Kunst en Eer oogst succes met gevarieerd programma Twee feestmarkten bieden extraatjes voor een habbekrats Toename vrijwillige pleegzorg voor weggelopen minderjarigen Volle zaal voor Nachtegalen van Poznan Vakbond Inbraak in schuurtjes Vernielingen aan basisschool Expositie Bewaerschole Vergadering natuur- en recreatieschap ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 31 maart 1987 Nr. 24109 3 Het klagen over het dalend aantal leden bij de vakbonden dient zich ook op Schouwen-Duiveland steeds vaker aan. De ledenvergaderingen worden slechts matig bezocht en de gemiddelde leeftijd van de bezoe kers ligt te hoog om nog van een re delijke leeftijdsopbouw te kunnen spreken. De vergrijzing van het le denbestand gaat zowel de CNV als de FNV aan en in dat opzicht hebben de twee grote bonden een gemeenschap pelijk probleem. Hiervoor is zonder moeite een aantal algemene oorza ken aan te geven. De beroepenmarkt is vandaag de dag veel gevarieerder dan het aantal bonden doet vermoe den. Vooral in de dienstverlenende sector en de informatica-richting we ten steeds minder werknemers een herkenbare bond te vinden. Daar naast zijn de arbeidsvoorwaarden in verhouding tot tientallen jaren terüg sterk verbeterd en is de drang naar een betere CAO afgenomen. Natuur lijk moet er op menige arbeidsvloer nog het nodige gebeuren en dreigen veel voorzieningen zonder veel poespas terug gedraaid te worden, maar vergelijkbaar met vroeger tij den is de huidige situatie zeker niet. Landelijk hebben de bonden vele procenten aan leden moeten inleve ren en er is geen reden om aan te ne men, dat het beeld op Schouw en- Duiv eland rooskleuriger is. Of beter gezegd wordt, want het eilandelijk gebeuren toont zich vaak later dan de landelijke trend. Die terughou dendheid van de werknemers - ge combineerd met de ook hier gelden de vergrijzing - geeft een somber toekomstbeeld. Het is maar zeer de vraag in hoeverre een oproep van de afdelingsvoorzitters of een felle toe spraak van de districtsbestuurder vruchten afwerpt. Misschien doen de bonden er beter aan om zich naar buiten toe beter te profileren als vakbeweging. Te denken valt aan informatie-bulletins, waarin nieuwe (overheids)maatregelen worden ver taald in de praktijk. De bonden zou den zich binnen zeer korte tijd moe ten bezinnen op de naderende leeg loop. Zowel werkgevers als werkne mers zijn over de gehele linie gebaat bij een goede afdeling van de bon den. Want juist de plaatselijk goed ingewerkte afdelingen zijn in staat om in de lokale situatie goed werk te verrichten. Het is toch te gek eigen lijk, dat indien zich problemen voor doen, landelijke bestuurders van FNV of CNV in de regio moeten ko men vertellen hoe het moet. Mis schien kunnen de beide bonden iets gezamenlijks ondernemen, zodat het ei van Columbus niet twee keer uit gevonden hoeft te worden. AvdW ZIERIKZEE - Op de markt is uw gulden een daalder waard en zelfs nog wel iets meer dan dat. Wie immers op donderdag 9 en donderdag 16 april een bezoekje brengt aan de weekmarkt in Zierikzee kan profiteren van de super aanbiedingen" die in het kader van de feestmarkt worden aangeboden door de overgrote meerderheid van de markt kooplui, die wekelijks hun waren in het centrum van Zierik zee aan de man proberen te brengen. Deze feestmarkt, die dit jaar voor de vierde keer wordt gehou den, is bedoeld om meer leven in de brouwerij van het toch al dyna mische marktbedrijf te krijgen. Hierbij richten de kooplui zich nu eens niet speciaal op de toeristen maar op de eilandbewoners, die de meeste zomerevenementen aan hun neus voorbij zien gaan door dat deze uitgerekend in hun va kantieperiode vallen. Om ,,volk te trekken" en omdat iedere zichzelf respecterende ge meente een feestmarkt heeft, ver klaart het organiserende comité bestaande uit Piet Dekker, Char les Vleghels, Ruud Schutter, Mar tin Kooien en marktmeester Ge- leijn de Masier