Onzorgvuldig proces-verbaal aanleiding voor vrijspraak Uit jaarverslag FNV blijkt terugloop van aantal leden 'sYouhgSfoop Grote stijging aantal leners en uitleningen Kinderen Bruinisse verdiepen zich in woonomgeving mensen Diefstal van ethyleenfles Nabestellen van foto's Bromfietster valt bij rotonde Auto tegen lantaarnpaal Aangepaste hulp houdt mensen langer in eigen omgeving ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 10 april 1987 Nr. 24115 3 Advertentie .1*- v -< "*t v-"1'r m v -m- A, .J - v-.* Vb V .w Vv;-rv. -- vr" r; i;'. V j '"s ?ij&tk?èé Jaarverslag bibliotheekvoorziening ZIERIKZEE - Over het geheel genomen is er sprake van een forse stijging van het aantal leners en het aantal uitleningen bij de bibliotheken op Schouwen-Duiveland. Dat staat te lezen in het jaarverslag over 1986 van de Stichting Gemeenschappelijke Bibliotheekvoorziening Schouwen-Duiveland. Wat betreft de vestiging in Zierik- zee spreekt men zelfs van een enorme toeloop van nieu we lezers. Maar ook de opening van een vaste vestiging in Burgh-Haamstede bleef niet zonder effect. Ook daar steeg het aantal leners en valt ook een lichte stijging van het aantal leners van de bibliobus te constateren. Van Solinge: Ik vind dat dit niet kan'''' ZIER1KZEE - „Kennelijk is de agent die het proces verbaal opmaakte eigenwijs geweest. Ik vind het geen fair play om dat foutje op de zitting alsnog recht te trek ken". Met deze woorden kapte kantonrechter mr W. F. van Solinge een voorstel af van de officier van justitie mr J. J. A. Groen die enkele summiere wijzigingen wilde aanbrengen in het proces-verbaal tegen C. O. R. uit Burgh-Haamstede. Hij stelde voor 0111 de eigenaar van een transportbedrijf alsnog een boete te kunnen opleg gen. Volgens het proces-verbaal dat in april 1986 werd op gemaakt door de politie in Zuid-Holland hielden zij een truck met oplegger van het bedrijf aan op de weg tussen Utrecht en Gorinchem zonder keuringsbewijs, met een slechte tachograaf en bestuurd door een chauffeur die geen werkgevers verklaring kon tonen. Volgens het proces-verbaal zou de chauffeur hebben gezegd dat hij de auto bereed in opdracht van C. O. R. Nadat de eigenaar van het vrachtver- voersbedrijf daar tijdens de zitting van de kantonrechter in januari jongstleden al tegen had geprotes teerd kreeg hij via een aanhouding van de zaak nu de gelegenheid om zijn gelijk via getuigen proberen te bewijzen. ,,Ik heb niets te maken met het bedrijf. Ik zat in de WW en ging een dagje mee met mijn vriend. Die vroeg onderweg of ik misschien ook een eindje wilde rijden", aldus getui ge P. H. uit Scharendijke die tijdens de aanhouding door de politie achter het stuur werd aangetroffen. ,,Ik heb duidelijk gezegd dat ze bij mijn maat moesten zijn omdat ik niet werkte bij R. Maar daar wilden ze niet op in gaan". En/of P. H. en J. B. Door een gelijkluidende getuigen verklaring van de eigenlijke chauf feuren werknemer van het transport bedrijf J. B. uit Serooskerke werd duidelijk dat het proces-verbaal niet klopte. De officier van justitie was van mening dat door in het proces verbaal enkele keren en/of toe te voe gen de mogelijkheid open bleef om C. O. R. in elk geval voor het ontbreken van het keuringsbewijs en de slechte tachograaf te beboeten. Volgens de 'rol' van de zitting zou hij daarbij res pectievelijk 1000 en 110 gulden boete eisen. Maar kantonrechter Van Solin ge tolereerde de voorgestelde wijzi ging niet. ,,Ik vind dat dit niet kan". Er bleef Groen dus niets anders over dan bewezen te achten dat C. O. R. aan P. H. niet de opdracht heeft gege ven om in een auto van zijn bedrijf te rijden waarna de kantonrechter de ei genaar van het transportbedrijf vrijsprak van alle ten laste