Centrum aantrekkelijker maken met behoud van eigen identiteit streeknieuws Nieuw gezicht in nieuw kantoor, nieuwe toekomstperspectieven Wissel collecties in Visserij museum Diefstal autoportieren Schoorsteen brandje in Zonnemaire 4 Plannen voor herinrichting Bruinisse BRUINISSE - Bruinisse wil de straat op, sfeervol, bewonersvriendelijk...Dat is de gedachte achter de herinrichtingsplannen voor de dorpskern Bruinisse zoals die gepre senteerd werden door de afdeling Bruinisse van het KNOV. „Grote aandacht is besteed aan het straat-aanzien, straat-meubilair, groenvoorziening en bovenal aan de verbete ring van de verkeerssituatie en verkeersafwikkeling. Deze zaak is duidelijk een grote verbetering voor de winkelende bewoners en veiliger voor de kinderen van Bruinisse", aldus A. Kooijman, adviseur van de ondernemersvereniging in zijn toelichting op de plannen. Uitvoering van het herinrichtingsplan gaat anderhalf miljoen gulden kos ten. Vierhonderdduizend gulden heeft men nu reeds beschikbaar. Dinsdag 28 april wordt in het dorpshuis een inspraakavond gehouden. Deze begint om 20.00 uur. De behoefte aan een face-lift voor het Bruse centrum is een zaak die al langer speelt. Al rondkijkende kwam het bestuur van de ondernemersver eniging tot de conclusie dat de dorps kern wel een opfrisser kon gebrui ken. Men nam contact op met de afdeling ruimtelijk-economische ad viezen van het KNOV. Het inrich tingsplan bevat de resultaten van een onderzoek dat in opdracht van de on dernemersvereniging KNOV-afdeling Bruinisse werd uitgevoerd. De onderzoekers komen tot de slot som dat de bereikbaarheid van het centrum goed is, maar dat er een en ander mankeert aan de parkeergele genheid. Ook constateert men een ge brek aan samenhang in structuur en opbouw van de oude dorpskern. „Op en rond het Kerkplein zijn enkele beeld verstorende elementen en aan de andere kant zijn er weinig of geen beeldversterkende elementen. De plattegrondsvorm van de bewinkelde straten is nogal lang en verbrok keld", aldus het rapport. Kooijman licht toe: ,,In de Nieuwstraat kun je spreken van een gevaarlijke ver keerssituatie, maar rond het Kerk plein kun je ook niet rustig winkelen en daar moet verandering in komen. Bruinisse moet weer een sfeervol cen trum krijgen". Bestrating Een groot deel van het plan heeft te maken met bestrating. Men wil Kerk plein, Korte en Lange Ring, Nieuw straat en Oudestraat een ander ka rakter geven door onder andere verandering van de bestrating. Voor gesteld wordt om in de Oudestraat het bakprofiel te handhaven en van wege de historische verschijnings vorm de rabatstrook weer in te voe ren. Parkeerplaatsen en bomen zijn afwisselend links en rechts van de straat geprojecteerd. Voor het Kerkplein en in de Lange Ring wordt een (winkel)erfachtige in deling voorgesteld: een zogenaamd rij lopen met aan twee zijden een mol- goot. Hier zouden parkeergelegen heid, bomen en andere inrichtingse lementen moeten komen. De Korte Ring inclusief de Ds. Waardenburg straat krijgen in de plannen één mol- goot, en wel in het midden van de straat. Voor de Nieuwstraat stelt men een bakprofiel voor met parkeerkussens. Een soort woon-winkelerf met lage trottoirbanden. Tegen de dijk bij de haven is een verbrede trap geprojec teerd. Dit ter afsluiting van de Ou destraat. Verder stelt men voor de muziektent van het Kerkplein weg te halen en te vervangen door een tegen de kerk aangebouwd