Ex-Q's in jeugdsoos Brogum in vogelvlucht Boek Christine Nöstlinger in Hofpleintheater Betrekkelijk weinig bekend over de vele vleermuizen Het Jovilet Harpkwintet geeft koffieconcert op Neeltje Jans Extra aandacht voor leden vanaf 55 jaar i Ongeveer 800 soorten Z1ERIKZEE - Oe vleermuizen vormen een opvallende en vrij uniforme groep zoogdieren. Er zijn ongeveer 800 soortendie de orde Chiroptera vor menna de knaagdieren de grootste orde en tweemaal zo omvangrijk als elke andere orde. Ondanks de grote aantallen is toch betrekkelijk weinig van ze bekend en heel veel biologische aspecten heeft men de laatste tijd pas ontdekt. Het woord Chiroptera betekent handvleugeligen en heeft be trekking op het belangrijkste kenmerk van de vleermuizen, namelijk de vleugels. Wanneer we naar de vleugels van deze dieren kijken is het letter lijk een uitgespreide hand met een dunne huid tussen de enorme verlengde vingers en strekt zich uit tot de achterste ledematen en dikwijls zelfs tot aan de staart. De vleugels stellen de vleermuis als enige zoogdier in staat lange vluchten te maken, zodat ze kunnen trekken en zich tevens kunnen vestigen op afgelegen plaatsen (b.v. Nieuw-Zeeland en de Filippijnen) die voor ande re zoogdieren, zonder menselijke hulp, onbereikbaar zijn. Z1ERIKZEE - In jeugdsoos Brogum te Zierikzee treedt zaterdag 11 april de formatie Ex-Q's op. Deze vijfmansband speelt eigentijdse, melodieuze new-wave. Tekst en muziek wordt door de bandleden zelf geschreven en gecomponeerd. In het persbericht spreekt de band over aanstekelijk gitaarspel', loeistrakkeritmische drums' en een 'naar Mark King neigende Funky bas'. Het concert begint om ongeveer 22.00 uur en de groep bestaat uit Jacco Lauret (zang), Ed win de Koster (gitaar), Chris Gotte (drums), George de Graag (bas) en Mike Versteegh (toetsen). BURGH-HAAMSTEDE - Wegens enorm succes organiseert Delta Expo op Neeltje Jans in Burgh-Haamstede op zondag 12 april in samenwerking met de Stichting DE Koffieconcerten inmiddels het derde koffieconcert. Dit keer wordt er vanaf elf uur ge concerteerd door het Jovilet Harpkwintet. Het doel van deze koffieconcerten is twee ledig. Via deze concerten krijgen jonge musici de gelegenheid podiumervaring op te doen en tevens wordt bezoekers van Delta Expo buiten het hoogseizoen iets extra's ge boden voor hetzelfde entreebedrag. Het Jovilet Harpkwintet, dat op zondag 12 april een concert verzorgt in het Ir J. W. Tops-huis op Neeltje Jans. Er zijn gevallen bekend dat ze naar de Shetland Eilanden en Ber muda vlogen en soms zelfs worden ze aangetroffen op booreilanden meer dan 150 km uit de kust. Alle vleermuizen zijn betrekkelijk klein. De grootste is 40 cm lang en weegt iets meer dan 1 kg. De ach terpoten en het bekken zijn wei nig ontwikkeld en de meeste van deze dieren zijn dan ook onhandi ge lopers. Slechts twee of drie fa milies hebben bezit genomen van de gematigde streken van de we reld, waar koude winters veelal een voedseltekort veroorzaken. Om niet van de honger te sterven houden ze een winterslaap, waar bij ze in een verdoofde toestand geraken, met een langzamer plaatsvindende stofwisseling en terend op hun vet. De winterslaap is een zeer complexe fysiologische gebeurtenis en wordt vergemak kelijkt als de vleermuis een plek uitkiest waar zowel de tempera tuur als de vochtigheid juist zijn. Zulke plaatsen zijn grotten, ou de mijnen en kelders en het is van vitaal belang dat dergelijke slaap plaatsen volledig beschermd wor den, willen de vleermuizen zich kunnen handhaven. De orde Chiroptera omvat 17 fa milies vleermuizen, die