Duiveland's nieuwe eerste burger A. Bergshoeff: 4 Iedereen mag bij mij z 7< zegje doen maar dan moeten ze het wel kort en zakelijk houden sense-beleid. „Ik hou ervan om ver gaderingen kort en zakelijk te hou den", aldus Bergshoeff. „Natuurlijk mag iedereen zijn of haar standpunt naar voren brengen, maar wie in her halingen vervalt kap ik af. Dat lukt niet altijd natuurlijk, maar ik vind het wel de meest prettige manier van vergaderen". Ervaring Naast een grote kennis van finan ciële aangelegenheden brengt Bergs hoeff ook een schat aan bestuurlijke ervaring naar het Duivelandse. „In mijn functie als wethouder heb ik veel vergaderingen bij moeten wo nen. Ik vind dat ook niet erg. Je doet tijdens die vergaderingen veel con tacten op. Zo ken ik bijna alle gede puteerden en ook een aantal kamerle den. Ik zie dat als een voordeel". Een blik naar buiten leert dat het nog steeds hetzelfde miezerige weer is als tijdens de rit van Zierikzee naar St. Laurens. Buiten staat de wit te BX van Bergshoeff geparkeerd. Een vervoermiddel dat voorlopig, tot het huis in St. Laurens verkocht is, nog zijn diensten zal moeten verlenen voor het woon-werkverkeer. Bergs hoeff: „Ach, het is eigenlijk maar een klein eindje. In een half uurtje ben ik in Nieuwerkerk". Bergshoeff maakt zijn entree op Schouwen-Duiveland op 1 mei. Kort dag. „Dat is wel zo, maar ik vind het niet erg om zo snel te beginnen. Ik heb tenslotte lang genoeg op het re sultaat van mijn sollicitatie moeten wachten". Bergshoeff denkt niet al te lange tijd nodig te hebben om zich in te werken in de Duivelandse pro blematiek. „Alleen van landbouw problematiek weet ik niet zoveel", aldus de kersverse eerste burger van Duiveland. Bergshoeff is niet geheel onbekend met Schouwen-Duiveland. Moeiteloos soms hij zijn nieuwe col lega's op. De meeste kent hij van ver gaderingen. Om zich van de situatie op Duiveland op de hoogte te stellen had hij eerder een uitgebreid ge sprek met zijn voorganger, J. van Bommel. Bezoek Buiten het geluid van auto's. Pal te genover het huis wordt een Rekord geparkeerd. Wat verderop worden de portieren van een auto van Japanse makelij dichtgeklapt. Een delegatie van het Duivelandse gemeentebe stuur komt kennismaken met haar nieuwe burgervader. Gemeentesecre taris J. van der Maas, CDA-wethou- der en loco-burgemeester J. op 't Hof, SGP-wethouder A. van Klinken en tijdelijk derde wethouder W. P. Stou ten (VVD) begroeten het echtpaar Bergshoeff. Van Klinken, gevraagd naar zijn mening over de benoeming van Bergshoeff, steekt niet onder stoelen of banken dat zijn fractie 'be trekkelijk teleurgesteld' is. „Het was niet onmogelijk geweest om een bur gemeester van SGP-signatuur te be noemen". Van Klinken verzekert de aanwezigen dat de SGP-fractie deson danks de nieuwe burgemeester wel willend tegemoet zal treden. „Wat voorbij is, is voorbij", aldus Van Klinken. Op 't Hof zegt zeer gelukkig te zijn met de benoeming van Bergs hoeff. „We kunnen profiteren van zijn grote ervaring in het bestuurswerk". Ook Stouten getuigt van grote tevre denheid in VVD-kringen. Gemeente secretaris Van der Maas: „Het ambte lijk apparaat van de gemeente mag zeer tevreden zijn met deze benoe ming. Gezien de achtergrond van de heer Bergshoeff zal deze veel begrip hebben voor het ambtelijk werk". Ook bij de PvdA is de benoeming van Bergshoeff in goede aarde gevallen. Alom tevredenheid dus. Wennen Het laatste woord is aan mevrouw Bergshoeff. „Ik vind het erg leuk dat dit allemaal gebeurt. Ergens vind ik het wel jammer om hier weg te moe ten gaan. We hebben hier tenslotte ruim 23 jaar gewoond. Maar Schou wen-Duiveland trekt me ook bijzon der. Het is een mooi eiland. Natuur