muziekplateau. Langs de dijk wil men een element met reclame om bezoekers van Aqua- delta attent te maken op het centrum. Een dergelijk reclame-element met gemeentevignet zou dan ook op het Kerkplein moeten komen. In het her inrichtingsplan wil men het bestaan de groen uitbreiden met bomen en struweel. Pui-aanpassingen De middenstand van Bruinisse van het her-inrichtingsplan ander half miljoen gulden kosten. De ge meente Bruinisse had al twee ton voor herbestrating gereserveerd en gs van Zeeland hebben uit de Knelpun- tenpot een subsidie van twee ton ter beschikking gesteld. Alles bij elkaar ligt er dus vierhonderdduizend gul den klaar. „Genoeg om mee te begin nen", aldus burgemeester Hekman bij het in ontvangst nemen van het plan. Hij sprak de hoop uit dat ook het verder benodigde geld bij elkaar geschraapt zou kunnen worden. „De wil om samen wat te doen is er, en dat is het belangrijkste", aldus Hekman. Overigens zal Hekman de voltooiing van het project niet meer als burge meester van Bruinisse meemaken. De uitvoering van het herinrich tingsplan zal vijf jaar in beslag ne men en Hekman neemt over drie jaar afscheid als burgemeester. Maar dan moet men wel snel beginnen. Aan de subsidie uit de Knelpuntenpot is de voorwaarde verbonden dat uiterlijk in september dit jaar begonnen wordt met de werkzaamheden. Het KNOV en de begeleidingscommissie geven wat dat betreft de voorkeur aan het allereerst onder handen ne men van het centrum. De plannen werden ontwikkeld door het Coördinerend Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK). Het CIMK werd daarbij begeleid door een commissie, samengesteld uit bestuursleden van de onderne mersvereniging, de heren J. W. Bra- ber, M. Haeck en L. Ottens, en advi seur A. Kooijman. Uiteindelijk verantwoordelijk voor dit in korte tijd samengesteld her- inrichtings plan is J. H. Treur. In de commissie ook vertegenwoordigers van KNOV, ministerie van economische zaken en de technische dienst van de gemeente Bruinisse. Om de verdere procesgang te bewa ken wil men deze begeleidingscom missie ombouwen tot een stuur groep/werkgroep waarin politiek verantwoordelijken, ondernemers en deskundigen vertegenwoordigd zijn. heeft snel gereageerd op het herin richtingsplan. „De ondernemers zijn van mening dat na zo'n grondige her inrichting en sfeerverbetering van de dorpskern, zij bij deze ontwikkeling niet achter kunnen blijven. De onder nemers betrokken bij het gebeuren in de dorpskern, gaan de bedrijven on der loupe nemen en aandacht beste den aan het gevel-aanzien. De eerste aanzet tot het maken van schetsont werpen is reeds gegeven", aldus Kooijman in zijn toelichting. Hij stel de dat realisatie van het plan wellicht ook invloed heeft op het toerisme. Volgens hem zullen er minder ver keersproblemen zijn en daardoor meer rust voor de recreant. In het her inrichtingsplan worden wat betreft gevel-aanpassing ook de nodige sug gesties gedaan. „Met een eenvoudige luifel of luifelband kan de commer ciële expressie opmerkelijk vergroot worden", aldus het plan. In het plan wordt ook gepleit voor het gebruik van een nieuw te ontwerpen vignet dat duidelijk aangeeft dat men in het winkelhart van Bruinisse verzeild is geraakt. Herhaaldelijk, zowel in het plan als in de toelichting van Kooijman wordt benadrukt dat een en ander niet ten- koste mag gaan van het specifiek ei gen karakter van Bruinisse. „Brui nisse gaat sfeervol de