Ook eilandelijke werkgevers betrokken bij enquête GAB Bram Bevelander in de prijzen Nederlandse Raad Zwemdiploma's 225 Veiligheid kerncentrale Borssele niet voldoende volgens Milieudefensie WATERSTANDEN cigenaa Vliegtuigbom gedemonteerd Deurloo Intermeubel Centrale Borssele blijft open Wie heeft voorrang? Euthanasie op ijsberin Snofrid 2 i ZOETERMEER - Minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) wil zich tot het uiterste inspannen om bij de afslankingsoperatie van het mi nisterie gedwongen ontslagen te voorkomen. Hij heeft dat in het over leg met de bijzondere commissie van overleg gezegd TERNEUZEN - Een team van de E OD (Explosieven Opruimings Dienst) uit Den Helder heeft in Ter- neuzen een uit de Tweede Wereldoor log daterende vliegtuigbom onscha delijk gemaakt. De zogenaamde 500-ponder met een inhoud van 135 kilogram springstof werd in onge veer een half uur tijd gedemonteerd. In verband met deze actie was de omgeving in een straal van 250 meter enige uren hermetisch door de politie afgesloten. Een aantal bewoners in de directe omgeving moest hun pand tij delijk verlaten. Ook het personeel van een aantal kantoren en bedrijfs gebouwen had vrijaf. De bom werd een paar weken geleden op aanwij zing van een inwoner van Terneuzen gevonden. De blindganger was daar terecht gekomen bij een geallieerde luchtaanval in september 1944. In de omgeving waar de bom is ge vonden verrijst binnenkort een nieu we woonwijk. Advertentie Sierlijk gebogen fauteuil, zwart buisframe en kussen bekleed met katoenen drukstof. 595,- leverbaar (ook in leer). Voetenbankje los Hanngvlictplein 4 4301 XG Ztenkiee Tel 01110-12946 's Maandags gesloten Donderdagavond koopavond DEN HAAG - Zolang de kerncentrale in Borssele niet voldoet aan alle veiligheidseisen, zoals een onafhanke lijk bureau die onlangs heeft opgesteld, zou hij buiten werking moeten blijven. Minister de Graaf van sociale zaken had geen toestemming mogen geven om de centra le weer op te starten, nu de vereiste maatregelen nog maar ten dele zijn uitgevoerd. De centrale die afgelopen woensdag weer in gebruik is genomen, moet dan ook weer worden stilgelegd totdat ook de overige gebreken zijn verholpen. Dat betoogde de Vereniging Milieudefen sie in Den Haag voor de Raad van State. De vereniging verzocht de afdeling Geschillen van bestuur van de raad om het besluit van De Graaf te schorsen. Na de ramp in Tsjernobyl onder zocht een team van buitenlandse ex perts vorig jaar de veiligheid van de kerncentrale van Borssele. In hun rapport kwamen zij tot de conclusie dat er met name op het gebied van het management nogal wat aan mankeer de: het personeel wist niet hoe te han delen bij een dreigende ramp, de do cumentatie bleek niet in orde te zijn en er bestond te weinig controle. Ook op technisch gebied bleek het een en ander niet voldoende: veiligheids- BORSSELE - De afdeling geschil len van bestuur van de Raad van Sta te heeft de Vereniging Milieudefen sie niet-ontvankelijk verklaard in haar verzoek de vergunning aan de kerncentrale in Borssele te schorsen totdat die veiliger kan werken. Het verzoek van de vereniging is dus niet geldig en daarom is geen uitspraak gedaan. Dat heeft een woordvoerder van de Raad van State meegedeeld. De motivering volgt nog. De Vereniging Milieudefensie vindt dat de kerncentrale eerst aan alle vei ligheidseisen moet voldoen die door een onafhankelijk buitenlands bu reau zijn vastgesteld na