Liefde en boerentrots Muziekagenda Hoofdstad Operette Tien tips voor de fanfare Herenformatie De Bru-Tèn sterk uit de startblokken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 7 april 1987 Nr. 24113 5 Bram van den Berge krijgt de opsteker van de week. Nog maar net bekomen van een concert dat vayiwe- ge de minimale belangstelling zó in het Guinness Book of Records zou kunnen worden opgenomen richt hij zich vol enthousiasme in een per soonlijk schrijven tot de jeugd van Bru. Alle kinderen worden opgeroe pen om de gelederen van Nu met Ho pe te versterken. In deze brief trekt Bram in enkele regels de complete psychologische trucendoos open die elke opvoeder bij de hand heeft. Eerst werkt hij op het verantwoorde lijkheidsgevoel (wat is een dorp zon der muziek?), daarna hanteert hij het 'lokprincipe' (het kost niets en het is heel plezierig), dan wijst hij op de keurige kinderen van hiernaast' (Is onze jeugd anders dan op de andere dorpen?) en als klap op de vuurpijl begint hij te tarten 'Jullie durven ze ker niet!' Het werven van nieuwe leden is echter geen zorg voor Nu met Hope alleen. Welke club of vereniging kent dit probleem eigenlijk niet? Vandaar dat we ons vandaag de vraag stellen 'Hoe krijgen we nieuwe leden?' Ten bate van Nu met Hope en tegelijker tijd voor alle andere koren en mu ziekverenigingen zal ik tien tips ge ven waardoor binnen niet al te lange tijd de nieuwe leden zullen bin nenstromen. Laten we er niet omheen draaien. Het werven van jeugdleden gaat te genwoordig moeilijk omdat er ge woon te weinig kindertjes zijn. Ik begrijp dat de leden van Nu met Ho pe maar een beperkt aandeel hebben om hierin verandering te brengen maar de muziekvereniging als zoda nig kan stimulerend bezig zijn door na elke aankondiging van een Bruse boreling een aubade te brengen voor het huis van de nieuwe Bruse burger. Ten aanschouwen van een ontroerde Pa en Ma speelt de muziekvereniging de 'Bruse Baby Blues' (tip 1) waarna Bram van den Berge naar voren treedt en namens Nu met Hope een cadeau aanbiedt voor de baby: een speelgoedtrompetje of een blikken trommeltje (tip 2). Van psychologen weten we dat de eerste indrukken van een kind bepalend zijn voor het verdere leven dus gegarandeerd dat er over een jaar of tien een bloeiende jeugdafdeling is. Zoals gezegd is de muziekvereni ging zelf al actief bezig geweest om de schooljeugd via een brief te moti veren voor de muziek. Tip 3 luidt: werk ook eens met spandoeken. Vo rige week zagen we op een foto bur gemeester Hekman met een fraaie hoed, daarachter kinderen met het spandoek 'Geen bommen maar bo men'. Het was geen foto van een vre desdemonstratie waarin de burge meester voorop liep, maar het betrof een foto van de Boomplantdag. Een variatie hierop zou kunnen zijn: Geen bommen maar trommen! Ik raad Van den Berge dringend aan om niet bij de jeugd van de basis school te blijven. Op elke disco en in elke soos dient er actie te worden ge voerd. Op scholen, sosen en andere plekken waar het jeugdige gespuis zich pleegt op te houden moeten er posters komen te hangen met slogans als: 'In plaats van je te vervelen kun je beter tuba spelen?' of 'Geen geou wehoer! Jij wordt tamboer!' Voor het goede doel spreken we de taal van de jeugd: 'Ben je bezopen! Nu naar Nu met Hope! (tip 4). Wellicht zou men ook wat aan de naamgeving willen doen. Ik vraag me af of de naam Nu met Hope niet teveel uit de oude doos komt. Stel je voor dat er een voetbalclub was met de naam 'Jongens van Bruinisse'. Wie zou daarheen gaan? Geen sterveling. 'Jongens van Bruinisse' wordt na tuurlijk 'Bruse Boys'. Het is hetzelf de maar het klinkt beter. Waarom wordt Nu met Hope niet gewoon 'New Hope' of beter 'The Swinging Bru Band.'