straat op.... maar blijft wel vissen", aldus Kooij man. Kosten Zoals al gemeld gaat uitvoering KNOV-Bruinisse-voorzitter M. Bodbijl-van der Haven overhandigt het inrichtingsplan aan burgemeester Hekman. Open dag WV Bruinisse BRUINISSE - Een nieuw gezicht in een nieuw kantoor en nieuwe perspectieven voor de toekomst. Dat was waar men op de open dag van de VVV Bruinisse gisteren ken nis mee kon maken. Het nieuwe kantoor is te vinden aan de Molenstraat, in hetzelfde gebouw als het Visserijmu seum en openbare bibliotheek De Zaete. Het nieuwe ge zicht is dat van Jan van der Klooster, de nieuwe VVV- informateur. De nieuwe toekomstperspectieven: de mo gelijke herinrichting van het Bruse centrum ea in 1988 de openstelling van de weg over de Philipsdam. Het nieuwe gezicht bij de VVV- Bruinisse: Jan van der Klooster, 40 jaar oud, gehuwd, en sinds 10 jaar woonachtig in Bruinisse. Hij is af komstig uit het bedrijfsleven. Van der Klooster: „Ik werkte bij een fi nancieringsmaatschappij, de Neder landse Kredietbank, op de afdeling kredietbeoordeling. Na een reorgani satie raakte ik die baan kwijt. Dit werk voor de VVV vertoont duidelij ke overeenkomsten met mijn vroege re werk. Het is ook werk in de promo tionele sfeer, maar met minder stress-situaties. Ik denk dat dit ook creatiever werk is. Ik ben nu bezig met inventariseren, kennismaken met de toerisme-branche". Stroomlijnen Hoewel nog maar kersvers VVV- medewerker zit Van dér Klooster al vol ideeën en lijkt vast Van plan zijn beste beentje voor te zetten om Brui nisse op te stuwen in de vaart der vol keren. „Ik wil graag bepehlde dingen stroomlijnen. Wie beschik over wel ke mogelijkheden en hoe kan dat met een andere activiteit samengebun deld worden? De één bijvoorbeeld verhuurt surfplanken, de aider be heert een camping. Wellicht kun je die twee bij elkaar brengen ei er een aantrekkelijk arrangement vin ma ken. Dat zal de zuigkracht vai\Brui- nisse doen toenemen". ling trekken. En als de weg over de Philipsdam in 1988 gereed komt zal dat ook ongetwijfeld een toename van het toerisme voor Bruinisse tot gevolg hebben". Tweede centrum Het feit dat het nieuwe VW-kan- toor niet direct in het centrum van Bruinisse is gesitueerd wordt niet als een probleem gezien. Wethouder C. J. van Liere:,,Je zou kunnen zeggen dat het centrum steeds meer naar deze lo catie verplaatst wordt. Hier in, de buurt is het gemeentehuis, het post kantoor, en hier in dit gebouw de openbare bibliotheek, het Visserij museum en het nieuwe VVV-kan- toor". „Het is wel de bedoeling dat er een soort kruisbestuiving op gang komt", vult Van der Klooster aan. Hij doelt daarmee op toekomstige be wegwijzering van het Bruse centrum naar het VVV-kantoor en vice versa. „Er komt ook nog een herkenningste ken aan de schoorsteen, zodat men het VVV-kantoor van ver als zodanig kan herkennen", aldus Jeroen Hoep, secretaris van de WV Bruinisse. „Het bestuur van de VVV Bruinisse heeft een moeilijke tijd doorge maakt, maar ik ben optimistisch wat betreft de toekomst. De gemeente geeft ons subsidie voor een 'halve' vaste kracht. Vroeger was een kwart vaste kracht", aldus Hoep. „En er is tegenwoordig weer een betere samen werking met streek- en provinciale VVV". Van Liere weet nog te melden dat men nu ook over een evenementenka lender beschikt. „Zo kun je voorko men dat je op verschillende plaatsen giote evenementen op dezelfde dag organiseert. Het is ook de