op Zeeuwse nostalgie in toneel en zang wekt enthousiaste reacties Vertegenwoordigers gemeenten Brouwershaven en Westerschouwen doen mee aan défilé Soestdijk Werkloosheid in rayon Zierikzee het hoogste Winnaar Sound-mix show in Renesse fi t 1 t Solidair Deurloo Intermeubel Diefstal fietsen Inbraak cafetaria Inbraak Kerkwerve Auto beschadigd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 3 april 1987 Nr. 24111 3 Op 30 april BROUWERSHAVEN - Wanneer op 30 april ter ere van het gouden huwelijk van prinses Juliana en prins Ber- hard weer een défilé wordt gehouden zullen ook zestien mensen van Schouwen-Duiveland aan het bordes voorbij trekken. Van de dertig Zeeuwse gemeenten die door de commissaris van de koningin dr C. Boertien werden aan geschreven reageerden onder meer Brouwershaven en Westerschouwen op de vraag of men Zeeland mede wilde vertegenwoordigen bij het défilé. In totaal reageerden in Zeeland ne gen gemeenten op het verzoek. Zij zullen allen door enkele mensen ver tegenwoordigd zijn bij het défilé. Het dorp Grijpskerke uit de gemeente Mariekerke op Walcheren zorgt voor de praalwagen die een beeld zal ge- Tholen van 'eerste plaats'' verdrongen ZIER1KZEE - Terwijl de rayons Goes en Tholen in 1986 achtereenvolgens 335 en 160 minder werklozen telden ten opzichte van 1985, moest het rayon Schouwen-Duiveland als enige een geringe toename van de werkloosheid in casseren. Dit is met name een gevolg van de afronding van de Oosterscheldewerken. Dat staat te lezen in het jaarverslag over 1986 van het Gewestelijk Arbeidsbu reau Goes, waaronder de drie rayons ressorteren. De ontwikkeling van de werkloosheid is in het gewest in zijn totaal ongeveer gelijk aan de ontwikkeling in Zeeland. In beide gevallen is de werkloosheid met ongeveer 12 gedaald. Zo niet dus voor Schouwen-Duiveland. Deze regio heeft nu de weinig eerbare plaats van Tholen overgenomen als gebied met de hoogtste werkloosheid- in het gewest. De geringe toename van arbeidsplaatsen in de bouwsector is te verklaren door het afronden van de Oosterscheldewerken, die een. verlies van 720 ar beidsplaatsen tot gevolg hebben gehad. Volgens verwachting komt de Oosterschelde-terugloop nog één keer terug in het jaarverslag van het arbeids bureau. Dat zal het verslag over 1987 zijn, omdat het dienstjaar van mei tot mei loopt. Daarna zal de invloed van deze terugloop nagenoeg voorbij zijn. ven van de provincie Zeeland en Brouwershaven voor het wapen van Zeeland. „We zijn gewoon afgegaan op het enthousiasme", antwoordt plaatsvervangend chef kabinet mr E. E. van der Hoop uit Middelburg op de vraag waarom Grijpskerke en Brou wershaven die taken kregen toebe deeld. Hij werd door Boertien belast met de coördinatie van de delegatie die Zeeland gaat vertegenwoordigen. „Ik vind het wel lollig hoor. Maar het is nu niet direct de bedoeling om van de daken te roepen dat we meedoen. In vergelijking met Grijpskerke is ons werk tenslotte maar miniem". Grijpskerke heeft in zijn eentje het vervaardigen van de wagen op zich genomen omdat de plaatselijke oran jevereniging daar werd opgericht op de datum van het huwelijk van het prinselijk paar en dus ook vijftig jaar bestaat. De overige gemeenten uit Zeeland waarvan mensen meegaan naar Soestdijk zijn Arnemuiden, Goes, Sluis, Sint-Maartensdijk, Veere en Vlissingen. In totaal zijn dat honderd mensen die de reis gezamelijk met twee bussen zullen maken. Slabbe- koorn heeft het programma dat werd opgesteld door een landelijk comité van Oranjeverenigingen voor zich. „De aankomst in Soestdijk is ge pland om 10.00 uur. Dan moet men zich opstellen in vakken voor het de- filé en 's middags is er in Baarn een RENESSE - Frank Sinatra in disco-stijl. Dat is het genre dat Peter Douglas de bezoekers van Pinky's disco in Renesse zaterdag 4 april zal voorschotelen. De zanger werd eerste