Badmintonclub Zierikzee viert veertigjarig jubileum in Ouwerkerks dorpshuis NIEUWSBODE Jan de Romph scoort hoog: tijdens bedrijfsbowlen Return Ajax op buis Volleyballers Mevo '80 laten traditioneel punt liggen bij stug Spivo Hans Saman succesvol op Cooper-test Competitie damclub Zierikzee Wedstrijden Rotterdam Sterke start damesformatie De Bru-Tèn Nipte J.%. overwinning herenteam bv Mevo '80 6 ZIERIKZEE - Badmintonclub Zierikzee viert op vrij dag 10 april (vandaag) haar veertigjarig jubileum. De da tum is door het bestuur van bc Zierikzee aan het eind van het seizoen geprikt, maar de officiële oprichtingsdatum ligt ergens in januari 1947. „De exacte dag hebben we nergens kunnen achterhalen", stelt secretaresse Nelly Melieste. „De bescheiden van de eerste jaren zijn om de een of andere duistere reden verdwenen". Nelly Melieste vormt met Corry Keizer, Wietske van de Zande, Rob van 't Loo en Leen van der Have het bestuur van de jubileren de vereniging. De viering van het achtste lustrum vindt plaats in het Ouwerkerkse dorpshuis en begint met een receptie, die van half zeven tot half acht duurt. Hierna voert de Amateur Comedie Zierikzee twee eenacters op. Het team, dat voor de grootste sportieve successen van de veertigjarige badmintonclub Zierikzee zorgde en daarvoor ook werd onderscheiden door de Zierikzeese Sportraad. Corry Keizer, Petra Krello, Conny Cashoek, Harry Koster, Dave Clark en André Koster kregen in 1983 de sportbeker van Zierikzee voor hun prestaties. RENESSE - In de 26e ronde van de bedrijfsbowling- coinpetitie in bowlingcentrum Renesse was Jan de Romph van Romer 1 zonder twijfel de meest opmerkelij ke speler. Ondanks zijn zeer hoge score kon hij evenwel toch niet verhinderen, dat zijn team met 3-1 klop kreeg van koploper Le Rabot. De koploper kwam er door de ze ge weer beter voor te staan, omdat ook het team van Country Club aan het kortste eind trok. Hekkesluiter Pinky verraste Wim en Mary Hoekendijk en Lammert van Wagtendonk met 3-1. De algemene vergadering amateur voetbal van de KNVB buigt zich op 23 mei aanstaande andermaal over een door de afdeling Zeeland voorge stelde wijziging aangaande de leef tijd van A-junioren. Gedacht xuordt de A-juniorenleeftijd dusdanig te verruimen, dat spelers die per 31 juli van het lopende seizoen 16, 17 of 18 jaar zijn, daaronder vallen. Vanuit de afdeling Zeeland wordt gesteld, dat een uitbreiding van de leeftijd voor deze oudste leeftijdsgroep tot gevolg heeft, dat de verenigingen ui teraard meer mogelijkheden krijgen in dat gebied waar de junioren de overstap maken naar de senioren. Veelal gaat het hier om doorgaans reeds bijna fysiek volgroeide jonge ren. Automatisch wordt hieraan ge koppeld. vaak ten onrechte, dat deze jongens een navenante geestelijke rijpheid hebben bereikt. Ook maat schappelijk maken de meesten in die leeftijdscategorie een overgangspe riode door. Zo er in de maatschappij een mogelijkheid bestaat bepaalde situaties een jaar op te schuiven, be staat deze mogelijkheid niet bij de KNVB. De gevolgen van de over gang, met als kenmerkend aspect de zich sterk wijzigende omgeving wor den dikwijls onderschat. Hierbij moet vooral gedacht worden aan de gevolgen op het gebied van veran derde sociale omstandigheden. Eerst bevond men zich in een tamelijk ho mogene groep, met min of meer zelf de leeftijd, zelfde school, veelal de zelfde belangstelling, naar een groep met grote leeftijdsverschillen, ver schillende belangstelling en ver schillende maatschappelijke achter grond. Dat de leeftijdsgroep vanaf zestien jaar als een zekere probleem-groep gekenschetst kan worden zal een ie der duidelijk zijn. Een reden temeer om in een aantal gevallen deze jonge ren toe te staan