Liefde en boerentrots HOLTYMODÉ Oudere alcoholisten probleem van nu en voor de toekomst 7 De avonturen van mevrouw H. DE VELE GEZICHTEN VAN DE ROK. Blues in Brogum Oscar voor De Aanslag Wie wordt moeder van het jaar? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 31 maart 1987 Nr. 24199 Advertentie Wat heeft onze krant toch aardige lezers. Spontaan werkt men in gro ten getale mee aan een lezersonder zoek door leerlingen van de MEAO te Oude Tonge. Maar ook op andere wij ze is men zó bij de krant betrokken als geen landelijke krant zich kan voorstellen. Van verschillende kan ten krijg ik de laatste tijd verhalen toegespeeld als nieuwe ideeën voor musicolumns. Het zijn vaak avontu ren die men zelf heeft meegemaakt die zo gek zijn dat ze wel in deze ru briek een plaatsje kunnen hebben alsof ik niet elke week met serieuze zaken bezig ben! Maar goed, vandaag dan maar een verhaal waarin we zul len zien hoe een degelijke gerefor meerde zuster van wat oudere leef tijd, maar nog jong van hart, op weg naar de kerk niet de kerk maar het café inschiet. Het verhaal is afkom stig van mevrouw H. te H. (Dag, me vrouw H!) dieszelf de zondares was die op een stille zaterdagavond in de winter ogenschijnlijk van het rechte pad afweek. Maar laat ik u eerst even mevrouw H. voorstellen. In het dorp H. is mevrouw H. een bekend organiste die het voor elkaar krijgt zonder dat zij in het bezit is van een door vier wielen aangedreven motor voertuig toch overal te komen. Zo is zij ook een van de trouwste pelgrims in de serie 'Een lied van oord tot oord'. Zoals u weet is er iedere maand in een andere plaats in de vroege zaterdagavond een muzikale bijeenkomst waar men op onge dwongen wijze nieuwe liederen uit het Liedboek der Kerken oefent. Waar we ook op het eiland zijn, me vrouw H. uit H. is er nagenoeg altijd. Maar één keer ging het echt mis en kon men haar niet in de kerk, maar zoals zij het zelf aanduidde 'in de kroeg' aantreffen. Al vroeg was zij op de een of ande re wijze op de plaats van bestem ming aangekomen waar deze avond een nieuwe aflevering van 'Een lied van oord tot oord' zou plaatsvinden. Maar alles bleef stil. Geen licht in de kerk, geen mens op straat. Dan maar wachten. Door de ijzige kou gedre ven besluit zij uit pure wanhoop maar onder te duiken in een tegen over de kerk gelegen dranklokaal om van daaruit de loop der gebeurte nissen af te wachten. Met de laatste centen die zij had kocht zij een ver snapering en keek onder het welda dige geluid van een stevige dis costamper naar buiten of er in de kerk een licht zou opgaan. Lang zaamaan begon zij te bevroeden dat zij op de een of andere manier toch in de kerkmuzikale bonen moest zijn. De toren sloeg zeven, de kerk bleef donkeren haar ging een licht op. Zou ze niet in het verkeerde 'oord'zitten? Daar zat de eenzame pelgrim op zoek naar het Jeruzalem der muziek moe derziel alleen tussen de discodreu- nen. Bussen kwamen hier niet en geld had ze ook niet genoeg bij zich. Kilometers verderop werd het eer ste lied van die avond aangeheven maar in het koor ontbrak de stem van mevrouw H. die niet vervuld was van psalm- maar van popge zang. Ik wees u echter op haar gave van wellicht bovennatuurlijke aard om zelfs zonder geld overal te komen want ik was er zelf getuige van van af de orgelbank hoe in het andere vlek om half acht de kerkdeur open ging en wie verscheen daar om toch nog het tweede half uur mee te ma ken? U raadt het: mevrouw H. uit H. In het boekje Kerkeheren en Ker- keknechten' vertelt schrijver Henk de