Face-lift Paardenstraatje in commissie Concertzaal „Onderwijs onder drjik van bezuinigingsplannen' Engelandreizigers op pad 4 4 Dorpsweg 'onder behandeling' DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bromfiets gevonden Expo Nieuwerkerk r' V V PE Bitr Diefstal van fiets 4 J ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Gevarieerd Hondebeten Plaveisel De Zierikzeese koninklijke muziekvereniging Op Schouwen-Duiveland komen jaarlijks hon- Kunst en Eer verzorgde een geslaagd concert derd hondebeten voor. Veelal is dit een direct in de Concertzaal. Het programma was uiterst gevolg van de onwetendheid bij de huisgeno- gevarieerd. (Pag. 3). ten. (Pag. 4). plaveisel. (Pag. 5). Tenniskampioen Voormalig streekarchivaris Wiebe Keikes levert In sportcentrum Krayestein in Burgh-Haamste- nog steeds zeer gewaardeerde bijdragen aan de werd de sponsortenniscompetitie afgeslo- de ZN. Vandaag een verhaaltje over historisch ten. De ploeg van Bijmakelaardij-Tennisoplei- ding Allround werd kampioen. (Pag. 11). DINSDAG 31 MAART 1987 143ste jaargang Nr. 24109 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Als het 'ongeveer' niet met zijn vaardige hand in ons onderwijs werkte, wat zou er van onze wereld ge worden zijn?, Lichtenberg ZIERIKZEE - Dat het Paardenstraatje in Zierikzee nu niet direct de meest geschikte locatie voor een theater is is een regelmatig terugkerend item in de commissie Con certzaal. Ook tijdens de laatste vergadering van deze commissie werd dit onderwerp tijdens de rondvraag aan geroerd door burgemeester mr J. J. P. M. Asselbergs die een ontwerpschets van mogelijke verbeteringen in dit smalle straatje liet zien. Dat het Paardenstraatje niet die al lure heeft, die de aanwezigheid van een theater rechtvaardigt is alge meen erkend. Het grote probleem is echter dat de mogelijkheden om het Paardenstraatje te. verbeteren be perkt zijn. Een feit, dat door burge meester Asselbergs, die voor de eer ste keer deze commissie voorzat, nog eens naar voren werd gebracht. Bloembakken Die geringe mogelijkheden heeft de dienst gemeentewerken ertoe ge dwongen om met beperkte middelen verbetering te brengen in de bestaan- ZIERIKZEE - De bromfiets van A. T. uit Brouwershaven die zaterdag avond werd ontvreemd vanuit de Ho ge Molenstraat te Zierikzee is bij toe val teruggevonden in de Mosselboom gaard te Zierikzee. Het'voertuig was onbeschadigd. NIEUWERKERK - Vrijdag 10 en zaterdag 11 april wordt in het Dorps huis in Nieuwerkerk de tweede expo Nieuwerkerk gehouden. Twaalf plaatselijke bedrijven tonen het nieuwste uit hun branche. De expo is gratis toegankelijk. Het deelnemersveld, hoewel klein, toont een breed scala: bloemen, ta bakswaren, deuren, speelgoed, huis houdelijke artikelen, auto-acces soires, doe-het-zelf-artikelen, verf, meubels. Ook zijn vertegenwoordigd een kapsalon, bakkerij en een bedrijf in landbouwmechanisatie. Ook een supermarkt en een bedrijf in electro geven acte de presence. De opening wordt vrijdag 10 april om 19.00 uur verricht door loco-bur gemeester J. Op 't Hof. De expo is open vrijdag van 19.00 tot 22.00 uur en op zaterdag 11 april van 10.00 tot 16.00 uur. de situatie. Die verbeteringen be staan uit het plaatsen van een drietal fietsenrekken met ruimte voor twin tig rijwielen, het neerzetten van en kele bloembakken om het parkeren voor de nooddeuren van de Concert zaal onmogelijk te maken. Ook de herbestratirig van dit verbindings straatje maakt deel uit van deze schets, die bij de commissieleden in de smaak bleek te vallen. De ont werptekening moet echter ook nog aan de commissie publieke werken worden voorgelegd. Aanpassingen Een andere zaak waarover de com missie zich boog was het opstellen van een urgentielijst van aanpassin gen en verbeteringen die niet alleen dit jaar maar ook in de komende ja ren moeten worden aangebracht, wil de Concertzaal zijn functie als thea ter naar behoren kunnen vervullen. Voor dit jaar is inmiddels een priori teitenlijst opgesteld, waarop een nieuwe toneelverlichting als meest urgent staat vermeld. Op dit moment is het zo dat sommige gezelschappen hun eigen lampen meenemen wan neer ze in Zierikzee optreden. Het aanbrengen en afstellen van de be lichting is tijdrovend en daardoor kostbaar. Na advies te hebben ingewonnen bij de directeur, en een technicus van de Middelburgse Schouwburg blijkt echter dat deze innovatie aanmerke lijk duurder uitvalt dan aanvanke lijk geraamd. Een gegeven, dat door commissielid C. Legemaate (CDA) werd opgemerkt. Die kostenstijging van circa dertig mille is te wijten aan de uitbreiding van