lijk zal het wel even wennen zijn. Ik moet ook mijn baan als dokters-as sistente hier opgeven. Maar voor ons betekent het weer een stapje verder. Ik word nu burgemeestersvrouw en ik heb geen idee wat dat precies in houdt. We wachten het af". Tbkst: Piet Kleemans Foto's: Johan Junior All-round Wat opleiding betreft behoort Bergshoeff tot de laatbloeiers. De HBS maakte hij niet af, maar toen hij eenmaal een baan had gevonden bij de spoorwegen begon hij te stude ren in de avonduren. „Ik heb Neder landse handelscorrespondentie ge daan, haalde het praktijkdiploma boekhouden, deed moderne bedrijfs administratie en haalde ook mijn SPD. Ook heb ik nog MO-economie". De uit Woerden afkomstige Bergs hoeff begon zijn arbeidsleven bij de spoorwegen. Daarna werkte hij drie jaar op een accountantskantoor in Amsterdam en vervolgens zeven jaar bij het accountantskantoor van de Vereniging voor Nederlandse Ge meenten (VNG). In 1970 ging Bergs hoeff werken bij de gemeente Borse- le. Ook hier moeten zijn werkzaam heden gezocht worden in de financië le sfeer. Zeeuw Inmiddels is ook fotograaf Johan jr. gearriveerd. Terwijl hij de nodige plaatjes schiet gaat het gesprek ge woon door. Bergshoeff laat zich niet van de wijs brengen door het geklik langrijk adviseur. De praktijk moet het natuurlijk uitwijzen, maar het lijkt me leuk om in een kleine ge meente te werken. Je kunt je niet in de anonimiteit verschuilen zoals soms in een.grote gemeente. Je staat veel dichter bij de mensen". Een blik op de vele bloemstukken geeft een idee van de populariteit van Bergs hoeff. Bij de bloemstukken bevindt zich bijvoorbeeld ook een bloemstuk dat een kop en schotel, zoals gebruikt in de gemeente Middelburg, verbergt. Een geschenk van de koffiedames van de gemeente Middelburg. Drempelloos Bergshoeff zou het liefst zien dat de burgers van de gemeente Duiveland hem ook buiten het spreekuur weten te vinden. „Er mogen geen drempels zijn. Als iemand een gesprek wil moet dat altijd kunnen". Wat de politieke samenstelling van de gemeenteraad betreft komt Bergs hoeff in een heel andere situatie te recht. De Duivelandse raad kent een veel grotere confessionele inbreng dan de raad van Middelburg. Zo krijgt Bergshoeff in Duiveland te maken met een 4 man sterke SGP- fractie. Een SGP-fractie die er nooit een geheim van heeft gemaakt dat men liever een benoeming van een kandidaat uit SGP-kringen had ge zien. Bergshoeff: „De SGP brengt een erg principieel geluid. Ik heb daar alle respect voor. En zolang er wederzijds respect is staat niets een goede samenwerking in de weg". Bergshoeff stemt in met de consta tering dat b en w van een gemeente vaak over meer kennis van een be paald onderwerp beschikken dan de raadsleden. „Het is je taak als burge meester om de raadsleden zo goed mogelijk te informeren. Ik denk dat het verkeerd is om een enorme pa pierberg over hun hoofd uit te stor ten. Ik denk dat het beter is om op een verantwoorde manier de infor matie te selecteren en door te geven aan de raadsleden. De raad is tenslot te een belangrijke factor. Een burge meester moet zich daaraan aanpas sen". Bergshoeff is een voorstander van wat tegenwoordig heet een 'no-non- Bergshoeff kan met gerust hart een all-round bestuurder genoemd wor den. Terwijl mevrouw Bergshoeff voor een drankje zorgt doet haar man zijn politieke loopbaan uit de doe ken. Wellicht in verband met zijn be roepsachtergrond, hij werkte bij di verse accountantskantoren, had hij altijd het onderwerp financiën in zijn portefeuille. „Alleen onderwijs en cultuur heb ik nooit in mijn porte feuille gehad. Voor de rest heb ik zo'n beetje alles gedaan". Bergshoeff be heerde onder andere zeven jaar socia