Liefde en boerentrots „De paar kinderen die komen hebben er toch plezier in" streeknieuws WhOJYMÖDËl Spellenmiddag in Burgh-Haamstede I ZIERIKZEESfHE NIEUWSBODE Donderdag 9 april 1987 Nr. 24114 Noncmtonce De mantel is eleganter en speelser dan ooit. Met opval lende details. Vaak met ceintuur. En soms licht getail leerd. Begroet deze nieuwe mantelvisie bij Jopie Kouwenberg (tweede van links) bij de prijsuiti in Kerkwerve organiseerde. eiking van een viswedstrijd die de Jeugdactiviteitenclub in 198U 35 ,,As Ons Lieven Heer ze weghaalt móét je ze afgeve," zei Kee toen ze zweeg. „Maar an een aar gaf ik ze toch niet 'oor kind." „Nou ja." vond Pieter. „Het scheelt veul an wie. Hier is toch wel wat voor tc zoggen. Ze komt as enig kind bij rijke mense, dat moet je niet uitpoe- sc." „Het zal jullie rouwe, as je 't doen," zei Kee en ze schudde afkeurend haar grijze hoofd. „Jööns trekke as ze groot benne en goed van lijf en lede, vanzelf al bij je vandaan Wees dus zuinig op wat je hewwe kind." „Maar Truusie blijft toch in de ei gen familie." suste Pieter. „En je zie- ne d'r toch geregeld." „Zuk wetc we aars wel," spotte Kee. „Wat je weggevc, ben je kwijt, denk daaraan. Maarmanjes "zezuchtte diep, „manjes denke heel aars over zulke dinge. Die denke meer an geld en an later. Wat zeit je man er wel van?" „Net as vader." zei Jannie mat. „Ik zei dat nou wel. maar ik wil me d'r heel niet mee bemoeie 'oor," zei Pieter snel. „Jullie moete het zelf we- te. Maar Dirk is zo'n merakele beste kerel en Marie is vast gek op dat kind." Tben vroeg hij verder naar de jon gens en naar Corrie. Over Truusje werd niet meer gesproken. Tben het tijd werd om de kleine Arie te helpen ging Jannie naar huis. In de kamer vond ze Brand nog steeds met de krant voor zich op de tafel. En door J. VISSER-ROOSENDAAL tegenover hem zat Dirk. Ze schrok he vig en voelde hoe het bloed uit haar wangen wegtrok. Nu kwam het er op aan; nu moest ze het zeggen, dat het niet kon Tben keerde Brand zijn gezicht naar haar toe en ze keek recht in zijn harde, dwingende ogen. Ze zag zijn mond. wreed als een smalle lijn, bo ven de sterke kin. Op dat moment brak haar wil voor de zijne. „Ik kwam r's effies hore, hoe of jul lie d'r over denke," zei Dirk gemoede lijk als steeds. „We benne zo merakel nieuwsgierig zien. Marie is er al ze nuwachtig van." „Het is goed. Brand brengt 'r mor gen," zei Jannie gesmoord en ze ver dween meteen in de slaapkamer. „Ik gaan broertje eerst helpe 'oor," ver ontschuldigde ze zich. Later, toen de verheugde Dirk al lang weer weg was, kwam ze in de ka mer terug. „Waar bleef je zo lang?" vroeg brand nors. Ze boog het hoofd voorover en ging zitten, buiten de lichtkring van dc lamp. „Was je nou zomaar van idee veran derd?" vroeg hij dan verder. „Of dochte ze d'r in de Lcige Hoek net zo over as ik7" Het klonk spottend. Tben hief ze haar bleke gezicht met de roodgeschreide ogen iets op. „Vader wèl ja. Maar moeder heb mc waarschuwd Nieuwe tranen verblindden haar ogen en haar stem smoorde in snik ken. Brand rees snel uit zijn stoel en leg de zijn armen om haar heen. „Waarom zei je dan dat ik Truusje brenge zou?" vroeg hij ontsteld. „Ik was net bezig om Dirk an zijn ver stand te brengen dat jij 'r niet misse kon." „Was jij wou je „Vanzelf. Wat most ik nou aars. En zó kom jij de deur in en je zegge dat het goed is. Waarom deed je dat dan toch?" „Omdat jij me zo kwaad ankeke." „Nou. dat is te begrijpen. Je was nog maar net de deur uit of Arie be gon te schreeuwen en hij hield maar niet op, wat ik 'r ok an deed. Hij was net effies stil toe Dirk kwam. En kijk jij dan maar d'rs blijd. Ik docht dat je nooit terug kwam. Zuk bierken as die jöön deed." „En wou je dan teugen Dirk zeid hewwe, dat wij Truusie niet geve wouwe?" „Dat zeg ik toch? Ik was er net over begonnen. Ik ken toch niet ja zegge, as jij het niet hewwe wille?" Stil leunde Jannie tegen zijn borst. „Wat moet dat nou?" vroeg ze stil. „Ja. ik weet het niet," zei Brand en richtte zich iets op. „Het beste is dat ik nog maar effies heengaan en eer lijk