Liefde en boerentrots 'God eist dat we de samenleving conform zijn Woord, inrichten' Vrouwengroep Helpt Elkander vierde 40-jarig jubileum streeknieuws G. R. J. van Heukelom uit Nieuwerkerk in provinciaal bestuur Benzinediefstal Optreden Adrie Oosterling in De Burght 4' NIEUWERKERK - G. R. J. van Heukelom, 37 jaar oud en directeur van de School met de Bijbel te Nieuwer kerk. Tijdens de provinciale statenverkiezingen van 18 maart stond hij als vijfde op de kandidatenlijst voor de SGP. De partij verwierf vijf zetels en dus weet Van Heu kelom zich voor de komende zittingsperiode verzekerd van een zetel in het provinciaal bestuur. Een nieuwe uit daging in zijn leven die hij zeker belangrijk zegt te vin den. „God eist dat we overeenkomstig zijn Woord de sa menleving inrichten. Daar wil ik me graag voor inzet ten". Behalve Van Heukelom werden van Schouwen-Dui- veland ook J. M. Geluk (VVD) en mevrouw L. Nederhoed-Zijlstra in het bestuur van de provinciale sta ten gekozen. Tijdens de vorige bestuursperiode zaten van het eiland de heren L. Becu (VVD) en R. van Omme ren (SGP) in de provinciale staten. Om Van Heukelom te spreken te krijgen moeten we in de School met de Bijbel aan de Schoolstraat te Nieuwerkerk zijn. Als directeur van een basisschool met 155 leerlingen heeft hij het druk. Dat zal er niet minder op worden als Van Heukelom in augustus aanstaande van baan ver andert door het accepteren van de functie van adjunct-directeur van de Plancius Scholengemeenschap in Rotterdam-Zuid. „Ik heb nu ook al een drukke baan dus wat dat betreft zal de nieuwe functie niet veel veran dering brengen", antwoordt Van Heu kelom op de vraag hoe een en ander is te combineren met de Zeeuwse pro vinciale politiek. Hij blijft in Nieu werkerk wonen en zal ten gunste van de provinciale politiek enkele neven functies afbouwen. Bijvoorbeeld het voorzitterschap van de landelijke SGP-jongerenorganisatie èn het hoofdredacteurschap van het jonge renblad van diezelfde organisatie. Verder is de SGP-er bestuurslid van de ei landelijke Statenkring Schou- wen-Duiveland van zijn partij en lid van het fractie-assistentschap. Een adviesorgaan dat de SGP-fractie van de gemeenteraad Duiveland advi seert. Bestuurslid van Schouwenoord en uiteraard lid van de kiesvereni ging Nieuwerkerk. Dat laatste al sinds 13 jaar waarvan vier jaar als be stuurslid. Het nieuwe statenlid denkt erover om ook het bestuurslidmaat schap van Schouwenoord in de ko mende tijd over te dragen maar alle andere laatstgenoemde functies zal Van Heukelom naar verwachting wel voortzetten. Oudste recht ,,De SGP heeft tot doel om Gods Woord tot meerdere erkenning te brengen. Om het gestalte te geven in de samenleving", noemt het nieuwe statenlid als de belangrijkste reden waarom hij koos voor deze politieke partij. „Eigenlijk heeft de SGP het oudste recht om het land te besturen. Kijk maar naar de geschiedenis. Reeds in 1579 werd Nederland vanuit dezelfde grondbeginselen bestuurd als de SGP nu nog heeft. Onder ande re door graaf Jan van Nassau en Wil lem van Oranje. Ik zou wensen dat dat nog zo zou zijn". In het huidige be leid ziet hij vooral problemen door het democratiserings- en emancipa tieproces dat naar zijn mening 'wordt doorgedrukt'. „Er ontstaat in Neder land een golf van wetgevingen die haaks staan op onze uitgangspunten. Er is in toenemende mate een gebrek aan tolerantie ten aanzien van men sen met een christelijke achtergrond. Met name voor christelijke jongeren, een groep die gelukkig in toenemen de mate in onze partij is te vinden, wordt het daardoor steeds moeilijker om een plaats in de maatschappij te krijgen waar hun opvattingen wor den gerespecteerd. Gelukkig zijn er nog steeds plaatsen waar we bijeen kunnen zijn. Die zullen we verdedi gen en zo mogelijk uitbreiden". Van Heukelom was vijf jaar gele den bij de provinciale statenverkie zingen van 1982 al beschikbaar voor de