nog een jaar langer in een vertrouwde situatie de voet balsport te laten bedrijven. Een be langrijke factor is ook, dat de gevol gen van het aantal junioren zich de komende jaren juist in de A-junio renleeftijd zullen manifesteren. Het is een bekend gegeven, dat een aan tal jongeren om welke reden dan ook vanaf vijftien jaar en ouder de voet balsport voor gezien houdt. Juist bij kleinere verenigingen doet zich dat extra gevoelen. Twee of drip leden, die de voetbalsport de rug tóe keren, zijn er al snel de oorzaak van, dat een kleine vereniging geen A-elftal meer op de been kan brengen. Dit heeft di rect weer gevolgen voor de overgang van junioren naar senioren. Een aan tal spelers kan bij het niet op de been brengen van een A-team met dispen satie in een B-elftal gaan spelen, het merendeel daarentegen komt in een seniorenformatie te 'zwemmen'. Vaak heeft dit alsnog tot gevolg, dat bij betrokken jeugdige spelers de lust om nog te blijven voetballen, vergaat. Andermaal moet de vereni ging - maar natuurlijk ook de betrok ken speler - de prijs van het beleid betalen. Het bestuur van de sectie amateurvoetbal ziet niets in het voorstel tot uitbreiding van de A- juniorenleeftijd met een jaar. Er zou den ten opzichte van de najaarsver gadering van 1986 - toen het voorstel ook reeds door de afdeling Zeeland te berde werd gebracht - geen nieuwe gezichtspunten zijn toegevoegd. Als of de aangedragen - zeer essentiële - argumenten niet voldoende zwaar wegend zouden zijn. Foei bestuur. Moest er niet iets aan het leden bestand van de bond worden ge daan? Laat die kans via dit Zeeuwse voorstel dan niet voorbijgaan. Of tellen kleine verenigingen helemaal niet meer mee? PW ZIERIKZEE - Atletiekvereniging Delta Sport organiseerde voor de eerste keer een Cooper-test in het wedstrijdseizoen 1987 op de kunst- stofbaan van sportpark Bannink in Zierikzee. In totaal namen 111 lopers deel aan de twaalf minutenloop. De 21-jarige Hans Saman legde de meeste meters af. Hij kwam tot in totaal 3675 meter en reikte daarmee 75 meter verder dan Eddy Smit (36 jaar) en 175 meter verder dan Willem Provoost (31 jaar). ZIERIKZEE - Met nog drie ronden in de onderlinge competitie van dam club Zierikzee te gaan is het aantal kanshebbers op de titel gereduceerd tot drie. Rinus de Wild lijkt de beste papieren te hebben na zijn snelle overwinning op Cees van de Velde. Chris van de Wielen won enigszins fortuinlijk van de jeugdige Jan-Peter van der Veer en staat in verliespunten gelijk met De Wild. Van de Wielen moet nog twee partijen inhalen. Sjaak Douw en Rinus van de Wielen zijn uit de race voor de titel, omdat zij beiden verloren. Douw speelde te gen A. J. Flikweert een goede positie partij, maar werd door een damzet verrast. Van de Wielen overkwam hetzelfde tegen Cor Boot, die daar mee na vier verliespartijen op rij weer eens scoorde. De ranglijst ziet er na deze partijen als volgt uit: M. de Wild C. van de Wielen J. de Wild M. van de Wielen S. Douw C. M. van de Velde C. L. Boot A. J. Flikweert J. L. Smalheer J. P. van der Veer Badminton is al een zeer oud spel. Het is afgeleid van het Indiase poona. Omstreeks 1873 werd het spel door Britse officieren overgebracht uit In dia en werd het voor het eerst ge speeld op het landgoed Badminton House in Gloucestershire. In de een voudige vorm, waarin het thans ook in Nederland op strand en straat ge speeld wordt, zonder net of strikte spelregels, was het echter reeds in de veertiende eeuw in Europa bekend. Oude benamingen in het Engels - battledore en shuttle-cock - en Frans - jeu de coquantin - wijzen misschien op een nog oudere magische spel vorm, waarbij een levende vogel, wel licht een haan, werd gebruikt. Vanuit Engeland kwam