Criminaliteit onder meisjes met dertig procent toegenomen Afwisselend werk in natuur bevalt vrijwilligers prima WATERSTANDEN installatiebedrijf Boer heeft uitbreiding produktie- mogelijkheden nodig DEURLOO B.V. Nieuwe burgemeester voor Reimerswaal Verzetsprijs 1987 voor Theun de Vries Ondernemend beginnen V 2 Staatssecretaris Korte-Van Hemel van justitie: ZIERIKZEE - De criminaliteit onder meisjes is de laat ste jaren flink gestegen. De criminaliteit onder jongens is van 1980 tot 1985 vrijwel stabiel gebleven, terwijl die onder meisjes met dertig procent is toegenomen. De ver houding jongens-meisjes onder de bij de politie bekend geworden verdachten bedroeg in 1980 negen op een. Vijf jaar later was dat zeven op een. Deze gegevens maakte staatssecretaris Korte-Van Hemel (justitie) bekend in haar openingstoespraak op een symposium over recente ontwikkelingen inzake bestuurlijke preventie van crimi naliteit. In haar rede onthulde de staatsse cretaris enkele resultaten van een on derzoek naar de criminaliteit onder jongeren dat onlangs door het Weten schappelijk Onderzoek- en Documen tatie Centrum (WODC) van haar de partement is verricht. Aan een representatieve groep jongeren van 12 tot 18 jaar werd gevraagd of zij tij dens het afgelopen schooljaar een of meer van in totaal tien delicten had den gepleegd. Het meest door jonge ren opgegeven delict is zwart rijden in tram of bus. Met name in de randstad werd dit door meer dan de helft van de jongeren opgegeven. An dere veel voorkomende delicten zijn vandalisme, het aanbrengen van graf fiti, geweld tegen personen en win keldiefstal. Gebleken is dat er vrij grote verschillen zijn tussen stad en platteland. 23 Procent van de jonge ren uit de randstad gaf op zich het af gelopen schooljaar schuldig te heb ben gemaakt aan geweld tegen personen. Bij de plattelandsjongeren was dat 15 procent. Ook winkel diefstal blijkt een grote-stadsdelict: zeventien procent van de grote-stads- jongeren gaf op tijdens het laatste schooljaar winkeldiefstal te hebben gepleegd. Dat is ongeveer twee maal zoveel als in de kleinere steden. Fietsendiefstal en heling komen in de randstad drie maal zoveel voor als op het platteland. Winkeldiefstal Volgens de staatssecretaris is de vergelijking tussen jongens en meis jes van belang. Uit het WODC-onder- zoek blijkt dat zwartrijden in de tram en winkeldiefstal even vaak door jongens als door meisjes worden gepleegd. Het aanbrengen van graffi ti, bedreiging en geweld tegen perso nen worden door jongens tweemaal zoveel opgegeven als door meisjes. Delicten die „aanzienlijk vaker" (drie tot vijf maal) door jongens als door meisjes worden opgegeven zijn heling, inbraak, brandstichting, fiet sendiefstal en vernielingen. Volgens de staatssecretaris zijn de verschil len die de onderzoekers hebben vast gesteld veel geringer dan uit de offi ciële cijfers naar voren komt. „Uit deze gegevens moge het u duidelijk zijn dat preventie van veel voorko mende criminaliteit niet in de laat ste plaats betekent het tegengaan van de jeugdcriminaliteit", aldus Korte-Van Hemel. „Voorkomen moet worden dat de jeugd afglijdt naar vormen van wangedrag die voor onze samenleving onaanvaardbaar zijn". Een belangwekkend initiatief op dit gebied noemde zij de halt projecten, waarvan er inmiddels een kleine twintig in werking of in oprichting zijn. Deze projecten bie den met de politie in aanraking geko