De klok een uur vooruit Boer heeft uitbreiding- produktiemogelijkheden nodig om te overleven 1 Spontane medewerking aan lezersonderzoek Ondernemers sceptisch over nieuw informatiesysteem VVV DE ZIERIKZEESCHE COURANT Diefstal kleding Aanrijding MITSUBISHI WA> 1£ür ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Afwisselend Gemeentesecretaris Provincie Zaalvoetbal Jos Damen is actief in het kader van het Pro- Tijdens de gemeenteraadsvergadering van Als derde in de rij van nieuwe Schouwen- De zaalvoetbalcompetitie in sporthal Onder- ject Vrijwillig Landschapsonderhoud. Het af- Duiveland werd F. C. Dieleman benoemd tot de Duivelandse leden van de Zeeuwse provinciale dak spoedt zich naar een eind. De twee pro- wisselende werk in de natuur bevalt hem goed. nieuwe gemeentesecretaris als opvolger van staten stellen we vandaag SGP-er G. R. J. van movendi van de derde naar de tweede klas (Pag. 2). J. van der Maas. (Pag. 3). Heukelom voor. (Pag. 4). werden nu bekend. (Pag. 10). VRIJDAG 27 MAART 1987 143ste jaargang Nr. 24107 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Altijd maar flink en onvermoeid naar de zon toezo blijft haar schaduw achter u. Goethe ZIERIKZEE - Donderdagavond tus sen half negen en negen uur werd ter waarde van 220 gulden aan kleding gestolen bij kledingzaak Besterfield aan de Poststraat. De kleding, een blauwgrijs jasje en een zwart gestreepte blouse, werd brutaalweg van een aan de gevel bevestigde etala gepop gehaald. Eigenaar M. K. uit Rotterdam vraagt eventuele getuigen zich te melden bij de politie. ZIERIKZEE - Gistermiddag deed zich op de kruising Julianastraat-Sas een aanrijding voor tussen een auto en een bromfiets. Beide reden over de Julianaweg richting Goes. Brom fietsster A. M. v. d. D. uit Zierikzee wilde linksaf slaan richting Sas. Op hetzelfde moment werd zij echter in gehaald door de auto. Lichte schade aan de brommer was het gevolg van de aanrijding. De schade is inmiddels geregeld. MEAO Oude Tonge ondervraagt 900 Schouwen-Duivelanders ZIERIKZEE - Veel inwoners van Schouwen-Dui- veland werden donderdag 26 maart tussen tien uur 's morgens en drie uur 's middags aangesproken door leerlingen van de MEAO Oude Tonge. Het ging daarbij om de vragen van een enquête waarvan het onderwerp geweldig bleek aan te slaan: De Zierik- zeesche Nieuwsbode. De weekmarkt en voorjaars zon zorgden in de binnenstad van Zierikzee voor een gezellige drukte die de 21 enquêtrices en enquêteurs in staat stelde om in minder dan vier uur ruim 900 lezers, ex-lezers, niet-lezers en potentiële lezers te ondervragen. Het onderzoek past uitstekend in de door deze 2e klasleerlingen gekozen studierichting binnen de MEAO: de commerciële richting of de combinatierichting commer cieel/secretariaat. In deze studie richtingen wordt een groot aantal lessen gevolgd in vakken als Com merciële economie, Statistiek, In formatica, Nederlands en Engels. In deze vakken zijn vrijwel alle theoretische grondslagen van dit lezersonderzoek terug te vinden. Met het formuleren van sluitende en relevante vragen, het omgaan met de ondervraagden en de ver werking van de gegevens met be hulp van de computer op Multi- plan spreadsheet wordt verband gelegd tussen de schooltheorie en een praktijkopdracht. De verwerking van de verkre gen informatie zal uiteraard enige tijd in beslag nemen, maar uit de reacties van de onderzoekers kun nen we toch al wel iets conclude ren. Schouwen-Duivelanders die het regionale nieuwsblad niet le zen blijken zeer schaars te zijn; de bereidheid om enige tijd vrij te maken voor de vragen was bijzon der groot; de interesse voor de Nieuwsbode is niet leeftijdgebon den: jong tot en met zeer oud werkten spontaan mee; zelfs de kritische geënquêteerden willen het blad beslist niet missen en vooral het wel en wee van het .ei gen eiland" gaat de lezers zeer aan het hart. In de vragen werd geprobeerd vast te stellen naar welke soorten nieuws de aandacht van de lezers uitgaat, wat zij vinden van het nieuwsaanbod, de actualiteit, de abonnementsprijs, de bezorging en een aantal andere zaken. En nu maar hopen dat u als abonnee dit regionale artikel ac tueel, interessant en overzichte lijk vindt. Over de uitkomsten te' zijner tijd wellicht wat meer. ZIERIKZEE - De zomertijd gaat dit jaar in