Het historische plaveisel van Zierikzee Vele mensen bezoeken Bruse CJV-jaarfeest BEZORG(ST)ER Onderling Sterk treedt naar buiten tijdens landelijke ontmoetingsdag Verbod af spraken aannemers gewenst Aandacht voor slachtoffers nu verplicht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 31 maart 1987 Nr. 24109 5 ZIERIKZEE - Nog altijd zijn er in de historische binnenstad van Zierikzee straatgedeelten waar vrouwen met naaldhakken beter weg kunnen blijven. Een jaar of twintig geleden was de begaanbaarheid hier en daar zelfs erbarmelijk: op de aan Vlaanderen herinnerende spekgladde kasseien verstuikte menigeen zijn of haar enkel om over slippartijen tijdens nat weer maar te zwijgen In de loop der jaren heeft het stadsbestuur van Zierikzee er voor gezorgd dat die situatie aanmerkelijk is verbeterd. Daarbij is zeer zorgvuldig te werk gegaan. Het karakteristieke straatbeeld van de oude stad verdraagt nu eenmaal geen asfalt. Tben langs Havenpark en Havenplein destijds de originele maar ongemakkelijke keien werden „opgenomen" hebben sommigen dat betreurd en ook de Vereniging Stad en Lande heeft gewaarschuwd voor verlies aan historisch stadsschoon. De koperslakkeien die een goed begaanbaar straatoppervlak waarborgen zijn aangebracht als een soort compromis. Thans heeft de commissie publieke werken van Zierikzee zich dezer dagen opnieuw gebogen over het probleem van de herbestrating; de verkeersdruk wordt met de dag groter zodat een goed wegdek dringend gewenst is. Kasseien en schampstenen in oud-Zierikzee (hoek Hoge Molenstraat/ Schuithaven). In verschillende verslagen betreffende de commissievergaderingen en ook in het spraakgebruik valt herhaaldelijk de uitdrukking „stratenpatroon". Dit kan gemakkelijk leiden tot verwarring want wanneer men het heeft over de noodzakelijke herbestrating van bv. Nieuwe Bogerdstraat, Korte- en Lange Sint Jansstraat en Verrenieuwstraat dan heeft dat niets te maken met het stratenpatroon. Zowel wethouder De Rijke als de Zierikzeesche Nieuwsbode (dd. 12 maart) hebben abusievelijk het woord „stratenpatroon" gebruikt. Immers, onder dit laatste wordt algemeen verstaan de unieke, historisch gegroeide stadsplattegrond van Zierikzee. Dat stadsplan is een aaneenschakèling van ruimtelijke vormen: straten, stegen en pleinen, zoals prof. Van Swigchem in „Zierikzee, vroeger en nu" heeft geschreven. Gelukkig wordt het onvervangbare stratenpatroon momenteel niet bedreigd door voorgenomen doorbraken. Dat is wel eens anders geweest! Veldkeitjes Het is verbluffend te zien op hoeveel verschillende manieren wegen, paden, straten en stegen verhard kunnen worden. Zierikzee is er een goed voorbeeld van. Tijdens de vroege Middeleeuwen was het in onze steden en dorpen bij regenachtig weer doorgaans één grote modderpoel waarin varkens en kippen zich wonderwel op hun gemak voelden. De stads- en dorpsbewoners, in die tijd heel wat gewend, waren er minder gelukkig mee. Geen wonder dat geleidelijk aan de voornaamste modder- en zandpaden enigszins werden verhard, hetzij met puin of keitjes. Er is van die heel vroege bestratingen bijzonder weinig bewaard gebleven. Een klein interessant stukje kwam voor de dag tijdens de stadhuisrestauratie. Bij het uitgraven van de ruimte van de Vierschaar verscheen plotseling een fragment van zeer vroeg plaveisel, bestaande uit authentieke veldkeitjes van klein formaat. Men heeft de vondst op foto vastgelegd en vervolgens met zand bedekt; nu liggen er de grote hardstenen plavuizen overheen Een andere dergelijke vondst werd gedaan