Liefde en boerentrots Leerlingen Jan Wouter van den Doelschool als musicalsterren streeknieuws berichten 4 Veluwse Cantorij sluit seizoen Ars Musica De Veluwse Cantorij besloot het winterseizoen van Ars Musica in de Lutherse kerk. Vervolg van pagina 1 er steeds meer in en was het een heer lijke ervaring om helemaal door tekst en muziek meegenomente' worden. Dit werk, ook uitstekend passend in de tijd voor Pasen, mond de uit in het koraal 'Mit Fried und Freud fahr ich dahin'. Aan het einde van het concert gin gen we in de tijd terug naar Bach met een tweetal werken rondom het lied 'Jesu meine Freude'. Fraai was de keuze om het uitgebreide motet in te leiden met een koraalvoorspel over het gelijknamige lied. Mooier was het echter geweest als er tussen het koraalvoorspel en het motet geen koorwisseling had plaatsgevonden. Het motet wat nu volgde was een groots werk voor koor a capella, waarbij het lied 'Jesu meine Freude' werd afgewisseld met muzikale be werkingen van teksten uit Romeinen 8. De uitvoering van dit beroemde werk was het absolute hoogtepunt van dit kooruur. Met de tekst voor ogen kregen de bezoekers niet alleen een uitstekend beeld van hoe Bach tekst tot muziek maakte alsmede de knappe vorm waarin dit werk is ge goten (het werk keert als een gesloten cirkel weer naaf het begin terug zo wel wat de tekst betreft als de over eenkomstige bewerkingen van 'Es ist nun nichts' en 'So nun der Geisi.') maar ook was te horen wie Bach zelf was en op welke wijze hij persoonlijk de woorden uit Romeinen 8 ervaren heeft. Het werk waarin homofonie en polyfonie elkaar regelmatig afwisse len werd op indrukwekkende wijze gebracht. Met name moet daarin de hand van Greet Aanen genoemd wor den die duidelijk liet blijken dat zij interpretatiecursussen bij Harnon- court heeft gevolgd. Vooral de bewer king van de tekst met de kracht van woorden zoals 'wittern' en 'blitz' en de verantwoorde manier van het ko raal zingen moet genoemd worden. Een staande ovatie van het dankba re publiek kon dan ook niet uitblij ven. Met een goed bezocht en een fraai concert was deze avond een waardige afsluiting van opnieuw een seizoen Ars Musica. MvdV "TARIJS - De adjunct-attaché van militaire zaken van de Russische am bassade in Parijs, Vaieri Konorev, is de leider van het onlangs ontmasker de spionagenetwerk bij het Europese ruimtevaartproject Ariane. Dit ont hulde het Franse dagblad Liberation vandaag, maandag. Uitvoering van een schitterende zeereis ZIERIKZEE - Een rustig vakantietochtje aan boord van een luxueus cruiseschip, dat door toedoen van een wat excentrieke schrijver verstoord wordt door allerlei knotsknettergekke verwikkelingen en dwaze intriges. En dat alles met muziek, dans en zang op toneel gezet door de musical vedetten uit groep 7 van de Jan Wouter van den Doelschool in Zierikzee. Ter gelegenheid van de jaarlijkse feest-ouderavond voerden zij de musical Een „schitterende zeereis" op van het duo Ben Ramondt (tekst) en Mar van der Veer (liedteksten en muziek). Het is in deze school inmiddels een traditie geworden om de jaarlijkse ouderavond een feestelijk tintje te ge ven door het opvoeren van een musi cal, een optreden van het jeugdkoor en uiteraard spel. Dit jaar stond voor de derde achtereenvolgende keer een musical van het Zierikzeese duo Mar van der Veer en Ben Ramondt op het programma. Een gezongen toneeluit voering gepresenteerd door de leer lingen van groep 7, die als vrolijke vakantievierders voor een brok amu sement zorgden. Tegen een decor van een eindeloze blauwe zee met in de verte een eiland met palmboom- een schepping van J. van Belzen- krijgt een kalme cruise- tocht door toedoen van een schrijver een onverwachte wending. De schrij ver moet namelijk een eind aan zijn verhaal verzinnen en wil zijn idee in de praktijk toetsen. Welke zotte ver wikkelingen dat tot gevolg hebben lieten de jonge musicalartiesten tot genoegen van de