badminton in zwang in de Verenigde Staten, Canada en in Europese landen. Het spel is door het klimaat van Nederland en België voornamelijk een zaalsport. Het kan evenwel bij windstil weer ook buiten worden gespeeld. Het spel wordt ge speeld met een pluimbal - shuttle- cock en met een licht soort tennisrac ket. De gang van het spel vertoont overeenkomst met lawn-tennis. Een van de voornaamste verschilpunten is, dat het stuiten van de pluimbal niet is toegestaan. Het spel vereist veel inspanning en behendigheid. De Nederlandse Badminton Bond werd in 1931 opgericht. In België wordt de sport pas sinds 1958 in georganiseerd verband bedreven. Oude club Badmintonclub Zierikzee is een van de oudere landelijke verenigin gen. Toen de toen drie jaar oude club zich in 1950 aanmeldde bij de Neder landse Badminton Bond was het een van de acht aangesloten clubs. Een van de eerste tastbare contacten met de bond had bc Zierikzee in 1953. „Hebben jullie nog schade geleden en kunnen wij daar als bond wat aan doen", vroeg het bestuur van de NBB zich na de watersnoodramp in een schrijven aan het clubbestuur af. Twee badmintonrackets en een net waren het tastbare bewijs van het medeleven door de bond. In vroeger jaren had iedere club eigen rackets en shuttles, waarvan ieder lid ge bruik kon maken. Opmerkelijk was in die tijd ook, dat er van competi ties niet of nauwelijks sprake was. „Wanneer een club behoefte had om wedstrijden tegen een andere club te spelen, dan nodigde men die club uit voor vriendschappelijke wedstrij den. Er werd dan bijvoorbeeld van vijf tot negen uur gespeeld, waarna gezamenlijk een gezellige avond werd gevierd met muziek en dans. De bezoekende spelers bleven overnach ten bij de gasten en vertrokken de volgende dag weer naar huis", legt Nelly Melieste uit. Hoe oud badmintonclub Zierikzee is, blijkt wel uit het feit, dat het dis trict Zeeland/Noord-Brabant, waar in de club uitkwam, pas in 1963 werd opgericht. In 1971 waren er in de twee zuidelijke provincies zoveel badmin tonclubs, dat er een afzonderlijk dis trict Zeeland van de grond kon ko men. Bc Zierikzee kwam in 1963 met één team in de districtscompetitie, in 1972 waren dat twee senioren-, een junioren- en een veteranenteams. In 1957 behaalde voormalig voorzitter en erevoorzitter Van de Tblen het eer ste grote sportieve succes voor bc Zie rikzee. Hij bereikte de finale van een sterkbezet B-toernooi. Hij was lange tijd de beste speler van de club. In het seizoen 1959/1960 werden mevrouw Wieringa en Jan van Vossen C-klasse- kampioen van het district Zee land/Noord-Brabant in het gemengd- dubbelspel. Veel uitwisselingen deed bc Zierikzee ook met het in 1968 in Bruinisse opgerichte Netovertnet. In 1971/1972 werden de eerste wedstrij den gespeeld in de toen gerealiseerde Zierikzeese sporthal Onderdak. Voordien was de gymnastiekzaal van het lyceum de plaats van handeling, terwijl incidenteel ook het veldje in de aangrenzende tuin werd gebruikt. Ledenbestand Toen de club sporthal Onderdak tot haar beschikking kreeg werd juist het zilveren jubileum gevierd. De le denlijst bevatte toen negentig namen. Momenteel is dat aantal ongeveer 150. Het eerste clubblad verscheen medio 1975 met een frequentie van zes keer per jaar en in 1978 werden voor het eerst clubkampioenschap pen afgewerkt. In de eerste set tegen Spivo werd Mevo '80 vrij vlot op een 1-6 achter stand gezet. Doordat er steeds beter gespeeld werd, moest Spivo het ini tiatief uit handen geven. De ploeg uit Spijkenisse had steeds minder ver weer tegen het aanvallende spel van de Zierikzeese ploeg en moest uitein delijk de winst aan de bezoekers la ten. De tweede set was een kopie van de eerste. Opnieuw moest een achter stand