le zaken en drie jaar volkshuis vesting. Daarnaast economische zaken, planning, ruimtelijke orde ning, verkeer. MIDDELBURG - „Ik hou van kort en zakelijk verga deren. Natuurlijk. Iedereen mag z'n zegje doen, maar als men in herhalingen vervalt kap ik het af". Aan het woord is A. Bergshoeff, nu nog CDA-wethouder in de ge meenteraad van Middelburg. Op 1 mei treedt hij in de voetsporen van J. van Bommel die vorig najaar de ge meente Duiveland verliet en burgemeester van Kapelle werd. Bergshoeff komt over als een zakelijk en nuchter mens. „Ik laat hier veel achter, maar ik zie er niet tegen op om naar Schouwen-Duiveland te gaan. Het is er mooi wonen" Het kan niet missen. We zijn in de woning van de nieuwe burgemeester van Duiveland: A. Bergshoeff, 48 jaar oud, gehuwd, een zoon van 19 en een dochter van 18 jaar. Overal in de ka mer bloemstukken en een tekening met daarop de kreet 'Leve de Burge meester'. Tijdens het gesprek worden er nog meer bloemstukken aange voerd. De bloemist blijkt ook op de hoogte van de reden van al die bloem stukken: „Als het met dat burge meesterschap niet lukt kun je altijd nog een bloemenwinkeltje beginnen", voegt hij Bergshoeff toe. Dat is overigens wel het laatste waar Bergshoeff bang voor is. „Ik zit al zo lang in dit vak. Dat moet geen probleem zijn", aldus Bergshoeff. Bergshoeff stond in 1966 op de Mid delburgse verkiezingslijsten voor de ARP, nu onderdeel van het CDA. Zijn toenmalige werkgever wilde niet dat Bergshoeff zich in de gemeentepoli tiek zou storten. In 1970 kwam het toch zover. „Zelf stond ik niet echt te springen om de politiek in te gaan. Ik ben eigenlijk meer door anderen naar voren geschoven. Ik ben wel altijd lid van de ARP geweest, en ik was ook wel geïnteresseerd in politiek, maar ik had niet het ideaal om me ook ac tief met die politiek te gaan bemoei en. Toen ik eenmaal in die raad zat begon ik steeds meer plezier in dat werk te krijgen". Bergshoeff werd al snel fractievoorzitter en werd in 1975 benoemd tot wethouder. Die post is hij tot de dag van vandaag trouw ge bleven. Bergshoeff solliciteerde dan ook niet uit onvrede met zijn functie in de Middelburgse raad naar de bur- gemeesterpost in Duiveland. Het hebben van eindverantwoordelijk heid en de grotere zekerheid van een baan als burgemeester ten opzichte van de relatieve onzekerheid wat be treft een functie ais wethouder waren voor hem de drijfveer om te sollicite ren. van de motordrive op de camera. Hij pakt de draad van zijn verhaal weer op en vertelt hoe hij in Zeeland te rechtgekomen is. Toen Bergshoeff voor de VNG ging werken in 1963 be tekende de nieuwe baan tevens een verhuizing: naar Zeeland. Om precies te zijn naar St. Laurens waar het ge zin Bergshoeff al 23 jaar tot volle te vredenheid woont. „Ik voel me Zeeuw onder de Zeeuwen. Ik denk dat op Schouwen-Duiveland dezelfde mentaliteit heerst als hier op Beve land. Dat zal de overgang van Middel burg naar Duiveland wel wat makke lijker maken". Bergshoeff blijft in St. Laurens wonen tot zijn woning daar verkocht is. In Nieuwerkerk staat een ambtswoning voor hem klaar. De overgang wat betreft het wonen is voor Bergshoeff niet zo groot. Anders is het gesteld met de veran dering van werkkring. Van een grote gemeente als Middelburg naar een kleine gemeente als Duiveland is een hele overgang. Bergshoeff: „Het zal voor een deel anders zijn. Een andere manier van werken. Het ambtenaren apparaat is veel kleiner in Duiveland en binnen de gemeenteraad ben ik bijna de enige die een full-time bestuurderstaak heb. Ik zie een bur gemeester als een sturend element, met de gemeentesecretaris als be-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4