figuren gecon fronteerd. Wat te denken van een piraat bij het kanon achter de Noordhavenpoort, een hengelaar die zijn maaltijd uit de fontein op het Havenpark probeerde te vissen en een wanhopige bruid die bij het stadhuis op haar toekomstige gemaal wachtte. In opdracht van een 'piraat' moeten de eindexamenkandidaten die zijn verkleed als kleuters zaklopen. INDE ZIERIKZEE - Reisburo Van Oeveren heeft het oude onderkomen in de Zierikzeese passage verlaten en heeft het pand Dam 3 betrokken. Sinds 1978 heeft het bedrijf in de passage gezeten, maar in de loop der jaren is het bureau uit haar jasje gegroeid. Het resultaat van de verhuizing is een sfeervol kantoor, waarin de medewerksters Eline Kloet en Maai ke Rooze de klanten op hun wenken kunnen bedienen. msaemm De eersten bekijken het nieuwe reisbureau aan de Dam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5