men jongeren de mogelijkheid te ont- Advertentie NIJMEGEN - Ongeveer 700 krakers en sympathisanten hebben in Nijme gen gedemonstreerd tegen het ontrui- mingsbeleid van de gemeente en te gen de arrestatie, afgelopen dinsdag, van acht kopstukken uit de Nijmeeg se kraakbeweging. De demonstratie is volgens de politie rustig verlopen. Vervolg van pagina 1 ZLM van mening dat er voor het Krammer/Volkerak een bestrij- dingsplan voor deze onkruiden moet worden opgesteld", zo staat te lezen in de ZLM-reactie. Van Gastel constateert dat telken male de voorrang wordt gegeven aan het scheppen van mogelijkheden voor recreatie. „Terwijl het land schap uiteindelijk is ontstaan door het werk van de boeren. Er wordt duidelijk met twee maten gemeten. Voor Neeltje Jans worden grote be dragen uitgetrokken, maar als het gaat om zoetwatervoorziening voor de landbouwDe acht miljoen die men momenteel tekort komt voor het realiseren van een goede zoetwater- voorziening lijkt inderdaad een zak centje vergeleken met het enorme be drag wat met de plannen voor Neeltje Jans gemoeid is. Het belang van boeren wordt vol gens Van Gastel onderschat. „Elk land moet proberen de landbouw op niveau te houden en zo mogelijk te verbeteren. Het gaat tenslotte om voedsel. Ik denk dat als droogvallen de gronden in Krammer/Volkerak aan de landbouw ter beschikking zouden worden gesteld het benutten van deze gronden voor de landbouw geen probleem is. Maar dan is er wel een goed beheersplan nodig". Van Gastel kan niet concreet aange ven wat men precies met nieuwe landbouwgronden gaat doen. „Er zijn allerlei ontwikkelingen in de landbouw. Men is druk bezig met het zoeken naar nieuwe mogelijkheden". Of er überhaupt nieuwe landbouw gronden ter beschikking komen in Krammer/Volkerak is zeer de vraag. De landbouw wordt eigenlijk nauwe lijks genoemd in het beleidsplan. De natuurfunctie neemt een centrale plaats in. „Ik hoop dat men minstens ingaat op onze suggesties wat betreft het creëren van nieuwe fourageerge- bieden voor ganzen. En ik hoop dat de landbouw uiteindelijk toch mag participeren in de plannen". Project Vrijwillig Landschapsonderhoud ZIERIKZEE - „Dit bevalt mij uitstekend", aldus Jos Damen (40). Hij is een van de vrijwilligers die zich in het project Vrijwillig Landschapsonderhoud van de Stich ting Landschapsverzorging Zeeland inzet voor het be houd van landschapselementen. Niet alleen op Schouwen-Duiveland, maar ook op Beveland. „Als ik de kans zou krijgen zou ik dit soort werk best voor vast wil len doen", aldus vrijwilliger Fred van der Vegt. „Al is de sfeer en werkwijze bij een bedrijf wellicht anders als hier". Twee vrijwilligers bezig met het plaatsen van boomschermen. Tijden en standen volgens getijdetafel Deltadienst t.o.v. NAP. Zierikzee Oosterscheldemond Bruinisse Wcmeldinge Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 28 maart 03.00 121 09.25 -154 15.35 149 21.45 -115 29 maart 04.45 130 11.05 -154 17.15 149 23.15 -114 30 maart 05.25 138 11.45 -154 17.50 147 23.55 -116 28 maart 01.10 128 07.25 -157 13.25 166 19.40 -119 29 maart 01.45 144 09.00 -164 15.00 174 21.15 -121 30 maart 03.20 160 09.40 -166 15.40 179 21.45 -125 28 maart 03.35 138 09.45 -169 16.05 167 22.05 -131 29 maart 05.10 149 11.25 -170 17.45 168 23.35 -130 30 maart 05.50 158 18.20 166 12.05 -170 28 maart 03.05 136 09.25 -164 15.30 164 21.45 -126 29 maart 04.45 147 11.05 -165 17.10 165 23.20 -126 30 maart 05.20 157 11.45 -165 17.50 164 23.55 -128 Springtij: 31 maart Actuele informatie over afwijkingen: 01110-17056 Het project Vrijwillig Landschaps onderhoud van de Stichting Land schapsverzorging Zeeland is min of meer een voortzetting van het Groen project Kop van Schouwen. Wat be treft doel en opzet echter wijkt dit vrijwilligersproject af van het vorige. Bij het Groenproject Kop van Schou wen was het doel om mensen werker varing op te laten doen. Achterliggen de gedachte was dat vrijwilligers wellicht met die werkervaring een goede kans zouden maken om werk te vinden in de groenvoorziening. Dat doel is gedeeltelijk bereikt. Een drie tal vrijwilligers uit het project kwam terecht bij Braber Groenvoorziening in het kader van een zogenaamd te- rugploegproject. Een project waarbij het werk van de vrijwilligers aan de houtwallen in de Kop van Schouwen wordt voortgezet door een aannemer in de groenvoorziening. In dit geval is dat Braber Groenvoorziening gewor den. Voorwaarde was wel dat de werkgever, in ieder geval voor de duur van het projekt, (tot eind 1987) een aantal langdurig werklozen in dienst zou nemen. Twee van die lang durig werklozen hebben inmiddels een vaste baan elders gevonden. Hun plaats bij Braber werd door anderen ingenomen. Het vrijwilligersproject van de Stichting Landschapsverzor ging Zeeland is op andere leest ge schoeid. Harry Verkaart van de stich ting: „Dit project is in de eerste plaats opgezet voor het behoud en on derhoud van landschapselementen. Dat men werkervaring opdoet speelt natuurlijk wel mee. maar komt op de tweede plaats". Om de vergelijking door te trek ken: Het project Vrijwillig Land schapsonderhoud biedt de vrijwilli gers afwisselender werk op een breder gebied dan het Groenproject. Harry Verkaart: „We werken op heel Schouwen-Duiveland, en ook op Be veland. We zijn in oktober vorig jaar begonnen met het maaien van 'de Zoute haard' langs de Rampweg bij Renesse. Daarna is de Tempelput in Bürgh schoongemaakt. Nu zijn we bezig aan de Zuiddijk bij Dreischor. We hebben daar gemaaid, geplant, en we zijn nu bezig met het aanbrengen van boomschermen om dekjonge aan plant te beschermen. Ook gaan we wellicht nog in duinvalleien aan de slag. Maar dat wordt in ieder geval volgende zomer". Afwisselend werk, daar zijn de vrijwilligers'het over eens. Het feit dat men zelf het aantal dagen werk per week kan invullen maakt het werk nog aantrekkelijker. Jos Da- men is gedeeltelijk afgekeurd. Hij mag geen zwaar werk doen. „Ik werk nu twee dagen per week bij dit pro ject, en dat bevalt me uitstekend", al dus Damen. De kans op een vaste baan schat hij niet hoog in: „Ik ben nu te oud en te duur om nog aan de slag te komen". Vrijwilliger Fred van der Vegt (30) heeft voorheen gewerkt in de psychi atrie. „Ik heb tien jaar als B-ver pleegkundige gewerkt, maar daar ben ik radicaal mee gestopt. De be zuinigingen op dat werk waren voor mij de aanleiding om ermee te stop pen. Ik kon het gewoon niet meer aan. Ik wou iets heel anders doen, en dat is dit geworden. En ik vind het heel leuk om te doen". Hans de Jonge vervult bij het pro ject als begeleider zijn vervangende dienstplicht. „Ik heb dit werk gevon den via de Vrij werkcentra le in Zie rikzee. aldus De Jong. Hij is afkom stig uit de groenvoorziening. „De meeste mensen vinden dit werk leuk om te doen. Voor een paar dagen per week". Werken in een bedrijf in