in de finale van de televisie Sound-mix show seizoen 1986/1987. Hij is in Renesse te horen vanaf ongeveer 22.30 uur. Deze week is in Zierikzee gepleit voor solidariteit van de werkende ouderen met de niet-werkende oude ren. Een mooie kreet, maar of het doel ook te verwezenlijken is, valt zeer te betwijfelen. Werkende oude ren voelen zich niet oud. Het hebben van een betaalde baan in de maat schappij geeft mensen het gevoel er nog helemaal bij te horen. Dan ben je toch niet oudHet heeft wat weg van een noodkreet. Jongeren zijn niet te mobiliseren voor de verbetering van de positie van de ouderen, dan maar de werkende ouderen op de solidari- teitsgedachte aanspreken. Zoals er geen jongeren zijn, zijn er ook geen ouderen. Er zijn alleen maar mensen. Door die mensen te categoriseren in leeftijdsopbouw wordt in feite al aangegeven, dat er verschillen zijn. Verschillen, die in de hedendaagse prestatiegerichte maatschappij wor den vertaald in nuttig en niet-nuttig. Het laat zich raden wie in deze krom me redenering tot de laatste catego rie behoren. De verschillen tussen jong en oud lijken groot, maar vallen over het algemeen nogal mee. Vaak gaat het bij jongerenorganisaties om het inkomen en het welzijn. Maar verkeren ouderen niet in precies de zelfde positie. Of het nu een bij standsuitkering voor een schoolver later betreft of een AOW-uitkering voor een niet-werkende oudere. Of het nu het subsidiëren van een jeugd soos betreft of het steunen van een praat- en koffiemorgen voor de plaatselijke bejaardetisoos. Vanuit die optiek bezien is er niet veel tegen het doorsluizen van het provinciale ouderengeld naar de gemeentelijke brede doeluitkering. Het komt de stelling, dat jong en oud behalve de leeftijd precies hetzelfde zijn, ten goede. Het is een goede zaak als rijksgelden in eerste instantie wor den doorgesluisd naar de gemeenten, van waaruit de gelden weer verdeeld kunnen worden. Het is nog te vroeg om bang te zijn voor het gevaar, dat de eerdere specifieke ouderenbijdra- ge nu naar andere welzijnsactivitei- ten vloeit. Het is aan de gemeente raad om weloverwogen tot een ver deling van die doeluitkering van het rijk te komen. Met deze visie is niet gezegd, dat jongeren en ouderen geen eigen problemen hebben. Ook niet, dat het geen goede zaak zou zijn, dat er organisaties zijn als de ANBO. Laat die organisaties nooit verloren gaan. Maar als het op de solidariteit aankomt, dat moet gesproken wor den over mensen. Jongeren dienen met de ouderen solidair te zijn en an dersom. Een algemene solidariteit dus en die is echt niet zover te zoeken als sommigen weieens denken. Als puntje bij paaltje komt, dan is het goed om te zien hoe die solidariteit zich kan uiten. AvdW De ouderen uit Renesse, Noordwel- le en Serooskerke, waarvan velen als extra service door bank-medewer- kers thuis werden opgehaald, kregen een welkomstwoord te horen van de beheerder van de Rabo-bank Renesse B. van den Bos. Hij ging even in op de geschiedenis van de jubilerende bank die op 2 april 1912 begon. Daarna was Advertentie Hanngvlietplem 4. 4301 XG Zierikzee Tel 01110-12946. s Maandags gesloten Donderdagavond koopavond het toneel voor de toneelvereniging De Roode Lelie uit Brouwershaven. In een spontane scene die de titel Hengelen droeg, lieten Maaike Lim burg en Joop den Koeyer zien hoe een jongen en meisje elkaar aarzelend le ren kennen en verliefd op elkaar wor den. Omdat dat alles zich afspeelde in een bootje aan de waterkant waar in het meisje zat te vissen kon de titel zowel letterlijk als figuurlijk worden geïnterpreteerd Zeeuwse zang Zangeres Elvira Vos had geen enke le moeite om de zaal binnen enkele minuten op haar hand te krijgen met haar Zeeuwse liedjes. Zij kwam op, gekleed in de oude Schouwse dracht die niet zwart maar groen was. „De zwarte dracht was indertijd alleen voor