worden weggewerkt, maar na dat eenmaal een voorsprong was ge nomen moest Spivo het antwoord schuldig blijven en leidde Mevo '80 met 0-2. Vanaf het begin van de derde set gleed Mevo '80 in een dal, waar de ploeg niet meer uitkwam. Doordat de Befaamd is het jaarlijkse toernooi van badmintonclub Zierikzee. Dit seizoen werd in sportcentrum Kraye- stein de vijftiende editie afgewerkt. Voor het eerst moest de organiseren de commissie genoegen nemen met een eendaags toernooi. „Dat werd als uiterst jammerlijk ervaren en we gaan er dan ook alles aan doen om weer terug te keren naar een twee daags gebeuren, zoals het jaren was", vertelt Nelly Melieste. „Juist die avond en nacht tussen de twee speel dagen in waren bijzonder gezellig en veel clubs vonden het dan ook erg jammer, dat dat brok gezelligheid noodgedwongen wegviel". Het zestiende bc Zierikzee-toernooi wordt in 1987 gehouden op 29 en 30 augustus. Voor de eigen leden wordt tijdens dit toernooi gestreden om de Wieringa-trofee. Die trofee komt voor een jaar in het bezit van het bc Zierikzee-mixeddubbel, dat het beste presteert. Een groot sportief succes werd in het seizoen 1982/1983 behaald door Conny Cashoek, Corry Keizer, Petra Krello, Harry Koster, Dave Clarke en André Koster. Zij za gen hun prestatie beloond met de Zierikzeese sportbeker. In de recente seizoenen timmerde bc Zierikzee vooral met een aantal jeugdige talen ten aan de weg, maar, met name de 'Vuykjes' zijn inmiddels door ver huizing weggevallen. „We hebben nog niet de goede vervangers voor hen, maar ze zitten er wel aan te ko men", onderkent de bc Zierikzee- secretaresse. In het najaar van 1987 organiseert de club weer speciale les sen voor nieuwe leden. Vandaag - vrijdag 10 april - wordt allereerst evenwel gefeest bij de mijlpaal van het veertigjarig bestaan. ROTTERDAM - Willem Helsloot van atletiekvereniging Delta Sport nam deel aan de eerste baanwedstrij- den van het seizoen in district West 2. De wedstrijden werden door het Rotterdamse PAC georganiseerd op de Nenijto kunststofbaan. Helsloot maakte zijn debuut op de 800 meter Hij won zijn serie in 2.08,3 min. waarmee hij in het totaalklassement op de dertiende positie belandde. Zierikzeese spelers zich van de wijs lieten brengen dooreen aantal verve lende opmerkingen van Spivo-zijde, verminderde de Mevo '80-druk aan zienlijk. Spivo profiteerde hier goed van en pakte direct de set. die in de eindfase nog wel spannend bleef en zelfs een verlenging nodig had: 16-14. In de vierde set leek Mevo '80 finaal weggespeeld te worden. Bij Spivo lukte iedere aanvalscombinatie, ter wijl Mevo '80 verdwaasd in het veld stond. De einduitslag 15-7 toont aan, dat de ploeg van coach Van de Zande allesbehalve vlekkeloos draaide. De confrontatie van aanstaande zater dag zat de ploeg blijkbaar al enigs zins dwars. Het duel tegen Hou Stand begint in sporthal Onderdak om kwart over zes. Door de ruime nederlagen van Ro mer 1 en Country Club werd het team van De Beuze weer de dichtstbijzijn de concurrent voor Le Rabot. Jan, Toon en Jacob Stoel en Evert-Jan Stout klopten 't Roefke met 3-1, waar door het onderlinge verschil tussen Le Rabot en De Beuze gehandhaafd bleef op zes punten met nog twee ron den te gaan. Aardig is, dat de twee koplopers elkaar in de volgende ron de van aanstaande woensdag 15 april opnieuw ontmoeten. Minimaal een gelijkspel betekent voor Le Rabot het kampioenschap, één ronde voor het einde. Het staat overigens nog lang niet bij voorbaat vast, dat dat positie ve resultaat ook inderdaad gehaald wordt. In de eerste confrontatie van vier weken geleden haalde De Beuze sensationeel uit via een 4-0 zege. Wim Tuk, Rini Hendrikse en Joost van de Zande mogen derhalve danig op hun hoede