worden onderverdeeld in twee onderor den: de grote vleermuizen of Me- gachiroptera en de kleine vleer muizen of Microchiroptera. De Megachiroptera bestaan uit slechts één familie Pteropidae, de vleerhonden of kalongachtigen. Ze komen voor in de tropische ge bieden van de Oude Wereld en ver schillen van de andere vleermui zen door het hebben van grote ogen, waarmee ze goed kunnen zien en het niet benutten van echo locatie. Zij voeden zich voorname lijk met fruit en tevens zijn er nog een aantal structurele verschillen. De overige families zijn alle on dergebracht in de onderorde Mi crochiroptera, waartoe echter niet uitsluitend kleine vleermuizen behoren. Sommige hebben een spanwijdte van 90 cm of meer. Indeling Een andere belangrijke indeling tussen de vleermuizen is te zien in hun verspreiding over de gehele wereld. De grote vleermuizen worden ook wel vruchtenetende vleermui zen genoemd, maar lang niet alle soorten eten vruchten. Ze komen alleen voor in het oude Grieken land, hoewel een aantal in Europa Dc Tomanies vertelt het verhaal van de familie Meier, een doorsnee gezin dat in het tuindorp Groenwijk, aan de rivier, woont in een huis met een tuintje. Als vader van zijn werk thuiskomt heeft hij altijd een cadeau tje voor de meisjes bij zich; een paar breipatronen, een speldenkussen of een klosje garen. Soms neemt hij ook pannelappen mee, of een schoenen- borstel. Maar wat voor hen nou het fijnst is; dat er geen dag anders is. Op een dag neemt vader een heel ander cadeautje voor de meisjes mee. Het is een boek, het Tbmanieboek. Het cadeau is bij Cora en Coba met een al een groot succes, hoewel moe der hot wel een beetje een vreemd boek vindt. Er staan van die rare we zens in. Maar Cora en Coba lezen elke dag in het boek. Voor school, in de grote pauze, na het. eten en tussen het schoenpoetsen en planten watergeven door. p;ik moment dat ze vrij hebben h zich eveneens heeft aangepast aan het eten van fruit. Tbt de Pteropi dae hoort ook de vliegende hond of kalong, de grootste van de vleermuizen met een spanwijdte van 1,80 m. Deze dieren leven in kolonies en hangen als opgevou wen paraplu's tussen de takken. In dergelijke kolonies is niet zel den een bepaalde sociale struc tuur, die men niet aantreft bij de meeste andere soorten. Pteropus is een krachtige vlieger, die per nacht vaak meer dan 90 km aflegt om voedsel te zoeken. Lang niet alle Grote" vleermui zen zijn groot, want de epauletten- vleerhond heeft een spanwijdte van nog geen halve meter. Deze eigenaardige vleermuizen danken hun naam aan witte bosjes haar op de schouders van de mannetjes. Deze „epauletten" bedekken spe ciale geurklieren. Van de palm- veerhonden (Eidolon helvum), evenals Epomophorus een Afri kaanse soort, treft men een grote kolonie aan in de bomen van de hoofdstad van Oeganda, Kampa la. Langtongvleermuizen (Macrog- lossus), die domicilie hebben in Zuidoost-Azië, eten geen fruit maar nectar en stuifmeel. Ze heb ben enorm lange tongen, die ze diep in de bloemen kunnen steken om nectar op te likken of stuif meel te vergaren met een speciaal borsteltje van haar op de punt van de tong. Hun nauwste verwanten voeden zich met vruchtensappen uit sappige overrijpe vruchten. Ze hoeven niet te kauwen en hun tan den zijn dan ook zwak, evenals de kaken, maar de snuit is lang om de tong te kunnen „bergen". De meeste grote vleermuizen eten echter wel fruit en bij voorkeur zacht, zoals mango's en guaves. Ze hebben grote platte tanden, maar doorgaans drukken ze de vrucht fijn tegen speciale scherpe randjes aan hun gehemelte, slikken