bedoeling dat er een bord komt waarop men af kan lezen in welke pensions nog plaats is. Maar dat is nog in de maak". BRUINISSE - Het is de be doeling dat men in het Visse rijmuseum in Bruinisse in de toekomst met wisselcollecties gaat werken. Uiteraard blijft een vaste collectie gehand haafd. Op 4 mei wordt begonnen met de herinrichting van het Visserijmuseum. Begin juli wordt het museum weer open gesteld en zijn meteen de eerste wisselcollecties te zien. Zo komt er een verzameling scheepjes in flessen naar het Bruse museum. De verzame ling van Bart van der Kruk die met het kleinste scheepje in een fles het Guinness Book of Records haalde. De verzame ling van Bart van der Kruk vertoeft nu nog in het Visserij museum in Scheveningen. Van het Visserijmuseum in Vlaar- dingen komt tentoonstellings materiaal over de schelpdie renvisserij naar het Bruse. Mart Romers van dat museum helpt in Bruinisse bij de inrich ting van dit materiaal. De her inrichting van het Bruse Visse rijmuseum gaat in samenwer king met de visserijsectie. Een overblijfsel van de inmiddels geliquideerde Culturele Stich ting Bruinisse. Het nieuwe gezicht in het nieuwe VVV-kantoor: Jan van der Klooster. ZIERIKZEE Paaszangdienst In de Christelijk Gereformeerde kerk wordt maandag 20 april een paaszangdienst gehouden. Hieraan werkt het Christelijk Gereformeerd koor De Lofstem onder leiding van Jaap Schouls mee. Maar ook het kin derkoor De Sjofar onder leiding van Mar van der Veer laat van zich horen. De dienst begint om 10.00 uur. Rode Kruis Het bestuur van de afdeling Zierik zee van het Nederlandse Rode Kruis roept haar leden op tot het bijwonen van de jaarlijkse vergadering. Deze wordt gehouden op dinsdag 19 mei om 20.00 uur in de grote benedenzaal van de Driehoek in Zierikzee. Behal ve de agendapunten van huishoude lijke aard is er tevens een voorstel tot wijziging van de statuten. De leden kunnen om 19.30 uur terecht om ken nis te nemen van de agenda. Eieren zoeken De kinderen uit Zierikzee kunnen za terdag 18 april in de Meester Breetveld-speeltuin eieren gaan zoe ken. Elk jaar staat dit programma op de jaaragenda van de speeltuin. Meestal gebeurt dit tijdens de ope ning van de speeltuin maar dit jaar was het een beetje te vroeg om met de opening al eieren te gaan zoeken. Om 10.00 uur gaan de hekken van de speelplaats open en kan de jeugd de gekleurde eieren gaan opsporen. Bloemenactie Evenals voorgaande jaren gaan de leden van de korfbalvereniging All Ready weer de Zierikzeese huisdeu ren langs met rozen. Dit gebeurt op woensdagavond 22 april tussen 18.30 en 20.00 uur. Diensten Leger des Heils In verband met Pasen worden in de grote zaal van het Leger des Heils twee bijzondere diensten gehouden. Op vrijdag 17 april. Goede Vrijdag, wordt om 19.00 uur een dienst gehou den waarin het lijden en sterven van Jezus Christus grotendeels wordt be zongen. Op 19 april, eerste paasdag, wordt om 10.00 uur in bovengenoem de zaal een blijde opwekkingssamen komst gehouden. De leiding van het Leger des Heils laat weten dat ieder een bij beide diensten welkom is. WESTERSCHOUWEN Burgerlijke stand In de maand maart 1987 zijn in de gemeente Westerschouwen vier men sen overleden en twee kinderen gebo ren. De overledenen zijn Janna Eliza beth Houtman-van de Panne uit Renesse die op 27 juni 1904 werd ge boren in Noordwelle en overleed op 2 maart, Jan Johannis Natte uit Burgh- Haamstede die op 2 oktober 