het aantal spots. Volgens deze deskundigen halen we het niet met de aanvankelijk geplan de vijftien nieuwe lampen, maar moeten er 36 stuks worden aange bracht". Intercom Op het waslijstje gewenste aanpas singen prijkt eveneens de aanleg van een intercom, een lang gekoesterde hartewens. Op dit moment wordt eèn babyfoon gebruikt. De aanleg van een intercom-installatie blijkt een aantal technische moeilijkheden op te leveren, zodat de commissie zich hieromtrent niet duidelijk uitliet, al kon deze wel instemmen met de ur gentielijst voor dit jaar, waarop naast de toneelverlichting ook zaken als nieuw meubilair en vloerbedek king op het balkon staan vermeld. Krimp Bij het stofferen van de Concert zaal blijken in het verleden verkeer de keuzes te zijn gedaan. Zo blijkt dat de vloerbedekking in praktijk niet goed schoon te krijgen is. Ook de zij- en achtergordijnen zijn volgens N. van der Zwan hard aan vernieuwing toe daar de krimp onbarmhartig toe geslagen heeft. Een constatering die Asselbergs de opmerking ontlokte ,,dat het triest is om zoiets te verne men". Uit het verhaal van Van der Zwan kwam naar voren dat goedkoop weieens duurkoop kan zijn, daar de huidige gordijnen twee, drie jaar ge leden zijn aangeschaft, maar van een kwaliteit stof zijn, die niet geschikt is voor theatergebruik. Dat deskundigen in al hun specia listische wijsheid weieens tot aanbe velingen komen die in praktijk niet haalbaar zijn bleek toen het punt van het tegenlicht ter sprake kwam. Volgens deze deskundige is het aan brengen van een tegenlicht waarbij het licht de zaal inschijnt) onmisbaar voor een theater van enig niveau. Af gaande op dit advies van een kenner stond het punt van de tegenspot dan ook op het wensenlijstje voor 1989. Uit de toelichting van Van der Zwan bleek echter dat dit in de Concert zaal onmogelijk is daar zijtonelen ontbreken. Asselbergs trok hieruit dan öÖk de conclusie, dat „net t^iie- ge deze zaak uiterst kritisch zou be kijken". -V i. s.y* - >2 BRUINISSE - Het aannemersbedrijf Van der Velde is begonnen met de aanleg van het trottoir laiigs de Dorpsweg van af het Stenenpad tot en met het perceel van dokter Dorrestein. Het zal vooral voor de bezoekers van de huisarts een grote verbetering inhouden. Bovendien wordt er voor de dokter een aantal langs-parkeerplaatsen gesitueerd. De to tale kosten bedragen f 64^000 Het zal de Dorpsweg, toch de entree van Bru, niet alleen een stukje neiliger maken, maar ook verfraaien. Niet in de laatste plaats omdat aan de overzijde van de Dorpsweg de heer C. Rijnberg z'n huis prachtig gerenoveerd heeft en rondom van een fraai metselwerk muurtje heeft voorzien. Directeur Christelijke Scholengemeenschap: ZIERIKZEE - „Het hoeft geen betoog dat het onderwijs onder druk staat. Onder wijsgevenden ervaren het iedere dag aan den lijve", aldus A. van Drie, directeur van de Christelijke Scholengemeenschap in Zierikzee in zijn inleiding. Druk vanuit het be drijfsleven dat van mening is dat het voortgezet onderwijs te ver van de beroepsprak tijk afstaat, druk van allerlei maatschappelijke organisaties die vinden dat de leerlin gen onderwezen moeten worden in wat voor onderwerp ook waar genoemde organisaties aan werken. Druk ook vooral, en daar ging het om op de thema-avond, vanuit Den Haag van waaruit men steeds met nieuwe bezuinigingsplannen komt. En met andere plannen voor veranderingen binnen het voortgezet onderwijs. LONDEN - Een schilderij van zon nebloemen van Vincent van Gogh heeft op een openbare verkoop in Londen het absolute recordbedrag van 74.miljoen gulden opgebracht. Dit hebben de veilingmeesters van Christie's bekendgemaakt. De bos bloemen in een gele vaas was een van de zeven met het onderwerp van de hand van Van Gogh. Dit nummer bestaat uil 12 pagina's WA> ZIERIKZEE - Gisterochtend, maandag, zijn ze vertrokken. 90 leerlingen van de Scholengemeenschap Schouiven- Duiveland. Zij gaan vijf dagen doorbrengen in Londen. De leerlingen worden begeleid door zes leerkrachten. Het doel achter de Engelandreis is om de leerlingen kennis te laten maken met het buitenland. Ook is het bedoeld als een ande re manier om met de Engelse taal om te gaan. Verschillende excursies staan de leerlingen te wachten in de Britse hoofdstad. Zo wordt er een bezoek gebracht aan het wassenbeeldenmuseum van Madame Tussaud en kan men een expositie over Egyptenaren bewonderen in het British Museum. Eén van de plannen waar Van Drie over sprak is het concept-wetsvoor stel voor invoering van basisvorming in het voortgezet onderwijs. Een plan waarbij het onderwijsprogramma in de eerste