Jong over een organist uit de plaats Bodegraven die in de vorige eeuw de gewoonte had om zodra de preek begonnen was naar het tegen over de kerk liggende café te sluipen om aldaar vloeibare inspiratie op te doen voor de tussenzang. Voor latere onderzoekers is het be langrijk te weten dat dit mevrouw H. niet de reden was om van de kerk naar de kroeg te lopen. Zodra zij de mogelijkheid zag om op een of ande re miraculeuze wijze toch in de ande re plaats te komen greep zij die met beide handen aan. Sinds vorige week weet ik dat zij beter in he\ café had kunnen blijven. Ik moest weer aan haar verhaal den ken toen ik op maandagmorgen het ochtendblad 'Trouw' las. Op de kerk- pagina las ik de kop 'Organist moet weer hitbewust worden'. Het was een verslag van een landelijke vergade ring van gereformeerde organisten tot welke groep mevrouw H. ook ge rekend moet worden. Oud staatssecretaris K. de Jong Ozn. hield daar een lezing waarbij hij de aanwezige organisten voorhield eens verder te kijken dan hun kerkelijke neus. Kerkmusici moeten inzicht krijgen in allerlei hedendaagse ont wikkelingen niet alleen in de kerk muziek, maar ook in diverse amuse mentstijlen Mevrouw H. was dus niet ver keerd, zij was slechts haar tijd voor uit. Nog voordat K. de Jong de orga nisten naar Hilversum 3 wees zat zij al in het café om de discomuziek van onze tijd te bestuderen. Organisten moeten dus niet naar de kerk, maar naar alle sozen, disco's en café's of weet ik wat voor plaatsen van sa menkomsten waar al naar gelang het soort publiek een andere stijl pop muziek weerklinkt. Na maandag heb ik dan ook het idee om de serie 'Een lied van oord tot oord' te vervangen door 'Een lied van kroeg tot kroeg' die ongetwij feld een groter aantal deelnemers zal tellen dan de kleine schare die zich nu op een dergelijke bijeenkomst be vindt. Nog even dit voor de bewoners van H. Mocht er in het orgelspel van me vrouw H. de laatste tijd veranderin gen zijn ingetreden, hoort u opeens disco-ritmes in haar spel, zit de kerk opeens weer vol met jeugd, dan wén u nu de oorzaak. Tot zover de avontu ren van mevrouw H. En wie haar kent weet dat er ongetwijfeld een keer komt dat men zal lezen: Nieuwe avonturen van mevrouw H. uit H. MARZAS Smalle rokken met knopen en split ten. Geplisseerde rokken. Wi|de en klokkende rokken. De mode kiest voor variatie Omdat u graag uw eigen mode kiest. S I G N A T U U R :p:- Ui:SSgfetUB! UTRECHT - Huisartsen moeten alcoholmisbruik bij ouderen veel eerder herkennen. Het slechtste wat een huisarts kan denken is: „Laat die oudjes toch, met hun slaapmutsje". Tot die conclusie kwam een groot aantal sprekers op een symposium over ouderen en alcohol dat in Utrecht werd gehouden. Een borrel voor het slapen gaan kan overigens in het algemeen geen kwaad, mits de gebruiker het bij twee glazen houdt, waarschuwde de Rotterdamse neuroloog prof. dr. A. Staal. Over ouderen en alcohol is weinig bekend. Wel staat vast dat oudere mensen minder drinken dan jongere, bij voorbeeld door achteruitgang in inkomen en angst voor schadelijke gevolgen. Ouderen gaan (meer) drin ken nadat de partner is overleden of nadat ze met werken zijn gestopt. Meer bij mannen dan bij vrouwen komt daar een eventuele wrok over een mislukte carrière bij. Huisartsen zouden daarom vaker op bezoek moe ten gaan bij mensen die alleen zijn komen te staan. Ongeveer vijftien procent van de oudere mensen (boven 65 jaar) in Ne derland drinkt overmatig veel alco hol, meer jenever en likeur dan bier. elke huisarts heeft in zijn