tijdens de spectaculaire opgravingen naar de funderingsresten van de in 1832 afgebrande Sint Lievens Monsterkerk in de zomer van 1979. Aan de Meelstraatzijde van het kerkplein werd onverwacht een vele eeuwen oud keienstraatje aangetroffen, zelfs voorzien van een gootje voor afvoer van overtollig hemelwater. Variatie Wie belangstelling heeft voor de gevarieerde bestratingen die vroeger binnen het Zierikzeese stadsdomein zijn aangebracht kan te kust en te keur gaan. De eerder genoemde koperslakkeien zijn een hedendaags fabrieksprodukt; de keien van natuursteen die voorheen werden gelegd kunnen zeer uiteenlopend van formaat en vorm zijn. Wanneer zo'n stuk straat later met klinkers wordt „belegd" dan kunnen de uitkomende antieke keien nog heel waardevol zijn om elders te worden toegepast. Vooral in de omgeving van historische monumenten zijn deze originele keien als bestrating onmisbaar en sfeerverhogend, zoals bij het Havenpoortencomplex duidelijk wordt aangetoond. Een aangename afwisseling kan worden verkregen wanneer in een straat (Venkel!) naast een pad van keien ook klinkers worden gelegd. Hoe dan ook, Zierikzee is ook wat de bestratingen betreft, heel bezienswaardig. Met name wanneer men nog wel eens in het straatoppervlak bij wijze van versiering een „patroon" aanbrengt! Wiebe Keikes ZIERIKZEE Zelfhulpgroep De zelfhulpgroep MBD Schouwen- Duiveland organiseert op donderdag 16 april een gespreksavond in De Driehoek te Zierikzee. Tijdens deze bijeenkomst zal informatie worden gegeven over het MBJD-verschijnsel waarbij de hersenen iets anders en soms minder goed functioneren dan wat men normaal noemt. De bijeen komst begint om 20.00 uur. RENESSE Kinderbescherming De collecte ten bate van de Kinder bescherming heeft 893,15 opge bracht. Gevers en collectanten wor den namens de organisatie bedankt. NOORDWELLE Om den Broode Ruim dertig dames van de afdeling Noordwelle en omstreken van de NBvP brachten een bezoek aan het bakkerijmuseum Om den Broode van Zeelandia bv te Zierikzee. Na een ont vangst met koffie en bolussen vertel de D. van der Linde over het ontstaan van het museum in het pand dat voor heen in gebruik was als bakkerij. Dat laatste kwam ondermeer tot uiting in de oven in de muur en de katrollen aan het plafond. Naar aanleiding van de rondgang door het museum herin nerden velen zich weer hoe het vroe ger was. Ook de foto's en gebruiksar tikelen gaven daarvan een uitsteken de weergave. Mede door de informa tie van Van der Linde spraken de le den van een 'genoeglijke ochtend'. Strao/Welfare De verkoop van Welfare-artikelen tijdens de Strao-festiviteiten in Se- rooskerke en Noordwelle hebben ach tereenvolgens 308,30 gulden en 314,35 gulden opgebracht. De deelnemers aan het raden van de naam van de pop 'Janneke' kwamen niet achter de juiste naam. Eerder slaagden de deel nemers er niet in in Renesse. Me vrouw De Ruiter-De Feiter heeft de pop na de verloting gekregen. BRUINISSE Boomplantdag Morgen, woensdag, zal een vijftig tal leerlingen uit de bovenbouw van de beide basisscholen 28 eiken plan ten langs de Molenweg. De laatste da- ?en zijn er op de scholen projecten iver geweest met door de gemeente beschikbaar gesteld materiaal. De bomen komen te staan aan weerszij de van de Molenweg vanaf de paral lelweg tot de gemeentewerften einde in de toekomst van de Molenweg een laanachtig idee te krijgen. Om half elf komen leerlingen, leerkrachten en gemeentebestuur in het Dorpshuis bijeen voor koffie en limonade en en kele educatieve woorden van de bur gemeester waarna