? (Tip 5). Dan krijgen we nu de uitvoerin gen. Mijn voorstel is om bij elke uit voering één stoel leeg te laten. Wel staat er een muziekstandaard met muziek bij. Op de stoel zetten we een bord neer met de tekst 'Als jij hier had gezeten hoefden wij minder te zweten!' Bij een uitvoering op straat zou de tekst kunnen worden aange past 'Als jij hier had gestaan zou het toch nog beter gaan!' (Tip 6). De volgende tip zou ik willen aan duiden met de 'tip van het persoon lijke getuigenis'. Er moet van de le den iets afstralen. Je moet het aan de leden kunnen zien: Dat is zo'n aardi ge man, die speelt ook op Nu met Ho pe. De mensen zelf moeten in geuren en kleuren vertellen hoe fijn het wel is om in de vereniging te spelen. Daarom stel ik voor om stickers te laten drukken die op de achterruit van de auto kunnen worden geplakt. Wat denkt u van deze tekst 'Als ik niet voor de fanfare koos was Brui nisse Hope-loos!' (Tip 7). De volgende tip wijst op het ge vaar van teveel ledenwerving. Je weet natuurlijk nooit wat voor vals speler je binnenhaalt en hoe krijg je zo'n vent weer weg? Misschien moet je helemaal geen leden werven. Het moet een eer worden om mee te mó gen spelen. De selectie is uiterst streng. Maar wie wordt toegelaten heeft een streepje voor. 'Mijn zoon mag met Nu met Hope meespelen', zegt Ma trots en de buren knarsen- tanden Tip negen is wellicht het belang rijkste. Keihard werken en beregoed spelen, veel naar buiten treden zodat de kinderen de muziek kunnen zien. 'Mag ik ook naar Nu met Hope' vraagt Jantje aan Pa die van toeten nog blazen weet. 'Ik zal het eens vra gen aan meneer Van den Berge', zegt Pa en Ma barst opeens in tranen uit. 'Ik heb het altijd al geweten' weent ze. 'Ik dacht het al toen je tien jaar geleden van die meneer dat speel goedtrompetje kreeg Tip tien. Plaats een advertentie in de Nieuwsbode. 'Kom erbij. Dan is er hoop voor 'Hope'. Maar houdt uw; geld thuis. Door dit stukje heb ik hem nu al geplaatst. MARZAS 11 april; Ned. Hervormde kerk. Middelharnis. Johannes Passion, J. S. Bach 15 april: R.K. kerk, Middelharnis 'De zeven kruiswoorden' (Haydn) Oratoriumkoor, Zierikzee. 16 april; Ned. Hervormde kerk, Renesse. Mattheüspassion, Kühnhausen. 25 april: Concertreis Are Musica (Rotterdam-Den Haag) m.m.v. Geert Bierling, orgel en Olga Dickhoff, div. instr. (9.00- 17.00 uur). 2 mei: Ned. Herv. kerk, Zonnemaire. Eep lied van oord tot oord (19.00-20.00 uur). 9 mei: Chr. Gereformeerde kerk, Zierikzee. Jubileum eilandelijke koren. (14.00-21.30 uur). 15 mei: Rooms Katholieke kerk, Zierikzee Mendelssohn Concert (o.a. Psalm 42), Zierikzees Kamerkoor, Gereformeerd Kerkkoor, orkest en solisten. 20 mei: Chr. Gereformeerde kerk, Zierikzee. Zangavond 'Vervolgd Christendom'. 22 mei: Ned. Hervormde kerk, Dreischor. Zang- en muziekavond m.m.v. Heusdens mannenkoor, Brass band Apollo Brouwershaven en Ned. Herv. Kerkkoor Drei schor (20.00 uur). 30 mei: Ned. Herv. kerk, Dreischor. C.S.H.G.-zangavond o.l.v. Jan v. d. Driest m.m.v. een koerier. 6 juni: Ned. Herv. kerk, Kerkwerve Een lied van oord tot oord. 20 juni; Ned. Hervormde kerk, Bruinisse. Zangavond 'Laus Deo', dubbelmannenkwartet 'Vocaal ensem ble St. Laurens' en Titia Dijkstra, mezzo-sopraan. 28 juni: Ned. Hervormde kerk, Brouwershaven. Zangavond Groot I.J.E-koor. 23 juli: Ned. Herv. kerk, Dreischor. Orgelconcert Dirk Janszn. Zwart. (Iedere donderdag t/m 27 augustus.) 