in de nacht van zaterdag 28 op zondag 29 maart. Om TWEE uur wordt de klok een uur vooruit gezet naar DRIE uur. Op zondag 27 september loopt de zomertijd weer af. Dan wordt om drie uur de klok weer een uur teruggezet. Ook de meeste landen in Europa kennen de zomertijd. De landen die dezelfde zomertijd als Nederland aanhouden zijn: Albanië, Andorra, België, Bondsrepubliek Duitsland, Bulgarije, zowel het Griekse als het Turkse deel van Cyprus, DDR, Denemarken, Finland, Frankrijk, Gibraltar, Griekenland, Hongarije, Italië, Joegoslavië, Liechtenstein, Luxemburg, Malta, Monaco, Noorwegen, Oostenrijk, Polen, Portugal, Roemenië, San Marino, het Europese deel van de Sovjetunie, Spanje (inclusief de Balearen en de Canari- sche Eilanden), Tsjechoslowakije, Turkije, Zweden en Zwitserland. Het Verenigd Koninkrijk en Ierland hebben een maand langer de zomertijd. Daar loop hij door tot 25 oktober. IJsland kent geen zomertijd. Ledenvergadering WV Renesse RENESSE - Terwijl in Het Wapen van Renesse de alge mene ledenvergadering van de VVV Renesse werd ge houden vond in het gemeentehuis van Westerschouwen een informatieve bijeenkomst plaats waarop de techniek en de mogelijkheden werden getoond van de nieuwe aan vulling op het logiesinformatiesysteem dat ook in de VVV-kantoren van Renesse en Burgh-Haamstede zijn in trede zal doen. Een ongelukkige planning want uit de VVV-vergadering kwam naar voren dat veel van de aan wezige ondernemers vooralsnog zeer sceptisch tegenover het systeem staan en wellicht was dat anders geweest als zij ook de informatieve avond hadden kunnen bijwonen. De houding van de ondernemrs kwam voor een belangrijk gedeelte voort uit het gegeven dat het nieuwe systeem pas echt goed kan functione ren wanneer ook de grotere toeristi sche bedrijven zoals campings en ho tels een terminal aanschaffen waarop zij de mutaties invoeren die in hun bedrijf plaatsvinden. Het nieuwe sy steem dat werd geïntroduceerd via de provinciale VVV is aangesloten op Viditel. Het geeft, mede door de actu eel ingevoerde informatie van de on dernemers, aan een groot publiek een actueel overzicht van de logiesmoge- lijkheden die nog vrij zijn in de West hoek en dat tot een week vooruit. ZLM-reactie op beleidsplan Krammer/Volkerak: Burgemeester J. L. Niemantver- driet-Leenheer lichtte toe dat de raad vorige week heeft besloten tot de aanschaf van twee terminals ten be hoeve van beide VVV-kantoren in de gemeente a raison van 35.000 gulden per stuk. De bedrijven zouden een dergelijke aankoop natuurlijk zelf moeten betalen en daar bleek men nogal sceptisch over. De enthousiaste toelichting van Teun van de Elsacker van de provinciale VVV kon daar in eerste instantie niet veel aan veran deren. Van de Elsacker opperde de mogelijkheid om met enkele onder nemers samen een terminal aan te schaffen zoals dat ook in Zeeuws- Vlaanderen schijnt te gebeuren. ,,Dit systeem is de eerste stap naar een al gemene informatievoorziening. La ter kunnen eventueel uitbreidingen worden toegepast zoals het opnemen van documentatie en evenementen- lijsten in het systeem", zei hij. Tij dens de vergadering werd duidelijk dat de mutaties van kleine onderne- vervolg pagina 3 ZIERIKZEE - „De boeren hebben uitbreiding van de produktiemogelijkheden nodig om te overleven", aldus ZLM-kringvoorzittër L. J. van Gastel. Een mogelijke uit breiding van de produktiemogelijkheden zou zijn het be schikbaar stellen van delen van Krammer/Volkerak aan de landbouw. In het beleidsplan Krammer/Volkerak staat echter te lezen dat men dat niét van plan is. De ZLM heeft dan ook teleurgesteld gereageerd. „De ZLM heeft ernstig bezwaar tegen het argument als zou er nationaal-economisch geen behoefte zijn aan nieuwe landbouwgrond. Uit oogpunt van actuele ontwikkelin gen op het terrein van landbouw, natuur en milieu is juist het tegendeel aan de orde". ZLM-kringvoorzitter Van Gastel: „Stilstand is achteruitgang, en mo menteel wordt de landbouw in haar mogelijkheden belemmerd. Op Schouwen-Duiveland is er sprake van afname van landbouwgrond ten gunste van woningbouw en uitbrei ding van wegen. En dan loop je de kans dat de landbouw verpaupert". „Er wordt altijd maar van uitge gaan dat landbouw en natuur niet sa mengaan. Nou, als er iemand in de natuur werkt, dan is het wel