gelegde zaken. Over cle streep De doorgetrokken witte streep op ZIERIKZEE - Het afgelopen jaar is het aantal leden van de afdeling Schouwen-Duiveland van de FNV van 1851 tot 1829 gedaald. Dit staat te lezen in het jaarverslag '86 dat donderdag 16 april ter sprake komt tijdens de jaarvergadering. Deze vergadering wordt gehouden in het Huis van Nassau en begint om 19.30 uur. Waarschijn lijk zal een districtsbestuurder van de Dienstenbond hierbij aanwezig zijn. In zijn voorwoord noemt waarne mend voorzitter Dirk Jeroense het een zaak van groot belang dat de soli dariteit tussen werkenden en uitke ringsgerechtigden van groot belang is. Daarnaast is het zaak om het le denbestand op peil te houden. Dat laatste blijkt het afgelopen jaar niet te zijn gelukt. Het ledenbestand is op Schouwen-Duiveland van 1851 naar 1829 gezakt.- ,,Wil deze tendens ten goede worden gekeerd dan is het noodzakelijk om meer naar buiten te treden via stands en mond op mond reclame", aldus Dirk Jeroense. In het jaarverslag wordt verder naar voren gebracht dat de vakbonds- school wegens gebrek aan belangstel ling niet van de grond is gekomen. Dit jaar wordt getracht deze alsnog van de grond te krijgen. Een ander punt is het ontbreken van een Schou- wen-Duivelandse afgevaardigde in het districtbestuur. Na het vertrek van Dirk Jeroense is er nog steeds geen opvolger, gevonden. Bovendien De grote toeloop van nieuwe leners in Zierikzee wordt in het jaarverslag toegeschreven aan de riante huis vesting. In Burgh-Haamstede werd in juni een ruim opgezet bibliotheekfili aal in de voormalige huishoudschool- bij Dorpshuis De Schutse geopend.- Meteeen al bij de opening op 12 juni ontstond een grote drukte, onder an dere door de vele toeristen. In totaal' kon het nieuwe filiaal 730 leners be groeten. Ondanks het wegvallen van- Burgh-Haamstede als standplaats steeg ook het aantal leners van de bi bliobus; van 1916 in 1985 naar 1992 in 1986. Het aantal leners in Zierikzee steeg van 3586 in 1985 naar 4182 in 1986. Uit de in het jaarverslag genoemde cijfers blijkt dat het merendeel van de leners bestaat uit de jeugd tot 14 jaar en de volwassenen. De jeugd van 14 tot 18 jaar blijkt veel minder in de bibliotheek te vertoeven terwijl ook weinig pas 65 houders de gang naar de bibliotheek maken. De dienstverlening heeft het afge lopen jaar niet altijd optimaal ge functioneerd. In Zierikzee een gevolg van de grote toeloop, het veelvuldig gebruik van bibliotheek, lees- en stu dieruimten, en de personele onderbe zetting. In Haamstede speelde ook de grote drukte in deze een rol. Daarbij kwam nog het feit dat de 12 vrijwil ligsters door omstandigheden nog geen gelegenheid hadden gehad met het geautomatiseerde uitleensysteem vertrouwd te raken. In de Zierikzeese bibliotheek wer den in 1985 rondleidingen verzorgd voor klassen van basis- en voortgezet onderwijs, leeskringen, NCVB, en deelnemers aan de alfabetisering- ZIERIKZEE - Namens het Water schap Schouwen-Duiveland deed J. M. uit Zierikzee aangifte van de dief stal van een (lege) gasfles en een (vol le) ethyleenfles uit de werkplaats van het schap aan de Deltastraat te Zie rikzee. De waarde van de gestolen goederen bedraagt ongeveer 1600 gul den en de diefstal werd gepleegd tus sen drie en negen april. Het nabestellen van foto's, welke zijn geplaatst in de Zie- rikzeeschc Nieuwsbode, kan uitsluitend gebeuren bij het kantoor van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Het nabestellen kan zowel mondeling als tele fonisch: de betaling geschiedt contant bij het afhalen van de foto('s) aan de balie van de Nieuwsbode. Het adres van het kantoor is Jannewekken 11 tc Zierikzee; het telefoonnum mer is 01110-16551. Voor nabestelling van sport- foto's dient men zich te wenden tot de heer Johan Berrevoets Jr., Volkerakstraat 64 te Zie rikzee; telefoon 01110-16706. De aldus bestelde foto's dienen ook op dat adres te worden af gehaald en verrekend. cursus. Op de Schouwse onderwijs- dag was de bibliotheek aanwezig met Zeeuwse boeken eh tijdens een FIOM-voorlichtingsavond over socia le zekerheid werden boeken over dit onderwerp uitgestald. Aan het leesprogramma voor de jeugd 'Lees Smakelijk' deed. een-groot aantal kinderen .