Een zware Nemag-jongen Oud-staatssecretaris Ploeg ontkent gedogen van grijze circuit visafslagen Meerderheid gezinnen 'niet ontevreden' over studiefinanciering streeknieuws agenda WATERSTANDEN - Benzine twee cent duurder Nederlanders eten weer meer brood Bezoek Smit-Kroes aan Zeeland 2 i ^Cehan^ Steun de collecte. Giro 5^55, Den Haag. ROTTERDAM - De literprij- zen voor super en normale ben zine gaan met ingang van woensdag met twee cent om hoog. De meest voorkomende prijzen aan de zelftankpomp worden dan: super 163 cent en normaal 158 cent per liter. De prijsverhoging is het ge volg van de ontwikkeling van de internationale produktnote- ringen in combinatie met de dollarkoers. Dit is maandag in Rotterdam bekend gemaakt. UTRECHT - Het gaat weer goed met de bakkerijen. Nederlanders eten meer brood dan in de jaren zestig, toen er weliswaar meer bak kerijen waren maar minder brood over de toonbank ging. Dat zei staatssecretaris Evenhuis (economi sche zaken) tijdens de opening van de internationale tentoonstelling voor bakkerijtechniek in Utrecht, de Ne- bato tech '87. In Nederland zijn nu 3.600 bakkers bedrijven (een op 3.850 inwoners). In de jaren zestig lagen die cijfers an dere: er waren toen ruim 10.000 bak kerijen (een op 1.500 inwoners). Toen de vraag naar brood daalde rezen de problemen: de vele bakkers konden hun brood niet kwijt. Die tijd is voor bij. Het aantal bakkerijen blijft ge lijk terwijl het aantal industriële bakkerijen is afgenomen. Het brood- verbruik vertoont een stijgende lijn. Vraag en aanbod staan weer in een acceptabele verhouding tot elkaar", aldus Evenhuis. ..De in 1975 begon nen herstructurering, ondersteund door een minimumprijs voor het brood, heeft de bakkerij goed ge daan". De staatssecretaris pleitte voor het instellen van ..kwaliteitszorgprojec ten" binnen het bakkersbedrijf. Deze door de overheid gesubsidieerde pro jecten zijn bedoeld om de produkten te verbeteren en de productiekosten te drukken. GRONINGEN Met de aanhou ding van twee inbrekers en twee he lers uit Oude- en Nieuwe Pekela heeft de rijkspolitie Groningen weliswaar een serie van 36 inbraken opgelost, maar naar het grootste deel van de buit kunnen politie en rechtmatige eigenaars letterlijk en figuurlijk flui ten. De circa 100 zangvogels zijn na melijk gevlogen. ARNHEM - De raadkamer van de rechtbank in Arnhem heeft de gevan genhouding van 6 leden van de Nij meegse kraakbeweging met twee we ken verlengd. Dat is volgens een mededeling van de raadkamer nodig in het belang van het onderzoek. De officier van justitie denkt nog zeker twee weken nodig te hebben om het onderzoek af te ronden en nog twee verdachten te kunnen aanhouden. DEN HAAG - De eventuele aanleg van een stormvloedkering in de Nieu we Waterweg is gebonden aan drie voorwaarden. Een dergelijke voorzie ning moet acceptabel" zijn voor de havenactiviteiten in Rotterdam, moet technisch te realiseren zijn en ..prijsmatig" verantwoord zijn. Mi nister Smit-Kroes (verkeer) heeft dat meegedeeld in een vergadering van de verkeerecommissie uit de Tweede Kamer. MIDDELBURG - Morgen, 8 april, brengt de minister van verkeer en waterstaat, mevrouw N. Smit-Kroes een bezoek aan Zeeland. Op de agen da onder meer de Westerschelde- oeververbinding, de overeenkomst over de PSD, de Grevelingen en de zoetwatervoorziening voor de land bouw op Schouwen-Duiveland. Ook komt de problematiek rond het ka naal door Walcheren aan de orde. Het bezoek begint om 10.30 uur met een bespreking tussen gedeputeerde staten en de minister. Na afloop van