het sap door en spuwen de rest uit. Reuk Deze dieren hebben een goede reuk, die ze uitstekende diensten bewijst bij het zoeken naar ge schikte vruchten. Tévens hebben ze grote ogen en ze vliegen dan ook 'op het gezicht', terwijl de Mi crochiroptera navigeren door mid del van echolocatie en hun ogen zijn dan ook minder belangrijk. De bekende vleermuizen uit noordelijk Europa en Amerika ho ren alle tot de familie van de Glad- neusvleermuizen. Ons land telt 16 lezen ze en omdat ze het Tbmanie boek zo leuk vinden zorgen ze er voor dat ze veel vrije momenten hebben. Ze maaien het gras niet meer en moe der moet alleen de afwas doen. Vader Meier moet alleen zijn schoenen poet sen. De meisjes lezen alleen nog maar en als ze dat niet doen liggen ze in het gras te zonnen. Zelf willen ze ook graag Tomanie- meisjcs worden. Langzaam verande ren beide meisjes, ze worden dikker, blauwer en hun haren worden steeds borsteliger. Ze halen kattckwaad uit, steeds meer en meer, zodat Cora en Coba bekend komen te staan als de stoutste kinderen van de buurt. Dit tot grote schrik van moeder Meier. Heel tuindorp Groenwijk reageert verschrikt op de veranderingen bij de familie Meier. Vader probeert zo goed als het gaat met zijn dochters te leven. vleermuissoorten, waarvan 7 mui soren (Myotis) zijn. Alleen de vale vleermuis (Myotis myotis) is ech ter vrij algemeen en talrijk voor komend. Zijn onderzijde is wit en van boven is hij, evenals de meeste vleermuizen, grijsbruin. De meeste vleermuizen brengen slechts één jong ter wreld, al is bij sommige soorten de geboorte van een tweeling niet ongewoon. De grootoorvleermuis (Plecotus) van Europa en Noord-Amerika zijn wellicht de opvallendste van de Vespertilionidae. Ze hebben enorm grote oren die over de helft van de kop en het lichaam reiken, in verhouding de allergrootste van alle zoogdieren. Verder kennen we nog de Bul- veermuizen. De leden van deze fa milie hebben een korte gespierde staart, die buiten het staartvlies uitsteekt en een brede, vrijwel vierkante snuit, waaraan ze hun naam te danken hebben (buldog). De 4 soorten klapneusvleermui- zen (Rhinopoma) leven in droge gebieden van Noord-Oost-Afrika, Arabië en India. Ze zijn het primi tiefst van alle vleermuizen en zijn ongeveer 7 cm lang met een even lange, dunne, vrije 'muizenstaart'. De Engelsen spreken van 'mouse- tailed bats'. Hazebekvleermuizen (Noctilio- nidae): De hazelip-, hazebek of vissende vleermuizen leven in Centraal- en Zuid-Amerika. Er zijn twee soorten, waarvan de één zich voedt met vis. Hij let op rim pelingen in het water van een kal me zee of stille binnenwateren, waar de vissen aan de oppervlak te zwemmen. Tijdens de vlucht dompelen ze de achterpoten, die voorzien zijn van lange, scherpe nagels, in het water en spietsen zo de visjes. Die worden of tijdens de vlucht opgegeten óf later op hun favoriete rustplek je verorberd. Echte vampiers (Desmodonti- dae): De echte vampiers zijn de enige zoogdieren die zich uitslui tend voeden met bloed. Met hun naalscherpe snijtanden doorboren zij de huid van een slapende prooi en likken het bloed, dat naar bui ten stroomt, op. Soms drinkt een vampier dermate veel, dat hij nog nauwelijks kan vliegen. De echte vampiers leven in de warmere ge bieden van Centraal- en Zuid- Amerika en de gewone vampier heeft, ongetwijfeld geprofiteerd van de invoer van vee, paarden en andere huisdieren. Zijn tafeltje is nu veel rijker ge dekt dan toen er alleen nog rqaar wilde dieren waren. Vele zijn dra gers van het op dit moment aardig in de hand hebbend hondsdol- Hoe dat allemaal verder