26 sept: Ned. Hervormde kerk, Dreischor. Muziek en Zangavond. Voor correspondentie over deze rubriek en/of eventuele aanvullingen: M. van der Veer, 01110-14585. ZIERIKZEE - Eens in het jaar komen de operettelief hebbers op Schouwen-Dui- veland goed aan hun trek ken. De Stichting Uit op Schouwen-Duiveland be sluit het theaterseizoen za terdag II april met een voorstelling van Der Bet- telstudent. Pe Hoofdstad Operette neemt de uitvoe ring op zich en kenners we ten dan dat het hier Neer- lands beste operette-zan gers en -zangeressen be treft. De voorstelling be gint om 20.00 uur. Ieder seizoen brengt de Hoofdstad Operette een nieuwe produktie uit. Deze keer is de keuze gevallen op Carl Millöcker's meesterwerk Der Bettelstudent. Uit dit werk zijn zeker de stukken Ach ich hab' sie ja nur auf die Schulter gekusst en Ich setz den Fall bekend. In de omlijsting van de decors van Jan van Hemert en de kos tuums van Lambert Hofer zijn regis seur Alexander Pichler, muzikaal lei der Martin Malzer en choreograaf Gerhard Senft aan de slag gegaan. Het resultaat is er naar. Rol De zware rol van kolonel Ollendorf wordt opgevoerd door Antoni Wink en Henk Poort. Laura wordt vertolkt door Marga de Boer en Germaine Compier. Anita Heins neemt de rol van Bronislawa voor haar rekening, terwijl de mezzo-sopraan Margot Stroink Palmatica neerzet. In de rol van Symon zijn Albert Bonnema en Nico Schaap aangetrokken. Jan Han- derson 'doet' Jan. De komische Enter- rich wordt gedaan door Jacco van Re- nesse en Johan van der Zalm heeft de rol van Onufrie op zich genomen. Vaandrig Van Richthofen wordt ge speeld door een vrouw; Antoinette Kouwenberg. Het verhaal. De mooie gravin Lau ra Nowalska heeft op een bal de ver liefde kolonel Ollendorf met haar waaier een slag in het gezicht gege ven, toen hij trachtte haar op de schouder te kussen. Ollendorf zint op wraak. Laura's verwaande moe der, gravin Palmatika Nowalska, wil haar dochter alleen met een rijke vorst laten trouwen, want hoewel zij het hoofd hoog in de lucht draagt, heeft zij dringend geld nodig. Hierop bouwt Ollendorf zijn wraakpldn. Uit de gevangenis van Krakau haalt hij twee studenten, die als politieke gevangenen opgesloten werden. Hij laat ze in schijn vrij, maar geeft hen als opdracht Laura het hof te maken. De ene, Symon, zal als vorst Wibic- ki optreden en proberen Laura in te palmen. Terwijl de andere, Jan, zich als zijn secretaris voordoet, om een en ander geloofwaardig te maken. In het begin gaat alles naar wens. Door bemiddeling van Ollendorf maken Symon en Jan kennis met de dames. Wibicki speelt zijn rol zo overtui gend, dat de gravin over hem in de wolken is en haar goedkeuring hecht aan zijn verloving met Laura. Maar later krijgt Symon moeite met zijn geweten en moet Ollendorf hem dwingen in zijn rol te blijven. Secretaris Jan wordt verliefd op Lau ra's jongere zuster Bronislava. Op het moment, dat Laura en Symon in het huwelijk willen treden, doet Ollen dorf zijn verhaal over de werkelijke achtergrond van de twee .politieke ge vangenen.... Woensdag 8 april Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.00 uur Niets is wat het lijkt, twee delige documentaire over het leven met een nierziekte. Deel 1. 14.30 uur Seabert, tekenfilmserie. 14.45 uur Kuifje, tekenfilmserie. 14.55 uur De grote meneer Kaktus show, kinderprogramma. 15.20 uur The Jetsons, tekenfilmse rie. 15.40 uur Rambo, tekenfilmserie. 16.05 uur Dynasty, Amerikaanse se rie. 16.50 uur Veronica Sport. Wielren nen: rechtstreekse reportage van de finish van de klassieker Gent- Wevelgem. 17.13 uur De tik van....Annette van Trigt gaat op zoek naar de eigenaar digheden van bekende en minder be kende Nederlanders. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Veronica sport 18.08 uur Family Ties, Amerikaanse comedy-serie. Afl.: Ready or not. 18.30 uur Rockschool. Les 3, herh. 19.00 uur Countdown, popprogram- «na met Adam Curry. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Een film van de Stichting Nationaal Fonds Gehandicapten. 