aanwezigen zien. Een prestatie waarvoor de leerlingen twee maanden lang gedurende twee uur per week gerepeteerd hebben on der leiding van hun directeur A. van Oosterom, die de regie in handen had en de klasseleraar S. van Loon. Voor het tweetal Ramondt en Van der Veer, respectievelijk de man ach ter het verhaal en de liedteksten en muziek vormde deze première in feite een mogelijkheid om te zien hoe hun „geesteskind" het op de bühne, in dit geval de centrale ruimte in de school deed. Daarover behoeft het duo zich verder geen zorgen te maken, want het spektakel verliep op rolletjes en kan zonder meer worden opgenomen in het pakket musicals van het twee tal, dat momenteel in voorbereiding is en naar alle waarschijnlijkheid in augustus gereed zal zijn. Dat wat in 1984 begon als een aar digheidje heeft inmiddels een wat meer serieuze aanpak gekregen. „Het is allemaal begonnen in 1984 toen we ons suf zochten naar een ori gineel kerstspel en tot de conclusie kwamen dat er niets bruikbaars op dat vlak verkrijgbaar was", aldus muziekleraar Van der Veer, die zich daardoor genoodzaakt zag om dat spel dan maar met Ben Ramondt zelf in elkaar te zetten. Vanaf dat tijdstip heeft het tweetal Van der Veer/Ra mondt regelmatig van zich doen spre ken. Een „schitterende zeereis" is het zesde muziekspel in successie van dit tweetal. Dat het duo zijn musical-werk zaamheden serieus opvat, blijkt uit het feit dat een combo bestaande uit Dik de Koning (gitaar), Gerard van Wachtendonk (slagwerk), Adriana Geertse (dwarsfluit), Jan de Bel (bas gitaar) en Mar van der Veer (piano en synthesizer) regelmatig zijn vrije za terdagen in de studio van Ron Ko- nings in Vrouwenpolder doorbrengt waar ze de begeleiding van een vier tal muziekstukken opnemen. Niet al leen een tijdrovende maar ook kost bare business. Het is dan ook de bedoeling dat deze opnamen samen met een tekstboek als een oefenpak ket wordt uitgegeven. Hiermee kun nen basisscholen de musical instude- Volgens Mar van der Veer bestaat er wel degelijk behoefte aan dergelijk oefenmateriaal. Steeds meer basis scholen blijken het geijkte toneel stukje bij feestelijke gelegenheden in te ruilen voor een musical, waaraan alle kinderen kunnen bijdragen. Iets dat bij een toneelstuk niet mogelijk is. Bovendien wordt de betekenis voor zowel de muzikale als de sociale ontwikkeling erkend. Musical is een vorm van theater waarbij alle aspec ten van het theater, zoals acteren, zang, muziek en dans aan de orde ko men, Bovendien kweekt dat samen aan iets werken, vaak maandenlang aan een stuk, een brok saamhorig heid binnen de groep. De kinderen kunnen aldus Van der Veer helemaal loskomen, doordat ze zich helemaal in hun rol inleven. Niet alleen omdat het een afwisselende vorm van amu sement is, die het op schoolavondjes goed doet maar meer ook door de mo gelijkheden die de musical biedt voor de creatieve ontwikkeling van het kind halen steeds meer directies van basisscholen een musical binnen hun schoolmuren. NIEUWERKERK Rode Kruis In de door de afdeling Duiveland van het Rode Kruis gehouden leden vergadering sprak de voorzitter er zijn teleurstelling over uit dat de be langstelling voor het Rode Kruis te rugloopt. De verbondenheid met het Rode Kruis, vooral na de ervaringen tij dens de ramp wordt steeds minder, terwijl nu en in de toekomst sterke en actieve verenigingen nodig zijn, om de extra taken die het Rode Kruis moet overnemen, nadat de BB is op geheven goed, te kunnen vervullen. Nadat het bestuur in zijn huidige vorm werd herkozen, besprak de kring-secretaris de heer Marteijn de taken van het Rode Kruis in de gehe le wereld en beklemtoonde daarbij de neutraliteit waardoor het moge lijk is in alle landen toegang te ver krijgen. Vijf vrijwilligsters van de afdeling Welfare kregen een medaille opgespeld en ontvingen de daarbij behorende oorkonde voor 10 jaar lid maatschap van de Welfare. De avond werd besloten met