provinciale politiek. Hij stond toen onderaan op de verkiezingslijst van de SGP. Het feit dat hij nu van de vijf SGP-kandidaten van Schouwen- Duiveland, die door de provinciale vereniging op de kandidatenlijst werden gezet, als hoogste werd ge plaatst, schrijft hij toe aan het feit dat het huidige SGP-statenlid R. van Ommeren zich wegens leeftijd niet meer beschikbaar stelde. „De SGP heeft er altijd naar gestreefd om uit elke regio van Zeeland een kandi daat in de staten te hebben". Van Heukelom die zijn politieke kennis tot nu toe in meer besloten kring praktiseerde (onder andere binnen de SGP-jongerenorganisatie) ziet het als een uitdaging om nu op een prak tische wijze de SGP-politiek vorm te kunnen geven. Hij krijgt de porte feuille welzijn onder zijn hoede. „Het lijkt me een zeer zware porte feuille maar hij heeft wel raakvlak ken met mijn achtergrond vanuit het onderwijs". Ook via zijn bestuurs functie bij het gezinsvervangend huis Schouwenoord deed Van Heuke lom ervaring op in de welzijnssector. „De portefeuille sluit gedeeltelijk aan bij mijn eerdere activiteiten", omschrijft hij het. Van Heukelom denkt dat hij wel ruimte kan creëren voor het werk in de provinciale staten. „Het is veel leeswerk en daar kun je behoorlijk wat thuis van doen". De vele nota's die hij zal moeten doornemen schrik ken hem niet af. „Als directeur van een basisschool ben je de laatste ja ren wel aan een nota-stroom gewend geraakt". Als belangrijke onderwer pen waar hij via zijn portefeuille mee confronteerd zou kunnen worden in de komende jaren noemt hij mogelij ke veranderingen in het voortgezet onderwijs wanneer daar de drie jarige basisvorming zou worden doorgevoerd. En het ouderenbeleid. „Wanneer steeds meer oudere mensen zelfstandig willen wonen zullen we ze de mogelijkheden moeten bieden om dat gestalte te geven". Als belangrijk item voor Schouwen-Duiveland stipt hij het toerisme aan. En met name de ontwikkelingen die zich aftekenen om van Neeltje Jans een trekpleister van formaat te maken. „Ik denk dat er niemand op Schouwen-Duiveland op zit te wachten dat er per jaar 800.000 mensen via de polderwegen het voormalige werkeiland komen bezoeken". Van Heukelom realiseert zich terdege dat een en ander via vijf SGP-zetels in de staten niet direct is om te buigen. „Zo simpel is het hiet maar gezien onze uitgangspunten is het wel logisch dat we toch zullen proberen om de christelijke politiek zóveel mogelijk gestalte te geven. Ook in het provinciaal bestuur". BRUINISSE - „De regen viel neer en de stromen kwamen en de winden waaiden en stortten zich op het huis, en het viel niet in, want het was op de rots gebouwd". Met deze woorden uit Mattheüs 7 vergeleek de Hervormde predikant dominee J. de Roo de grondslagen waarop de statuten van de Hervormde vrouwengroep Helpt Elkander zijn gebouwd. De dominee was een van de vele sprekers tijdens de jaarvergadering van Helpt Elkander die in het teken stond van de viering van het 40-jarig bestaan van de vrouwenvereniging. ZIERIKZEE - In de nacht van woensdag op donderdag werd uit de s aan de Haringvlietstraat geparkeerd staande auto van J. C. T. ongeveer 25 liter benzine gestolen. Diezelfde nacht werd ook geprobeerd benzine te stelen uit een auto van de PTT die geparkeerd stond aan de Zijpestraat. Men slaagde er echter niet in het slot van de tankdop open te krijgen. BURGH-HAAMSTEDE Voedselinzameling door CSHG De Christelijke Stichting voor Hulp aan Gewetensvervolgden die vorige week in Zierikzee een succes volle voedselinzameling hield ten ba te van mensen in Roemenië is ook in Renesse actief. Op maandag 30 maart staat de Hervormde kerk te Haam stede open als verzamelpunt voor mensen die een bijdrage willen geven in de vorm van levensmiddelen. Bin nen de stichting is de zogenaamde Dorkas-groep actief die zich inzet voor de materiële nood van verdrukte christenen en joden. In Roemenië wordt onder deze