20.33 uur Tineke, praatprogramma van Tineke de Nooij. 21.32 uur Miami Vice, Amerikaanse politieserie. 22.17 uur Newhart, Amerikaanse se rie. 22.40 uur Nieuwslijn Special over Tsjernobyl. Met o.a. een reconstructie van de gebeutenissen in de eerste week na de ramp en reportages uit Frankrijk, de Bondsrepubliek en Ne derland, 23.25 uur Hitchhiker, Amerikaanse serie. 23.50 uur Erotische verhalen, serie met vandaag een bewerking naar een verhaal van Guy de Maupassant. 00.20 uur Journaal 00.25 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 09.00 uur Boekenbuis, afl. 33. 09.30 uur De kust, afl. 1-4. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Batman, jeugdserie. 15.55 uur De zingende dokter, mu ziekprogramma. Afl.: Sportieve klanken. 16.05 uur Nieuwe maatjes, Neder landse kinderen die in he't buitenland wonen, vertellen hoe ze dat vinden. 16.25 uur Laurel Hardy, slapstick uit 1934. 16.45 uur Achterwerk in de kast, kin deren zeggen wat ze denken vanuit een reizend meubelstuk. 17.00 uur De Charlie Brown Snoo py Show, tekenfilmserie. 17.10 uur De mus met de lange poten, kinderserie. 17.25 uur De babysitter, jeugdserie. 17.40 uuf Meer culturen in één land, 8-delige serie over de gevolgen van migratie voor onze samenleving. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.12 uur Uitzending van het Chris ten Demokratisch Appèl (CDA). 19.22 uur Van Gewest tot gewest, re gionaal iprogramma. 19.55 uur Voetbal. Rechtstreeks ver slag van de halve finale in de Europa Cup 2: Real Zaragoza-Ajax. 21.45 uur Studio Sport. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nederland C. 23.30 uur Studio Sport 23.55 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 11.55 uur Toespraak van Koning Bou- dcwijn tot het Europarlement. 15.15 uur Speel op sport, jeugdpro gramma. 16.05 uur Nils Holgersson, Duitse animatieserie naar het boek van Sel- ma Lagerlöff. 16.30 uur Vrouwtje Theelepel, teken filmserie. 16.55 uur Sprookjesthcater, serie van Shelley Duvall. 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, tekenfilmserie 18.05 uur Plons, kinde.rserie. 18.10 uur Zeppelin, informatief kin derprogramma, 18.35 uur De wonderwinkel, 13-delige tekenfilmserie, afl. 6. 19.00 uur Comedy Capers, korte ko mische film. 19.10 uur Allemaal beestjes. Afl. Een hond heeft twee soortgenoten. 19.40 uur Paardekocrsen, mededelin gen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal 20.10 uur Pak de poen - De show van een miljoen, loterijshow in het Ame rikaanse theater. 21.45 uur Eiland, kunstmagazine. 22.45 uur Nieuws met aansl. Coda: Tegen het optimisme, van Joris De- noo. BRT 2 15.15 uur Wielrennen: Gent-Wevel- gem. 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Met: Rowena Wallace, Pat McDonald, Peter Phelps, e.a. 19.23 uur Intermezzo. 19.25 uur Oshin, Japanse serie van Yukiko Okamoto en Sugako Hashi- da. Met: Ayako Kobayashi en Shiro Ito. 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kwidam, videospelletje. 20.20 uur Scarlet Street, Amerikaan se speelfilm uit 1946 van Fritz Lang. Donderdag 9 april Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Vrouw zijn. Vandaag: Chi nese vrouwen in Nederland. 16.10 uur Daktari, Amerikaanse se rie. Afl. De wisseltruc. 17.00 uur D'r kan nog meer bij, kleu terprogramma. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Tijdsein buitenland, actua liteiten. 18.15 uur Beraat Kandili. 18.30 uur Cursus Leiding geven. Les 11. 19.00 uur Nathalie, tekenfilmserie. 19.24 uur Het beste uit Ronduit...., muzikale hoogtepunten uit Ronduit- Muziek. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Spelregel, spelprogramma gepresenteerd door Petra Blokhuis en Bert van Leeuwen. 