begrafenissen. Maar omdat de centjes duur waren in die tijd en er vaak iemand dood ging werd van lie verlede alleen de zware dracht nog gedragen", vertelde ze. Uit haar lied jes die op de piano werden begeleid door Jikke Troost bleek dat het vroe ger toch niet alleen treurnis was. En uit het spontane meezingen bleek dat de ouderen in de zaal het ook best naar hun zin hadden. De nostalgie kreeg een vervolg met het optreden van de Toneelvereni ging Ellemeet. Joost en Jaone ge Enthousiasme Dat enthousiasme in Brouwersha ven kwam van de gezamelijke Oran jeverenigingen die door burgemees ter C. Slabbekoorn bijeen werden geroepen naar aanleiding van de brief van Boertien. „Ja, iedereen zag het wel zitten om mee te doen. Er was zelfs een landbouwer uit Zonnemaire die spontaan zijn schuur ter beschik king stelde om het wapen in op te slaan", aldus de burgemeester. Hij zal persoonlijk het vervaardigen van het gevaarte dat een meter breed en 1.70 meter hoog wordt op zich nemen. „Ik vindt het leuk om dat te doen en ik vind het een slechte zaak om altijd een ander het werk te laten doen. Ik kan. zelf ook best de handen uit de mouwen steken". Slabbekoorn heeft de materialen die hij daarvoor nodig heeft al thuis staan. „Zaterdag (mor gen) ga ik aan de slag", aldus de bur gervader die het provinciewapen in een dag in „rauw-bouw" gereed denkt te hebben. Wanneer het tim merwerk tot in details is afgewerkt zal de heer J. M. Franke senior uit Brouwershaven het schilderwerk van het werkstuk op zich nemen. Het ge heel wordt afgewerkt met fruit of bloemen. „In elk geval met produk- ten uit Zeeland", aldus Slabbekoorn. Hij vindt de medewerking van Brouwershaven leuk omdat het nog nooit eerder is voorgekomen dat mensen uit de gemeente aan het défi lé deelnamen maar blijft bescheiden. speeld door Robert Jan Kostense en Elly van der Klooster-van de Zande maakten een fietstochtje door de Westhoek en Brouwershaven. Op een diascherm werd daarbij getoond waar zij langsreden. Gekleed in de Schouwse dracht en echt fietsend gaf het stel hierop in Schouws dialect een toelichting die als toeristische voorlichting van het VVV niet zou misstaan. Uit de reacties van de zaal bleek dat de ouderen het heel leuk vonden om al die voor hen welbeken de plekjes op deze wijze voorgescho teld te krijgen. Het bleef lachen met het optreden van de toneelvereniging Op Drift uit Renesse die onder de ti tel 'Bram waar blijf je toch' de ver wikkelingen die zich afspeelden in de spreekkamer van een verzorgings huis op het toneel bracht. Na een tweede optreden van Elvira Vos en Jikke Troost werd de avond besloten met het optreden van toneelvereni ging De Hutspot uit Burgh-Haamste- de. Onder de toepasselijke titel 'Slaap lekker' liet zij het publiek zien hoe Gerard Kruik, de vriend van Annie, kennis komt maken met de ouders van zijn vriendin. Nog- enkele plaatsen De directeur van de Rabo-bank Schouwen, E. Hop, vertelde dat de ju bilerende bank met het op deze wijze invullen van de senioren-feestavon den de bedoeling heeft gehad om de plaatselijke culturele verenigingen bij het gebeuren te betrekken. Van avond (vrijdag) zal hetzelfde pro gramma worden opgevoerd voor alle belangstellende ouderen uit Ellemeet en Scharendijke in het Dorpshuis te Ellemeet en op 10 en 11 april gebeurt dat in Brouwershaven en Haamstede. De directeur die alle vier de avonden bijwoont vertelde dat alle plaatsen in Ellemeet en Brouwershaven al zijn uitgegeven aan belangstellende oude ren maar dat voor de voorstelling in Haamstede op 11 april nog (gratis) kaarten beschikbaar zijn, ook voor ouderen die niet uit Haamstede ko men. Men kan hiervoor contact opne men met de Rabo-bank Schouwen. Behalve de vier senioren-feest avonden organiseert de Rabo-bank Schouwen ter ere van haar jubileum ook een 'actie Paashaas' voor de kin deren tot 6 jaar