de bespreking, om 12.30 uur, volgt een persconferentie in het provincie huis in Middelburg. Na de lunch brengt het gezelschap een bezoek aan de werkzaamheden bij de Westkap- pelse zeedijk. ZIERIKZEE - Een zware jongen. Zo mag de portaalkraan, die vanaf het Nemag-terrein naar de Engelse haven werd vervoerd gerust worden genoemd. De kolos met een totaalgewicht van 32.000 kilogram is bij deze Zierikzeese machi nefabriek in opdracht van de Limburgse organisatie Landbouwbelang in Wanssum gebouwd. De kraan heeft een to taalwaarde van 750.000 gulden en wordt gebruikt bij de overslag van kunstmeststoffen vanuit een schip naar een spe ciaal hiervoor bestemde bunker. Het gevaarte dat slechts over water kon worden vervoerd is voor een gedeelte computerbestuurd. Het ondergedeeelte en de kraan zijn apart vervoerd. Voor de Nemag betekent deze levering de eer ste sinds enkele jaren. DEN HAAG - Oud-staatssecretaris Ploeg- van Land bouw en Visserij ontkent dat tijdens zijn bewindsperio de het ministerie het grijze circuit op visafslagen om EG- vangstbeperkingen te ontduiken heeft gedoogd of aange moedigd. Hij heeft kort nadat hij medio 1984 de verant woordelijkheid kreeg voor het Nederlandse visserijbe leid de visafslagen en de ambtenaren van de directie der visserijen van zijn departement te verstaan gegeven dat er een einde moest komen aan het grijze circuit. Ploeg heeft dit maandagavond verklaard toen hij in het open baar werd gehoord door de subcommissie van de vaste kamercommissie voor visserij, die een onderzoek instelt naar de passieve of actieve betrokkenheid van het minis terie. ,,A1 in oktober 1984 heb ik gedacht dit kan niet, dit mag niet en hier moe ten we snel paal en perk aan stellen", aldus Ploeg, die staatssecretaris was van november 1982 tot medio vorig jaar. Snel nadat hij in juni 1984 de verantwoordelijkheid voor het visse rijbeleid had overgenomen van mi nister Braks was het hem al duidelijk geworden dat er een grijs circuit was, zo antwoordde hij op vragen van commissievoorzitter Everedijk (CDA). Over bewijzen beschikte het ministerie volgens hem toen nog niet. Het ging om „vermoedens en geruch ten", aldus Ploeg, die net als voor zijn staatssecretarisschap nu weer lid van de Tweede Kamer is voor de VVD. Oogluikend Volgens Ploeg is uit notulen van overleg tussen de directie der visse rijen en de visafslagen ook nimmer gebleken dat het ministerie ooglui kend akkoord ging met de ontdui king van vangstbeperking door het instellen van een grijs circuit. Tijdens het ruim twee uur durende „gesprek", zoals Everedijk het horen omschreef, kwam de commissie her haaldelijk op dit punt terug. Zij had in de eerdere, besloten, ge sprekken met onder andere bestuur Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterecheldemond Wemeldinge Eerste Kwartier: 8 april Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 8 april 05.25 -110 12.05 78 18.25 - 93 9 april 00.45 66 07.05 -116 13.35 95 20.00 -105 8 april 11.25 70 04.50 -104 17.20 - 87 9 april 00.15 57 06.05 -110 12.40 91 19.05 - 96 8 april 05.45 -121 12.35 89 18.40 -104 9 april 01.05 76 07.20 -128 14.05 108 20.15 -118 8 april 05.35 -117 12.15 86 18.30 -102 9 april 00.50 72 07.10 -125 13.45 106 20.05 -114 ders van afslagen herhaaldelijk te horen gekregen dat de toenmalige di recteur der visserijen in 1976 „in de marge" van overleg met de afslagen in Wieringerwerf de ruimte zou heb ben gegeven voor het grijze circuit. De directeur zou toen gezegd hebben dat de afslagen er alleen maar voor moesten zorgen dat het ministerie