zijn. Huisrecord Positief voor het team is evenwel, dat er na een vormcrisis van een drie tal weken weer een opgaande lijn te constateren valt in het presteren. Dat ondervond ook het team van Romer 1, dat bij het ingaan van de 26e ronde als tweede genoteerd stond op 4l/2 punten van Le Rabot. De eerste twee spellen leverden geen al te moeilijke overwinningen op voor Le Rabot, zodat het team in middels verzekerd was van een 2-2 gelijkspel. In het derde en laatste spel kwam Romer-speler Jan de Romph enorm op dreef. Tot en met de tiende beurt had De Romph de gele genheid om het sinds 21 maart be staande huisrecord van Peter Vas- seur te verberen. Hij zou dan in de twee bonusbeurten minimaal negen tien punten moeten toevoegen aan het totaal uit de eerste tien beurten. Hij slaagde niet. In de eerste bonus beurt weigerde een pin pertinent om neer te gaan. Jan de Romph gooide de pin in de tweede bonusbeurt wel weg, maar hij bleef steken op 256 punten, een schitterend totaal, maar desondanks negen punten beneden het kersverse huisrecord van Peter Vasseur. De sterke baan bracht Jan de Romph naar een gemiddelde van 196 punten per baan, waarmee hij ook ruimschoots het beste voor de dag kwam van de diverse heren. Bij de dames was het beste gemiddelde voor Janny Bal van Pinky. Zij was met series van 173,165 en 169 punten voor een belangrijk deel verantwoor delijk voor de zege van Pinky op Country Club. De sportieve uitspatting van Jan de Romph werd allerminst gevolgd door zijn ploeggenoten. Het spel werd wel iswaar gewonnen, maar het bo- nuspunt ging toch naar Le Rabot, dat daardoor met 3-1 won. Anders ging het bij de ontmoeting tussen Country Club en Pinky. De hekkesluiter was het sterkst in twee spellen en greep bovendien het bonuspunt. Met een achterstand van acht punten op Le Rabot kan het Country Club-team al leen nog theoretisch kampioen wor den. Ook de twee resterende wed strijden eindigden in een 3-1 eindstand. De Beuze klopte 't Roefke met deze cijfers en klom daardoor weer naar de tweede plaats en in het BRUINISSE - In de eerste competi tieconfrontatie van het nieuwe sei zoen hebben de dames van De Bru- Tèn uit Bruinisse een sterke indruk achtergelaten. Tegen een team uit Ovezande boekte de Bruse formatie in een duel voor de Zeeuwse hoofd klas een 5-1 zege. Ovezande is al jaren een pittige tegenstander voor de Bru se dames, hetzij in de poule en anders wel in een promotiewedstrijd. Spelers en speelsters uit Ovezande zijn sinds jaar en dag trouwe gasten van het jaarlijkse Mosseltoernooi. Els Ars had in het duel tegen Bruse Corrie de Waal weinig in te brengen: 6-2, 6-2. Ook Barbara Heezen, Adrie de Looff en Wies van der Doe wonnen hun enkelspelen. Corrie de Waal en Adrie de Looff wonnen bovendien hun enkelspel tegen Ars en Meerhof. Wies van der Doe en Dianne Jonker trokken aan het kortste eind tegen Rentmeester en Dries (2-6, 6-7), waar mee de Ovezandse ploeg de eer redde. Een LTC De Bru-Tèn damesdubbel- team, bestaande uit Kathalien Cop- poolse, Ella Krepel, Ineke van de Houten en Petra Deurloo won de eer ste competitiewedstrijd met 4-0 van het Thoolse Eegedima. nog louter voor de eer van belang zijnde treffen tussen de ploegen van Romer 2 en Duinoord trok Romer 2 met 3-1 aan het langste eind. Tijdens de 26e competitieavond scoorden bui ten Jan de Romph nog twee spelers een serie van boven de 200 punten. Le Rabot-speler Joost van de Zande was goed voor 203 punten en Jacob Stoel van De Beuze leverde een serie van 210 punten af. ZIERIKZEE - De return wedstrijd in de halve finales van het toernooi om de Euro pese beker voor bekerwin naars tussen Ajax en Real Za- ragoza, die woensdag 22 april in Amsterdam wordt gespeeld, zal rechtstreeks