een in teressante film over de diverse werk- •zaamheden van het Rode Kruis. GOES Zomerexpositie Ook dit jaar worden er in de maan den juni, juli en augustus weer wer ken van diverse kunstenaars tentoon gesteld in de Grote- of Maria Magda- lenakerk in Goes. Het is dit jaar de elfde keer dat de gemeente Goes een dergelijke zomertentoonstelling or ganiseert. Deze tentoonstellling, die in het teken staat van de culturele uitwisseling Goes-Veurne, wordt za terdag 6 juni geopend. Van drie Zeeuwse eri drie Vlaamse kunste naars zullen dan tot en met 12 juli werken te zien zijn. Een onafhanke lijke selectiecommissie bestaande uit zowel Zeeuwse als Vlaamse deskun digen hebben gekozen voor de wer ken van Paul Bartels (schilderijen), Ronald van Dokkum (schilderijen en/of ruimtelijk werk), Ineke Otte (ruimtelijk werk), Luc Ledene (ruim telijk werk), Renée Monnoye (schilde rijen) en Monique Mol (keramiek). Nadat de tentoonstelling in Goes te zien is geweest zal deze ook in Veurne te zijn zijn. De tweede tentoonstel ling die daarna in de Grote Kerk te zien is heeft als thema Het Gebaar. Vier kunstenaars zullen in de tweede helft van juli hun talenten aan het pu bliek openbaren. Het viertal bouwt gedurende deze weken haar werk op in de wandelkerk. Tijdens hun werk zaamheden kan het publiek de kun stenaars gadeslaan. De werkstukken zeïf worden gedurende de maand Augustus geëxposeerd. De beide ten toonstellingen zijn van maandag tot en met zaterdag van 10.00 uur tot 16.00 uur voor het publiek te bezichti gen. Ledenvergadering PvdA Op zaterdag 11 april wordt in de 'Prins van Öranje' en Goes de ge- westelijkeledenvergadering van de PvdA gehouden. Op de agenda staat naast de vaststelling van de kandida tenlijst voor de verkiezing Eerste Ka mer ook het onderwerp Zuidelijk Afrika. De vergadering begint om 10.15 uur. Bijeenkomst Ypsilon Woensdag 8 april houdt de vereni ging Ypsilon een bijeenkomst. Ypsi lon is een landelijke organisatie van ouders, en andere familieleden, van chronisch psychotisch of schizofrene mensen. Op deze avond beantwoordt dhr. J. Bakker, psychiater van de RIAGG-Goes om met onze dochter om te gaan, hoe moeten we onze machteloosheid en verdriet duidelijk maken. Mogen we dat eigenlijk wel zeggen. Mogen we boos worden als hij weer zoveel schulden heeft gemaakt. Tevens zal medicatiegebruik alsmede Dinsdag- 31 maart Nederland 1 09.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 12.15 uur TROS presenteert: Oscars 1987, reportage van de Oscar-uitrei king in Los Angeles. 14.30 uur I want you, Amerikaanse speelfilm uit 1951 van Mark Robson. 16.10 uur AVRO Service Salon met kokkerellen. Presentatie: Catherine Keyl en Amanda Spoel. 17.30 uur Journaal. 17.46 uur Toppop Presentatie: Bas Westerweel en Leonie Sazias. 18.30 uur Structuur in Basic, les 4 19.00 uur Fabeltjeskrant, jeugdpro gramma 19.05 uur Wordt vervolgd, stripmaga zine. 19.30 uur AVRO's sportpanorama. 20.00 uur Journaal 20.28 uur North South, 12-delige se rie naar de roman van John Jakes, afl. 8. 22.07 uur AVRO's Televizier, actuali teitenmagazine. 22.50 uur Jonge mensen op het con certpodium. 23.25 uur Ontdek je plekje: Does burg. 23.40 uur Journaal 23.45 uur Nieuws voor doven en slechthorenden Nederland 2 10.00 uur Europees Milieujaar 1987, afl. 1. 11.00 uur Speurtocht naar vroeger, afl. 4. 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 14.00 uur Skoalle-telebord: 40 jier Fügelwacht. 17.40 uur Open Universiteit: Rijksbe groting en miljoenennota. 18.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 uur Sesamstraat. 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Journaal. 19.12 uur Snuiters, serie gesprekken met jongeren over een actueel thema. Vanavond: Vreemde snuiters. 19.37 uur Kenmerk, actualiteitenma gazine. 20.00 uur Moordkuil. 20.20 uur Rok en rol. Vandaag: Vrou wen en muziek. 21.00 uur Panoramiek. 21.30 uur Beeldspraak, kunstmagazi ne met vandaag aandacht voor de schilder Rob van Koningsbrugge. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 23.05 uur Cursus Belasting, les 4. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie. 17.55 uur Nieuws 18.00 uur Tik Tak, kleuterprogram ma. (herh.). 18.05 uur Plons, jeugdserie. 18.10 uur Jacobus en Corneel. Afl. De papegaai. 18.25 uur Mik, Mak Mon, serie. 18.30 uur Juke Box. 18.35 uur Zaterdag, tiendelige Aus tralische serie, afl. 9. 19.00 uur Comedy Capers. 19.15 uur Tachtigers. Deel 1: Glimp van een generatie, documentaire over de jeugd van tegenwoordig. 19.40 uur Lottowinnaars, mededelin gen en programma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kunstzaken. 20.20 uur I.Q., kwis met denk- en weetvragen, gepresenteerd door Her man van Molle. 20.55 uur Labyrint, de achterkant van de stad. Het programma schetst het leven en wonen in een volksbuurt en laat zien op welke wijze er aan stadsvernieuwing wordt gedaan. 21.45 uur Uitzending door derden: Programma van de Christen-Demo cratische Omroep. 22.30 uur Nieuws met aansl. Coda: Valse lente, van Frederick Devreese uitgevoerd door het Brussels saxo foonkwartet. BRT 2 19.00 uur Zonen en dochters (Sons and Daughters), Australische serie. 19.23 uur Muzikaal intermezzo 19.25 uur Oshin, Japanse serie. 19.40 uur Mededelingen en program ma-overzicht. 19.45 uur Journaal. 20.10 uur Kwidam, telefoonspel met Marleen Gordts. 20.20 uur Argus, programma waarin Jan van Romaey en Jessie de Caluwé de media doorlichten. 21.35 uur Dempsey and Make speace. Engelse serie. vragen over psychotisch zijn aan de orde komen. De bijeenkomst wordt gehouden op Vlasmarkt 6 en begint om 19.45 uur. Als u denkt bij boven staande groep te horen kunt u infor matie vragen bij de kontaktpersoon „Ypsilon", tel. 01100-12221. MIDDELHARNIS Oord tot oord De Hervormde Exodus gemeente te Middelharnis is de plaats waar de volgende samenkomst van het muzi kale kerkepad Van Oord tot oord wordt gehouden. De bijeenkomst wordt gehouden op zaterdag 4 april vanaf 19.00 uur. Medewerking wordt verleend door de eigen cantory onder leiding van M. de Pee. Veemarkt Leiden LEIDEN, 30-3. Slachtrunderen: (per kg geslacht gewicht). Aanvoer 988, waarvan 150 stieren. Dikbillen extra kw. 9,00-f 13,50; stieren le kw. 7,65-f 8,65; 2e kw. 6,35-/ 7,65; vaarzen le kw. 6,80- 7,70; 2e kw. 5,70-f 6,80, koeien le kw. 6.50-f 7,70, 2e kw. 5,75-f 6,50, 3e kw. 5,25-/ 5,75; worstkoeien 5,05-j 5,55. Handel: stieren rede lijk, en prijzen iets hoger; koeien: handel redelijk, prijzen iets hoger. Slachtschapen- en lammeren (per kg geslacht gewicht). Aanvoer 150. Schapen 4,00-/ 6,00; lammeren (rammen) 9,00-/ 10,25; lammeren (ooien) 9,00-/ 10,25. Slachtschapen- en lammeren (per stuk). Schapen 110-f 185; lammeren (rammen) 220-/ 275; lammeren (ooi en) 190-/ 220. Handel: schapen rustig, en prijzen gelijk; lammeren: handel rustig, en prijzen gelijk. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 30-3. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 246 dieren aangevoerd. De prijzen luidden als volgt per stuk: Luxe paarden 3000-/ 4000; ou de paarden 2250-f 2750; 3-jarige 1900-f 2950; 2-jarige 1750-f 2750; veulens 700-f 1250; hitten 900- 1650; pony's 425-f 1250; Shetland pony's 350-/ 700. Prijzen per kg: Oude slachtpaarden 4,25-/ 5,75 en jonge slachtpaarden 4,75-f 6,50. De handel was voor slachtpaarden matig,, prijzen prijshoudend. OTTERSUM - Door een uitslaande brand in een bejaardenwoning in het Limburgse Ottersum is rond half ne gen de 84-jarige alleenwonende vrouw C. Goossens door verstikking om het leven gekomen. Ofschoon de vrijwillige brandweer van Gennep snel ter plaatse was kon de vrouw niet meer worden gered. Dit heeft een woordvoerder van de rijkspolitie meegedeeld. Een onderdeel van het programma van de Jan Wouter van den Doelschool in Zierikzee. 