met goede cijfers naar Brussel, de Europese Gemeenschap, ging. Daar na voerden vissers op visafslagen vissoorten waarvoor vangstbeper kingen golden aan onder de noemer zeevis of consignatievis. Uit dossiers van het ministerie, die de commissie heeft onderzocht, blijkt volgens Everedijk dat daarop niet is gereageerd. Zijn vraag of daardoor niet „de sfeer is blijven bestaan dat het wel goed zat als de cijfers op pa pier maar klopten", beantwoordde Ploeg ontkennend. Hij wenste dat niet meer, zo had hij de visafslagen al in 1984 laten weten. Daarnaast was uit een door hem opgedragen intern onderzoek niet ge bleken dat ambtenaren akkoord wa ren gegaan met de werkwijze van de afslagen. Overigens bleek maandagavond dat de voormalig staatssecretaris niet volledig op de hoogte was van de za ken die tijdens de stafvergadering van de directie der visserijen werden besproken. Hij verklaarde verslagen van die vergaderingen niet te lezen. Alleen als er belangrijke zaken wa ren werden die aangekaart door de directeur. Zo verklaarde hij er niet van op de hoogte te zijn dat reeds op 6 juli 1984 tijdens een stafvergade ring werd meegedeeld, zo vond de commissie in de notulen, dat „Brus sel wederom serieuze onregelmatig heden waren gebleken" in de Neder landse visserij. Tegelijkertijd sprak de staf van de directie „de hoop uit dat voorkomen kan worden dat Brus sel de zaak onderzoekt". Ploeg was het vervolgens eens met de conclusie van Everedijk dat er „kennelijk iets te verbergen" was. Niet gewenst Het door de ambtenaren niet ge- me rapport in Brussel uit. Europese van te knoeien met de vangstcijfere en uitten ernstige kritiek op de over heid die daar onvoldoende tegen zou In een reactie tegenover het ANP verklaarde Ploeg diezelfde dag „gro te twijfels te hebben aan het waar heidsgehalte van het rapport" en ontkende hij het bestaan van een grijze markt in ons land. Geconfron teerd met deze uitspraak door het ka merlid Tazelaar (PvdA) zei Braks maandagavond dat hij indertijd het Instaan van het grijze circuit niet heeft ontkend. Vier dagen later, zo haalde Eversdijk uit stukken van het ministerie, adviseerde de ambtena ren Ploeg „voorzichtig te zijn met uitlatingen over het rapport". DEN BOSCH - Het CDA in Noord- Brabant raakt zoals het zich laat aan zien de meerderheid in het college van gedeputeerde staten kwijt. Dat is nog niet eerder voorgekomen. Maan dagavond ging het CDA schoorvoe tend akkoord met de vorming van een college bestaande uit vier leden van het CDA, drie van de PvdA en een van de VVD. NIEUW-VENNEP - Een Nederland se uitvinder, die vooralsnog onbe kend wil blijven, heeft een apparaat ontwikkeld, waarmee verreweg de meeste autodiefstallen kunnen wor den voorkomen. Dit onder de motor kap in te bouwen apparaat blokkeert remmen en stuur, zodra een dief de pedalen van de auto indrukt. NIEUWERKERK Rommelmarkt De Kêête Jeugdsoos De Kêête houdt op zater dag 13 juni, de dag van de wielerron de. een grote rommelmarkt ten bate van nieuwe dakbedekking. Het afge lopen seizoen is nogal wat lekkage opgetreden. Wie oude spulletjes kwijt wil; zaterdag 25 april worden ze opgehaald. Wie eerder of later spullen kwijt wil kan bellen met M. van de Ban (01114-1804). OOSTERLAND Collecte Hartstichting De opbrengst van de gehouden col lecte voor de Ned. Hartstichting heeft het mooie bedrag opgebracht van 1606,45. Alle gevers, geefsters en collectanten hartelijk dank voor uw inzet. BRUINISSE Bevolking In de gemeente Bruinisse zijn in de maand april geboren: Johannes M. de Ronde, Nëeltje W. Benard