F. C. Dieleman benoemd tot nieuwe gemeentesecretaris Vereniging onderwijsgevenden hield 125e themabijeenkomst Uitbreiding evenementenlijst VVV 1987 met podium-amusement q|@ Uf icvanta 1 Promotiebus ook voor andere VVV's Ondernemers sceptisch over nieuw informatie systeem VVV Verkoop Reparatie Sier velgen gestolen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 27 maart 1987 Nr. 24107 3 Gemeenteraadsvergadering Duiveland NIEUWERKERK - Met algemene stemmen werd gis teravond F. C. Dieleman, nu nog hoofd afdeling finan ciën en onderwijs, benoemd tot opvolger van J. van der Maas, die september dit jaar afscheid neemt als gemeen tesecretaris van de gemeente Duiveland. Hoewel ook de PvdA-fractie zich volledig achter de benoeming van Die leman schaarde had men wel de nodige bedenkingen om trent de manier waarop een en ander verlopen is. PvdA-woordvoerder A. J. C. Me- lieste had weinig goede woorden over voor het beleid van het college in de ze. ,,U hebt mensen tegen elkaar uit gespeeld, en dat vinden wij bijzonder betreurenswaardig. U bent onzorg vuldig omgesprongen met de belan gen van het personeel", aldus Me- lieste. Raadsvoorzitter J.op 't Hof (CDA) wees de beschuldigingen van de PvdA van de hand. ,,Dat is zeker niet de bedoeling geweest", aldus de loco-burgemeester. ,,Het ging ons er om dat het personeel inspraak had, mee mocht praten". Op 't Hof gaf wel toe dat de procedure (te) lang heeft geduurd. Dieleman sprak allereerst zijn dank uit voor het in hem gestelde vertrouwen. ,,Ik zal mijn best doen dat vertrouwen niet te beschamen", aldus de nieuwbakken gemeentese cretaris. Tot zijn voorganger: ,,In het artikel in de Nieuwsbode heeft u te recht gezegd dat de functie van ge meentesecretaris er niet eenvoudiger op is geworden. Het vergt kracht en creativiteit. Je kunt het niet alleen. Je hebt de hulp van een goed ambte narenapparaat hebben. Je moet op elkaar kunnen vertrouwen". Uitbreiding uitgesteld Bij beschikking van de staatssecre taris van onderwijs en wetenschap pen is toestemming verleend tot uit breiding van de bijzondere basis school te Oosterland met een leslo kaal. De raad besloot gisteravond echter tot uitstel van de bouw van dit extra klaslokaal. Dit in verband met de mogelijke stichting van een twee de bijzondere school voor basisonder wijs in Bruinisse. Men verwacht dat de stichting van deze school conse quenties zal hebben voor het leerlin genaantal van de school in Ooster land. Om even op onderwijsgebied te blijven: de minister wil een doelmati ger gebruik van gymnastiekaccom- modaties. Hij stelt een minimum-be zettingsgraad van 14 klokuren voor de zogenaamde A-lokalen voor. Die bezettingsgraad wordt wat betreft het A-lokaal in Nieuwerkerk niet ge haald. Men komt slechts tot 11,5 klok uur. Omdat dit A-lokaal echter meer dan 1000 meter van een andere gym- nastiekaccommodatie vandaan ligt kan men het A-lokaal in Nieuwer kerk behoeden voor afstoting. De bei de accommodaties worden zo doelma tig als mogelijk gebruikt. Speelwerktuigen Om kinderen die overblijven wat ontspanning te bezorgen besloot de raad tot aanschaf van een klauter- en klimrek. Dit ter waarde van 1100 gul den. Tbr gelegenheid van het gouden huwelijk van prinses Juliana en prins Bernhard krijgen alle kinderen van de basisscholen in de gemeente Duiveland een herinneringsmok in tweekleurendruk uitgereikt. In ant woord op vragen van PvdA en VVD zei raadsvoorzitter Op 't Hof dat nog bekeken zou worden of ook leerlin gen uit de gemeente Duiveland die el ders speciaal onderwijs volgen ook in aanmerking komen voor een herinne ringsmok. BROUWERSHAVEN - Jantje of Marietje, ga maar even buitenspelen. Hoe vaak proberen ouders hun wat lastige kroost met die woorden naar buiten te werken. Onterecht volgens H. Rost als ontwikkelingspsycholoog verbonden aan de faculteit psychologie van de katholie ke universiteit in Nijmegen. Rost was op uitnodiging van de Vereniging voor Leerkrachten Schouwen-Duive- land naar het Tonnenmagazijn in Brouwershaven geko men