de ramp in Tkjernobyl. Dat bureau constateerde dat er nogal wat mankeerde aan het management (hetgeen zich vooral bij een ramp zou wreken), de documenta tie en de techniek. De centrale ging begin dit jaar tij delijk dicht om het een en ander te verhelpen. Er werden „korte termijn verbeteringen" aangebracht. De cen trale werd woensdag weer in werking gesteld. Dat was volgens de centrale nodig om niet in de problemen te komen met de contractpartners. Stilleggen van de centrale kost 240.000 gulden per dag. Milieudefensie stelde echter dat de lange termijn-verbeteringen ook eerst uitgevoerd hadden moeten wor den. De indeling tussen korte en lan ge termijnverbeteringen is volgens haar volstrekt willekeurig. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Oosterscheldemond Bruinisse Wemeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 1 april 06.35 148 00.35 -121 19.00 137 13.10 -152 2 april 07.10 147 01.15 -125 19.30 128 13.45 -146 1 april 04.35 178 10.50 -160 16.55 169 23.10 -130 2 april 05.10 176 11:35 -151 17.40 154 23.50 -129 1 april 07.05 168 00.50 -136 19.30 157 13.30 -167 2 april 07.45 167 01.30 -140 20.05 148 14.05 -161 1 april 06.30 168 00.30 -132 19.00 156 13.05 -160 2 april 07.10 167 01.10 -135 19.35 147 13.45 -155 Meeste ontslagaanvragen niet genoeg niet gegevens onderbouwd ZIERIKZEE - Aan bijna zeventig procent van de werk gevers die een ontslagaanvrage indienden voor een of meerdere van hun werknemers moest het Gemeentelijk Arbeids Bureau om een nadere toelichting op de motie ven vragen. Het merendeel van de aanvragen blijkt na melijk slecht of onvoldoende te worden onderbouwd met concrete gegevens. Dat blijkt uit een enquête die de afde ling Ontslagzaken van het GAB Goes heeft gehouden on der een aantal werkgevers dat in 1985 ontslagaanvragen indiende. Omdat de afdeling Ontslagzaken van het GAB ook in Schouwen-Duiveland actief is en een vertegen woordiging heeft bij het arbeidsbureau te Zierikzee wer den ook de betreffende werkgevers op Schouwen- Duiveland geënquêteerd. Dit de enquête blijkt dat de werk gevers een positief oordeel hebben over de voorlichting van het GAB. Dat geldt ook voor andere aspecten van de ontslagaanvrage zoals de mo tivering die de directeur aan zijn be slissing ten grondslag legde, de duur van de afhandeling en de bereikbaar heid van de ontslagambtenaar. Als meest opmerkelijke conclusie noemt het GAB dat het merendeel van de ontslagaanvragen slecht of onvol doende met concrete gegevens werd In totaal reageerden 75 van de 152 aangeschreven werkgevers op het verzoek het enquêteformulier in te vullen. Het betrof een anonieme en quête. De afdeling Ontslagzaken hield de enquête om te weten te ko men welke ervaringen werkgevers hebben met de ontslagprocedure zo als die door het GAB wordt gehan teerd. De resultaten die uit het onder zoek naar voren kwamen waren voor het GAB over het algemeen zo posi tief dat men geen aanleiding ziet om wezenlijke veranderingen aan te brengen in de ontslagbehandeling. Ontslagprocedure De directeur van het GAB heeft de bevoegdheid om ontslagvergunnin gen af te geven. Deze worden meestal aangevraagd door een werkgever. Voordat de directeur beslist over de ontslagaanvrage laat hij zich advise ren do or een ontslagcommissie waar in een vertegenwoordiging zit van werkgevers- en werknemersorganisa ties en de arbeidsinspectie. Verder stelt de afdeling Ontslagzaken zowel werkgevers, werknemers als