praktijk ZIERIKZEE - De laaiend en thousiaste menigte in jeugd soos Brogum betekende een hoge waardering voor het op treden van de Monaco Blues Band. Ongeveer 250 mensen waren op de been om dat be wijs te leveren voor de Zweed se viermansformatie. In haar ondeugende outfit bracht ze de muziekstijlen van Eric Clap ton, John Male, Robert John son en de Bleu Breakers. Naast zelf geschreven muziek bracht de band ook covers van onder anderen Freddie King en John Male ten gehore. Het hele concert had een sfeer zoals bij de groepen ZZ- top en de Blues Brothers. Die sfeer had alles te maken met de presentatie; donkere zonne bril, zwart pak en de zwarte hoed. Eén, van de bandleden zou een broer kunnen zijn van een ZZ-top-muzikant. Dat was vooral te zien aan zijn baard en zijn zware lichaamsbouw. De blues kwaliteit werd gebracht door de schorre stem van de zanger. Als schuurpapier op ruw hout klonk zijn stem langs zijn gehemelte naar de micro foon via de boxen naar de gespitste oren van het dol en thousiaste publiek. De swingende noten die door het gebouw vlogen kwamen veelal van een heerlijke gitaar solo en wat te denken van het ja en nee knikken van de gita ren, toen de bandleden in een rijtje stonden. Hun streken tussen de nummers door waren soms niet voor herhaling vat baar, maar zeker geinig. Het gebeurde dat het nummer rock around the kloek werd ge speeld. Dit werd na de eerste paar woorden omgezet in een totaal ander nummer. Kortom, de Brogum- en bluesfans kon den zich weer eens echt uitle ven. Benny From (bass en zang), Björn Werngren (gitaar en zang), Lars Wahlberg (drum) en Goran Holström (gitaar) staan al vijf jaar op de bühne en zijn bezig aan hun derde elpee die waarschijnlijk van de zomer in Nederland uitkomt. De andere twee albums zijn in Nederland goed aangeslagen. Samen moe ten de longspelers de beste blues LP's van de laatste jaren zijn. Dat is dan wel gezien dooi de verkoopbril. Deze tour door Nederland, die uit dertien lo- katies bestaat wordt gedaan om een boterham te verdienen, voor de promotie van hun mu ziek en ook voor de lol, vertel den de Zweden. De laatste twee singles die uitgebracht zijn hebben niet de top van de hit parade gehaald, maar zijn vol gens de manager wel goed ver kocht. gemiddeld tien tot twintig oudere probleemdrinkers. Naar schatting vijftien tot twintig procent van de ziekenhuisopnames van óudere men sen heeft te maken met alcoholmis bruik. Het valt te verwachten dat de ze problematiek de komende jaren zal toenemen als gevolg van de ver grijzing en de langere levensduur. Waarde-oordeel De Rotterdamse epidemioloog dr. H. Garretsen: ,,Een goed gesprek met de oudere thuis waarin de arts geen waarde-oordeel over alcoholgebruik laat blijken, kan veel duidelijkheid geven over het drinkgedrag van oude ren. Dan kan de eventuele behande ling in een vroeg stadium op gang worden gebracht." Ook pleitte hij voor prijsverhoging van drank, be perking van verkoopplaatsen en re clame, en goede voorlichting. Naarmate de leeftijd stijgt, wordt de gevoeligheid voor de chronische effecten van alcohol groter. Doordat ouderen minder water in het lichaam hebben, wordt de alcohol niet goed verdund. Een kleine hoeveelheid is al genoeg om ouderen in een roes te brengen. Ouderen lopen daardoor een grotere kans op chronische aan doeningen aan alle organen. Daar komt nog bij dat alcohol in veel ge vallen de werking van geneesmidde len beïnvloedt en versterkt. Over de relatie tussen alcoholge bruik en dementie is nauwelijks iets bekend. Neuroloog