o r Veluwse Cant or ij sluit seizoen van Ars Musica Tweede groep op reis Eerste kievitsei Succesvol optreden De Frekkels DE ZIERIKZEESCHE COURANT Diefstal bromfiets Aanrijding Oosterland Aanrijding Zierikzee Parkeerschade in Bruinisse WA> lRR* DE Bier ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Architekt Musical Thuiswedstrijd Snelschaken Ex-staatssecretaris Gerrit Brokx hield ter gele- De leerlingen van groep zeven van de Jan KNVB-tweede klasser Zierikzee slaagt er nog Johan de Wolf prolongeerde op het nippertje genheid van de opening van de kantoorruimte Wouter van den Doelschool in Zierikzee voer- steeds beter in om het spel in uitwedstrijden te het open snelschaakkampioenschap van van de H4-groep een betoog over de bescher- den twee keer een musical van Mar van der maken dan op het eigen sportpark Den Hogen Schouwen-Duiveland Hij dwong de beslissing ming van de architekt. (Pag. 2) Veer en Ben Ramondt op. (Pag. 4). Blok. (Pag. 6). af op weerstandspunten. (Pag. 7). MAANDAG 30 MAART 1987 143ste jaargang Nr. 24108 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Reizen is zijn tijd en geld wijden aan het vermeerde ren van zijn eigen waarde. Comtesse Diane ZIERIKZEE - Drie componisten stonden centraal toen in de Lutherse kerk het laatste concert van het winter seizoen 'Ars Musica' werd gegeven. Het waren de compo nisten Felix Mendelssohn-Bartholdv, Johannes Brahms en Johann Sebastian Bach, twee componisten uit de ne gentiende eeuw en één componist uit de achttiende eeuw. Het programma week wel wat af van het programma zo als dat aan het begin van het seizoen was aangekondigd maar om meer dan één reden zullen de bezoekers van dit koorconcert deze verandering niet betreuren. Allereerst was het een prachtige gelegenheid om eens te vergelijken hoe componisten uit verschillende tijden omgaan met teksten, hoe ieder op zijn eigen manier de woorden tot muziek weet te verklanken. Daarnaast paste de keuze van de teksten uitstekend in de tijd voor Pasen. BRUINISSE - Vandaag, maandag, is de tweede groep vertrokken naar het Duitse Daun. De Zierikzeesche Nieuwsbo de organiseert samen met touringcarbedrijf Van Oeveren voor de vierde keer een reis voor de lezers. Deze keer gaat de groep via Maastricht over België naar het Westduitse Daun. Daar wacht de reizigers het-Dorint-fyotel, van wan -uit de vakantiegangers ondermeer het Moezelgebied gaan bezoeke?i. Maar eerst dus even een groepsfoto, die voorbij Bruinisse is gemaakt, toen alle passagiers bij de verschillende opstaphaltes waren opgehaald. Morgenavond - dins dag - krijgen de reizigers de Nieuwsbode bezorgd. Prettige reis en een behouden 'vaart'. ZIERIKZEE - Zaterdagavond werd de bromfiets van A. T. uit Brouwers haven gestolen. Het voertuig stond geparkeerd in de Hoge Molenstraat te Zierikzee en werd ontvreemd tus sen 20.00 en 21.00 uur. Het betreft een gele Puch met verzekeringsplaatje nummer TBT 088. Concertgever deze avond was de Ve luwse Cantorij onder leiding van Greet Aanen. Ter gelegenheid van een koorweekend verkeerde dit koor de afgelopen dagen op Schouwse bodem en werkte mee aan diverse muzikale activiteiten. Het koor bestaat voor het merendeel uit leden die een muzi kale scholing hebben. De werken die het koor uitvoerde behoren dan ook tot hoogstaande werken uit de koorli teratuur. Het koor kenmerkte zich ook door veelzijdigheid. Hoewel zaterdag avond uitsluitend werken uit de Ba rok en de Romantiek ten gehore wer den gebracht heeft het koor ook tal van werken uit vroegere en latere tijd op het programma staan. Met de woorden 'JSuchzet dem Herrn alle Welt' werd het concert ge opend. Het was de bekende hon derdste psalm van Felix Mendelssohn Bartholdy. Op concertgebied lijkt er op Schouwen- Duiveland wel een soort 'Mendelssohnjaar' aan de gang te zijn gézien het aantal uitvoeringen waarin muziek van deze componist een belangrijke rol speelt. Psalm 100 was de eerste van een se rie geestelijke werken van Mendels sohn. Deze psalm werd geschreven voor het koor van de kathedraal in Berlijn en kenmerkt zich door een prachtige afwisseling tussen de klank van mannen en vrouwenstem