-mee. Pe jaarlijksekinder boekenweek had 'Boeven* als thema. Twee rechercheurs van de politie ver telden kinderen over hun werk. Grote belangstelling was er ook voor jeugdboeken-schrijfster Leonie Kooi ker. Regelmatig waren er in de biblio theek tentoonstellingen te zien van regionale kunstenaars, maar ook van organisaties als Terre des Hommes, Artsen zonder Grenzen en Unicef. In Burgh-Haamstede ook grote belang stelling voor de kinderboekenweek. Eén van de medewerksters verzorgde een poppenvoorstelling. Sinds gisteren, donderdag, be schikt ook Bruinisse. over een open bare bibliotheek. ZIERIKZEE - Wat zand dat vanwe ge de herbestrating was achtergeble ven zou de reden zijn' geweest waar door mejuffrouw G v. D. uit Zierikzee ..donderdagmiddag met haar bromfiets ten val kwam. Het eenzijdige' ongeval gebeurde op de Nieuwe Kooiweg te Zierikzee bij de rotonde. G. v. D. moest vanwege ver wondingen worden overgebracht naar liet Rode Kpuisziekenhuis. Haar r bromfiets iyerd ljchi beschadigd. NIEUWERKERK - Bij h,et, wegrij den met zijn personenauto dié stond geparkeerd in de Ooststraat te Nieu- werkerk zou C. B. uit diezelfde plaats de lantaarnpaal over het hoofd heb ben gezien die zich schuin achter hem bevond. Hij reed er donderdagmid dag achteruit tegenaan. Zowel de auto als de paal liepen schade op. Een gebrek aan inzet kan de jeugd niet verweten worden. Naast het vak handenarbeid, waar veel in werd ge timmerd en geverfd voor het project, bleven sommigen zelfs na schooltijd en kwamen op zaterdagochtend. Van jong tot oud zetten de kinderen zich in. In de onderbouw werd vertoond hoe een huis tot stand komt; de mate rialen die gebruikt worden, de beroe pen die daar bij horen en de inrich ting. In de bovenbouw werd dat peil doorgetrokken naar het wonen van arm en rijk: De kinderen erop attent maken dat het wonen in onze luxe omgeving met warm en koud stro mend water en elektriciteit niet de gewoonste zaak van de wereld is maar dat er in bijvoorbeeld de Derde Wereld nog 80 miljard mensen geen huis of thuis hebben. Daartoe werd een projectboek gemaakt, muurkran ten geschreven en instanties zoals Unicef, Terre des Hommes, Leger des Heils en YMCY aangeschreven. Werkplaats De school werd omgetoverd tot een grote werkplaats waar huizen in alle soorten en maten staan opgesteld. Van eskimohutten, indianententen, een uit hout en golfplaten gebouwd krot, flatgebouwen, behuizing van Bedoeïnen woestijnbewoners, tot een huisje uit grootmoeders tijd en een heus 17e eeuws marktpleintje met verschillende geveltjes. Ook werden door de kinderen interviews gedaan met mensen die eigenlijk anders ge woond hebben. Zoals met Krepel over het wonen op de boerderij en met Van de Klooster over het wonen op een schip. Volgens 'meester' Han Viergever geeft het project ook de te genstellingen aan de jeugd te zien: ,,Het is ook een stukje bewustwor ding voor de kinderen waarmee ze le ren verantwoordelijkheid voor de medemens te hebben". Door de prach tige werkstukken heen loopt een rode draad met opdrachten voor de ouders zodat die er dinsdagavond nog meer bij betrokken raken. Dan staan ook op het marktplein verschillende stands die betrekking hebben op de Derde Wereld zoals de