om ongeveer elf uur het bomen planten begint. Collecte Kinderbescherming De vorige week in Bruinisse gehou den collecte voor het Nationaal Fonds Kinderbescherming heeft 1203,95 gulden opgebracht. Collectanten en gevers hartelijk dank. Knip-demonstratie Bij goed weer zal de dorpsbarbier Johannes de kapper morgen, woens dag, een knipdemonstratie geven in de muziektent op het Kerkplein om twee uur. De demonstratie staat in het teken van de actie Kijk eens wat vaker in de spiegel van de kapper. LEWEDORP Ruilbeurs De avondruilbeurs die tot voor kort in café-restaurant Ruimzicht in Lewe- dorp is gehouden wordt vrijdag 3 april in café-pension De Goede Ver wachting eveneens in Lewedorp ge houden. Vanag 19.15 uur kan men hier terecht voor het ruilen van an sichtkaarten, postzegels, sigaren bandjes en munten en om contacten te leggen met andere verzamelaars. Wegens ruimtegebrek heeft men de oude stek moeten verlaten. MIDDELBURG Conferentie Het uitwisselen van inzichten en ervaringen opgedaan in het educatief werk met volwassenen. Dat is het doel van de interprovinciale confe rentie die woensdag 1 april in de Zeeuwse bibliotheek wordt gehouden en waaraan beleidsmedewerkers van de provincies Oost- en West-Vlaande- ren en Zeeland een bijdrage zullen le veren. Deze conferentie die om 10.00 uur begint wordt geopend door gede puteerde mr J. P. Boersma. Daarna staan er twee inleidingen op het pro gramma van mevrouw A. van der Zwart, hoofd afdeling basiseducatie van het ministerie van onderwijs en wetenschappen en de heer H. Baert, buitengewoon docent aan de Katho lieke Universiteit Leuven. Het infor matieve deel van de conferentie wordt afgesloten met een paneldis cussie onder leiding van de Commis saris van de Koningin in Zeeland, dr C. Boertien. Aansluitend hierop volgt een receptie in het. Provinciehuis op het Abdijcomplex. Oprichting De vrijzinnig democratische jonge renorganisatie Jong Democraten houdt vrijdag 10 en zaterdag 11 april een oprichtingsweekend in het ge bouw van het Zeeuwse Jeugd- en Jon gerenwerk in Middelburg. Dit week end begint vrijdagavond om 19.30 uur. Na de gebruikelijke oprichtings formaliteiten volgt uiteraai'd het kie zen van een bestuur. Het zaterdag- programma begint om 10.00 uur met een rondleiding in De Roompot. In de middaguren staat er een forumdis cussie over Recreatie op het program ma. Het panel wordt gevormd door leden van de Vereniging Kampeer- boeren, Recron, Vlissingen Promotie en een statenlid van D'66. Expositie In het Zeeuws Museum, Abdij 3 in Middelburg is van vrijdag 3 april tot 9 juni de expositie „Aanwinsten 1986, een keuze" te zien. Deze aanwinsten zijn van archeologische, natuurhisto rische en cultuurhistorische aard. Ge deputeerde mr. J. P. Boersma verricht vrijdag 3 april om 16.30 de officiële opening van deze tentoonstelling. DEN HAAG - Oud-staatssecretaris van VROM mr. G. Brokx zal nagaan in hoeverre banken, beleggers en be drijven betrokken kunnen worden bij het herstellen en verder ontwik kelen van de Haagse binnenstad. Ook moet hij een bemiddelende rol tussen de gemeente Den Haag en het rijk gaan spelen, want steun van de vakdepartementen is onmisbaar. Dat heeft de Haagse wethouder A. Dui- vesteyn, coördinator voor de binnen stad, bekendgemaakt. Wij vragen op korte termijn voor de bezorging van de „Zierikzeesche Nieuwsbode" in een ge deelte van RENESSE. Aanmelden „Zierikzeesche Nieuwsbode", Jannewekken 11, Zierik zee, tel. 01110-16551 t.a.v. de heer J. van Loon. BRUINISSE - De C van Christelijk wordt in Bruinisse nog intens