om de daar verzamelde onderwijsgevenden te infor meren over de diverse facetten van het spel. Voor deze niet officiële vereniging was dit de 125e bijeenkomst. - 'De 'Vijf* onderwijzersverenigingen die op fiet eiland actief waren besef ten dat het bundelen van de krachten een goede zaak was, vooral ook om meer onderwijsgevenden over essen tiële pedagogische en didactische ontwikkelingen te informeren. Om die reden voegden de gezelschappen zich in 1843 aaneen tot een gezelschap De onderwijzersvereniging in het tweede district van Zeeland, die van af 1932 beter bekend staat als de ver eniging voor leerkrachten op Schou- wen-Duiveland die deze week in Brouwershaven haar 125e vergade ring hield. De wortels van dergelijk verenigin gen gaan terug naar het begin van de negentiende eeuw toen er in de regio her en der schoolmeestersgezelschap pen van de grond kwamen. Dergelij ke gezelschappen waren in eerste in stantie bedoeld om de belangstelling voor het onderwijs en opvoeding te te bevorderen en de vakbekwaamheid van de schoolmeesters te vergroten. Bovendien vormden die jaarlijkse bijeenkomsten een prima gelegen heid om met de collega's uit andere dorpen van gedachten te wisselen. De schoolmeester die dorpskinderen de elementaire beginselen van taal, re kenen en lezen bijbracht had weinig mogelijkheden tot zijn beschikking om die kennis wat uit te breiden. Naar de jaarlijkse bijeenkomsten van dit gezelschap van gelijkgestem de zielen werd door vele leden dan ook reikhalzend uitgekeken. Voor de schoolmeesters uit die tijd betekende het bijwonen van de jaar bijeenkomsten vaak een hele tippel, want de meeste leden trokken te voet naar het dorp waar de vergadering werd gehouden. Een wandeling waar bij regelmatig een oogje op het zak horloge werd geworpen. Op te laat komen stond immers een boete, even als op het voortijdig verlaten van de bijeenkomst of het zonder geldige re den verstek laten gaan. Geheel in de lijn van de lange tradi tie stond ook deze 125e vergadering in het teken van een onderwijskun dig thema. De schoolmeesters die in de beginjaren de bijeenkomsten van het gezelschap bijwoonden zouden zich wellicht in hun graf omkeren als ze zouden horen, dat hun huidige col lega's zich verdiepten in het spel als vorm van onderricht. De tijden zijn echter nergens zo veranderd als bin nen het onderwijs waar spelender wijs leren inmiddels aardig ingebur gerd is. Betekenis Spel en spelen hebben meer om het lijf dan menigeen zo op het eerste ge zicht zou vermoeden. Dat bleek uit de uiteenzetting die ontwikkelingspsy- RENESSE - ,,Wij staan er ze ker niet afwijzend tegenover om ook met de VVV's op de rest van het eiland in zee te gaan wat de promotie betreft via de dubbeldeksbus". Dit be nadrukte de voorzitter van de VVV Renesse Joh. Janse tij dens de algemene ledenverga dering. Hij zei dit naar aanlei ding van uitlatingen van de burgemeester van Zierikzee mr J. J. P. M. Asselbergs in die richting. Zierikzee kan de Westhoek niet missen maar dat is ook andersom zo. Wij zijn op elkaar aangewezen want de mensen blijven hier heus niet heel hun vakantie in Renesse hangen". Hij pleitte ervoor om als eilandelijke VW zoveel mogelijk samen te werken en mogelijkheden uit te buiten. Vervolg van pagina 1 mingen wel via de VVV-terminal zul len worden ingevoerd. Tbt nu toe werden ook de grote be drijven dagelijks opgebeld door de VVV-informatrices maar omdat het systeem voor zeven dagen vooruit in formatie geeft zou dat onwerkbaar worden. Dat bleek ondermeer uit een toelichting van VVV-informatrice Mary Dalebout die een voorlichtings dag in Middelburg over het nieuwe systeem had bijgewoond. Overigens kan de uitbreiding worden aangeslo ten op het logies informatiesysteem zoals dat al sinds enkele jaren bij de VVV's Renesse en Burgh-Haamstede wordt gebruikt. De verwachting is dat de nieuwe terminals met Pinkste ren operationeel zullen zijn. Tijdens de vergadering werd beslo ten tot het aangaan van een geldle ning ten behoeve van de promotie- dubbeldeksbus