leerjaren van het voortgezet onderwijs gaat bestaan uit een ge meenschappelijke basisvorming van drie jaar voor alle leerlingen. Deze basisvorming bestaat uit veertien verplichte vakken en een vrije ruim te. Men wil hiermee het peil van het jeugd-onderwijs verhogen. Ook is het de bedoeling dat deze vorm van on derwijs 'verschillen ten gevolge van sociaal economische en culturele ach tergrond' zal verkleinen. Ook wordt botweg gesteld dat de hedendaagse maatschappij het eist. Vroeger zei men: De mens wikt, en God beschikt. Dat is nog zo, alleen is het nu Ruding die beschikt", aldus Van Drie. ,,Hct is de bedoeling van de basis vorming dat verschillen tussen leer lingen kleiner worden en dat men ge lijke kansen krijgt. Ik denk dat de verschillen groter worden, en ik denk dat dit plan een ramp zal bete kenen voor de minder begaafden", aldus Van Drie. Volgens Van Drie worden voorzie ningen in het onderwijs stelselmatig afgebroken en is er sprake van het te rugdraaien van de klok. ,,In het be gin van de 70-er jaren was de vrije pakketkeuze typerend voor die tijd. De tijd van individuele ontplooiing. Nu wil zelfs de staatssecretaris dat alle meisjes verplicht één exact vak in hun pakket kiezen. Om betere kan sen op de arbeidsmarkt te krijgen. Maar dan zijn er toch anderen met minder kansen?" Lesgeld Met ingang van 1 augustus 1988 komt herhaaldelijk zitten blijven een leerling, of liever gezegd zijn of haar ouders, duur te staan. Vanaf die da tum namelijk moeten 16-jarigen les geld gaan betalen. Van Drie: ,,Maar in hogere milieus zal men eerder een kind zeven of acht jaar over de HAVO laten doen dan in lagere milieus". Overigens denkt men er in het be roepsonderwijs over om voor een 4- jarige studie slechts vier jaar een fi nanciële vergoeding te geven. Van Drie bracht de vorige week ge lanceerde 'strippenkaart' voor het HBO ter sprake evenals de pessi mistische kijk van onderzoekers op de toekomst van het LHNO. ,,Bij al deze voorbeelden speelt het willen bezuinigen een voorname rol. Op de salarissen van de onderwijsgevenden valt niet meer te bezuinigen tenzij de overheid haar beste onderwijsmen sen wil zien vertrekken", volgens Van Drie. Adoptie Uit de discussie na de inleiding van Van Drie bleek wel dat men in onder wijskringen nogal wat bedenkingen heeft tegen de nieuwe plannen wat betreft de invoering van de basisvor ming. Wat een en ander concreet gaat betekenen voor de scholen voor voortgezet onderwijs -op Schouwen- Duiveland is moeilijk te zeggen. Bo vendien is er op het ogenblik sprake van een concept-wetsvoorstel. Er kan nog van alles aan gewijzigd worden. In de onderwijswereld houdt men echter de vinger aan de pols. Om het algehele gevoelen adequaat door te spelen aan de politiek is kortgeleden besloten tot het door scholen adopte ren van Tweede Kamerleden. De Christelijke Scholengemeenschap in Zierikzee heeft CDA'er Bijnema gea dopteerd. ZIERIKZEE - In dc nacht van zater dag op zondag werd vanuit de Nieu we Bogerdstraat te Zierikzee de fiets van J. R - J. gestolen. Het betreft een donkerrode Holland Sport dames fiets die door de eigenaresse was uit geleend aan haar dochter. Het rijwiel was wel afgesloten. Verwachting Deltagebied tot woens dagavond: Regen Veel bewolking en af en toe regen of motregen. Wind zAïidelijk, later draaiend naar noordwest, meest 4 a 5 Beaufort. Minimumtemperatuur ko mende nacht 2 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 4 april: Donderdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 11 graden Windkracht: zuidwest 3 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: zuidoost 4 Zaterdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 50% Min.temp.: 4 graden Middagtemp.: 13 graden Windkracht: zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 1 april Zon op 07.16, onder 20.12 Maan op 08.05, onder 2 april Zon op 07.13, onder 20.14 Maan op 08.23, onder 00.21 Eerste Kwartier: 6 april (09.49) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Woensdag nadert er uit het westen een regenzone. Deze zone is gekoppeld aan een storing die zich ontwikkelt aan de rand van een de pressie bij IJsland Deze storing trekt over het land naar het zuid oosten. In de loop van de dag gaat het morgen regenen In de komende nacht is het minder koud, morgen- overdag loopt de temperatuur op tot rond 10 graden. Er staat een matige zuiden wind. Op wat langere termijn blijft het veranderlijk weer met nu en dan regen afgewisseld door perio den met zon. De middagtemperatuur ligt rond de 12 graden i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1