Staal denkt dat het verband er wel is, maar kan het niet bewijzen. De Maastrichtse arts dr. W. van Zut- phen is van mening dat ouderen meer dan vroeger drinken omdat „men zich ineens een aantal luxes kan per mitteren". Een bewoner van een be jaardentehuis gaat naar de kaart avond, de bestuursvergadering en in het weekeinde naar de volkstuin en dan zitten ze al gauw aan vijftien gla zen per week, aldus Van Zutphen. „Er zal snel iets moeten veranderen. Zeker nu er binnenkort een nieuwe generatie ouderen is die met heel an dere waarden over drankgedrag is op gegroeid. Woensdag 1 april Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 14.00 uur De Refter, van middel eeuws kasteel tot speculatie-object. 14.30 uur Seabert, tekenfilmserie. 14.45 uur Kuifje, tekenfilmserie. 14.55 uur De grote meneer Kaktus show, kinderprogramma. 15.20 uur The Jetsons, tekenfilmse rie. 15.40 uur Club Veronica. 15.50 uur Rambo, tekenfilmserie. 16.15 uur Dynasty, Amerikaanse se rie. 17.00 uur New Wilderness, natuurse rie. Afl.-. De renvogel. 17.30 uur Journaal 17.46 uur Veronica sport 18.08 uur Family Ties, Amerikaanse comedy-serie. Afl.: Ladies man. 18.30 uur Rockschool. Les 2, herh. 19.00 uur Countdown, popprogram ma met Adam Curry. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Laat uw hart spreken, film van de Nederlandse Hartstichting. 20.33 uur Tineke, praatprogramma van Tineke de Nooij. 21.32 uur Miami Vice, Amerikaanse politieserie. 22.17 uur Verona, satirisch program ma van Henk Spaan en Harry Ver- meegen. 22.40 uur Nieuwslijn, actualiteiten rubriek. 23.15 uur RUR, praatprogramma van Jan Lenferink. 00.05 uur Journaal 00.10 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 09.00 uur Leve de lente, afl. 2. 09.30 uur Shoah, fragmenten uit de film van Claude Lanzmann over de Jodenvervolging. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 15.30 uur Batman, jeugdserie. 15.55 uur Lange Jaap. 16.35 uur Theo Thea. 16.50 uur Blikskaters. 17.00 uur De Charlie Brown Snoo py Show, tekenfilmserie. 17.10 uur De mus met de lange poten, kinderserie. 17.40 uur Meer culturen in één land, 8-delige serie over de gevolgen van migratie voor onze samenleving. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal 19.12 uur Uitzending van de Demo craten '66 (D'66). 19.22 uur Van Gewest tot gewest, re gionaal programma. 20.00 uur Wie, wat, waar en hoe laat? Rubriek op het gebied van kunst, cul tuur, recreatie en toerisme. 20.20 uur Avondvoorstelling: Nacho Duato - Jardi Tancat. Portret van de Spaanse danser en choreograaf Na cho Duato, werkzaam bij het Neder lands Dans Theater. 21.20 uur De langste adem, tv-film van Helen Hedy Pavias. 21.45 uur Studio Sport. t 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nederland C. 23.30 uur Nieuws voor doven en slechthorenden BRT 1 15.15 uur Kameleon, doe-programma voor kinderen. 15.40 uur Rondomons: Zolang hij de koeien nog kan tellen, Deense jeugd film. 16.05 uur Nils Holgersson, Duitse animatieserie naar het boek van Sel- ma Lagerlöff. 16.30 uur Vrouwtje Theelepel, teken filmserie. 16.55 uur Sprookjestheater, serie van Shelley Duvall. 17.55 uur Journaal 18.00 uur Tik Tak, tekenfilmserie 18.05 uur Plons, kinderserie. 18.10 uur Zeppelin, informatief kin derprogramma. 18.35 uur De wonderwinkel, 13-delige tekenfilmserie, afl. 5. 19.00 uur Uitzending door derden: Programma van de Katholieke Televisie- en Radio-Omroep. 19.40 uur Paardekoersen, mededelin gen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal 20.10 uur De Stripkwis, kwispro- gramma waarin drie stripfanaten worden getest op hun kennis over het stripverhaal. 