hun initiatief. Dit bestaat uit het uitreiken van bestedingsbonnen, ongeacht het bedrag dat wordt besteed. De ko per die twee bestedingsbonnen heeft kan zich hiermee melden bij een tweetal speciale stands, waar op vertoon van deze bonnen een consumptie-artikel voor een uiter mate zacht prijsje (beneden in koopprijs) kan worden gekocht. Het organisatiecomité heeft voor deze strategie gekozen ten einde zoveel mogelijk mensen te laten profiteren van de koopjes. Daar naast heeft het gilde van ambu lante handelaren nog enkele ande re verrassingen in petto. De koopjes worden 's morgens tot 12.00 en 's middags tot 16.00 uur aangeboden. Voor een vrolijk winkelmuziekje zorgt Opus 7. Daarnaast zal een aantal winke liers individueel met aanbiedin gen op de proppen komen, zodat die gulden meer dan een daalder waard is. ...Op de feestmarkt van 9 en 16 april is de gulden nog wat méér dan de daalder waard. Jaarverslag Federatie Maatschappelijke Dienstverlening ZIERIKZEE - Van alle Zeeuwse AMV-stichtingen heeft de Federatie Maat schappelijke Dienstverlening Noord-Zeeland in 1986 het op een na hoogste aantal plaatsingen of begeleidingen van pleegkinderen gerealiseerd. Dat blijkt uit het jaarverslag van de stichting die als werkgebied Schouwen- Duiveland, Sint Philipsland en Tholen heeft. Het begeleiden van minderjarige kinderen die door moeilijkheden met hun ouders uit huis worden ge plaatst, betreft een van de nieuwste activiteiten van de stichting waar mee men in 1985 van start ging. In 1986 kregen deze verder vorm met in achtneming van de voorschriften van het ministerie van WVC die daarop betrekking hebben. Behalve de vrij willige pleegzorg is er binnen de Maatschappelijke Dienstverlening ook een ontwikkeling op het gebied van slachtofferhulp en vrouwenhulp verlening. Dit alles uiteraard naast de meer traditionele vormer; van hulp die de stichting al vele jaren ver zorgt. Intensief werk Het aantal kinderen waarvoor het maatschappelijk werk zich in 1986 in zette bedroeg veertien. Op het eerste gezicht een niet zo indrukwekkend getal, aldus het jaarverslag. ,,Maar het werk blijkt bijzonder intensief te zijn". De vrijwillige pleegzorgtaak van de stichting houdt verband met de uithuisplaatsing van minderjari gen wanneer die op een andere dan een justitiële maatregel is gebaseerd. Dat betekent dat de ouders in de uit huisplaatsing van hun kind toestem men of die gedogen. Men streeft er bij de hulpverlening naar om het gebeu ren zowel voor de ouders als voor de minderjarige zo 'licht' mogelijk te doen zijn. De jeugdige zo dicht moge lijk in de buurt van zijn oorspronke lijke omgeving te houden en de rela tie tussen ouders en kind te herstellen. Uit het jaarverslag blijkt dat een en ander een intensieve bemoeienis vergt van de maatschappelijk wer ker ten opzichte van alle partijen die op wat voor wijze dan ook bij de pleegzorgsituatie zijn betrokken. Volgens het jaarverslag is het uitdie pen van deze taak in het afgelopen jaar de kwaliteit van de jeugdhulp verlening in aanzienlijke mate ten goede gekomen. Als bezwaren noemt men de geweldige bureaucratische rompslomp die het uitvoeren van de regels in het kader van de pleegzorg met zich meebrengt. En het gebrek aan continuïteit in het beleid van de overheid. „Zij trakteert ons op de ene wijziging na de ander". Het be stuur van de stichting spreekt naar aanleiding daarvan haar bezorgd heid uit over het voornemen van het ministerie om instellingen die min der dan een bepaald aantal plaatsin gen/begeleidingen realiseren een de finitieve erkenning te onthouden. „Dan zouden we het pas met zoveel moeite opgetrokken bouwwerk van de vrijwillige pleegzorg weer af kun nen breken". NOORDGOUJVE - De heer G. A. uit Zonnemaire deed aangifte van dief stal van een spade ter waarde van 100 gulden uit een van zijn beide schuur tjes aan de Zuidbosweg te Noorgou- we. Tussen zondag en maandag wer