hun be langenbehartigers in de gelegenheid motieven en argumenten mot betrek king tot het ontslag schriftelijk naar voren te brengen. Zij geeft algemene informatie met betrekking tot ar beidsovereenkomsten en ontslagza ken. onderbouwd. De vraag of de werkge vers er de zin van inzagen dat door het GAB om nadere onderbouwing van hun ontslagaanvrage was ge vraagd werd door meer dan drievier de deel van hen bevestigend beant woord. Naar aanleiding van het streven naar een goede onderbou wing van ontslagmotieven wees het GAB er op dat de afdeling Ontslagza ken altijd bereid is om aan belang hebbenden informatie te geven over de ontslagprocedure bij het GAB. Zo wel aan groepen als aan individuele belangstellenden. voorzieningen werkten niet, er waren te weinig vuurvaste zones en er was geen deugdelijke overlegruimte voor de staf, aldus het rapport. Maatregelen Onder meer om dit te verhelpen ging de centrale begin dit jaar dicht. De te nemen maatregelen werden on derscheiden in lange en korte termijn verbeteringen. De korte termijnmaa tregelen zijn inmiddels getroffen, waarna de centrale vorige week in ge bruik werd gesteld. „Wij zijn het aan onze contractpart ners verplicht te draaien als de veilig heid niet in het geding is", aldus een vertegenwoordiger van de Provincia le Zeeuwse Energe Maatschappij (PZEM) vrijdag. Vqjgens hem is de veiligheid zo goed als optimaal: een zeker rest-risico kun je echter nooit uitsluiten. Stilleggen van de centrale kost volgens de PZEM 240.000 gulden per dag. Milieudefensie betoogde echter dat de veiligheid wel degelijk in het ge ding is. De conclusies van het rapport liegen er volgens woordvoerders van de vereniging niet om. De indeling tussen korte en lange termijnmaatre gelen is volstrekt willekeurig en meer gebasseerd op praktische gron den dan op veiligheidsoverwegingen, zo luidt hun motivatie. Mocht de Raad van State niet kunnen overzien in hoeverre de centrale onveilig is, dan zou een nieuw onderzoek gelast kunnen worden, aldus Milieudefen sie. De centrale zou tot die tijd dicht moeten. Vertegenwoordigers van de PZEM en de diverse ministeries menen dat Milieudefensie op formele gronden niet ontvankelijk verklaard moet worden. Omdat er nooit een verzoek is ingediend om de kerncentrale om opstarting te voorkomen, is er juri disch geen sprake van een ministerië le beschikking zodat er feitelijk niets aan te vechten is, zo stellen zij. De uitspraak is maandag 30 maart. PORT AU PRINCE - In een feeste lijke stemming is Haïti massaal naar de stembus getogen om voor de nieu we grondwet te stemmen en een streep te zetten onder drie decennia van tirannie. B-diploma's oude stijl. Sinds de in voering van de diploma's nieuwe stijl in 1986 werden nog 310 basisdiplo ma's, en 807 zwemvaardigheidsdiplo- ma's uitgereikt. Deze laatste zijn weer onderverdeeld in 765 diploma's zwemvaardigheid 1, 35 zwemvaardig- heid 2 en zeven zwemvaardigheid 3. De resterende 620 diploma's naar het magische getal van 10.000 gaan tot de cember 1987 naar de kandidaten. De prijs aan Bram Bevelander ging ver gezeld van een drietal extra cadeaus van het sportcentrum: een fraaie bos bloemen voor mevrouw Bevelander en een tien badenkaart voor de beide kinderen van het echtpaar. Wethouder van sportzaken L. J. van Gastel van Zierikzee overhandigt in zijn functie van voorzitter van de Stichting Sportcentrum Schouwen-Duiveland symbolisch de prijs aan Bram Bevelander. ZIERIKZEE - De Neder landse Raad Zwemdiplo ma's loofde een aantal prij zen uit ter gelegenheid van de uitreiking van het mil joenste zwemdiploma in het bestaan van de zwemdi ploma's. Daarvoor kwamen alle 'afzwemmers' in Ne derland gedurende de maand februari in aanmer king. Omdat het niet doen baar was exact de miljoen ste aan te duiden kwamen honderd van de in totaal 40.000 afzwemmers in aan merking. Van die honderd kregen er tien het predi kaat 'miljoenste'. Zij kre gen allen in het fonkelnieu we Eindhovense recreatie centrum Tongelreep een veertiendaagse vakantie in recreatie-park De Beekse Bergen in Hilvarenbeek aangeboden. De overige ne gentig 'miljoensten' kregen in de accommodatie waar zij afzwommen een prijs. Ook in het Zierikzeese zwembad Onderdak was een winnaar. Sportcent ru m Schou wen-Du iveland de prijs aan de 34-jarige Bi'am Beve lander uit Kerkwerve. Hij werd de enige Zeeuw, die werd uitgekozen uit de 40.000 afzwemmers van februari.- De prijs, die Bevelander kreeg aange boden, bestaat uit een weekeindver- blijf voor twee personen in het schit terende recreatie- en congresmotel Eindhoven. Bevelander begon in fe bruari l(f86 aan zijn 'zwemloopbaan'. „Ik kon nog geen meter zwemmen en wilde het toch maar eens een keer gaan doen", vertelde Bram Bevelan der na de prijsuitreiking. „Het bete kende tevens mijn eerste kennisma king met sportcentrum Onderdak. Inmiddels is dat wei even veranderd". Op 27 februari 1987 behaalde Bram Bevelander het zwemdiploma. Zwembad Onderdak is inmiddels naarstig op weg naar een eigen mijl paal. Medio december van dit jaar wordt de uitreiking van het 10.000e diploma in het bestaan van het Zie rikzeese zwembad verwacht. Momen teel zijn er sinds 1972 9380 zwemdi ploma's uitgereikt. Dit aantal is bereikt via 4473 A-diploma's en 3790 Doodtij: 8 april Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 Wethouder L. J. van Gastel van Zie rikzee overhandigde in zijn functie van voorzitter van de Stichting ZIERIKZEE - Wie heeft .voorrang wanneer bij een een kruispunt vanaf vier kanten auto's aankomen? Dit di lemma deed zich maandagmiddag voor op de kruising Weststraat Laan van Sint Hilaire te Zierikzee. Om het te doorbreken reden twee auto's door waarna een botsing volgde waarbij beide voertuigen werden beschadigd. W. K. uit Dreischor kwam vanuit de Weststraat en wilde rechtdoor dc Scheldestraat in. H. B. uit Zierikzee reed vanuit de Laan van Sint Hilare de Weststraat in. Door de aanrijding midden op de kruising werden de personenauto's respectievelijk aan de linkervoorzijde en linkerachterzijde beschadigd. RHENEN - De ijsberin Snofrid, die enkele maanden geleden in Utrecht een operatic aan haar knie onder ging, is overleden. Zij is gevallen en heeft dc geopereerde poot op een an dere plaats gebroken. Genezing of operatie was uitgesloten, zodat de dierenarts en de directie van het Ou wehands dierenpark in Rhcncn tot euthanasie hebben moeten beslui ten. Dat heeft het dierenpark bekend gemaakt. Aanvankelijk ging het heel goed met Snofrid. Zij was snol aan de bete re hand, had haar eetlust helemaal terug en had geen pijn meer a&n haar geopereerde knie. Om te voorkomen dat zij bij het stoeien met de andere ijsberen opnieuw zou vallen - dat was tenslotte de oorzaak van haar eerdere blessure - hadden de verzorgers naar voorlopig apart gezet. Snofrid bleek echter haar speelka meraadjes niet nodig te hebben om toch een tweede keer ongelukkig ten val te komen. Zij heeft waarschijn lijk bij een onverwachte beweging haar evenwicht verloren. Snofrid was de eerste ijsbeer die in ons land een operatie onderging. Woensdag 1 april Zierikzee ANBO-gebouw. Themabijeenkomst werkgroep Uitkeringsgerechtigden (WAO, AOW, VUT) Schouwen-Duive land. 14.30 uur. Raadzaal stadhuis. Commissieverga dering welzijn. 