in alle plaatsen van haar gebied. Dat zal in samenwer king met de scholen gebeuren op 13, 14 en 15 april. Voor de jeugd tot en met twaalf jaar wordt op 24 april een spelmiddag gehouden in de Schutsc te Burgh-Haamstede en op diezelfde dag maar dan 's avonds komen dc jongeren aan bod met een AVRO- Toppop show. Alle mensen die ouder zijn maar nog geen vijfenzestig ont vangen van de jubilerende bank een persoonlijke attentie. Op 22 april wordt er een receptie gehouden van wege het 75-jarig bestaan. ZIERIKZEE - Fietsendieven waren ook weer de afgelopen dagen actief in Zierikzee. Woensdag werd het don kergroene Pon Sport herenrijwiel van R. S. uit Oosterland ontvreemd. De fiets stond afgesloten op het ter rein van de Scholengemeenschap Schouwen-Duiveland aan het Janne- wekken. Donderdag verdween de zwarte damesfiets merk Union Savoy van C. S. uit Zierikzee. Dit rijwiel stond afgesloten bij het busstation aan de grachtweg, En eveneens don derdag werd de donkerrode Empo herenfiets van R. v. D. uit Zierikzee gestolen. Deze fiets stond in de fiet senstalling van de RSG. RENESSE - A. v. d. W. uit Zierikzee deed aangifte van een inbraak in zijn cafetaria te Renesse. Omwonenden zagen de deur van het ettablisement openstaan en bij onderzoek bleek dat voor een warde van ongeveer 1500 gulden aan gereedschap, snacks, bier en sigaretten was meegenomen. De diefstal vond plaats tussen het week end en donderdag toen de eigenaar aangifte deed. KERKWERVE - De familie A. B. uit Kerkwerve werd in de nacht van donderdag op vrijdag opgeschrikt door gestommel in haar woning aan de Vroonstraat. Bij onderzoek bleek dat een inbreker hun huis vermoede lijk via een openstaand raam was binnengedrongen. De dief nam de be nen. De familie vermoed dat er siera den zijn ontvreemd. groot Oranjefeest voor de provinciale vertegenwoordigers". Hij verwacht dat het hele gebeuren rechtstreeks op televisie zal komen. Achterzijde Het enthousiame in Brouwersha ven gaat zelfs zover dat het provincie wapen ook aan de achterzijde op een bijzondere manier versierd zal wor den. Maar daarover hult Slabbe koorn zich in een geheimzinnig zwij gen. „Dat moet nog een verrassing blijven". De mensen die de gemeente Brouwershaven gaan vertegenwoor digen worden door de vier Oranjever enigingen zelf uitgezocht. Behalve de veertien Nederlandse provincies zul len ook de overzeese gebiedsdelen deelnemen aan het défilé in Soest dijk. BROUWERSHAVEN - De auto van J. W. C. uit Zierikzee die in Brouwers haven een zaak heeft werd donderdag beschadigd. Het voertuig stond op de Markt te Brouwershaven geparkeerd toen het werd aangereden door me vrouw S. H. uit Dorsten (Duitsland). Zij zou er achteruit zijn opgereden toen zij wilde keren in verband met een inrijverbod. Beide auto's weren licht beschadigd. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: M. Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee, telefoon: 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449 Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) f 41,00; per jaar 1 156,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 1 6.60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. Eerste senioren-feestavond in Renesse RENESSE - „Kom es naar ons eiland toe. Dan vind je 't hier bij ons eel goe". Dat zong Elvira Vos tijdens de eer ste senioren-feestavond die ter gelegenheid van het 75- jarig bestaan van de Rabo-bank Schouwen in Renesse werd gehouden. De ruim 200 ouderen in het Dorpshuis zongen het lied met volle borst mee. Een spontaniteit die tekenend was voor de sfeer van Zeeuwse nostalgie en ge zelligheid die heerste tijdens de bijeenkomst. Verder kon het senioren-feest uniek worden genoemd vanwege het feit dat op één avond vier eilandelijke toneelgezelschap pen acte de présence gaven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3