de groenvoorziening is anders. Meer uren, meer dagen, en minder ruimte voor eigen ideeën over wat wel en wat niet nodig is. Onkostenvergoeding Het werk voor het project wordt ui teraard gedaan met behoud van uit kering. Harry Verkaart: „Voor be paalde werkzaamheden gelden be paalde vergoedingen. Een wilg knot ten levert bijvoorbeeld 5 gulden per exemplaar op. Op basis daarvan wordt ons van provinciewege subsi die verstrekt. Het geld gaat in een potje voor reis- en onkosten. Eens in de zoveel tijd wordt die pot onder de vrijwilligers verdeeld". Het project is niet alleen bedoeld voor mannen. Tot nu toe hebben 2 vrouwen meegewerkt aan het pro ject. Een ervan heeft inmiddels een vaste baan gevonden. De ander werkt op gezette tijden mee. Sinds kort heeft het project er overigens een nieuwe vrouwelijke medewerker bij, op de maandagen. Harry Ver kaart: „We werken op het ogenblik maandag en dinsdag op Beveland. Daar werken we trouwens met een veel grotere ploeg. Donderdag wer ken we op Schouwen-Duiveland". Wat betreft het aantal vrijwilligers is er een frappant verschil tussen Schouwen-Duiveland en Beveland. „Op Beveland hebben we wel eens met veertien mensen staan werken. Op Schouwen-Duiveland zijn we be gonnen met vijf mensen. Het is moei lijk om op Schouwen-Duiveland vrij willigers te werven". Van tijd tot tijd wordt er ook aan scholing gedaan binnen het project. Praktijkgerichte scholing. Het 's och tends geleerde wordt 's middags in de praktijk gebracht. Wie meer wil weten over het pro ject Vrijwillig Landschapsonder houd kan terecht bij de Vrijwcrkcen- tralc in Zierikzee (01110-15663) of bij de Stichting Landschapsverzorging Zeeland (01100-30936). weekend servicedienst Telefoon (01110) 16255 Staatssecretaris Korte-Van Hemel: Voorkomen moet worden, dat de jeugd afglijdt naar vormen van wan gedrag, die voor onze samenleving onaanvaardbaar zijn". komen aan strafvervolging door het verrichten van alternatieve bezighe den. Die bezigheden hebben meestal betrekking op herstelwerkzaamhe den of schoonmaken. Deze aanpak van vandalisme, „waarbij jonge van dalen snel en duidelijk op de vingers worden getikt", lijkt volgens de staatssecretaris goede resultaten af te werpen. Zij deelde mee dat volgend jaar een stimuleringsregeling voor halt-projecten in werking zal treden. In het kader van die regeling kunnen dergelijke projecten tijdelijke subsi dies krijgen als tegemoetkoming in de aanloopkosten. DEN HAAG - De burgemeester van Benthuizen, A. Verbree, is per 16 april benoemd tot burgemeester van Reimerswaal. Verbree (41 jaar) is lid van het CDA. Hij volgt als burgemeester van Rei merswaal H. Boer op, die burgemees ter van Hellendoorn is geworden. Dit heeft het ministerie van binnenland se zaken donderdag meegedeeld. AMSTERDAM - De Verzetsprijs 1987 is toegekend aan de bijna 80- jarige schrijver dr. Theun de Vries. Het bestuur van de Stichting Kunste naarsverzet 1942-1945 heeft hiertoe besloten vanwege de bijdrage die De Vries met zijn werk heeft geleverd aan de kwaliteit van de Nederlandse literatuur en het besef dat hij daar bij steeds opnieuw zijn verantwoor delijkheid als kunstenaar in de maatschappij toonde. De priis van 15.000 gulden zal Theun de Vries worden uitgereikt op een bijeenkomst in de Nieuwe Kerk, die begint op 4 mei 's avonds en ein digt op 5 mei om 01.00 uur. Met de keuze van dat tijdstip wil de stich ting een nadrukkelijke