16.30 uur. Bruinisse Boomplantdag. Opening om 10.30 uur door burgemeester Hekman in Dorpshuis. Donderdag 2 april Zierikzee ANBO-gebouw Paternosterstraat. Thema-middag ANBO met onder werp voetreflexologie. 14.00 uur. Huis van Nassau. Beurs landbouw en handel. 19.00 uur. Huis van Nassau. Vergadering Diabe tes Vereniging. 19.30 uur. Renesse Dorpshuis. Toneel/muziekavond voor senioren. 19.30 uur. Bruinisse NH-verenigingsgebouw. Ruilavond postzegelvereniging G. J. Peelen. Aanvang voor de jeugd 19.00 uur, voor de senioren 20.00 uur. Vrijdag 3 april Zierikzee Vergaderzaal Gereformeerde kerk. Jaarvergadering Hout- en Bouwbond CNV. 19.30 uur. Ellemeet Dorpshuis. Toneel/muziekavond voor senioren. 19.30 uur. Oosterland De Oosterhof. Ontspanningsavond Breng eens een zonnetje van Oranje vereniging. 19.30 uur. Goes 't Beest. Uitreiking eerste jongeren krant. 21.00 uur. Lewedorp Café-pension De Goede Verwachting. Avondruilbeurs. 19.15 uur. Zaterdag 4 april Zierikzee Havenplein. Openluchtsamenkomst Leger des Heils m.m.v. het Nationaal Koor. Ingebruikname Hervormd Kerkcen trum achter Gasthuiskerk. 16.30 uur. UW-gebouw. Maandelijkse bijeen komst van Werkgroep Homofilie. 20.00 uur. Kerkwerve Ttellersweg 3. Open dag Kom in de kas. 10.00 tot 16.00 uur. Burgh-Haamstede De Burght. Optreden Adrie Ooster- ling. 20.30 uur. Brouwershaven ASV haalt het oud papier op. Dreischor Gaanderseweg 9. Open dag Kom in de kas. 10.00 tot 16.00 uur. Bruinisse Molenweg 7/9. Open dag Kom in de kas. 10.00 tot 16.00 uur. Jeugdsoos De Pul. Optreden Sweet Revenge. 21.30 uur. Goes 't Beest. Optreden The Pastels. 22.00 uur. Middelharnis Hervormde Exodus gemeente. Van oord tot oord. 19.00 uur. Zondag 5 april Zierikzee Uitvoering Nationaal Koor Leger des Heils van 14.45 tot 15.15 uur in bejaar dencentrum Borrendamme en van 16.00 tot 16.30 uur in de hal van het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Maandag 6 april Noordgouwe Café van der Weij de. Regionale stu die-avond ZAJK. Thema: tuinaanleg en -onderhoud. 20.00 uur. Dinsdag 7 april Zierikzee De Driehoek. Thema-avond flexibele arbeid, met lezing Maria van Veen. 20.15 uur. Woensdag 8 april Zonnemaire Café De Smidse. Kunstkring Schou wen-Duiveland, inleiding door Rob Holman en Ivonne Kools. 21.00 uur. Donderdag 9 april Zierikzee Feestmarkt op Havenplein. 9.00-16.00 Vrijdag 10 april Zierikzee Graanbeurs Huis van Nassau. Dans avond met orkest The Wipe Outs. 20.30 uur. Burgh-Haamstcdc Kantine van camping Duinrand. Ree wild-geweiententoonstelling. Zaal open vanaf 15.30 uur. 's Avonds dis cussie voor afschothouders en leden van de KNJV. Brouwershaven Tbnnenmagazijn. Tbneel /muziek avond voor senioren. 19.30 uur. Zaterdag 11 april Burgh-Haamstede Kantine van camping Duinrand. Ree wild-geweiententoonstelling. Zaal open van 10.00 tot 16.00 uur. Om 14.00 uur demonstraties van het voorjagen van zweethonden en een demonstra tie met de slechtvalk. De Schutse. Tbneel/muziekavond voor senioren. 19.30 uur. Goes Maria Magdalenakerk. Concert Kam per Mannenkoor. 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2