vertel hoe het gaan is. Het zal wel erg ofvalle natuurlijk. Dirk was al zo blijd, toe 'ie weg ging." (wordt vervolgd) 3 URGH-HAAMSTEDE - De afdeling Westerschouwen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen hield dins dag een spellenmiddag. Dit onder leiding van mevrouw M. van Voorst-van Beest. De dames zaten in groepjes van vier oer tafeltje. Elk tafeltje had een opdracht waaraan men slechts vijf minuten mocht werken. De punten werden geteld en er werd van tafel gewisseld zodat ieder aan elke opdracht had gewerkt. Bij de opdrachten ging het om behendig heid, alertheid en kennis. De groep met de hoogste totaalscore ontving een presentje. Jeugdactiviteitenclub Kerkwerve ZIER1KZEE Vervoer voedsel naar Roemenië De werkgroep Zierikzee van de CSHG (Christelijke Stichting voor Hulp aan Gewetensvervolgden) toon de zich zeer tevreden over de wijze waarop de opbrengst van de voedse- lactie is vervoerd naar Andijk in Noord-Holland. Vrijdagavond werd ruim 4200 kilo voedsel ingeladen in een vrachtwagen van meubelbedrijf Paauwe uit Zonnemaire die het ver voer gratis voor zijn rekening nam. Het voedsel was afkomstig van acties in Burgh-Haamstede, Oosterland, Kerkwerve en Bruinisse. Volgens de secretaresse van de werkgroep werk ten op het eiland vele tientallen vrij willigers mee om de actie te doen sla gen. BROUWERSHAVEN Plattelandsvrouwen Op dinsdag 14 april komen dc Plat telandsvrouwen van de afdeling Brouwershaven bij elkaar. Tot aan de pauze verzorgt Eva van Rhoon-van de Stolpe een lezing. Die gaat over de oligodermie PHB-methode, die als een topper in de Europese huidver zorging beschouwd wordt. De deuren van het plaatselijke Tonnenmagazijn gaan om 19.30 uur open. Prijzen Hans Kik, Henk ten Hove en Peter van Sas hebben bij de Zuid-Holland se bakkersvakwedstrijden enkele prijzen in dc wacht gesleept. Voor de klasse ontbijtkoek werd de Brouwse bakker Kik een derde prijs toege kend. In diezelfde klasse kon bakker Ten Hove uit Nieuwerkerk met een eervolle vermelding naar huis. Peter van Sas die werkzaam is bij de Nieu- werkerkse bakker kreeg een eervolle vermelding voor zijn boterkoek. De vakwedstrijden werden gehouden bij de Nebato-tech in Utrecht. Deze vak beurs was van 6 tot en met 9 april ge opend. BROUWERSHAVEN Opbrengst De collecte van de Nederlandse Hartstichting heeft in Brouwersha ven 825,- opgebracht. Allen die een bijdrage hebben geleverd worden hiervoor bedankt. De Nederlandse Hartstichting in Brouwershaven wil weer een reanimatiecursus starten. Mensen die daarvoor belangstelling hebben kunnen contact op'nemen met T. van de Wekken-van de Bijl, tele foon 01119-1223. DREISCHOR Open huis De Drie Schapen Ter gelegenheid van de overname van café-restaurant De Drie Schapen door Mathilde Braai en John van Leeuwen wordt op zaterdag 11 april open huis gehouden. Van 19.30 tot 21.00 uur is iedereen welkom om met de nieuwe exploitanten kennis te ko men maken. BRUINISSE Streekvergadering NCVB De Nederlandse Christenvrouwen bond afdeling Bruinisse organiseert vanavond, donderdag, de regioverga dering in het Dorpshuis van Bruinis se. De avond begint om half acht. Spreekster is Marga Kool, terwijl ook het Bruse kinderkoor onder lei ding van Rianda Brouwer-Dalebout medewerking verleent. Gasten zijn welkom. Expositie spoormodelbouw In het tweede kwartaal dit jaar wordt in de hal van het Bruse ge meentehuis een kleine expositie met als onderwerp (spoor)modelbouw ge houden. Exposant is J. H. Hilgen uit Brouwershaven. zaam maar zeker terug. „De kinde ren reageren er niet meer zo op als vroeger. Er komen er steeds minder", aldus de leidster. Zij vermoedt dat de redenen daarvan ondermeer liggen in het feit dat de kinderen tegen woordig een groter aanbod aan vrije tijdsbesteding krijgen door televi sie/video en vakantie- en vrijetijds- initiatieven van de eigen ouders. „En er is hier op het dorp ook meer geko men, een ijsvereniging en de christe lijk kerk organiseert ook activitei ten voor de jeugd". De afbraak en nieuwbouw van het Verenigingsge bouw te Kerkwerve