verbinding leggen tussen de tot nu toe geschei den plechtigheden rond de herden king en de bevrijding. Het tijdloze karakter van het verzet en de rol van kunst en kunstenaars daarin, zullen na de prijsuitreiking worden belicht in een rede van Jan Blokker. Schrijfster Hella Haasse zal een toelichting geven op de keuze van De Vries als prijswinnaar. De Vries, die zelf heeft deelgenomen aan het verzet, heeft na de Tweede Wereldoor log enkele boeken geschreven over oorlog en verzet. Een van de bekend ste werken van zijn hand op dat ge bied is het boek „Het meisje met het rode haar", over de communistjsghe verzetsstrijdster Hannie Schaft uit Haarlem. Van 1949. tot 1965 heeft de stichting jaarlijks prijzen en bekroningen toe gekend aan kunstenaars. In latere ja ren volgden geldelijke bijdragen aan vervolgde kunstenaars onder meer via. Amnesty International. In 1985 bij de herdenking van 40 jaar bevrij ding besloot de stichting in 1987 voor het eerst een tweejaarlijkse Ver zetsprijs toe te kennen voor een uit zonderlijke bijdrage aan en begrip voor de noodzakelijke vrijheid en on afhankelijkheid van kunst en kun stenaar. ZIERIKZEE - Bij de Kamers van Koophandel is de nieuwe starters- krant „Ondernemend Beginnen" uit gekomen. De starterskrant voor de provincie Zeeland is verkrijgbaar bij de Kamers van Koophandel in Ter- neuzen en Middelburg. Van de krant verschijnen 11 provinciale versies. De starterskrant biedt de startende ondernemer een eerste oriëntatie op tal van zaken waarmee hij/zij bij het opzetten van een bedrijf te maken krijgt. De krant verstrekt informatie over wettelijke voorschriften, rechts vormen, branchegegevens, financie ring en huisvesting. Een gedegen voorbereiding bij de start voorkomt dat de aspirantondernemer na de fei telijke start onvoorziene problemen tegenkomt. Bij een goede voorberei ding hoort ook het schrijven van een ondernemingsplan. De Kamers van Koophandel hebben in de nieuwe starterskrant de belangrijkste onder delen van het ondernemingsplan be schreven. Verder is de krant een weg wijzer naar andere organisaties en instanties die de starters behulpzaam zijn bij het starten van een bedrijf. Naast nationale organisaties wordt vooral aandacht besteed aan regiona le initiatieven op het gebied van star- tersvoorlichting en -ondersteuning. Tbvens zijn allerlei nuttige adressen op een overzichtelijke wijze in de krant opgenomen. ZWOLLE - De bouw van huizen, kantoren en dergelijke in de omge ving van NS-stations heeft ertoe ge leid dat het aantal reizigers op be paalde spoorlijnen in Overijssel met veertien procent is gestegen. Dit blijkt uit een onderzoek dat de Pla nologische dienst van deze provincie heeft laten instellen. Door een inten sievere bebouwing in de buurt van stations kunnen volgens de studie acht kleinere gemeenten in Overijs sel gemiddeld 50 procent van hun be hoefte aan woningen verwezenlijken. HEEL - Uit het zogeheten boventoe- leveringskanaal dat een verbinding vormt tussen de Maas en het Late- raalkanaal in het Midden-Limburgse Heel. heeft de rijkspolitie te water donderdagmiddag het lijk van een nog onbekende man van ongeveer vijftig jaar opgehaald. Dit heeft een woordvoerder van de rijkspolitie be kend gemaakt. Zaterdag 14 tot en met zaterdag 28 maart Burgh-Haamstede De Bewaerschole. Expositie Ineke Ot- te, maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Vrijdag 27 maart Zierikzee Graanbeurs. Propaganda-avond FNV. 19.30 uur. Jan Wouter v. d. Doelschool. Ouder avond met jeugdmusical. 