beleefd. En niet alleen in vrouwenverenigingen, kerkkoren of politieke partijen, ook de jeugd draagt daarbij toe en is actief betrokken bij de geloofsbelevenis. Het CJV-jaarfeest in het NH-verenigingsgebouw was daar weer een frappant voorbeeld van. CJV-voorzitter Wim van Kooten kon dan ook een bomvolle zaal begroeten en sprak van het feest dat ouders en jongeren samen mochten vieren. Dominee A. ten Hove opende met gebed. In z'n openingswoord sprak Van Kooten over het Christelijk perspec tief: „Het verleden, heden en toe komst zijn onverbrekelijk met elkaar verbonden. Je kunt niet over de toe komst spreken als je niets van het verleden weet. Sommigen denken schepen achter zich te kunnen ver branden. De waarden veranderen. Ook Bruinisse is veranderd door in vloeden van buitenaf, de Deltawer ken en de media. Maar in het verle den zijn de fundamenten, de bouw stenen gelegd om, met de kennis die je hebt opgedaan én met Gods steun, iets zinnigs met je leven te doen". De vijf jongerenclubs onder de CJV-paraplu brachten samen met en kele optredens van Peter Dieleman, zanger van het Zeeuwse lied, een prachtig avondvullend programma. Het spits werd afgebeten door de jon- gensgroep Benjamin die een min of meer macabar schimmenspel opvoer de. Achter het witte doek met de ster ke lamp werd een operatie uitgevoerd en alle onderdelen zag men er uit ha len. De meisjesgroep De Kwakers bracht een voorjaarssprookje en mis schien wel als vreugde over de her nieuwde invoering van de boom plantdag in Bru van woensdag 1 april draaide het in dit optreden rondom een boom. Journaal Daniël bracht hpt journaal met daarin verwerkt een mosselknisp- wedstrijd tussen Yerseke, Zierikzee en Bruinisse. Bru won op de valreep. De meisjesgroep Rhde bracht „Wed den dat" met leider Jos Brink en een panel bestaande uit Vanessa, Nana Mouscouri en Carry Tefsen, leuk ge speeld en gebracht. Een andere act die op de lachspieren werkte was die van de 16-plus groep met haar grote hoedennummer. Na de pauze stond het programma geheel in hot teken van het dialect. De bekende Zeeuwse zanger Peter Dieleman, die in de be ginjaren '80 samen met Jan Proos het duo De Schampen vormde en waar mee de langspeelplaat Zeeland Plat I werd opgenomen, zong van die plaat enkele liedjes en daarnaast eigen composities. De songs in het eigen dialect sloe gen goed aan bij het publiek, dat door de zanger spontaan bij het ge beuren werd betrokken. Liedjes als Arjoan op het naaktstand en over de recreant bij de boer in herkenbare taal. Peter Dieleman, die zichzelf be geleidde op de gitaar, treedt de laat ste jaren in hoofdzaak solo op. In die hoedanigheid bracht hij de langspeel plaat Goed Zeeuws, goed rond uit waarmee hij in het televisieprogram ma Van Gewest tot gewest kwam en schreef hij een boekje met korte Zeeuwse verhalen, Een Schomp op schrift. Dialect Eveneens over het dialect ging de quiz die Bram de Leeuw organiseer de, en waar heel de zaal aan mee deed. Typisch Zeeuwse of Bruse woorden zoals esselingen (veters), karpoes (muts), koppespinveager (ra gebol) en dulleve (sloot) moesten ge raden worden waarna de beste zeven in een landelijke dialectronde verder gingen. Jaap Dekker, die afscheid nam als leider van de CJV, werd door Van Kooten bedankt voor z'n inzet. Als CJV-leiders van het eerste uur waren aanwezig J. Jumelet, De Ko ning en H. Schot. ZIERIKZEE - Onderling- Sterk, de belangenvereniging voor en door mensen met een verstandelijk handicap, blijkt op landelijk niveau een pioniersrol te vervullen op het gebied van de