20.50 uur Allemaal beestjes: Kwe ken...geen koud kunstje. Studiogast: Roland van Boxtael en dhr. de Boer. 21.20 uur Verwant, kunstmagazine van Anhie Declerck met o.a. Karst Woudstra en Lars Noren. 22.10 uur Loterij-trekking. 22.15 uur Nieuws met aansl. Coda: Averij, van Ludwig Alene. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. Met: Rowena Wallace, Pat McDonald, Peter Phelps, e.a. 19.23 uur Intermezzo. 19.25 uur Oshin, 'Japanse serie van Yukiko Okamoto en Sugako Hashi- da. Met: Ayako Kobayashi en Shiro Ito. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kwidam, videospelletje. 20.20 uur Dodge City, Amerikaanse speelfilm uit 1939 van Michael Cur- tiz. Donderdag 2 april Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.30 uur Last frontier: King of the arctic, documentaire over de ijsbeer in het Canadese poolgebied. 15.55 uur Pablo. Afl. Pablo ontmoet Don Quichotte. 16.00 uur Daktari, Amerikaanse se rie. Afl. Een professor kan ook nog le ren. 16.50 uur Kinderkrant, kinderpro gramma met Lanny van Rhee en Wim de Knijff. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Tijdsein buitenland, actua liteiten. 18.15 uur Werk en Religie 18.30 uur Cursus Leiding geven. Les 10. 19.00 uur Nathalie, tekenfilmserie. 19.24 uur Jong geleerd, muziekpro gramma. 20.00 uur Journaal. 20.28 uur Ethica medica, programma over medische techniek en de vragen voor nu en 2000, gepresenteerd door Peter Vedder en Marjan Moolenaar vanaf de vakbeurs Medica '87. 22.17 uur De bergrede. Henk Binnen dijk praat over delen uit deze rede, zoals neergeschreven door Mattheüs. 22.47 uur De kinderen van Villa Em ma. Tijdens WO II werd een groep Joodse kinderen door de bevolking van het Noord-Italiaanse dorp No- nantola op spectaculaire wijze gered uit de klauwen van de nazi's. Ze wer den samengebracht in Villa Emma. Vanavond een historische reconstruc tieve hiervan. 23.47 uur Journaal 23.52 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 09.00 uur Het wereldje van Rimpel en Veertje, afl. 4. 10.00 uur Speurtocht naar vroeger, afl. 4. 10.30 uur Telebord: Basiscursus lezen en schrijven. Afl. 4. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 17.45 uur Paspoort voor Turken. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 18.20 uur Paspoort voor Joegoslaven. 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal. 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Los vast. 20.00 uur De Frank en Vrij Show. 21.05 uur Hill Street Blues. Ameri kaanse politieserie. 21.50 uur Profiel, praatprogramma over geloofsbeleving 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag; parle mentaire rubriek. 23.00 uur Studio Sport Extra: We reldkampioenschappen IJshockey te Aosta, samenvatting. 23.35 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Journaal. 18.00 uur Tik Tók, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, kinderprogramma 18.10 uur De zeven van Blake, Britse science-fictionserie. 19.00 uur Kwizien, tips voor koken en lekker eten. 19.20 uur Uitzending door derden: Programma van de Stichting Syndi cale Omroepvereniging. 19.40 uur Mededelingen en program- ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kunst-zaken. 20.20 uur Regeringsmededeling. 20.25 uur Hoger Lager, spelprogram- ma met speelkaarten en twee kop pels. Presentatie: Walter Capiau. 21.05 uur Panorama. 21.55 uur Dallas, Amerikaanse serie. 