afloopt is te zien op zondag 12 april in het Hof pleintheater. Oorspronkelijk is Het Tomanieboek van Christine Nöstlin ger en Helme Heinen. Dit boek werd halverwege de jaren zeventig uitgege ven als zijnde een experimenteel prentenboek. De onconventionele stijl van tekenen en het serieuze ver haal deden waarschijnlijk de uitge ver besluiten zich tegen aanvallende risico's in te dekken. Het boek heeft nooit meer dan een eerste druk ge haald en is dus niet echt goed ver kocht. In de bibliotheken echter is het boek veel uitgeleend en letterlijk stuk gelezen. Het keurig kopende volwassen publiek vond het boek waarschijnlijk niet zo geschikt, ter wijl de kinderen er zeer enthousiast over zijn. Louis Lemairc sóhreef het script van deze muziektheatervoorstelling Theo Ham voert de regie, Irene Nug- teren maakt de choreografieën en Jacques van de Veerdonk componeer de de muziek en dirigeert het orkest. Zestien kinderen spelen, zingen en dansen samen met drie acteurs bege leid door een orkest van twintig kin deren. Het Jovilet Harpkwintet bestaat uit Peter Verduyn Lunel op fluit, Jo hannes Leertouwer op viool, Annette Bergman op alt, Michiel Weidner op cello en Jet Sprenkels op harp. Het kwintet brengt werken ten gehore van Jovilet, Ibert, Roussel en Mozart. André Jovilet, naar wie het kwintet vernoemd is, liet zich bij veel werken inspireren door religie en Afrikaan se, Oosterse, Polynesische en in dit geval Griekse ritmes en melodieën. Wolfgang Amadeus Mozart schreef zijn fluitkwartetten in opdracht van een Nederlandse fluitist tijdens een verblijf in Mannheim. Hij was toen 21 jaar oud en het kostte hem slechts één week om dit kwartet te voltooien. Later schreef hij nog drie fluitkwar tetten en twee fluitconcerten. Jac ques Ibert staat bekend als de compo nist van uitbundige, geestige muziek van een toch vaak verrassende opper vlakkigheid. Zijn twee trio's voor fluit, viool en harp dragen dan ook de karakteristieke naam: Deux Interlu des. Albert Roussel schreef zijn sere nade in de zomer van 1921 voor het Quintette Instrumentale de Paris. Expliciet stelde Roussel, dat er bij de muziek geen enkele toelichting hoor de. Peter Verduyn Lunel studeert bij Abbie dc Quant op het conservato rium in Utrecht en volgde cursussen bij Andrias Adorjan, Geoffrey Gil bert en Peter-Lukas Graf. Hij maakt deel uit van het Nationaal Jeugd Or kest en vormt samen met pianist Fred Voorn een vast duo. Johannes Leertouwer studeerde aan het Swee- linck conservatorium bij Bouw Lx?m- kes. Bij het Oscar Back Concours van 1983 werd hij onderscheiden met de Elisabeth Back prijs en de BUMA- prijs voor dc beste uitvoering van het hedendaagse werk. Hij zette zijn stu die voort bij Josef Suk in Wenen en Praag Momenteel specialiseert hij zich in de kamermuziek en vormt met de pianist Derk Pik een vast duo. Annette Bergman studeerde enige jaren aan het Sweclinck conservato rium in Amsterdam bij Erin Schiffer en volgt momenteel haar studie bij Rainer Moog aan het Koninklijk Con servatorium in Den Haag. Zij speelt in diverse kamermuziekensembles. Michiel Weidner sloot in 1985 zijn stu die aan het Sweelinck conservato rium af. Hij volgde lessen bij Tibor de Machula, Jean Decroos, Dimitri Ferschman en William Pleeth. Naast zijn freelance werkzaamheden legt hij zich toe op het spelen van kamer muziek. Als cymbalist treedt hij Op met het zigeunerorkest van Gregor ZIERIKZEE - Op haar algemene le denvergadering in Zierikzee maakte de afdeling Schouwen-Duiveland van de Diabetes Vereniging Neder land de plannen voor het nieuwe jaar bekend. Het afgelopen