2 part-time verkoop(st)ers deurloo mode Ak Zeeuwse Culturele Raad getroffen door kritiek van gedeputeerde Boersma streeknieuws agenda installatiebedrijf Auto-interieur in brand Vriendenkeus van kinderen wordt terdege bepaald door een etnische voorkeur WATERSTANDEN Eenderde deel VWO'ers mislukt na korte tijd op universiteit DEURLOO B.V. ANWB over Staatsbosbeheer: minister Braks zal huiswerk over moeten doen ZIERIKZEE - De Zeeuwse Culturele Raad blijkt ont stemd te zijn over de kritiek die gedeputeerde mr J. P. Boersma onlangs aan het adres van deze Raad richtte. De kritiek komt er in het kort op neer dat de raad niet vol doende de belangen van de Zeeuwse Museumstichting behartigt. De Culturele Raad wijst er in een schrijven op dat deze in eerste instantie een adviserende functie heeft. DORDRECHT - Meer dan eenderde van de VWO'ers die na hun eindexa men naar de universiteit gaan, haakt na korte tijd af. Dat komt vooral om dat zij niet goed zijn voorgelicht en voorbereid. Decanen en vakdocenten in het voorbereidend wetenschappe lijk onderwijs kunnen veel doen om die jaarlijkse uitval te voorkomen. Deze conclusie trekt het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL) uit een enquête die in januari van dit jaar onder studiedecanen van de uni versiteiten is gehouden. Op drie na melden alle studierichtingen dat zij ongeveer 40 procent studiestakers hebben. Onder dit gemiddelde zitten theologie met 15 procent en genees kunde met 16 procent. Een uitschie ter naar boven is wijsbegeerte met 62 procent. Het merendeel van studenten dfe hun studie vroegtijdig beëindigen, doet dat tijdens de propadeuse. Voor de meesten is dat het eerste jaar. Van de studenten die in het tweede jaar alsnog proberen hun propedeuse te doen, mislukt de helft. Na deze eerste selectie zijn er in de meeste studie richtingen nog maar zeer weinig uit vallers. Hoge percentages mislukkin gen doen zich in latere jaren nog wel voor bij psychologie, theologie en wijsbegeerte. Volgens de studiedeca nen heeft dat niet alleen met de stu die maar ook en vooral met de voor uitzichten voor het beroep te maken. Onvolledig voorlichting lijkt de be langrijkste reden te zijn van de grote uitval onder beginnende studenten. Zij zijn volgens het NGL niet goed in gelicht over wat hem op een universi teit te wachten staat. Veel VWO'ers denken dat een universiteit net zo iets is als een middelbare school. Doordat zij zo gebrekkig zijn voorge licht komen velen van hen terecht in een wetenschappelijk onderwijs dat zj absoluut niet aankunnen, zo stelt het Genootschap. Geconstateerd wordt dat vooral de decanen van de economische, exacte en technische faculteiten er de na druk op leggen dat de eerstejaars on voldoende bagage hebben. Voor veel VWO'ers is het tempo te hoog of zij kunnen geen samenvattingen maken en geen hoofd- en bijzaken onder scheiden. Volgens het NGL laken zeer veel de canen de gebrekkige taalvaardigheid en kennis van de moderne talen. Een aantal decanen noemt als der de reden voor de grote uitval de per soonlijke tekorten van veel aanko mende studenten. Volgens hen missen veel VWO'ers de eigenschap pen die nodig zijn om een universitai re studie met succes te doorlopen. „Zij hebben geen discipline, geen doorzettingsvermogen, zijn niet zelf standig en volwassen en kunnen de massaliteit waarin moet worden gestudeerd, niet aan", aldus het NGL- onderzoek. Volgens Dors worden Turkse en Ma rokkaanse kinderen in intellectueel opzicht door alle andere etnische ca tegorieën afgewezen. Surinaamse en Antilliaanse kinderen trekken voor al met leden van hun eigen groep op. Blanke kinderen gaan wel vriend schapsrelaties aan met kinderen uit andere etnische groepen, maar dat gebeurt dan eerder op grond van hun intellectuele- dan hun sociale vaar digheden. Deze tendens lijkt volgens Dors