19.30 uur. Vierschaar stadhuis. Concert Demi- ankwintet. 20.00 uur. Huis van Nassau. Wereldhandelsspel buurtvereniging de Hoop. 20.00 uur. Scharendijke Nederlands Hervormde kerk. Koor- en samenzangavond door Sursum Corda. 19.45 uur. Renesse Vroonweg 44. Inleiding over status en beroepscode Nederlandse architect door mr G. Ph. Brokx. 16.00 uur. Zaterdag 28 maart Zierikzee Huis van Nassau. Schilderijenver koop van jonge kunstenaars uit di verse landen. 10.00-17.00 uur. Concertzaal. Uitvoering Kunst en Eer m.m.v. Adonai en Muziekschool. 20.00 uur. Lutherse kerk. Concert Veluwse Can- torij. 20.00 uur. Brogum. Optreden Monaco Blues Band. 22.00 uur. Noordwelle Straofeest. Keuring versierde paar den 12.30 uur. Om 19.00 uur prijsuit reiking en aansluitend dorpsfeest. Dorpshuis. Verkoop Welfare-artike len. 13.30-17.00 uur. Ellemeet/Seharendijke Oud papier ophalen door sportver eniging ZSC. Vanaf 9.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Dans- en muziekshow. 20.00 uur. Oosterland Kern Oosterland. Ophalen overtolli ge artikelen voor rommelmarkt Her vormde Gemeente. Vanaf 9.30 uur. Goes De Hollandse Hoeve. Bijeenkomst voor alleenstaanden tot 45 jaar. 21.00 uur. Zondag 29 maart Burgh-Haamstede Wandeling Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland door Zeepe duingebied. Vertrek 14.00 uur vanaf driesprong Moolweg-Vertonweg-in- gang Duinoord. De Burght. Concert Veluwse Kanto- rij. Aanvang 16.00 uur. Maandag 30 maart Zierikzee Raadszaal stadhuis. Openbare verga dering van de commissie van advies en bijstand. 19.30 uur. Aula Christelijke Scholengemeen schap, De Huybertstraat. Bijeen komst Protestants Christelijke Ray onschoolraad Schouwen-Duiveland; thema: Basisvorming. 19.30 uur. RSG Prof. Zeeman. Voorjaarsverga dering ouders van leerlingen RSG Prof. Zeeman. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Hervormde kerk. Voedselinzameling voorHoemenië. Van 9.30 tot 11.30 uur en 16.00 tot 18.00 uur. Haamstede Beatrixschool. Rode Kruis-vergade- ring afdeling Schouwen. 20.00 uur. Woensdag 1 april Zierikzee ANBO-gebouw. Themabijeenkomst werkgroep Uitkeringsgerechtigden (WAO, AOW, VUT) Schouwen-Duive land. 14.30 uur. Bruinisse Boomplantdag. Opening om 10.30 uur door burgemeester Hekman in Dorpshuis. Donderdag 2 april Zierikzee ANBO-gebouw Paternosterstraat. Thema-middag ANBO met onder werp voetreflexologie. 14.00 uur. Huis van Nassau. Vergadering Diabe tes Vereniging. 19.30 uur. Burgh-Haamstede De Schutse. Tbneel/muziekavond voor senioren. 19.30 uur. Vrijdag 3 april Ellemeet Dorpshuis. Tbneel/muziekavond voor senioren. 19.30 uur Oosterland De Oosterhof. Ontspanningsavond Breng eens een zonnetje van Oranje vereniging. 19.30 uur. Goes 't Beest. Uitreiking eerste jongeren krant. 21.00 uur. Zaterdag 4 april Zierikzee Havenplein. Openluchtsamenkomst Leger des Heils m.m.v. het Nationaal Koor. Ingebruikname Hervormd Kerkcen trum achter Gasthuiskerk. 16.30 uur. Kcrkwervc Tbllcrsweg 3. Open dag .Kom in de kas. 10.00 tot 16.00 uur. Burgh-Haamstede De Burght. Optreden Adrie Ooster ling. 20.30 uur. Dreischor Gaanderseweg 9. Open dag Kom in de kas. 10.00 tot 16.00 uur. Bruinisse Molenweg 7/9. Open dag Kom in de kas. 10.00 tot 16.00 uur. Jeugdsoos De Pul. Optreden Sweet Revenge. 21.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 2