door de $QS- televisie worden uitgezonden. De reportage vanuit het Olym pisch Stadion in Amsterdam begint om 20.10 uur. Verslagge ver is Eddy Poelman. De belangstelling voor de re turn is dusdanig groot, dat het stadion ongetwijfeld tot de nok gevuld zal zijn. Ajax won de uitwedstrijd tegen de Spaanse bekerwinnaar met 2-3 en verwierf zich daarmee een optie op de finale, die veertien dagen na de return in Athene wordt verspeeld. Ook voor de ze wedstrijd is.de Nederlandse belangstelling inmiddels zeer groot. De kans is niet uitgeslo ten, dat om en nabij 20.000 Ne derlanders de brigade van technisch directeur Johan Cruijff gaan steunen. Ajax ont moet in de eindstrijd de win naar van de double tussen Bor deaux en Lokomotiv Leipzig. De Oostduitsers wonnen de eerste wedstrijd in Bordeaux met 0-1. ZIERIKZEE - Het eerste en tweede herenteam van de Zierikzeese bas ketballvereniging Mevo '80 speelden in sporthal Onderdak tegen respec tievelijk Voorwaarts en Volharding. Het eerste team behaalde tegen de Axelse formatie een nipte 46-45 over winning. Het tweede team daarente gen moest het flink afleggen tegen Volharding: 13-39. In de eerste helft van de ontmoe ting tussen de eerste herenteams van Mevo '80 en Voorwaarts ging de score reeds gelijkop. De Zierikzeese ploeg liep tussen de zevende en twaalfde minuut uit van 13-12 naar 25-18. In de resterende drie minuten kwam de oranje brigade evenwel niet meer aan scoren toe. Daar slaagde Voorwaarts wel in. In de laatste minuut boog de Zeeuws-VIaamse ploeg de achter stand zelfs om in een voorsprong van een punt: 25-26. Na de pauze startte Voorwaarts zeer offensief. Na vier minuten was de voorsprong tot negen punten ge groeid. Een time-out van Voorwaarts in de vijfde minuut had een averechts effect. Mevo '80 kreeg aanvallend meer grip op de wedstrijd en binnen drie minuten werd de marge tot een punt verkleind: 39-40. In de dertiende minuut trok Tbwes Tuitman de partij en op gelijke hoogte: 43-43. Een mi nuut later scoorde Voorwaarts: 43-45. De vijftiende en laatste minuut bleef tot het eindsignaal spannend Bob Noomen trok met een driepunter het initiatief naar Mevo '80, maar in de laatste seconde maakte hij een per soonlijke fout, die Voorwaarts alsnog de winst had kunnen schenken. Dick Busch miste echter van de vrije worp positie. Tbpscorer bij Mevo '80 was Arthur Tbl met achttien punten. Het tweede herenteam van Mevo '80 had slechts vijf minuten de wedstrijd in handen tegen het derde team van Volharding. Door ondermeer een driepunter van Marco IJzelenberg stond het na vijf minuten 9-6. Tben kwam Volharding opzetten. Ernesto Guds scoorde vier keer op rij: 9-14. Bij 9-19 werd van speelhelft gewis seld. Ondanks verwoede pogingen van ondermeer Kees Verkerke en Chris Schults moest Mevo '80 lijd zaam toezien hoe de Goese ploeg dc marge vergrootte. Via 11-29 en 13-33 werd uiteindelijk de alleszeggende 13-39 eindstand bereikt. 15 8 5 2 21 13 6 5 2 17 14 6 5 3 17 14 6 3 5 15 13 4 6 3 14 15 5 4 6 14 14 5 3 6 13 14 3 5 6 11 7 4 0 3 8 15 0 4 11 4 SPIJKENISSE - De herenploeg van volleybalvereniging Mevo '80 heeft het zich met nog een competitiewedstrijd te gaan extra moeilijk gemaakt. De ploeg van coach Wim van der Zande kwam bij het stugge Spivo traditioneel danig in de problemen en kwam daardoor ook niet verder dan een 2-2 punten- deling. De Mevo '80-ploeg besluit de competitie zaterdag 11 april met een thuiswedstrijd tegen het Rotterdamse Hou Stand. Bij winst is de Zierikzeese ploeg kampioen, een puntendeling of een nederlaag betekent, dat het lot van Mevo '80 voor een deel in handen ligt van Kwiek, dat Hou Stand nog ontmoet in een uitgesteld duel. A i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 6