in strijd te zijn met de huidige praktijk van het zogenoemde „interculturele onderwijs". „Immers, die praktijk wordt gekenmerkt door de presenta tie van sociaal aandoende etnische „vaardigheden", als feestvieren, exo tisch eten en rondlopen in kleder dracht", aldus Dorst. Hij beveelt daarom onder andere aan dat in het onderwijs vriend- Datum Zierikzee 11 april 12 april 13 april Oosterschei demon d 11 april 12 april 13 april Bruinisse 11 april 12 april 13 april Wemeldinge 11 april 12 april 13 april Boersma uitte zijn kritiek bij de opening van de aanwinstententoon stelling in het Zeeuws Museum begin april. Hij vond dat de raad geen al te sterke beurt had gemaakt als belan genbehartiger voor de Zeeuwse cultu rele instellingen. Aanleiding tot deze kritiek is het niet direct honoreren van een tweetal subsidieverzoeken van de Zeeuwse Museumstichting. Door het ontbreken van een beleids plan op dat moment was het voor de Zeeuwse Culturele Raad niet moge- schapsrelaties tussen kinderen van verschillende groepen weliswaar voorzichtig, maar „meer direct" wor den gestimuleerd. In plaats van de nu gehanteerde projectmatige aanpak zou meer samenhangende leerstof op het gebied van interetnische relaties moeten worden aangeboden. Ook onderwijsmateriaal waarin si tuaties worden uitgebeeld van het sa men werken en spelen van kinderen uit verschillende groepen in bij voor beeld leerboeken, kan een belang rijke bijdrage leveren. In de meeste schoolboekjes wordt hieraan tot nu toe praktisch geen aandacht besteed. Dorst vindt de ontwikkeling van dit soort materiaal „bittere noodzaak, wil men het multi-etnische karakter van de Nederlandse samenleving se rieus nemen". Wat hem betreft zou de overheid dit materiaal regelmatig moeten toetsen. Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 03.00 106 09.30 -140 15.30 128 22.00 -126 03.45 119 10.10 -144 16.10 138 22.35 -127 04.25 128 10.45 -143 16.45 144 23.05 -125 01.45 107 08.30 -133 13.55 138 21.20 -117 02.15 127 08.30 -138 14.25 154 20.25 -123 02.40 143 08.50 -142 14.55 167 21.00 -129 03.35 122 09.45 -154 16.05 146 22.20 -140 04.20 137 10.35 -158 16.45 156 22.55 -141 05.00 147 11.10 -158 17.20 164 23.25 -140 03.15 120 09.35 -149 15.40 145 22.05 -134 03.55 135 10.20 -153 16.15 155 22.35 -135 04.30 146 10.50 -152 16.50 163 23.05 -135 lijk om op dat moment beide verzoe ken te honoreren. Dit adviesorgaan zegt echter toe om na ontvangst van het beleidsstuk zo snel mogelijk met een advies te komen. Adviserend De kritiek van Boersma komt er in grote lijnen op neer dat deze raad te kort zou zijn geschoten als belangen behartiger van de Zeeuwse culturele ZIERIKZEE Vergadering De Christelijke Plattelandsvrou wen afdeling Schouwen-Duiveland houden dinsdag 14 april een bijeen komst in het nieuwe Hervormd Kerk centrum aan het Havenplein in Zie rikzee. Deze avond, die geheel in het teken staat van de paasviering, be gint om 19.45 uur. Over het paasfeest bij de Joden zal mevrouw De Lange een en ander vertellen tijdens deze paasbijeenkomst. Kinderkennel Voor buitenshuis werkende moe ders bestaat met ingang van dinsdag 21 april de mogelijkheid om hun kind onder te brengen bij een zogeheten Kinderkennel. Kinderen in de leef tijd van 0 tot circa 4 jaar kunnen hier tussen 6.30 en 13.00 uur verblijven. Tevens heeft de kinderkennel in Zie rikzee een babysit-dienst. WESTERSCHOUWEN Serie avondgebeden Evenals in 1986 wordt ook dit jaar de zgn „Stille week" (van 12 tot en met 19 april) een serie avondgebeden gehouden in diverse kerken in de Westhoek. Het eerste avondgebed vindt plaats op zondagavond 12 april om 19.00 uur in de Hervormde kerk te Renesse. Daarna volgen diensten op maandagavond 13 april om 19.30 uur in de Hervormde kerk te Renesse, dinsdagavond 14 april om 19.30 uur in de Hervormde kerk te Burgh, woens dag 15 april