was ejr mede de oorzaak van dat de Jeugdactivitei tenclub in 'een winterslaap' terecht kwam. De laatste activiteit die werd geor ganiseerd dateert van oktober 1986. Het was een wandeltocht ten bate van Nepal. „We hadden de muziek georga niseerd en de burgemeester kwam het startschot geven. En toen kwa men er maar vijftien kindereri", her innert Jopie zich spijtig. Ook een ini tiatief om onder de titel Oud-Kerk- werve een aantal spelletjes van vroe ger te houden, compleet met oude kleren, sloeg niet aan. „Wij volwasse nen vinden zoiets wel heel leuk maar de kinderen blijkbaar niet. En het gaat om dat laatste. We moeten activi teiten organiseren die de kinderen van nu leuk vinden. Jopie denkt daarbij aan play-back avonden en knutselactiviteiten. „Het is best moeilijk om iets te verzinnen". Niet temin is de clubleiding van plan om door te gaan met het opzetten van jeugdactiviteiten. „Het is heus niet zoveel werk en we hebben twee nieu we enthousiaste bestuursleden", al dus Jopie die het ook van belang vindt dat het nieuwe Verenigingsge bouw bijna wordt geopend. „Want daar zijn we van afhankelijk voor veel activiteiten". Zij verwacht dat er in de herfstvakantie van dit jaar wel weer wat zal worden georganiseerd voor de dorpsjeugd van Kerkwerve. „De kinderen die komen hebben er toch plezier in en als we het opgeven blijft er zo weinig over". Vrijdag 10 april Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur Mensenmark t, 6-delige do cumentaire-serie over de internatio nale arbeidsmarkt. Afl. 6. 14.30 uur Sons and daughters, Au stralische serie. 15.35 uur TROS Aktua Special, re portage over het recente werkbezoek dat koningin Beatrix, prins Claus en kroonprins Willem Alexander aan de Nederlandse Antillen en Aruba brachten. 10.00 uur Rosco leest voor, televisie prentenboek van Ton Hasebos. 16.20 uur Bassie en Adriaan en het geheim van de schatkaart, kinderse rie. 16.45 uur TROS Pop Formule, pop muziek vanuit discotheater Escape te Amsterdam. Presentatie: Linda 4e Mol en Jeroen Soer. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur TROS Sport, sportmagazi- ne. 18.10 uur Aan de hand van de mees ter..„vijfdelige serie waarin vijf gere nommeerde Nederlanders 'meester' zijn. Vandaag: Paul Fagel: alles over thuis eten. 18.30 uur Cursus Structuur in Basic. Les 5, herh. 19.00 uur Alf, comedy-serie. 19.25 uur Mijn geheim. Vier bekende Nederlanders proberen geheimen te ontfutselen aan wonderlijke, grappi ge en doodgewone mensen. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur De Ep Oorklep Show, come dyserie rond André van Duin m.m.v. Frans van Dusschoten, Hans Otjes, Simone Kleinsma en Lucie de Lange. Afl. 7. 21.20 uur Dc TROS TV-show. 22.15 uur TROS Aktua, actualiteiten magazine. 22.45 uur Het Nationaal Geschenk, afl. 6 van een serie programma's ter ondersteuning van het nationaal ge schenk dat op 30 april a.s. wordt aan geboden t.g.v. het 50-jarig huwelijk van het prinselijk paar. 22.50 uur TROS Tele-Thriller: Onze ouwe, Duitse politieserie. 23.55 uur Journaal 00.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 9.30 uur Nieuws uit de natuur, afl. 15. 10.00 uur ik zoek, ik zoek een kinder boek, afl. 7. 10.30 uur Europees milieujaar 1987, afl. 4. 11.00 uur Schooltv-weekjournaal, afl. 27. 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.20 uur Paspoort voor Spanjaar den. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Zoba de Griek, Grieks/ Amerikaanse speelfilm uit 1964 van Mieheal Cacoyannis. 21.30 uur De Paus in Chili, documen taire van André Truyman. 22.10 uur Gesprek met de minister president. 22.30 uur Journaal. 22.45 uur Twee mensen, serie film portretten. 23.35 uur Een bericht van de Wilde Ganzen. 23.37 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 23.42 uur De laatste zet, Duitse speel film uit 1978 van Wolfgang Petersen. BRT 1 17.55 uur Nieuws 18.00 uur Tik Tak, kinderprogram ma. Afl.: 154 (herh.). 