verenigings jaar heeft M. P. Heijboer een enquête onder de leden gehouden, waarin een ieder zijn mening kon geven over het reilen en zeilen van de afdeling en haar of zijn wensen kenbaar maken. Er wordt in het nieuwe verenigings jaar een plan uitgewerkt om extra aandacht te schenken aan dc leden vanaf 55 jaar. Aangezien het bestuur dit niet alleen kan riep de voorzitter enkele vrijwilligers op om hieraan mee te werken. In zijn openingswoord maakte wnd. voorzitter, de heer C. M. Pad mos. bekend dat zij dit jaar een le denwinst hebben van 55 en een winst van 15 donateurs. Hierdoor had de af deling op 1 januari 1987 188 leden en 24 donateurs. Deze winst is vrijwel geheel tot stand gekomen door de persoonlijke ledenwerfcampagne van de heer M. P. Heijboer. waarvoor hem dan ook hulde werd gebracht. Dc heer Padmos zei het jammer te vinden dat de „Nordiskprijs" pas in 1987 door het hoofdbestuur is aan vaard. Aan deze prijs is een geldbe drag verbonden, welke wordt uitge keerd aan die afdeling, welke de grootste procentuele ledengroei heeft. Het bestuur is de diëtiste mevr. M. Entink zeer erkentelijk dat zij zich bereid verklaard heeft haar des kundigheid voor de afdeling in te zet ten. Na het openingswoord van dc voor zitter werd het huishoudelijk gedeel te afgewerkt. Serban. Jet Sprenkels tenslotte stu deerde bij Edward Witsenburg in Amsterdam en sloot haar studie in 1984 af. In de plaats van de aftredende be stuursleden, mevr. P. Priester-Zandee en mevr. H. G. Gilden-van Gecsber- gen, werden mevr. E. Stouten-Vaane en mevr. A. N. van Oeveren-Zonder van gekozen. Na de pauze gaf dr. A. W. Teeuw, ge nealoog, tekst en uitleg over de reden waarom tijdens de zwangerschap zo'n constant mogelijke bloedsuikerwaar- de moet worden nagestreefd. Uit onderzoekingen is namelijk ge bleken dat er bij goed ingestelde moeders (bloedsuikcrs tussen de 3 en 8 mmol/liter) minder kans bestaat op aangeboren afwijkingen van dc kin deren. Na dr. Teeuw kwam dr. P. W. de Haas, kinderarts, aan het woord met het onderwerp erfelijkheid en diabe tes. Aan dc hand van een grafiek liet dr. Dc Haas zien dat, als we het onder zoek tot Europa beperken, er in Fin land de meeste jeugddiabeten voor komen. Daarna volgen met steeds lagere aantallen Zweden, Noorwe gen, Denemarken en Nederland. In Zeeland komen de meeste jeugdige diabeten van heel Nederland voor. Dr. De Haas zei dat hij een aantal ja ren in Thnzania en dan wel in het bin nenland heeft gewerkt, maar daar geen enkel kind met diabetes heeft aangetroffen. Bij jeugddiabetes is er niet zonder meer erfelijkheid in het spel, want om diabetes te krijgen is er meer nodig. Bij het kind is er wel een erfelijke aanleg aanwezig, die er vaak samen met een virusinfectie toe bijdraagt dat het kind diabetes krijgt. Verwacht mag worden dat het binnen twee jaar bekend zal zijn waardoor diabetes nu echt ontstaat. heidsvirus. Tijdens hun nachtelij ke foeragetochten kunnen ze meerdere dieren bijten en zo de ge vreesde ziekte overbrengen. Van de 17 families zijn er vijf be trekkelijk onbelangrijke met slechts 12 soorten. Toch heeft elke soort een speciale bijzonderheid, hoewel ze alle nogal beperkt zijn wat hun verspreiding betreft en sommige uiterst zeldzaam. Arie Heijboer ROTTERDAM - In het Hofpleintheater te Rotterdam is zondag 12 april een première van het familie-theater- spektakel De Tomanies. Het wordt op de planken ge bracht door kindertheater Zie zo, de Speeltoneelschool en de HAVO voor ballet en muziek. Vergadering Diabetes Vereniging Nederland

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4