Wereldwinkel en Tbrre des Hommes. de Rijksweg 18 voor de sluis bij Brui- nisse speelde een centrale rol in niet minder dan vier zaken. Drie motor rijders, W. J. M. uit Middelburg, C. S. en M. E. V. uit Rotterdam en een auto mobilist J. J. v. d. K. uit Oudenbosch kregen in augustus 1986 een proces verbaal omdat zij over die streep zou den zijn gereden. Zij kwamen zich al len verdedigen met een persoonlijke reden waarbij centraal stond dat de brug op dat moment open stond en er dus geen gevaar van tegenliggers be stond. Van Solinge was onverbidde lijk. „Voorschriften zijn voorschrif ten, ook als er geen gevaar is. De verkeersregels zijn erom een chaos te voorkomen en daar dient men zich aan te houden". Hij vonniste boetes van 130 gulden voor de motorrijders en 80 gulden voor de automobilist omdat in zijn geval door justitie fou ten waren gemaakt in de administra tieve afwikkeling. Botsing Een advokaat en twee getuigen kwamen er aan tc pas om klaarheid te brengen in de zaak van W. A. C. J. M. uit Zierikzee die in april 1986 een aanrijding zou hebben veroorzaakt toen hij komende vanuit de P. D. de Vosstraat de Zuidwellestraat te Zie rikzee inreed. W. A. C. J. M. kwam daarbij voor een stopbord maar van wege de bebouwing door huizen die daar ter plaatste tot op de hoeken van de T-kruising doorloopt was hij ge dwongen een eindje de Zuidwel lestraat in te rijden om te kijken of er iemand aankwam. Dat was al vol doende vooreen aanrijding. Nadat de rechter alle partijen uitvoerig had ge hoord kwam hij tot de conclusie dat de Zierikzeeënaar inderdaad de bot sing had veroorzaakt maar dat hem niettemin niets te verwijten was om dat hij voorzichtig de smalle straat was komen inrijden. Geen vrijspraak maar ontslag van rechtsvervolging UTRECHT - In Nederland is na Tsjernobyl geen opvallend verhoogd aantal afwijkingen bij ongeboren kinderen geconstateerd. Vervolg van pagina 1 heidsstreven de thuiszorg te verster ken en de te-huiszorg te verlagen is gedurende het laatste jaar binnen de dienst een toename geweest van het aantal uren traditionele en aange paste hulp ten koste van het aantal uren Alpha-hulp dat puur huishoude lijk werk omvat. „We laten liever wat langer de ramen vuil om meer men sen te kunnen opvangen die daardoor uit het ziekenhuis kunnen". In 1986 waren bij de dienst 90 Aipha-hulpen werkzaam tegenover 320 verzorgsters en helpsters in de aangepaste en tra ditionele sector. Dat laatste omvat be jaardenhulp, hulp aan chronisch zie ken en gezinsverzorging. De nieuwe opstelling in het beleid heeft ook geresulteerd in een inten sievere samenwerking met de wijk verpleging. Stoutjesdijk benadrukte dat vooral ook de onderlinge verhou ding tussen de werknemers van bei de instellingen van belang is voor het slagen van deze nieuwe intensievere samenwerking. Die is momenteel in ongeveer tien procent van het aantal hulpverleningsgevallen van de Fede ratie van toepassing. De directeur gaf het CDA-Vrouwenbcraad een overzicht van de organisatievorm van de dienst en de verschillende soorten hulpverlening die zij biedt. In 1986 werden in totaal 320.000 uren hulp verleend. Dat kostte bij elkaar zeseneenhalf miljoen gulden waar van het leeuwenaandeel opging aan salariskosten. Het ministerie van WVC betaalde hieraan 5.200.000 gul den en het resterende bedrag kwam van de eigen bijdrage van de mensen die werden geholpen (550.000 gul den), ziektcgeld (300.000 gulden) en bijdragen van de gemeenten (450.000 gulden). (wat in de praktijk op hetzelfde neer komt). Schipper Jn een uitvoerig betoog probeerde R. B. uit Oosterland kantonrechter Van Solinge ervan te overtuigen dat hem niet kon worden aangemerkt dat hij in mei 1986 in de jachthaven van Bruinisse de