men. Het tweede werk was niet Psalm 117 zoals abusievelijk vermeld stond, maar het motet Laudate pueri, geschreven voor uitsluitend vrou wenstemmen. De serie van drie werd besloten met Psalm 22 nu in een be werking voor dubbelkoor en so lostemmen. Het motet Laudate pueri werd met orgelbegeleiding uitge voerd. Door het volledig ontbreken van oogcontact tussen dirigent en or ganist werd in dit werk gebruik ge maakt van een tweede dirigent die naast de orgelbank stond opgesteld en de slag van Greet Aanen weer ver taalde naar de organiste. Passend voor de tijd van het jaar was de keuze van Psalm 22, een lange Psalm uit de liturgie voor Goede Vrij dag. De solostemmen als afwisseling OOSTERLAND - In de Leuven straat te Oosterland vond zaterdag middag een aanrijding plaats waar bij twee personenauto's werden beschadigd maar zich geen persoon lijke ongelukken voordeden. F. V. uit Oosterland reed over de Leuvenstraat en zou geen voorrang hebben ver leend aan C. v. C. die voor hem van rechts vanuit de Burgemeester van der Havestraat kwam aanrijden. De gehele linkerzijde van de auto van C. v. C. werd gedeukt en het voertuig van F. V. werd rechtsvoor beschadigd. NIEUWERKERK - Jacky de Bruine uit Nieuwerkerk belde het afgelopen weekeinde trots de redactie van de Zierikzeesche Nieuwsbode, dat hij twee kievitseieren vond. Jammer voor de jeugdige Nieuwerkerker is het. dat sinds een tweetal jaren is gebroken met de traditie, dat het eerste kievitsei mag worden aangeboden aan onze vorstin. Desondanks is een 'eervolle vermel ding' op zijn plaats. Het is overigens vanaf nu aan te bevelen de eieren te la ten waar ze zijn. want ook hier geldt dat alleen de eerste telt.... ZIERIKZEE Twee personenauto's werden licht beschadigd door een aanrijding die zondagmiddag plaats vond in de Julianastraat te Zierikzee. A. d. K. uit Rotterdam zou plotseling zijn gestopt en achteruit hebben gere den omdat hij dacht op de verkeerde weg te zijn. Hij kwam daarbij tegen de personenauto van D. S. uit West- voorne aan die achter hem reed. BRUINISSE - Het parkeren van een auto wil nog wel eens problemen opleveren. Zo ook vrijdagmiddag in Bruinisse toen J. V. uit Rotterdam met zijn vrachtauto achteruit tegen M. B. uit Scharendijke reed. M. B. had zijn personenauto geparkeerd in de Nieuwstraat te Bruinisse. Het voertuig werd aan de voorzijde be schadigd. DREISCHOR - De Frek kels uit Drèischor, zoals de familie Dijst zich noemt, zorgde met een playback en dansavond voor een ge zellige bijeenkomst in het plaatselijke dorpshuis. De ongeveer zestig personen - veelal dorpsgenoten - kon den na enkele nummers van De Frekkels gebruik maken van de dansvloer. De muziek daarvoor liep uiteen van de foxtrot tot een wals. Vader Ed en zijn zonen Erik, Marco, Dennis eri Norman speelden num mers na, van vooral Nederlands re pertoire. Soms kwam bij een enkel nummer Marjan de Reus on de hoek kijken. Zij vulde de vier artiesten aan met af en toe een extra nummer tje. Zoon Erik zorgde voor de muziek. Normaal, De Vrolijke Vagebonden, V.O.F. de Kunst en Drukwerk waren enkele bands, die de revue passeer den. Omdat rde familie Dijst Rock around the clock van Normaal en Zangeres Zonder Naam zo'n leuk nummer vond, was dat het enige En gelstalige nummer dat ten gehore werd gebracht. Vooral het publiek achterin de zaal toonde door het mee doen met de muziek grote waarde ring voor de familie Dijst. Al het ma teriaal wat bij de acts hoorde, zoals een drumstel, gitaren en de bas zijn door de familie zelf gemaakt. De bijeenkomst, die tot ongeveer 02.00 uur duurde werd niet alleen ge vuld met muziek van de Frekkels. Tussen de optredens door kon het pu bliek de dansvloer op en dat deed ze al snel. Van een wals tot een foxtrot en zelfs een polonaise kon er worden gedanst en voor het jongere publiek werden er ook enkele discoplaten ge draaid. Er zijn niet veel playbackgroepen, die een avond organiseren en als ze dat doen, is het zeker geen zes uur land", vertelde vader Dijst in zijn toe spraak. ,,Het is de eerste keer dat we dit initiatief nemen. Al eerder traden we op bij de plaatselijke bejaarden, de