mensen ernstig ge brek geleden door de derde achter eenvolgende winter. Volgens een van de organisatoren, Wilma Slager, is er in Roemenië vooral gebrek aan le vensmiddelen als boter, suiker, graanprodukten, ingeblikte melk, peulvruchten, baby- en kindervoe ding, koffie, thee, waspoeder, toilet zeep, pleisters en verbandmiddelen. Deze, maar ook alle andere le vensmiddelen worden in de kerk ver zameld tussen 9.30 en 11.30 uur en tussen 16.00 en 18.00 uur. RENESSE Causerie De heer W. L. Kristelijn hield voor de leden van de afdeling Wester- schouwen van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen een lezing over stenen en mineralen. Kristelijn die in het bezit is van een grote verza meling van sténen en mineralen zette uiteen hoe in het verre verleden steen werd gebruikt voor het vervaardigen van gebruiksvoorwerpen. In latere perioden, toen men de stenen ging kloven en slijpen onstonden vaak mooie kleuren, waardoor ze ook als siervoorwerpen gingen dienen. Een klein gedeelte van alle stenen ver dient het predikaat edelsteen. Om een en ander visueel te maken toonde Kristelijn de aanwezigen een deel van zijn collectie. BROUWERSHAVEN Wandeltocht De afdeling Brouwershaven van het Nederlandse Rode Kruis heeft voor zaterdag 25 april weer de traditionele wandeltocht op het programma staan. De start van dit tippelgebeu- ren is om 14.00 uur vanaf cafetaria 't Seepaerd in Brouwershaven. In ver band met het afhalen van startkaar ten dient men een kwartier voor de start aanwezig te zijn. Deelnemers aan de tocht kunnen kiezen uit een tocht van 8 of 15 kilometer. KERKWERVE/ ELLEMEET Opbrengst collecte De Simavi collecte die in de periode van 16 tot en met 22 maart in Kerk- werve is gehouden heeft 360,- opge leverd. In Ellemeet waar deze collecte eveneens werd gehouden werd een be drag van 148,- opgehaald. Alle me dewerkers/sters worden voor hun in zet bedankt. GOES Kunst en kitsch Maandag 6 april wórden in het ge bouw van het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland aan de Singelstraat te Goes de opnamen gemaakt voor het AVRO TV-programma „Tussen kunst en kitsch". Iedereen, die een oud en onbekend voorwerp in zijn of haar bezit heeft, of antiek en oude kunst, kan tussen 11.00 uur en 15.30 uur in het museum zijn of haar „schat" laten zien aan een klein le gertje van deskundigen. Eindelijk zal men dan weten of het echt oud is en ook of het zeldzaam is en wat het waard is. Op zaterdag 12 april zal het programma met opnamen van de meest bijzondere stukken worden uitgezonden. Jongerenkrant In jongerencentrum 't Beest te Goes wordt op vrijdag 3 april het eerste exemplaar uitgereikt van de jonge renkrant Sjiek. De bijeenkomst wordt verder ingevuld met een medi- atief moment en een optreden van de groep The End. Aanvang 21.00 uur. De dag erna, zaterdag 4 april, word_t de avond ingevuld met een optreden"van The Pastels. In het voorprogramma zijn The Four one and Only's te zien en horen. Aanvang 22.00 uur. Vergadering De Koninklijke Vereniging Homeo pathie Nederland houdt maandag 6 april haar jaarlijkse ledenvergade ring in Tbr Valcke in Goes. Deze ver gadering begint om 19.15 uuur. Aan sluitend op het huishoudelijk gedeelte houdt M. C. G. M. Obels, ho- meopatisch arts in Delft, een lezing onder het thema Vrouwenproblema tiek homeopathisch bekeken". Deze lezing begint rond de klok van 20.15 uur. HEINKENSZAND Recreatieve bijeenkomst De Reumapatiëntenvereniging Midden-Zeeland houdt zaterdag 4 april een recreatieve middag met houtsnijden en houtbranden in ont moetingscentrum De Stenge in Hein- kenszand. Deze bijeenkomst die om 15.00 uur begint staat onder leiding van een tweetal vertegenwoordigers van het Nationaal Reumafonds in Den Haag. Deze geven een uiteenze ting over de technieken van het houtsnijden en houtbranden, waarna de aanwezigen als zij dat willen deze technieken zelf kunnen uitproberen. De hervormde