21.27 uur Geen dertien in een dozijn, documentaire over van een gezin met twaalf kinderen die allemaal betrok ken zijn bij het jongerenwerk van de- Hervormde Gereformeerde Jeugd Bonden. 21.52 uur Tijdsein, actualiteitenma gazine. 22.22 uur Vrije gevangenen. In dit programma gaat de aandacht uit naar één persoon die om zijn of haar geloofsovertuiging gevangen zit. 22.27 uur Profeet zonder pretentie, gesprek met de heer C. Huizinga. 23.22 uur Journaal 23.27 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 09.00 uur Het wereldje van Rimpel en Veertje, afl. 5. 10.30 uur Telebord: Basiscursus lezen en schrijven. Afl. 5. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.15 uur Symbolen in het Joden dom, programma over de symboliek van Pesach, het Joodse paasfeest. 17.45 uur Paspoort voor Turken. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Joegoslaven. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur KRO's tekenfilmfestival. 19.20 uur Hints, spelprogramma ge presenteerd door Frank Kramer. 20.00 uur Nachtmerrie in Sunset- Home, Amerikaanse tv-film uit 1985 van Micheal Turner. 21.35 uur Er is meer tussen hemel en aarde, maandelijks praatprogramma vanuit de Domtoren in Utrecht. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag; parle mentaire rubriek. 23.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, kinderprogramma 18.10 uur De zeven van Blake, Britse science-fictionserie. 19.00 uur Kwizien, tips voor koken en lekker eten. 19.20 uur Uitzending door derden: Programma van de Televisie en On derneming. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Hoger Lager, spelprogram ma met speelkaarten en twee kop pels. Presentatie: Walter Capiau. 21.05 uur Panorama. 21.55 uur Dallas, Amerikaanse serie. 22.45 uur Journaal en Coda: Flütes légères, van Jaques Casterede, uitge voerd door het dwarsfluittrio Terzet to. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.23 uur Intermezzo. 19.25 uur Oshin, Japanse serie van Yukiko Okamoto en Sugako Hashi- da. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.20 uur De terugkeer van Jimmy Dean, Amerikaanse speelfilm uit 1982 van Robert Altman. 22.05 uur George Gershwin galacon cert vanuit de Musikvereinsaal in Wenen. BRUINISSE - In de hoofdklasse van de zaterdagcompetitie tennis van het district Zeeland van de KNLTB haalde het eerste herenteam van LTC De Bru-Tèn uit Bruinisse flink uit tegen DOS uit Vlissingen. Ondanks de afwezigheid van Sjaak van Opstal werd de Walcherse ploeg met 5-1 aan de kant gezet. Han van der Doe nam de plaats van Van Opstal in. Het enige verliespunt kwam voor rekening van invaller Van der Doe. Hij verloor het enkelspel van Klaaysten met 1-6, 3-6. Willem Vonk, Rinus Geense en Th om van Gelder wonnen hun enkelspelen. Winst was er ook voor beide dubbels. Willem Vonk en Rinus Geense wonnen in twee sets, maar Thom van Gelder en Han van der Doe moesten de eerste set laten lopen aan Lecq en f Klaaysten. Het Bruse duo herstelde zich in de tweede set door nipt met 7-6 te winnen en vervolgens de partij naar zich toe te trekken via 6-4. Een goede start van de Bruse herenploeg. die de Zeeuwse titel moet verdedi gen. Het tweede herenteam van De Bru- Tèn, bestaande uit Eric Korstanje, Aart de Looff, Jaap Huizer en Huib Stevense, bleef steken op 3-3 in de thuiswedstrijd tegen het Goese Halve Maantje. De Looff en Huizer wonnen hun enkelspelen, terwijl Korstanje en Huizer samen het dubbelspel in winst omzetten. Er moest flink in het speelprogramma worden gerommeld, doordat op diverse plaatsen de banen nog niet speelklaar waren na de lang aanhoudende vorstperiode. De LTC De Bru-Tèn slaagde er in om de banen zover te prepareren, dat een begin ge maakt kon worden aan de competitie. Margot Styroink als Gravin Palmatika