22.45 uur Journaal en Coda: Lied zon der woorden, no. 12 opus 30 no. 6, Ve- netiaans grondellied, Mendelsshon, uitgevoerd door Luc Devos, piano. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters, Austra lische serie. 19.23 uur Intermezzo. 19.25 uur Oshin, Japanse serie van Yukiko Okamoto en Sugako Hashi- da. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht 19.45 uur Nieuws 20.10 uur Kwidam, videospelletje met Marleen Gordts. 20.20 uur Basketbal, rechtstreekse reportage van de finale om de Euro pabeker voor landskampioenen van uit Lausanne: Maccaby Tbl Aviv - Tra cer Milan. LOS ANGELES - Fons Radema kers film „De Aanslag", naar het boek van Harry Mulisch, is in Holly wood onderscheiden met de Oscar voor de beste buitenlandse film. Het is de eerste keer dat een Neder lander met de eer „beste buitenland se speelfilm" strijkt. Rademakers kwam met zijn allereerste film „Dorp aan de rivier" in 1959 niet ver der dan een nominatie net zoals Paul Verhoeven in 1972 met „Turks fruit". In andere categorieën zijn wel Oscars naar Nederland gegaan. In 1958 won Bert Haanstra met zijn do cumentaire „Glas", en vorig jaar was het de in ons land wonende Deen Bor- ge Ring die met de animatiefilm „Bella en Anna" in de prijzen viel. NEW YORK - John Poindexter, de afgetreden adviseur voor nationale veiligheid, heeft president Reagan in 1986 tot twee maal toe vertelt dat de winsten van de wapenleveranties aan Iran werden doorgesluisd naar de contra's in Nicaragua, zo meldde het weekblad Time op grond van uitla tingen van Poindexters vrienden. Poindexter zal dat vermoedelijk ook zeggen in zijn getuigenverklaring voor de congrescommissie. BUENOS AIRES - In Argentinië is het eerste gescheiden echtpaar civiel hertrouwd met een nieuwe partner, een week voor de paus aankomt voor een bezoek. Juan Sejean en Alicia Kuliba sloten hun burgerlijke huwe lijk vier maanden na twee histori sche uitspraken van het Hoogge rechtshof die hun toestemming tot hertrouwen gaven na wettelijke scheiding. AMSTERDAM - Lekkage in de bouwkuip is er de oorzaak van dat de bouw van de Zeeburgertunnel onder het IJ een jaar vertraging oploopt. Een woordvoerder van Rijkswater staat heeft meegedeeld dat het ruim 81 miljoen gulden kostende project nu pas in mei 1990 kan worden opge leverd. ZIERIKZEE - De bovenste beste moeder van het jaar. Wie is dat? Om aan de weet te ko men wie de beste moeder van Nederland is, wordt zondag 10 mei de officiële „moeder van het jaar'-verkiezing gchoudc.i in het Amsterdamse Mariott hotel. Peuters, kleuters, tieners en volwassen kinderen kunnen tot uiterlijk 1 mei hun voor dracht in de vorm van tekenin gen, gedichten, brieven of zelf gemaakte stripverhalen naar het genoemde hotel sturen. Voorwaarde hierbij is dat dui delijk wordt vermeld waarom hun moeder de allerliefste is. Uit deze inzendingen kiest me neer Kaktus dan dé moeder van het jaar. Deze krijgt als prijs een brunch op moederdag met het gehele gezin en een herinneringsbord. Bovendien zorgt het housekeeping team van het hotel, dat haar huis een jaar lang aan kant is. PARIJS - De Franse automobielfa brikant Citroen, onderdeel van het Peugeot-concern, stopt in de eerste helft van 1988 met de produktie van het fameuze model 2CV in Frankrijk wegens de sterke vermindering van de verkoop. 