vrouwengroep Helpt Elkander' uit Bruinisse vierde haar 40-jarig jubileum. Ook burgemeester T. C. Hekman bracht namens het gemeentebestuur z'n gelukwensen over: „Gedurende 40 jaar was en bent u nog steeds voor ve len in onze gemeente een trefpunt, een klankbord, en bent u op uw wijze bezig aan een belangrijk stuk vor- BURGH-HAAMSTEDE - De Zeeuws-Vlaamse cabaretier Adrie Oosterling treedt zaterdag 4 april op in de Grote Zaal van De Burght in Burgh-Haamstede. Dit optreden be gint om 20.30 uur. Adrie Oosterling die zijn theater werk combineert met een baan als le raar Engels aan een middelbare school heeft sinds een aantal jaren een eigen theatertje in Groede. Daar brengt hij zijn programma met luisterliedjes en conferences. In zijn eerste programma In het land van de Zwemmende Leeuw werd ruime aan dacht besteed aan de provincie. Het programma dat Oosterling nu brengt heet De boom in. Ook hier zit ten weer verschillende conferences en luisterliedjes in, maar heeft meer dan voorheen een verhaal. Oosterling die naast zijn werkzaamheden als ca baretier en leraar ook kerkorganist en galeriehouder is begeleidt zichzelf op keyboard of piano. Alle teksten en muziek zijn van eigen hand. mingswerk". De burgemeester voeg de daar op persoonlijke titel aan toe dat in tegenstelling tot andere vereni gingen, deze samenkomsten niet zijn gebaseerd op door mensen gefor meerde statuten en doelstellingen, maar dat de Bijbel het richtsnoer is van het denken en handelen op alle terreinen van het leven: „En vanuit die Bron komt u in alle eenvoud en af hankelijkheid samen om te werken in opdracht van de Grote Schepper al ler dingen". En als we zo om ons heen kijken kunt u als verenigin op deze grondslag nog veel werk verrichten. Het Christen-zijn komt vandaag steeds meer onder kritiek, het aantal belijders wordt steeds minder. Chris ten-zijn in de wereld van 1987 vereist meer dan voorheen, eist meer stand puntbepaling, eist meer positie kie zen, eist vooral moed om voor het principe uit te komen". Het officiële deel werd geopend door presidente mevrouw N. J. de Korte-Padmos met welkom en gebed. Naar aanleiding van Corinthe 12 12- 21 hield ze een meditatie genaamd: „Met elkander op weg". De activitei ten van het afgelopen jaar passeer den de revu in het jaarverslag van se cretaresse mevrouw T. Bolijn-Okker- se terwijl de financiële perikelen uit de doeken werden gedaan door pen- ningmeesteresse mevrouw A. Ottens- Boer. Hoogtepunten uit het 40-jarig bestan kwamen aan het licht door een voordracht van het erelid me vrouw B. de Waal-Jumelet. Een aan tal leden droeg een stukje op „Hulde aan Zeeland" dat een afspiegeling was van de produkten die de Zeeuwse boden en de wateren voortbrengt, zo als mosselen, bieten en babbelaars. Een ander hoogtepunt was de hul diging van vijf leden die vanaf de oprichting, veertig jaar geleden, lid van de vereniging waren. Dat waren de dames J. Jumelet-Jumelet, H. de Koning-Jumelet, J. de Ronde-Duson, B. Bouwens-Jumelet en C. Schikker- Zondervan. Uit handen van presi dente mevrouw De Korte ontvingen ze, naast woorden van erkentelijk heid, een pentekening van het NH- verenigingsgebouw waar de vrou wen al die tijd bij elkaar kwamen. De tekening was gemaakt door To Bolijn. Van de oud-presidentes waren aanwezig de dames De Jonge, V. d. Sar, V. d. Brink en Tbekens, allen echtgenotes van predikanten die in Bru hun standplaats gehad hebben. Mevrouw V. d. Brink als eerste presi dente (tien jaar in Bru) en nu woon achtig in Den Haag, sprak van de ja ren van opbouw na de oorlog en de laatste predikantsvrouw, mevrouw Teekens sprak van de sfeervolle ver gaderingen en haalde enkele anecdo tes aan. Verder werd de jarige vereni ging gefeliciteerd door mevrouw Van Nieuwenhuizen, presidente van de provinciale commissie en mevrouw Boogerd, secretaresse van de Kring Schouwen-Duiveland. Ze adviseerde de afdeling om met open Bijbel de in geslagen weg verder te gaan. Me vrouw V. d. Berg bedankte namens de leden het bestuur voor het vele werk dat ze verzetten en hoopte dat ze aan Jezus hand, samen verder de weg op gingen. Staande werd nog het Zeeuwse Volkslied gezongen. Dominee De Roo ging tenslotte voor in dankgebed. 