waarvan het aandeel van de VVV Renesse 45 procent ofwel 11.250 gulden in de kosten bedraagt. Dit bedrag zal over acht jaar worden afgeschreven. De kwartaallasten van aflossing en rente bedragen ruim 350 gulden. Het bestuur van de WV is zich verder aan het beraden over een mogelijke modernisering van de in richting van het VVV-kantoor. ,,Bij het stichten van het gebouw is met de inventaris financieel voorzichtig ge handeld. Wij menen nu te moeten on derzoeken of aanpassing naar de hui dige maatstaven mogelijk is". Voor zitter Joh. Janse sprak de verwach ting uit dat de beslissing hierover nog voor de zomer genomen zal worden. Het 75-jarig jubileum van de VVV vorig jaar leverde ondermeer een to taalbedrag van 665 gulden aan giften op. Men wil hiervoor een foldermo len of folderwand aanschaffen die in het verbouwde kantoor een plaats zou krijgen. Op deze wijze denkt men de informatie via folders over zichtelijker en aantrekkelijker te kunnen presenteren aan het publiek. Tijdens de vergadering werd voorzit ter Joh. Janse in zijn functie herko zen. choloog H. Rost van de katholieke universiteit Nijmegen gaf. Rost be gon zijn verhaal met de vraag wat spel nu eigenlijk is. Een ruim begrip, blijkens de veelheid van definities en omschrijvingen die voor spel te geven zijn. Spel is ook niet iets exclusiefs voor kinderen, want ook ouderen spelen zonder zich dat overigens al tijd bewust te zijn. Spontaan Bovendien ontstaat spel spontaan, werd door Rost als een van de belang rijkste kenmerken van spel genoemd. Ouders die een momentje voor'zich- 1 zelfwillen1 hebben en1 hun - kinderen sommeren om te gaan spelen begrij- pen die spontaniteit niet. Een belang rijk gegeven van spel is bovendien dat spel en leren samenvallen. Het blijkt, zo zei Rost, dat een heterogene groep stimulerend werkt op het leer proces. „Kinderen leren het meest van elkaar", dat blijkt bij voorbeeld uit het aanleren van soms ingewik kelde regels van kinderspelen. Spel geeft bovendien gelegenheid om za ken te ontdekken die je in andere si tuaties niet zo gauw zou zien, doordat spelen de mogelijkheden biedt om te improviseren en om niet alledaagse combinaties te maken. Hierdoor ont staan ideeën en kom je tot ontdekkin gen. Wie zich enigszins verdiept in de theorie van het spelen kan hierbij een aantal soorten onderscheiden. Zo zijn er specifieke spelletjes om de motoriek van het kind te ontwikke len. Daarnaast wordt er onderscheid gemaakt tussen receptiespelletjes waarbij informatie wordt opgesla gen, zoals het lezen van een boek en constructiespelletjes (Lego en Fi scher Price) en regelspelen zoals Hal ma en Ganzenbord. Deze wat theore tische verhandeling werd vervolgens aan de hand van videobeelden uit de praktijk nader toegelicht. In 1984 werd het automatische logies informatiesysteem bij de VW's in Westerschouwen in gebruik genomen. Met Pinksteren worden twee aanvullende terminals geplaatst omdat het systeem nu is aangesloten op Viditel. Voorkomen criminaliteit RENESSE - Het zoveel mogelijk voorkomen van crimi naliteit in de zomermaanden. Dat was een van de uit gangspunten waardoor een samenwerkingsverband ont stond tussen negen zaken aan de Hogezoom Renesse en de Evenementencommissie van de VVV Renesse. Dit re sulteerde onder meer in het organiseren van elf podium- amusementsavonden die tijdens het hoogseizoen op de donderdagavonden zullen plaatsvinden op de Hoge zoom. Dat werd duidelijk bij de presentatie van de voor lopige evenementenlijst 1987 tijdens de voorjaarsleden vergadering van de VVV Renesse. Behalve dit nieuwe initiatief omvat de lijst vele traditionele evenementen waarbij vooral het grote aanbod aan muziek opvalt. Van klassieke orgel- en koorklanken tot amusements- en dansmuziek. Het zal deze zomer regelmatig worden uit gevoerd in dit kustdorp waarvan de VVV zich weer be gint op te maken voor de grote zomerinvasie. 