en Cornelia Jonker. Overleden zijn Neeltje Groen-Kik en Jan A. Kooman. Er zijn in deze maand geen huwelijken vol trokken in de gemeente Bruinisse. Vogelruilbeurs De vogelvereniging De Nachtegaal houdt op zaterdag 11 april weer een vogelruil- en verkoopbeurs in het clubgebouw aan de Molenweg. De beurs is geopend van een tot drie uur en voor iedereen toegankelijk. Er zijn twee opkopers aanwezig en de koffie is gezet. GOES CDJA-Zeeland De Zeeuwse afdeling van het CDJA heeft tijdens haar jaarlijks provin ciaal congres een nieuw bestuur ge kozen. Albert-Jan de Boer werd tot voorzitter gekozen. Ad Koppejan, ad viseur van het dagelijks bestuur van het landelijk CDJA stelde op het con gres dat het CDJA een horzelfunctie ten opzichte van het CDA kan vervul len. Hij noemde als voorbeeld de be zuinigingen op het sociaal-cultureel werk. De uitkomst van de discussie: de overheid zou meer voorwaarden scheppend op moeten treden om het sociaal-cultureel werk als belangrijk steunpunt in een zorgzame samenle ving te handhaven. ZIERIKZEE - De nieuwe studiefinancieringsregeling voor studenten en scholieren van achttien jaar en ouder is veel huishoudens rauw op het dak gevallen. Ook we ten de gezinnen nog niet goed raad met het beurzen systeem. Deze conclusies komen uit een onderzoek, dat het econometrisch instituut van de Erasmus-universiteit in Rotterdam en het Nationaal Instituut voor Budget voorlichting (NIBUD) onder bijna 200 gezinnen met stu derende kinderen hebben gehouden. Hoewel de ondervraagde gezinnen nog niet goed weten wat zij met de studiefinanciering aanmoeten, blijkt men toch in zeven van de tien geval len 'niet ontevreden' over het sy steem. De andere drie gezinnen zijn echter duidelijk ontevreden. Van de gezinnen is voorts 35 respectievelijk 31 procent ontevreden over de uitvoe ring en de voorlichting. De onderzoe kers hebben de indruk, dat er wat te veel betaalde voorschotten betreft moeilijkheden zijn te verwachten. Van de ondervraagden denkt 28 pro cent 'iets' te moeten terugbetalen. Het ministerie van onderwijs schot dit percentage echter op ongeveer 38 procent. Bovendien lijken de bedra gen. die men verwacht te moeten te rugbetalen aan de lage kant: gemid deld 200 gulden. Maar volgens de onderzoekers kunnen die bedragen oplopen tot ongeveer 1800 gulden. Een indruk van de onderzoekers is verder dat het besteedbaar inkomen van de betrokken studenten en scho lieren aanmerkelijk is gestegen. Ruim 20 procent van hen blijkt behal ve een studiebeurs van gemiddeld 470 gulden per maand ook nog zakgeld van hun oudere te krijgen. Deze ont wikkeling zal in een aantal gevallen ten koste zijn gegaan van het besteed baar inkomen van het gezin, menen de onderzoekers. Zij concluderen dit uit het feit dat in ongeveer de helft van de gevallen tussen oudere en stu derenden nauwelijks of geen afspra ken zijn gemaakt over verdeling van kosten. Terwijl de wet voorziet in de kosten van levensonderhoud blijven volgens de onderzoekers veel ouders uitgaven doen voor hun studerende kinderen: gemiddeld ruim 300 gulden per maand. Het nieuwe beurzenstelsel voor achttien- tot dertigjarige studenten en scholieren werd op 1 oktober vorig jaar van kracht. Hierbij verviel het recht op kinderbijslag. Deze was be doeld voor de ouders. De beurs wordt uitbetaald aan de studerenden zelf. Volgens het ministerie vallen onge veer 530.000 studenten en scholieren onder de wet op de studiefinancie ring. Dinsdag 7 april Zierikzee Huis van Nassau. Bijeenkomst spruitkooltelers. 