1900 werd geboren in Nieuwerkerk en overleed op 4 maart, Peter Nicolaas Stuij uit Burgh-Haamstede die op 25 april 1925 werd geboren in Nijmegen en overleed op 7 maart en Elizabeth Tenwolde - van de Waarsenburg uit Noordwelle die op 4 april 1946 werd geboren in Rotterdam en op 15 maart overleed. De kinderen die werden ge boren zijn Jan Johan Boot die op 10 maart het levenslicht zag in Burgh- Haamstede en Rick Koek die op 19 maart werd geboren in Goes maar woont in Burgh-Haamstede. BURGH-HAAMSTEDE Expositie in de Bewaerschole Landschappen, stillevens en abstract. Geschilderd, in textiel en naaldtcchniek. Van 25 april tot 9 mei is in de Bewaerschole te Burgh- Haamstede een expositie van het werk van Jaqueline de Vries. De kun stenares is begonnen met het vervaar digen van wandkleden en heeft van- daaruit een eigen stijl ontwikkeld in het creëren van taferelen in textiel. Tijdens de tentoonstelling is een groot deel van haar werk te zien. Paaseizoekwedstrijd Op tweede paasdag organiseert de evenementencommissie van de VVV Renesse een paaseizoekwedstrijd. De wedstrijd, die dankzij sponsoring mogelijk werd, staat open voor kin deren vanaf 4 tot 12 jaar. De organisa toren mikken zowel op de jeugd uit eigen omgeving als de kinderen van vakantiegasten. Door middel van aanplakbiljetten in de scholen van Renesse, Noordwelle en Serooskerke en op verschillende plaatsen in Re nesse wordt de jeugd op het gebeuren attent gemaakt. In totaal zullen zo'n 600 eieren wor den verstopt waaronder een stuk of zes ganzeneieren. De gelukkige vin ders van de ganze-eieren krijgen een extra prijs. Voor alle kinderen die deelnemen is er naast de gevonden ei eren aan het slot een verrassing. De deelnemers moeten zich om 10.00 uur verzamelen bij het VVV-kantoor waar bekend gemaakt zal worden waar de eieren moeten worden ge zocht. De zoekers worden verdeeld in 4 leeftijdscategorieën. OUWERKERK Streektaal Tijdens de vergadering van de Plat telandsvrouwen van de afdeling Dui- veland sprak dr. A. de Vin uit Zierik zee over de Zeeuwse streektaal en de verschillende dialecten. Na de pauze was het de beurt aan de dorpen Ouwerkerk, Nieuwerkerk, Ooster- land en Sirjansland. Over deze dor pen werden leuke anekdotes verteld. De presidente van het damesgezel schap vertelde nog, dat er 4 juli weel een kraampje van de Duivelandse Plattelandsvrouwen op de braderie staat. Daarbij voegde ze de vraag of er zoveel mogelijk spullen gemaakt konden worden. Met dat geld willen de vrouwen weer iets leuks gaan doen. „De koffie-ochtend voor nieu we leden werd onlangs goed bezocht", vertelde de presidente. Verder bracht ze het reisje nog even onder de aan dacht. ZIERIKZEE - De meest vreemde dingen blijken aantrekkelijk te zijn voor dieven. Namens een bedrijf aan do Deltastraat in Zierikzee deed N. G. uit Zierikzee aangifte van diefstal van twee portieren met spiegels en twee ruitenwissers van een vracht auto van het bedrijf. Het voertuig stond op de parkeerplaats van het be drijf en de diefstal vond woensdag avond plaats. ZONNEMAIRE - Een gulzige alles- brander die werd gevoerd met een grote hoeveelheid papier zou de oor zaak zijn geweest van een schoor steenbrandje in het huis van J. J. S. uit Zonnemaire aan de Dijk van Bom- menede woensdagavond. Het brand weerkorps van Dreischor was snel ter plaatse en de schade bleek na afloop erg mee te vallen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4