den schuurtjes opengebroken door het forceren van de sloten. ZIERIKZEE - Aan de basisschool aan de Hoge Molenstraat te Zierikzee werden in het weekend vernielingen aangericht door het openbreken van enkele ramen. Er wordt niets vermist maar omdat door de kapotte ramen grond naar binnen werd gegooid denkt de politie aan baldadig gedrag. De schade door de braak bedraagt on geveer honderd gulden. „Geen pretentieloze hoempapa" maar een gevarieerd programma van niveau tijdens de jaarlijkse uitvoering van Kunst en Eer. Tijdens uitvoering in Concertzaal ZIERIKZEE - Geen pretentieloze hoempapa, maar een gevarieerd programma van niveau, dat door de leden van de Koninklijke Harmonie Kunst en Eer met verve werd gebracht, tijdens de jaarlijkse uitvoering in de Zierik- zeese Concertzaal. Een uitvoering, die gezien de publie ke belangstelling en het applaus het predikaat geslaagd verdient. Dit jaarlijks terugkerende muziek- gebeuren bleef overigens niet be perkt tot een optreden van de harmo nie en het tamboerkorps van Kunst en Eer. Een vokale bijdrage van het interkerkelijke koor Adonai, de pia nosolo's van Cathy Kotoun en het op treden van een zestal leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool maakte vafci deze uitvoering een veelomvat tende en aantrekkelijke muziek avond. Nadat als „opwarmertje" een pittig stukje marsmuziek was gespeeld opende Kunst en Eer-voorzitter H. Asma de avond. Volgens Asma was het de eerste keer dat een uitvoering van het muziekgezelschap zoveel pu bliek trok. De voorzitter liet niet na ook het bedrijfsleven te bedanken voor zijn financiële steun waardoor deze avond mogelijk was. Uit zijn woorden bleek verder dat de tien mil le subsidie van de gemeente en de bij dragen uit het Anjerfonds en de olie bollencollecte niet toereikend zijn om een harmonie te onderhouden, gezien de kosten van de muziekinstrumen ten en uniformen. Het programma van deze avond was zo opgesteld, dat dit voor de mu zikale leek voldoende aanknopings punten bood. Het feit dat in tegen stelling tot voorgaande jaren achter grondinformatie over de diverse B URGH-HAAMSTEDE - Ruim 350 mensen togen naar De Schutse in Burgh-Haamstede voor het concert van het koor De Nachtegalen van Poznan. Jan Simons, één van de organisatoren: ..Het was geweldig, werkelijk waar. Wc hebben veel leuke reacties gekregen. Er waren gastgezinnen bij die met de kinderen naar Zierikzee zijn geweest om kleren voor ze te kopen". Om een en ander te kunnen bekostigen hebben Jan Simons, Tineke Deurloo en Wim Geleijnse 26 bedrijven bereid gevonden het gebeuren te sponsoren. Jan Simons:Zonder die sponsoring was het niet mogelijk ge weest. Eén van de sponsors kwam maandagmorgen, bij het vertrek van het koor naar Polen, nog met een kist sinaa sappels. Voor onderwegVoor het optreden van het koor is bewust gekozen voor De Schutse. „De akoestiek is mis schien wat minder dan in een kerk. maar je hebt er veel meer pauze-faciliteiten", aldus Jan Simons. ..Het is ons uitstekend bevallen". Over de houding van de RK-kerk, waar het Poolse koor de mis zou zingen, is Simons zeer ont stemd. „Ze mochten maar een paar werken brengen, in plaats van een complete mis. Dat vind ik gewoon schandalig. Maar er gaat een brief naar de RK-kerk, want dit kan gewoon niet". Afgezien hiervan is Simons erg enthousiast over het gebeuren. Als het aan hem ligt wordt het bezoek van het Poolse koor aan Schouwen-Duiveland een jaarlijks terug kerend evenement. nummers in het programma-over zicht was vermeld speelde hierbij ze ker een rol, evenals de afwisseling tussen stemmige en swingende, be kende en minder bekende stukken. Afwisseling Die afwisseling kwam vooral in het optreden van het harmoniegezel schap naar voren. Zo volgde op het stemmige Celebre Adagio van T. Al- binoni, dat qua toonzetting en tempo geschikt lijkt te zijn als treurmuziek, de suite Suite on Greek love songs, waarin