30 Och ja, haar dag moet óók om, dacht hij met een zucht. Zo kon ze er weer een gedeelte van vullen. „Moeder heb het ok al oftig zeid; vier kinderen in zeuven jaar, het wordt net zo'n armeluis huishouwen, 't Is zonde voor Truusie, dat is zo'n lief, mooi kindje en die komt 'r van zelf bij te kort. Begrijp je nou. wat dat stel met vier kindere doet?" zei ze fel en keek langs hem heen naar bui ten. de doodse boomgaard in. Ze zag hoe trage druppels van de takken naar beneden vielen. Vaag bedacht ze hoe erg het vannacht geijzeld had. Maar meteen keerden haar gedachten terug naar wat haar kwelde; van daag, gisteren, verleden week, verle den jaar, altijd vanaf het begin van haar huwelijk met de zo hevig be geerde Dirk Ploeger. Waprom een an der wel en zij niet? Waarom kreeg die Jannie Smit, die halve jongen van vroeger, die toen liefst altijd in een overall rondshouwde, die tijd noch geld voor kinderen had, waarom kreeg die er vier en zij niet één? Zij, die ze ólles geven kon? Ze kon het niet verkroppen, niet verdrógen Toen Brand het vanochtend kwam zeggen had ze wel iets geks willen doen; iets vernielen, kapot gooien In plaats daarvan had zc hem echter gefeliciteerd. Of het bij Brand een fe licitatie waard was „Er mee moet? Er mee moet? Ze hew we ze en ze moete d'r wel mee op- door J. VISSER-ROOSENDAAL trekke ok," vond Dirk. Hij vouwde zijn krant in elkaar en stond op. „Ik gaan d'r maar r's heen," zei hij. „Hier ken ik vandaag toch niks uitrichte." „Nou al?" vroeg ze. „De eerste dag? Maar dat hoort toch niet man. Je ken- ne wel heel niet gelegen kome." „Bij Jannie?" Dirk lachte. „Dat zou voor 't eerst weze, daar kom je zowat nooit ongelegen. Maar ik gaan enkel naar Brandje 'oor." Achter schoot hij zijn knappe gele klompen en liep in de druilerige fe- bruarimorgen naar het huis van zijn broer. Maries woorden lieten hem niet los. Zou dat stel echt in armoe zitten? Ja, as je d'r goed op door prak- kezeerde kon het feitelijk niet aars. En nou die bevalling er nog bij hoe wou Brandje dat redde? Maar wat drommel, waarom vroeg ie hèm dan niet om hulp? In gedachten zag hij het magere, strakke gezicht met de verbeten trek en de doffe ogen van Brand weer voor zich, zoals hij dat telkens gezien had, nadat vader Dat gezicht waaruit alle geestkracht en vrolijkheid ver dwenen waren. En hij wist meteen Brand zou hem niet vragen, hij kón dat niet. Waar moest de jongen het van terugbeta len? Van zijn werkmansloon? Dat was ook weer zo'n dwarse streek van hem om zich zo bij een boer te verhuren. Alsof er voor een vent als hij geen aa- re wege openstonde. Hij most Jannie maar d'rs poise. Die liet mogelijk wel wat los. Ze was opener, losser dan Brandje. Vooral teugen hém Kon 'ie d'r maar effies te spreken krij- gé Tben hij het huis van Brand omliep naar de achterdeur hoorde hij hem in de schuur bezig. Instee van daarheen te gaan liep hij de keuken binnen. Daar was de baker druk bezig. „Goeie morgen," zijn stem klonk zachter dan gewoonlijk. „Is mijn nieuwe neef al te zien?" „Voor zijn erfoom natuurlijk wel," grapte die gemoedelijk terug. „Je weet hier de weg zeker wel?" Dirk knikte en ging verder. In de kamer trof hij de twee oudsten bij de box, waarin kleine Corrie zoet zat te spelen. „Oom Dirk!" Juichend sprong Truus, zijn lieveling, op hem toe en hij hief haar mollig lijfje hoog op in zijn grote handen. Pietje bleef achter de box zitten en keek door de latjes heen schuw naar zijn vrijpostig zusje. Hij hield niet van vreemden en be waarde dus liever een zo groot moge lijke afstand. Tbch schonk hij zijn oom. toen die hem iets toeriep een stralend lachje, evenals zijn zusje in de box. Lieve, knappe kinderen wa ren het toch. dacht Dirk onder het verder gaan. Wat een geluk zou het zijn als Truusje eens bij hen (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 7