belangenbehartiging voor mensen met een verstandelijk handicap. Dit bleek tijdens de lande lijke ontmoetingsdag in gebouw De Veste waar een groot aantal mensen uit de Randstad en Brabant aanwezig was. ZIERIKZEE - Zeven organisaties van consumenten, huurders en huis eigenaren vinden dat de regering aannemers moet verbieden onder ling af te spreken hoeveel nieuwe wo ningen zullen gaan kosten. Die af spraken leiden ertoe dat nieuw bouwwoningen altijd duurder zijn dan noodzakelijk is. Een gevolg daarvan is dat de huren - en de prij zen van koopwoningen - ook altijd te hoog zijn. De organisaties stellen dit in een gepubliceerde verklaring. Minister De Korte van economische zaken laat 1 april een maatregel in werking tre den die het aannemers wettelijk mo gelijk maakt om min of meer zelf te bepalen hoeveel een bouwproject zal kosten. De daar tegen stelling nemende or ganisaties zijn de Consumentenbond, Konsumenten Kontact, de Vereniging Eigen Huis, het Nederlands Verbond van Huurders, het landelijk om- budsteam stadsvernieuwing, de lan delijke organisatie Belangengroepen huisvesting, en het landelijk contact Vrouwen Adviescommissies. Met z'n zevenen vertegenwoordigen zij min stens anderhalf miljoen mensen. Wanneer een woningbouwvereni ging of een andere opdrachtgever nieuwe woningen wil< laten bouwen, spreken aannemers vantevoren met elkaar af wie van hen de laagste of ferte zal uitbrengen. De aannemers die het werk niet uitvoeren, krijgen van hun collega en van de opdracht gever een „schadevergoeding" voor het indienen van de offerte. Alles bij elkaar genomen kan dat in de tien duizenden guldens lopen, die worden verrekend in de uiteindelijke prijs van nieuwbouw. Zelf spreken aanne mers van het „opzct-stelsel". Vorige maand uitten Konsumenten Kontact en de Nederlandse Architec ten Vereniging ook al kritiek op het nu gelegaliseerde aannemerskartel. Konsumenten Kontact stelde toen dat de regering niet de belangen van de bevolking behartigt maar de belan gen van het bedrijfsleven dient. Zij waren in de vroege uren naar Zierikzee afgereisd om eens te horen hoe Onderling Sterk is ontstaan en wat deze belangenvereniging doet. „Het idee van een belangengroep, ge vormd door mensen met een verstan delijk handicap zelf, is uit Engeland overgewaaid", vertelt William West- veer, tweede promotor van Onderling Sterk. Dat idee van de People First- beweging kreeg in Zierikzee vaste voet aan de grond toen in maart '85 Onderling Sterk werd opgericht. Deze belangengroep wil mensen met een verstandelijk handicap ertoe bewegen zich aan te sluiten en zo doende samen met elkaar een betere positie binnen de samenleving te be werkstelligen. Als belangenvereni ging van mensen met een verstande lijk handicap vervult Onderling Sterk een pioniersrol in Nederland. Landelijk Dit initiatief van de Zierikzeeë- naars heeft inmiddels in den lande bekendheid gekregen. Vragen uit het gehele land over het oprichten van een dergelijke vereniging en alles wat daarbij komt kijken bereikten het secretariaat van Onderling Sterk. „Om alle vragen te beantwoorden hebben we gekozen voor een ontmoe tingsdag", waar mensen van soortge lijke groepen in oprichting zich kon den informeren over de werkwijze van Onderling Sterk. Deze landelijke ontmoetingsdag werd om 11.00 uur door de voorzitter Amelia Fiere geopend. Daarna kre gen de aanwezigen, die hoofdzake lijk uit de Randstad (Schiedam, Den Haag) en Brabant kwamen het een en ander te horen over de activiteiten van de Zierikzeese groep. Groepjes Na de broodmaaltijd