20.00 uur. De Driehoek. Thema-avond flexibele arbeid, met lezing Maria van Veen. 20.15 uur. Burgh-Haamstede De Sehutse. Spcllenmiddag NVvH. 14.00 uur. Woensdag 8 april Zierikzee UVV-gebouw. Contactochtend Unie van Vrijwilligers. 9.15 uur. Zaal Chr. Geref. kerk, Zevenge- tijstraat. Bejaardenmiddag NCVB. 14.30 uur. Stadhuis. VVD-fractievergadering. 19.30 uur. Benedenzaal van de Gereformeerde kerk aan de St. Domusstraat. Verga dering Gereformeerde Vrouwencon tactgroep. Thema: Passie en Pasen. Aanvang: 19.45 uur. Zonnemaire Café De Smidse. Kunstkring Schou wen-Duiveland, inleiding door Rob Holman en Ivonne Kools 21.00 uur. Goes Hotel Terminus. Bijeenkomst Wo men's Aglow Fellowship. Aanvang 9.45 uur. Donderdag 9 april Zierikzee Feestmarkt op Havenplein. 9.00-16.00 uur. Zweedse Rode Kruisziekenhuis. Ver koping Welfare. 14.00-20.00 uur. Stadhuis. Fractievergadering PvdA. 20.00 uur. Kantoor Federatie Maatschappelijke Dienstverlening. CDA Vrouwenbe- raad; onderwerp: gezondheidszorg en maatschappelijke dienstverlening. 20.00 uur. Brouwershaven Sportkantine Onder de Molen. Alge mene ledenvergadering van ASV Brouwerehaven. Vrijdag 10 april Zierikzee 't Kofschip. Inleveren kleding voor beurs. 19.30-21.30 uur. Graanbeurs Huis van Nassau. Dans avond met orkest The Wipe Outs. 20.30 uur. Burgh-Haamstede Kantine van camping Duinrand. Ree wild-geweiententoonstelling. Zaal open vanaf 15.30 uur. 's Avonds dis cussie voor afschothoudere en leden van de KNJV. Haamstede Gereformeerde kerk. Vergadering Natuur- en Vogelwacht. 19.45 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Seniorenavond. Kaarten verkrijgbaar bij de Rabo bank. Aanvang 19.30 uur. Oosterland Kerkgebouw Gereformeerde Ge meente. Zangavond met medewer king van kinderkoor Melodia en Dui- velands Mannenkoor. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 11 april Zierikzee 't Kofschip. Kinderzomerkleding- beure. 10.00-11.30 uur. Concertzaal. Der Bettelstudent. 20.00 uur..- Jeugdsoos Brogum. Concert formatie Ex-Q's. 22.00 uur. Burgh-Haamstede Kantine van camping Duinrand. Ree wild-geweiententoonstelling. Zaal open van 10.00 tot 16.00 uur. Om 14.00 uur demonstraties van het voorjagen van zweethonden en een demonstra tie met de slechtvalk. De Sehutse. Toneel/muziekavond voor senioren. 19.30 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Muziek- en zangmiddag. Optredens van harmonievereniging Nut en Uitspanning, koor bejaarden- soos en het koor van plattelandsvrou wen. Vanaf 14.00 tot ongeveer 17.30 uur. Bruinisse Clubgebouw. Vogelruilbeure de Nachtegaal. Van 13.00 tot 15,00 uur. Goes Maria Magdalenakerk. Concert Kam per Mannenkoor. 19.30 uur. Zondag 12 april Neeltje Jans Delta Expo. Koffieconcert. 11.00 uur. Maandag 13 april Zierikzee Marktzicht. Rayonbijeenkomst Bouw- en Houtbond FNV. 19.30 uur. Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Huis van Nassau. Vergadering inter nationale vereniging Philateliea, af deling Schouwen-Duiveland. O.a. luxe veiling. Aanvang 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Gemeenteraadsverga dering. 19.30 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Bijeenkomst Plattelands vrouwen Noordgouwe c.o. 20.00 uur. Dinsdag 14 april Burgh-Haamstede Hotel Bom. Vergadering VVV, 20.30 uur; bezichting bus vanaf 19.00 uur. Goes Grote Kerk. Mattheüs Passion Bach. 19.00 uur. Woensdag 15 april Kerkwerve Mosseleeweg 6. Eierenzoeken Platte landsvrouwen Noordgouwe e.o. 13.30 uur. Zaaltje Chr. Geref. kerk. Verkoping ten bate van Woord en Daad. 14.OO IT.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2