en Antoni Wink als kolonel Ollen dorf. 34 Het was eerst allemaal zo mooi ge weest. Van de schoolbanken af waren ze samen uitgegaan; eerst naar het bcstvat en verder naar kermissen en bruiloften en uitvoeringen en na af loop hadden ze samen een poosje op gezeten en eens, een paar jaar gele den, elkaar trouw beloofd. Ze hóórden nu eenmaal bij elkaar. De af gelopen zomer sprak Jan zelfs al van verloven; ze waren oud en wijs ge noeg vond hij; maar zijn vader vond het beter om wat te wachten. Ze had den gewacht tot Kerstmis. Jan was er geweest, toen vader nog over huis stond. Zijn vader ook. Och, wie uit het dorp was er niet geweest. Ze wisten toen immers nog niet La ter kwam Jan niet meer. Éénmaal had ze hem nog gesproken, toevallig, 's avonds op de weg, toen ze een bood schap deed. Hij was anders dan vroe ger: geen zoen, geen grapjes; niets Hij had het over haar rouw en dat ze de eerste tijd nu niet uitgaan kon. La ter kwam dat wel weer. Ze was maar gauw weggegaan; ze wist genoeg, dacht ze. Maar hoe zéér het haar deed van binnen, daar diep in haar borst, dat wist niemand. En niemand mócht het weten. Straks gingen ze weg, naar Utrecht en daar zou ze werk zoeken. Ze had immers haar diploma's van de Mulo en de Huishoudschool Wer ken zou ze daar, hard werken, dan vergat je misschien je verdriet. Was het maar al zover door J. VISSER-ROOSENDAAL Intussen vertelde Brand aan zijn moeder het plan van Dirk en Marie. ,,Dat is niet niks," zei Trui. Ze legde haar naaiwerk voor zich op de tafel en nam de bril van haar neus. Pein zend keek ze hem aan. ,,Het is na tuurlijk prachtig voor het kind; over één kant tenminste wel maar ver der Ze zweeg. ,,Nou, wat verder," drong hij aan. ,,Wat zou u doen?" ..Ik?" ,,Ja, as u in ons plaats was?" ,,In jullie omstandigheden gaf ik het kind aan Dirk..Dan krijgt ze later alles van hen. Dat lieve kind is te mooi en te fijn om armoe te lijden." Brand glimlachte. Moeder was toch puur naamziek. Corrie was immers net even lief. ,,Zo denk ik er ook over," zei hij dan. ..Maar Jannie lang niet." „Ja, zó heb je het." Trui poetste haar brilleglazen. „In zo'n geval is het erg moeilijk om raad te geven. Dit moet jullie samen uitmaken. Maar ik liet er bij Dirk, als ik je vrouw was. Ze kan Truus immers zien wanneer ze wil?" En toen vroeg ze of hij thee wilde en vertelde over haar verhuizing, wat ze meenam en wat straks verkocht zou worden het zou eerst erg raar wezen daar en ze zou hem erg mis sen en de kinderen. En Koba zou Jan nie missen, ze konden goed met me kaar overweg, die twee. Zouden ze vaak eens schrijven? Brand was verbaasd. Moeder was zachter geworden na dit vreselijke. En ze was flink ook; ze klaagde nooit Gelukkig dat Dirk haar mot al wat hij had en kon, terzijde stond. Hij zélf had al zorgen genoeg Méér dan genoeg? Tben de week bijna verstreken was. ging Jannie naar de Lage Hoek. Ze wou graag weten wat vader en moe der er van dachten. Niet dat het Brand wat zou kunnen schelen, maar zij had er allicht wat aan „Ik gaan naar huis 'oor," zei ze 's avonds tegen hem. toen ze de drie grootsten naar bed had gebracht „Mooi," bromde hij enkel en boog zich weer diep over de krant. Jannie zuchtte. Dit was geen leven; dit kón ze niet langer dragen. Eerst die hevige ruzie en nu dit mokkend zwijgen, dat tussen hen stond als een muur. Over dag, als de kinderen om haar heen waren en Brand was van huis, leek al les gewoon; maar zodra hij thuis kwam dacht ze aan Truusje en dan rees weer die stille woede in haar op. Ze gaf haar kind niet af. Ze ging weg, zonder groet noch blik. En thuis, in de oude grote kamer, vertelde ze met stille stem over Dirk en Marie en hun Truusje. (wordt volgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5