om 19.30 uur in de Her vormde kerk te Noordwelle. Donder dag 16 april om 19.30 uur volgt dan een dienst van Schrift en tafel in de Gereformeerde kerk te Haamstede. Vrijdagavond 17 april is er in alle Hervormde kerken een Avondmaals dienst. In Noordwelle om 18.00 uur en in Burgh en Renesse om 19.30 uur. Zaterdagavond 18 april om 19.30 uur is er een bijeenkomst in de Hervorm de kerk te Burgh. Op zondagmorgen 19 april, de eer ste Paasdag, is er om 06.00 uur een da- geraadsdienst in de Gereformeerde kerk te Haamstede. Deze dienst zal worden gevolgd door een paasontbijt. De diensten zijn voorbereid, en wor den uitgevoerd door, de leden van de Hervormde Gemeenten van Burgh en' Renesse en van de Gereformeerde Kerk van Haamstede. SCHA KEN DIJKE Doe-avond In het dorpshuis van Scharendijke houdt de Nederlandse Bond van Plat- instellingen. Deze kritiek is door de heren mr J. J. P. M. Asselbergs en H. W. A. Koch in een schrijven tegen gesproken. De culturele raad is vol gens beiden niet ingesteld als belan genorganisatie maar als een advies orgaan voor het provinciaal bestuur. Uiteraard, zo stellen beide heren, houdt de raad de belangen van het culturele leven in de gaten. Wat het behandelen van subsidie verzoeken aangaat wijzen Asselbergs en Koch erop dat deze voor alle inge diende verzoeken gelijk is. Het al dan niet goedkeuren van een subsidiever zoek pakt echter voor de ene organi satie wel en voor de andere vereni ging niet goed uit. Het is, zo vermeldt het weerwoord, echter de vraag of het positief beoordelen van de subsidie verzoeken van de Museumstichting zonder dat hierbij teruggegrepen kan worden op een beleidsplan in het be lang van de Zeeuwse culturele instel lingen zou zijn geweest. telandsvrouwen afdeling Noordwelle en omstreken maandagavond 13 april een „doe-avond" Deze avond staat in het teken van de Pasen. Onder lei ding van de dames Gerda Gra- vensteyn en Petra Breda, van de ex positieruimte „Tierelantijntje" in Oude Tonge, zal men zich bezig hou den met het versieren van eieren d.m.v. plakken, schilderen of kras sen. Daarnaast zullen de dames een en ander vertellen over hun werk in de expositieruimte. Do avond begint om 20.00 uur. BROUWERSHAVEN Studie-ochtend De plattelandsvrouwen uit Brou wershaven kunnen weer evenals voorgaande jaren een studie-ochtend bijwonen op de internationale huis houdbeurs in de Glazen Zaal van het RAI-tentoonstellingscentrum in Am sterdam. Het onderwerp dat dan cen traal staat is Economische zelfstan digheid - voorwaarde voor In een verspreide brief aan de Tweede Kamer schrijft ANWB-hoofd- directeur mr. P. A. Nouwen dat de toeristenbond weliswaar geen tegen stander is van privatisering, maar dat de manier waarop Braks Staats bosbeheer wil verzelfstandigen op den duur leidt tot een kleine ramp voor de natuur en voor de miljoenen recreanten die bos en hei jaarlijks op zoeken. Bij terreinbeheer werken onder an deren de boswachters van Staatsbos beheer. De ANWB voorziet dat er na verzelfstandiging van dit onderdeel niet veel meer terecht komt van sur veillance en tpezicht op werkzaamhe den in de natuur. Een NV moet im mers commercieel werken en winst maken, en bos wachters werk kost al leen maar geld. De ANWB is ook bang dat het in de toekomst gedaan zal zijn met rondlei dingen, schaapskudden, voorlichting in bezoekerscentra, de aandacht voor kwetsbare natuurgebieden, bijzonde re planten en dieren, en onderhoud en Advertentie weekend servicedienst Telefoon (01110) 16255 emancipatie? De studie-ochtend, die op dinsdag 28 april van 10.00 tot 12.30 uur wordt gehouden, is ook om een bijdrage te leveren aan de discussie die op het ogenblik binnen de ver schillende vrouwenbonden wordt ge voerd. Het onderwerp wordt vanuit drie invalshoeken belicht. Te weten de vrijwillig werkende vrouw, de huisvrouw en de meewerkende