29 Toen na de begrafenis, kwamen in het dorp de tongen los. Er kwamen geruchten die het dorp in beroering brachten. Arie Ploeger was los weest; schoon los. Hij was net op tijd doodgaan. Gaan? Wie praat er van gaan? Zou er an dat ongeluk geen luchie weze? Voor Trui was er geen cent meer; die ging nou voor huishoudster naar een stuk neef van d'r in Utrecht en Koba ging mee. Och, die vrijerij met Jan Kuiper was nou ok wel van de baan. Jan z'n ouwe heer zou wel uitkijke al was het met de jongelui nóg zo dik an. En het huis most verkocht worre en al het huisraad geveild om de schulde te betalen. En Brandje? O, die zat helemaal op de schop. Zijn he le spul kwam an de balk. Die werd ook meegesleept. Ja, die Jannie Smit meende wel rijk te trouwen, maar wat had ze nou? Het was zo. Toen het. na een wanhopige worste ling met zijn onwillige gedachten, goed tot hem doordrong dat het va derlijk erfdeel, waarop hij onbewust altijd gebouwd had, waarop hij ge steund had in zijn moeilijkste uren en waardoor hij in staat was geweest om vol te houden, ook nu nog. dat dat niet mèer bestond, toen had Brand het opgegeven. Maar eer hij dit deed had hij zich reeds als werkman verhuurd bij een boer op een naburig dorp. Hij wou van niemand raad of hulp bedacht hij vol bitterheid. Hij wou alleen maar hier vandaan, weg uit dit alles. „Nou hewwe we as het mei is ten minste voor een jaar brood op de door J. VISSER-HOOSENDAAL plank." zei hij grimmig tegen Jannie. Ze had hem getroost. „Al hewwe we nou ok niks meer, je hande hou je tenminste over. En as je het goed bekijke hewwe we nooit wat had ok. Je hewwe enkel voor niks werkt al deuze jare. Na mei weet je tenminste waar je voor werke," had ze gezegd. „Maar éér het mei is prevelde ze dan voor zich heen. En dacht aan de paar guldens die haar nog restten. En wat zou het spul opbrengen; de prijzen vlogen omlaag. Als het r's niet toe kon? Waar moesten ze de rest dan van betalen? Failliet slaan was zo'n schandaal. Nog gelukkig dat het huisraad op haar naam stond. Het viel niet af. De som die de verkoop van land, huis en gereedschappen sa men opleverde, maakte Brand weer bijna tot een vrij man. Bijna! Want de bakker moest betaald en ze moesten leven Tbmidden van die zorgen en beslommeringen werd de kleine Arie geboren en die staarde vanuit zijn zorgvuldig opgeknapt wiegje vrijuit het leven in. Hoofdstuk VIII Dirk Ploeger en zijn vrouw bespra ken samen de komst van hun kleine neef. Marie, een klein tenger vrouw tje, met een wat wrevelige mond in het smalle gezichtje, liep onmogelijk druk in de keuken heen en weer. „Het is mooi," zei ze vinnig. „Vier kinderen hewwe ze nou en ze kenne d'r opheden geen eens één te eten ge ve moet je rekene." „Kom, kom," suste Dirk. „Kom, kom," sprak ze hem na. „Wou jij soms zegge van wel?" vroeg ze dan heftig. „Ze kenne toch wel niet helegaar óp weze?" „Wat aars?" Marie kwam voor de tafel staan. „Waar moete ze geld van hewwe? Man reken dr's na." Ze noemde sommen en getallen. Dit bracht het huis op en dat de schuur en het land en zoveel kwaad stond er nog op en zoveel achterstallig en dat had Brand voor zijn gereedschap ontvangen Tbl dat nou r's op; het kon amper toe. Zie je wel? En van de opbrengst van zijn bouwerij van ver leden jaar hadde ze vast geen stuiver meer in de mars, want dat was zowat niks vanzelf. Ze hielde d'r eigen wel groot, maar zij, Marie, was niet blind Dirk dacht na en moest haar gelijk geven. Hij had er nooit over nage dacht, maar er kon niet veel meer we zen. „Maar Pieter Smit." smaalde Ma rie. „Nou uit de Leige Hoek heb je ok niet alles gelijk te verwachten." Ze liep naar de aanrecht en begon een glas op te wrijven. Dirk zag toe hoe ze het telkens naar het licht hield om te zien of er geen enkel dof vlekje of streepje meer te ontdekken viel. Eindelijk zette ze het in de kast en droogde weer verder af met langza me, secure bewegingen. Elk lepeltje, elk glanzend voorwerp werd zorgvul dig nagewreven. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4