18.05 uur De tovenaar van Oz, Japan se animatieserie naar de bpeken naar Frank Baum. 18.30 uur Bingo! Wekelijks hitparade programma met de Bingo-clip van de week; overzicht van de Sibesa top 50; studiogast e.a. 1.9.15 uur Uitzending door derden: Programma van de Christen- Democratische Omroep. 19.40 uur Mededelingen en program- ma-ovei zicht. 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Weerbericht 20.20 uur Extra time. 20.55 uur De wereld van morgen, Amerikaanse documentaire uit 1984 van Tom Johnson en Lance Bird over de periode 1939-1945. 21.50 uur Jan-zonder-Vreessuite van Louis Marischal, uitgevoerd door het Filharmonisch Orkest van Vlaande ren. 22.10 uur Nieuws met aansl. Coda: Oktober, van M. Vasalis. BRT 2 18.45 uur Babel, migrantenmagazine. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.23 uur Intermezzo 19.25 uur Oshin, Japanse serie. 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.45 uur Nieuws. 20.10 uur Weerbericht en Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.25 uur Première, 20.55 uur Cuba, Amerikaanse speel film uit 1979 van Richard Lester. 22.55 uur Filmspot, achtergrondin formatie bij de filmactualiteit. KERKWERVE - De Jeugdactiviteitenclub Kerkwerve. Bijna tien jaar geleden opgericht door een groepje ou ders die zich wilde inzetten om tijdens de schoolvakan ties activiteiten voor de dorpsjeugd te organiseren. De evenementen die op die wijze tot stand kwamen hebben vele leuke herinneringen achtergelaten die opgeslagen zitten in hei foto-boek van Jopie Kouwenberg- Bevelander. Een 38-jarige Kerkwerfse die behoort tot een van de vier dames die anno 1987 de leiding van de Jeugdactiviteitenclub hebben. Hoewel de respons van de kinderen uit het dorp op de activiteiten van de club de laatste jaren sterk is teruggelopen gaan zij vol goede moed verder met het organiseren van evenementen in de schoolvakanties. Advertentie „Het is gewebn leuk om te doen. Het is prettig oln te zien dat de kinde ren lekker be^g zijn met de dingen die we hebbed georganiseerd. Ook als het maar <&n klein groepje is dat meedoet". Joóie woont al vele jaren op Kerkwerve en vindt het naar haar zeggen een heerlijk dorp om in te le ven. „De m«este mensen hier ken ik. Het is gewoon leuk dat je op straat makkelijkyeen praatje met iedereen kunt houden. Omdat je ze kent is het ook gemakkelijk om te vragen of ze willen hdpen bij activiteiten die we vanuit de club willen opzetten. En ie dereen /wil ook altijd helpen". Schalks voegt ze daaraan toe „Als ze het ma$'r niet hoeven te organiseren". Dat laatste werd vroeger gedaan door een-groepje van ongeveer zeven vol wassenen waaronder twee mannen. Tegenwoordig zijn het er nog vier. Be halve Jopie ook Hanneke de Kok- Berrevoets, een kleuterleidster die vanaf het eerste begin tot het vrijwil- ligersclubje hoorde en Corrie Berre- voets-Kesteloo en Anja Bevelander die sinds kort de leiding hebben ver sterkt. Stimulans De komst van die beide nieuwe vrijwilligsters betekende voor Jopie mede een stimulans om door te gaan met de Jeugdactiviteitenclub. „Vroe ger was het altijd heel druk als we iets organiseerden. Bijna alle (onge veer honderd) kinderen uit Kerkwer ve kwamen er op af. Er was toenter tijd weinig te doen voor de jeugd in Kerkwerve en om de leefbaarheid en gezelligheid van het dorp te bevorde ren zijn we toen met de club gestart. Dat gebeurde onder begeleiding van Gabri de Groot van de Stichting Jeugd en met een subsidie van de ge meente Middenschouwen die tot op de dag van vandaag wordt verstrekt. „We hebben leuke dingen gehad", her innert Jopie zich. „Een Stuif-es-in avond die gratis werd gepresenteerd door Judith Bos. Viswedstrijden, ijs- feesten, paaseieren zoeken, een kerst boomverbranding, Sinterklaasavon den en veel spelletjes en knutselacti viteiten". De club paste de evenemen ten daarbij aan aan de verschillende leeftijdsgroepen zodat zelfs voor jon geren in de middelbare schoolleeftijd af en toe wat werd gedaan. Maar de meeste ideeën waren gericht op de kinderen in de basisschoolleeftijd. In de loop der jaren liep de belang stelling van de kinderen echter lang I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5