vier verschillende Griekse volksliedjes uit de achttiende eeuw tot een samenhangend geheel waren gevoegd. Veel applaus kreeg het ge zelschap met de vertolking van een aantal hits uit de jaren '20 en the Moody Miller Band, waarin die on vergetelijke Glenn Miller stijl tref fend werd gebracht door solo's van Edwin Eggink, Rinie Fiere en Bep van der Linde. Naast het optreden van de drum band en het harmoniegezelschap stond ook een pianosolo van Cathy Kotoun op het programma. Zij had voor haar optreden gekozen voor een sonate van D. Scarlatti en een etude van Frederic Chopin. Werken die zij op overtuigende wijze ten gehore bracht. Datzelfde gold voor het zestal leerlingen van de Zeeuwse muziek school. Dit sextet onder leiding van Anton Kempe riep met zijn uitvoe ring van A little theatre music van A. Frazer het beeld van rood pluche en verguldsel van een klein theater in het 19e eeuwse Engeland op. Apotheose Het interkerkelijke koor Adonai onder leiding van Liesbeth Franken gaf deze muziekavond een gewijd tintje door een aantal gospels en ne gro spirituals, zoals dc evergreens Babylon en Go down Moses, ten geho re tc brengen. Aanvankelijk wat mat. BURGH-HAAMSTEDE - 45 Jaar tekenen en schilderen, een selectie van portretten en stillevens. Onder deze titel is van 4 tot en met 18 april in de Bewaerschole te Burgh-Haam stede een expositie te zien van het werk van de 63-jarige Guus de Jong. De schilderes werd in Djakarta gebo ren en bouwde haar werk op na enke le maanden tekenles van Elizabeth Rietveld in 1941. Ze kwam daarna in het Japanse in terneringskamp Tjideng terecht waar zij vele tekeningen en pastels maakte onder andere van dertienjarige jon gens vlak voor die gedwongen wer den overgeplaatst naar de mannen kampen. De tekeningen waren een aandenken voor hun achterblijvende moeders. In 1946 kreeg zij in Amster dam enige lessen in het schilderen met olieverf van Henk Broers. Een techniek waartoe ze pas echt werd gestimuleerd nadat ze in Middelburg de Hongaarse schilderes Frieda Lage had ontmoet. Naast haar drukke werkzaamheden als echtgenote en moeder van drie kinderen heeft Guus de Jong tijdens haar leven altijd tijd vrij blijven houden voor het schilde ren om zich verder in de schilder kunst te verdiepen. maar eenmaal op dreef liet het koor met de vertolking van Joshua fight the battle of Jericho zien tot wat het in staat is. De apotheose van deze mu ziekavond werd bereikt toen het Zeeuwse volkslied werd ingezet, waarbij de zaal staande dit lied mee zong. BROUWERSHAVEN - Vrijdag, 3 april houdt de Raad van Bestuur van het natuur- en recreatieschap De Gre- velingen haar 17e vergadering. Deze wordt gehouden in het Tonnenmaga- zijn in Brouwershaven en begint om 10.00 uur. Op de agenda een aantal belang rijke zaken. Zo komt de begroting 1988 en het werkplan voor 1987 aan de orde en zal er gepraat worden over het meerjaren inrichtingsplan voor de Grevelingen. Ook wordt het be leidsplan Krammer/Volkerak behan deld. De stand van zaken wat betreft inrichting en beheer van de Grevelin gen wordt ter vergadering mondeling toegelicht. Verder op de agenda een deelplan/objectplan voor het centrale deel van de Slikken van Flakkee en het verzoek van Scouting Zeeland om een groepskampeerterrein in te mo gen richten op Dwars in de Weg. Het dagelijks bestuur stelt voor daarvoor toestemming te verlenen. Op de ver gadering neemt men ook afscheid van de heren Boersma, Van der Meer en Koster. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: M. Kaat Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11. Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-16551 Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redactie (na 17.30 uur): 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 41,00; per jaar 1 156,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 1 6,60. Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3