14 tot en met 16 juli en 10 tot en met 12 augustus. De sportievelingen kun nen zich verder uitleven met een strandloop op 4 augustus en een ama teur wielerronde op 5 augustus. In de eerste week van augustus is ook het Touristen Mixed tennistoernooi ge pland op de tennisbanen aan de Mau- ritsweg. Het programma vermeldt verder een eierzoekwedstrijd op 20 april, wekelijkse rondleidingen over het slot Moermond, de weekmarkten tij dens het zomerseizoeii en de Renesse- dag op het Dorpsplein bij de Neder lands Hervormde kerk. Een ander groot evenement is de Concorde Ski Show die als alles meezit op 13 juli plaatsvindt op de Zoom. De voorzitter van de evenementen commissie N. J. Schults maakte het nieuwe samenwerkingsverband be kend. De elf podium-amusements voorstellingen zullen worden gepre senteerd tussen 18 juni en 27 augustus wekelijks op donderdagavond op de Hogezoom. Men heeft hiervoor een uitklapbare podiumwagen aange schaft van 24 vierkante meter. Schults vertelde dat met het gemeen tebestuur van Westerschouwen on derhandelingen worden gevoerd over de mogelijkheid om de Hogezoom da gelijks tussen 21.00 en 3.00 uur geheel of gedeeltelijk af te sluiten voor auto verkeer. Op de avonden dat er evene menten in Renesse zijn zou de afslui ting (en de daarmee gepaard gaande omleiding van het verkeer) al vanaf 20.00 kunnen ingaan, aldus Schults. Hij benadrukte dat de deze initiatie ven zijn uitgedacht om een afname van de zomer-criminaliteit te be werkstelligen. Hij sprak de hoop uit dat mede in het kader van de voorge stelde afsluiting van de Hogezoom de Advertentie Ontwikkelingspsycholoog H. Rost tijdens zijn lezing voor de Vereniging van Onderwijsgevenden Schouwen Dui- veland. TECHNISCH INSTALLATIE BURO Elektrische apparaten Televisie - Video HiFi - Huishoudelijk enz. 01114-1368 - 01119-1634 rondweg rand Renesse nu zal worden gerealiseerd. Muzikale evenementen Een van de hoogtepunten in de reeks muzikale evenementen in het VVV zomerprogramma wordt ook dit seizoen gevormd door de Thptoe Re nesse. Een muzikale show die is ge pland op 15 augustus op het sportveld aan de Laone. Het programma omvat verder een reeks podium-, loop- en terras- en zelfs een tentconcert door fanfarekorpsen, amusements- en dansorkesten. In de Nederlands Her vormde kerk vindt een aantal orgel concerten en kooravonden plaats en eenmaal een optreden van een brass band. Alles bijeen omvat het voorlo pige programma momenteel 17 mu- zickevenemènten. Sportieve evenementen Maar er is meer gepland voor de zo mer 1987 in Renesse. Tbt de sportieve evenementen behoren de landelijke fietstocht op 9 mei, de fiets- en wan deltochten die van juni tot september wekelijks op dinsdag en woensdag gereden kunnen worden en de Elf Dorpen Fietstocht waarvoor men tij dens die maanden zelfs dagelijks op werkdagen van start kan gaan. De avondfiets driedaagse is gepland van NOORDGOUWE - T uit Noordgou- we deed gisternacht aangifte van de diefstal van siervelgen. Vermoed wordt dat de diefstal in de loop van de avond plaats gevonden heeft. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever: B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocht- man te Zierikzee. Directie: D. L. van 't Leven. Chef-redactie: M. Kaat. Waarnemend chef-redactie: A. van der Wouden Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor: Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon; 01110-16551. Woonhuisaansluitingen: Advertenties en bezorging (na 18.30 uur): 01119-1660. Redactie (na 17.30 uur); 01110-15071 en 01110-12449. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110-16706 Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbetaling) 1 41,00; per jaar 1 156,50; losse nummers f 0,80. De abonnementsprijzen zijn inclu sief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnementsperiode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode ge meld te worden. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 53 cent per mm; ..succesjes" (t/m 4 regels) f 6,60 Contracttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclusief 6% B.T.W. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 3