vrouw. In verband met de verwachte belangstelling kunnen dit jaar maxi maal drie tot vier afgevaardigden per afdeling zich voor deze studie-och tend aanmelden. Verdere inlichtin gen bij M. de Wildc-van de Spek. Tele foonnummer 01117-1368. BRUINISSE Kledingbeurs De peuterspeelzaal De Krukels houdt op woensdag 15 april een grote kledingbeurs in de peuterspeelzaal aan de Dr. de Kockstraat. Open van 13.30 tot 15.30 uur. Deze voorjaars- beurs omvat de bekende kleding beurs, en rommelmarkt die bij mooi weer buiten wordt gehouden, een kof fiebar, een enveloppenloterij, een grabbelton voor de kleintjes en een speelhoekje. De peuterspeelzaal hoopt dat er veel spulletjes binnen komen voor de beurs. Alles is wel kom: kleding, schoeisel, speelgoed, boeken eet. Voor de duurdere spullen die niet zomaar weggegeven kunnen worden geldt de bekende formule, vooraf van prijskaartjes voorzien en bij verkoop van het artikel wordt de opbrengst gedeeld tussen de eigenaar en de peuterspeelzaal. De spullen kunnen uitsluitend op dinsdag 14 april tussen half twee en half drie bij de peuterspeelzaal worden ingele verd. aanleg van recreatievoorzieningen als wandel- en fietsroutes. Enkele weken geleden hebben ambtenaren van Staatsbosbeheer in het weekeinde open huis gehouden met als doel de bevolking ervan te overtuigen dat het onderhoud van bossen en natuurgebieden in over heidshanden moet blijven. Het CDA in Gelderland, wellicht de natuur rijkste provincie, heeft vorige maand aangekondigd de plannen van partij genoot Braks niet zonder meer te ac cepteren. Na de storm van kritiek besloot het ministerie eind maart een particulier bureau in te schakelen dat opdracht heeft rapport uit te brengen over de meest gewenste vorm van privatise ring. Bij het onderdeel terreinbeheer werken 900 ambtenaren. De minister dacht dat het er 1000 waren, wat voor Staatsbosbeheer aanleiding was op te merken dat de bewindsman dus niet eens weet waar hij eigenlijk mee bezig is. April, dagelijks Bruinisse HaJ van het gemeentehuis. Expositie (spoor)modelbouw. Exposant is J. H. Hilgen uit Brouwershaven. Vrijdag 10 april Zierikzee 't Kofschip. Inleveren kleding voor beurs. 19.30-21.30 uur. Graanbeurs Huis van Nassau. Dans avond met orkest The Wipe Outs. 20.30 uur. Burgh-Haamstede Kantine van camping Duinrand. Ree wild-geweiententoonstelling. Zaal open vanaf 15.30 uur. 's Avonds dis cussie voor afschothouders en leden van de KNJV. Haamstede Gereformeerde kerk. Vergadering Natuur- en Vogelwacht. 19.45 uur Brouwershaven Tonnenmagazijn. Seniorenavond. Kaarten verkrijgbaar bij de Rabo bank. Aanvang 19.30 uur. Oosterland Kerkgebouw Gereformeerde Ge meente. Zangavond met medewer king van kinderkoor Melodia en Dui- velands Mannenkoor. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 11 april Zierikzee 't Kofschip. Kinderzomerkleding- bcurs. 10.00-11.30 uur. Concertzaal. Der Bettelstudent. 20.00 uur. Jeugdsoos Brogum. Concert formatie Ex-Q's. 22.00 uur. Burgh-Haamstede Kantine van camping Duinrand. Ree wild-geweiententoonstelling Zaal open van 10.00 tot 16.00 uur. Om 14.00 uur demonstraties van het voorjagen van zweethonden en een demonstra tie met de slechtvalk. De Schutse. Toneel/muziekavond voor senioren. 19.30 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Muziek- en zangmiddag. Optredens van harmonievereniging Nut en Uitspanning, koor bejaarden- soos en het koor van plattelandsvrou wen. Vanaf 14.00 tot ongeveer 17.30 uur. Bruinisse Clubgebouw Molenweg. Vogelruil- en verkoopbeurs de Nachtegaal. Van 13.00 tot 15.00 uur. Goes Maria Magdalenakerk. Concert Kam per Mannenkoor. 19.30 uur. Zondag 12 april Neeltje Jans Delta Expo. Koffieconcert. 11.00 uur. Maandag 13 april Zierikzee Marktzicht. Rayonbijeenkomst Bouw- en Houtbond FNV. 19.30 uur. Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Huis van Nassau. Vergadering inter nationale vereniging Philatelica, af deling Schouwen-Duiveland. O.a. luxe veiling. Aanvang 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Gemeenteraadsverga dering. 19.30 uur. Scharendijke Dorpshuis. Doe-avond Plattelands vrouwen, afdeling Noordwelle. Aan vang 20.00 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Bijeenkomst Plattelands vrouwen Noordgouwe e.o. 20.00 uur. Dinsdag 14 april Zierikzee Huis van Nassau. Modeshow afdeling Schouwen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. 14.00 uur. Nieuw Hervormde Kerkcentrum, Ha venplein. Vergadering Christelijke Plattelandsvrouwen Bond. 19.45 uur. Raadzaal van het stadhuis. Commis sievergadering financiën. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Hotel Bom. Vergadering VVV, 20.30 uur; bezichting bus vanaf 19.00 uur. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Bijeenkomst NBvP 20.00 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Bijeenkomst afdeling Duiveland Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. 19.30 uur. Goes Grote Kerk. Mattheüs Passion Bach. 19.00 uur. Woensdag 15 april Kerkwcrvc Mosseleeweg 6. Eierenzoeken Platte landsvrouwen Noordgouwe e.o. 13.30 uur. Zaaltje Chr. Geref. kerk. Verkoping ten bate van Woord en Daad. 14.00- 17.00 uur. Bruinisse Bibliotheek De Zaete. Open huis. 19.00-21.30 uur. Peuterspeelzaal De Krukels. Kle dingbeurs. (Spullen inleveren op dinsdag 14 april bij de peuterspeel zaal.) Van 13.30 tot 15.30 uur. Goes Tbrminus. Algemene vrouwenverga dering Zeeland. 20.00 uur. Donderdag 16 april Zierikzee Feestmarkt op Havenplein. 9.00-16.00 uur. Huis van Nassau. Jaarvergadering FNV. 19.30 uur. De Driehoek. Zelfhulpgroep MBD Schouwen Duiveland koffie-informa- tie avond. 20.00 uur. Renesse Nederlands Hervormde kerk. Kleine Matthaus Passion. 20.00 uur. Springtij: 16 april Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 A K Advertentie Gevraagd: voor donderdagavonden en/of zaterdagmiddagen en/of vacantieperiode 15 juni-15 augustus AMSTERDAM - De veelgeuite stelling „kinderen zijn kinderen, ze kennen geen verschillen" blijkt in werkelijkheid niet op te gaan. Zelfs al op de basis schol blijkt dat kinderen bij het kiezen van hun vrienden duidelijke etnische voorkeuren hebben. Drs. H. G. Dors stelt dat in zijn proefschrift „Vriend schap en sociale relaties in multi-etnisch samengestelde schoolklassen". Hij hoopt hiermee aan de universiteit van Amsterdam te promoveren. Aan het onderzoek deden ruim 1500 leerlingen en 164 leerkrachten van basisscholen mee. In de schoolklassen kwamen vier etnische categorieën voor: blank- Nederlands, Surinaams- en Antilliaans-Nederlands, Turks en Marokkaans. ZIERIKZEE - Vermoedelijk door kortsluiting in de kachel of ventilator ont stond donderdagmiddag spontaan een brandje in de personenauto van W. H. uit Zierikzee. Het voertuig stond geparkeerd aan de Mulockstraat. Doordat de eigenaar ramen en deuren van zijn voertuig dichthield is het vuur vanzelf door zuurstofgebrek gedoofd. De brandweer van Zierikzee kwam wel ter plaatse maar hoefde niet in te grijpen. DEN HAAG - Het plan van minister Braks (landbouw) om onderdelen van Staatsbosbeheer af te stoten en als zelfstandig bedrijf verder te laten gaan, zal op wat langere termijn ingrijpende gevolgen hebben voor de recreatie. De minister moet zijn privatiseringsideeën nog maar eens goed overwegen en met iets nieuws op de proppen komen. Dat is samengevat de kritiek die de ANWB heeft op het voornemen van de minister van landbouw en visserij om in het kader van de 'afslanking' van het rijksambtenarenbestand een streep te halen door het onderdeel terrein beheer van Staatsbosbeheer. Braks wil er een NV van maken, zoals Neder landse Spoorwegen al langer is. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2