de boer. In het verleden zijn er natuurlijk fouten gemaakt. Chemische midde len bleken soms veel schadelijker dan men dacht. Maar dat kun je niet alleen op de boeren steken. Ook de wetenschappers onderkenden dat niet op tijd. Maar als je als boer de natuur schade toebrengt heb je daar ook jezelf mee", aldus Van Gastel. In landbouwkringen is men naar stig op zoek naar manieren om land- bouwprodukten voor meer doelein den te gebruiken. Een produkt wat bijvoorbeeld voor veel doeleinden wordt gebruikt is de aardappel. Be halve voor velen nog steeds als vast onderdeel van de dagelijkse warme hap wordt de aardappel erg veel ge bruikt voor chips en andere snacks. Van Gastel: „Je kunt ook denken aan het toepassen van landbouwproduk- ten in plaats van synthetische pro- dukten. Bijvoorbeeld de verwerking van vlas tot touw. Maar daar is op het ogenblik nog onvoldoende markt voor". Bijverdiensten Aan de landbouw woi'den nogal wat beperkingen opgelegd. Dat heeft zijn invloed op het inkomen van een Advertentie Autobedrijf A.L.G. Zierikzee - 14457 van onkruiden naar de omliggende landbouwgebieden. Daarom is de vervolg pagina 4 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Pt 8iir ZLM-kringvoorzitter Van Gastel: Uitbreiding produktiemogelijkhe den nodig". aantal boeren. „Boeren worden het slachtoffer van hun eigen inkomen. Vaak moeten ze er andere verdiensten bij zoeken. Werken bij een loonwerk- bedrijf, in een aardappelsorteer- loods, of het exploiteren van een ei gen mini-camping". Naast de van regeringswege opge legde beperkingen kent de boer op Schouwen-Duiveland nog enkele an dere handicaps. Veelbesproken, en nog steeds een heet hangijzer, is de eventuele zoetwatervoorziening voor de boeren op het eiland. Een ander probleem waar men mee te kampen heeft is de schade die door ganzen aan het gewas wordt toegebracht. Van Gastel: „Dit jaar is er op Schouwen- Duiveland 30 hectare tarwe vernield door ganzen en smienten. Er zijn er gewoon teveel ten opzichte van het voedsel dat voorhanden is. Daarom wijken ze uit naar grasland en tarwe- percelen". Om dat probleem te ondervangen pleit de ZLM in haar reactie op het beleidsplan Krammer/Volkerak voor de inrichting van droogvallende gronden in het Krammer/Volkerak tot fourageergebieden voor ganzen. De ZLM wil ook graag zien dat de landbouw wordt opgenomen in een in te stellen beheerscommissie. „Voor wat betreft het beheer is de ZLM bevreesd voor het overwaaien Verwachting Deltagebied tot zater dagavond: Wind en regen Een stormdepressie aan de Noord zee beweegt zich langzaam naar het noordoosten. De wind ruimt geleide lijk van zuidwest naar west. Enkele buien, maar morgenochtend moge lijk zware buien. Temperatuur mor- genoverdag 8 graden. Minimumtem peratuur komende nacht 5 graden. WEERS VO ORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 31 maart: Zondag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 1 graad Middagtemp.: 0 graden Windkracht: noordwest 6 Maandag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 50%> Min.temp.: 0 graden Middagtemp.: 8 graden Windkracht: west 4 Dinsdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 70%- Min.temp.: 2 graden Middagtemp.: 10 graden Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 28 maart Zon op 06.26, onder 19.06 Maan op 06.17, onder 17.55 29 maart Zon op 07.23, onder 20.07 Maan op 07.28, onder 20.18 30 maart Zon op 07.21, onder 20.09 Maan op 07.39, onder 21.40 Nieuwe Maan: 29 maart (14.47) De zomertijd gaat in op zondag 29 maart om 02.00 uur. HET WEEROVERZICHT DE BILT - Een diepe oceaandepres sie ligt vrijdagavond met een kern- druk van ongeveer 960 mbar boven de noordelijke Noordzee. Zij trekt verder naar zuid-Skandinavië. Bo ven onze omgeving veroorzaakt de depressie in het binnenland een har de en aan de kust een stormachtige wind uit zuidwest tot west. Koude poollucht gaat naar het zuiden af stromen en buigt, na het bereiken van Schotland, in onze richting af. In deze lucht komen op zaterdag buien tot ontwikkeling. Op zaterdag zijn het nog voornamelijk regenbuien, die bij een middagtemperatuur van zo'n graad of 8 gaan vallen. Zondag wordt de bovenlucht nog kouder, dan zijn hagel- en sneeuwbuien niet uit gesloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1987 | | pagina 1