28 Brand had goed gedacht. In zijn klein, bedompt kantoortje zat Arie Ploeger nog aan zijn bureau en 2ijn nerveuze vingers speelden met blaad jes papier vol slordig neergeschreven cijfers. Telkens en telkens streek hij over het hoge, smalle voorhoofd. De brongaslamp suisde zachtjes. Trui sliep boven in de grote slaap kamer en Koba logeerde deze dagen bij een vriendin. Buiten stapte een la te voetganger voorbij. Het bureau klokje tikte driftig de seconden weg. Aries vermoeide, doffe ogen staar den doelloos voorruit. De slag was gevallen. Zijn laatste zet was hope loos mislukt. Toen alles afbrak, toen elke beleg ging in papieren nieuw verlies bracht, had juist dit hem zo veilig toegeschenen. Maar in plaats van de verwachte winst bracht deze aankoop hem veel kosten van berging erl bewa ring. Slag na slag had hij in deze laat ste jaren opgevangen; zonder er aan iemand iets van te laten merken. Tbl- kens als hij bij Trui op bezuiniging aandrong, had hij meteen iets over het steeds dreigender wordende dó- bacle willen uitlaten. Maar hij had het niet gekund. En zij had rustig doorgeleefd zonder te beseffen hoe de armoede naderde. Zij, de hoogharti ge, prachtlievende Arie verborg het gezicht in de han den. door J. VISSER-ROOSENDAAL Dirk zou dit niet deren, die had zijn moeders geld. die had genoeg. En Ko ba mogelijk zou die toch nog met Jan Kuiper trouwen, al was het tus sen hen nog steeds niet tot een verlo ving gekomen. Maar Brand en die rekende nog wel op zijn hulp, dat had hij eergister ontdekt. Hij had niet alleen zichzelf en Trui, maar ook zijn eigen zoon en zijn kleinkinderen aan zijn goklust opgeofferd, dacht hij bitter. Als hij toen een deel van zijn effecten en be leggingen had verkocht, al was het dan ook met verlies en hij had dat vrijgekomen geld in De Drie Konin gen gestoken, dan was dit niet ge beurd en dan stond Brand er beter voor, al bleef het in deze jaren ook een harde strijd voor de jongen. Zou die eergisteren niets begrepen heb ben, toen hij hem vroeg of Pieter Smit goed zou zijn voor een paar dui zend gulden of meer? Zou Brand hem niet begrepen hebben? De jongen had toen enkel maar even om het idee gelachen. Pieter Smit uit de Lage Hoek en zoveel geld Hij had zelf ook maar mec- gelachen. het was ook te gek. Pieter kón niet helpen, ook al zou hij willen, wat nog erg te bezien stond. Hij. Arie, hij had het wel gekund Verwarde beelden drongen in zijn vermoeide geest. Uren had hij al ge zeten tot hij huiverde als van kou. Stijf en stuntelig rees hij uit zijn stoel op en prutste aan het kacheltje. Dan strompelde hij weer terug. Maar een lichte duizeling overviel hem; hij struikelde en viel en stiet met het hoofd togen de rand van het zware bu reau. Die nacht viel het dc enkeling, die voorbij fietste wel op, dat er bij Arie Ploeger in zijn kantoortje nog licht brandde. Maar iedereen wist dat Arie oftig slecht sliep, als het er spande met zijn papiertjes. Of het door de val kwam of door een verkeerd afgesloten kachel de volgende morgen vond Trui haar man dood in zijn kantoor. En toen Brand in de vroege morgen naar het stille, nu zo rustige gezicht van zijn vader keek en hij achter zich in de kamer zijn moeder en zuster hoorde schreien, dacht hij even met spijt aan zijn harde woorden van de vorige avond. Was dat wel nodig ge weest? Nu hoefde hij geen voorschot meer te vragen. Nu kreeg hij zijn vol le deel. Ongewoon zacht trachtte hij Trui te troosten en hij regelde met Dirk al wat er verder gebeuren moest. Het was een kleine stoet die Arie naar het dichtstbijgelegen kerkhof volgde. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 4