sportvereniging, de Henry Du- nant, de playbackavonden in Brou wershaven en bij de muziekvereni ging. Het is dan ook al een beetje routine geworden. De voorbereidin gen voor deze grote dans- en muziek- (in het bijzonder de beginnende te norstem) zijn een vondst. Wel be kroop me het gevoel dat deze compo sitie ondanks de dramatiek die de componist erin heeft willen leggen zo 'mooi' klonk. Té mooie melodieën en samenklanken bij een tekst die soms één grote schreeuw is. Een onwille keurige vergelijking drong zich aan me op met een werk van dezelfde strekking maar dan van een heden daagse componist zq*ils dat twee jaar geleden door het Haags Kamerkoor in dezelfde kerk werd uitgevoerd. De angstig glijdende oktaafsprongen vertolkten toen op dramatische wijze dezelfde tekst. Zo diep komt Men delssohn niet. Ook ben ik heel be nieuwd naar de beweegredenen van Mendelssohn om deze Psalm op een heel andere manier te beëindigen dan je zou verwachten zeker wanneer je naar de feestelijke tekst aan het slot kijkt. Na Mendelssohn ging het program ma over naar Brahins. Als inleiding werd het koraal voorspel 'Schmücke dich o liebe Seele' gespeeld door or ganiste Hilda van Haaften-Treffers. Hoewel dit werk op kundige wijze werd uitgevoerd viel het mij als werk tegen. Wellicht was de oorzaak gele gen in het feit dat Brahms over de zelfde melodie een schitterend ko- raalvoorspel heeft geschreven met de melodie hoog in het pedaal. De ko raalbewerking van deze avond was een vrij traditionele bewerking waarvan je niet zou zeggen dat het door Brahms geschreven is. Het daarna uitgevoerde motet 'Wa- rum ist das Licht gegeben' was daar entegen een juweel. Wat Mendelssohn miste in zijn bewerking van Psalm 22 kwam in dit werk*met het steeds te rugkerende, aangrijpende 'Warum, warum', de chromatiek en andere middelen van expressie treffend tot uitdrukking. Was in het begin van het concert nog geen enkele aarzeling bij het koor te merken nu kwam het koor vervolg pagina 4 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's t v show - zoals het in 'Dreischorse' vak termen werd genoemd - duurde drie tot vier weken. Je moet toch je platen zoeken, je programma bedenken, ma teriaal zoeken en de aanplakbiljetten maken!" Het was voor de inwoners weer een gezellige avond in het dorpshuis. Vooral over de 52 geplaybackte num mers kan lang nagepraat worden. Playback-act. Verwachting Deltagebied tot dins dagavond: Bewolking- Vannacht weinig bewolking en in de ochtend plaatselijk mist. Morgen overdag geleidelijk meer bewolking maar droog. De wind draaiend van west naar zuidwest 2 tot 3 in de mid dag 3 tot 4 Beaufort. Minimumtempe ratuur komende nacht 5 graden. WEERSVOORUITZICHTEN Verwaehting t/m vrijdag 3 april: Woensdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 30Vr Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: 7.uid 4 Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 507r Min.temp.: 3 graden Middagtemp.: 12 graden Windkracht: zuidoost 4 Vrijdag: Half tot zwaar bewolkt Kan op neerslag. 60 Min.temp.: 3 graden Middagtemp 11 graden Windkracht: variabel 3 ZON - EN MAANSTANDEN 31 maart Zon op 07 19. onder 20.11 Maan op 07.50, onder 23.01 Eerste Kwartier: 6 april (09.49) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Dinsdag ziet het weer er wat beter uit dan vandaag. Het wordt wat warmer en er valt geen neerslag. Deze verbetering is te danken aan een rug van hogedruk in onze omgeving. Een diepe depressie midden op de oceaan trekt morgen via IJsland naar de Noordkaap. Ze stuwt zoveel warm te op dat het hogedrukgebied ten westen van Spanje een uitloper vormt naar onze omgeving. Deze ver oorzaakt een stabilisering van het weer. De buien blijven uit en er ko men perioden met zon voor. Vannacht daalt de temperatuur tot rond 2 gra den, in het binnenland op een enkele plaats nog dichtbij het vriespunt. Morgenovcrdag loopt het kwik op tot ongeveer 12 graden Er staat een ma tige zuidwesten wind. In de komende dagen ontwikkelt zich een vlak lage drukgebied boven west Europa. Er kan dan weer een bui vallen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1