platliggende uitsteken de mast van een stilliggende boot had afgevaren. „Op openbaar vaarwater moeten alle uitstekende delen wor den gemarkeerd". Desondanks achtte officier van justitie Groen het feit be wezen en eiste 200 gulden of vier da gen hechtenis. „Het is nooit de schuld van een stilliggend schip dus is het uw schuld", aldus de kan tonrechter. Omdat hij van mening was dat derge lijke dingen iedereen kunnen gebeu ren vonniste hij een boete van 60 gul den of twee dagen. Restaurant C. A. B. uit Burgh-Haamstede kwam voor omdat hij een restaurant bedrijf zou hebben uitgeoefend zon der daarvoor.vergunning te hebben. C. A. B. voerde ter verdediging aan dat zijn dochter met een studie bezig was om de nodige papieren te halen. „Als dat zo lang duurt moet u zolang maar iemand in dienst nemen die wel bevoegd is", aldus officier van justi tie Groen die het feit bewezen achtte. Hij eiste 300 gulden boete waarvan 150 voorwaardelijk en kantonrechter Van Solinge eiste conform. Dierenliefde Mevrouw H. M. R. uit Nieuwerkerk moest voorkomen omdat in januari t 1986 werd geconstateerd dat zij vele dode beschermde vogels en uitheem se dieren in eigendom had met de be doeling deze te prepareren en op te zetten. Een en ander kwam aan het licht omdat zij de opgezette dieren wegens geldgebrek via een adverten tie te koop aanbood. „Ze is gek van beesten", aldus H. G. S. uit Nieuwer kerk die het woord deed omdat de ge daagde slecht Nederlands spreekt en verstaat. Van Solinge wees erop dat het verboden is deze dieren in huis te te hebben en te verkopen. Omdat de pronkstukken inmiddels zijn ge schonken aan een museum hield hij het bij een verbeurdverklaring. blijkt dat de belangstelling van Schouwen-Duivelandse zijde derma te gering is dat een aantal vacatures onvervuld is. Belasting Een activiteit waarvoor de belang stelling goed te noemen was blijkt het invullen van het belastingformu lier te zijn. Tijdens de vier invulavon- den in Serooskerke, Zonnemaire, Oosterland en Zierikzee werden in totaal 125 formulieren door 17 FNV- vrijwilligers ingevuld. Het is echter de vraag, zo staat in het jaarverslag vermeld, of er gezien de toenemende belangstelling komend jaar niet meer invul-vrijwilligers nodig zijn. Behalve de bespreking van de ont wikkelingen van het afgelopen jaar staat er ook een bestuursverkiezing op het programma. Zo zal Dirk Je roense wel secretaris blijven maar zijn werkzaamheden als waarne mend voorzitter neerleggen. De Federatie Maatschappelijke Dienstverlening bestaat tien jaar in zijn huidige vorm en omvat behalve Schouwen-Duiveland ook Tholen en Sint-Philipsland. Alle voorgenoemde gegevens hebben dan ook betrekking op deze drie gebieden samen. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: M. Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redactie (na 17.30 uur); 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41,00; per jaar 1 156,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld fe worden. Verschijnt maandag, dinsdag. donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. BRUINISSE - Van grot naar flatgebouw, van krot naar luxe woning, de geschiedenis van het wonen in al zijn fa cetten kreeg de laatste weken alle aandacht op de open bare basisschool De Meerpaal. En niet alleen de geschie denis op zich, ook de leefomstandigheden, het schrille contrast tussen armoe en rijkdom stond centraal, ingege ven door het door de Verenigde Naties ingestelde jaar van de daklozen. Al die creativiteiten en bouwnijver heid mondt uit in een grote presentatie aan de ouders op dinsdag 14 april in de school. Bruse kinderen bezig met de woonomgeving van verschillende mensen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3