gingen de be zoekers in kleine groepjes discussië ren over de situatie van deze groepe ring binnen de Nederlandse samenle ving en over datgene wat een belan genorganisatie voor de mensen zelf kan doen om de positie van hen met een verstandelijk handicap te verbe teren. Ook het plan om in de toe komst als landelijke federatie Onder ling Sterk deel te gaan uitmaken van de landelijke federatie van ouderve renigingen kwam ter sprake. Uit de gesprekken kwam naar vo ren dat de man of vrouw met een ver standelijk handicap nog steeds moet knokken voor zijn of haar plaats in de samenleving. Het vooroordeel blijkt nog steeds te leven, ook bij on der andere directies van tehuizen en werkvoorzieningen en anderen die beroepshalve contacten met deze groep onderhouden. Volgens de be stuursleden van Onderling Sterk is het nog steeds nodig om in Nederland voor jezelf op te komen. „Daarbij lo pen mensen met een verstandelijk handicap niet alleen tegen een muur van onbegrip op. maar krijgen zij als groep vaak te weinig aandacht en krijgen zij te weinig steun bij het oprichten van een eigen belangenor ganisatie", aldus de bestuursleden. Alleen al als steuntje in de rug bleek deze eerste landelijke ontmoe tingsdag een succes, dat voor herha ling vatbaar is. Bovendien beperkt de belangenorganisatie zich niet tot Nederland. Er bestaan plannen om volgend jaar zelfs deel te nemen aan een conferentie in Engeland, waar dit alles in feite begonnen is. OUD-BEIJERLAND - De 86-jarige G. Bisdom uit Oud-Beijerland is om het leven gekomen door een verkeers ongeval in zijn woonplaats. Volgens de politie verzuimde de man, die op de fiets was, op een kruising voor rang te verlenen aan een personenau to. Hij is overleden aan hersenletsel. ZIERIKZEE - Met ingang van mor gen, woensdag 1 april, kunnen slachtoffers van misdrijven wette lijk aanspraak maken op een aantal vastoinschreven rechten. Vanaf die datum behoort het tot de taak van de politie om slachtoffers uitdrukkelijk te vragen of zij een schadevergoeding wensen en op de hoogte willen wor den gehouden van het verloop van de strafvervolging. Verder moet de politie zo veel mo gelijk bemiddelen bij een schadere geling. Dat wil zeggen dat de slacht offers attent gemaakt moeten worden op de mogelijkheden een aanvraag in te dienen bij het schadefonds ge weldsmisdrijven of het waarborg fonds motorverkeer. En tenslotte moet in het proces-verbaal alle rele vante informatie over het slachtoffer worden opgenomen. Dat volgt uit de richtlijnen van het ministerie van jusititie inzake slacht offerhulp (de zogenaamde vaillant- richtlijnen), die per 1 april integraal van kracht worden. De richtlijnen golden al sinds 1 maart 1986 voor slachtoffers van ernstige misdrijven. De richtlijnen bevatten ook instruc ties aan het adres van het openbaar ministerie. Dat is nu verplicht slacht offers die dat wensen op de hoogte te houden van het verloop van de proce dure. Bovendien moet het OM hen schriftelijk vragen of zij tijdens het strafproces een schadevergoedingseis willen indienen (die mogelijkheid be staat). en of zij prijs stellen op een ge sprek met de behandelend officier van justitie voordat de zitting begint. De laatste geldt alleen in gevallen die voor het slachtoffer ingrijpende ge volgen hebben gehad. De richtlijnen worden uitvoerig be schreven in een brochure getiteld „Slachtoffer van een misdrijf...en dan?", die het ministerie van justitie in samenwerking met het landelijk buro slachtofferhulp heeft opgesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 5